Stoomtram maakt geen kans Wat rijmt Woede om sloop kunstwerk er nou op 'opa'? PZC Dieren in Nood trakteert Grond oude sloperij ernstig verontreinigd Kortgener beboet voor drankritten zeeland woensdag 1 december 1999 s 21 Geen geld en capaciteit door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is geen schijn van kans dat de gemeente Schouwen- Duiveland mede werking verleent aan de aanleg van een spoorbaan voor de stoomtram vanaf Port Zélande tot aan Renesse. D66-fractie- voorzitter J. van der Veer die dinsdagavond in de commissie ruimtelijke ordening en econo mische zaken (roez) nog een be scheiden poging daartoe deed, kreeg nul op het rekest van wet houder C. W. Veerhoek. Van der Veer vond het wel wat kort door de bocht om het ver zoek van de Stichting RTM Ouddorp botweg af te wijzen Bijeenkomst Women's Aglow GOES - De Women's Aglow Fel- i lowship Goes houdt woensdag 8 'december vanaf 9.30 uur een feestelijke oudej aarssamen komst in de Oosterkerk aan de Bergweg in Goes. Idiot Proof in soos De Pul in Bruinisse BRUINISSE - Coverband Idiot Proof uit Nuenen treedt vrijdag 3 december op in Jeugdsoos de Pul. Het repertoire van deze in Bel gië en Nederland flink aan de weg timmerende band bestaat uit nummers van Bryan Adams, Queen, Golden Earring en an dere stevige rockformaties. De band bestaat uit Jilles Eike lenboom (drums, zang), Erwin Pijl (bas, zang), Richard van Leeuwen (gitaar) en Frans Goo- ren (zang, gitaar). De zaal gaat om 19.30 uur open. met als argument dat de ge meente geen geld en geen amb telijke capaciteit beschikbaar heeft. Hij achtte het doortrek ken van het tracé van de stoom tram naar de Westhoek van Schouwen een goed plan en pleitte ervoor in elk geval pla nologische medewerking te ver lenen. „Nee, meneer Van der Veer, ik kom al mensen te kort op de af deling ruimtelijke ordening", luidde daarop de resolute afwij zing van wethouder Veerhoek. Hij memoreerde de commissie er fijntjes aan dat de gemeente raad zelf de vangrails voor het gemeentelijk beleid heeft vast gesteld. „Bij dit soort aanvra gen worden we met ons eigen beleid geconfronteerd", aldus Veerhoek. Hoewel het college in het alge meen en hij als wethouder van toerisme in het bijzonder posi tief staan tegenover de aanleg van de spoorbaan, leek het hem beter bij de Stichting RTM geen valse verwachtingen te wekken. Volgens Veerhoek zal deze vrij willigers- organisatie uiteinde lijk toch ook een financiële bij drage van de gemeente ver wachten. Toekomst „Als er dan de komende jaren geen mogel i j kheden zij nzorg er dan wel voor dat het tracé voor de spoorbaan in de toekomst be schikbaar blijft", verzocht in spreker D. H. de Kup. Hij roem de het enthousiaste initiatief van de Stichting RTM als eer herstel van een historisch gege ven. De inspreker kreeg bijval van P. van der Meide van de SGP/GPV-fractieHij pleitte ervoor op het beoogde tracé geen onomkeerbare situaties te creëren die de aanleg van de spoorbaan voorgoed onmoge lijk maken. Ook daarin deed Veerhoek geen enkele toezeg ging- door Nils ten Brinke RENESSE - De bodem onder het terrein van de voormalige autosloperij in Renesse is ern stig verontreinigd met minerale oliën, waterstoffen en zware metalen. Dat concludeert on derzoeksbureau Tauw Milieu BV die de bodem van de sloperij aan het Stoofwekken in op dracht van de provincie Zee land heeft geïnspecteerd. Om dat er volgens de provincie geen gevaar voor de volksgezondheid bestaat, is de sanering van het terrein, dat nu dienst doet als grasland voor paarden, uitge steld tot 2015. De directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie heeft op het hele terrein van de voorma lige autosloperij aan het Stoof wekken boringen laten uitvoe ren. De onderzoekers van Tauw Milieu BV troffen op het terrein, dat tot het begin van de jaren tachtig dienst deed als autoslo perij, naast de te verwachten verhoogde concentraties zware metalen, polycyclische aroma- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl tische waterstoffen (PAKs) en minerale oliën ook een hoeveel asbest aan. Hiervan wordt ech ter aangenomen dat het om een incidentele hoeveelheid gaat. De provincie concludeert dat er van 'ernstige bodemverontrei niging' sprake is. Maar er is vol gens M. Hordijk van de directie Ruimte, Milieu en Water geen sprake van een acuut gevaar voor de volksgezondheid. Even min zijn er volgens haar huma ne, ecologische of versprei dingsrisico's. „Het terrein doet nu enkel dienst als grasland." De provincie heeft om die bere den besloten om het besluit over de uitvoering van de sanering tot 2015 uit te stellen. Het is de bedoeling dat de gesaneerde grond in de toekomst een land- bouwfunctie krijgt. De provin cie zal de kosten van de sanering op zich nemen. Camping In de directe omgeving van de oude sloperij bevindt zich een mini-camping en een woonwa genkamp waarop de wagen van voormalige sloper Van Koute ren staat. Aan het Stoofwekken bevindt zich één burgerwoning. Bewoner J.P.M. van den Assem is verrast dat de grond zo ver vuild is. „Wij hebben het nooit geweten, ik kijk er wel van op." Van den Assem zegt zich echter geen zorgen te maken over het vervuilde grasland. „Kinderen spelen er niet. De enige gebrui kers van het veld zijn de paar den van manege de Grol, die er in de zomer grazen." Oplossing voor conflict over boom dichtbij STAVENISSE - De impasse waarin de gemeente Tholen en H. de Vos uit Stavenisse al een jaar verkeren, wordt volgende week doorbroken. Wethouder K. A Heijboer zegde maandag in de raadsvergadering toe kor te metten te gaan maken met de overlast die een boom veroor zaakt in de Prinses Beatrix- straat in Stavenisse. De Vos ervaart veel hinder van deze boom, die zijn oprit blok keert en waarvan de wortels de bestrating omhoog duwen. Hij voelt niets voor de door de ge meente voorgestelde oplossing om de wortels te kappen en het gebiedje te herbestraten. De VVD en PvdA drongen gisteren aan op een snelle oplossing. Het asiel in Middelburg kpopt met de gift van de jarige dierenvereniging een videorecorder waarmee hondentherapeute C. Quist het gedrag van agressieve dieren kan bestuderen. foto Lex de Meester door Cris Sohier MIDDELBURG - De Zeeuwse vereniging tot bescherming van dieren Dieren In Nood viert vandaag haar vijftigjarig bestaan. De vereniging werd op 1 december 1949 opgericht door actieve Zeeuwse dieren vrienden met als hoofddoel het stichten van een dierenasiel. Dat doel werd al snel bereikt. Met financiële steun van het Middelburgse lid mevrouw Van Hoek-van Hoek kon de vereniging in 1950 een stuk grond kopen aan de toenmali ge Industrieweg (die tegen woordig Oostperkseweg heet) in Middelburg. De hokken zijn in de afgelopen vijftig jaar wel wat verbouwd, maar het woonhuis dat in 1950 werd ge bouwd, gebruikt het huidige Middelburgse dierenasiel nog steeds. De vereniging heeft het asiel zelf beheerd tot 1984. In dat jaar werd het samengevoegd met het andere dierenasiel in Middelburg. Dit asiel was ge vestigd aan de Walcherseweg en ging uit van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Met de fusie kreeg het asiel een zelfstandig be stuur. Daar zaten destijds nog twee leden van Dieren In Nood in, maar eigenlijk heeft de ver eniging sinds 1984 bestuurlijk niets meer met het asiel te ma ken. Taken Daarnaast geeft de vereniging financiële ondersteuning aan dierenopvangcentra, ver strekt ze advies aan een ieder die daar om vraagt en tracht ze gevallen van verwaarlozingen mishandeling van dieren op te lossen of liever nog te voorko men. Daarbij kan zij rekenen op de steun van een trouwe kern van leden en donateurs. Ter gelegenheid van haar vijf tigste verjaardag deelt Dieren In Nood traktaties uit. In plaats van geld te besteden aan een receptie of andere feestelijkheden, komt de trak tatie van Dieren In Nood ge heel ten goede aan de dieren. Ieder asiel in Zeeland heeft al aan het begin van het jubile umjaar een bedrag van vijf duizend gulden van de vereni ging ontvangen, wat zij naar eigen inzicht mochten beste den. Vogel- en egelopvangcen trum De Mikke kreeg de helft van dat bedrag en tenslotte ging er ook nog vijfhonderd gulden naar dierenhulp in Kosovo. Het asiel in Middelburg heeft dit bedrag gebruikt voor de aanschaf van een videorecor der, bestemd om het agressieve gedrag van honden te bestude ren en verbeteren. Daarnaast werd de quarantaine-afdeling verbeterd. Het asiel in Vlissingen schafte een nieuwe computer aan. In Goes bouwde het asiel een nieuwe zomerkooi voor kat ten, in Temeuzen werd van het geld een riolering aangelegd en in Zierikzee kregen de hon- denverbliiven een nieuwe coa ting. De Mikke legt de donatie bij de kosten voor een nieuw bassin voor olieslachtoffers. Spaanse cadeautjes voor jongeren MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugdhulpinstellingen Stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) en Stichting Jeugdzorg Zeeland krijgen ruim twintigduizend gulden om sinterklaascadeautjes voor jongeren te kopen. Het geld komt van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Jeugdzorg krijgt zo'n 7.500 gulden voor cadeautjes voor ongeveer 250 kinderen, AZZ kan met 15.000 gulden voor vijfhonderd kinderen ca deautjes kopen. De twee instellingen helpen jongeren in Zee land die problemen hebben. Nieuwe opleiding krijgt subsidie TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ROC Westerschelde en de Hogeschool Zeeland een subsi die van 100.000 gulden toegekend voor het opzetten van een deeltijd HBO-opleiding werktuigbouw en elektro en een breed (voltijds) propedeusejaar. Met de eerstgenoemde oplei ding is dit schooljaar reeds begonnen. Het propedeusejaar be gint volgend schooljaar. De subsidie wordt in hoofdzaak ge bruikt om de aanloopkosten voor de nieuwe opleiding - zo'n 150.000 gulden - te bekostigen. Bord wijst bestuurders op snelheid YERSEKE - Weggebruikers langs de N670 tussen Goes en Yerseke worden tot en met drie december met een thermome terbord op hun rijgedrag gewezen. 'Gisteren hieldprocent zich aan de 80', luidt de tekst op het bord. Een medewerker van de provincie zal de slogan elke dag van een actueel per centage voorzien. Hoe beter automobilisten hun eigen snel heid in de gaten houden, hoe hoger het percentage wordt. De borden zijn vanuit beide rijrichtingen zichtbaar. Straf voor geweldpleger MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Middelburg is dins dag door de politierechter veroordeeld tot drie maanden vooi"waardelijke gevangenisstraf voor zijn agressieve gedrag. Daarnaast moet hij contact opnemen met het centrum voor alcohol- en drugsverslaving. Jaloezie, psychische problemen en zijn verslaving aan alcohol en drugs waren er de oorzaak van dat de veroordeelde volledig door het lint ging. Zo was het huis van zijn (ex-)vriendin in Middelburg in de eerste helft van het jaar tot drie keer toe het doelwit van vernielingen. Ook de woning van een vriend, die met zijn ex een relatie kreeg, werd niet gespaard. Het zwaarst tilde de officier van justitie aan het binnendringen van de woning van zijn vrien din, waar hij in de nacht van 17 juni naast haar bed stond. Auto gestolen in Goes GOES - In de Zuidvlietstraat in Goes is dinsdagmorgen een auto gestolen. De eigenares had haar wagen rond 10.45 uur afgesloten weggezet in de straat. Toen zij een uur later terug kwam, was het voertuig verdwenen. Het gaat om een rode, vijfdeurs Citroen AX met het kenteken YH-21-JB. De politie in Goes is op zoek naar getuigen. Dow stoot tijdelijk meer stikstof uit TERNEUZEN - Dow Benelux in Temeuzen heeft van de pro vincie toestemming gekregen om tot uiterlijk 1 juli 2001 meer stikstofoxide uit te stoten dan volgens de vergunningsvoor schriften is toegestaan. Dow heeft de provincie om ontheffing gevraagd, nadat er deze zomer storingen waren geweest met de zogenaamde DeNox-unit. In deze installatie wordt onder druk de uitstoot van stikstof aan banden gelegd. Bij het uit ge bruik nemen van de unit werden diverse mankementen ge constateerd, die alleen te verhelpen zijn als de volledig ethy- leenfabriek (LHC1) buiten werking is gesteld. Advertentie foto archiefWim Riemens Het Gordijn van Antoine Mes is tot zijn teleurstelling verleden tijd. Woningbouwvereniging verrast door commotie door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Middelburgse kunste naar Antoine Mes is woedend op de Schouwse woningbouwvereniging Zeeuwland. Zonder enig overleg is een kunstwerk van hem, een meters hoog in baksteen uitgevoerd gordijn, gesloopt bij de verbouwing van het voormalige belas tingkantoor in Zierikzee tot kantoor van de woningbouwvereniging. Mes over weegt juridische stappen. Zeeuwland is zich van geen kwaad bewust. Mes kreeg in het kader van de éénpro- cents-regeling, waarin bepaald wordt dat in nieuwe ovex-heidsgebouwen een kunst werk ter waarde van 1 procent van de bouwsom, aangebracht moet worden in 1981 opdracht tot het maken van het kunstwerk. HetRijktroker 80.000 gulden voor uit. Vorig jaar nam de Schouwse wo ningbouwvereniging het inmiddels voor het overgrote deel leegstaande belasting kantoor over en begon een grootscheepse verbouwing. „Het was ons niet duidelijk dat dat bak stenen gordijn ,een beschermd kunstwerk zou zijn. We wisten ook niet van wie het was omdat er geen naam bij stond en het paste totaal niet in het concept van de ar chitect die wij hadden ingehuurd", rea geert Zeeuwland-adjuctdii-ecteur A M. J. de Ceustex'. „En in de verkoopvoorwaar den van de Dienst der Domeinen - van wie we het pand hebben gekocht - wordt er niets over gezegd." Afblijven Een schrale troost voor Mes. Hij is totaal overdonderd. „Als je zoiets te horen krijgtvoel je j e beroerd. Alsof er een over val op je gepleegd is. Ik wil nu eerst uitzoe ken of ik op de een of andere manier ver haal kan halen." Mes heeft inmiddels steun gekregen van kunstenares Hedi Bogaers uit Zierikzee. Zij stelt dat Schou- wen-Duiveland er met Het Gordijn een belangrijk stuk cultureel erfgoed bij kreeg dat Zeeuwland niet had mogen slo pen. „Had Antoine dan met lichtgevende graffity-letters op zijn gordijn moeten schrijven 'Kunst' en 'Afblijven'? Zou als hij dat gedaan had dit kunstwerk gevrij- waard zijn geweest van het brute geweld waarmee deze muur nu omver is ge haald?" Zij vindt het, afgezien van de vraag of het inmiddels gesloopte Gordijn officiële be scherming genoot, onvei"teerbaar dat kunst vernietigd wordt. „Gelukkig is er in Nederland een wetgeving waarin een en ander bepaald is aangaande ons cultureel erfgoed. Via allerlei instanties zal uiteindelijk de onderste steen boven moeten komen en zal bekeken moeten worden hoe alle ge dupeerden schadeloos gesteld kunnen worden." Tijdens de Sinterklaasweek biedt VoiceMail Actueel u eerste hulp bij rijmen en dichten. U vindt er trouwens altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en uittips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Heel makkelijken gratis bovendien. Bel 0842-333 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 50-jarige man uit Kortgene moest zich in Middelburg verantwoorden voor twee drankritten, waarvan officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello de eerste het zwaarst vond wegen. De aco- holovertredingen waren beiden op 27 januari begaan, slechts enkele uren na elkaar. De eerste keer hield de politie de Kortgener in Vlissingen aan vanwege zijn opvallende rijge drag. Omstreeks half twaalf 's avonds werd een eerste blaas- test afgenomen. Die mislukte, omdat de man volgens de politie expres naast het mondstuk van de blaaspijp blies. De uitslag van een bloedproef die vervol gens werd afgenomen, wasl,41 milligram. Hij kreeg daarvoor een rijverbod van twaalf uur op gelegd. Toen de man twee uur later het politiebureau verliet, om half twee 's nachts, stapte hij weer in zijn auto. „De auto stond midden op de rijksweg. Ik heb nog geen dertig meter gere den om de auto in de parkeerha ven te zetten", beweerde de ver dachte gisteren op de zitting. De politie kende geen pardon. Dit keer lukte de blaastest wel: 445 microgram was de uitkomst. De officier had er wel begrip voor. „Ik ga exvanuit dat u de auto wilde parkeren."De officier eis te 20 0 0 gulden boete, zes maan den voorwaardelijke rij-ont- zegging en twee weken vooi'- waardelijke gevangenisstraf. Het was voor de eerste keer dat verdachte met justitie in aanra king kwam. Reden voor politie- recher A Janssens-van Kampen om de voorwaardelijke gevan genisstraf niet op te leggen. Ze hield het bij 2.000 gulden boete en zes maanden voorwaardelij ke rij-ontzegging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47