Bouwgrond gaat onder prijs weg Enter de beurs. Supermarkt dicht gat van Renesse Geen toezeggingen, alleen een plastic bekertje koffie Giftig hooi oorzaak sterfte vijf paarden Schouwse manege Netelenbos houdt al rekening met aanleg containerterminal Verdachte vergiftigen katten aangehouden Bedrijfsleven Zeeland blijkt minst innovatief De Postbank. Van 15 miljoen mensen. zeeuwse almanak Te dik PZC NOORD zeeland 3E3 v JiMiMMfltlHl is^HaiHfgns g au =.r woensdag 1 december 1999 Gemeenten lopen veel geld mis door Richard Hoving MIDDELBURG - De prijs van bouwgrond moet omhoog in Zeeland. Volgens gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruim telijke ordening) lopen gemeen ten tienduizenden guldens per transactie mis omdat ze veel minder dan de marktwaarde voor een vierkante meter grond vragen. Het geld dat met een hogere grondprijs wordt verdiend, moeten gemeenten investeren in het verbeteren van bestaande woningen, flatgebouwen of zelfs hele wijken. De gedepu teerde zei dat dinsdag in een toelichting op de provinciale nota Wonen en stedelijke ver nieuwing. Zeeland krijgt van 2000 tot 2005 ruim veertig mil joen gulden van het Rijk voor de vernieuwing van woningen in steden en dorpen. „Een teleur stellend bedrag gezien het werk dat moet worden gedaan"aldus Van Zwieten. Sommige Zeeuwse gemeenten vragen volgens de gedeputeerde tussen de 15 0 en 2 5 0 gulden voor een vierkante meter grond. De marktprijs ligt rond de 400 gul den. De lage prijs is veelal be doeld om de eerste mensen naar een nieuwe wijk te lokken. Van Zwieten noemde dit een slechte ontwikkeling. Volgens hem zijn er ook genoeg' kopers als de grondprijs hoger ligt. Voor de verdeling van het rijks- geld voor stedelijke vernieu wing heeft de provincie Zeeland eigen criteria opgesteld. De ver deelsleutel die het Rijk samen met de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft opgesteld, voldoet volgens het dagelijks provinciebestuur niet. Van Zwieten noemde als voor beeld de gemeenten Terneuzen en Schouwen-Duiveland. Vol gens het Rijk zou Schouwen- Duiveland meer geld krijgen dan Terneuzen. „Dat hebben we dus veranderd. Want zoals ie dereen in Zeeland weet, zijn de problemen in Terneuzen groter dan op Schouwen-Duiveland." Steden De verdeling door de provincie valt gunstig uit voor de vier Zeeuwse steden. Goes (5,1 mil joen gulden), Middelburg (8,8 miljoen), Vlissingen (9,1 mil joen) en Terneuzen (6,3 miljoen) krijgen meer dan in het voorstel van het Rijk en de VNG. Tholen (1,5 miljoen) en Schouwen-Dui veland (1,9 miljoen) moeten met minder doen. Oostburg en Hulst krijgen beide met 1,4 miljoen gulden iets meer dan in het rijksvoorstel. Voor de overige negen gemeenten is er tot 2005 vijf miljoen gulden voor het op knappen van woningen. Met de nota Wonen en stedelijke vernieuwing presenteerde de provincie ook het Woningbouw programma 2000-2010. Daarin staat hoeveel woningen de ko mende jaren gebouwd mogen worden. De koers van de provin cie is ongewijzigd ten opzichte van het beleid dat een paar jaar geleden is ingezet. Voor West- Zeeuws-Vlaanderen is de groei nog altijd op nul gesteld. Elders mag jaarlijks een beperkt aan tal woningen worden gebouwd. door Joost Bosman EINDHOVEN - „We willen de problemen hier en nu bespre ken. Als de bazen in Terneuzen aan de ketting liggen, moeten we in Eindhoven zijn." OR- voorzitter Arjen Canrinus blaakt van strijdlust op weg naar het hoofdkantoor van Philips Lighting in Eindho ven. Met grote passen struint hij over het Lichtplein. Even daarvoor zijn de vier bussen met stakende Philips- werknemers uit Terneuzen leeggestroomd op de parkeer plaats bij het PSV-stadion. „Feyenoord, Feyenoord!", scanderen de Terneuzenaren als ze de voetbalarena passe ren, verwijzend naar de neder laag die de Eindhovense club afgelopen weekeinde in Rot terdam leed. Voorop in de strijd gaan de meegebrachte Sinterklaas en zijn pieten. Achter de ruiten van het Philips-complex kij ken nieuwsgierigen verwon derd naar de voorbijtrekkende stoet. Wanneer het hoofdkantoor in zicht komt, toetert een van de stakers de bekende yell. „Aan- valluuuuhant wo ordt de rest. Henk van Eiken, die bij Philips de beveiliging in han den heeft, steekt echter een stokje voor een grootscheeps offensief op het kantoor. De Philips-werknemers wor den voorlopig ondergebracht in de bedrijfskantine, waar ze door hun werkgever een kopje koffie in een plastic bekertje krijgen aangeboden. De zang koren zwellen meteen weer aan, in afwachting van de toe spraken die straks buiten wor den afgestoken. Op de wijs van Mijn tante uit Marokko zingt de menigte En Terneuzen zal niet wijken voor Pila. Dan dirigeert FNV-bestuurder Jan Cuperus de troepen weer naar buiten. Daar neemt hij zelf als eerste plaats op het voor de gelegenheid opgetrok ken podiumpje. Zoals het een goed vakbondsman betaamt steekt hij krachtig van wal. 'Te gek om los te lopen' en 'arro gant', zijn de omschrijvingen die hij geeft aan het besluit van Philips om de spaarlampenaf deling in Terneuzen te sluiten. Diepe zucht Nadat CNV-bestuurder Jaap Jongeman nog wat sneren geeft richting Philips, ont komt Jacques Braat, directeur van de lichtdivisie, niet langer aan zijn gang naar het podium. Met een diepe zucht loopt hij naar de microfoon. Nogmaals betuigt hij de sympathie van Philips voor de Terneuzense werknemers, en nogmaals legt hij uit waarom in Zeeuws- Vlaanderen niet langer spaar lampen gemaakt kunnen wor den. Het haalt niets uit, de sta kers trakteren hem op een luid boe-geroep. Als hij even later weer naar binnen wil, schiet een oudere Philips-werkne- mer hem aan. Met tranen in Voor directeur J. Braat was er een roe en een noodklok. zijn ogen vraagt hij dreigend waar Cor (Boonstra, voorzit ter Raad van Bestuur) is. Canrinus spreekt troostende woorden en haalt hem met vriendelijke doch besliste hand bij Braat vandaan. Even later, als de demonstran ten teleurgesteld weer richting de bussen zijn vertrokken, sloft Cuperus nog een keer de bedrijfskantine binnen. Hij schudt Braat de hand en zegt: „Tot ziens." Het antwoord van de Philips-topman is veelzeg gend. „Liever niet." door Mieke van der Jagt GOES - Een man uit Wemeldin- ge wordt verdacht zeker zes kat ten te hebben vergiftigd in de buurt van de Noordelijke Ach terweg in zijn woonplaats. De politie heeft hem aangehouden. De afgelopen twee weken zijn tenminste zes katten gestorven aan een bestrijdingsmiddel dat in de bietenteelt wordt ge bruikt. Het gif moet verpakt zijn geweest in iets wat katten graag lusten, want uit zichzelf eten dieren niet van het bestrijdings middel, dat binnen een halve dag tot de dood leidt. Een die renarts bevestigde dat het in alle gevallen om hetzelfde gif moet gaan. Vorig jaar werd in dezelfde buurt ook een aantal katten ver giftigd. Het is niet duidelijk of het om dezelfde dader gaat. Ook in Baarland werd vorige week melding gemaakt van vergifti ging van katten. Om het Gat van Renesse aan het zicht te onttrekken, werd er begin mei dit jaar een omheining rond geplaatst. foto's Ma rij ke Fo I kertsma door Piet Kleemans RENESSE - Het 'gat van Renes se' heeft zijn langste tijd gehad. De provincie heeft geen bezwa ren tegen de bouw van een su permarkt op het al maanden braakliggende terrein op de hoek van Hogezoom en Wilhel- minaweg in de badplaats. De zes Advertentie bedenkingen die tegen de bouwplannen werden inge diend, verklaarde de provincie ongegrond. Het 'gat van Renesse' is ont staan door sloop van garage Gi- lijamse. Aanvankelijk was het de bedoeling op de opengeval len plaats in het centrum van Renesse een supermarkt met daarboven appartementen te bouwen. Daarvoor kregen de gemeente Schouwen-Duive land en projectontwikkelaar BEM-Vastgoed geen toestem ming van de provincie. Vervol gens werd een afgeslankt plan gemaakt waaruit de appartementen verdwenen wa ren en alleen nog sprake was van een supermarkt met een vloeroppervlak van achthon derd vierkante meter. Tegen dat plan werden zes be denkingen ingediend, waarvan één te laat. De gemeente ver klaarde de ingebrachte bezwa ren ongegrond en heeft nu de provincie aan haar zijde gevon den. In de praktijk houdt het in dat de gemeente een bouwver gunning mag verlenen. Wan neer daadwerkelijk met de bouw van de supermarkt kan worden begonnen is nog niet be kend. Ook andere Schouwse gaten Uw orders snel, makkelijk en voordelig naar de beurs via Internet. Direct handelen op de beurs is nu eenvoudiger en overzichtelijker. Met Effectenordering via Internet kunt u 7 dagen per week, 19 uur per dag handelen in aande len en obligaties. En dal op basis van actuele koersinfor- rnatie. De transactiekosten zijn laag. Bovendien heeft u op ieder moment een duidelijk overzicht van uw beleg gingsportefeuille en orderstatus. Voor meer informatie vraagt u het informatiepakket aan via www.postbank.nl of telefoonnummer «s. 0800-0400 (gratis). POSTBANK W door Ben Jansen VLISSINGEN - Zeeland is de minst innovatieve provincie van Nederland. Van de bedrijven in het midden- en kleinbedrijf houdt 22 procent zich bezig met technologische vernieuwing. Met dit percentage blijft Zee land ver achter bij de andere provincies. Volgens een publi catie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is Fle voland de meest innovatieve provincie. Het CBS heeft gekeken naar het aantal kleine en middelgrote bedrijven dat in de periode 1994-1996 nieuwe producten of productieprocessen ontwikkel de. In Flevoland was 49 procent worden - zoals het er nu naar uitziet - op redelijk korte ter mijn gedicht. Op het sinds mei 1997 braakliggende terrrem op de hoek Jannewekken-Drieko- ningenlaan in Zierikzee wordt binnen enkele maanden gestart met de bouw van een apparte mentencomplex. Ook met be trekking tot het al meer dan een kwart eeuw braak liggende ter rein langs de Stolp weg bij Nieu- werkerk - verder dan de funde ring van het geplande motel kwamen de projectontwikke laars destijds niet - lijkt er schot in de zaak te zitten. Projectont wikkelaar Adboma uit Rotter dam heeft inmiddels al een keer met het gemeentebestuur om ta fel gezeten. Appartementen Voor wat betreft de zwaar ver vallen toeristenkerk De Ark in Renesse wordt het geduld van Delta Projektpartners uit Zierikzee nog steeds op de proef gesteld. Delta wil het gebouw slopen en op die plaats 22 ap partementen neerzetten. Het wachten is op de woningmarkt analyse, die er eigenlijk al lang ha d moeten zijn. Aan de hand daarvan gaat Schouwen-Dui- velands dagelijks bestuur bekij ken waar wat gebouw kan en mag worden. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De dood van vijf paarden in mane ge Lisiduna in Burgh-Haamste- de augustus dit jaar, is niet ver oorzaakt door het gevreesde rhino-pneumonievirus. Nader onderzoek heeft aangetoond dat de paarden hooi hebben ge kregen, waarin een giftige stof zat. De eigenares van de manege heeft de boer die het hooi heeft geleverd juridisch aansprake lijk gesteld voor de schade. Proeven van het onderzoeksbu reau TNO hebben aangetoond dat het hooi van Lisiduna de stof Lolitrem bevatte. Eenteho- ge concentratie hiervan kan bij paarden -en in mindere mate ook bij koeien- evenwichts stoornissen en uiteindelijk zelfs de dood veroorzaken. Van Lis iduna werden achtentwintig paarden ziek, waarvan er vijf bezweken. Het hooi was afkom stig van een boer uit de omge ving, die zijn land had verhuurd aan een graszaadkweker. Vol gens de Zierikzeese advocaat mr. J. C. van den Doel was de ak kerbouwer niet op de hoogte van de aanwezigheid van het schadelijke bestanddeel. Zijn graszaadkweker moet wél heb ben geweten van de mogelijke gevolgen, aldus de raadsman van Lisiduna. Opschudding De symptonen die zich openba ren bij de consumptie van een te groot gehalte Lolitrem, komen overeen met de verschijnselen die zich voordoen rond een be smetting met het paardenvirus rhino-pneumonie. Dat ver klaart, volgens Van den Doel, waarom de dierenartsen in eer ste instantie dachten met deze besmettelijke ziekte te maken te hebben. Die diagnose leidde tot opschudding in de paardenwe- reld. Schouwse ruiters werden uitgesloten van concoursen, de van de bedrijven op dit vlak ac tief. Het gat tussen Zeeland en de op één na minst innovatieve provincie (Drente) is groot. Van het Drentse midden- en klein bedrijf is 31 procent bezig met innovatie. Het landelijk gemid delde ligt op 35 procent. In 1996 besteedde het Neder landse midden- en kleinbedrijf ruim 8 miljard gulden aan inno vatie. In Noord-Holland is met gemiddeld 251.000 gulden per bedrijf het meest uitgegeven. Zeeland is hier de op één na laatste met 111.000 gulden per bedrijf. De bedrijven in het midden- en kleinbedrijf in Zee land staken gemiddeld 17.000 gulden in eigen onderzoek. Hier scoorde Zeeland weer het laagst. jaarlijkse Burghse dag werd af gelast en de getroffen manage zelf ging tot eind augustus in quarantaine. De paarden hebben nadien nog drie weken het bewuste hooi ge kregen, aldus F. Jansen van Lis iduna, waarop de problemen opnieuw begonnen. Tussentijds kwamen de testresultaten van de ingeschakelde vakgroep die- rengeneeskunde van de Univer siteit Utrecht binnen. Die wezen uit dat het niet ging om het ge vreesde virus. De behandelende Schouwse dierenartsen hadden toen al een vermoeden dat er iets mis was met het hooi, stelt Van den Doel. Proeven door TNO be vestigden die veronderstelling. Lolitrem is een stof die zich af scheidt van een (geïnjecteerde) schimmel die graszaadkwekers gebruiken om hardere soorten gras te kweken. Dat gras wordt vooral gebruikt op sportvelden. Het bewuste zaad is uitgezaaid op een akker. Het ontkiemde gras bevat aren met nieuw zaad, dat voor de verdere kweek wordt gebruikt. Het restpro- duct, de sprietjes, werd door de akkerbouwer gemaaid en ge droogd tot hooi. De zaadleve rancier is volgens Van den Doel verplicht aan de kweker te mel den dat het behandelde gras niet geschikt is voor consumptie door koeien en paarden. De kweker doet er op zijn beurt ver standig aan die wetenschap te delen met de boer die het rest- product afneemt. Dat is in dit geval naar alle waarschijnlijk heid niet gebeurd, aldus Van den Doel. Dat neemt volgens de advocaat niet weg dat de boer juridisch aansprakelijk is voor het gele verde hooi aan Lisiduna. Van den Doel schat dat de. manege voor 200.000 gulden schade heeft geleden door de kwestie. De kans dat het giftige hooi ook nog op andere adressen is uitge zet, wordt niet uitgesloten maar vooralsnog zeer klein geacht. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister T. Nete lenbos van Verkeer en Water staat houdt in de planstudies naar nieuwe goederensporen naar Vlissingen-Oost en van Bergen op Zoom naar het Ant werpse havengebied al rekening met de komst van een grote con tainerterminal in Vlissingen- Oost. Zij neemt met dit besluit het zekere voor het onzekere. Een grote containerterminal langs de Westerschelde bij de kerncentrale zal extra goede renverkeer over het spoor ople veren. De initiatiefnemers, waaronder havenschap Zee land Seaports en het Antwerpse overslagbedrijf Hessenatie, zet ten daar op in. Netelenbos laat zich in een dins dag aan de Tweede Kamer ge stuurde brief niet uit over de haalbaarheid van de plannen. Toch wil zij er alvast rekening mee houden. „We moeten alert zijn en niet afwachten of die ter minal wordt gerealiseerd." Extra verkeer De havenontwikkelingen in Vlissingen-Oost zullen extra spoorverkeer opleveren en ge luidsoverlast in met name West- Brabant. Door de aanleg van een goederenspoor Bergen op Zoom-Antwerps havengebied kan die overlast vanuit Zeeland beperkt blijven. Veel goederen treinen buigen dan af naar Ant werpen. Zeeuwse en Noord- Brabantse bestuurders waren vorige week nog in Den Haag om dat duidelijk te maken. Zij eisten van Netelenbos dat zij ook het spoortraject Roosen- daal-Zevenbergen-Lage Zwa- luwe in haar planstudie naar de nieuwe goederenspoorlijn mee neemt. omdat daar de hinder ze ker zal toenemen. In haar brief aan de Kamer wijst Netelenbos dat af, maar voor het West-Brabantse traject en Reimerswaal wordt wel in kaart gebracht wat de overlast in 2005 zal zijn. „Met de noodzakelijke maatregelen", meldt zij, zonder overigens geld toe te zeggen. Zeeuwse en Noord-Brabantse bestuurders schortten daarop het bestuurlijk overleg met de minister op. „Spijtig genoeg", reageert Netelenbos, „maar op ambtelijk niveau wordt wel re gelmatig overleg gevoerd." Reizigers nodig in klantenpanels openbaar vervoer MIDDELBURG - De provincie Zeeland zoekt gegadigden voor klantenpanels openbaar ver voer. Deze forums moeten de provincie duidelijk maken wat huidige en eventueel toekomsti ge gebruikers van de bus en de lijntaxi vinden over deze vor men van transport en wat hun wensen en verlangens zijn. Er komen vijf panels: voor Schouwen-Duiveland, Tho- len/Sint-Philipsland, Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. Het openbaar vervoer zal in de toe komst per regio worden aanbe steed. Elk panel bestaat uit on geveer vijftien personen. Het is niet de bedoeling dat de panel leden organisaties vertegen woordigen die zich met het openbaar vervoer bezighouden. De panels moeten een weerspie geling zijn van de gebruikers van het openbaar vervoer, zoals scholieren, ouderen en mensen die niet altijd over een auto kun nen beschikken. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer de dienstregeling, het comf flrt van bussen, lij ntaxi's en bushaltes, de sociale veiligheid en de klantvriendelijkheid van de chauffeurs. De eerste bijeen komsten van de panels zijn in het vroege voorjaar van 2000. Ze zat een beetje te klagen, onze blonde collega. Over d'r omvang, dat de kilo's er mak kelijker bijkomen, dan er af gaan. „Och", zei de geestig ste onzer medewerkers, „Je bent zo zwaar nog niet. Weet je wanneer je echt te dik bent? Als je jezelf met een wc- eendfles moet gaan ivassen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45