Superlange vrachtauto uit gratie SLIPS Seattle vol betogers tegen WTO Armoede doet veel Roemenen verlangen naar tijd Ceaucescu PZC DE 4E GRATIS Jenevergigant Bols concentreert zich op wodka en brandy Philips opent fabriek voor eeuw van infocommunicatie Proef loopt stroef financiën en economie woensdag 1 december 1999 DAMES- OF HERENSLIPS 3 SLOGGI sloC0ïpf door Peet Vogels DEN HAAG - De proef met de ecocombi, de extra lange vrachtwagen, komt nauwelijks van de grond. Door steeds weer nieuwe eisen is het voor ver voerders nauwelijks nog inte ressant om geld te investeren in de nieuwe truck. De brancheor ganisatie Transport en Logis tiek Nederland (TLN) hoopt dat er toch voldoende vervoerders bereid zijn aan de proef deel te nemen. In andere landen zijn ze al een vertrouwd gezicht, de lange vrachtwagens. In Australië rij den zelfs road trains, vrachtwa gencombinaties van vijftig me ter lang. In Nederland is de maximale lengte van een vrachtwagen 18,75 meter en het maximale gewicht vijftig ton. De ecocombi mag maximaal 25,25 meter meten en zeventig ton wegen. Al in 1996 werd door de Tweede Kamer besloten een proef te doen met de verlengde vracht wagens. De langere combinaties zouden leiden tot een daling van het aantal ritten en een forse ver-mindering van het brand- stofverbiriik en de uitstoot van schadelijke stoffen. Bovendien bleek uit een studie dat de ver keersveiligheid ook vergroot Brunei voorziet afname winst AMSTERDAM - Detacheerder Brunei zit in de problemen. Het bedrijf kwam gisteren voor de tweede keer dit jaar met een winstwaarschuwing. In september werd de voorspel de winstgroei al bijgesteld van 25 procent naar 10 tot 20 pro cent. Dinsdag liet Brunei weten dat de winst met 30 tot 45 pro cent zal dalen ten opzichte van 1998. ANP wordt, omdat er minder vracht wagens op de weg zijn. „Door de intensieve lobby van vooral de binnenvaart en het spoorvervoer zijn er echter veel beperkingen aan het gebruik gesteld", aldus Rick Ohm, be leidsmedewerker bij TLN. „Vooral de binnenvaart vreesde de concurrentie van de ecocom bi." Ook minister Netelenbos van Verkeer voegde nog een aantal eisen toe. „Die zijn meer op basis van emoties dan op ba sis van feiten genomen", aldus Ohm. „Zo moeten de zijkanten worden afgeschermd, extra spiegels worden aangebracht en moeten de chauffeurs een aan vullende opleiding krijgen. Die extra eisen heeft Netelenbos ge steld ondanks het feit dat een onderzoek dat in haar opdracht werd uitgevoerd aantoonde dat de ecocombi geen extra gevaar oplevert." Extra investeringen Toch mag de ecocombi volgens de geldende regels niet tussen zes en tien uur 's ochtends rij den. De lengte van het traject mag maximaal vijftig kilometer bedragen en moet voor het over grote deel over meerbaanswe- gen gaan. Ook moet het begin- of eindpunt aan het spoor of aan het water liggen. Alle eisen samen hebben er voor gezorgd dat de vervoer der 40.000 extra moet investe ren in de vrachtwagencombina tie. Ohm snapt niet waarom er ken nelijk zoveel weerstand is tegen de ecocombi. „Het gaat om een proef met vijftien combinaties. Er rijden in Nedex-land 135.000 vrachtwagens rond, dus waar praten we over. Bovendien rij den er dagelijks al honderden speciale konvooien rond in Ne derland, combinaties met kra nen of prefab huisjes. Die com binaties zijn vaak al 25 meter lang en daar doet niemand moeilijk over." GPD Betogers tegen de WTO dragen een Frankenstein-achtige pop, die een zakenman moet voorstellen, door Seattle. foto Mike Nelson/EPA door John Wanders SEATTLE - Met een verbeten trek om de mond brengt een jon ge, linkse demonstrant in Seatt le de nazi-groet als een twintig tal ME'ers voorbij marcheert. Fascisten", roept een oudere man tegen de leden van de op roerpolitie. Het centrum van Seattle roept deze week herinneringen op aan de grote krakersrellen van de j a- ren tachtig in Amsterdam, Nij megen en Groningen. Chaos, tumult, politiesirenes. Het on overzichtelijke protest, dat dan weer hier en dan weer daar op duikt. Het vandalisme. De WTO moet verdwijnen, is de meest ge hoorde slogan in Seattle: „Hee hee. Ho, ho. WTO has got to go." De conferentie van de Wereld Handels Organisatie (WTO) is nog niet eens begonnen als maandagmiddag de eerste ruit wox'dt ingetrapt. Dat gebeurt bij een vestiging van McDonald's, het concern dat model staat voor de oprukkende monocul tuur waar de demonstranten zich zozeer tegen verzetten. De situatie wordt grimmiger als de oproerpolitie een kruispunt blokkeert. Texwijl een politie- helikopter boven de weg hangt, komen er van alle kanten poli tiewagens aanstormen. Vanaf het dak van een aanpalende parkeergarage leggen demon stranten het geheel op video vast. Voor het geval er klappen vallen. Een jongen, het gezicht ver scholen achter een bivakmuts, voert intussen een heftige dis cussie met een zwarte mede werkster van de McDonald's- vestiging. Het meisje maakt kenbaar dat zij gewoon haar brood wil verdienen. „Wil jij dan terug naar de tijd van de slavexmij?" schreeuwt de jon gen. „Wil jij weer een slaaf zijn? Want dat is wat McDonald's met jou doet." Vanachter de blokkade van de ME kijken drie verkoopsters van een kledingzaak gespannen toe. Er is geen klant in de winkel te bekennen. De WTO-top is niet goed voor de zaken, zegt een van de drie. Maar bang voor vandalisme zijn ze niet echt: „Wij zijn een lokaal bedrijf. De demonstranten hebben het voorzien op het grootkapitaal. Ze laten ons wel met rust." Garnalenvissers D e grote meerderheid van de de monstranten is met vreedzame bedoelingen naar het centrum van Seattle gekomen. Zoals de actievoerders die zich hebben uitgedost als zeeschildpadden of vlinders. „De kostuums zijn stuk voor stuk met de hand ge maakt, door vrijwilligers hier in Seattle", zegt Robert, een van de 250 zeeschildpadden. „De zee schildpad staat symbool voor vele andere diersoorten die wor den bedreigd door het regime van de WTO. Bij de WTO staat winst voorop. De mens en het milieu worden daaraan onder geschikt gemaakt." Het steekt Robert en zijn mede demonstranten dat een indivi- dueelland nauwelijks greep kan krijgen op de WTO. Dat geldt zelfs voor het machtige Ameri ka, zegt hij. „Sinds 1991 hebben de VS bij wet geregeld dat lan den die garnalen willen verko pen aan ons er op dienen toe te zien dat hun garnalenvissers met speciale netten werken waaruit zeeschildpadden kixn- nen ontsnappen. Die wet heeft duizenden zeeschildpadden het leven gered. Maar twee jaar ge leden klaagden Maleisië, Thai land, India en Pakistan de VS aan bij de WTO, omdat ze de Amerikaanse wetgeving in strijd achtten met het beginsel van eerlijke handel. De WTO heeft die vier landen in april van dit jaar gelijk gegeven en Ame rika opgedragen haar milieu wetgeving aan te passen om sancties te voorkomen. De zee schildpadden worden geofferd op het altaar van de vrijhandel. Dus onze boodschap is: weg met de WTO - en eet voorlopig geen garnalen." GPD GAK Holding lijft AMG in AMSTERDAM - De Arbo Management Groep (AMG) komt in handen van GAK Holding. De huidige aandeelhouders van AMG - de NS, Philips en de Staat - zullen de aandelen in twee stappen overdragen aan GAK. GAK Holding zei gisteren dat zij door de krachtenbundeling tot de topdx-ie van de arbodienstverleners gaat behoren. De omzet bedraagt samen 170 miljoen. GAK Holding vindt de overname van belang in het licht van de door het kabinet aangekondigde reox-ganisatie van de soci ale zekerheid. De arbodiensten moeten een belangrijke rol spelen bij de beperking van het beroep op de WAO. GAK Holding is met de Arbo Groep GAK al actief in deze dienstvexiening. Die richt zich vooral op gezondheidszorg voor het midden- en kleinbedrijf. AMG doet dat juist voor grotere ondernemingen. ANP Oost-Afrika vormt handelsblok ARUSHA - De px-esidenten van Kenia, Uganda en Tanzania zijn gisteren bijeengekomen om hun handtekening te zetten onder een oprich tings verdrag voor een Oost-Afrikaans han delsblok. Het vei'drag vooi'ziet niet direct in een gemeenschappelijke mai-kt. Daarover willen de voormalige Bx-itse koloniën nog ondei'handelen. Het is de bedoeling dat de drie landen ook een gezamenlijk paspoort en dezelfde vlag krijgen. AP Handel stijgt in derde kwartaal VOORBURG - De waarde van de Nederlandse goedei-enhan- del met het buitenland is in het derde kwartaal gestegen. De invoer ging met zeven procent omhoog tot 96 miljard en de uitvoer nam met zes procent toe tot 101 miljard. In de eerste zes maanden bleef de waarde van de handel in goederen sta biel ten opzichte van 1998. Vooral de export naar het Verre Oosten herstelde zich sterk. De uitvoer naar deze regio steeg met negentien procent ten opzichte van het dei-de kwartaal vorig jaar. De invoer vanuit Ierland en de Verenigde Staten liet een stei'ke ontwikkeling zien. Die uit Ierland steeg zelfs met vijftig procent. ANP Hongkong meest vrije economie HONGKONG - Ondanks vergaand ingrijpen van de overheid op de aandelenmarkten van de voormalige Britse kroonkolo nie is Hongkong nog steeds de meest vrije economie ter we reld. Dat blijkt uit een gisteren vrijgegeven analyse van eco nomieën van 161 landen. Singapore en Nieuw-Zeeland staan volgens de ondex-zoekers op de tweede en derde plaats. Bahrein, Luxemburg en de Ver enigde Staten delen de vierde plaats. Het onderzoek werd ver richt door de Amerikaanse conservatieve 'denktank' Herita ge Foundation en de krant The Wall Street Journal. AP Vrijdag staking bij Akzo Sneek SNEEK - De werknemers van de Akzo Nobel verffabriek in Sneek hebben gisterochtend unaniem besloten tot een sta king voor onbepaalde tijd. De staking bij de voormalige Flexa-fabrieken begint vrijdag. Met de werkonderbreking hoopt het personeel van de fabriek de directie ervan te over tuigen de Sneker locatie in de toekomst open te houden. In het gesprek met de vakbonden besloot de directie maan dagavond tot een onderzoek naar de toekomstmogelijkheden van de fabrieken in Sneek en Groot-Ammers. In september 1999 maakte de directie van het concern bekend de verffabriek over drie jaar te sluiten. Akzo Nobel wil de verfproductie in Groot-Amrners concentreren. Het personeel van de fabriek begrijpt dit niet, aangezien de vestiging in Sneek winstgevend is en de minste productiekos ten heeft. ANP door Eelco van der Linden ZOETERMEER - De ex-ven Lu cas Bols denken weer in het groot. Een jaar na de scheiding van Wessanen staat het dran kenconcern minder voor jene ver en meer voor wodka, en is het via aankopen van onder meer het Griekse Metaxa en het Duitse Asbach Uralt bezig de internationale positie te ver sterken. De strategie? Sterk zijn met re- gionale mei-ken. „Je moet niet ten koste van alles een wereld speler willen zijn", zegt Robert Jan van Ogtrop, voorzitter van de raad van bestuur. Van Ogtrop kijkt tevreden terug op het eerste j aar van hei-vonden zelfstandigheid. De omzet groeide met vier procent naar vierhonderd miljoen gulden. Het operationele resultaat steeg met negen procent en met twaalf als bijzondere baten worden meegerekend. „We zijn terug en hebben grote ambi ties", zegt de topman. Binnen drie jaar wil hij, vooral dankzij Metaxa, de winst verdubbelen, om daarna een rentree op de beurs te maken. Dan is de inves teringsmaatschappij CVC, die Bols losweekte van Wessanen en nu 75 px-ocent van de aandelen bezit èn de huidige expansie fi nanciert, ook weer tevreden. Van Ogtrop gelooft dat 'de regio' meer te bieden heeft dan 'de we reld' en dat daar ook hogere marges te halen zijn. „We verge ten het wel eens, maar er wordt meer Braziliaanse cachacha en Japanse sake gedronken dan whiskey. Wodka wint het van ie dereen. Door je te concentx-eren op één merk en alle aandacht op één investex-ing te richten, haal je er meer uit", stelt Van Ogtrop. Als er nu ook nog wordt samen gewerkt met lokale producen ten en distributeurs, en je zelf je fabrieken open stelt voor die pi-oducenten, zijn volgens de manager bruto winstmarges van meer dan twintig procent te realiseren. Filosofie De acquisitie van Metaxa en As bach Uralt, beide uit de stal van Diageo, past volgens Van Og trop naadloos in de nieuwe filo sofie. Metaxa is sterk in Grie kenland, maar ook in Centraal en Oost-Europa - alle Grieks- orthodoxe landen - en in Duits land. Bols heeft via een joint venture in Polen een eigen Wodka-merk gelanceerd dat nu de derde plaats inneemt op wat de twee de wodka-nxarkt van de wereld is. Van Ogti'op hoopt 'Bols Vod- kanu de belangrij kste drank in het Bols-assortiment, via Me taxa in de regio verder te laten groeien. Metaxa zelf heeft vol gens de manager veel toekomst omdat de Griekse brandy, in te genstelling tot Cognac, ook lo kaal - bijvoorbeeld in een wod ka-fabriek - geproduceerd kan worden. Dat levert aanzienlijke besparingen op. Asbach Uralt stond duidelijk niet bovenaan het lijstje, maar werd in de deal met Metaxa 'meegenomen' tijdens de bie dingsrace. Gisteren maakte Van Ogtrop bekend dat Bols samen met het Duitse Underberg, waarmee al samenwerking be staat op distributieterrein, eige naar wordt van de exclusieve Duitse Cognac Asbach Uralt. De constructie maakt volgens Van Ogtrop iedereen gelukkig. „Wij verwachten veel van de synergievoordelen; Emil Un derberg is blij omdat hij mede eigenaar is geworden van een prestigieus en winstgevend merk en Metaxa als klant erbij krijgt." Van Ogtrop verwacht dat Underbex-g ook een oplos sing heeft voor de gigantische overcapaciteit (zeventig pro cent) van de relatief nieuwe As- bach-fabx-iek. Het imago van Asbach Uralt is, net als de Hollandse jenever, iet wat oubollig, maar dat vindt Van Ogtrop geen groot pro bleem. „Er wordt aan ge schaafd, onder meer door te ac centueren dat het een goede mix-drank is." De toekomst van jenever is daarentegen niet zeker. In 1998 werd in Nederland weliswaar nog 30 miljoen liter jenever ge dronken, maar dat was wel ne gen procent minder dan hét jaar daa rvoor. Bols heeft met merken als Jonge Bols, Bokma, Hartevelt, Clareyn een marktaandeel van 38 procent, en gokt nu op de top kwaliteit via de zogenaamde premium-jenevers. Van Ogtrop sluit niet uit dat er merken gaan verdwijnen. Alleen Bols en Bok ma kunnen nog rekenen op fox-se reclame- en promotiecampag nes. Het budget hiervoor blijft ovex-igens bij Bols onvermin derd hoog: zestig miljoen gul den. GPD door Hans Gertsen BOEKAREST - Bijna tien jaar na de val van het communisme in Centraal- en Oost Europa denken steeds meer Roemenen met nostalgische gevoelens te rug aan het Ceaucescu-tijd- perk. Volgens een recente pei ling beschouwt 22 procent van alle Roemenen de in december 1989 geëxecuteerde dictator als de beste leider die het land de afgelopen eeuw had. Px-ecies hetzelfde percentage Roemenen is ovexigens van het tegendeel overtuigd en noem de Ceaucescu de slechtste lei der van de eeuw, op de voet gevolgd door de huidige presi dent, de christen-democraat Emil Constantinescu. De nostalgie naar de 'goede oude tijd' blijkt niet alleen uit' opiniepeilingen. De afgelopen weken waren tijdens demon straties tegen het beleid van de centrum-rechtse regering in verschillende delen van het land, spandoeken te zien waarop Ceaucescu verheer- lijkd werd. Vreemd is dat niet. Onder Ceaucescu ontbrak het de Roemenen aan vrijwel alles, vrijheid voorop. Maar tegelij kertij d wa s iedex-een verzekerd van een baan en van betaalba re huisvesting. Tien jaar na cle val van de gehate dictator zijn de meeste Roemenen welis waar vrij, maar nog altijd zo aim als kei-kratten. En de ze kerheden van vi'oeger hebben plaats gemaakt voor de angst voor werkloosheid. Teruggang Terwijl naburige landen als Polen, Hongarije en zelfs Bul garije na een aantal moeilijke jaren economisch duidelijk in de lift zitten, plukt het gros van de Roemenen nog altijd niet de vruchten van de over gang van communisme naar een vrije markteconomie. Voor het derde achtereenvolgende jaar zal de Roemeense econo mie dit jaar krimpen. De te ruggang is minder dan in 1987 en 1988, toen het bruto natio naal product met respectieve lijk zeven en acht procent kromp, maar economische groei van enige betekenis is nog altijd niet in zicht. De werkloosheid bedraagt of ficieel ruim elf procent, maar is in werkelijkheid aanmerke De politie houdt demonstranten tegen die in Boekarest betogen tegen de slechte levensomstandig heden. De demonstratie had plaats in februari. foto AN P lijk hoger. Terwijl de px-ijzen voortdurend stijgen (de infla tie ligt dit jaar rond de vijftig procent) moeten arbeiders zien x-ond te komen van sala rissen van omgerekend amper 200 gxdden. Studenten worden geacht van een paar tientjes per maand te leven en wie op een uitkering of pensioen is aangewezen, moet daar vaak maanden op wachten. Steeds meer Roemenen zijn ronduit wanhopig en geloven niet meer in de beloftes van president Constantinescu en zijn centrum-rechtse regering. Die beloofden in 1996 een pijnlijke, maar snelle sanex-ing van de doodzieke Roemeense economie. Ruim driejaar latei- is nog altijd tachtig procent van het bedrijfsleven in han den van de staat. Tientallen zwaar verlies lijdende staats bedrijven, die volgens de plan ning al lang gesloten hadden moeten zijn, draaien nog altijd door omdat de regering ze niet dux-ft te sluiten uit vrees voor ernstige sociale onrust. Grijze sector Dat veel Roemenen erin slagen het hoofd nog enigszins boven water te houden, is te danken aan de enorme zwarte en grijze sector. Volgens schattingen bedraagt die ondertussen al meer dan veertig procent van de officiële economie. „Als je die sector erbij betrekt, dan is er wel degelijk sprake van be scheiden economische groei in Roemenie", aldus een westerse diplomaat in Boekarest. Voor de meeste Roemenen is dat echter niet voldoende. Amper een jaar voor de vol gende presidents- en parle mentsverkiezingen is de te leurstelling over de regering en president Constantinescu enorm. Volgens recente peilin gen zou Constantinescu op slechts zeven procent van de stemmen kunnen rekenen, ter wijl zijn voorganger-, de ex- communist Ion Iliescu, op 44 procent staat en nog voortdu rend stijgt. Dat Constantines cu en de zijnen nog terug kun nen komen uit hun schijnbaar kansloze positie, gelooft vrij wel niemand nog in Boekarest. „De regering heeft nog een kleine, theoretische kans, als ze in de komende maanden duidelijk positieve resultaten kan laten zien. Maar die zijn, voorzover ik weet, niet in zicht", aldus Dox-el Sandor, een gezaghebbende politiek ana list in Boekarest. Constantinescu en de zijnen zullen volgens hem volgend jaar de piïjs betalen voor wat liij als 'te weinig en te laat' om schrijft. „Ze hebben te weinig echt belangrijke hervormin gen doorgevoerd en bovendien zijn die te laat om de resulaten ex-van voor de volgende verkie zingen te kunnen zien." GPD van onze redactie economie NIJMEGEN - Philips verwacht dat de eerste decennia van de volgende eeuw geheel in het te ken zullen staan van de razend snelle ontwikkeling van info communicatie. Daarom heeft het bedrijf gisteren in Nijmegen een nieuwe fabriek van Philips Semiconductors gebouwd. De nieuwbouw kostte ruim een half miljard gulden. Philips Semiconductors in Nij megen is marktleider in Europa op het gebied van de productie van halfgeleiders en neemt ook wereldwijd een voox-aanstaande positie in. Bij het bedrijf werken meer dan 4000 mensen. Door de opening van de nieuwe MO- S4YOU productie-afdeling zul len er het komende jaarnog eens vierhonderd arbeidsplaatsen bij komen. Philips heeft sinds 1996 al bijna een miljard euro in MOS4YOU geïnvesteerd. In de fabriek worden siliciumschijf- jes voor chips gemaakt. Volgens Stuart Mcintosh, hoofd-operations officer van Philips Semiconductors is MO- S4YOU het wereldwijde para depaardje van het bedrijf. Hij constateert dat de vraag van de consument naar gebruiksvrien delijker en goedkopere software en apparatuur snel toeneemt. „Elk jaar ontwikkelt zich een nieuwe generatie technologie. Het is booming business. Hoe groter de vraag, hoe goedkoper het product wordt. Deze uit breiding stelt ons in staat onze leidende positie op de markt te behouden", zei hij in Nijmegen. Philips verwacht dat communi catie in de komende vijftien jaar een levensstijl wordt. Mensen zullen hun leven afstemmen op mobiele verbindingen, aldus hoofd technologie T. Claasen. Bijna alle verbindingen zullen draadloos worden en intelligent zijn. Dat wil zeggen dat appara ten als pc's en mobiele telefoons de gebi-uikersgewoonten van him eigenaar onthouden. Philips Semiconductors intro duceerde gisteren ook de nieu we ontwerplijn Systems on Sili con. Binnen die lijn gaat het bediijf televisies met Internet en videotelefoon voor een grote afzetmarkt ontwikkelen. Claas en vernacht dat binnen vijftien j aai-pc's met DVD-spelers en vi deofoon een veelgevraagd artikel zullen zijn. Daarnaast zullen GSM-telefoons een In- ternetmogelijkheid krijgen, ter wijl ze eveneens veel gebruikt zullen worden voor videogames Makkelijke, logische en draad loze besturingen hebben dus de toekomst", aldus Claasen ir Nijmegen. ANP (Advertentie) Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 l/m 31 december 1999.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43