Reimerswaal begraaft strijdbijl Goese plannen missen samenhang PZC Kapelle heeft hart voor dorpshuizen Grondaankoop lost bouwblokkade op Raad steunt bouw kolossaal vrieshuis zeeland b 22 Vijf dorpen moeten één urnenmuur delen ff mtitaèL - Gemeenteraad zet punt achter twist met ministerie VROM GS voor handhaven huidige zonering vliegveld M-Zeeland Rechter RvS schorst dwangsom mestzakken woensdag 1 december 1999 door Ingrid Huibers KRU1N1NGEN - Ter elfder ure heeft een tweetal eigenaren van een perceel aan de Slag veldstraat in Kruiningen besloten hun grond aan de ge meente Reimerswaal te verko pen. Daardoor ziet het er nu naar uit dat een nieuwbouw- plan tussen de Slagveldstraat en de Molenmeet toch in de door René Schrier KRUININGEN - De gemeente raad van Reimerswaal heeft een punt gezet achter de zogenaam de VKOM-affaire, de strijd met de inspecteurs van het ministe rie. Alleen het BBR-raadslid M. Weststrate bleef opstandig. Hij Raad vraagt oplossing voor verkeershinder in Tholen THOLEN - De fractie RPF/GPV heeft maandag in de raadsver gadering van de gemeente Tho len om een oplossing gevraagd voor de verkeershinder die de bewoners van de Oudelandse- straat en de Oudelandsepoort in Tholen-stad momenteel onder vinden. Bewoners van deze twee straten hebben vorige week hun bio bakken op de stoep gezet, om het verkeer te dwingen langza mer te rijden. Door werkzaam heden aan achtereenvolgens de Molenvlietsestraat en deTen Ankerweg wordt al het verkeer in het Thoolse centrum door de Oudelandsestraat en -poort ge voerd. M. A E. Velthuis (PvdA) depo neerde het verzoek om een vriendelijk gebaar te maken naar de bewoners van de Molen vlietsestraat in de vorm van een bloemetje. Deze straat is een maand of zeven opengebroken geweest en is nu opnieuw onbe reikbaar. „Een lovende sugges tie", aldus Heijboer. „Maar ik denk dan ook aan andere omwo nenden. Hij zegde toe het voor stel mee te nemen. Staatssecretaris weigert verdere concessies landbouwgif DEN HAAG - De landbouw is voldoende tegemoet gekomen door zeven stoffen voor gewas beschermingsmiddelen nog twee jaar toe te staan. Staatsse cretaris G. H. Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) wil niet meer concessies doen. De zeven stoffen waarom het gaat, die vooral in de fruit- en groenteteelt worden toegepast, voldoen officieel niet meer aan de milieu-eisen. Faber wil ze nog tot 2002 handhaven, omdat ze 'landbouwkundig onmis baar' zijn. Zonder die middelen vallen teelten weg. In 2002 moe ten ze opnieuw worden beoor deeld. Het begrip 'landbouwkundige onmisbaarheid' wil Faber ver ankeren in regelgeving, maar die wordt pas medio volgend jaar van kracht. Volgens WD- Kamerlid J. Geluk dreigt daar door een groot probleem te ont staan met stoffen waarvan voor die tijd de toelating vervalt. Om dat te voorkomen, diende hij dinsdag in de Tweede Kamer een motie in voor een over gangsregeling. Die motie werd ondersteund door het CDA en de SGP, maar ging Faber te ver. Zij verwacht geen moeilijkhe den en vindt dat het College voor Toelating van Bestrij dingsmiddelen (CTB) voldoen de in huis heeft om die middelen goed te toetsen. Oplossing voor conflict over boom dichtbij STAVENISSE - De impasse waarin de gemeente Tholen en H. de Vos uit Stavenisse al een jaar verkeren, wordt volgende week doorbroken. Wethouder K. A Heijboer zegde maandag in de raadsvergadering toe kor te metten te gaan maken met de overlast die een boom veroor zaakt in de Prinses Beatrix- straat in Stavenisse. De Vos ervaart veel hinder van deze boom, die zijn oprit blok keert en waarvan de wortels de bestrating omhoog duwen. Kappen en elders een andere boom planten is geen optie, vindt de gemeente, omdat de boom bepalend is voor het straatbeeld. De Vos voelt echter niets voor de door de gemeente voorgestelde oplossing om de wortels te kappen en het gebied je te herbestraten. oorspronkelijke vorm kan worden gerealiseerd. Eerder deze maand kwam een gedeelte van het nieuwe wijkje op losse schroeven te staan, toen het college na dik een jaar vruchteloos onderhandelen vond dat de gemeente best door kon gaan met de eigen interne richtlijnen voor het afgeven van bouw- en milieuvergunningen, in strijd met de wet. Het was duidelijk dat de raads leden de kwestie beu waren na alle discussie en publiciteit die er over geweest is. Ze spraken er him tevredenheid over uit dat de gemeente nu versneld bezig is verouderde bestemmingsplan nen zo snel mogelijk te actuali seren. A van Stee (SGP) constateerde nog eens dat de gemeenteraad In Goes wordt momenteel het ene plan na het andere gelanceerd. Vooral met de presentatie van het Masterplan Binnenstad Goes kwam er vorige week heel wat los. Daarnaast zijn er verschillende initiatieven die al wat langer lopen. Er wordt gesproken over parkeergarages, een schouwburg, invulling van het Bekhofgebied, een alternatief transferium en zeer recent zelfs een nieuw te bouwen stadskantoor. Dat ziet er allemaal goed uit. Het bruist in Goes, er komen ideeën los, er gebeurt wat. Zo lijkt het tenminste. door René Schrier GOES - Het schouwburgplan bestaat al heel lang en is een van de verst gevorderde initiatie ven. De raad heeft een principe beslissing genomen en enkele weken geleden een eerste voor bereidingskrediet beschikbaar gesteld. Ondanks serieuze twij- besloot van de aankoop van de grond af te zien. Een strop voor projectontwikkelaar Imotec- /Projektbouw Zeeland uit Ter- neuzen, die daardoor aan de zuidkant van de Slagveld straat vier woningen, waar voor al een voorlopig koopcon- naar eer en geweten heeft ge handeld, maar daarbij wel de wet heeft overtreden. Hij vond overigens dat het college van burgemeester en wethouders niet al te gretig moet ingaan op het aanbod van de VROM-in- spectie om kennis en deskun digheid beschikbaar te stellen voor het aanpakken van de pro blematiek. Want dan zou vol gens hem de weegschaal wel eens naar de andere kant kun nen doorslaan. „Zij bekijken het anders dan een normaal mens", stelde hij vast. Verder hield Van Stee een pleidooi voor fels bij verschillende gemeente raadsfracties over het in de hand houden van de kosten ziet het er naar uit dat donderdag 16 december een krediet van ruim 17 miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld. Overigens wordt ondertussen alweer volop ge discussieerd over de vraag of de voordeur van de schouwburg aan de voorkant (de Westwal), aan de achterkant (het Bleek veld) of misschien wel aan de zijkant moet komen. Dat hangt weer samen met het idee om op het Bleekveld een soort par keergarage te realiseren. Dergelijke combinaties van ideeën en plannen zijn er meer. Het Bekhof is al lang een rotte plek in de Goese samenleving. Een projectontwikkelingscom binatie heeft zich er nu over ont fermd en leek met de uitbrei dingsplannen van het waterschap Zeeuwse Eilanden een vette vis aan te haak gesla gen te hebben. Echter het wa terschap vertrekt naar Middel burg, Goes met een kater en een leeg gebouw achterlatend. Daar is weer een samenhang aanwezig met de plannen van de gemeente Goes. De gemeente is immers op zoek naar extra of nieuwe ruimte voor haar amb tenaren. En het college van bur- tract getekend was, minder kon bouwen. En dat terwijl de ze extra woningen ooit op initi atief van de gemeente in het bouwplan waren opgenomen. De gemeente ziet graag het he le braakliggende gebied in het dorp met woningen ingevuld. behoud van de zogenaamde hobbystallen voor paarden in de gemeente. Dat laatste komt bin nenkort aan de orde bij de vast stelling van het bestemmings plan Buitengebied zo kreeg hij te horen. Inhaalslag Wethouder M. van Overloop (BBR) merkte op dat zestig pro cent van de Zeeuwse gemeenten kampt met verouderde bestem- mingsplannnen en problemen heeft met een inhaalslag. I. Vo gelaar (WD) voegde er aan toe dat het dossier van de gemeente gemeester en wethouders ziet dat ook wel. Want in een notitie over het (vernieuwde) stads kantoor wordt de aankoop en uitbreiding van het water schapskantoor als een van de al ternatieve mogelijkheden ook meegenomen. Echter de cijfers waarmee dit alternatief is on derbouwd zijn niet met een nat- analyse te vinger, maar met een natte hand bij elkaar gescharreld. Als je het aankoopbedrag van het pand maar hoog genoeg op schroeft lijkt het onaantrekke lijk om tot zo'n transactie over te gaan. Zeker als je de verkoop waarde van j e eigen pand kunst matig laag houdt (de boekwaar de). Dat was dan ook leden van de gemeenteraad opgevallen. Bijna alle fracties beschuldig den B en W ervan dat ze bewust naar een bepaalde conclusie hebben toegeschreven en -gere kend. Op een of andere manier willen B en W kennelijk graag op hun vertrouwde stekje blij ven zitten. Misschien heeft het te maken Nu dat lijkt te lukken, is Imotec opnieuw bereid voor een groot deel van de kosten voor de ver plaatsing van De Oude Molen op te draaien. De molen verhuist naar de kop van de Slagveldstraat, omdat Reimerswaal bij VROM net op de verkeerde plaats op het ver keerde moment op de verkeerde stapel lag. Hij vond de interne richtlijnen zo slecht nog niet. Dat blijkt volgens hem uit het feit dat ze nu wel als bouwste nen voor het nieuwe beleid kun nen worden gebruikt. Weststrate nam het allemaal niet zo luchtig op. Hij citeerde uit een PZC-artikel waaruit bleek dat de VROM-inspecteurs een oogje hebben dichtgekne pen als het gaat om een serie pa viljoens op het strand van Schouwen-Duiveland. Hij vond met het gegeven dat de toenma lige voortvarende burgemeester W. Blanken nog maar 15 j aar ge leden dat gebouw liet neerzet ten en het vervolgens af liet schrijven over een periode van 8 0 jaar. Wat dat betreft is het nog bijna een wonder dat het maar voor twee miljoen gulden in de boeken staat. Alleen al uit es thetisch oogpunt verdient het aanbeveling dat lelijke gebouw zo snel mogelijk tegen de vlakte te gooien. En er komen nog meer ontwik kelingen op Goes af. Zo is het duidelijk dat het arbeidsbureau aan het Kolveniershof zijn lang ste tijd heeft gehad. Het zal deel gaan uitmaken van het Centrum Werk en Inkomen, eventueel in het stadskantoor. Ook daar dus weer die samenhang. Nu is het begrijpelijk dat het Goese gemeentebestuur op den duur een keer knopen wil door hakken, zeker in langslepende kwesties als de schouwburg en het Bekhof. Maar soms is het ook beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Zeker nu er zelfs voor de schouwburg nog geen onherroepelijke stappen zijn gezet. Wie zoveel ontwikke lingen op zich af ziet komen, kan beter een pas op de plaats het nieuwe wij lij e straks te veel wind uit de wieken wegneemt. Bezwaren tegen die verplaat sing van een drietal omwonen den heeft het college inmiddels ongegrond verklaard. De com missie wonen en milieu ging in oktober 1998 overigens al met het bouwplan akkoord. Het is nu aan de provincie om te be slissen of de bouw van het wijkje door mag gaan. dat de inspectie over Reimers waal een 'rapport van niks had uitgebracht waar totaal niks in stond'. „Gelet op het rapport en op hetgeen de inspectie ons op legt, voor iets dat totaal niets voorstelt ben ik tegen het in trekken van onze eigen interne regels." Wethouder Van Overloop noem de het echter een utopie die in terne regels overeind te houden. „Dan stel je jezelf buiten de werkelijkheid", zo veroordeelde hij de opstelling van zijn partij genoot en fractievoorzitter Weststrate. "iff F?, }i 1 f.ï 1:'\ maken en kij ken of bepaalde za ken wellicht te combineren zijn. Dat zal ongetwijfeld weer extra tijd kosten, maar nog voor geen enkel plan of gebouw is al een pen op tekenpapier gezet. De fractie van de SGP/ GPV/RPF heeft de samenhang ontdekt en gaat de uitdaging als eerste aan met het voorstel om een nieuw stadskantoor te com bineren met een parkeergarage op het Molenplein. Over het idee van een Goese stopera (combi natie van stadskantoor en schouwburg) werd lacherig ge daan. Maar waarom geen werk met werk maken? Daar wordt toch altijd van gezegd dat het. geld oplevert. En daar hebben al die Goese plannen toch alles mee te maken: een verantwoor de besteding van belastinggeld? En geld is er genoeg: 17 miljoen voor de schouwburg, 14 miljoen voor de door B en W gewenste verbouw van het stadskantoor, 10 miljoen voor de verkoop van het huidige stadskantoor en verkoop van de voormalige drukkerij Oosterbaan. Dat is minstens 50 miljoen gulden. Daar moet toch een aardige sto pera compleet met parkeerga rage van gebouwd kunnen wor den. door René Schrier KRUININGEN - Een voorstel van de VVD in de gemeenteraad van Reimerswaal om in vijf dor pen in die gemeente een urnen muur te plaatsen voor het bij zetten van as van overledenen heeft het niet gehaald. Er komt slechts één urnenmuur en wel op de algemene begraafplaats te Kruiningen. Het WD-voorstel kreeg alleen de steun van de PvdA, waarmee het met in totaal vijf stemmen werd verworpen. Vooral de confessionele partijen SGP en RPF waren fel tegen de bouw van de muren. Begraven is volgens de SGP de enige verant woorde wijze van lijkbezorging. De WD-er I. Vogelaar wierp daar tegenin dat een stijgend aantal mensen behoefte heeft aan crematie en dat iedereen de vrijheid moet hebben om die laatste wilsbeschikking te kun nen uiten. Dat respect moet op gebracht worden, stelde hij door René Schrier KRUININGEN - De meerder heid van de gemeenteraad van Reimerswaal heeft dinsdag avond besloten dat de gemeente er een in het oog springend ge bouw bij krijgt. Aardappelver werker Lamb-Weston/Meijer te Kruiningen krijgt namelijk zijn zin en mag een kolossaal vries huis langs de snelweg bouwen. De fracties van de PvdA, RPF en drie leden van de SGP waren te gen. Alleen de provincie kan het dertig meter hoge koelhuis nog tegenhouden. Vragen zijn er overigens nog wel. Zo is het volstrekt onduide lijk wie of wat het bedrijf Part ner Logistics BV is, dat voor de aardappelverwerker de enorme koelcel wil bouwen. Het bedrijf staat niet ingeschreven bij de Kamer van Koophandel wisten enkele raadsleden te melden. Overigens vond wethouder M. van Overloop (BBR) niet zo be langrijk wie dat bedrijf is. Het gaat er volgens hem om dat de door Richard Hoving MIDDELBURG -. De provincie voelt niets voor een nieuwe be rekening van de geluidsgrenzen van vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Een verlaging van het aantal vliegbeweging kan volgens het college van Ge deputeerde Staten alleen in goed overleg met de vliegveld directie worden bereikt. De Statencommissie ruimte, milieu en water gaf onlangs in meerderheid aan de geluids grenzen te willen aanpassen. In de huidige berekening is uitge gaan van 60.000 starts en lan dingen per jaar. De commissie wilde naar 45.000 vliegbewe gingen toe. De laatste jaren schommelt het aantal starts en landingen op Midden-Zeeland rond de 35.000. Het college van Gedeputeerde Staten laat in een notitie weten dat het verzoek van de Staten commissie weinig uithaalt. De zonering stelt geen absolute grens aan het aantal vliegbewe gingen, maar geeft aan hoeveel geluid mag worden geprodu- door Adri Klinkenberg DEN HAAG/KAMPERLAND - De Raad van State heeft de dwangsom geschorst die de ge meente Noord-Beveland heeft opgelegd aan de Brabantse ei genaars van twee mestzakken in Kamperland. Het rechtscollege heeft de gemeente opgedragen aan te tonen dat de pal naast el kaar gelegen mestzakken één bedrijf vormen. Als Noord-Be veland daarin slaagt dan kan het gemeentebestuur optreden tegen stankoverlast en een ver gunning eisen van de Brabantse varkensmesters. De mestzakken worden ge bruikt door de broers M. en L. Verbakei uit Son en Aarle-Rix- tel die periodiek de mest van hun bedrijven over 160 en 170 kilometer transporteren naar Zeeland. Zij zeggen dat ze ieder voor zich een mestzak hebben, zodat een vergunning niet nodig is. Noord-Beveland telt de om vang van de mestzakken op en vast, ook door mensen die het daar om principiële redenen niet mee eens zijn. Uiteindelijk was de conclusie van de meerderheid van de raad dat er meer urnenmuren komen als blijkt dat daar behoefte aan is. Daarmee is de discussie vol gens Vogelaar terugebracht tot het niveau van een vraag- en aanbodspel en daar wenste hij zich bij dit onderwerp van te distantiëren. De principes van de SGP en de RPF kwamen ook bij een ander agendapunt aan de orde, name lijk de subsidiëring van een na tionaal kampioenschap biljar ten, op een zondag in maart te Yerseke. De SGP was tegen om dat er op zondag gebiljart wordt en verweet de RPF dat die niet ook tegen de subsidiëring was. A Jumelet van die partij zag in een onschuldig spelletje biljart, eventueel op zondag na de kerk dienst, geen enkel bezwaar. De organiserende bilj artvereniging kan een bedrag van 500 gulden tegemoet zien. gemeente moet beslissen op de aanvraag die dat bedrijf heeft ingediend. Hij wees verder kritiek vanuit de raad van de hand, dat de ge meente te veel de oren laat han gen naar Lamb-Weston/Meijer. Onder de pet RPF-raadslid A Jumelet sugge reerde echter dat er op milieuge bied 'bepaalde dingen onder de pet zouden moeten blijven'. Dat had hij gelezen in vertrouwelij ke stukken. Burgemeester A Verbree antwoordde hem dat die stukken vertrouwelijk wa ren omdat er bedrijfsgegevens van de aardappelverwerker in staan. Verschillende raadsleden hech ten veel belang aan een juiste behandeling van een aantal ge dupeerde bewoners van de Zanddijk. Zij moeten vertrek ken door de komst van het ge bouw. Van Overloop stelde de raadsleden gerust. Volgens hem zijn er vruchtbare gesprekken gaande over de aankoop van de woningen van die mensen. ceerd. Starts en landingen be palen slechts voor een deel de toegestane hoeveelheid geluid. Andere factoren zijn het mo ment van de dag waarop wordt gevolgen, de tijd van het jaar en het type toestel. Het college stelt voor om de zo nering, die in concept gereed is, ongemoeid te laten. Dit mede vanwege het bijkomende be zwaar dat een nieuwe bereke ning vier tot vijf jaar kost. Een daadwerkelijke verlaging van het aantal vliegbewegingen kan volgens GS in een overeenkomst met de directie van Midden- Zeeland worden geregeld. Handreiking Vliegvelddirecteur B. van Dam heeft onlangs al aangegeven 45.000 starts en landingen zwart-op-wit te willen laten vastleggen. Van Dam hoopt met deze handreiking een eind te maken aan de al jaren slepende discussie over de mogelijke groei van Midden-Zeeland. Het voorstel van GS komt op vrij dag 17 december aan de orde in een vergadering van Provinciale Staten. stelt dat ze gezamenlijk groter i zijn dan 750 vierkante meter. Om die reden zij n ze volgens het gemeentebestuur vergunning- plichtig. Met de dwangsom wil 1 Noord-Beveland bereiken dat de Brabanders hun mestzakken uitrusten met stankvoorzienin gen. De Verbakels vroegen op 2 8 oktober aan de Raad van State om de dwangsom, die kon oplo- 1 pen tot 2.500 gulden, te schor sen. Afzetcontract De broers kochten enkele jaren geleden de twee mestzakken. j Met een akkerbouwer in Noord- Beveland is een afzetcontract afgesloten dat jaarlijks wordt verlengd. Zij hopen zo minister Brinkhorst te slim af te zijn. Die wil de productie van meststof- i fen afhankelijk maken van het aantal hectares landbouw- I grond. In Noord-Beveland liggen tien mestzakken die bevoorraad worden vanuit Brabant. Dorpshuis De Vroone in Kapelle zou volgens de raad op termijn geprivatiseerd kunnen worden. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAPELLE - De dorpshuizensoep in Kapelle wordt lang niet zo heet gegeten als ze ruim een maand geleden is opge diend. Leek uit een onderzoeksrapport van Deloitte Touche over het beheer van de Kapelse dorpshuizen, nog een collegevoorkeur te spreken voor snel steken en snijden, in de raad leeft be trokkenheid, bezorgdheid en zeker ook mildheid jegens de besturen die de voorzieningen op vrijwillige basis zo lang draaiende hebben gehouden. In een vergadering van de commissie fi nanciën, aangevuld met leden van de commissie onderwijs en welzijn, bena drukte wethouder J. Herselman dat het rapport als een praatstuk moet worden gezien. Louter en alleen om te kijken in welke richting de raad wil denken. Die richting bleek redelijk eenduidig. Heel de raad vindt dat in Schore een dorpshuis in stand moet blijven en ie dereen snapt dat daar gemeenschaps geld bij moet. Wellicht vallen de kosten enigszins te drukken met zelfwerk zaamheid van de dorpelingen, maar het zou best eens kunnen dat er een extra opknapbeurt tegenaan moet. Niemand in Kapelle zal daar wakker van liggen. Wemeldinge Een vraagteken is nog het dorpshuis in Wemeldinge, dat verbouwd wordt sa men met een nieuw woonzorgcomplex en waarvan nog niet duidelijk is welke functies het precies zal gaan vervullen. Feesten worden er niet meer gegeven, veel verenigingen hebben een eigen on derkomen, maar er is nog altijd een be heerder in dienst. De raad realiseert zich dat in Wemel dinge privatiseren niet in de lijn de ver wachtingen ligt. Wel gingen er stem men op om zoveel mogelijk activiteiten onder te brengen in het dorpshuis, dat in feite een zaal onder het seniorencom plex wordt. De raad dacht aan bijvoor beeld een speel-o-theek en de WV. Privatiseren ziet de raad wel zitten in De Vroone in Kapelle. Het centrum heeft een regionale functie en potenties om met een goede personele bezetting veel uiteenlopende activiteiten te her bergen. Dat er nu een exploitatietekort van twee ton gaapt, wil niet zeggen dat iemand op termijn in De Vroone niet een hele goede boterham kan verdie nen. Maar de raad spreek nadrukkelijk over termijnen als het gaat om de ver andering van het beheer. Een ander verhaal is de bestuursvorm. Daarover bestaat toch een zekere over eenstemming. De besturen van Wemel dinge en Kapelle en Schore zouden op een zakelijke manier moeten toewer ken naar samenwerking. Dat is tot nu toe niet gelukt omdat de culturen van de verschillende besturen en het ge bruik van de dorpshuizen zozeer van el kaar verschilden. Toch kan een bestuur, en dat hoeft niet per se in een stich tingsvorm te zijn gegoten, best bekij ken wat in de verschillende dorpen de behoeften zijn en het beleid voeren wat daaraan tegemoetkomt, vindt de raad. Beleidslijnen Het is de bedoeling dat het college met de ideeën die in de raad leven, aan de gang gaat zodat er wellicht op korte termijn een voorstel op tafel ligt. De be leidslijnen moeten in ieder geval duide lijk zijn voordat het dorpshuis in We meldinge klaar is. Dat is over ongeveer driekwart jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40