Brandweer Sloegebied komt eraan Waf rifjnf er nou op 'opa®? PZC PZC Liïh* L' JÈS12_m m i De Schans groot genoeg voor huisvesting honderd asielzoekers Centrum Yerseke krijgt oppepper Woningstichtingen Tholen en Halsteren gaan samen Senioren staan in de rij voor te bouwen woningen Poortvliet K Kortgener beboet voor drankritten zeeland b 21 Organisatie in 2000 rond woensdag 1 december 1999 door Esme Soesman BORSSELE - In het jaar 2000 kan de Sloebrandweer een feit zijn. Medio volgende week on dertekenen betrokken partijen - gemeenten, provincie, rijk en bedrijven - een intentieverkla ring. Het streven is om voor 30 april volgend jaar overeenstemming over de nieuwe organisatie te bereiken. Voor de accommodatie wordt uitgegaan van een locatie in de buurt van de Europaweg en de Belgiëweg nabij het dorp Bors- sele. De Sloebrandweer moet profes sionele brandweerzorg kunnen bieden in de Westerscheldetun- nel en aan bedrijven in het Sloe gebied. De exploitatiekosten op jaarba sis worden geschat op 3,2 mil joen gulden. Daarvan moet een gedeelte door het bedrijfsleven (zo'n 2,4 tot 2,5 miljoen) en de rest door de overheid worden opgebracht. Van de kant van de gemeenten - Borsele, Terneuzen en Vlissingen - wordt op jaarba sis drie ton verwacht. Het Rijk heeft eveneens de bereidheid uitgesproken om 300.000 gul den bij te dragen, mits de pro vincie Zeeland ook in de buidel tast. Van de zijde van de provin cie wordt een bijdrage van een ton verwacht. Het rijk wil haar bijdrage over Vijf jaar bezien. Ook de provin cie overweegt om een dergelijk evaluatiemoment in te bouwen. Klanten Onderzoek door het ministerie Van Binnenlandse Zaken en ge sprekken met het bedrijfsleven wijzen uit dat een bijdrage van zo'n 2,5 miljoen gulden van de kant van het bedrijf sleven haal baar moet zijn. Dit geld moet gedeeltelijk door deelnemende bedrijven, waaronder IPV en EPZ worden opgebracht. De rest betalen klanten: De Sloe brandweer gaat in de toekomst tegen betaling diensten leveren, zoals bijvoorbeeld een tunnel- wacht. Voordat een definitief besluit wordt genomen moeten taken en bevoegdheden nog verder worden uitgewerkt. Ook moe ten de financiële en materiële consequenties tot in detail dui delijk zijn. De inkomsten die binnengehaald kunnen worden door het aanbieden van dien sten zijn bijvoorbeeld nog nau welijks bekend. De kosten van dit onderzoek worden door het rijk gedragen tot een bedrag van 250.000 gulden. Het ministerie vindt de totstandkoming van een gezamenlijke brandweer Sloe van groot belang. Discussie Al j arenlang proberen bedrij ven in Vlissingen tot een gezamen lijke professionele brandweer te komen. De komst van de Westerschelde- tunnel heeft aan de hierover ge voerde discussies een extra di mensie toegevoegd. Op korte af stand van de tunnelmond zou namelijk eveneens, ten behoeve van de veiligheid in de tunnel, professionele brandweer be schikbaar moeten zijn. Voor de gemeente Borsele, die als taak heeft dit te verzorgen, is realise ring daarvan alleen echter niet mogelijk. i - v.V x ft i»Mil is si De straatjes in het centrum van Yerseke, waaronder de Lepelstraat (links) en de Vierstraat (rechts) moeten aantrekkelijker worden voor het winkelend publiek. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers YERSEKE - Komend voorjaar gaat een groot deel van het centrum van Yerseke op de schop. Behalve het Kerkplein en de Dreef worden de Lepel-, Wijngaard-, Vier-, Noord- zand- en Oude Torenstraat heringericht. Voor de werk zaamheden is ruim anderhalf miljoen gulden begroot. „Alle straten worden op één hoogte gebracht", legt mede werker openbare werken R. van Steveninck van de ge meente Reimerswaal uit. „In plaats van de trottoirs worden er loopstroken aangebracht." Stoep en straat worden in de zelfde klinkertjes uitgevoerd. Met behulp van bomen en straatmeubilair wordt het voetgangersgedeelte straks van de rijbaan gescheiden. Rond het Kerkplein mag straks alleen nog aan de kant van de kerk worden gepar keerd. Dit met uitzondering van de strook voor het oude ge meentehuis. Ook daar mogen straks geen auto's meer staan. In de hoek tussen het oude ge meentehuis, bakker Filius en café 't Anker wordt straks een pleintje aangelegd. Het verlies aan parkeerplaatsen wordt gecompenseerd door de aanleg van een parkeerterreintje ach ter de Rabobank. Met de her inrichting van de centrum straatjes moet het winkelhart van het dorp aantrekkelijker worden. Ook wordt er voor dertigduizend gulden groen aangeplant. Dat geld is al ge reserveerd voor de uitvoering van het groenstructuurplan voor de gemeente. Planning Oorspronkelijk zouden het Kerkplein en de Dreef dit jaar worden aangepakt. Voor 2001 stonden de overige straten op de planning. Afgelopen febru ari al besloot de gemeenteraad dat het handiger zou zijn om het hele centrum in één keer aan te pakken. Dit om de over last voor inwoners en winke liers zoveel mogelijk te beper ken. Het is de bedoeling in maart met het werk te beginnen. Voor de volgende bouwvak moet de herinrichting klaar zijn. In welke volgorde de straten straks aan bod komen, kan Steveninck nog niet zeggen. „Dat zullen we straks met de aannemer moeten overleg gen." Voordat het werk kan worden aanbesteed, buigt eerst de commissie openbare werken zich over het plan. Zij verga dert maandag 6 december vanaf 19.30 uur. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De stichting Beter Wonen in Sint- Maartensdijk en de Woning stichting Halsteren in Halsteren gaan met ingang van 1 januari 2000 nauw samenwerken. De krachtenbundeling moet uiteindelijk leiden tot een bete re service aan de huurders en aanbod van nieuwe (woon)pro- ducten. Óp korte termijn veran dert er voor huurders niets. Bei de kantoren - Beter Wonen in Sint-Maartensdijk en Halsteren in de gelijknamige plaats - blij ven op dezelfde locaties ge handhaafd en huurders worden door hetzelfde personeel en op dezelfde manier als nu gebrui kelijk is te woord gestaan. De Halsterse woningstichting heeft Halsteren en Lepelstraat als werkgebied. Beter Wonen werkt in heel de gemeente Tholen. Gezamenlijk beheren beide corporaties ruim vierduizend woningen. De sa menwerking is bedoeld om de kennis van beide, relatief klei ne, stichtingen samen te bren gen. Zaken als administratie, planmatig onderhoud en automatisering worden samen gevoegd. De instellingen hand haven beide de eigen juridische zelfstandigheid. Om samen te werken wordt een vennoot schap onder firma opgericht, waarin alle backoffice-werk zaamheden worden onderge bracht. De medewerkers die bij deze ac tiviteiten betrokken zijn, blij ven het eerste jaar in dienst van de eigen woningstichting, zodat hun rechtspositie niet wordt aangetast. Bord wijst bestuurders op snelheid YERSEKE - Weggebruikers langs de N670 tussen Goes en Yerseke worden tot en met drie december met een thermome terbord op hun rijgedrag gewezen. 'Gisteren hieldprocent zich aan de 80', luidt de tekst op het bord. Een medewerker van de provincie zal de slogan elke dag van een actueel per centage voorzien. Hoe beter automobilisten hun eigen snel heid in de gaten houden, hoe hoger het percentage wordt. De borden zijn vanuit beide rijrichtingen zichtbaar. Fiat GS voor JOP in Schore SCHORE - Gedeputeerde Staten zien, evenals het gemeente bestuur van Kapelle, geen enkel planologisch bezwaar in de vestiging van een Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) aan de Boomweidelaan in Schore. De Stichting Jeugdwerk Kapelle wil daar een hokje plaatsen, waar de jeugd elkaar kan ont moeten en voor het onderhoud waarvan de kinderen zelf ver antwoordelijk zijn. Bezwaren van omwonenden, die geluids overlast en inbreuk op hun privacy vrezen, zien ook GS als ongegrond. De gemeente kan dus via een verkorte procedure de JOP passend maken in het bestemmingsplan. Toekomst volkstuinen onzeker OUD-VOSSEMEER - De toekomst van de volkstuinen aan de Cornelis Frankenstraat in Oud-Vossemeer is onzeker. Het be stemmingsplan duidt aan dat er op die locatie garages ge bouwd kunnen worden. Volgens wethouder W. C. van Kem pen van de gemeente Tholen is er een voorstel over de invulling van het terrein in voorbereiding. Op de vraag, dins dag in de vergadering van de commissie gemeentelijke ont wikkeling, of dat voorstel daadwerkelijk de bouw van gara ges betreft, kon de wethouder echter geen antwoord geven. De gemeente buigt zich over het gebied naar aanleiding van een aanvraag van een particulier. Het nieuwe plan wordt, beloof de Van Kempen, over twee weken tij dens de commissieverga dering of op z'n laatst begin volgend jaar openbaar gemaakt. Auto gestolen in Goes GOES - In de Zuidvlietstraat in Goes is dinsdagmorgen een auto gestolen. De eigenares had haar wagen rond 10.45 uur afgesloten weggezet in de straat. Toen zij een uur later terug kwam, was het voertuig verdwenen. Het gaat om een rode, vijfdeurs Citroen AX met het kenteken YH-21-JB. De politie in Goes is op zoek naar getuigen. Nieuwe opleiding krijgt subsidie TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ROC Westerschelde en de Hogeschool.Zeeland een subsi die van 100.000 gulden toegekend voor het opzetten van een deeltijd HBO-opleiding werktuigbouw en elektro en een breed (voltijds) propedeusejaar. Met de eerstgenoemde oplei ding is dit schooljaar reeds begonnen. Het propedeusejaar be gint volgend schooljaar. De subsidie wordt in hoofdzaak ge bruikt om de aanloopkosten voor de nieuwe opleiding - zo'n 150.000 gulden - te bekostigen. Spaanse cadeautjes voor jongeren MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugdhulpinstellingen Stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) en Stichting Jeugdzorg Zeeland krijgen ruim twintigduizend gulden om sinterklaascadeautjes voor jongeren te kopen. Het geld komt van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Jeugdzorg krijgt zo'n 7.500 gulden voor cadeautjes voor ongeveer 250 kinderen, AZZ kan met 15.000 gulden voor vijfhonderd kinderen ca deautjes kopen. De twee instellingen helpen jongeren in Zee land die problemen hebben. door Esme Soesman POORTVLIET - Tussen de Mo lenstraat en de Paasdijkstraat in Poortvliet moeten volgend jaar twaalf seniorenwoningen verrijzen, voorzien van een wijksteunpunt. Het complex, dat in verschillende kleine ker nen op Tholen navolging moet krijgen, is een aanvulling op het huidige Poortvlietse bestand van 66 bejaardenwoningen. Nu al hebben tweeëntwintig senio ren belangstelling getoond bij de Thoolse stichting Beter Wo nen in Sint Maartensdijk. Op een bijna vierkante kavel worden twee vleugels van beide zes woningen neergezet. Het ge bouw wordt twee lagen hoog. Waar de vleugels samenkomen, moet een centrale ruimte ko men. Op de begane grond zijn een hal, lift, wachtruimte, kan toor, wasserette en biljartzaal gepland. In de avonduren gaat de centrale deur op slot. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Op de bovenverdieping komt een gemeubileerde recreatie zaal met toilet- en keukenvoor ziening. Deze ruimten zijn, evenals de twaalf woningen, toegankelijk voor rolstoelge bruikers. De woningen zelf, die een op pervlakte van zo'n 65 vierkante meter beslaan, zijn eveneens volledig afgestemd op behoef ten die leven onder ouderen. Be halve een open, onderrijdbare keuken hebben de woningen als kenmerk dat de slaapkamer via een schuifdeur bij de woonka mer betrokken kan woiden. Een derde kamer is te gebruiken als logeerkamer of berghok. De be woners kunnen een luchtje scheppen in de ruimte tussen de twee huizenrijen; daar wordt een tuin met zitgelegenheid aangelegd. Huismeester Het wijksteunpunt krijgt op verschillende manieren invul ling. Op gezette tijden zullen een zorgcoördinator, die ook thuiszorg inzet, en een huis meester het complex aandoen. Bovendien is sprake van een alarmsysteem dat dag en nacht hulp garandeert. De bedoeling is om diverse activiteiten in het complex te concentreren, waar bij bijvoorbeeld wordt gedacht aan soosmiddagen van oude renbonden. Wellicht kunnen in de toekomst ook kapper of kin deropvang gebruik maken van de beschikbare ruimte. Er wordt gezocht naar een mix van bewoners. Slechts een deel kan op grond van een medische urgentieverklaring in aanmer king komen voor een woning. Op die manier kunnen de bewo ners elkaar onderling mantel zorg bieden. Aanbesteding De bouwvergunning voor het complex is inmiddels aange- Begin volgend jaar vindt de aanbesteding plaats. Naar ver wachting wordt het complex in Poortvliet eind volgend jaar op geleverd. In de overige Thoolse kernen, die nog geen voorzie ning hebben, moeten soortgelij ke woningen met wijksteun punt verrijzen. In Oud-Vosse- meer is overleg over de locatie gaande, In de verre toekomst wordt ook aan de kern Scherpe- nisse gedacht. Dit dorp ligt ech ter op redelijke afstand van Sint-Maartensdijk, waar al voorzieningen zijn. sfc. 'iflFk i In De Schans woonden vroeger zo'n dertig lichamelijk gehandicapten. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Het is nog niet met ze kerheid te zeggen of en wan neer er honderd asielzoekers in het voormalige pensionte huis voor lichameli jk gehandi capten De Schans in de Beu kenstraat in Goes komen wonen. Een woordvoerster van het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) kan alleen bevestigen dat met projectont wikkelaar Van Garderen, de eigenaar van het pand, geke ken is naar de geschiktheid van De Schans voor de huis vesting van een grote groep mensen. Dat de gemeente Goes zich overvallen voelt door de mede deling, vindt de COA-woord- voerster overdreven. Volgens haar is Goes in een normaal stadium van de procedure in gelicht. De Schans, waar ooit een klei ne dertig lichamelijk gehandi capten gehuisvest waren, staat sinds oktober leeg. Dat in een gebouw waar dertig mensen woonden, honderd andere mensen gehuisvest kunnen worden, is volgens het COA ze ker. Behalve de kamers van de vroegere bewoners, zijn er per soneelsruimten, vergader ruimten en recreatieruimten, die samen geschikt gemaakt kunnen worden voor gebruik door alleenstaanden en gezin nen. Het COA heeft richtlijnen waaraan ruimten moeten vol doen enDe Schans voldoet aan die richtlijnen. Of het asielzoekerscentrum er komt, hangt wel gedeeltelijk af van de gemeente Goes. Plet COA gaat over de voorwaar den die Goes zou moeten scheppen in onderhandeling. Volgende week zal daarmee een aanvang worden gemaakt.. Het is bijvoorbeeld vrijwel ze ker dat er een onderwijsvoor ziening moet komen en de ge meente is verantwoordelijk voor de scholing van alle inwo ners. Of in Goes extra politie mensen komen, net als toen de gemeente tien jaar geleden in de voorhoede stond bij de cen trale asielzoekersopvang, moet uit die onderhandelin gen blijken. Volgens de woordvoerster van het COA heeft de opvang in De Schans niets te maken met de vroegere opvang in het voor malige ziekenhuis Bergzicht. Procedures zijn veranderd en ook de manier waarop zaken worden vergoed, is heel anders geregeld dan vroeger. Wat in Goes nog vers in het geheugen ligt, is dat de gemeente onbe hoorlijk lang heeft moeten wachten op gelden die waren toegezegd. Wijkvereuiging De wijkvereniging' Goes-Zuid heeft nog niet op het bericht gereageerd. Voorzitter J. Lou- werse wil eerst de koppen eens bij elkaar steken maar heeft wel meteen de gemeente ge beld. De gemeente Goes laat vandaag (woensdag) huis- aan-huis een brief bezorgen waarin de berichtgeving enigszins wordt afgezwakt. In de brief staat dat het COA on derzoekt of in De Schans huis vesting van honderd asielzoe kers mogelijk is. Mensen in de wijk reageren, gevraagd naar wat ze ervan vinden, lauw op het bericht. C. van der Meulen woont vlakbij De Schans maar ziet niet in wat hij in de kwestie te zeggen zou kunnen hebben. „Als op een zeker moment een congre gatie witte paters het huis naast het mijne koopt, heb ik, noch de gemeente daar iets over te vertellen. De Schans is gebouwd om er mensen te la ten wonen, zolang ze er geen paarden, varkens of koeien gaan houden, lijkt het mij lo gisch dat het wordt toege staan." Mevrouw A M. Maas, ook een buurtbewoonster, heeft niks tegen asielzoekers. „Ik hoop alleen niet dat ze die mensen, net als vroeger in Bergzicht, veel te lang in veel te kleine ka- mertjeslaten wonen. Wantdan vraagje om problemen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 50-jarige man uit Kortgene moest zich in Middelburg verantwoorden voor twee drankritten, waarvan officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello de eerste het zwaarst vond wegen. De aco- kolovertredingen waren beiden op 27 januari begaan, slechts enkele uren na elkaar. De eerste keer hield de politie de Kortgener in Vlissingen aan vanwege zijn opvallende rijge drag. Omstreeks half twaalf 's avonds werd een eerste blaas- test afgenomen. Die mislukte, omdat de man volgens de politie expres naast het mondstuk van de blaaspijp blies. De uitslag van een bloedproef die vervol gens werd afgenomen, was 1,41 milligram. Hij kreeg daarvoor een rij verbod van twaalf uur op gelegd. Toen de man twee uur later het politiebureau verliet, om half twee 's nachts, stapte hij weer in zijn auto. „De auto stond midden op de rijksweg. Ik heb nog geen dertig meter gere den om de auto in de parkeerha ven te zetten", beweerde de ver dachte gisteren op de zitting. De politie kende geen pardon. Dit keer lukte de blaastest wel: 445 microgram was de uitkomst. De officier had er wel begrip voor. „Ik ga ervanuit dat u de auto wilde parkeren."De officier eis te 2.000 gulden boete, zes maan den voorwaardelijke rij-ont zegging en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. Het was voor de eerste keer dat verdachte met justitie in aanra king kwam. Reden voor politie- recher A Janssens-van Kampen om de voorwaardelijke gevan genisstraf niet op te leggen. Ze hield het bij 2.000 gulden boete en zes maanden voorwaardelij ke rij-ontzegging. Advertentie Tijdens de Sinterklaasweek biedt VoiceMail Actueel u eerste hulp bij rijmen en dichten. U vindt er trouwens altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en uittips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Heel makkelijk en gratis bovendien. Bel 0842-333.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39