Collectief fouilleren mag niet 2 HALEH=1 BETALEN Vertrek uit Marokkaanse cel voor Nederlanders nog ver weg 49.- PZC Recherche legt groot netwerk kinderporno lam Zoekactie naar lijk Nathalie Geijsbregts Witte illegalen herdenken hongerstaking binnenland 3 Uitspraak onderzoeksrechter over grootscheepse politieactie in Rotterdam mmm J U krijgt steeds meer toestellen, maar 0 hoe blijft u optimaal bereikbaar? (M Overlevenden Srebrenica eisen onderzoek Kliklijn vuurwerk scoort Scholiere komt onder trein in Roosendaal Ballen. Altijd dichtbij Plassende hond onder stroom D66 wil rij- en rolwielcoördinator Politie Deventer pakt drugs aan Man dreigt zichzelf op te blazen VVD sluit website wegens racisme Tielenaar blijkt seriewinkeldief OP EEN GROOT DEEL VAN DE KLEDINGCOLLECTIE woensdag 1 december 1999 T- van onze redactie binnenland BOTTERDAM - De rechter commissaris in Rotterdam heeft gisteren een man vrijgelaten die afgelopen vrijdag was opgepakt bij een politieactie in de Mil- linxbuurt omdat hij een wapen bij zich had. Onderzoeksrechter N. Pulles oordeelde dat de agen ten tijdens de grootscheepse ac tie niet het recht hadden de man "te fouilleren. "Volgens Pulles heeft de politie tijdens de collectieve fouille ringsactie op onrechtmatige wijze gebruik gemaakt van een dwangmiddel. Er waren geen ernstige bezwaren en er bestond geen redelijk vermoeden, zoals de wet omschrijft, om iedereen die zich in de wijk bevond te fouilleren. Hondervijftig politiemensen sloten vrijdagavond de Rotter damse Millinxbuurt af. Wie zich in de buurt bevond, werd gefouilleerd. De politie contro leerde zo ruim driehonderd per sonen. De agenten troffen daar bij vijf vuurwapens en twaalf slag- of steekwapens aan. Er werden 31 mensen aangehou den. De ministers Peper (Binnen landse Zaken) en Korthals (Jus titie) wilden door middel van het proefproject bekijken welke mogelijkheden de wet biedt om het toenemend vuurwapenge weld een halt toe te roepen. Vol- van onze redactie binnenland ALKMAAR - Een recherche team van de politie Noord-Hol land heeft een mogelijk interna tionaal kinderpornonetwerk opgerold. Tijdens invallen en huiszoekingen op verschillende plaatsen in Nederland werden gisteren zes verdachten aange houden, vijf mannen en een vrouw in leeftijd variërend van 25 tot 73 jaar. De zes zijn ingesloten op ver denking van de handel in en de verspreiding van kinderporno. De politie is de zaak op het spoor gekomen via een tip bij het lan delijk meldpunt kinderporno. Daarop werd in september in samenwerking met justitie in Alkmaar een onderzoeksteam geformeerd- Behalve politie mensen van de regio Noord- Holland Noord, werden ook ex perts op het terrein van digitale recherche van de regio Haag landen ingezet. Het onderzoek leidde naar de zes genoemde verdachten, die werden aangehouden tijdens huiszoekingen in Groningen, van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De poütie is gisteren met 22 man en zes speurhonden langs de E25 bij Maastricht een zoekactie be- e gonnen naar het stoffelijk over- schot van de in 1991 verdwenen j Nathalie Geijsbregts. n De speurders worden bijgestaan door enkele archeologen en an- tropologen. „Vinden we sporen van welke aard ook, zoals bij- voorbeeld resten van botten of j kleding van het meisje, dan wordt het terrein verder afge- graven. De verwachtingen zijn wellicht te hoog gespannen. Dat geeft ook een enorme druk bij de ouders van Nathalie," zei woordvoerder T. Jacobs van het parket van Leuven gistei'en. I Nathalie verdween op 26 febru- 1 ari 1991, toen ze in Leef daal bij Leuven op de bus naar school stond te wachten. Het Openbaar Ministerie ver denkt een 57-jarige vrachtwa genchauffeur van de moord op Nathalie Geijbregts. Volgens Jacobs is de chauffeur vorige week officieel in staat van be schuldiging gesteld. De advo caat mr. H. Anker zegt dat de man ontkent Nathalie om het le ven te hebben gebracht. De 57-jarige man verblijft in de gevangenis van Scheveningen, waar hij een straf van twintig jaar uitzit voor de moord op het elfjarige meisje Jessica Laven uit Blokker en twee Duitse jon gens van negen en dertien. De moorden, waaraan ontucht voorafging, pleegde hij tussen 1987 en 1992. De chauffeur werd de eerste of ficiële verdachte in de zaak-Ge- ijsbregts, nadat een voormalige celgenoot anonieme brieven naar de vader van Nathalie en Belgische kranten had ge stuurd. ANP/GPD Advertentie gens de ministers bood de wet wapens en munitie voldoende handvatten voor collectieve fouillering. Onderzoeksrechter Pulles moest gisteren oordelen over de rechtmatigheid van de aanhou ding van zeven verdachten. Het ging om twee mannen die al ge signaleerd stonden en daarom werden aangehouden. Vier an deren gooiden in het zicht van de politie een vuurwapen weg en moesten daarom mee naar het bureau. Hun aanhoudingen waren vol gens de rechter-commissaris rechtmatig verlopen. Maar geen van de zes mannen was gefouil leerd in het kader van de actie. De zevende man wel. Hij was de enige van de voorgeleide ver dachten bij wie de politie tij dens het fouilleren een vuurwa pen vond. En dat heeft een eerste rechterlijke toets nu dus niet doorstaan. Bloemetje Volgens P. Mevis, hoogleraar strafrecht aan de Erasmus Uni versiteit, is bij de actie een in schattingsfout gemaakt „Ik denk dat er grote kans is dat meer vrijlatingen volgen", al dus Mevis. Hij zegt zich goed te kunnen vinden in de afweging van Pulles. Zijn Amsterdamse collega Rü- ter is nog enthousiaster. „Die rechter-commissaris verdient een bloemetje", vindt de Am sterdamse hoogleraar-. „Het is zo onrechtmatig als de pest. Als je al geen verdenking meer nodig hebt, waar blijven we dan?" De correcte weg voor dergelijke in grepen in het strafrecht is die door het parlement, vindt Rüter. De Rotterdamse burgemeester Opstelten liet gisteravond we ten voorstander te blijven van verruiming van de bevoegdhe den voor de politie om preven tief te kunnen optreden. Het Openbaar Ministerie, dat het experiment tevoren had goedgekeurd, vindt de beslis sing van de rechter-commissa ris jammer. Maar een woord voerster wijst erop dat de zaak hiermee nog niet is afgedaan, omdat hij nog voorkomt bij de rechtbank. ANP Amsterdam, Den Haag en in de Noord-Hollandse plaatsen On- derdijk en Bergen. Ook werden goederen in beslag genomen, waaronder pc's, cd-i-oms, video banden en floppy disks. Het netwerk bood op Internet afbeeldingen aan van kinderen onder de zestien jaar die seksue le handelingen verrichten. Voor het downloaden van deze af beeldingen moesten bezoekers van de sites tussen de twintig en veertig dollar betalen. De betaling in dollars doet de politie vermoeden te maken te hebben met een internationaal opererende groep. „Nieuwe ar restaties worden niet uitgeslo ten, maar liggen vooi'alsnog niet voor de hand", aldus de politie woordvoerder. Zover het onder zoek nu strekt, gaat het om foto's van kinderen uit Oost-Eu- ropa en Azië. Het vermoeden bestaat dat op de in beslag geno men schijven en computers nog meer pornografische afbeeldin gen staan. Daaxwoor zal het in beslag genomen materiaal na der worden onderzocht. Dat gaat volgens de politie nog en kele maanden duren. GPD DEN HAAG - Met een gebedsdienst heb ben de witte illegalen in Den Haag giste ren in de Agneskerk hun hongerstaking van vorig jaar herdacht. De staking duur de negentien dagen. Daarna heeft een groep van ongeveer 55 mannen een jaar lang kerkasiel gekregen in verschillende kerken, moskeeën en andere instellingen in de stad. Volgens pastoor B. Beijk van de Agneskerk hebben intussen ongeveer tweeduizend witte illegalen uit heel Ne derland gebruik gemaakt van de moge lijkheid om hun dossier opnieuw te laten bekijken door de burgemeestercommis sie. De illegalen konden zich tot en met gisteren melden bij de Immigratie- en Na turalisatiedienst. De illegalen in Den Haag gaan door met de actie tot duidelijk is of ze een legale status krijgen. De afge lopen maanden slonk de groep tot circa 3 5 mannen. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG - Een delegatie van overlevenden van Srebrenica heeft minister De Grave (Defen sie) gisteren om een onderzoek gevraagd. Zij willen weten wat er is gebeurd met de 5000 mos limvluchtelingen, nadat zij door Dutchbat van de basis in Potocari bij Srebrenica waren gestuurd.' Dat gebeurde direct na de val van de moslimenclave in juli 1995. Drie overlevenden van het dra ma hadden gisteren een gesprek op het Nederlands ministerie van Defensie. De Grave was niet aanwezig, maar liet zich verte genwoordigen door hoge amb tenaren en militairen. Volgens IKV-voorzitter Faber, die de Vrouwen van Srebrenica in Ne derland vertegenwoordigt, was het een zeer stevig gesprek. „De vrouwen laten niet over zich lo pen en nemen geen genoegen met een antwoord dat generaal Mladic schuldig en verantwoor delijk is," De Vrouwen willen dat De Gra ve zelf druk gaat uitoefenen op de autoriteiten in de Republika Srpska om mee te werken met een onderzoek. ANP RIJEN - Chef Mikhout van het team Woudrichem-Aalburg district Oosterhout liet gisterenmiddag bij de Domeinen in Rijen duizend kilo in beslag genomen vuurwerk zien. De mor- tierbommen, Chinese rollen, betonstrijkes en lawinepijlen zijn afkomstig uit een woning in Wijk eu Aalburg. Het is de eerste vangst die het speciale vuurwerkteam van politie, douane en Koninklijke Marechaussee heeft gedaan na het in stellen van een speciale kliklijn voor Midden- en West Bra bant. foto ANP ROOSENDAAL - In Roosen daal is gisterochtend een veer tienjarig meisje uit Fijnaart om het leven gekomen, nadat zij met haar fiets onder de trein raakte. Het ongeval gebeurde aan de Gastelseweg op de spoorweg overgang richting Dordrecht. Volgens de politie was het meis je tussen de gesloten spoorbo men geglipt. Het slachtoffer was met een gro te groep scholieren op weg naar het Norbertuscoflege in Roo sendaal. Een aantal kinderen was het meisje uit Fijnaart voorgegaan door de gesloten spoorbomen. Bij de overgang stonden twee treinen stil op rui me afstand van elkaar. Toen het slachtoffer wilde oversteken naderde de intercity Roosen- daal-Dordrecht op het naastge legen spoor. Het meisje slipte met haar fiets en wei*d geraakt door de trein toen zij opstond. Het ongeval heeft grote versla genheid teweeggebracht op de scholengemeenschap, vooral omdat het drama zich voltrok voor de ogen van tal van mede scholieren. ANP SON-pakket Home wok ISDN-lijn met de ISDN Homevox. Geschikt voor zowel analoge als ISDN toestellen. Maximaal 14 toestellen ff1 <B) Gesprekken doorverbinden en doorschakelen. f" excl. BTW Scheiding van privé en zakelijke gesprekken. 750,-' incl. BTW). I Bij aankoop een ISDN-toestel Vox 935 van 340,- voor 170,- excl. BTW. Bij gelijktijdige aanschaf van ISDN. Br is ook een ISDN-entreebedrag van 191,50 verschuldigd. II—I—W—llH i mi De bestellijn voor ondernemers 0800-0403 BB** door Ferdi Schrooten en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Het zit er niet in dat de 74 Nederlanders in Ma rokkaanse gevangenissen op korte termijn de rest van hun straf in Nederland kunnen uit zitten, ook al tekenden Den Haag en Rabat gisteren een uit wisselingsverdrag. De douaneboetes die zij voor vertrek moeten voldoen, zijn in de meeste gevallen onbetaal baar. Daarnaast is het maar de vraag of de Marokkaanse auto riteiten meewerken gezien de lagere strafmaten in Nederland. Alle Nederlandse gevangenen in Marokko en hun families in Nederland ki-ijgen deze week een brief van het ministerie van Buitenlandse Zaken waarin staat hoe de procedure werkt. De gevangenen krijgen gelijk tijdig een formulier waarmee zij een verzoek voor overplaatsing kunnen indienen. Marokko heeft bedongen dat de gevangene bij overbrenging naar Nederland de rest van zijn of haar straf volledig moet uit zitten, tot aan de maximale strafmaat die hier voor het de lict geldt. Maar als Marokko dat Nederlandse maximum te mild vindt, kan Rabat het verzoek weigeren. Het is mogelijk dat dat meer dan eens zal gebeuren. Op drie na zitten alle Nederlan ders in Marokkaanse gevange nissen voor een drugsdelict. Daarop staan in het Noord- Af rikaanse land aanmerkelijk zwaardere straffen dan in Nederland. De kans op mede- werking van Rabat neemt dus waarschijnlijk toe, als de ge vangenen het verzoek indienen als hun straf in Marokko er bij na op zit. Maar zelfs als de Marokkaanse autoriteiten meewerken, is de kans groot dat gepeperde doua neboetes een onoverkomelijke hindernis vox-men. Bij drugsde licten beslaan die een percenta ge van de straatwaarde van de in beslag genomen verdovende middelen. Bij een wat grotere partij di-ugs kan de boete al gauw oplopen van enkele ton nen tot miljoenen guldens. Ne derland is niet van plan de boe tes over te nemen, aldus een woordvoerder van Buitenland se Zaken. Leny van der Meulen van de Vereniging Relaties van Gedeti neerden wees meteen na de on dertekening in Rabat al op dat probleem. „Het is mooi dat het verdrag er nu is. Maar als je je boetes niet kunt betalen, kun je zwaaien met je handje en blijf je zitten." Van der Meulen pleit daarom voor een speciaal fonds, waaruit een deel van de douaneboetes voor de gedetineex'den betaald kan worden. Traag Kees Korvinus, lid van de Ne derlandse Vereniging van Straf rechtadvocaten, heeft zelf gere geld internationale verzoeken om overbrenging van gevange nen begeleid. „De bottleneck ligt meestal bij de bxiitenlandse autoriteiten, die niet of traag meewerken." PURMEREND - Een hond in Purmerend is bestraft voor wildplassen, op een manier waar de haren van overeind gaan staan. Toen de viervoeter zijn behoefte deed tegen een lan taarnpaal, sprong het beest een meter de lucht in. De straatverlichting bleek namelijk onder stroom te staan. Het elektriciteitsbedrijf heeft het euvel verholpen. Of het dier verwondingen heeft opgelopen, is onbekend. ANP AMSTERDAM - D66 wil dat de gemeente Amsterdam een rij en rolwielcoördinator aansteld. Deze moet zorgen voor vei ligheid in het verkeer voor het toenemend aantal skaters. De steeds grotere groep mensen die op inline-skates en skee lers door Amsterdam manoeuvreert, veroorzaakt gevaarlijke verkeerssituaties. D66 is blij met de skaters, maar vindt het hoog tijd voor maatregelen. Op 19 september raakten bij een skeelertocht vijftig mensen gewond in de IJ-tunnel. Er ontstond een grote valpartij toen de deelnemers met volle vaart de txxixnel in zoefden. ANP DEVENTER - De politie in Deventer heeft gisteren invallen gedaan in 77 woningen en schuren. Hierbij zijn ruim veertig hennepplantages en achtduizend hennepplanten aangetrof fen. De politie vermoedde dat op verschillende plaatsen de opiumwet werd overtreden. De afgelopen tijd had de politie een groot aantal meldingen van stankoverlast, waterlekkage en stroomuitval gekregen. In 35 gevallen bleek illegaal stroom te zijn afgetapt waardoor brandgevaar kon ontstaan. In totaal moeten 29 mensen voor de rechter verschijnen. ANP NIJMEGEN - Een 35-jarige Arnhemmer heeft gistenniddag gedreigd zichzelf op te blazen in het belastingkantoor in Nij megen. De man zei dat hij een doosje met springstof bij zich had. Ook bedreigde hij personeelsleden met wurgstokjes. D e man kreeg in een spreekkamer x-uzie over de inbeslagname van zijn auto. Daarop dreigde hij met een doosje waarin vol gens hem een bom zat. Het personeel waarschuwde de politie, die recht tegenover het belastingkantoor is gehuisvest. De politie ontruimde de afdeling waar de Arixhemmer zich bevond. Na korte tijd kwam de man zelf naar buiten. Hij is di rect aangehouden. In het doosje bleek een frontje van een au toradio te zitten. ANP DEN HAAG - De WD sluit vandaag het interactieve deel van haar website, omdat sommige bezoekers van de site dagelijks racistische of discriminerende teksten op de site achterlaten. De WD werkt inmiddels aan een nieuwe site waarbij dit niet meer mogelijk is. Volgens WD-partijwoordvoerster Ginjaar werd het de laatste tijd steeds erger met de discriminerende teksten op de website. De WD kon daar ixiets tegen doen, om dat het interactieve forum rechtstreeks toegankelijk was voor alle bezoekers. Ginjaar zegt niet te weten of de verspreiders van de teksten WD 'ers zijn die hxxn mening geven of WD-haters die de libe ralen in diskrediet willen brengen. ANP TIEL - Een 19-jarige inwoner van Tielheeft bekend dat hij in de afgelopen twee jaar minstens 250 wiixkeldiefstallen heeft gepleegd. Daarnaast gaf de man twintig fietsendiefstallen, tien auto kraken en een aantal woninginbraken en insluipingen toe. De man was actief in Tiel, Geldermalsen en Utrecht. De Tielenaar werd donderdag aangehouden, nadat de eige naar van een plezierjacht hem betrapte in de kajuit. Daar had de insluiper gegeten en geslapen. Na enkele dagen op het politiebureau gaf de man zelf aan dat hij schoon schip wilde maken. Hij zit nog vast. ANP Advertentie Die zijn maar al te goed op de hoogte van het verschil in straf maten, met name voor soft drugsdelicten. „De Amerikaan se j ustitie heeft een Nederlander die veroox'deeld was wegens softdrugs, eens twee jaar vast gehouden voor zijn ovex'bren- ging naar Nederland. Ondanks zijn straf van twintig jaar daar stond hij na aankomst in Neder land de volgende dag al weer buiten." Als het verdrag op 1 januari 2000 ingaat, zal het waax'schijn- lijk maanden duren voordat jus titie in Nederland officieel het eerste dossier binnenkrijgt. Dat moet immers eerst door de Ma rokkaanse bureaucratische mo len. Daarna moet het ook nog eens in het Nederlands worden vertaald, zodat justitie hier de Marokkanen kan melden welke maximumstraf voor de aanvra ger in Nederland geldt. Niet voor niets is daarom als voox'waarde voor aanvragers gesteld dat ze nog minimaal een jaar straf moeten uitzitten in Marokko. GPD Let op het speciale aktiekaartje. Laagst geprijsde artikel is gratis. SCHOENEN KLEDING SPORT Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042. www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 5-12-'99 LEREN DAMESBOOTIE ln zwart of bruin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3