Tennistalent boordevol ambitie Keeper met twee linkerschoenen PZC Kampioen trekt zich terug Koeman wil tijd bij Vitesse uitdienen sport woensdag 1 december 1999 29 Suzanne van Hartingsveldt hoopt op een snelle doorbraak van onze sportredactie DOETINCHEM - Het tennis- teain van TLJS uit Doetinchem keert niet terug in de eredivisie. De Achterhoekse ploeg die af gelopen seizoen voor het eerst in de geschiedenis van de club tot verrassing van vriend en vijand de Nederlandse titel veroverde, kan voor het nieuwe seizoen de financiën niet rond krijgen en heeft het team uit de hoogste klasse teruggetrok ken. Volgens Wim Bouwer, se cretaris van TIJS, lukt het de club niet om het budget (vorig seizoen 150.000 gulden) rond te krijgen. Hoofdsponsor Hart man had een overeenkomst al leen voor het afgelopen sei zoen. Een ander probleem dat de club tot de rigoureuze in greep deed besluiten was het feit dat TIJS problemen had rond de organisatie van de play-offs. Als regerend Neder lands kampioen zou de Doetin- chemse club de play-offs in augustus organiseren. Het thuishonk van de Doetinchem- mers - tennispark De Vijver berg - voldoet volgens de ten- nisbond (KNLTB) niet aan de eisen die aan een 'mega-evene- ment' worden gesteld. Uitwij ken naar een naburig complex in Ulft, bleek bij nader inzien geen optie. GPD Malone passeert Jordan SALT LAKE CITY - Karl Malone van de Utah Jazz is maan dag Michael 'Air' Jordan op de scoringslijst aller tijden van de Noord-Amerikaanse competitie NBA gepasseerd. Tegen de Golden State Warriors (115-99) droeg Malone 27 punten bij Zijrrderde rake 'basket' bracht zijn totaal in veertien jaar op 29.278 punten. Op de eeuwige lijst heeft Malone alleen nog Kareem Abdul- Jabbar en Wilt 'The Stilt' Chamberlain voor zich. Toen het heuglijke feit tot stand kwam werd de wedstrijd even stilge legd. Malone kreeg een staande ovatie van het massaal opge komen publiek. ,,Het is allemaal zo snel gegaan, dat ik geen tijd heb gehad er veel aan te denken", zei Malone. „Ik heb veel hulp gehad van mijn ploeggenoten. Anders was het nooit ge lukt." De ploeg van de Brabander Rik Smits, Indiana Pacers, boekte een aansprekende zege bij de Portland Trailblazers: 93-91. Smits speelde slechts zestien minuten en maakte daarin vier punten. Het was de eerste thuisnederlaag voor de Trailbla zers, die in zestien wedstrijden pas de derde nederlaag leden. De Pacers staan nu op acht zeges tegen zeven verliespartijen. RTR Graafschap stoot drie spelers af DOETINCHEM - Arno Splinter, René Bot en Marcel Keizer mogen van De Graafschap uitzien naar een andere club. Het drietal komt onder trainer Rob McDonald in Doetinchem niet aan spelen toe en heeft zelf aangeven dan elders te willen voetballen. Technisch directeur Jacco Swart: „Volgens de visie van Mc Donald vallen deze spelers buiten de boot. Als er een andere club komt zijn wij bereid mee te werken aan hun vertrek." Splinter (22) kwam vorig seizoen over van Ajax. Rene Bot (21) is afkomstig van Feyenoord. Beiden konden daar geen basis plaats verwerven. Marcel Keizer (30) verruilde na negen sei zoenen Cambuur Leeuwarden in de zomer van 1998 voor De Graafschap. GPD EK-titel kost Duitse bond tonnen BERLIJN - Als Duitsland er volgend jaar in slaagt zijn Euro pese voetbaltitel te prolongeren, ligt voor iedere speler 165.000 gulden klaar. De Duitse voetbalbond (DFB) maakte dinsdag verder bekend dat de kas gesloten blijft als het elftal in de eerste ronde mocht sneuvelen. Voor het bereiken van de kwartfinales krijgen de internatio nals ruim 70.000 gulden. De halve finale levert meer dan 110.000 gulden op. Een verloren finale kost de Duitse voet balbond zo'n 137.500 gulden per speler. EURO 2000 begint volgend jaar op 10 juni. De organisatie van het evenement is in handen van België en Nedeiiand. De finale is zondag 2 juli in Rotterdam. RTR Latuhihin in beeld bij Antwerpen ENSCHEDE - Misha Latuhihin keert vrijwel zeker terug in de Belgische volleybalcompetitie. Amber/Zorgvliet uit Ant werpen, de huidige nummer drie bij de zuiderburen, heeft na drukkelijk interesse in de Nederlandse spelverdeler. Bij de Belgen is de Amerikaanse spelverdeler Mike Sealy namelijk met de noorderzon vertrokken. Op dit moment speelt Latuhihin in Italië bij Del Monte/Ferra- ra, waar hij reserve is achter de Rus Pavel Shiskin. De tweede spelverdeler van het Nederlands volleybalteam ging daar be gin dit seizoen naar toe op het moment dat Ferrara met bles sures kampte. Latuhihin zat op dat moment zonder 'werk' omdat zijn voor malige club Zonhoven failliet was gegaan. Met Ferrara (ex- ploeg van Richard Schuil) gaat het overigens niet zo best. De club, waar ook de Belgische international Wout Wijsmans speelt, staat na zeven duels voorlaatste met slechts een ge wonnen wedstrijd. GPD door Raymond de Frel VALKENSWAARD - Suzanne van Hartingsveldt staat een beetje van zichzelf te kijken. Zes weken geleden besloot het Goe- se tennistalent zich fulltime op een prof carrière als tennisster te richten, maar eigenlijk kwam die beslissing als een verrassing. „Steeds meer mensen zeiden: probeer het, want je hebt er de mogelijkheden voor. Mede door die aanmoedigingen heb ik de beslissing genomen", aldus de zeventienjarige Van Hartings veldt. Van Hartingsveldt traint nu vijf keer per week in Valkenswaard onder leiding van Henk van Hulst. Het is een hele omschake ling: „Tot voor kort trainde ik slechts zesenhalf uur in de week. Ik heb het nu daarom con ditioneel verschrikkelijk zwaar, maar dat heb ik er graag voor over. In het begin vroeg ik me wel eens af of ik dit echt wel wil de, maar van die twijfel is nu geen sprake meer." Dat Van Hartingsveldt in Val kenswaard behoorlijk op de proef wordt gesteld, blijkt wel uit haar overladen weekpro- gramma. „Er zijn twee soorten dagen. De ene dag train ik van één tot half vier en vervolgens doe ik nog wat fitnessoefenin gen. De andere dag beginnen we om zeven uur 's ochtends met een twee uur durende training. Vervolgens doen we een uur conditietraining en om drie uur beginnen we aan de vólgende training. Het is heel zwaar, maar ik heb er echt heel veel plezier in." Van Hartingsveldt ontdekte pas vrij laat dat zij potentie had om van haar hobby haar werk te maken. „Ik had nooit echt over zoiets nagedacht. Henk van Hulst zag het echter in mij zit ten, en dus heb ik de stap ge maakt. Ik trainde eerst in Breda en Goes, maar ik zat in mij n exa menjaar van de havo, dus moest ik me ook daar op concentreren. Ik heb mijn examen overigens niet gehaald en dat heeft toch wel met het tennis te maken ge had. Ik probeer nu via een LOI- opleiding toch mijn certificaten binnen te halen." Van Hartingsveldt trainde tot voor kort in Goes onder leiding van Harold Schipper, in Breda was Han Hakkens haar leer meester. Nu, bij de tennisschool van Van Hulst, komt ze regelma tig Nederlandse toppers tegen. „Af en toe doen John van Lot- tum en Sjeng Schalken mee tij dens de trainingen. Dat leer je echt heel veel van." Tophonderd Het Goese talent, momenteel 42e op de Nederlandse ranglijst, is behoorlijk ambitieus. „Ik wil binnen vijf jaar bij de tophon derd van de wereld horen. Als dat niet lukt, kan ik er beter mee stoppen. Ik wil al over een jaar toernooien in Amerika gaan spelen, maar ik moet dan wel eerst een aantal toernooien dichter bij huis op mijn naam schrijven. Het is financieel an ders niet te behappen." Het financiële gedeelte vormt volgens Van Hartingsveldt een groot probleem. „Wat geld be treft gaat het allemaal heel erg moeizaam. Ik ben met spoed op zoek naar sponsors, want tot nu toe betalen mijn ouders het grootste gedeelte. Ik krijg overi gens wel wat hulp van het Olympisch Steunpunt Zeeland. Zij geven mij de mogelijkheid om op zaterdag in Goes koste loos te fitnessen. Maar ik moet het voorlopig vooral van toer nooiwinsten hebben. Van Hartingsveldt leunt op dit moment vooral op de bereidwil- Tennisster Suzanne van Hartingsveldt heeft haar zinnen gezet op een profcarrière. „In het begin vroeg ik me wel eens af of ik dit echt wel wilde, maar van die twijfel is nu geen sprake meer." foto Willem Mieras ligheid van haar ouders. „Mijn moeder rijdt twee keer in de week naar Valkenswaard om mij te brengen en te halen, maar ze heeft het er graag voor over." De Zuid-Hollandse tennisster komt uit een echte tennisfami- lie, waardoor de sport haar met de paplepel werd ingegoten. „Mijn ouders en broer spelen op recreatief niveau. Ik ben op ze- venjarige leeftijd begonnen met tennis, een jaar later speelde ik mijn eerste bondswedstrijd." Van Hartingsveldt begon haar carrière in Rijsbergen, maar wisselde regelmatig van club. „Ik werd steeds door andere clubs gevraagd en maakte daar door steeds een stap vooruit. Twee. jaar geleden ben ik ver huisd naar Goes, maar ik speel de in Roosendaal in de eerste klasse, dus ben ik daar blijven tennissen. Ons team degradeer de afgelopen seizoen echter en viel helemaal uit elkaar. Daar om speel ik vanaf volgend sei zoen voor BLTV uit Breda." Van Hartingsveldt, momenteel spelend op A2-niveau, heeft zich ten doel gesteld om na het huidige indoorseizoen en de ko mende zomercompetitie bij de toptwintig van Nederland te staan. Maar dan moet er volgens haar nog wel het één en ander aan haar spel verbeterd worden. „Met name mijn voetenwerk kan nog veel beter, maar daar wordt nu hard aan gewerkt. Ik hoop in elk geval een Al-speel ster te worden." ATB-race Arendskerke in ere hersteld 's-HEER ARENDSKER KE - De ATB-race van 's-Heer Arendskerke is te rug van weggeweest. Na een gedwongen uitstapje naar Goes het afgelopen seizoen vormt de voorma lige vuilnisbelt De Kraker zaterdag opnieuw het de cor voor een manche uit de Zeeuwse ATB-competi- tie. De strijd om de ATB Cup wordt na drie wedstrijden aangevoerd door Eric Ver- eecken uit Hulst, die 72 punten heeft verzameld. Vereecken, winnaar in Westkapelle, wordt op twee punten gevolgd door Rillander Michel Rom- mers, die in Westenschou- wen won. De andere klas sementsleiders zijn Daan Verhulst (veteranen), Ni co Ringelberg (nieuwelin gen), Dennis Martens (jeugd) en Thérèse Schuit (vrouwen). Ook zondag nemen de mountain bikers bezit van 's-Heer Arendskerke. Het plaatselijke wielercomité heeft een ATB-toertoeht uitgezet door de Zak van Zuid-Beveland. De deel nemers kunnen kiezen uit twee afstanden: 35 of 50 kilometer. van onze sportredactie ARNHEM - Ronald Koeman re kent erop dat hij zijn contract voor 2,5 jaar bij Vitesse normaal uitdient. De 36-jarige Gronin ger benadrukte dinsdag dat er van een clausule over een tus sentijdse terugkeer naar Barce lona geen sprake is. „Ik ben en blijf trainer van Vi tesse, ook als Barcelona me over bijvoorbeeld ander-half jaar vraagt", liet de oud-internatio nal tijdens zijn presentatie in het Gelredome weten. „Die ver halen over speciale bepalingen in mijn contract zijn pertinente leugens." De Spaanse topclub heeft hem zelfs zonder afkoopsom aan Vi tesse afgestaan, onthulde hij. „Ik weet niet of je daar wel of niet iets achter moeten zoeken", zei Koeman, die tijdens zijn eer ste publieke optreden als hoofd coach van Vitesse behoedzaam te werk ging. „Misschien vindt Barcelona het ook geen slecht idee voor mij om op eigen benen te gaan staan. Maar de club heeft mij geen enkele indicatie gegeven dat het de bedoeling is om wanneer dan ook terug te keren in Nou Camp." Koeman gaf toe dat zijn voor malige baas Louis van Gaal bij Barcelona een belangrijke rol had gespeeld in zijn tussentij dse overstap naar Vitesse. „Ik heb intensief en uitvoerig overleg met hem gevoerd. Dankzij Louis heeft Barcelona ook mee gewerkt aan mijn verhuizing naar Arnnhem. Want het mag sportief momenteel wat minder gaan met de club, zijn invloed op allerlei gebied blijft groot. Hij gunt me deze kans en de spe lersgroep van Barcelona dacht er hetzelfde over. Feyenoord Koeman, die met zijn gezin in de buurt van het Gelredome wil gaan wonen, ontkende dat hij eerder een informele toezegging aan Feyenoord zou hebben ge daan. „Via via heb ik vernomen dat men in Rotterdam nogal verdrietig was over mijn dienst verband bij Vitesse. Dat kan ik best begrijpen. Maar een terug keer naar Feyenoord is wat mij betreft nooit aan de orde ge weest. Ik heb daarover met de club ook nooit gesproken. Koeman, die zijn villa in aan bouw in Barcelona aanhoudt voor 'later', kreeg bij zijn pers voorstelling in het Gelredome meteen een voorproefje van de werkverhouding bij Vitesse. Want het massaal uitgerukte journaille moest eerst een gloedvolle speech van voorzit ter Karei Aalbers aanhoren voordat de voormalige vedette van Oranje eindelijk aan het woord kwam. De 7 8-voudige in ternational hield zich sinds de eerste contacten met Vitesse koest in de publiciteit en is dat tot zijn eerste werkdag op 1 ja nuari opnieuw van plan. ANP Crum lacht om besluit van KNVB ARNHEM - Ben Crum, docent bij de KNVB, ligt niet wakker van de beslis sing van de voetbalbond hem op non-actief te stel len. Dat besluit nam de KNVB naar aanleiding van uitlatingen van Crum over voetbalclub Vitesse, voorzitter Karei Aalbers en de trainers Jongbloed en Sturing. Crum noemde voor de mi crofoon van Omroep Gel derland Vitesse een 'club met valkuilen', Aalbers 'een gemene man' en Stu ring en Jongbloed 'vazal len van Aalbers'. Crum, docent op de trai nersopleiding bij de KNVB, reageert laconiek op het besluit van de KNVB. „Ik ben niet af hankelijk van de KNVB. Ik vind het alleen jammer voor de cursisten." Crum begrijpt alle com motie niet. „De KNVB reageert furieus en identi ficeert zich met Aalbers en noemt mijn uitlatingen 'gek en gestoord' (citaat Arie van Eijden, directeur van de profsectie KNVB). Dat raakt kant noch wal. Het bewijst dat ze zich niet hebben verdiept in de achtergrond van het ver haal. Ze beschei-men nu Aalbers en trekken tegen mij van leer. Het gaat hier slechts over normen en waarden. Dat is het enige dat ik heb willen betogen. Ik heb Koeman alleen wil len waarschuwen voor een man die trainers ver bruikt voor eigen eer en glorie." Crum is van plan zijn vakbond in te schake len, nu hij door de KNVB is geschorst. GPD Bauer winnares toernooi Almere ALMERE - De uit Kruiningen afkomstige tennisster Silvana Bauer heeft het A-toernooi van Almere op haar naam geschre ven. Bauer was in de finale opper machtig (6-3 6-1) tegen de Utrechtse Pascalle Jongsma. Door deze overwinning verste vigde Silvana Bauer haar eerste plaats op de Nederlandse ranking voor meisjes tot veer tienjaar. Haar tegenstander Jongsma neemt daarop de tweede plaats in. Wim Davidse verlaat Apollo 's-GRAVENPOLDER - Wim Davidse vertrekt aan het einde van dit seizoen als trainer bij za terdag-derdeklasser Apollo'69. De oefenmeester stond in 's-Gravenpolder twee seizoenen aan het roer van de eerste selec tie. Lewedorper Janus Vermeule duizendpoot in Zeeuwse sportwereld doorSven Remijnsen LEWEDORP - Zijn collega's op de jurywagen noemen hem wel eens gekscherend 'de peetvader van de sport'. De 71-jarige Ja nus Vermeule uit Lewedorp is al jarenlang een bekende verschij ning in de Zeeuwse voetbal- en wielerwereld. Zaterdag keert hij als jurylid bij de vierde wed strijd van de ATB-competitie terug naar de plaats waar het ooit allemaal begon: 's-Heer Arendskerke. Hoeveel functies kan een mens vervullen in zijn leven? Janus Vermeule, geboren in 1928 („op 31 december, ik was zo fatsoen lijk om alle anderen dat jaar voor te laten gaan") in 's-Heer Arendskerke, heeft nooit echt bijgehouden voor welke zaken hij zich de voorbije halve eeuw zoal heeft ingezet. Soms wordt hij nog wel eens geconfronteerd met flarden uit het verleden. „Afgelopen zaterdag, toen ik ju reerde bij de ATB-wedstrijd in Westkapelle, werd ik ineens aan mijn jas getrokken door een man die ik niet kende. 'Hallo Ja nus', zei hij. Het bleek dat hij in 1946, toen ik keeper was bij Le- wedorpse Boys, nog tegen mij gevoetbald had. Hij wist het nog; ik niet meer." Voetbal was de eerste grote lief de van Janus Vermeule. Op 1 de cember 1944 was hij betrokken bij de oprichting van Lewe- dorpse Boys, de voetbalvereni ging die vandaag 55 jaar bestaat. Twintig jaar lang ver dedigde Vermeule, die in 1952 naar Lewedorp verhuisde en daar nog altijd woont, het doel van de dorpsclub. Zo vlak na de oorlog was het behelpen voor de voetballers. „Ik was niet zo'n lo per, daarom ben ik maar keeper geworden", vertelt Vermeule. „Dat was, zeker in die tijd, niet zo'n populaire positie in het elf tal. Zo heb ik jarenlang noodge dwongen met verkeerde schoe nen in het doel gestaan. Alle spelers kregen schoenen die de Duitsers hadden achtergelaten. Er bleven twee linkerschoenen over, en die waren voor de kee per." Uitleven Dat hij verzeild raakte in de voetbalwereld, schrijft Vermeu le toe aan de tijd waarin hij op groeide. „Vroeger was het de normaalste zaak van de wereld dat je 72 uur per week bezig was met je werk. Ik werkte op een boerderij, van zes uur 's och tends tot zes uur 's avonds, en ook altijd op zaterdag. In zo'n situatie moet je je af en toe kun nen uitleven. En in de periode net na de oorlog was er alleen maar voetbal, dus de keuze was gauw gemaakt." Na zijn actieve carrière bij Le- wedorpse Boys maakte Vermeu le zich verdienstelijk als trainer en bestuurslid. Aan weggaan heeft hij nooit gedacht. „Ik heb Lebo nooit- in de steek gelaten. Ik stam nu eenmaal uit een tijd waarin de mensen nog honkvast waren. Tegenwoordig heb ik geen functie meer bij de club; ik ben nu alleen nog maar suppor ter. Maar dat ben ik ook van Arendskerke, en van Patrijzen. Ik ga nog altijd graag naar het voetbal kijken." Van 1976 tot mei van dit jaar maakte de Lewedorper van zijn hobby min of meer zijn werk. Als lid van de scheidsrechters- commissie en rapporteur stond hij elk weekeinde langs de lijn om de verrichtingen van de man in het zwart te beoordelen. Ver meule, zelf ook jarenlang actief als arbiter, moest aan het einde van het afgelopen seizoen nood gedwongen een punt zetten ach ter die werkzaamheden, omdat hij de zeventig was gepasseerd. Rugnummers Dat kwam goed uit, want zo kon Vermeule weer wat meer tij d be steden aan zijn functies in de wielerwereld: bestuurslid bij de Stichting Arjaan de Schipper Trofee, medewerker van het Wielercomité van Lewedorp en jurylid bij TMZ (Trimbelangen Midden-Zeeland). Die laatste bezigheid geeft Vermeule, die ooit aan de wieg stond van de Ronde van Midden-Zeeland voor amateurs, veel voldoening. „Jureren is een vak", legt hij uit. „Je moet soms heel veel rug nummers tegelijk noteren van alle renners die passeren. Voor hen is het heel belangrijk dat de jury zijn vak verstaat. Bij TMZ hebben we een jurykorps dat perfect op elkaar is ingespeeld." Omdat Vermeule alleen jureert bij koersen voor vrije renners, moet hij vaak naar Zeeuws- Vlaanderen („de overkant") of België. „Nee, koersen van de KNWU doe ik niet, daar hebben ze het niet zo op de vrije bonden Zo zachtjesaan zoeken ze toch toenadering. De wielrenunie en de vrije bonden kunnen elkaar prima aanvullen: oud-amateurs kunnen afbouwen bij de trim mers, en jonge renners kunnen zich bij de trimmers in de kijker rijden. Dat is een mooie wissel werking." Ondenkbaar Zowel het wielrennen als het voetbal heeft Vermeule een wa re gedaanteverwisseling zien ondergaan. „Vroeger sprongen de renners zo in hun voetbal shirt op de fiets nadat ze hadden gevoetbald en wonnen ze een wielerwedstrijd tegen een ge middelde van dertig in het uur. Dat is tegenwoordig ondenk baar. Wielrenners zijn profes sioneler geworden, ze leven veel meer voor hun sport." En het voetbal? „Rechtuit rechtaan, zo ging het in het be gin. Het was geen schande om een doelpunt tegen te krijgen, zolang je er maar één meer maakte dan je tegenstander. Nu zijn de spelers technisch beter, maar voetballen ze meer van achteruit. Ze verliezen liever met 1-0 dan met 5-3." Dankzij zijn werkzaamheden in de Zeeuwse sportwereld heeft Vermeule in al die jaren veel vrienden gemaakt. De Lewe dorper houdt er evenwel niet van om in de schijnwerpers te staan. „Ik heb al belangstelling genoeg, ik sta liever op de ach tergrond", zegt hij. Hoe lang hij nog doorgaat, is zijn best be waarde geheim. „Het is nog te vroeg voor het bejaardentehuis. Stilletjes ben ik aan het afbou wen, maar dat hoeft niemand te weten. Laat mij maar rustig mijn werk doen, dan ben ik al te- weden." Janus Vermeule in een voor hem typerende positie: rugnummers noteren tijdens de ATB-race van Westkapelle. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29