Oranje voldoet aan opdracht Bosnich held Manchester United PZC Trainen aan Sehouwse westkust Mountainbiken kan scrotum aantasten Roelof Luinge geeft fout In topduel toe sport woensdag 1 december 1999 27 Belangenvereniging eist salarisverhoging voor scheidsrechters Roda wint derby van Limburg Nederlandse handbalsters boeken tweede zege op WK van onze sportredactie ZEIST - De Belangenvereni ging Scheidsrechters Be taald Voetbal (BSBV) eist van de KNVB betere werk omstandigheden voor haar leden. Een van de eisen is een forse salarisverhoging. Ook wil de vereniging dat de KNVB de leeftijdsgrens voor arbiters schrapt en daarvoor in de plaats een kwaliteits- grens instelt. Voorzitter van de belangen vereniging Arie Treffers pleit voor een zodanige salaris verhoging, dat de scheids rechters kunnen leven van hun sport. „Nu worden arbi- ters afgerekend op hun fou ten, terwijl de bedrijfstak en de KNVB niet eens de voor waarden hebben geschapen om ze optimaal te laten pres teren. Als een arbiter een fout maakt, moet hij wel de tijd hebben om er over na te den ken." Ook zou de BSBV graag een scheidsrechters- cao ingevoerd willen zien, om arbiters ook een pensi oenregeling te bieden. De KNVB reageerde in het actualiteitenprogramma 2Vandaag op de opmerkin gen van Treffers via hoofd scheidsrechterszaken John Blankenstein. Blankenstein, zelf oud-arbiter, ziet niets in het volledig vrijmaken van het scheidsrechterskorps. „Ik denk niet dat iemand be ter gaat fluiten als hij de hele week over zijn prestaties na denkt of praat." Op de financiële eisen van de BSBV wenste de KNVB dins dag niet in te gaan. „In deze fase van de onderhandelin gen doen wij geen medede lingen", aldus een woord voerder. ANP van onze sportredactie CHICAGO - Mountainbiken 'kan het scrotum aantasten. Door het gestuiter van de fiets kunnen pijn, zwellingen en zelfs tumoren ontstaan. Dit deelden Oostenrijkse onder zoekers gisteren mee op een congres in Chicago. Zij onderzochten 45 fanatieke mountainbikers in de leeftijd van zeventien tot 44 jaar. Die werden aan een ultrasoon scro- tumonderzoek onderworpen, evenals een even grote groep mensen die niet aan de sport doen. Van de fietsers had 96 procent onregelmatigheden aan de balzak tegenover zes tien procent van de niet-fiet- sers. Vaak hadden de mountainbi kers te kampen met pijnlijke goedaardige tumoren, water breuken, verkalking van de bijbal (wat een zwelling kan veroorzaken) en spermabevat- tende gezwellen, die tot infec ties kunnen leiden. Slechts de helft van de fietsers had daad werkelijk klachten. In de meeste gevallen nemen de pro blemen af als er een tijdje niet meer gefietst wordt en is geen behandeling nodig. Volgens de onderzoekers kun nen fietsen met vering de pro blemen al heel wat verminde ren. Ook het dragen van een draagverband voor de balzak kan helpen, evenals zadels met gaten erin of zadels met een Y- vorm. Uit eerder onderzoek was al gebreken dat door langeaf- standsfietstochten het aantal spermacellen kan afnemen. RTR De wielerploeg van Farm Frites bedwingt een duinovergang. Vim" Bram Schmitz, Martin van Steen, Mi quel van Kessel, Pieter Vries, Sergei Ivanov en Servais Kna ven. foto Ruben O reel door Frits Bakker RENESSE - Het duingebied rond Renesse was gisteren het trainingsterrein van de wieler ploeg van Cees Priem. Met de mountainbike trokken de profs van Farm Frites een paar uur de natuur in om de spieren los te trappen. „We zijn al eer der een weekend op survival geweest naar de Ardennen", vertelde Priem. Het Zeeuwse trainingsuitstap je is een onderdeel van de teambuilding in de winterpe riode. Cees Priem heeft voor zijn ploeg tien nieuwe renners gecontracteerd. Daarmee is de voormalige TVM-ploeg in ge tal op dezelfde sterkte als vorig jaar. Jeroen Blij levens, Bart Voskamp, Tristan IToffman en Steven de Jongh hebben na ja renlange trouwe dienst de ploeg verlaten. Robbie McE- wen, Jans Koerts en Koos Moe renhout zijn de bekendste nieuwkomers. De Farm Frites-ploeg logeert twee dagen in hotel De Zeeuw se Stromen in Renesse. Alleen de Nederlands/Belgische kern, onder anderen met Peter van Petegem, Jans Koerts en Ser vais Knaven, heeft zich daar gemeld. De sprinter Robbie McEwen is nog in Australië en komt later naar Europa. Nieuw elan Cees Priem wees in Renesse op het nieuwe elan dat zijn ploeg wil uitstralen. Dat geldt niet alleen voor de hoofdsponsor. Behalve met tien nieuwe ren ners is er ook schoon schip ge maakt op ander gebied. Vol gens Priem was dat niet de eis van de nieuwe sponsor, maar was er sprake van een natuur lijk verloop. „En als renners niet meer betaalbaar zijn, moet je ze laten gaan." Egon van Kessel, oud-junio- rencoach, volgt Steven Rooks op als ploegleider. Jan Moors wordt vervangen door een an dere mecanicien en Dion van Bommel is de nieuwe ploeg- arts. Met de Rus Andreï Micha- ilov,, de spil in het doping- schandaal van vorig jaar in Frankrijk, heeft de sponsor de finitief gebroken. „Hij gaat in een ziekenhuis werken", zei Priem in Renesse. Het materiaal is ook anders dan in voorgaande jaren. De racefietsen van Gazelle, waar op TVM zeven jaar heeft gere den, zijn vervangen door Koga Miyata. Ronald Matthijsse, de chef-mecanicien, heeft er net een week Taiwan opzitten om kennis te maken met het nieu we materiaal. Voor Farm Frites start het nieuwe seizoen al vroeg in ja nuari. De ploeg splitst zich op in drieën en rijdt als voorberei ding op de voorjaarsklassie kers de Ronden van Maleisië, Australië en Zuid-Afrika. Masseur van PSV overleden EINDHOVEN - Op 54-jarigeleeftijd is PSV-masseurTon van Schijndel overleden. Maandag werd hij tijdens het sporten getroffen door een hartaanval. Hij was ruim 25 jaar in dienst van PSV. Ook was Van Schijndel als fysiotherapeut verbon den aan het St. Anna-ziekenhuis in Geldrop. ANP Calderwood naar Dunfermline NIJMEGEN - Trainer Jim Calderwood van NEC heeft over eenstemming bereikt met de Schotse tweededivisieclub Dun fermline Athletic over een contract. De Schot vertrekt met onmiddellijke ingang. Assistent-trainer Ron de Groot van NEC zal Calderwoods taken voorlopig overnemen. Zondag debuteert De Groot, in bezit van het A-trainersdiploma, als hoofdcoach in de thuiswedstrijd tegen Cambuur. NEC be raadt zich intussen over de definitieve opvolging van Calder wood. Volgens een woordvoerder zal de Nijmeegse eredivisie club rustig zoeken. „We zien wel hoe veel tijd ervoor nodig is om een goede kandidaat te vinden. Die kan er volgende week al zijn, maar de kans bestaat ook dat dat pas na de winterstop zal zijn." Calderwood (44) was sinds mei 1997 trainer van NEC. In de KPN Telecompetitie eindigde hij met zijn ploeg als achtste en elfde. Voor zijn periode in Nijmegen was de in Glas gow geboren Schot respectievelijk assistent- en hoofdtrainer bij Willem Et. ANP Ronaldo lange tijd uitgeschakeld PARIJS - Ronaldo is vier tot vijf maanden uitgeschakeld. De aanvaller van Inter Milaan onderging dinsdag in Parijs een overigens süccesvolle operatie aan de rechterknie. Het herstel van de Braziliaan zal echter meer tijd vergen dan aanvanke lijk verwacht. Clubdoktoren van Inter hadden de prognose gesteld dat hun spits ongeveer drie maanden uit de roulatie zou zijn. Eerder deze maand blesseerde Ronaldo zich aan het gewricht, tijdens een wedstrijd van Inter. De Braziliaan suk kelt al langer met de rechterknie. Drie jaar geledenin zijn tij d bij PSV, werd hij al aan het bewuste gewricht onderzocht. De laatste twee seizoenen werd Ronaldo gekweld door ongemak aan de knie, een van de redenen waarom hij nooit zijn echte vorm benaderde. RTR Tweede zege Nederlandse schakers BATUMI - Het Nederlands mannenteam heeft bij het EK schaken in Batumi (Georgië) ook de tweede wedstrijd gewon nen. Het Oranje-viertal won met 2 1/2 tegen 11/2 vanBosnië- Herzegovina. De Nederlandse vrouwenploeg bleef tegen Zweden op 1-1 steken. Op het eerste bord kwam Piket tegen Sokolov remise overeen. Van Wely speelde op het tweede bord met zwart tegen Nicolic. Met de voor hem ongebruikelijke Slavische verdediging dwong de Nederlander eveneens remi se af. Ook Tiviakov moest in zijn partij tegen Dezdarevic ge noegen nemen met een half punt, ondanks een klein voordeel. Reinderman bracht de overwinning binnen. Evenals in de eerste EK-wedstrijd tegen Zweden (2 1/2-11/2) was hij goed voor een vol punt. Zijn tegenstander Bistric maakte in tijd nood op de 38e zet een beslissende fout. ANP Janssen staat open voor vertrek ARNHEM - Theo Janssen staat open voor een vertrek bij Vi tesse. „Ik wil niet nog een jaar op de bank zitten"zegt de 18- jarige middenvelder, die na het vertrek van trainer Herbert Neumann uit de basis verdween. Maandagavond werd Jans sen bekeken door een delegatie van FC Twente, in de wed strijd tussen de reserveteams van Vitesse en De Graafschap. „FC Twente is geen verkeerde club", zegt Janssen, die tot me dio 2004 in Arnhem onder contract staat. „Ikheb er nogniets van gehoord, maar ik sta voor alles open. Je kunt altij d praten. GPD KERKRADE - Roda JC klom dinsdagavond dankzij een 3-1- zege op MVV naar de derde plaats in de eredivisie. Overdre ven vreugde bleef desondanks uit in Kerkrade. Daarvoor was de onmacht van de thuisploeg te groot, het verweer van de Maas trichtenaren te pover. De laatste Limburgse derby op Kaalheide - Roda bouwt een nieuw stadion - leek voor rust al van alle spanning ontdaan. Na twintig minuten verloor MVV Tomasic. De verdediger, nota- bene gehuurd van Roda, ont ving van arbiter Jol zijn tweede gele kaart. Op dat moment leid de de thuisploeg al met 1-0. Tchoutang had een knappe combinatie met Lawal al na twaalf minuten bekroond met een doelpunt. MW was het duel al gehavend begonnen. Trainer Koevermans miste zijn complete voorhoede. Emerson bleef aan de kant met een hamstringblessure en Perez zat de eerste van vier duels schorsing uit. Van de vervangers Kortchaquine en Gudjonsson, de IJslander debuteerde als huurling van het Belgische Genk, werd niets vernomen. Aan de andere kant regende het kansen. Nog voor de openings treffer had MW-doelman Snel- ders knap gered op een schot van Van der Luer en een kopbal van Peeters. Met een man meer en een voorsprong in de rug bleef de tweede Roda-treffer in feite te lang uit. Lawal miste tot twee keer toe, eenmaal bracht verdediger Moonen op de lijn redding. Wat ook Valgaeren en Doomernik niet lukten, deed uiteindelijk Zafarin. De rech termiddenvelder schoot vier minuten voor rust raak, waar mee het duel beslist leek. MW, dat in zes uitduels welge teld één punt verzamelde, kwam tien minuten na rust te rug in de wedstrijd. Een misver stand tussen Roda-verdediger Rudge en doelman Kalac stelde Taiwo in de gelegenheid te sco ren. Twintig minuten voor tijd ont deed Lawal het duel van het laatste restje spanning. Van dichtbij schoot hij met hulp van MW-routinier De Jong op aan geven van Van der Luer raak. Roda JC - MW3-1 (2-0). 12. Tchout ang 1-0, 41. Zafarin 2-0, 56. Taiwo 2- 1, 71. Lawal 3-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 6500. Rode kaart: 20. Tomasic (MW, 2x geel). Gele kaart: Doomernik, Van Haaren (RodaJC), Taiwo (MW). ANP doorJan Mennega GRONINGEN - Scheidsrechter Roelof Luinge geeft toe Feye- noord zondagmidag in de com petitietopper tegen PSV ten on rechte een strafschop te hebben gegeven. Jean-Paul van Gastel maakte van elf meter geen fout, waardoor de Rotterdammers de wedstrijd met 1-0 wonnen. Luinge: „Ik heb een fout ge maakt. Aan de handsbal van Nikiforov waarvoor ik een strafschop gaf, ging een buiten spelsituatie vooraf. Ik had daar voor moeten fluiten." De Groningse arbiter stak de hand in eigen boezem nadat hij de televisiebeelden van de wed- strijd had gezien. „Vooral de beelden die van bovenaf zijn ge nomen, zijn duidelijk. Cruz stond buitenspel op het moment dat hij door Tomasson werd aangespeeld. Mijn assistent, Pieterman, had voor buitenspel moeten vlaggen. Hij had daar mee een hele hoop ellende kun nen voorkomen. Maar ik ben de eindverantwoordelijke, ik moet het boetekleed aantrekken, al kon ik vanuit mijn positie niet zien dat het buitenspel was.De Oekraïner Yuri Nikiforov kreeg van Luinge de rode kaart voor zijn handsbal op de doellijn. Ook die sanctie was onjuist om dat ze vooraf ging aan de bui tenspelsituatie van Cruz. Op de vele gele kaarten, tien in totaal, waarvan een aantal discutabel waren, wil Luinge niet terugko men. „Daar geef ik geen com mentaar opzegt hijWel wil hij kwijt Feyenoord-PSV een 'hele moeilijke wedstrijd' te hebben gevonden. „Het was een bela den duel, waarin de sfeer ge spannen was. Dat voelde ik van af het begin. Er werd kort op de man gespeeld, ik kon daardoor niet te veel laten lopen." De lawine aan kritiek die over hem is gekomen, ervaart hij als 'onplezierig'. Luinge: „Ik vind dit shit, want ik krijg nu heel Nederland over mij heen. Na tuurlijk, ik heb een fout ge maakt en als een scheidsrechter een fout maakt, kan dat dode lijk zijn. Maar spelers maken ook fouten. Die missen ook kan sen. En hoe vervelend ik het ook vind dat dit is gebeurd, ik heb er prima om geslapen. Er zijn erge re dingen in de wereld.GPD van onze sportredactie TOKIO - Manchester United heeft dinsdag in Tokio de we reldbeker gewonnen. De ploeg van Jaap Stam, winnaar van de Champions League, versloeg de Zuid-Amerikaanse kampioen Palmeiras uit Brazilië met 1-0. Het doelpunt kwam op naam van Keane, in de 35e minuut. Manchester is daarmee de op volger van Real Madrid, dat vo rig seizoen onder leiding van Guus Hiddink de wereldbeker veroverde ten koste van Vasco da Gama uit Brazilië. De afgelo pen vijf edities werden overi gens steeds gewonnen door de Europese vertegenwoordiger: Ajax, Juventus, Borussia Dort mund, Real en Manchester. Vorig seizoen nog was Manches ter goed voor de triple: het En gels kampioenschap, de Cham pions League en de FA-cup. Nu heeft de ploeg van manager Alex Ferguson alweer de eerste prijs binnen. Historisch gezien is het een bijzondere; het was de eerste wereldbeker in zowel de historie van de club als het En gelse voetbal. De wedstrijd in het nationale stadion in Tokio was boeiender naarmate hij vorderde. Man chester was op voorsprong gekomen in een periode dat Pal meiras eigenlijk het duel volko men controleerde. Keane pas seerde doelman Marcos na een voorzet van Ryan Giggs. In de tweede helft hielden de Engelsen stand onder de druk van Palmeiras, dat jaagde op de gel ij Ion aker. Doelman Bosnich was voor Manchester de held. De keeper verrichtte prachtige reddingen op schoten van onder anderen Alex en invaller Oseas. Alex verknalde de beste Brazili aanse kans. Alleen voor Bosnich kopte hij naast. De stand wat betreft gewonnen wereldbekers is ondanks de vijf Europese zeges op rij nog altijd niet in evenwicht: 20-18 voor Zuid-Amerika. In Nederland is Ajax de club met de meeste we reldbekers: 2 (1972 en 1995). Feyenoord won er één, in 1970. Manchester United - Palmeiras 1-0 (1-0). 35. Keane 1-0. Scheidsrechter: Krug DuiGele kaart: Alex (Pal meiras). Aantal toeschouwers: 53.372. Manchester United: Bosnich; Nevil le, Stam, Silvestre en Irwin; Beek- ham, Keane, Scholes (74. Shering- ham) en ButtSolskjaer (46. Yorlce), Giggs. Palmeiras: Marcos; Arce, Junior, Ju nior Baiano en Roque Junior; Alex, Cesar Sampaio, Galeano (54. Evair) en Zinho; Nunes (77. Euller) en As- prilla (56. Oseas). ANP/RTR Manchester United-verdediger Jaap Stam (nummer 6) probeert een schot van Paulo Nunes te blokken. foto Kimimasa Mayama/RTR van onze sportredactie GJOSVIK - Winnen van een minder getalenteerde tegen stander, een dwergje in de inter nationale verhoudingen is moeilijker dan het lijkt. Vraag maar aan het Nederlands voet balelftal. De handbalsters trof fen dinsdag in hun tweede WK- partij in Australië op papier een zwakke zuster. Net als de voet ballers van Cyprus en Malta lie pen de Australische handbal sters hinderlijk in de weg, maar Nederland voldeed keurig aan de opdracht en zegevierde met 26-16. De vrouwen staan bij het we reldkampioenschap nog immer op 100 procent en kunnen zich nu gaan opmaken voor het echte werk. De doelen, het bereiken van de laatste acht en misschien zelfs de Olympische Spelen, ko men steeds dichterbij. Tegen Polen, Noorwegen en vooral Wit-Rusland kan het team in de poule alvast kijken waar het mondiaal werkelijk staat. Niet veel wijzer In Gjövik, waar in een hal onder de grond werd gespeeld, werd Nederland niet veel wijzer. Au stralië was nauwelijks een graadmeter. Defensief kwets baar, aanvallend voorspelbaar. Dat was geen verrassing, want de Australische vrouwen zijn onervaren en maken hun debuut op een WK. Ze kregen van de in ternationale handbalbond een 'wild-card' om met het oog op de Spelen van 2000 in Sydney ken nis te maken met het hoogste ni veau. Nederland hep in de eerste helft gemakkelijk uit. Vanuit alle hoeken en standen vlogen de ballen in het doel. De vrouwen mochten zich alleen aanrekenen dat ze voor rust even de concen tratie verloren en de opponent van 14-6 naar 14-9 heten terug komen. Na de pauze was de wedstrijd snel beslist. Spranke lend was het zeker niet, maar het resultaat telde. Bondscoach Bert Bouwer liet zijn ploeg voor de zekerheid in de sterkste formatie aantreden. Oranje miste aheen linkerop- bouwspeelster Ana Razdorov, die maandag in de opening te gen Tsjechië door haar enkel ging. Razdorov heeft een bandje verrekt en hield dinsdag rust. Nog onduidelijk is hoelang ze aan de kant moet blijven. De veelscorende speelster zag het niet somber in. „Het is niets bij zonders. Mijn enkel was 's och tends wat stijf, nu kan ik wel goed lopen," lachte ze. Ontspannen Nederland kon redelijk ont spannen aan het duel beginnen. Bevrij d van de druk van het eer ste duel, dat onverwacht succes vol verliep. De vrouwen versloe gen maandag het gereputeerde Tsjechië (25-21). „Het ging zo lekker, zo ontspannen", zei Raz dorov. Het was een wedstrijd waar vooral Bouwer flink te genop had gezien. Voor zijn ploeg is het mondiale toernooi na het EK 1998 pas het tweede evenement waar meer op het menu staat dan spek en bonen. En de eerste keer gingen de handbalsters tenonder, ver lamd door zenuwen. Bouwer weet dat zijn internationals veel beter kunnen en ziet met genoe gen dat ze nu wél het beste uit zichzelf halen. Hij leek het na de zege op Tsje chië nog nauwelijks te kunnen bevatten, maar oogde dinsdag al wat meer zelfverzekerd. De 47-jarige Vleutenaar heeft met deze groep vanaf het nulpunt 2,5 jaar toegewerkt naar het toernooi der toplanden en het moet een pak van zijn hart zijn dat de vrouwen juist op het be slissende moment hun beste spel laten zien. Al die tijd stak hij zijn nek uit in het kritische en nauwelijks professioneel den kende handbalmilieu. Nu al kan hij een klein beetje een lange neus maken naar zijn criticas ters. Hij bewijst het gelijk van zijn aanpak: meer trainen leidt tot meer succes. Het WK is net op gang, maar Ne derland kan moeilijk meer af gaan. Oranje is na twee dagen met topfavoriet Noorwegen zo waar aanvoerder in groep A en heeft een fraai uitzicht op de achtste finales. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27