Brandweer Sloegebied komt eraan PZC Middelburg ruimt milieuparkjes op Elodie zit het best in het vlees De Schans groot genoeg voor huisvesting honderd asielzoekers Kortgener beboet voor drankritten GS voor handhaven huidige zonering vliegveld M-Zeeland Winkeliers leggen zich niet neer bij rioolwerk in topweek Staatssecretaris tegen overgangsregeling gewasbescherming zeeland woensdag 1 december 1999 w 22 c Overheid en bedrijven hopen organisatie in voorjaar rond te hebben Stoomtram is kansloos door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 50-jarige man uit Kortgene moest zich dinsdag in Middelburg verant woorden voor twee drankritten, waarvan officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello de eerste het zwaarst vond we gen. De acoholovertredingen waren beiden op 27 januari be gaan, slechts enkele uren na el kaar. De eerste keer hield de politie de Kortgener in Vlissingen aan vanwege zijn opvallende rijge drag. Omstreeks half twaalf 's avonds werd een eerste blaas- test afgenomen. Die mislukte, omdat de man volgens de politie expres naast het mondstuk van de blaaspijp blies. De uitslag van een bloedproef die vervol gens werd afgenomen, was 1,41 milligram. Hij kreeg daarvoor een rijverbod van twaalf uur op gelegd. Toen de man twee uur later het politiebureau verliet, om half twee 's nachts, stapte hij weer ini zijn auto. „De auto stond mid den op de rijksweg. Ik heb nog geen dertig meter gereden om de auto in de parkeerhaven te zet ten", beweerde de verdachte gisteren op de zitting van de po- htierechter. Begrip De politie kende geen pardon. Dit keer lukte de blaastest wel: 445 microgram was de uit komst. De officier had er wel be grip voor. „Ik ga ervanuit dat u de auto wilde parkeren."De of ficier eiste 2.000 gulden boete, zes maanden voorwaardelijke rij-ontzegging en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Het was voor de eerste keer dat verdachte met justitie in aanraking kwam. Reden voor politierecher A Janssens-van Kampen om de voorwaardelijke gevangenisstraf niet op te leg gen. Ze hield het bij 2.000 gul den boete en zes maanden voor waardelijke rij-ontzegging. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie voelt niets voor een nieuwe be rekening van de geluidsgrenzen van vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Een verlaging van het aantal vliegbeweging kan volgens het college van Ge deputeerde Staten alleen in goed overleg met de vliegveld directie worden bereikt. De Statencommissie ruimte, milieu en water gaf onlangs in meerderheid aan de geluids grenzen te willen aanpassen. In de huidige berekening is uitge gaan van 60.000 starts en lan dingen per jaar. De commissie wilde naar 45.000 vliegbewe gingen toe. De laatste jaren schommelt het aantal starts en landingen op Midden-Zeeland rond de 35.000. Het college van Gedeputeerde Staten laat in een notitie weten dat het verzoek van de Staten commissie weinig uithaalt. De zonering stelt geen absolute grens aan het aantal vliegbewe gingen, maar geeft aan hoeveel geluid mag worden geprodu ceerd. Starts en landingen be palen slechts voor een deel de toegestane hoeveelheid geluid. Andere factoren zijn het mo ment van de dagde tijd van het jaar en het type toestel. Het college stelt voor om de zo nering, die in concept gereed is, ongemoeid te laten. Dit mede vanwege het bijkomendebe- zwaar dat een nieuwe bereke ning vier tot vijf jaar kost. Een daadwerkelijke verlaging van het aantal vliegbewegingen kan volgens GS in een overeenkomst met de directie van Midden- Zeeland worden geregeld. Vastleggen Vliegvelddirecteur B. van Dam heeft onlangs al aangegeven 45.000 starts en landingen zwart-op-wit te willen laten vastleggen. Het voorstel van GS komt op vrijdag 17 december aan de orde in een vergadering van Provinciale Staten. kei dei sch Gr vo< get sla Mi lie: ah de grc Dc op va. dn Ui Df Es da af{ op na Gt Or Af de scl door Esme Soesman BORSSELE - In bet jaar 2000 kan de Sloebrandweer een feit zijn. Medio volgende week on dertekenen betrokken partijen - gemeenten, provincie. Rijk en bedrijven - een intentieverkla ring. Het streven is om voor 30 april volgend jaar overeenstem ming over de nieuwe organisa tie te bereiken. Voor de accom modatie wordt uitgegaan van een locatie in de buurt van de Europa weg en de Belgiëweg na bij het dorp Borssele. De Sloebrandweer moet profes sionele brandweerzorg kunnen bieden in de Westerscheldetun- nel en aan bedrijven in het Sloe gebied. De exploitatiekosten op jaarbasis worden geschat op 3,2 miljoen gulden. Daarvan moet een gedeelte door het bedrijfsle ven (zo'n 2,4 tot 2,5 miljoen) en Rechter akkoord met uitlevering verdachten seksmisdrijven MIDDELBURG - De bijzondere raadkamer van de rechtbank in Middelburg acht de uitlevering van twee Hulstenaren aan de Portugese gerechtelijke autori teiten toelaatbaar. De mannen - 58 en 29 jaar oud - moeten zich op het eiland Madeira verant woorden voor seksuele misdrij ven. De minister van Justitie neemt een eindbeslissing over het uit leveringsverzoek. De rechtbank in Funchal op Madeira had in maart een inter nationaal bevel tot aanhouding afgegeven. De mannen zouden deel hebben uitgemaakt van een netwerk dat zich bezig hield met het opspo ren van minderjarige jongens en jong volwassenen, die in ge brekkige economische en socia le omstandigheden verkeerden. Zi] werden aangezet tot seksue le handelingen. De organisatie zou voorts slachtoffers met val se beloften naar het buitenland hebben gebracht. De beschuldi gingen spreken ook van de ver vaardiging van pornofoto's en films van de slachtoffers. de rest door de overheid worden opgebracht. Van de kant van de gemeenten - Borsele, Terneuzen en Vlissingen - wordt op jaarba sis drie ton verwacht. Het Rijk heeft eveneens de bereidheid uitgesproken om 300.000 gul den bij te dragen, mits de pro vincie Zeeland ook in de buidel tast. Van de zijde van de provin cie wordt een bijdrage van een ton verwacht. Het rijk wil haar bijdrage over vijf jaar bezien. Ook de provin cie overweegt om een dergelijk evaluatiemoment in te bouwen. Klanten Onderzoek door het ministerie van Binnenlandse Zaken en ge sprekken met het bedrijfsleven wijzen uit dat een bijdrage van zo'n 2,5 miljoen gulden van de kant van het bedrijfsleven haal baar moet zijn. Dit geld moet gedeeltelijk door deelnemende bedrijven, waaronder IPV en EPZ worden opgebracht. De rest betalen klanten: De Sloe brandweer gaat in de toekomst tegen betaling diensten leveren, zoals bijvoorbeeld een tunnel- wacht. Voordat een definitief besluit wordt genomen moeten taken en bevoegdheden nog verder worden uitgewerkt. Ook moe ten de financiële en materiële consequenties tot in detail dui delijk zijn. De inkomsten die binnengehaald kunnen worden door het aanbieden van dien sten zijn bijvoorbeeld nog nau welijks bekend. De kosten van dit onderzoek worden door het rijk gedragen tot een bedrag van 250.000 gulden. Het ministerie vindt de totstandkoming van een gezamenlijke brandweer Sloe van groot belang. Discussie Al j arenlang proberen bedrijven in Vlissingen tot een gezamen lijke professionele brandweer te komen. De komst van de Wes- terscheldetunnel heeft aan de hierover gevoerde discussies een extra dimensie toegevoegd. Op korte afstand van de tunnel- mond zou namelijk eveneens, ten behoeve van de veiligheid in de tunnel, professionele brand weer beschikbaar moeten zijn. Voor de gemeente Borsele, die als taak heeft dit te verzorgen, is realisering daarvan alleen ech ter niet mogelijk. De containers voor blik en oud papier verdwijnen van de milieuparkjes, die voor glas blijven er staan. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat de bekende milieuparkjes opheffen. Komende week wordt begonnen met het weghalen van de containers voor blik en oudpapier. Door nieuwe technieken kan het blik tegenwoordig met magneten geschei den worden uit het overige afval. Voor de papierinzameling doet de gemeente een be roep op verenigingen. Uit ervaring blijkt dat er nog steeds veel oud papier, zoals kartonnen verpakkingsmate riaal, in de afvalbak verdwijnt. Verenigin genhaalden vorig jaar samen 3,6 miljoen ki lo op bij hun leden. Op het nieuwe ophaalschema, dat vorige week is bezorgd, heeft de gemeentelijke Stadsreiniging de gemeente opgedeeld in een aantal wijken. Elke vereniging heeft een eigen wijk toegewezen gekregen. Zij gaan voortaan huis aan huis het oud papier opha len. De gemeente Middelburg verwacht dat door deze nieuwe aanpak de hoeveelheid opgehaald oud papier toeneemt tot vier mil joen kilo in 2000. Vergunning Bij het inzamelen van oud papier zijn zo'n vijfendertig verenigingen, organisaties en scholen betrokken. Bij de ene kan het papier worden gebracht, een andere komt het op halen. Alle inzamelaars hebben daarvoor een vergunning gekregen van de gemeente. Daarnaast zijn zij opgenomen in een subsi dieregeling. Dat houdt in dat iedere inzamelaar een minimale garantieprijs krijgt voor elke opgehaalde kilo oud papier. Het blijft overigens gewoon mogelijk om oud papier weg te brengen naar de milieu straat aan de Waldammeweg. De gemeente gaat de oud-papiercontainers in de week van 6 december weghalen. Daar mee wordt ook een ander probleem opge lost. De omgeving van de milieuparkjes is namelijk vervuild door weggewaaid papier en karton. Mensen in de directe omgeving hebben daar al regelmatig over geklaagd. Bovendien kost het de gemeente veel geld om het papier op te ruimen. Ook de blikcontainers worden verwijderd. Door nieuwe technieken is het niet langer nodig om lege blikken apart te houden. In de afvalverbrandingsinstallatie in Moerdijk, waar het vuil van Middelburg naartoe gaat, worden lege blikken en metalen met magne ten gescheiden. Die techniek is goedkoper dan de bekende containers. De glascontainers die nu op de milieupark jes staan blijven vooralsnog staan. De mees te containers gaan op termijn onder de grond. Dat gebeurt na de vorstperiode. De eerste staat begin maart gepland. Middel burg wil de ondergrondse bakken plaatsen op de plek van de bovengrondse containers. door René Hoonhorst HULST - Ze had wel eens vaker prijzen gewonnen bij keuringen en wedstrijden. Maar Neder lands kampioene was de tienja rige Elodie nooit eerder. Haar krachtige uiterlijk, fijne bespie- ring en algehele ontwikkeling bezorgden limousin Elodie het kampioenschap tijdens de Na tionale Vleesmanifestatie in Zwolle. Elodie is eigendom van veeboer Theo de Winter. Hij fokt en mest limousins - bekende en gewilde Franse vleeskoeien - op zijn be drijf midden in het natuurge bied Groot Eiland. Of Elodie het helemaal op eigen kracht heeft gehaald, weet baas Theo overi gens niet zeker. Want Elodie won de prijs samen met haar pasgeboren zoon Premier, een perfect stierkalfje waarmee veeboer De Winter in de toe komst nog veel trofeeën hoopt te behalen. Premier is het vijfde kind van Elodie. Oudste zoon Hero werd twee jaar terug al eens reserve kampioen (tweede) bij nationa le wedstrijden. Twee dochters werden door De Winter ver kocht, de derde dame moet in de nabije toekomst in de voetspo renvan moeder Elodie treden en tot prijsrund uitgroeien. Enkele andere dieren van Groot Eiland kaapten verschillende keren ru- brieksprijzen weg, ook in Zwol le. Maar een algehele nationale kampioenstitel is een stuk zeld zamer. Het succes van Elodie en Pre mier smaakt echter naar meer en De Winter is dan ook vast van plan enkele dieren volgende keer tot in de puntjes voor te be reiden op de wedstrijd. Theo de Winter toont zijn prijswinnaars: de tienjarige limousin Elo die en haar zoon Premier. foto Charles Strijd door Ali Pankow ZIERJKZEE - Er is geen schijn van kans dat de gemeente Schouwen- Duiveland mede werking verleent aan de aanleg van een spoorbaan voor de stoomtram vanaf Port Zélande tot aan Renesse. D66-fractievoorzitter J. van der Veer vond het wel wat kort door de bocht om het verzoek van de Stichting RTM Ouddorp bot weg af te wijzen met als argu ment dat de gemeente geen geld en geen ambtelijke capaciteit beschikbaar heeft. Hij achtte het doortrekken van het tracé naar de Westhoek van Schou wen een goed plan en pleitte er voor in elk geval planologische medewerking te verlenen. „Nee, meneer Van der Veer, ik kom al mensen te kort op de afdeling ruimtelijke ordening", luidde daarop de resolute afwijzing van wethouder Veerhoek. Hoewel het college in het alge meen en hij als wethouder van toerisme in het bijzonder posi tief staan tegenover de aanleg van de spoorbaan, leek het hem beter bij de Stichting RTM geen valse verwachtingen te wekken. door Cris Sohier MIDDELBURG - De drie on dernemers uit de Wagenaar- straat hebben hun verzoek aan de gemeente herhaald om het wegdek tot januari 2000 niet op te breken. In een brief aan het college weerleggen zij het be langrijkste argument waarom het werk niet uitgesteld zou kunnen worden. De ondernemers kwamen in het geweer tegen de in december ge plande rioolwerkzaamheden in de Wagenaarstraat, omdat zij vrezen voor hun omzet. Coördi nator civieltechniek P. Weij- mans liet namens de gemeente weten geen andere keus te heb ben. In verband met de opening van nieuwe Zeeuws Archief moeten de werkzaamheden voor 31 maart gereed zijn, aldus Weijmans. Dat is volgens de ge meente alleen haalbaar als er al in december wordt begonnen met het werk. In reactie op dat argument be naderden de ondernemers R. L. Koops, directeur van het Zeeuws Archief, die hen mede deelde dat de officiële opening twee maanden wordt uitgesteld. „Ook voor het archief zou het wenselijk zijn wanneer de werkzaamheden in de Wage naarstraat pas begin januari 2000 zouden starten, aangezien er in de maand december nog verkeer van vrachtauto's naar het archief noodzakelijk is", schrijven zij in hun brief. „Het zou voor ons inderdaad wel goed uitkomen als de Wage naarstraat nog wat langer toegankelijk bleef voor vracht verkeer", bevestigde Koops dinsdag desgevraagd. „Maar het is voor het archief ook geen probleem als de gemeente toch gewoon op de geplande datum begint met het werk aan het ri ool, want de gemeente en het ar chief hebben al een afspraak dat er in dat geval voor ons een an dere oplossing wordt gezocht. Het vervoer kan dan via een an dere route rijden." Bij de gemeente was er niemand beschikbaar om te reageren op de brief van de ondernemers. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De landbouw is voldoende tegemoet gekomen door zeven stoffen voor gewas beschermingsmiddelen nog twee jaar toe te staan. Staatsse cretaris G. H. Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) wil niet meer concessies doen. De zeven stoffen waarom het gaat, die vooral in de fruit- en groenteteelt worden toegepast, voldoen officieel niet meer aan de milieu-eisen. Faber wil ze nog tot 2002 handhaven, omdat ze 'landbouwkundig onmis baar' zijn. Zonder die middelen vallen teelten weg. In 2002 moe ten ze opnieuw worden beoor deeld. Het begrip 'landbouwkundige onmisbaarheid' wil Faber ver ankeren in regelgeving, maar die wordt pas medio volgend jaar van kracht. Volgens WD-Kamerlid J. Ge luk dreigt daardoor een groot probleem te ontstaan met stof fen waarvan voor die tij d de toe lating vervalt. Om dat te voorkomen, diende hij dinsdag in de Tweede Kamer een motie in voor een over gangsregeling. Die motie werd ondersteund door het CDA en de SGP, maar ging Faber te ver. Zij verwacht geen moeilijkhe den en vindt dat het College voor Toelating van Bestrij dingsmiddelen (CTB) voldoen de in huis heeft om die middelen goed te toetsen. Geluk verweet Faber onvol doende rekening te houden met de praktijk van alledag, wat zij ontkende. De staatssecretaris toonde meer sympathie voor moties van GroenLinks, waarin de landbouw de opdracht krijgt snel werk te maken van de intro ductie van minder-milieuon- vriendelijke bestrijdingsmid delen. door Mieke van der Jaqt GOES - Het is nog niet met ze kerheid te zeggen of en wan neer er honderd asielzoekers in het voormalige pensionte huis voor lichamelijk gehandi capten De Schans in de Beu kenstraat in Goes komen wonen. Een woordvoerster van het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) kan alleen bevestigen dat met projectont wikkelaar Van Garderen, de eigenaar van het pand, geke ken is naar de geschiktheid van De Schans voor de huis vesting van een grote groep mensen. Dat de gemeente Goes zich overvallen voelt door de mede deling, vindt de COA-woord- voerster overdreven. Volgens haar is Goes in een normaal stadium van de procedure in gelicht. De Schans, waar ooit een klei ne dertig lichamelijk gehandi capten gehuisvest waren, staat sinds oktober leeg. Dat in een gebouw waar dertig mensen woonden, honderd andere mensen gehuisvest kunnen worden, is volgens het COA ze ker. Behalve de kamers van de vroegere bewoners, zijn er per soneelsruimten, vergader ruimten en recreatieruimten, die samen geschikt gemaakt kunnen worden voor gebruik door alleenstaanden en gezin nen. Het COA heeft richtlijnen waaraan ruimten moeten vol doen en De Schans voldoet aan die richtlijnen. Onderhandeling Of het asielzoekerscentrum er komt, hangt wel gedeeltelijk af van de gemeente Goes. Het COA gaat over de voorwaar den die Goes zou moeten scheppen in onderhandeling. Volgende week zal daarmee een aanvang worden gemaakt. Het is bijvoorbeeld vrijwel ze ker dat er een onderwijsvoor ziening moet komen en de ge meente is verantwoordelijk voor de scholing van alle inwo ners. Of in Goes extra politie mensen komen, net als toen de gemeente tien jaar geleden in de voorhoede stond bij de cen trale asielzoekersopvang, moet uit die onderhandelin gen blij ken Volgens de woord voerster van het COA heeft de opvang in De Schans niets te maken met de vroegere op vang in het voormalige zieken huis Bergzicht. Procedures zijn veranderd en ook de ma nier waarop zaken worden vergoed, is heel anders gere geld dan vroeger. Wat in Goes nog vers in het geheugen ligt, is dat de gemeente onbehoorlijk lang heeft moeten wachten op gelden die waren toegezegd. De wijkvereniging Goes-Zuid heeft nog niet op het bericht gereageerd. Voorzitter J. Lou- werse wil eerst de koppen eens bij elkaar steken maar heeft wel meteen de gemeente ge beld. De gemeente Goes laat vandaag (woensdag) huis- aan-huis een brief bezorgen waarin de berichtgeving enigszins wordt afgezwakt. In de brief staat dat het COA on derzoekt of in De Schans huis vesting van honderd asielzoe kers mogelijk is. Lauw Mensen in de wijk reageren, gevraagd naar wat ze ervan vinden, lauw op het bericht. C. van der Meulen woont vlakbij De Schans maar ziet niet in wat hij in de kwestie te zeggen zou kunnen hebben. „Als op een zeker moment een congre gatie witte paters het huis naast het mijne koopt, heb ik, noch de gemeente daar iets over te vertellen. De Schans is gebouwd om er mensen te la ten wonen, zolang ze er geen paarden, varkens of koeien gaan houden, lijkt het mij lo gisch dat het wordt toege staan." Mevrouw A M. Maas, ook een buurtbewoonster, heeft niks tegen asielzoekers. „Ik hoop alleen niet dat ze die mensen, net als vroeger in Bergzicht, veel te lang in veel te kleine ka mertjes laten wonen. Want dan vraag je om problemen." In De Schans woonden vroeger zo'n dertig lichamelijk gehandicapten. Volgens het COA kunnen hier zeker honderd asielzoekers worden gehuisvest. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22