Profiel Schellachseweg blijft smal Wat rijmt er nou op 'opa'? PZC PZC Dag lang intensieve snelheidscontroles Ijzerhandel wordt winkelcentrum GroenLinks bepleit hulp bij huisvesting vereniging allochtonen Jarig 'Dieren in Nood' trakteert Man beboet voor met mes bedreigen voetballende jongen zeeland 21 Waterschap wil markering fietspad om veiligheid in Gapinge te verhogen woensdag 1 december 1999 door Miriam van der Schot GAPINGE - De Schellachseweg in Gapinge behoudt zijn ver smalde rijbaan en krijgt bin nenkort doorbroken strepen als markering van fietspaden. Dat heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden dinsdagavond in Ga pinge bekend gemaakt op een informatiebijeenkomst voor in woners. De bewoners reageerden ver deeld op deze markering die de veiligheid van fietsers moet ver hogen. Vrijwel iedereen had lie ver gezien dat het waterschap de straat in de oorspronkelijke breedte terugbrengt. Geen stijl In de zomer van dit jaar werd de straat met een meter versmald tot 3,5 meter. Aan weerszijden van het asfalt kwam een strook doorgroeistenen. Tevens werd de maximumsnelheid terugge schroefd van tachtig naar zestig kilometer per uur en kruisingen kregen plateaus. Omwonenden lieten destijds weten het geen stijl te vinden dat ze niet waren betrokken bij de ontwikkeling van het plan. Bovendien vonden ze dat de straat veel te gevaarlijk was ge worden voor fietsers. Zeeuwse Eilanden belegde toen een informatiebijeenkomst. Het waterschap beloofde na afloop zich over drie mogelijke oplos singen te buigen: het aanleggen van een vrijliggend fietspad, de doorgroeistenen vervangen door asfalt en fietsstrookmar kering aan te brengen en het maken van een schelpenfiets pad naast de doorgroeistenen. „We hebben niet gekozen voor een vrijliggend fietspad omdat de weg niet in zo'n problemati sche staat is", legde gezworene B. van de Hoef van het water schap gisteravond uit. „Voor verbreding van de weg door het weghalen van de doorgroeiste- door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De politie, ma rechaussee, provincie en Veilig Verkeer Nederland controleren vandaag de hele dag op snelheid op Walcheren. De actie is be doeld om de weggebruiker één dag lang zoveel mogelijk te con fronteren met het eigen snel heidsgedrag. De controles door de politie en marechaussee worden op onop vallende plaatsen uitgevoerd. Daarnaast controleren provin cie en Veilig Verkeer Nederland ter waarschuwing met radar en display. Bij het passeren van een display kan de weggebruiker aflezen hoe hard hij reed. De borden geven dan aan: U rijdt km/uur. Bestuurders die lezen dat ze te hard rijden, zijn dus ge waarschuwd. Bij de posten van politie en ma rechaussee geldt geen pardon. Te hard rijden levert direct een bon op. De controleposten kun nen hebben we ook niet gekozen omdat de weggebruikers daar door harder gaan rijden. Het te rugdringen van de snelheid door versmalling was de reden van de hele herinrichting. Ook voor een schelpenpad kiezen we niet omdat fietsers dan toch nog op de gewone weg gaan rijden en dat wordt helemaal gevaar lijk." Er is uiteindelijk voor de bestaande weg met markering gekozen omdat daardoor de rij baan voor auto's kleiner wordt en de snelheid zal afnemen. „Daarnaast is gebleken dat au tomobilisten toleranter ten op zichte van fietsers worden, als er een markering is", zei C. Slabbekoorn van Zeeuwse Eilanden. Behalve de belijning legde Van de Hoef aan de inwo ners voor om de straat op be paalde tijden af te sluiten voor sluipverkeer. Dat voorstel werd abrupt van de hand gewezen. Daarmee zou de situatie alleen maar gekker worden, vonden de bewoners. Aan het einde van de bijeenkomst zegde Van de Hoef toe dat de fietspadmarkering op korte termijn wordt aange bracht en dat er regelmatig tel lingen verricht worden op de drukte op de weg in de gaten te houden. nen overal op Walcheren opdui ken. Daardoor kan het gebeuren dat weggebruikers op één rit meerdere displays passeren maar ook meerdere onopvallen de posten. Laserguns De normale politiecontroles vanuit permanente kasten en radarpalen gaan gewoon door. Deze controles en de inzet van laserguns staan los van de grootscheepse actie. Het overtreden van snelheidsli mieten levert vaak gevaarlijke situaties op, die soms ook nog slecht aflopen. Een oversteken de fietser die de snelheid van een hard naderende auto te laag in schat, maakt volgens het Ge richt Verkeers Toezicht geen en kele kans. Stel dat een auto met tachtig kilometer per uur een noodstop maakt en precies stil staat voor een overstekende fietser. Als diezelfde auto hon derd had gereden, was de fietser geschept met 69 kilometer per Het pand aan de Achter de Houttuinen waar ijzerhandel De Jager zat, maakt als eerste plaats voor een parkeergarage en winkels. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het oude be- drijfscomplex aan de Achter de Houttuinen in Middelburg wordt herbouwd tot een par keergarage en modern winkel centrum. Deze week zijn de eerste sloopwerkzaamheden begonnen aan het pand waar jarenlang ijzerhandel De Ja ger zat. Naast meerdere winkels en on geveer tachtig parkeerplaat sen, komt er ruimte voor kan toren. Het naoorlogse complex is op gekocht door een projectont wikkelaar uit Breda. In op dracht van dat bedrijf heeft architectenbureau De Jonge bv uit Goes samen met archi tect Ron Kodde uit Middel burg een nieuw ontwerp ge maakt. „Het pand heeft twee typische gevels", vertelt Kod de. „Daarom blijft de voorge vel staan. Wel wordt er een nieuwe entree met zuilen ge bouwd die een stuk naar voren komt." Ook de achtergevel aan het Tangent was altijd beeldbepa lend. „Die wordt wel gesloopt maar opnieuw opgebouwd als een tuinmuur. Bijzonder aan die nieuwe gevel is dat eventu ele nieuwbouw naast het com plex daar altij d bij zal passen. Ingang Hoewel de achterkant van het gebouw aan de doorgaande weg ligt, komt de ingang van de parkeergarage aan de voor zijde. „We hadden de ingang wel aan het Tangent willen maken, maar dat kan niet door de naastliggende brandweer garage. Anders zouden de bandweerwagens belemmerd worden door in- en uitrijdende auto's." Filosofen Op de voor- en achtergevel komt het woord 'Stoa' te staan. „Dat was vroeger de naam van een ontmoetings plaats voor filosofen die te vens handelaren waren. Dit gebouw moet als het af is, ook een ontmoetingsplaats wor den die met de tuinmuur wordt afgeschermd." Halverwege december begint de opbouw. De werkzaamhe den zullen naar verwachting een jaar in beslag nemen. Voorwaardelijk voor geweldpleger MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Middelburg is dins dag door de politierechter veroordeeld tot drie maanden voorwaardeli jke gevangenisstraf voor zij n agressieve gedrag. Daarnaast moet hij contact opnemen met het centrum voor alcohol- en drugsverslaving. Jaloezie, psychische problemen en zijn verslaving aan alcohol en drugs waren er de oorzaak van dat de veroordeelde volledig door het lint ging. Zo was het huis van zijn (ex-)vriendin in Middelburg in de eerste helft van het jaar tot drie keer toe het doelwit van vernielingen. Ruiten werden met stenen ingegooid en een regenpijp werd kapotgetrapt. Ook de woning van een vriend, die met zijn ex een relatie kreeg, werd niet gespaard. Het zwaarst tilde de of ficier van justitie aan het binnendringen van de woning van zijn vriendin, waar hij in de nacht van 17 juni naast haar bed stond. De man heeft eerder al psychiatrische opnames gehad. Hij heeft inmiddels een deel van de schade betaald. Politie zoekt brommerdieven VLISSINGEN - De politie Walcheren zoekt getuigen van twee brommerdiefstallen. Tussen kwart over zes en kwart over zeven maandagavond werd vanaf de stoep van de Nieu we Vlissingseweg in Middelburg ter hoogte van nummer 420 een lichtblauwe Yamaha Bump met opvallende, blauwe handvaten en een witte achtervleugel gestolen. De brom scooter stond op slot met een ketting. Het nummer van het verzekeringsplaatje is SJW 546. Een 19-jarige Middelburger heeft aangifte gedaan. Diezelfde avond tussen tien over half negen en negen uur werd uit de Bonedijkestraat in Vlissingen een zwarte Suzukibrommer gestolen, verzekeringsplaatje WNT 363. Ook die brommer was afgesloten met een ketting. Een 16-jarige Vlissinger heeft aangifte gedaan. Spaanse cadeautjes voor jongeren MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugdhulpinstellingen Stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) en Stichting Jeugdzorg Zeeland krijgen ruim twintigduizend gulden om sinterklaascadeautjes voor jongeren te kopen. Het geld komt van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Jeugdzorg krijgt zo'n 7500 gulden voor cadeautjes voor ongeveer 250 kinderen, AZZ kan met 15.000 gulden voor vijfhonderd kinderen ca deautjes kopen. De twee instellingen helpen jongeren in Zee land die problemen hebben. Ton subsidie voor nieuwe opleiding TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ROC Westerschelde en de Hogeschool Zeeland een subsi die van 100.000 gulden toegekend voor het opzetten van een deeltijd HBO-opleiding werktuigbouw en elektro en een breed (voltijds) propedeusejaar. Met de eerstgenoemde oplei ding is dit schooljaar reeds begonnen. Het propedeusejaar be gint volgend schooljaar. Dow stoot tijdelijk meer stikstof uit TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft van de pro vincie toestemming gekregen om tot uiterlijk 1 juli 2001 meer stikstofoxide uit te stoten dan volgens de vergunningsvoor schriften is toegestaan. Dow heeft de provincie om ontheffing gevraagd, nadat er deze zomer storingen waren geweest met de zogenaamde DeNox-unit. In deze installatie wordt onder druk de uitstoot van stikstof aan banden gelegd. Bij het uit ge bruik nemen van de unit werden diverse mankementen ge constateerd, die alleen te verhelpen zijn als de volledig ethy- leenfabriek (LHC1) buiten werking is gesteld. Dow heeft de provincie verzocht om tot de eerstvoorziene onderhoudsstop van de hele fabriek meer stikstof te mogen uitstoten dan ge bruikelijk. door Ab van derSluis VLISSINGEN - GroenLinks in Vlissingen wil dat B en W een einde maken aan de onzekere huisvesting van de Marokkaan se vereniging aan Schuitvaart- straat. De fractie heeft dat ken baar gemaakt in een brief. Verenigingen krijgen sinds een aantal jaren een afgebouwde huisvestingssubsidie. Een aan tal organisaties dreigde daar door in de problemen te komen. De Marokkaanse vereniging probeerde het gebouw aan de Schuitvaartstraat te kopen, maar onderhandelingen met de gemeente liepen op niets uit. Het centrum aan de Schuit vaartstraat wordt dagelijks be zocht door een aantal Marok kaanse mannen en oudere jongeren en in het weekend door kinderen, die er Arabische les krijgen. „Na anderhalf jaar praten" al dus het raadslid A Soplantila, REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl „zijn de gesprekken gestopt, omdat het college andere plan nen heeft met de Schuitvaart straat. Na 2005 moeten daar woningen komenal zeggen B en W dat niet hardop. De Marok kaanse vereniging beschikt over een groot gebouw met drie loka len. De huur bedraagt ongeveer twintigduizend gulden per jaar. De vereniging kan dat nooit op brengen. Daarom wilde men het pand ook overnemen tegen een redelijk bedrag. Een tegenvoor stel van het college zou de ver eniging ook te veel kosten." Steunpunt GroenLinks denkt dat het pand aan de Schuitvaartstraat te be houden is door het meer taken te geven. Soplantila denkt bij voorbeeld aan een dependance van het op te richten Welzijns- steunpunt. Die zou daar één lo kaal en een kantoortje kunnen huren van de Marokkaanse ver eniging. Samen met de vereni ging zouden dan activiteiten ontwikkeld kunnen worden, zoals een spreekuur voor rechts hulp, voorlichting en ontmoe tingsactiviteiten tussen Marok kanen en Nederlanders. „Het mes snijdt dan aan twee kan ten", zegt Soplantila. Behalve over huisvesting heeft GroenLinks nog een aantal op merkingen over het jongeren- ontmoetingsplek (JOP). De fractie wil weten hoeveel jonge ren daarnaar toe gaan, waar ze vandaan komen en of Marok kaanse jongeren uit Oost-Sou burg gebruik maken van het JOP. Soplantila vraagt het col lege verder naar activiteiten voor meisje en vrouwen. Hij wil dat het college een onderzoek instelt naar hun wensen. De Ma rokkaanse vereniging kan daar in een belangrijke rol spelen. Het college zou, aldus de brief, meer gebruik moeten maken van het feit dat bepaalde vaste groepen Marokkanen vaak en regelmatig bij elkaar komen. Idiot Proof in in Bruinisse BRUINISSE - Coverband Idiot Proof uit Nuenen treedt vrijdag 3 december op in Jeugdsoos de Pul. Het repertoire van de band bestaat uit nummers van Bryan Adams, Queen, Golden Earring en andere stevige rockforma ties. De zaal gaat om 19.30 uur open. Het asiel in Middelburg koopt met de gift van de jarige dierenvereniging een videorecorder waarmee hondentherapeute C. Quist het gedrag van agressieve dieren kan bestuderen. foto Lex de Meester doorCris Sohier MIDDELBURG - De Zeeuwse vereniging tot bescherming van dieren 'Dieren In Nood' viert vandaag haar vijftigjarig bestaan. De vereniging werd op 1 december 1949 opgericht door actieve Zeeuwse dieren vrienden met als hoofddoel het stichten van een dierenasiel. Dat doel werd al snel bereikt. Met financiële steun van het Middelburgse lid mevrouw Van Hoek-van Hoek kon de vereniging in 1950 een stuk grond kopen aan de toenmali ge Industrieweg (die tegen woordig Oostperkseweg heet) in Middelburg. De hokken zijn in de afgelopen vijftig jaar wel wat verbouwd, maar het woonhuis dat in 1950 werd ge bouwd, gebruikt het huidige Middelburgse dierenasiel nog steeds. De vereniging heeft het asiel zelf beheerd tot 1984. In dat jaar werd het samengevoegd met het andere dierenasiel in Middelburg. Dit asiel was ge vestigd aan de Walcherseweg en ging uit van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Met de fusie kreeg het asiel een zelfstandig be stuur. Daar zaten destijds nog twee leden van Dieren In Nood in, maar eigenlijk heeft de ver eniging sinds 1984 bestuurlijk niets meer met het asiel te ma ken. Taken Daarnaast geeft de vereniging financiële ondersteuning aan dierenopvangcentra, ver strekt ze advies aan een ieder die daar om vraagt en tracht ze gevallen van verwaarlozing en mishandeling van dieren op te lossen of liever nog te voorko men. Daarbij kan zij rekenen op de steun van een trouwe kern van leden en donateurs. Ter gelegenheid van haar vijf tigste verjaardag deelt Dieren In Nood traktaties uit. In plaats van geld te besteden aan een receptie of andere feestelijkheden, komt de trak tatie van Dieren In Nood ge heel ten goede aan de dieren. Ieder asiel in Zeeland heeft al aan het begin van het jubile umjaar een bedrag van vijf duizend gulden van de vereni ging ontvangen, wat zij naar eigen inzicht mochten beste den. Vogel- en egelopvangcen trum De Mikke kreeg de helft van dat bedrag en tenslotte ging er ook nog vijfhonderd gulden naar dierenhulp in Kosovo. Het asiel in Middelburg heeft dit bedrag gebruikt voor de aanschaf van een videorecor der, bestemd om het agressieve gedrag van honden te bestude ren en verbeteren. Daarnaast werd de quarantaine-afdeling verbeterd. Het asiel in Vlissin gen schafte een nieuwe com puter aan. In Goes bouwde het asiel een nieuwe zomerkooi voor katten, in Terneuzen werd van het geld een riolering aangelegd en in Zierikzee kre gen de hondenverblijven een nieuwe coating. De Mikke legt de donatie bij de kosten voor een nieuw bassin voor olie slachtoffers. door Aector Dooms MIDDELBURG - De reactie van een 33-jarige inwoner uit Vlissingen op een bal die zijn tuin in werd getrapt, was buitensporig. Daarover kon dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter geen misverstand bestaan. De inan zette een mes op de keel bij een 14-jarige jongen toen die op 19 maart dit jaar een bal in zijn tuin schopte. „Ik jou steken", zou hij hebben gezegd. Hoewel de verdachte gisteren ontkende een mes te hebben ge bruikt, vond officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello bewezen dat hij de jongen ern stig had bedreigd. Hij eiste vier weken cel. Volgens raadsman A Neels waren er constant pro blemen in de woonwijk van zijn cliënt. „Men werd regelmatig lastiggevallen door spelende jongeren." Hij pleitte voor een voorwaardelijke straf. Politierechter A Janssens-van Kampen hechtte meer waarde aan de verklaringen van de drie voetballende jongens, die ge zien hadden dat de man hun vriend het mes op de keel had gezet. „Het zijn problemen die al eerder speelden, maar dit keer is het uit de hand gelopen." Ze hield rekening met persoon lijke omstandigheden en legde de verdachte 500 gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf op. De ver dachte is de problemen ont vlucht door naar Dordrecht te verhuizen. Advertentie Tijdens de Sinterklaasweek biedt VoiceMail Actueel u eerste hulp bij rijmen en dichten. U vindt er trouwens altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en uittips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Heel makkelijk en gratis bovendien. Bel 0842-333

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21