Bodyline ondergaat metamorfose Tand des tijds knaagt in het werk van Tien Heestermans PZC Kinderwetten beschermen de kleintjes Robert Long ondanks grijze haren nog steeds hedendaags Endermologiepraktijk gaat cellulitis te lijf zeeland 20 Centrum brengt sporten, fitness en revalidatie onder één dak 1900-2000 kunst cultuur Fotootje met een boodschap ondernemend zeeland woensdag 1 december 1999 ['«•clalezj et laatste jaar van de twintigste eeuw I blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 1 DECEMBER 1905 door Frank Balkenende Nederland klopt zich in 1905 op de borst. Per 1 december gaan de Kinderwetten in,'op grond waarvan de Staat min derjarigen beter kan bescher men. Ook belanden kinderen die iets hebben gestolen of nog iets ergers op hun kerfstok hebben, voortaan niet meer in de gevan genis. Dat zal alleen bij hoge uitzondering nodig zijn, denkt de ontwerper van de wetten. Jhr. Mr. A J. Rethaan Macaré, officier van justitie in Haarlem en oprichter van de Kinderbe scherming, pocht in het Tijd schrift voor Armenzorg en Kin derbescherming„Eene zoo volledige wetgeving op het ge bied van de kinderbescherming waarop wij thans roem kunnen dragen, bezit nog geen ander land." Rethaan Macaré (later advocaat-generaal bij de Hoge Raad), hoogleraar strafrecht prof. mr. G. van Hamel, dr- W. H. Nolens (later beroemd staatsman), ds. H. Pierson, di recteur van de Heldring-ge stichten in Zetten, en docent ne- derlands en geschiedenis Th. Nolen bereidden de oprichting van de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming voor. Die zag het licht in 1899. Natuurlijk oefenden zij ook druk uit om kinderbescherming wettelijk te regelen. Dat gebeurt zes jaar la ter. In 1905 neemt de overgrote meerderheid van het parlement de Kinderwetten aan, die zijn ontworpen door oud-minister van justitie mi'. P. W. A Cort van der Linden. Tot dat jaar werden kinderen beschouwd als vol wassenen. Een minderjarige dief kreeg dus vaak dezelfde straf als een meerderjarige. Rethaan Macaré gruwt daar van. Hij signaleert op dit punt een grote stap vooruit. De Vlis- singsche Courant van 5 decem ber 1905 citeert hem: „Waar kin deren zich niettemin aan de strafwet vergrijpen, zal men hen, en dit achten we een hoogst i gelukkige verbetering, niet I meer, als waren ze groote men- I schen, terecht stellen en straf- t fen, doch als kinderen, met voor kinderen geschikte straffen; zoo lang mogelijk zal men ze uit de gevangenis verwijderd houden, opdat de heilzame vrees voor die I onbekende gevangenis hun lang bijblijven." Ze groeien dan ten minste niet op als onverbeter lijk misdadigers. Tuchtschool Een alternatieve straf kan bij voorbeeld een tijdelijk verblijf in de tuchtschool zijn. Rethaan Macaré constateert dat de wet- i ten enerzijds het gezag van ou ders en voogden versterken, maar anderzij ds de Staat de mo gelijkheid biedt in te grijpen als 1 ouders hun kind mishandelen of misbruiken. Ook Zeeland herdenkt (bijna) vijftig jaar later de invoering van de Kinderwetten. Tijdens een bijeenkomst op 11 oktober 1955 in Middelburg merkt pro fessor Hornstra, hoogleraar so ciale geneeskunde, op dat het besef groeit dat vooral het pre ventieve werk van de Kinderbe scherming steeds belangrijker wordt. Er is, zegt hijgebrek aan een aanspreekpunt. Ouders zouden wat hem betreft bij de huisarts terecht moeten kun- door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Beeldend kunstenares Tien Heestermans legt in haar ate lier aan de Pauwstraat in Noordgouwe de laatste hand aan haar installatie 'Time, ocean of endless dreams', die vanaf zaterdag 11 december te zien is in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Tijd inspi reert haar, of ze nu wel of niet aan de vooravond van een mil lenniumwisseling staat. Zij geeft een eigenzinnige ver beelding van tijd en verval, bleek ook uit eerdere installa ties als 'Het feest van de blau we schuit' in het stadhuis van Brouwershaven en 'De Groene Muze' in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Heestermans vindt De Be waerschole een fantastische ruimte voor haar installaties. Lood, glas en stoffen zijn ma terialen waarmee zij graag werkt. Belangrijke componenten van haar nieuwe installatie zijn drie tafels: één ronde en twee rechthoekige. Verder worden de wanden gesierd met pane len, die een hommage aan twintig personen uit de afgelo pen honderd vijftig jaar bevat ten. „Het zijn schrijvers, we tenschappers, politici of beel dend kunstenaars die voor mij van belang zijn geweest", zegt Tien Heestermans. Ze heeft daarin keuzes moeten maken en ze benadrukt dat het ook twintig andere personen had den kunnen zijn. Computer Heestermans heeft de portret ten via de computer gescand en bewerkt en vervolgens voorzien van lijstjes van lood met aangevreten randen. Ze heeft ze bevestigd op een vaal blauwe ondergrond van ve lours. Een mooie manier om de tand des tijds te verbeelden. In haar eregalerij prijken on der meer de vredelievende Russische anarchist Kropot- kin, de Franse Dadaïst Duchamp, de filmacteur Al- bert Dieudonné, literatoren als George Sand, Oscar Wilde, Antoine de Saint-Exupéry en Youreenar. Onder hun toe ziend oog richt Heestermans de drie tafels in. Op de middelste ronde tafel to nen letters van messing de titel van de expositie. Ze contraste ren op een diep blauwe ondergrond. Twee enorme wijnglazen moe ten het beeld completeren. De gaafheid van de glazen steekt af tegen alle gebroken goud kleurige glazen op de tafel er naast. Associaties Goud is voor Heestermans de kleur van de verbeelding. De scherpe randen van het gebro ken glas lijken ervaring en ver val uit te drukken. Een hoop voller beeld spreekt uit de derde tafel met een verzame ling flutes gevuld met blauwe inkt. Aarzelend antwoordt Heestermans dat dit beeld voor haar het voortgaan in de nieuwe eeuw symboliseert. Ze houdt niet van een concrete uitleg van haar bedoelingen. ,,Ik schep beelden waarmee de toeschouwers hun eigen asso ciaties kunnen maken. Ik wil beslist niks dwingends opleg gen. Als ik mijn eigen interpre tatie erbij vertel, is het net of er geen andere ideeën meer mo gelijk zijn", zegt de kunstena res. De millennium-installatie in De Bewaerschole wordt zaterdag 11 december om 15.00 uur officieel geopend door voormalig Zierik- zeeênaar Ton Brandenborg, alge meen secretaris van de landelijke Raad van Cultuur. De expositie is tot en met 8 januari van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Een selectie van twintig schrijvers, politici, wetenschappers en beeldend kunstenaars maakt deel van Tien Heestermans. uit van de millennium-installatie foto Marijke Folkertsma TERNEUZEN, Zuidlandtheater 'Lang genoeg jong', theaterconcert door Robert Longmet medewer king van Hans Cassa, Sanne de Waard en Frank Irving, zang. Or kestleiding en piano Erik Vlasblom, toetsen Coen van Orsouw jr., snaren en fluit Benny Ludeman, drums Pe ter Berg en op bas Marc van Rooij. doorTrees van Herpen Een samenvatting van de eer ste vijfentwintig jaar. Zo noemt Robert Long zijn huidige theaterconcert, dat dezelfde ti tel meekreeg als zijn laatste cd, Lang genoeg jong. Na een kwart eeuw weet deze rasartiest en vakman nog immer de harten van een zaal vol mensen te ver overen met zijn fluwelen stem enijzersterke teksten. Hij is met recht één van de Grootste Ne derlandstalige Artiesten De Ons Land Ooit Gekend Heeft, een GNADOLOGH, zoals hij zelf in het programmaboekje schrijft. Wat maakt hem dan zo geniaal? Allerteerst zijn daar de teksten van zijn liedjes, woord voor woord verstaanbaar gezongen, hetgeen al een verademing is. Of het nu om recent of oud werk gaat, iedere zin loopt als een tie relier. Robert Long kaii gerust in één adem genoemd worden met Annie M.G. Schmidt. De inhoud van zijn teksten is even afwisselend als de mense lijke geest. Bijtende spot, lyri sche odes, melancholische mij meringen en uitgelaten jolijt wisselen elkaar af als regenwol ken aan een stormachtige lucht. Robert Long voert zijn toehoor ders door alle lagen van het ge moed heen en dat doet hij met nogal abrupte overgangen. De tot de laatste stoel bezette zaal volgt hem op de voet. Muisstil bij het gevoelige lied, uitbundig bij de smartlap en uit volle borst meezingend met de evergreens. Die laatste hebben nog steeds niets aan actualiteit ingeboet en dat is een grote verdienste na zo veel jaren. Protestliederen tegen de hypocrisie van de godsdienst, de effecten van de milieuvervui- ling of een ingetogen ballade over kalverliefde, het klinkt on danks de grijze haren nog even geloofwaardig en hedendaags. Muzikaal valt er eveneens veel te genieten tijdens dit theater concert. Ruim een kwart van het podium wordt ingenomen door het vijfkoppige orkest dat elk genre beheerst. Ingehouden en lyrisch wanneer het moet, uit bundig swingend als het kan, dan weer militaristisch stacca to, een ijle solo of vol vlotte tem powisselingen in de medley's. De drie zangers vullen het stem geluid van Robert Long prima aan. Ook zingen ze de tweede stem of doen een perfecte cano en gezien de staat van dienst in musicals en a-capellagroepen als Montezuma's Revenge mag dat ook verwacht woren. De potsierlijke danspasjes en geba ren zijn eerder een parodie dan een aanwinst. Als Robert Long na de pauze in een informeel zwart overhemd en dito broek aantreedt, is dat foto GPD een verademing met het keuri ge, maar saaie grijze pak van daarvoor. Dat hij tevens het tempo opjaagt, is minder aange naam. Een enkele maal doet hij een poging om de liedjes aaneen te praten, maar die pogingen ontaarden in langdradige, min der geslaagde grappen. Wan neerhij eindigt met een sugges tie voor zijn grafschrift, 'ie mand, tenminste één iemand heeft van hem gehouden', is de zaal op zijn knieën. 'Lang genoeg jong' is nog te zien op 16 maart in de Middelburgse Stads schouwburg. Kerstconcert bij kaarslicht in Renesse RENESSE - In de Jaco- buskerk in Renesse wordt zaterdag 11 december een kerstconcert bij kaars licht verzorgd. Aan het concert werken mee het Schouws Kamerkoor, het Klein vocaal ensemble en organist/ pianist Sietse van Wijgerden. Het optreden is voor het Schouws Kamerkoor het concertdebuut. Het koor heeft nog maar enkele re petities achter de rug, maar heeft zich toch be reid verklaard haar zang kunsten te vertonen. Het koor zingt in de Jacobus- kerk onder meer Swee- lincks Hodie Christus na- tus est en het vijfstemmige A babe is born van Ma- thias. Verder worden ver schillende bekende en on bekende carols ten gehore gebracht. Het Klein vocaal ensem ble zingt onder meer kyrie en gloria uit de Missa Bre- vis van Palestrina, A boy is born vanBritten en Dis- tler's Es ist ein ros ents- prungen. De muzikale in termezzi worden verzorgd door pianist Sietse van Wijgerden, violiste Wan da van Wijgerden en dwarsfluitiste Esther van Steenoven. Gespeeld wordt werk van de Russi sche componist C. Cui. Voor begeleidende orgel muziek zorgt Arjan Kop- pejan, een leerling van Sietse van Wijgerden. Het concert wordt donderdag 23 december herhaald in de toren van Goedereede. Hierbij verdient het aan beveling warme kledij aan te trekken. Bij dit con cert wordt tevens het cla- vecimbel bespeeld. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. Het Schouwse Kamer koor en Sietse van Wijger den verzorgen samen za terdag 18 december een Bach-concert in de Jaco- buskerk in Renesse. Het concert wordt geïllus treerd met dia's. De kora len van Bach klinken eerst gezongen en aansluitend worden bewerkingen er van op het orgel vertolkt. Daarnaast worden enkele Preludiums en fuga's uit gevoerd. Het Bachconcert begint om 20.00 uur. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA \flissingen, of via fax 0118-470102. Bodyline heeft onder andere een nieuwe spinningzaal met verstelbare fietsen geopend. foto Charles Strijd VLISSINGEN - Sprint Foto komt in december met een eigen Mil lenniumgimmick: de messagecamera. Een wegwerptoestel voor 24 kleurenopnamen dat automatisch boodschappen op de nega tieven brengt als 'Make love not war', 'Welcome the space age', 'Great new millennium' en 'Let's celebrate'. De boodschappen verschijnen in een twee centimeter hoge strook onderaan de fo to's. Sprint Foto importeert de camera zelf uit China. Het bedrijf, dat zeven vestigingen telt in Zeeland en West-Brabant, vraagt vijftien gulden voor het zakformaat-toestelletje. door René van Stee CLINGE - Chantal Legierse uit Clinge heeft als eerste in Zeeuws-Vlaanderen een praktijk voor endermologie geopend. Bij deze behandeling wordt met een speciaal apparaat een diepe bindweefselmassage uitgevoerd. Hiermee kan onder andere cel lulitis, de sinaasappelhuid op heupen, buik, dijen en billen, worden tegengegaan. De huid, onderhuid en ondei'liggende vet lagen worden door middel van een kop met rollen opgerold, opgezogen en uitgerold. De massage zorgt in deze lagen voor een verbetering van de doorbloeding en lymf e- doorstroming. Vetcellen worden terug in model gebracht, zodat er weer circulatie van gestagneerd bloed en lymfe mogelijk is. Het vocht en de samengeklonterde af valstoffen worden vervolgens uit het li chaam afgevoerd. Endermologie kan ook een hulpmiddel zijn bij afvallen of lypofyse en liposuctie. Bovendien zijn met de methode goede re sultaten bereikt tegen klachten als obsti patie, migraine en spanningshoofdpijn. Endermologie is niet louter een cosmeti sche behandeling. De LPG-techniek kan ook preventief en (fysio)therapeutisch worden toegepast. Tijdens het WK-voet- bal en de Tour de France bleken sporters na gebruik sneller te zijn hersteld van een zware inspanning dan voorheenOp thera peutisch gebied kan worden gedacht aan de behandeling van bijvoorbeeld litteken- vex'klevingen (na operaties en brandwon den) of sportblessures (spierschexxringen en kneuzingen). door René van Stee TERNEUZEN - De metamor fose van Lifestyle Center Bodyline in Terneuzen gaat de laatste fase in.. In april volgend jaar moet de laatste van vier grootscheepse verbouwingen zijn afgerond. Rond die tijd worden een behandelkamer voor fysiotherapie, een cursus ruimte, een kantoorruimte en een nieuwe dameskleedkamer in gebrxxik genomen. Bodyline beslaat dan ruim 1500 vierkan te meter, bijna drie keer zoveel als vroeger. De drie voorgaande fases zijn Volgens Johny de Witte, sa men met echtgenote Eline en Pirn en Anita Lexmond eige naar van Bodyline, duidt de komst van De Gezonde Zaak op vertrouwen in de bedx'ijfsfi- losofie en -opzet van Bodyline. „Arbodiensten zijn bewust op zoek naar betrouwbare part ners. Criteria hiervoorzijnpro- een gefaseerde aanpak. De Witte hierover:.De uitbreiding was sowieso noodzakelijk om dat we nieuwe activiteiten wil den ontplooien. Daarnaast mocht de continuïteit van de bedrijfsvoering niet worden verstoord en wilden we onze le den zo weinig mogelijk last be zorgen. Als je steeds dicht bent, kost je dat op den duur klanten. Gezien de gx'ote investeringen die we hebben moeten plegen, konden we ons dat niet permit teren." Bodyline biedt een uitgebreid lesaanbod. Naast fitness en spiixning worden in de aero bics- en balletstudio diverse work-outs en aerobic-discipli nes verzox-gd. Ook wordt inge speeld op nieuwe trends als Tae-bo (aerobics gecombi neerd met accenten uit boksen en taekwondo) en T'ai Chi Chuan (een eeuwenoude Chi nese bewegingsleer). In het zwembad kan naast ondex"meer aquarobics, aquasteps en peu- terzwemmen door kinderen vanaf vier jaar worden afge zwommen voor het Zwem ABC. Daarnaast verzorgt Bodyline cursussen in-line skating en sportief afslanken. dit jaar gerealiseerd. Eén ervan was de komst van de Gezonde Zaak. Een voorziening die door arbodiensten wordt ingescha keld om werknemers, die korte of lange tijd niet deelnemen aan het arbeidspx'oces, via een medisch plan terug te laten ke ren op de werkvloer. In heel Ne derland zijn zo'n honderd Ge zonde Zaken actief. Verder heeft Bodyline de fitnessruim te uitgebreid en voorzien van nieuwe apparatuur. Ook is een nieuwe spinningzaal geopend (intensieve groepstraining op verstelbare fietsen). fessionele en gediplomeex'de begeleiding, de aanwezigheid van pi'ofessionele apparatuxm en de visie op verantwoord en gezond bewegen.", vertelt De Witte. Bij de verbouwing en uitbrei ding is bewust gekozen voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20