Chris Hinze op zoek naar evenwicht Schouws alternatief voor pakjesavond Opera Gaslicht in Middelburg Muziek zie verhaal elders op deze pagina I zie informatie elders op deze pagina 1 t/m 7 december H 1/tfOENSDAG Gaslicht Gaslicht is een nieuwe psychologische suspence opera van Frank Mol. Het Nederlandstalige libretto van Tom Sol is een vrije bewerking van hettoneelstuk Gaslight van Patrick Hamilton. De rollen worden gezon gen door Irene Maessen (sopraan), Frans Fiselier (bariton), Charlotte Riedïjk (sopraan), Bernard Loonen (tenor) en Mare Pantus (bas/bariton De begeleiding is in handen van het Escher Ensemble onder leiding van Rolf Buijs. Javier López Pinón deed de regie. De voorstelling wordt om 19.00 uur vooraf gegaan dooreen inleiding van de in Vlissingen op gegroeide componist Frank Mol. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur VRIJDAG T'ai Chi - In Balance II UDe voorstelling T'ai Chi - In Balance is geïnspireerd door mu ziek, zang, beweging en 'live' schilderkunst uit Oost en West. Chris Hinze (fluiten en toetsen) brengt dit poëtische concert met een groep internationale topmusici, klassiek geschoolde zangeressen en een groep meesters in de T'ai Chi-kunst. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Danceparty Met de kreet Yabadabadoo! houdt Podium 't Beest een knotsgekke Flintstones-danceparty. Voor de muzikale invulling zorgen gitarist Marcel Kruup van de Treble Spankers en George Oostdijk van de Raggende Mannen met ska, pop, disco, easy tune, soul en rock and roll. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Hardcore Twee Zeeuwse hardcore-bands spelen vrijdagavond in Geersdijk. Als eerste treedt de Middelburgse band Stand Today voor het voetlicht, die zich beweegt op hetterrein van de old school hardcore. Vervolgens speelt de uit Vlissingen afkomstige formatie Counterpart, die wel eens vergeleken wordt met Sheer Terror en Right Direction. De band bracht onlangs een cd-demo uit onder de titel Strike One. Soos De Vaete, Geersdijk, 21.00 uur Kaz Lux De popmuzikanten Kaz Lux en Kees Schipper zijn vrijdagavond te be luisteren in Goes. Zanger-gitarist Kaz Lux trad samen op met onder anderen gitarist Jan Akkerman. Zijn samenwerking met de in Brabant woonachtige Zeeuw Kees Schipper (gitaar en zang) dateert van zo'n zeven jaar geleden, toen beiden speelden op in buitenfeest in de omgeving van Nisse. Sindsdien treden ze zowel getweeën als met de Bemanning op. In Goes worden zij muzikaal terzijde gestaan door Rob van de List (drums) en Eric Wels (bas). Café De Pompe, Goes, 22.30 uur B ZATERDAG Local Underground In het programma Local Underground passeren zeven Schouwse band de revue. Het spits wordt afgebeten door de nieuwe formatie Element, gevolgd door Niquarge, de ongeveer een jaar bestaande 'schoolband' van het St. Willibrordcollege in Goes metgrungiepunkie rock. Vervolgens is de beurt aan Worm, bestaande uit twee bands van Björn en Brain, ont staan na het uiteen vallen van de Schouwse metalband Skiff. De punk band Buckle Trunk komt uit Haamstede en speelt grotendeels eigen nummers. Het geluid van de viermansformatie Shinukara wordt be paald door de rauwe, bluesy stem van zangeres Leonie. De jonge band Orange Bud speelt een stijl die het midden houdttussen punk en grun ge. Het monsterproject Spankmonkees besluit dit festival. Brogum, Zierikzee, 19.30 uur Chris Hinze met Tenzin Gyatse, de veertiende Dalai Lama: „Zie in mij geen goeroe, ik ben slechts muzikant." Fluitist Chris Hinze is vrij dag in Middelburg met zijn laat ste uitvoering van T'ai Chi in Balance H. Deze productie is ontsproten uit zijn eerste reeks voorstellingen muziek, zang, beweging en live-schilderkunst, maar voorzien van enkele nieuwe muziekstukken die een meer klassieke weg inslaan. Het ensemble is uitgebreid met drie musici, onder wie Yumin Fan die de erhu bespeelt, de Chinese cello. door Hans Tabbers „Eigenlijk is het een totaal nieuwe voorstelling", zegt Chris Hinze. „Ik werk nu vol ledig met orkest. Vorig jaar werd nog deels gebruik ge maakt van geluidsbanden. Al les bij elkaar is het nu veel in drukwekkender. T'ai chi is zowel een gevechts- sport als bewegingskunst, gericht op lichamelijke en geestelijke balans. Door zich te bekwamen in bepaalde oe feningen wordt geprobeerd het yin en yang in zichzelf te verbinden, wat moet leiden tot eenheid in jezelf. Deze oude fi losofie is gebaseerd op de be ginselen van het taoïsme. De meesters van de T'ai Chi van de Fei Wushu school, on der leiding van Sifu Fei Yuli- ang dansen de verschillende vormen van deze bewegings leer op de composities van Chris Hinze. De Chinese kun stenaar en kalligraaf Tian Wei geeft met zijn schilderkunst ter plekke een extra dimensie aan de voorstelling. Chris Hinze bespeelt dwars fluit en toetsenborden en is vergezeld van de klassiek ge schoolde zangeressen Lin Su (Chinese) en Young Hee Kim (Koreaanse), tenor Jan Zwer ver, Jeroen Vierdag op bas, Pe ter Tiehuis op gitaren, Danny Sahupala op drums en Bart Fermie, zang en slagwerk. Onderscheiden Chris Hinze maakt al bijna dertig jaar muziek en geniet daarbij internationale waar dering. In Nederland is hij on der meer met drie Edisons on derscheiden. Hij begon als jazzmuzikant, met onstuitba re drang tot improviseren en muzikale bruggen slaan tus sen klassieke en lichte muziek. Dat leverde hem ook veel kri tiek op. Zijn muzikale uitstap jes werden niet altijd begrepen en als verraad aan de jazz be schouwd. Chris Hinze oriënteerde zich vervolgens op landen die hem muzikaal konden inspireren. In Jamaica nam hij een plaat op met de inmiddels overleden Peter Tosh. Vier jaar woonde hij in de Verenigde Staten, waar hij platen maakte met Amerikaanse muzikanten. Jarenlang trad Hinze op met zijn formatie Combination. In de jaren tachtig had hij projec ten met muzikanten uit Afri ka, China en India. Nog altijd worden die betrokken bij nieuwe cd-producties. Azië In 1991 ontdekte Chris Hinze Azië en hij besloot er jaarlijks enkele maanden rond te rei zen. Hij hangt dan veel rond in kloosters en andere religieuze plaatsen, om het gezang van monikken te registreren met behidp van een DAT-recorder. Hun gezongen gebeden, mantra's, vormen de basis voor zijn improvisaties als hij weer in Nederland is. Ook op straat in wereldsteden als Bombay of Calcutta legt hij geluiden vast. In februari vertrekt hij weer naar India, voor optredens met diverse fluitisten in Bombay. Daarna reist hij door naar La os en Birma. Terug in Nederland staat een voorstelling op het program ma over Zen en de kunst van dansen en mediteren. De cd waarop deze productie is ge baseerd is al vorig jaar ver schenen. Chris Hinze verheugt zich op zijn optreden in Middelburg. Hij zou veel meer in Zeeland willen optreden. Het publiek is er volgens hem wel. „Ik ben een beetje een verschoppeling in Zeeland", zegt hij lachend. Chris Hinze met T'ai Chi in Balance II, vrijdag in de Stadsschouwburg van Middelburg, 20 uur. woensdag 1 december 1999 ZONDAG Muis en Leeuw Muis en Leeuw zingen voor Sinterklaas. Ook Muis en Leeuw wachten dit jaar op Sinterklaas. Wachten duurt lang, erg lang, veel te lang eigenlijk. Daarom besluiten ze om te gaan zingen, dan hoort Sinterklaas het misschien wel. En komt hij ook op be zoek? Wie weet... In ieder geval zorgen Muis en Leeuw aaneenschake ling van Sinterklaasliedjes, een meezingprogramma voor het hele ge zin. •Minitheater, Middelburg, 14.00 en 16.00 uur Panta Rhei Strandpaviljoen Panta Rhei wordt wekelijks opgeluisterd door live muziek. Deze zondag is Dedication te beluisteren met eigen werk onder de noe mer 'adult orientated rock'. De band, die volgend jaar een tweede cd op de markt brengt, bestaat uit Marco de Haan, Bram van Houte en Roel ldskes. Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur i Take It For Granted 1 Het Brabantse trio Take It For Granted behoort tot de grote namen in i debluesrock. j Gitarist John Driven en zangeres Netty Driessen vormen de harde kern en spelen al zo'n tien jaar samen, in welke tijd ze in voorprogramma's stonden van Walter Trout, Popa Chubby, Pat Travers en Jeff Healey. Dit jaar kwam het zesde studio-album uit. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur De nieuwe Nederlandse opera, Gaslicht, doet vandaag - woensdag - Middelburg aan. Het gaat om een bijzondere voorstelling, een thriller die als een kruising tussen opera en muziektheater is opgezet. De uit Vlissingen afkomstige pianist en componist Frank Mol schreef er de muziek voor. Aan de basis van het anderhalf uur durende werk ligt het to neelstuk Gaslight van Patrick Hamilton. Librettist Tom Sol werkte dit stuk vrijmoedig om tot een operatekst. De voor stelling gaat over een sluwe charmeur, die de diamanten van een rijke tante wil be machtigen. Daarom wil hij trouwen met haar nichtje Stel la. De tante wordt gewurgd, het nichtje opgesloten. De gaslamp op zolder zorgt uit eindelijk voor de ontmaske ring. Gaslicht is het eerste grote werk van componist Frank Mol. De muziek wordt ge speeld door het Escher Ensem ble - een combinatie van strij kers en saxofoons - dat ook nog niet eerder een opera uit voerde. Het gaat om een Ne derlandstalige productie, waarvoor tal van fondsen en culturele instellingen subsidie hebben gegeven. Centraal in de hallucinerende ambiance van het verhaal staan Stella's wanhopige pogingen greep te krijgen op de wereld en de mensen rondom haar en vooral op zichzelf, naar haar eigen identiteit. Haar man probeert haar gek te maken om de fami liejuwelen te bemachtigen. Zij probeert regelmatig te ont snappen aan het (klank)weef- sel, dat haar als een zwevend netwerk omringt. Naar heden en verleden wordt in de mu ziek onder meer via stijlcita ten verwezen. Frank Mol heeft een jaar aan de muziek geschreven. „Er is niets zo inghewikkeld als een ooera," zei hij onlangs in een gesprek met deze krant. „In het schrijven van een opera komen alle kunstvormen sa men. De componist moet ze bundelen. Als de muziekniet klopt, is de opera niks, want in de muziek zijn alle elementen van de voorstelling versmol ten." Opera Gaslicht: vanavond (woensdag 1 december) in de Stadsschouwburg Mid delburg, 20 uur. Frank Mol verzorgt een inleiding op het werk om 19 uur. Scène uit de opera Gaslicht met van links naar rechts: Frans Fi selier, Charlotte Riedijk, Mare Pantus, Bernard Loonen en Irene Maessen. foto Pepijn Lutgerink Een staalkaart op het gebied van punk, hardcore en metal: dat is de insteek van de eerste Local Underground mee ting die zaterdagavond 4 december in het Zierikzeese mu- ziekpodium Brogum plaatsvindt. Met de programmering van zeven jonge Schouwse punkcore, grunge en metal- bands op één avond wil Brogum jonge Schouwse bands onder de aandacht brengen. „Ze zitten duidelijk in de lift, maar er is nog geen muzikale scene op Schouwen-Duive- land", zegt festival-coördinator Ton van de Repe. door Nils ten Brinke Een alternatief voor pakjes avond", zo omschrijft festival coördinator Ton van de Repe de Local Underground mee ting op bescheiden wijze. „Liefhebbers van punkcore, hardcore en metal hebben in de regel niet zoveel affiniteit met Sinterklaas." Maar dat is niet de enige reden dat de nieu we Schouwse 'Jonge Wilden' zaterdagavond in Brogum aan zet zijn. Over de kop In de laatste vier jaar zijn ver schillende nieuwe bands opge richt, die volgens Van de Repe alle potentie in huis hebben om opgenomen te worden in het Nederlandse popcircuit. „Maar wat je vaak ziet is dat bands over de kop gaan als de bandleden gaan studeren of verhuizen. Dat was in het be gin van de jaren negentig ook zo toen de ene na de andere band uit elkaar viel. Met het organiseren van Local Under ground willen we muzikanten met elkaar in contact brengen, zodat het eenvoudiger wordt om nieuwe bands te forme ren." Het festival is in samenwer king met de bands op poten ge zet. Voor hen zijn er op Schou- wen-Duiveland nauwelijks podia om live op te treden. „Daarvoor zijn ze aangewezen op Vlissingen, Goes en Rotter dam. Wat we willen is dat er op het eiland een levendige scene ontstaat. Local Underground is de eerste staalkaart van die scene". Van de Repe is ervan overtuigd dat het dat Brogum, dat plaats biedt aan zo'n 300 bezoekers, zaterdagavond vol zal zitten. „Al die bands nemen nemen natuurlijk hun aanhang mee." Onder het motto 'See and ex pect nothing' zal Element als eerste band het podium van de cultboerderij bestijgen. Dene gen maanden jonge alternatie ve rockband combineert een stx-akke drum 'n' bass stijl met sterk persoonlijk geëngageer de teksten, wat voor al in het nummer 'Duskted' tot uiting komt. Worm Daarna is het als enige niet Schouwse band de beurt aan 'Niquarge'een grunge-punk- band uit Goes. Wie een beetje is ingevoerd in the scene her kent in de nieuwe formatie Worm restanten van de Schouwse metal-band Skiff. Toen Skiff eind 1998 uit elkaar ging, besloten Björn en Brian de band onder de nieuwe naam Worm voort te zetten. Inmid dels zijn Eus de Kok. Kevin en Tony de Vries tot Worm toege treden. Spankmonkees is eveneens een formatie die uit de restanten van Skiff is opge bouwd, aangevuld met leden van Shinukara. Worm, Shinu kara en the Spankmonkees treden alle drie op. Eén van de bands om in de ga ten te houden is Orange Bud. Dat de viermansformatie, die vooral stevige gitaarpop brengt, serieuze plannen heeft om hoger op te komen bleek tijdens de popcontest De Zeeuwse belofte, waar Orange Bud dit jaar doordrong tot de finale. Inmiddels hebben Caspar, Robbin, Paul en Wil lem een cd samengesteld, waar onder meer de uiterst afgewo gen rock-ballad 'Overaged' te beluisteren is. Ook de stevig aan de weg tim merende punkband Buckle Trunk heeft een complete cd (I remember me) op zijn naam staan. Het hardcore viertal brengt tijdens Local Under ground een stevige mengeling van grunge, hardcore en klas sieke punk. Local Underground begint om zaterdag 4 december om 19.30 uur in het Zierik zeese podium voor muziek en theater Brogum (Julianastraat 46). Orange Bud in Brogum...stevige gitaarpop... I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15