De Grave biedt KSG perspectief Eindelijk regering Noord-Ierland Philips blaast overleg over lichtdivisie af Grondleggers poldermodel bijeen Sociale partners praten met De Vries 4 WEKEN Gewapend op t gemak Minister handhaaft nieuwbouwprogramma marine in Defensienota Voorlopig geen vaarbelasting Minister op zwaar werkbezoek VVD doet voordeeltjes minima in de ban Rivieroevers raken ontvolkt door vervuiling Treinverkeer Dordt hervat Toerisme brengt minder op Uitstekende start handbalsters Commando laat bajes leeglopen VOOR 16,00 JA, ik wil: Bewolking Veel bewolking, maar ook enkele opklaringen. Aan zee tot hard toenemende zuidwestenwind en maximaal 10 graden. 242e jaargang no. 282 dinsdag 30 november 1999 losse nummers 1,80 HOLTEN - Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat merkte gisteren dat het verkeer vroe ger weliswaar fileloos verliep, maar toch niet zonder problemen was. Ze was gisteren te gast bij touroperator Oad in Holten. Dat het een echt werkbezoek was bleek toen de bewindsvrouw pro beerde een oude T-Ford-bus aan te slingeren. foto: Vincent Jannink/GPD DEN HAAG - Er moet een einde komen aan de financiële voor delen en kortingsregelingen voor uitkeringsgerechtigden. Het geld dat zo wordt bespaard moet naar een 'activeringspre mie' voor uitkeringstrekkers die een baan aanvaarden. Dat zal de WD-fractie deze week voor stellen bij de begroting Sociale Zaken in de Tweede Kamer. WD'er F. Weekers heeft het vooral voorzien op inkomensaf hankelijke voorzieningen als de huursubsidie, die gunstiger uit pakken naarmate de ontvanger minder verdient. Volgens Weekers voorkomen zulke rege lingen dat mensen een baan aanvaarden. Hij verwijt het ka binet al vele malen onderzoek te hebben gedaan naar deze 'ar moedeval', terwijl maatregelen achterwege bleven. Weekers wijst erop dat de mini ma er door de koppeling tussen lonen en uitkeringen en de gun stige uitwerking van het nieuwe belastingplan op de lagere inko mens toch al relatief op vooruit gaan. De WD wil daarom de voordelen binden aan een korte periode of ze onaantrekkelijker maken. Gemeentelijke initia tieven als goedkopere visver gunningen en kortingen op the aterbezoek moeten beëindigd worden.Volgens Weekers weten gemeenten 'van gekkigheid' niet hoe ze de gelden voor derge lijk beleid moeten uitgeven. De WD stelt ook voor om on derscheid te maken in mensen die door beroepsziekten in de WAO belanden en mensen die daar door andere oorzaken in komen.Ook wil hij samen met het CDA psychische arbeidson geschiktheid aanpakken. Fraude De fraude met uitkeringen moet volgens de WD hard worden aangepakt. Kamerlid Örgu pleit ervoor dat sociaal rechercheurs een 'prestatienorm' krijgen op gelegd. Hij gaat er vanuit dat tussen de 20 en 30 procent van de uitke ringsgerechtigden fraudeert: de sociaal rechercheurs zouden in ieder geval 15 tot 20 procent van die gevallen moeten opsporen. Ook moeten er volgens Weekers 'fraudepreventiemedewerkers' komen, die met uitkeringstrek kers praten als er fraude wordt vermoed. GPD WASHINGTON - Steeds meer mensen ontvluchten hun woon gebieden langs rivieren omdat deze te vervuild zijn of dreigen op te drogen. De problemen zijn zo acuut dat in het afgelopen jaar zeker 25 miljoen mensen hun heil elders moesten zoeken. Dat waren er voor het eerst meer dan het aantal mensen dat voor oorlogen op de vlucht sloeg. Bij ongewijzigd beleid zal het aantal 'milieuvluchtelingen' in 2025 kunnen verviervoudigen. Dat meldde de Wereldwater- commissie voor de 21e Eeuw- gisteren in Washington. Volgens de rapportage zijn slechts twee van de vijfhonderd grootste ri vieren 'gezond': de Amazone en de Congo. Het gaat onder meer slecht met de Gele Rivier, de Co- loradorivier, de Nijl. de Wolga en de Ganges. DPA/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De FNV en de werkge vers gaan met minister De Vries van Soci ale Zaken rond de tafel zitten om te praten over de ontstane situatie rond de uitvoe ring van de WAO en WW. De sociale partners reageren hiermee op een brief van de minister aan de Stichting van de Arbeid van gistermiddag. Vorige week braken bonden en werkgevers het overleg af omdat ze vinden dat ze in de nieuwe plannen niet genoeg zeggenschap krijgen. FNV-voorzitter De Waal benadrukte dat er alleen wordt gesproken over hoe deze situatie heeft kunnen ontstaan. „Een in houdelijke discussie lijkt me geen goed idee", aldus De Waal gisteravond na af loop van de Federatieraad in Amsterdam. Het is nog niet duidelijk wanneer de par tijen elkaar zullen ontmoeten. CNV-voor- zitter Terpstra heeft laten weten dat alle betrokken hoofdrolspelers bij het overleg aanwezig moeten zijn. De Waal liet weten 'niet bemoedigd te zijn' door de uitspra ken van premier Kok afgelopen vrijdag. Kok zei dat er niet getornd wordt aan het plan van minister De Vries, waarin de 'claimbeoordeling' en het verstrekken van de uitkeringen in één overheidsorganisa tie worden ondergebracht. Kok wees hier bij op de brede steun in de Tweede Kamer. Mocht het onderhoud niets opleveren dan stappen de FNV en CNV definitief uit de besturen van arbeidsvoorziening en het Landelijk Instituut Sociale Zekerheid (LISV). „Alleen als minister De Vries op zijn schreden terugkeert, doen we weer mee", stelde de CNV-voorzitter. De kleine 'vakbroeder' MHP trekt zich niet terug uit de besturen. De werkgeversorganisatie VNO-NCW, die ook het overleg met de minister op schortte wil nog niet vooruitlopen op ver dere stappen. GPD/ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - De vooruit zichten voor de Koninklij ke Schelde Groep zien er goed uit, mits de Tweede Kamer zich schaart achter de plannen van minister De Grave voor de marine. Die blijft in zijn gisteren gepresenteerde Defensie nota bij zijn eerdere nieuwbouwprogramma. „Dat is goed voor De Schelde", zei gisteren KSG-bestuursvoorzitter R. C. van den Heuvel. De Grave wil het aantal marine fregatten verminderen van zes tien naar veertien. Voor het lo pende nieuwbouwprogramma van vier luchtverdedigings- en commando-fregatten (LCFs) heeft dat geen gevolgen. Die moeten in 2005 operationeel zijn. In aansluiting op die opdracht stelt De Grave voor een tweede UTRECHT - Het herstel van de spoorlijn bij Dordrecht is gister avond afgerond. Een woord voerster van NS verwachtte dat het treinverkeer vandaag weer normaal verloopt. Hervatten van de treindienst was gisteravond om logistieke reden onmogelijk. Treinen en personeel bevonden zich niet op de plaatsen waar ze zouden moeten zijn, aldus de woord voerster. ANP transportschip te bouwen voor het Korps Mariniers. Dit vaar tuig wordt waarschijnlijk zwaarder uitgerust dan de Rot terdam, die De Schelde bouwde. Het tweede transportschip moet in 2007 in de vaart komen. Ver volgens gaapt er tot 2 010 een gat in het programma. De Grave verschoof het vernieuwen van de acht multipurpose-fregatten van 2006-2011 naar 2012-2017. De M-fregatten zijn van 1991 tot 1996 bij de KSG gebouwd. Voorafgaand aan de vernieu wing van de M-fregatten wil de minister de twee luchtverdedi- gings-fregatten Hr. Ms. Jacob van Heemskerck en Hr. Ms. Wit te de With vervangen tussen 2010 en2012. In2010isookde vervanging van het uit 1975 daterende bevoor radingsschip Zuiderkruis aan de orde. Het was de bedoeling dit eerder uit de vaart te nemen. Om financiële redenen kiest De Grave voor een langere levens duur. Twee geleide-wapenfregatten van de Trompklasse gaan eruit. Nog niet zo lang geleden ging de Tromp tegen de kant. In 2003 volgt de De Ruyter. Deze mari neschepen worden niet vervan gen. Vier standaard-fregatten worden van 2001 tot 2005 uit de vaart worden genomen. Die worden door de vier LCFs opge volgd die in aanbouw zijn. Of het marine-hoofdstuk van de Defensienota ongeschonden door het parlement komt, is nog de vraag. PvdA, D66 en CDA ga ven eerder aan dat zij een aantal fregatten door kustwachtsche pen willen vervangen. Flexibel leger In het plan van de minister wordt de krijgsmacht de ko mende tien jaar omgebouwd tot een dynamisch flexibel leger. De Grave en staatssecretaris Van Hoof leggen de nadruk op parate troepen. Het wervings beleid moet beter. Van het 76.000 man sterke leger moet in 2009 zestig procent uit jongeren bestaan die voor vijf of zeven jaar tekenen. De bewindslieden zetten in op een volwassen rol bij vredesope raties. Om vier gelijktijdige vre desmissies te kunnen halen ko men er 24 bataljons parate grondtroepen. De Grave stelt ook voor om achttien F16's te schrappen. Maar een grote meerderheid van de Tweede Ka mer wijst dat af. pagina 2: bewindslieden stellen personeel centraal De Zeeuwse recreatiesector dreigt achterop te raken bij de concurrentie. De bestedingen van de toeristen vertonen een neergaande lijn. Volgens gedeputeerde Van J. G. Zwieten moet de recreatiesector meer investeren in i - kwaliteit. D e N ederlandse handbal sters zijn in het wereld kampioenschap in Noor wegen en Denemarken uitstekend van start ge gaan. In de eerste wed strijd werd Tsjechië met 25-21 verslagen. Tegen slag voor Oranje was het uitvallen van topscorer Ana Razdorov, die haar enkel verzwikte. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het vermoeden van de vakcentrales dat de slui ting van de spaarlampenafde ling van Philips Terneuzen niet op zichzelf staat, is maandag versterkt. De directie van het elektronica-concern heeft gis teren het reguliere bondenover- leg over de lichtdivisie voor vandaag (dinsdag) afgeblazen. De bonden vrezen dat Philips op termijn de hele Nederlandse lichtdivisie wil overplaatsen naar de lage-lonenlanden. CNV-bestuurder N. Boogaard noemt het opschorten van het halfjaarlijkse overleg een 'dom me zet'. „Er werd altijd gezegd dat de situatie in Terneuzen los stond van de overige lichtvesti- gingen in Nederland. Nu blijkt dat de zaak toch breder ligt. De directie heeft gewoon geen zin om daarover te discussiëren", aldus Boogaard. FNV-bestuurder J. Cuperus beaamt dat.,Ik verwacht groei ende solidariteit van de andere vestigingen. Iedereen voelt dat Terneuzen als eerste aan de beurt is, en dat andere zullen volgen." Woensdag voeren de bonden overleg met de kaderleden van de andere lichtfabrieken in Ne derland. „We zullen bekijken op welke wijze we de actie in Ter neuzen kunnen ondersteunen. Maar ook komt het beleid van Philips Lighting in heel Neder land aan de orde. We moeten iets doen in divisieverband. Het be sluit om in Terneuzen de spaar lampen weg te halen, is een politieke keuze. Die gaat alle vestigingen aan", aldus Cupe rus. De gemeente Terneuzen heeft maandag samen met de provin cie een brief gestuurd naar de directie van Philips, waarin zij de partijen oproepen zo snel mogelijk een inhoudelijke dis cussie te voeren over het alter natieve OR-plan. Gemeente en provincie bieden zich tevens aan om als 'onafhankelijke par tijen' te bemiddelen in het con flict. Dinsdagochtend om zeven uur vertrekken vanuit Terneuzen zeven bussen met stakers naar Eindhoven 'om bij de directie van Philips hun eisen kracht bij over het in 1982 gesloten Akkoord van Wassenaar bekend ge worden als het poldermodel. Op de foto vlnr: voormalig voorzit ter van de Vakcentrale FNV, nu premier W. Kok; ex-werkgevers voorzitter Chr. van Veen en oud-premier, R. Lubbers. foto Koen Suyk/ANP Een belasting op pleziervaartuigen kost meer geld dan ze oplevert. Dat meldt de commis sie Kamminga deze week in een advies aan staats secretaris Ver meend van Financiën. Een definitief oordeel moet komen van de regering en de Tweede Kamer. Maar als het aan Kamminga ligtgaan de plannen voor een vaarbelas- ting de prullenbak in. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21. door Clemens Ingwersen BELFAST - De in juni vorig jaar gekozen volksvertegenwoordi ging in Noord-Ierland heeft gis teren een ministersploeg be noemd. Deze wordt donderdag formeel de eerste regionale re gering in Belfast sinds een kwart eeuw. Uitganspunt is dat de pro-Britse, protestantse Uni onisten de macht delen met de pro-Ierse, rooms-katholieke re publikeinen in de omstreden Britse provincie. De wetgeving die in Londen en de Ierse republiek is gemaakt voor deze nieuwe Noord-Ierse regering en het ministeriële sa menwerkingsorgaan tussen Belfast en Dublin (Noord- Zuidraad), is historisch. Het be tekent de belangrijkste consti tutionele en politieke verande ring sinds het Engels-Ierse Verdrag van 1921Dat leidde tot de afscheiding van 26 van de 32 Ierse graafschappen van het Verenigd Koninkrijk. De zes Noord-Ierse graafschappen bleven Brits. Vijanden Gezworen vijanden van weleer dienen nu te gaan samenwerken in de nieuwe regering. Martin McGuinness, voorman van Sinn Fein, de politieke vleugel van het terroristische Ierse Repu- bleinse Leger (IRA), is aange wezen als minister voor Onder- wijs.De radicale Unionist Peter Robinson wordt minister voor Sociale Ontwikkeling. Hij is de tweede man van de Democrati sche Unionistische Partij (DUP) van Ian Paisley. De DUP ver tolkt een diepgewortelde haat tegen de katholieke republikei nen en wil eigenlijk helemaal niets met hen te maken hebben. De regering telt tien leden plus regeringsleider David Trimble van de relatief gematigde Ulster Unionist Party (UUP) en zijn plaatsvervanger Seamus Mal- lon van de Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij (SDLP), de gematigde republikeinen. De UUP en de SDLP hebben elk drie ministersposten en de DUP en Sinn Fein elk twee. Wapens Trimble heeft zijn partij zater dag beloofd in februari af te tre den als de IRA dan nog geen wa pens heeft overgedragen. Het vredesproces mislukt wat de unionisten betreft alsnog, als de IRA niet snel ontwapent. Donderdag moet de ERA een verbindingsman aanwijzen om te praten over ontwapening met de leider van de ontwapenings commissie generaal John de Chastelain. RTR/ANP RIO DE JANEIRO - Bij een be vrijdingsactie door een zwaar bewapend 'commando' zijn alle ruim 150 gedetineerden uit een politiebureau in de Braziliaanse stad Sao Paulo ontsnapt. Volgens de Braziliaanse politie zijn 64 ontsnapte gevangenen gisteren alweer gepakt. Vijftien met machinegeweren bewapen de mannen verrasten de tien be wakers van het bureau in hun slaap. De overvallers overmees terden hen in rap tempo. Bij de bevrijdingsactie raakte één agent levensgevaarlijk ver wond. DPA te zetten. De vakbonden ver wachten dat enkele honderden mensen mee zullen gaan, en roe pen de stakers op ook familie en vrienden mee te nemen. pagina 13: Terneuzen opmaat Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 WASSENAAR - In Kasteel Oud Wassenaar namen drie hoofdrol spelers uit de na-oorlogse sociaal-economische geschiedenis gisteren het eerste exemplaar in ontvangst van het boek 'Let's talk dutch now'. Het boek is geschreven door onderzoeker M. Metze en handelt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1