Waardevol platteland niet op slot Een ongeluk bij een ongeluk Wat rijmt er nou op 'opa'? PZC Speurtocht naar bomvrije privaten Middelburgs college vindt afspraken over musea glashelder Pleziervaart wil van vaarbelasting genieten zeeland 17 Meer aandacht voor kreekruggen en oude poldergebieden Eredienst Soefi Centrum in Middelburg Vergadering D66-afdeling Vlissingen Waterbommetje beschadigt auto in Hulst Rechtbank krijgt hulp bij wegwerken achterstand Ramptoerisme dinsdag 30 november 1999 door Harmeri van der Werf DEN HAAG - Het platteland gaat niet op slot, maar het be houd van cultuurhistorische landschapselementen, zoals kreekruggen, kreekresten en oude poldergebieden, moet wel meer aandacht krijgen. In een ongekende eensgezindheid heeït de Tweede Kamer zich maandag achter die stellingna- me van het kabinet geschaard. De angst onder vooral land- bouwspecialisten in de Tweede Kamer was groot, bij het doorle zen van de nota Belvedère. In die nota wijst het kabinet een groot aantal cultuurhistorisch waar devolle gebieden aan. In de ruimtelijke ordening verdienen die extra bescherming, aldus de regering. Zes van die gebieden liggen in Zeeland: het oude polderland schap met bewoningsresten uit de prehistorie in het hart van Tholen, de duinzone op de Kop van Schouwende oude zeeklei polders van Duiveland (met Schuddebeurs en Dreischor), de oudlandpolder Walcheren met de vele kreekruggen, Zuid-Be veland (de Zak, Yerseke en Ka- pelse Moer) en kreekgebieden in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zo zijn er door Nederland nog zeventig gebieden aangewezen en ruim honderd monumentale steden. WD-Kamerlid J. Geluk en zijn CDA-collega J. Schreij- er-Pierik sloeg de schrik om het hart. „Wordt het Nederlandse MIDDELBURG - Het Soefi Centrum Middelburg houdt op zondag 5 december in De Vier Elementen in die stad een uni versele eredienst. Nawab Lint uit Ridderkerk be spreekt het onderwerp van de bijeenkomst: De innerlijke kracht. Iedereen is welkom bij deze viering, ongeacht geloof of levensovertuiging. De dienst in het gebouw aan de Breeweg in Middelburg begint om 10.50 platteland een openluchtmuse um?", vroegen zij zich gisteren bij de behandeling van de nota Belvedère af. Zij verklaarden zich niet tegen meer aandacht voor cultuurhistorie, maar dat mag niet ten koste gaan van de ontwikkeling van het platte land, van de landbouw. Geluk sprak van 'nostalgie-funda- mentalisme'. PvdA-Kamerlid G. B. Schoen makers die zich opwierp als de grote pleitbezorger van het be houd van typisch Nederlandse, cultuurhistorische landschap pen, vond die wees volstrekt on gegrond. Hij stelde: „Geschie denis is interessant, maar mag geen ballast voor de toekomst vormen." Tegelijkertijd waar schuwde hij met zijn RPF-colle- ga D. Stellingwerf voor de on verschilligheid waarmee in het verleden vaak met cultuurhis torische elementen is omge sprongen. De aandacht die de rijksoverheid aan die elementen wil besteden, is hard nodig, oordeelden Schoenmakers en Stellingwerf. Bij ruilverkave lingsprojecten en de bouw van nieuwe wijken zijn te vaak fraaie landschappen verloren Centen Veel extra geld zit er aan de nota Belvedère niet vast, op jaarbasis 19 miljoen gulden. Op de centen komt het ook niet aan, aldus Stellingwerf en Schoenmakers. „Het moet tussen de oren van gemeente- en provinciebe stuurders komen te zitten. En het moet worden meegenomen bij de beoordeling van ingrepen in het landschap, zoals wegen- en nieuwbouwprojecten." Om dat concreet te maken, dien de Schoenmakers een motie in. Hij wil ontwerpen laten maken voor drie gebieden, waaronder de Hoekse Waard en de Waterli nie, die als voorbeeld kunnen dienen voor andere cultuurhis torisch waardevolle gebieden. WD'er Geluk kwam ook met een motie om te voorkomen dat er toch allerlei belemmeringen worden opgelegd. Hij wil de vinger aan de pols houden bij de aanwijzing van cultuurhisto risch waardevolle gebieden, door dat te koppelen aan de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning, die medio volgend jaar moet verschijnen. Een kring van privaten, de eerste geïntegreerde toiletvoorzieningen ii de vestingbouw, in het Fort bij Rijnauwen (1868-1875). foto C.J. Vermeulen door Jacques Cats VLISSINGEN - Nu het Zeeuws Biologisch Museum een expositie heeft ingericht over de stoelgang bij mens en dier, heeft Hans Sakkers uit Koudekerke kennelijk het kli maat geschikt bevonden om een andere beerput open te trekken: het behoeftig bezig zijn in oorlogstijd. Je moet wel een erg fanatiek 'bunkeroloog' zijn om op het idee te komen een studie te be ginnen naar de toiletvoorzie ningen in vestingwerken. Sakkers ontmoette bij zijn on derzoekingen veel ongeloof en nog meer lachlust. Maar uit eindelijk zag hij toch kans een - weliswaar licht hilarisch ge tint -standaardwerkje samen te stellen over de latrinaire bouwsels. Zijn overmatige interesse voor constructies waarin strijders zich in roerige tijden konden terugtrekken, voert Sakkers vaak naar zulke onderkomens Bij het betreden van de bun kers loopt hij steevast op tegen een penetrante geur die de na bije aanwezigheid van een stortplaats van fecaliën en uri ne doet vermoeden. De auteur signaleert daarmee de intrede van de manische bunkerpoe per en -plasser in de wereld van de pathologie. Aetievelingen op dit front wekken de indruk dat de Duit sers gedurende de Tweede We reldoorlog langs de Europese kust alleen maar een keten van openbare toiletten hebben ge bouwd om een geallieerde in vasie tegen te houden. En dat is, zo verwijst de auteur naar de werken van geschiedschrij ver dr. L. de Jong, niet hele maal conform de realiteit. Maar de aandacht is gevestigd en vormde voor Sakkers de aanleiding om zich te verdie pen in de geschiedenis van het closet in fortificaties. Samen steller Erik de Reijer belicht in een apart hoofdstuk het wc- gerief in het heetst van de Koude Oorlog. Het vroegst door Sakkers ge vonden bomvrije privaat in Nederland bevind zich in Fort Rammekens bij Ritthem. Het onderzoek leert dat wie hoger in rang was tijdens de sanitai re stop beduidend meer priva cy genoot. Kring Manschappen moesten voor de grote boodschap zitting ne men in een kring van privaten die onderling gescheiden wa ren door een houten schot, maar een open voorkant had den. De hogere legerleiding kon in alle rust plaats nemen in een afsluitbaar toilet. Auteur Sakkers rept in het boekje voorts van het bestaan van speciaal aangelegde on dergrondse gangen om gedu rende gevechtshandelingen toch het uitzicht op een veilige stoelgang te kunnen garande ren. Tactisch gezien heeft een on verwoestbare, op zichzelf staande latrine immers geen enkele waarde. Met gevoel voor detail bericht de schrijver dat in de toiletten binnen de complexen van de Maginotli- nie het aantal velletjes wc-pa- pier was vastgesteld op tien per man per dag. Ook kan de lezer vernemen dat het Franse hurktoilet op medische gron den de voorkeur verdient, van wege de natuurlijke houding die de gebruiker moet aanne men. Bij het fotomateriaal zit ook een foto van de wc in de bunker van Hitier. 'Als deze clotsetpot kon spreken...' meldt het bij schrift. Hoewel het onder de huidige omstandigheden de voorkeur verdient de producten waar voor de faciliteiten zijn be doeld, zo snel mogelijk door te spoelen is het boekje 'toiletge- rief in vestingwerken' het be waren waard. Bij voorkeur in het rariteitenkabinet. Een kring van privaten.H. Sak kers: Toiletgerief in vestingwer ken. Voor f 15,00 te koop in de Zeeuwse boekhandel. door Ab van derSluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg ontkennen dat zij onzorgvuldige afspraken heb ben gemaakt met de provincie over de samenwerking op het terrein van de beeldende kunst. Zoals gemeld gaan de twee overheden proberen om samen een museum voor moderne kunst te bouwen. De PvdA-fractie in Middelburg stelde kritische vragen over de totstandkoming van die samen werking. Het college besloot in zijn ver gadering van medio juni de ge meenteraad voor te stellen één miljoen gulden uit te trekken voor een opknapbeurt van het Zeeuws Museum. Dat krediet maakte deel uit van een groter samenwerkingsverband. De be oogde afspraken tussen provin cie en gemeente waren overi gens al eerder gemaakt. In de zomer van 1998 besloten B en W de gemeenteraad voor te stellen om geld uit te trekken voor sa menwerking tussen provincie en gemeente op het terrein van de beeldende kunst. Er waren toen nog geen concrete afspra ken gemaakt. Volgens B en W is van meet af aan duidelijk geweest dat het Zeeuws Museum blijft bestaan als locatie voor cultuur-histo risch erfgoed en dat daarnaast plannen werden gemaakt voor een museum voor hedendaagse kunst. Dat museum moet in het stad huis komen, dat vrijkomt als er een nieuw stadskantoor wordt gebouwd, of in een nieuw te bouwen museum. De één miljoen gulden, waar mee de gemeenteraad op 1 no vember unaniem mee instemde, wordt overigens pas overge maakt als het Zeeuws Museum een goed plan voor de opknap beurt kan overleggen. Er is tot nu toe nog niets betaald. Depot De deal die Middelburg met de provincie heeft gemaakt komt erop neer dat de provincie 2,3 miljoen gulden investeert in een gezamenlijk depot voor het Zeeuws Museum en de Stich ting Beeldende Kunst Middel burg, 1 miljoen stopt in de op knapbeurt van het Zeeuws Museum en nog eens 3,33 mil joen in een nieuw museum voor moderne kunst. De bijdrage van de gemeente bestaat uit één mil joen voor het Zeeuws Museum en 3,33 miljoen voor een nieuw museum. Dan blijft er 3,33 mil joen openstaan voor een nieuw museum. Externe financiers (Rijk en sponsors) zouden dat bedrag moeten ophoesten. VLISSINGEN - D66, afdeling Vlissingen, houdt morgen een vergadering. Aan de orde ko men onder meer het werkplan van de partij, de verkiezing voor nieuwe bestuurs- en commissie leden en actuele politieke mo ties. Zo zal onder meer worden ge sproken over de bouw van een warmtekrachtcentrale in Lam- merenburg en de sluiting van de kerncentrale Borssele. De afde ling neemt aan het einde van de bijeenkomst afscheid van voor zitter Eelco Groenenboom. De vergadering begint om 20 uur in restaurant Royal aan de Bad huisstraat. HULST - Drie Hulstenaren van 14, 16 en 18 jaar zijn zondag avond aangehouden, nadat zij vanaf de Dubbele Poort in hun woonplaats een rijdende auto hadden gebombardeerd met een watergevulde ballon. De auto werd bestuurd door een 30-jarige stadsgenoot. Door de 'waterbom' brak een ruitenwis ser van de auto af. De politie kreeg de drie daders snel in het oog. Ontkennen had geen zin, want een van hen was kletsnat. De jongens van 14 en 16 jaar moeten naar het bureau HALT voor een alternatieve straf. De 18 - j arige j ongen kreeg een for se boete. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg krijgt voor het wegwerken van de grote achter stand in de behandeling van ci viele zaken hulp van elders. Incidenteel kon al gebruik ge maakt worden van de inzet van rechters uit Almelo. Ook hoopt de rechtbank gebruik te kunnen maken van de inzet van een soort vliegende brigade die tij delijk bijspringt op plaatsen waar dat nodig is. De achterstandssituatie in Mid delburg komt voort uit een nij pend gebrek aan rechters. De zittende magistratuur kampt al geruime tijd met een tekort van twintig procent op het totale be stand van ruim twintig rechters. In januari ontstaat er iets meer ruimte wanneer twee nieuwe rechters worden geïnstalleerd. Als er zich geen nieuwe rampen voordoen, hoopt het arrondisse ment Middelburg er in de loop van het jaar nog drie bij te krij gen. De schaarste aan personen die rechtspreken heeft geleid tot het stellen van prioriteiten. „We hebben helaas moeten be sluiten de pijn te laten vallen in de handelssector", meldt recht bankpresident M.M.Steenbeek. „Dat is ontzettend storend. Ie dereen heeft recht op een snelle behandeling, ook degene die zestienduizend gulden wil heb ben van een wederpartij en dat geld hard nodig heeft. Maar het zou maatschappelijk nog min der verantwoord zijn om andere zaken te laten liggen. Straf- en familiezaken als echtscheidin gen krijgen nu voorrang. Overcapaciteit Om op de achterstand te kunnen inlopen wordt thans een beroep gedaan op rechtbanken die tij delijk een overcapaciteit heb ben. Het is niet zozeer de bedoeling dat rechters van elders in Mid delburg zitting komen houden, maar op hun eigen standplaats vonnissen schrijven. Voor de vorming van de vliegende bri gade van bijspringende rechters wordt gedacht aan de inzet van leden van de zittende magistra tuur die met vut of pensioen zijn. „Onze hoop is vooral gevestigd op een invulling van de vacatu res", laat rechtbankpresident Steenbeek weten. „Daar verwacht ik structureel meer van dan van de vliegende brigades." door Arjan van Westen De mens heeft een grote interesse voor het leed dat een ander over komt. Bij een ongeval op de A58 afgelo pen weekeinde moest het verkeer als gevolg van massale belangstelling wor den omgeleid. Ramptoerisme of een ge zonde interesse? Op de zuidbaan van de A58 bij Arne- muiden vond zondag een ernstig onge luk plaats. Vier gewonden, waarvan twee zeer ernstig. Vier ambulances en de traumahelikopter moesten assisten tie verrichten. Uit het persbericht van de Politie Zeeland: 'Toen bleek dat op de noordbaan gevaarlijke situaties ont stonden door bestuurders, die stil gin gen staan en zelfs achteruit reden om het ongeval te bekijken, werd ook deze ter hoogte van de afslag Heinkenszand afgesloten.' Een getuige vertelde dat ook het viaduct bij Arnemuiden goed gevuld was met toeschouwers. Die belangstelling van het publiek voor ongelukken belemmert het werk van de politie en andere hulpverleners, vertelt J. van Mourick van de Politie Zeeland. Zodra er een ongeluk is op de éne rij strook ontstaat er op de andere al gauw een file. „Het is een automatisme van de bestuurders. Ze zien een zee van oranje en blauwe zwaailichten en remmen af om de situatie te overzien." Dat is nog allemaal gewenst gedag, het volgende niet. „Vervolgens kunnen ze door de langzame snelheid het ongeluk bekij ken. De interesse is gewekt en ze rem men nog meer af. Het verkeer wordt nu onnodig opge houden en door het remmen en het ma ken van vreemde manoeuvres ontstaan er gevaarlijke situaties. Meepraten „Die ongelukken zijn in het nieuws, mensen willen er bij zijn, er over mee praten", verklaart Van Mourick het voyeuristische gedrag. Afgezien van door het plaatsen van een scherm, waardoor het werk van de hulpverle ners aan het zicht onttrokken wordt, is de publieke obsessie volgens deskundi gen niet in toom te houden. Van Mou rick: „Allereerst worden die schermen alleen bij grote ongelukken gebruikt." Boetes aan de treuzelaars geven, heeft nauwelijks zin. Hoewel je in een nor male situatie een fikse prent voor ach teruit rijden op de snelweg kunt krij gen, kóm de politie de bekeuring bij een ongeluk niet klakkeloos geven. „Er kunnen ook mensen tussen zitten die hulp kunnen geven." Behalve de hulpverlening is er nog een partij die de nadelen van het vele be kijks ondervindt. „Die belangstelling is voor slachtoffers zeer vervelend", zegt M. Verhoosel, coördinator verkeer van Slachtofferhulp Zeeland. Net als bij het zien van de foto in de krant is het vol gens haar zeer naar om je als slachtoffer Afremmen om de situatie bij een verkeersongeval in zich op te nemen, is volgens de politie nog niet eens verkeerd, maar de nieuwsgierigheid kan ook te ver gaan. Hier de ravage na een ongeluk op de A 58. foto Ruben Oreel te realiseren dat je zo in het middelpunt van de aandacht te staan. „Voor slacht offers en nabestaanden is zo'n confron tatie schokkend." „Eigenlijk valt het aantal kijkersfiles enorm mee", reageert S. Vroonland, re- giocoördinator Zeeland van Veilig Ver keer Nederland (VVN). YVN heeft onlangs het aantal kijkersfiles in kaart gebracht. Tot een schokkende conclusie kwam het niet. Hoewel de politie voor zich zelf een bescheiden rol ziet voor het oplossen van deze files, zwaait Vroon land de agenten alle lof toe. „Meestal wordt de doorstroom van het verkeer bij een ongeluk door de politie prima geregeld." Ongezond Het massale kijken zondag op de A58 was volgens Vroonland een vorm van ongezonde nieuwsgierigheid. Afkeu- renswaardig maar ramptoerisme noemt hij het niet. Hij hekelt vooral de mensen die achteruit rijden of de auto in de berm of op de vluchtstrook parke ren en zo de hulpverleners hinderen. Dat de automobilisten bij het zien van de vele alarmlichten langzamer gaan rijden, vindt de WN-medewerker lo gisch. „Willen weten wat is er gebeurd, daar is niks mis mee." Dat de tijd rijp is voor een campagne van VVN om het publiek erop te wijzen door te rijden bij grote ongelukken, vindt. Vroonland onzin. De instelling van 'de kleine groep sensatiezoekers' verander je volgens hem met een cam pagne niet. Bovendien zijn er ook posi tieve aspecten aan het meeleven. „Er zijn veel mensen, die zich voordat de hulpverleners gearriveerd zijn nuttig maken. Ze bellen bijvoorbeeld met 112." Bovendien kan het langzamer rij den volgens hem verdere ongelukken voorkomen. „De automobilisten over zien de situatie en constateren: het is mistig of glad op de weg. Men wordt nog eens met de neus op de feiten gedrukt." Reality-tv In tal van televisieprogramma's worden brandweerlieden, ambulancepersoneel en politiemannen op de voet gevolgd. Uit het grote aanbod vaii reality-tv blijkt dat de registraties van het span nende werk van hulpverleners door het publiek wordt verslonden. Serieuze in teresse vindt Van Mourick het niet. „Ik noem het gewoon nieuwsgierigheid." En of we daar nu zo blij mee moeten zijn, betwijfelt de politie-woordvoer der. Als de hulpdiensten al ter plekke zijn, heeft het publiek niets meer bij een on geluk te zoeken. „Dan denk je als poli tieman: mensen, loop toch alsjeblieft door." door Jacques Cats VLISSINGEN - De watersport- sector is in principe niet tegen een bijdrageregeling. Maar dan moet de opbrengst wel worden aangewend voor verbeteringen ten behoeve van de pleziervloot. Volgens voorzitter Jannis Boe len, directeur van jachthaven Delta Marina in Kortgene, kun nen de gelden goed benut wor den voor de infrastructuur van het vaarwegenplan. Hij denkt daarbij aan de Zandkreeksluis, voorzieningen rond het Veerse Meer en het oplossen van bag- gerproblemen. De commissie- Kamminga, een werkgroep on der leiding van de Gelderse commissaris van de koningin, is tot de slotsom gekomen dat er voorlopig geen vaarbelasting moet worden ingevoerd. De re gistratie van de belasting wordt te lastig gevonden en levert bo vendien te weinig op. De com missie heeft verschillende mo gelijkheden bestudeerd. Het meest serieuze voorstel betrof bezitters van alle boten langer dan zes meter. Naar schatting zouden bezitters van 200.000 vaartuigen belastingplichtig zijn. De kleine watersport, zoals surfplanken en visbootjes, blijft in de voorstellen buiten schot. De sector is er tegen dat de op brengsten van de vaarbelasting inde grotepotverdwijnen. „Dat kan dus niet", vindt HISWA- voorzitter Boelen. „Het moet een doelbelasting worden." De sector wil ook meepraten over de besteding van die gelden. De commissie-Kamminga legt de studieresultaten deze week voor aan staatssecretaris Vermeend van Financiën. Boelen verwacht dat er op termijn wel een bijdra- genregeling zal komen, maar eerst moet er een registratiesys teem komen. Advertentie Tijdens de Sinterklaasweek biedt VoiceMail Actueel u eerste hulp bij rijmdn en dichten. U vindt er trouwens altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en uittips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Heel makkelijk en gratis bovendien. Bel 0842-333

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17