ROVINCIALI Philips dreigt met claims The Beauty and the Bag N\ Beatrix heeft lage dunk van pers STOPPEN MET ROKEN? HELPEN U GRAAG! Gewonden bij ongeval op A58 4 WEKEN ETA pakt wapens weer op !N>«y •Mosant; eira Vier gewonden bij treinbotsing Dordt I" wenskaarten M Lil" 1 '70" at f7 W 4 mmmb VN mengen zich in machtsstrijd Suriname Naakte Brit slaat met zwaard in op kerkgangers Brief over staking in Terneuzen laat vakbonden koud J°se ciflfonjo lï"iJ SÏSïV, manuel rodnguez ji Z enrique cuesta ramirom Aanslag schokt Zuid-Afrika Evacuatie bewoners door brand Karelse geniet in Newcastle VOOR 16,00 JA, ik wil: PZC 3214 van uw eigen negatief! Droog Wolkenvelden, maar in de ochtend nog wat zon en droog. Middagtemperatuur 11 graden. 242e jaargang no. 281 maandag 29 november 1999 losse nummers 1,80 PZC nHHHRni PARAMARIBO - De Verenigde Naties zijn zeer bezorgd over een eventueel presidentschap van de Surinaamse ex-dictator Bouterse, na de verkiezingen van mei volgend jaar. Secreta ris-generaal Annan heeft presi dent Wijdenbosch laten weten dat de wegens drugshandel ver oordeelde Bouterse voor de VN onacceptabel is. Die boodschap zou ook aan Bouterse zelf zijn overgebracht. De eventuele verkiezing van Bouterse tot president zouden de VN voor een groot probleem plaatsen. Enerzijds zou Bouter se door het volk zijn gekozen; aan de andere kant zullen de VN geen staatshoofd accepteren dat veroordeeld is wegens de grootschalige handel in drugs. Tijdens de recente Algemene Vergadering van de VN heeft Annan Wijdenbosch duidelijk gemaakt dat, met Bouterse als president, Suriname zichzelf internationaal buitenspel zou kunnen zetten. Bouterse werd enkele maanden ;eleden door de Haagse recht- iank veroordeeld tot zestien aar cel wegens zijn betrokken- ïeid bij cocaïnetransporten. Het Surinaamse kabinet maak te gisteren bekend dat minister van Handel en Industrie Drag- man zijn biezen moet pakken. De bewindsman werd al gerui me tijd beschuldigd van het aannemen van steekpenningen voor de import van goederen. Dragman heeft in een brief aan president ontkend. Parle mentariërs beschikken echter over documenten waaruit blijkt dat importeurs via stromannen steekpenningen aan Dragman hebben betaald. Afgelopen dinsdag escaleerde de zaak vol ledig toen president Wijden bosch weigerde een beschikking van Dragman te bekrachtigen. De beslissing zou rieken naar corruptie. GPD/ANP LONDEN - Een 25-jarige naak te man heeft gisteren tijdens een ochtendmis in een kerk in Lon den tien mensen met een zwaard verwond. Vijf van hen liepen ernstige verwondingen op. Veel mensen raakten lichtgewond toen ze in paniek probeerden de uitgang te bereiken. Then de man binnenkwam, was er net een kinderdienst aan de gang. Er waren ruim vierhon derd gelovigen, onder wie hon derd kinderen. De man zwaaide al schreeuwend met een groot zwaard wild om zich heen en sloeg daarbij in op de kerkgan gers. Uiteindelijk kon hij wor den overmeesterd. Over het motief van de dader is niets bekend. RTR/DPA/AFP door Joost Bosman TERNEUZEN - De vak bonden zijn niet onder de indruk van het dreige ment van de directie van Philips om hen voor de rechter te slepen. Eindho ven stelt de vier vakbon den verantwoordelijk voor de afgelopen woens dag uitgebroken staking bij Philips Lighting Ter neuzen. Zaterdagavond ontvingen de vier vakbonden een brief, waar in Philips stelde dat zij de direc tie te weinig gelegenheid had den geboden het Philips-plan (overplaatsing van de spaar lampenafdeling naar Polen en China) uit te leggen. Daarnaast verwijt het elektronicaconcern de bonden dat ze de nu lopende staking niet voorafhebben aan gekondigd. Dat duidt volgens Philips op onzorgvuldig hande len. Het bedrijf dreigt alle (indi recte) schade die het lijdt door de actie, te verhalen op de werk nemersorganisaties. FNV-bestuurder K. Benders zegt dat de bonden 'niet warm of koud worden' van het dreige ment. „Wij konden de stakings plannen vooraf ook niet kenbaar maken, omdat het aan vankelijk om een wilde staking van het Philips-personeel ging", verklaart Benders. Volgens haar hoort de brief bij het juridische steekspel en is Philips niet wer kelijk voornemens de gang naar de rechtbank te maken. „Ver moedelijk is dit juridisch gezien een logische stap voor de direc tie. Maar ook de juristen van de bonden hebben hun huiswerk gedaan. Philips kan ons weinig maken." Benders verwacht niet dat de brief de relatie tussen de bonden en de Philips-directie verder op scherp zal zetten, en de weg terug naar de onderhan delingstafel zal bemoeilijken. „Het is de gewone rituele dans die bij dit soort stakingen wordt uitgevoerd." Eigenaardig OR-voorzitter A Canrinus zou zelfs willen dat Philips de bon den voor de rechter daagt. „Dan kan die ook eens zien, dat het heel eigenaardig is dat Philips ■-r w---, Basken dragen een spandoek met de namen van mensen die door de ETA werden omgebracht met zich mee. De activisten, aangesloten bij de Organisatie van Terrorisme- fotoTxema Fernandez/EPA slachtoffers, demonstreerden gisteren in Bilbao, door Henk van den Boom BARCELONA - Na ruim een jaar vrede in Baskenland heeft de ETA gisteren een einde gemaakt aan het bestand. De ge wapende Baskische afscheidingsbewe ging kondigde het besluit gisteren aan in de ETA-gezinde krant Gara. Vorig jaar september kondigde de ETA eenzijdig een wapenstilstand af. Sinds dien vielen in Baskenland geen doden als gevolg van de terreur, die de ETA al een kwart eeuw lang uitoefent in Basken land. De regering Aznar sloot op voorhand uit dat er bij onderhandelingen gepraat zou worden over onafhankelijkheid voor Baskenland, zoals de ETA eiste. In de verklaring van gisteren zegt de ETA dat de regering het vredesproces heeft ge blokkeerd. De Spaanse premier Aznar reageerde gistermiddag met een vijf minuten du rende verklaring op de trappen van het regeringspaleis Moncloa. „De ETA ver gist zich opnieuw door te denken dat ze met geweld en chantage de democratie kan vernietigen." De ETA vindt dat de gematigde socialis ten in Baskenland, de partijen PNV en EA, te weinig moeite hebben gedaan om tot een onafhankelijk Baskenland te ko men. De politieke vleugel van de ETA, Herri Batasuna, steunt sinds het bestand de nationalistische regeringspartijen PNV en E A De Baskische regeringspartij PNV is ra zend op de ETA. PNV-leider Arzallus be schuldigde de ETA gistermiddag van 'leugens en vuil spel'. Arzallus heeft al tijd gezegd dat het ovexieg met de ETA en haar politieke vleugel afgelopen is, wan neer ETA opnieuw haar toevlucht neemt tot gewelddadige acties. GPD Advertentie Body Bag in diverse kleuren per stuk ^«99 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Koningin Bea trix heeft een lage dunk van de Nederlandse journalistiek. Er staan veel feitelijke onjuisthe den in de Nederlandse kranten en ook anderszins springen de media slordig om met de waar heid. De koningin mist een onafhan kelijk controlerende instelling voor de media, waarmee de kwaliteit van het journalistieke product kan worden bewaakt. Het staatshoofd liet dit zonder omwegen merken op de viering van het veertigjarig bestaan van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren zaterdag in Amsterdam. Koningin Bea trix was hierbij aanwezig om het jubileumboek 'Het Gouden Pennetje; zeventien journalis ten over hun fascinerende vak' in ontvangst te nemen. Later op de middag sprak zij met verschillende journalisten. Ze liet weten de journalistiek te wanti'ouwen en te ervaren dat deze de laatste twintig jaar al leen maar is achteruitgegaan. Het slordig omspringen met taal is een cultuurverlies dat haar diep raakt. Ook het steeds vaker schrijven over persoonlijke za ken van leden van haar familie door de kwaliteitskranten prik kelt koningin Beatrix. Eerder op de middag riep P. Broertjes, voorzitter van het Genootschap van Hoofdredac teuren, de koningin juist op tot meer openheid. Hij verwees daarbij naar de uitgesproken wens van de koningin om in haar functie meer te zijn dan een 'ornament'. Broertjes: „Dat zijn wij van harte met u eens. Maar de keerzijde van deze opvatting is dat dan ook de belangstelling voor die professionele monarch en diens opvattingen groter zal zijn. Ook onder de serieuze pers. Mijn wens is dat de media in de komende eeuw, met de erken ning dat het ook in de monarchie gaat om mensen van vlees en bloed, op iets meer openheid van uw kant mogen rekenen. Dat heeft verre de voorkeur bo ven een toestand van x-elatieve onverschilligheid." Eerder dit jaar openden meer dere dagbladen him krant met het nieuws over de mogelijk nieuwe vriendin Maxima van prins van Oranje Willem- Alexander. Andere media voel den zich mede daardoor ge noodzaakt ook te bex'ichten over deze px-ivé-ontwikkelingen rond de px-ins. Tien jaar geleden pleitte de ko ningin op een bijeenkomst met het Genootschap van Hoofdre dacteuren ook al eens voor het zorgvuldig berichten over de monarchie en de leden van het Koninklijk Huis. GPD Deze aanbieding geldt vanaf maandag 29 november 1999, zolang de voorraad strekt. (Advertentie) als u per 1 januari 2000 stopt met roken kunt u gratis - ebruik maken van telefonische begeleiding. Een ersoonlijke coach ondersteunt u dan een maand lang. el dus snel! 0900-9390 (kies 4 dan 1). zondag naarDat kan ik ook!" op RTL 4 voor de recordpoging. door Albrand Leeuwe DORDRECHT - Bij een botsing tussen twee treinen in Dor drecht zijn gisteren om kwart voor één vier passagiers lichtge wond geraakt. Het ongeluk ge beurde vlakbij een wissel in de buurt van een spoorwegover gang tussen de stations Dor drecht en Dordrecht-Zuid. Op een punt waar twee sporen overgaan in één spoor raakte de intercitytrein van Amsterdam naar Brussel de trein Amster- dam-Breda in de flank. De trei nen reden beide in zuidelijke richting. Vier wagons van de trein naar Brussel raakten ont spoord, tex-wijl van de sneltrein de locomotief en een rijtuig kan telden. Hoe het ongeval kon ontstaan, is nog onduidelijk. De dubbeldek ker Amsterdam-Breda moest vermoedelijk naar een uitwijk plaats om vooxTang te geven aan de intercity Amsterdam-Bx-us- sel, maar mogelijk gebeurde dat niet snel genoeg. „Toen we steeds dichter naast die andere trein gingen rijden dachten we: dit kan nooit goed gaan", ver- klaarde ooggetuige René Bx-ant uit Doi'drecht gisteren. „Het is een geluk dat die wagon op dat geluidsschex-m is blijven han gen, anders was het waarschijn lijk erger geweest." Amsterdammer Jan Vos was re delijk laconiek na het incident. Hij reisde met de intei'city naar Goes. „Een flinke klap was het, gevolgd door een grote wolk stof. Bij ons kwam een plastic kap naar beneden. Die kon ik nog net opvangen, anders was hij op het hoofd van m'n achter buurvrouw terecht gekomen." Weinig De lage snelheid van beide trei nen heeft er volgens de NS voor gezorgd dat er relatief weinig passagiers gewond zijn geraakt. In de treinen zaten in totaal zo'n driehonderd mensen. Door het ongeval reden er giste ren tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe gedurende de rest van de dag geen treinen. Op dat tra ject werden bussen ingezet. Rei zigers kregen te maken met gro te vextraging. Nadat de treinen weer op de rails waren gezet, moest nog 120 meter beschadigd spoor worden hersteld. De stremming moet in de loop van vandaag voorbij zijn, aldus de NS. GPD de plannen wel wil toelichten, maar bij voorbaat niet wil on derhandelen." De actiebereidheid en de op komst bij de poort van het Phi- lips-terrein bleek afgelopen weekend onverminderd groot. Zaterdag kregen de stakers on verwacht bezoek van Sint Nico- laas en gaf een muzikaal trio spontaan een optreden voor het personeel. Ook kwam een groot aantal mensen allerhande voed- selwaren aanbieden, en restau rant Westkant liet soep brengen. pagina 7: Met Sinterklaas is Philips royaal Bij een aanslag op een pizzeria bij Kaapstad zijn gisteren tien tallen gewonden gevallen. Na de terreurdaad werden de vei ligheidsmaatregelen in de Zuid-Afrikaanse stad fors opgeschx-oefd. De aanslag was gisteren nog ixiet op- g~ geëist. Tientallen bewoners van eenflatgebouw aan de Rentmeester laan in Middelburg moesten zaterdagochtend in alle vroegte hun huis uit, omdat in een van de appartementen brand was uitgebroken. Het vuur richtte grote schade aan in de woning. De 41 geëvacueerde bewoners werden eerst in de brandweerpost aan de Overloper en later in het wijk- centxmm Zuiderbaken opgevangen. John Karelse heeft nog geen moment spijt gehad van zijn overgang van NAC naar Newcastle Uni ted. Hoewel de Zeeuwse keeper bij de Engelse Pre mier Leagueclub tot nog toe weinig aan spelen toe komt, bevalt hem het avontuur in Engeland pri ma. Hij geniet vooral van de ambiance en van de trainin- "l! V' gen. radio en televisie: 2; binnenland: 3;varïa; 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9,10 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 door Lukas Fransen ARNEMUIDEN - Een 29-jarige Belgische man, zijn vriendin en hun twee kinderen zijn gister middag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de zuid- baan van de A58 ter hoogte van Arnemuiden De gewonden zijn overgebracht naar de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. De A58 werd in bei de rijrichtingen afgesloten en het verkeer werd omgeleid over de oude rijksweg. Dat leidde tot opstoppingen. Omstreeks half zes werd de A58 weer vrijgege ven. Het ongeval gebeurde rond vier uur toen de man uit het Belgi sche Deurne, die in de richting van Goes reed, tijdens een in haalmanoeuvre ter hoogte van Arnemuiden in de linkerberm terechtkwam. Hij kwam tegen de vangrail en reed al slippend naar de rechterberm. Daar kwam de auto met hoge snelheid in de sloot terecht, schoot terug op de vluchtstrook en kwam to taal vernield tegen de rijrich ting in tot stilstand. De eveneens in België woonach tige vriendin van de bestuurder werd tijdens de slippartij uit de auto geslingerd. Twee kinderen, een jongetje en een meisje van ander-half en drie jaar; zaten nog in de kinderzitjes van de auto. Allevier de inzittenden raakten gewond. Het personeel van vier ambulances en de opgeroepen traumahelikopter verleenden op de plek van het ongeluk eer ste hulp. Ook de bx-andweer was met enkele voertuigen ter plaat se en maakte het wegdek schoon. Een van de auto's die werd inge haald door de Belg, raakte be schadigd door rondvliegende stukken van de auto. Deze auto kon echter zijn weg vervolgen. Bloedproef De vrouw en een van de kinde ren zijn naar het ziekenhuis in Goes gebracht, de man en het andex-e kind naar het ziekenhuis in Vlissingen. Van de bestuurder is een bloedproef afgenomen. De politie sloot de zuidbaan ter hoogte van het benzinestation direct af; het verkeer werd om geleid via de oude rijksweg. Toen bleek dat op de noordbaan gevaarlijke situaties ontston den doordat automobilisten stil gingen staan en zelfs achtemit reden om het ongeval te bekij ken, werd ook deze ter hoogte van de afslag Heinkenszand af gesloten. Om half zes gaf de po litie de weg weer vrij (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. (Advertentie) ,A_ feliciteert alle geslaagden "fontys SPD-Bedrijfsadministratie! 000002 ■■■■HM I (Niaw: oo«t creiosve weida2rcen mee ©gen tekst! Vrag er&i n crze wiria'j I FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etten-Leur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1