WTO staat voor uitputtingsslag Een supermarkt voor stroom PZC Lijfrente na 2001 geen pretpakket Essent voorspelt tegenvallers bij stroomcontracten Tuinders zien vrije gasmarkt niet zitten financiën en economie Ministers van 134 landen buigen zich in Seattle over wereldhandel economie wijzer Piano's zaterdag Tl november 1999 door Bob Kroon GENÈVE - De ministersconfe rentie van 134 lidstaten van de WTO, de Wereldhandelsorgani satie, die volgende week in Seattle in de Verenigde Staten begint, wordt de vuurproef voor de roemruchte 'globalisering' van de wereldeconomie en voor de WTO zelf. Wat WTO-direc- teur-generaal Mike Moore aan kondigt als een 'uitputtingsslag van drie dagen en vijf nachten' is bedoeld als startschot voor de 'Millennium Ronde' - een mara thon van drie jaar onderhande len over verdere vrijmaking van de wereldhandel. De bedoeling was, dat de minis ters van Handel in Seattle een hapklaar document zou worden voorgezet, dat als agenda en handleiding voor de stategie moest dienen voor deze mon sterronde. Maar na maanden touwtrekken konden de perma nente vertegenwoordigers van de WTO-lidstaten in Genève het niet eens worden over een basis document van 35 pagina's. „Dit actieplan is een lappendeken vol gaten, die in Seattle moet worden gestopt", zegt een Ne derlandse WTO-onderhande- ï'aar. „Hoe de ministers die klus ineen paar dagen denken te kla ren, daarop durft hier niemand een antwoord te geven." Daarbij komt dat het eens zo ab stracte concept van wereldhan del nu in het centrum van de pu blieke belangstelling staat. Een internationale alliantie van vakbonden, consumenten, mi lieubeschermers en mensen rechtenactivisten heeft in Seattle een strijdmacht gemo biliseerd van veertigduizend demonstranten, die de oorlog hebben verklaard aan de WTO. Ei en tomaat Met onheilspellende vinding rijkheid wordt alles in het werk gesteld om de ministersconfe rentie, die door de Amerikaanse president Clinton wordt ge opend, te ontwrichten. Com mando's geveltoeristen staan Maar voor de beklimming van wolkenkrabbers, inclusief het conferentiegebouw. Tonnen eie ren en tomaten liggen als muni tie klaar en het is niet onmoge lijk, dat de Nationale Garde de plaatselijke politiemacht te hulp zal moeten komen om de ministers te ontzetten. Om het collectieve verzet de wind uit de zeilen te nemen wordt de minis tersconferentie maandag voor afgegaan door een vergadering van zo'n tweehonderd organisa ties zonder overheidshanden. Die clubs ageren om uiteenlo pende redenen tegen 'de kapita listische globalisering' van de economie, waarbij de machtige multinationals de wereld zou den koloniseren met behulp van de WTO. WTO-baas Moore, zelf 'een ex- vakbondleider uit Nieuw-Zee- land, is niet bang voor wat hem en de ministers in Seattle te wachten staat. „Ik heb de nodi ge ervaring met demonstraties, maar het gaat hier om een col lectief misverstand over de WTO. De organisatie is niet meer of minder dan een regle ment om de wereldhandel in goede banen te leiden." GATT Dat is in het verleden vrij aardig gelukt, dankzij de GATT, de voorloper van de pas vier jaar bestaande WTO. De GATT, de 'Algemene Overeenkomst over Tarieven en Handel' was een in 1948 opgerichte club van voor namelijk rijke landen. Die heeft in een aantal 'ronden' het na oorlogse wereldhandelsverkeer bevrijd van hoge tarief muren, het protectionisme terugge drongen en het globale in- en uitvoervolume opgestuwd tot duizenden miljarden dollars. Maar zelfs Moore geeft toe dat in de nieuwe WTO 'de kleine jon gens slecht aan hun trekken zijn gekomenOntwikkelingslan den eisen meer markttoegang voor hun landbouwproducten, grondstoffen en textiel alvorens hun deuren te openen voor de westerse dienstensector, zoals banken, verzekeringen en tele- comgiganten. De afgeschermde landbouwsector blijft het grootste obstakel bij de liberali sering van de wereldhandel. Zelfs staatssecretaris Ybema, die Nederland in Seattle verte genwoordigt, geeft toe dat de agrarische politiek van de Euro pese Unie 'handelsverstorend' is. De Amerikanen, maar ook de 'Cairns-Groep' van landen als Australië en Brazilië willen dat de EU eindelijk paal en perk stelt aan een landbouwbeleid dat boterbergen en melkmeren door Alex Bogers DEN HAAG - De lijfrentes heb ben hun langste tijd als fiscaal pretpakketje wel gehad. Na 1 januari 2001 is het afgelopen met de onbeperkte aftrek bij de inkomstenbelasting van 6075 per persoon voor het maken van een spaarpotje. De Franse boerenleider José Bové (tweede van rechts) demonstreerde onderweg naar Seattle donderdag alvast in Washington mee tegen genetisch gemanipuleerd voedsel. De WTO-deelnemers staat een golf aan betogingen te wachten. foto Manny Ceneta/EPA door middel van miljardensub sidies op de wereldmarkt dumpt. Maar met name Frank- rijkhoudt met handen tand vast aan de 'multifunctionele' taak van de landbouwsector. Daar mee wordt gesteld, dat boeren niet louter producenten zijn, maar ook een maatschappelijke rol spelen 'als behoeders van milieu en landschap'. Doekje Een schamel 'protectionistisch doekje voor het bloeden', schampert Rita Hayes, de Ame rikaanse WTO-ambassadeur in Genève. „Europese belasting betalers draaien jaarlijks op voor tientallen miljarden dol lars aan landbouwsubsidies." Maar er zijn nog andere transat lantische struikelblokken, zoals de Europese weerstand tegen genetisch gemanipuleerde gra nen en tegen hormoonvlees uit Amerika, om maar niet te spre ken van de 'bananenoorlog', die nog steeds doorwoedt. Als de EU en andere landbouw - protectionistische landen zoals Japan, Zuid-Korea en Zwitser land, in Seattle niet met concre te concessies komen, dan zou de nieuwe Millennium Ronde al leen daardoor al tot mislukking zijn gedoemd, zo waarschuwt Washington. Maar er zijn meer problemen. De ontwikkelingslanden zien de Amerikaanse agitatie tegen hun 'concurrentievervalsende' lage lonen als een poging hun ex- portpotentieel te ontkrachten. Dat multinationals hun produc tiebedrijven steeds meer ver plaatsen naar lage-lonenlanden staat buiten kijf. Westerse markten worden overspoeld met textiel, schoeisel, electroni- ca en speelgoed uit ontwikke lingslanden, waartegen Amerikaanse en Europese pro ducenten niet meer kunnen con curreren. Moore wijst erop, dat bij het lo ven en bieden in de WTO 'niets geregeld is, voordat alles gere geld is', maar blijft overtuigd, dat de ministers er in Seattle te elfder ure wel uit zullen komen. Het 'verzet van de straat' tegen de WTO wijt Moore aan alge meen onbegrip over een organi satie, 'die ten slotte niet beter is dan wat de regeringen er zelf van willen maken'. „Als de WTO inderdaad zo'n kapitalistisch uitbuitingscollectief is", zegt Moore, „dan vraag ik me af waarom China en 34 ontwikke lingslanden staan te trappelen om er lid van de worden. Vrije wereldhandel, mits in goede ba nen geleid, is een levensbelang voor de hele mensheid." GPD sen voor die klanten best wat mogen doen. Die klanten heb ben er recht op om te weten wat ze krijgen. Het is dus nog niet helemaal duidelijk wie uiteindelijk de he te aardappel in handen krijgt. En hoe heet hij is, is ook nog niet zeker. De hoeveelheid werk is volgens pensioendeskundigen helemaal individueel bepaald, bij de één is het een maldcie, bij de ander wat meer werk. Alles hangt af van arbeidsverleden en de werkwijze van pensioenfond sen. Potjes Zo hebben de spaarders die re gelmatig van baan wisselen op verschillende plaatsen pensioen opgebouwd. En al deze potjes zijn anders opgebouwd. Het is van belang om te weten of het gespaarde geld van de vertrok ken spaarder geïndexeerd is. Dat wil zeggen, of het nog mee groeit met de inflatie of dat het stilstaat zodat het jaar op jaar inteert. Getrouwde mensen moeten daarnaast rekening houden met eikaars leeftijd. Als de ene part ner een paar jaar ouder is en eer der in aanmerking komt voor een AO W-uitkering en de ande re partner heeft geen inkomen, dan hebben ze samen te maken met een AOW-gat. Allebei de partners lcr ij gen namelijk de helft van de AOW en de oudste dus wat eerder. Ze moeten dan bijsparen om te voorkomen dat ze het een paar jaar met een hal ve AOW moeten doen. Franchise Dan is er natuurlijk ook nog al tijd de zogenaamde franchise. Simpel gezegd het verschil tus sen wat het pensioenfonds denkt dat de AOW zal zijn en wat de AOW uiteindelijk is. Dat verschil is uiteindelijk ook weer pensioengat. Hoe hoog de AOW uiteindelijk groeit, blijkt altijd tegen het einde van de loop baan. De spaarder moet van Ver meend ook de al aangeschafte lijfrentes meetellen. De pensi oenconsument moet dus ieder jaar van zijn verzekeraar horen hoe het met zijn lijfrente gaat. Voor de verzekeraars is dat nieuw. Ze weten het misschien wel, maar geven de informatie over het algemeen niet door. Bij slecht renderende lijfrenten kan de spaarder namelijk weg lopen en op zoek gaan naar andere be leggingsvormen, ook al kost hem dat een boete. GPD Dat de energiesector toch wel bijzonder is, wordt pas echt duidelijk als er iets misgaat en bijvoorbeeld treinreizigers door een stroomsto ring te voet verder moeten. foto Robin Utrecht/GPD door Pauline van de Ven Nauwelijks is de elektriciteitsmarkt opengesteld voor internationale con currentie of daar zijn de eerste oprispingen van spijt en wroeging. In de concurrentie slag valt de ene na de andere strooinprodu- cent in buitenlandse handen. Tegelijk wordt er zo bitter hard gevochten om grote klanten dat de marges zakken tot op of onder het nulpunt. Wie krijgt straks de rekening ge presenteerd van de cadeaus die nu worden weggegeven? Was het wel zo'n goed idee, iets zo vitaals als de stroomvoorziening prijs te geven aan de vrije markt, en daar mee aan het buitenland? Van oudsher is de Nederlandse stroomvoor ziening in handen van overheidsmonopo- lies. Het openbare monopolie hoeft niet slecht te zijn, integendeel. Het voordeel is dat er geen privé-kapitaalverschaffers zijn die winst verlangen. Je kimt de winst van de ene activiteit gebruiken voor het instand houden van een andere activiteit, die welis waar verlies maakt maar die toch erg nuttig is. Zo zou je bij voorbeeld de winst van de In tercity Amsterdam-Utrecht kunnen ge bruiken om de sneltrein Amsterdam-Hil- versum in stand te houden. Natuurlijk zijn overheidsmonopolies door gebrek aan concurrentie meestal lui en vad sig, verspillend, duur en fameus klanton vriendelijk. Maar het valt niet te ontkennen dat het soms toch de beste bedrijfsvorm is. Voor stroom geldt dat waarschijnlijk niet. Want het distributienet ligt er, en de kans dat sommige gebruikers niks geleverd krij gen omdat het transport onrendabel is, is nul. Afgezien van de vraag naar het milieu effect heeft het openstellen van de marlet veel voordelen. De monopoliewinsten wor den weggevaagd, de prijs gaat omlaag en de klantvriendelijkheid omhoog. De rollen zijn omgedraaid. Klanten als Hoogovens en de NS zijn koning. De cultuuromslag is goed op weg bij stroomproducentEneco, die de opmerkelijk stap deed de kolommen van haar eigen huis blad open te stellen voor grote klanten. Die kunnen er nu oude frustraties en nieuwe wensen ventileren. Zó was het Philip van Beek, hoofd inkoop van NS Reizigers (stroomrekening van 200 miljoen) in de oude cultuur blijkbaar niet mogelijk de di recteuren van zijn stroomleveranciers te spreken te krijgen. „Tot in de haarvaten moet de leverancier zich het belang van de klant bewust zijn", doceert Van Beek nu. En: „Als ik de telefoniste bel, wil ik eigenlijk al aan haar klank horen: oh, dat is een belang rijke klant." Slachtoffers In de slag om de 650 belangrijkste klanten (éénderde van de totale markt van 79.000 gigawattuur) is de prijs voor de grootver bruikers gezakt met zeker vijftien procent. Dat er onder de kostprijs wordt aangebo den, wordt ontkend, maar producenten ver wachten zelf: dat er slachtoffers gaan vallen. Het is te hopen dat de rekening niet bij de klanten belandt die nog tot het jaar 2002 of 2003 niet van leverancier kunnen verande ren: het midden- en kleinbedrijf en de con sument. Volgens woordvoerster M. Wester van Eco nomische Zaken is aan toezichthouder Dte opgedragen er op toe te zien dat de prijsda ling in het grootverbruik ook aan de overige afnemers wordt doorberekend. Veel keus heeft Nederland intussen niet. Voor een klein land met een open economie die sterk afhankelijk is van energieverslin dende export, is liberalisering eigenlijk de enige weg. Om de eenvoudige reden dat het buitenland het óók doet. Amerika, Scandi navië, Groot-Brittannië en Duitsland zijn er al verder mee gevorderd. Daar daalde de stroómprijs met sprongen. Waar de prijsda ling werd doorgegeven aan afnemers en consumenten, zijn forse concurrentiever- schillen ontstaan. De Franse overheid, die de stroommarkt hardnekkig gesloten houdt, krijgt daardoor steeds scherpere kri tiekvan de eigen industrie. Interessant is dat de pionierlanden, vooral Scandinavië en de Amerikaanse staat Cali- fornië, op het ogenblikmeer geldschijnente verdienen aan de 'spin-off van hun vrije stroommarkt, dan aan die stroom zelf. Die spin-off bestaat uit een levendige handel in energiecontracten. Marktpartijen verhan delen via de computerpakketten energie. Er zijn eindverbruikers die binnen tien minu ten in een piekbehoefte willen voorzien en de kilowatturen daadwerkelijk geleverd willen hebben. Er is ook veel handel - en speculatie - in termijncontracten. Gesloten landen als Frankrijk, Italië en Spanje mis sen de markt. Nederland sluit zo'n beetje de kopgroep. Sinds kort heeft Amsterdam, in navolging van de APX in de VS en de Scandinavische Nord Pool, een eigen beurs voor de aan- en verkoop van stroom, de APX in Amsterdam. Vanaf deze maand wordt er voor het eerst een prijsindex genoteerd. De ontwikkeling van de stroomprijs en van deze energiebeurs zelf, is op de voet volgen op http: //www.apx.nl. GPD Internet bedreigt reisbureau UTRECHT - Het kleine reisbureau zal verdwijnen. Door de komst van het Internet kan de vakantieganger achter zijn beeldscherm zelf zijn vakantiebestemming uitzoeken en di rect een ticket bij de betreffende reisorganisatie boeken. De bemiddelende rol van bureaus tussen de grote reisorgani saties en de reiziger is hiermee verleden tijd, zei ANVR-direc- teur P. van der Kaaij gisteren. Welke en hoeveel van de ruim tweeduizend reisbureaus in Nederland verdwijnen, durfde hij niet te zeggen. Hij verwijst naar de Verenigde Staten, waar het aantal reisbu reaus 'dramatisch.' is gedaald. Gisteren opende touroperator De Jong Intra Vakanties een Internetpagina waar de klanten direct een bestemming kun nen boeken. ANP Coöperatie waterleidingbedrijven UTRECHT - Het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland (WMN), de Watermaatschappij Zuid-Holland-Oost (WZHO) en de Flevolandse Drinkwater Maatschappij (FDM) willen samen een coöperatie vormen. Het personeel wordt maandag ingelicht. De bedrijven willen nog niet zeggen of er banen op het spel staan. De coöperatie moet het instrument worden om invloed te houden bij onverhoopte vijandige overnames. Samen hebben deze waterleidingbedrijven een miljoen aansluitingen. De waterleidingbedrijven benadrukken dat de vorming van de coöperatie weliswaar op een fusie lijkt, maar dat het dat nadrukkelijk niet is. De afzonderlijk waterleidingbedrijven blijven bestaan, zodat ook de aandeelhouders - de gemeenten en de provincies - hun invloed blijven houden. De aandeel houders moeten nog hun oordeel uitspreken. GPD Actie voor Air Holland verlengd SCHIPHOL - De bewindvoerders van Air Holland hebben be sloten de eerder gestelde 'deadline' van 1 december met veer tien dagen te verlengen. Zij geven zichzelf nu tot 15 december de tijd om een eventuele doorstart van de chartermaatschap pij rond te krijgen. Er zijn vijf serieuze partijen. „Vooral de buitenlanders heb ben meer tijd nodig en daar komen de grootste oplossingen vandaan. Het is de moeite waard om daar op te wachten", al dus bewindvoerder M. Pannevis gisteren. ANP Ruim helft kalveren in groepshok UDDEL - Drie j aar voordat Europese regels de kal verhouders daartoe geheel verplichten, is 55 procent van de Nederlandse kalveren gehuisvest in groepshokken. De komende jaren wordt de overgang voortgezet. Uiterlijk in 2002 zijn er geen kistkalveren of kal verboxen meer, zo blijkt uit de toekomstvi sie van de vleeskalverhouders in Nederland. Voorzitter P. van Rhee van de LTO-vakgroep heeft de visie 'Groepsgewijs op weg' gisteren overhandigd aan voorzitter H. Maij-Weggen van de Dierenbescherming. De Dierenbe scherming heeft voorheen groot bezwaar gemaakt tegen kist kalveren. Ruim 2400 bedrijven huisvesten 710.000 kalveren, vooral in Overijssel, Gelderland en Utrecht. ANP Minder geld EU voor melkreclame BRUSSEL - Het Nederlandse Zuivelbureau krijgt ruim een miljoen gulden Europese subsidie voor melkreclame onder jongeren onder 25 jaar. De Europese Commissie trekt voor dit soort acties in totaal acht miljoen euro (17,6 miljoen gulden) uit, tegen tien milj oen euro dit jaar. Om budgettaire redenen is het steunbedrag verlaagd, zo zei een commissiewoordvoerder gisteren. Brussel sponsort sinds 1992 voor de volle honderd procent campagnes om melk te slijten. De laatste jaren zijn die gericht op jongeren. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Nederlandse energiebedrijven en grootafne mers van stroom lopen de kans op tegenvallers bij reeds afge sloten contracten voor stroom- levering voor volgend jaar. De bedrijven zijn te optimistisch geweest over de hoeveelheid goedkope stroom die ze zouden kunnen importeren. In de praktijk blij kt er maar een beperkte importcapaciteit te zijn en het is nog niet duidelijk aan welke bedrijven die wordt toegewezen. „Om aan hun ver plichtingen te voldoen, zullen de bedrijven op de stroombeurs de tekorten moeten inkopen. Daar kunnen het komend jaar de prijzen dus weieens flink stij - gen", voorspelt H. Beek, direc teur van de divisie Energie van Essent, het grootste distributie bedrijf van Nederland. Hij wil de niet aangeven of Essent ook tegenvallers tegemoet kan zien. Het buitenland blijft intussen actief op de Nederlandse ener giemarkt. Het Duitse bedrijf RWE opent een handelskantoor in Nederland. Hiermee wil het concern zich nadrukkelijker op de Nederlandse markt manifes teren. De Duitsers bewerken de Nederlandse markt al langer vanuit het hoofdkantoor in Es sen en hebben inmiddels een aantal grote stroomgebruikers als klant. Ook is het een van de gro'tere bedrijven op de Amster damse stroombeurs APX. Vol gens hoofd verkoop M. Rudolph heeft RWE ruim tien procent van het vrije deel van de Neder landse markt in handen. Ook werkt het samen met distribu tiebedrijven als Essent, Nuon en Remu. Fusie Het handelskantoor valt onder de energiedivisie van het RWE- concern. Dit is een van de groot ste Duitse energieconglomera ten. RWE staat op het punt te fuse ren met VEW. Als die fusie rond is, dan ontstaat een concern met een jaaromzet van 97 miljard. RWE is ook voor 48 procent ei genaar van aannemer Ballast Nedam. VEW heeft onlangs een bod uit gebracht op het gasbedrijf van de gemeente Haarlemmermeer. Dat bod zou veel hoger zijn dan dat van Nederlandse gegadig den. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - De glastuinders zijn bijzonder teleurgesteld dat het kabinet hen niet tegemoet komt in de hoge kosten voor de vrije energiemarkt. Ze stellen dat de huidige kabinetsvoor stellen him toekomst bedreigen. Minister Jorritsma (Economi sche Zaken) wil de tuinders in 2001 versneld de vrije keus ge ven waar ze gas en stroom kopen. Het basistarief wordt volgens de tuinders echter zo opgebouwd dat de gasprijs schoksgewijs fors omhoog gaat. Ze spreken van een onbedoeld neveneffect van de vrije gas markt. Land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland en Product schap Tuinbouw willen dat het kabinet de energieplannen uit stelt en aanpast. De tienduizend glastuinbouw bedrijven verstoken jaarlijks 4,5 miljard kuub aardgas. Dit is zestig procent van het gas voor de middengroep van bedrijfs matige gasaf nemers. ANP (Advertentie) MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Tel. 0118-635252

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7