Nieuwe poging tot landinrichting PZC Bode Bombelijn gefopt met fiets Bureau Duurzaam Veilig verkast naar Abdij Middelburg Tunnelparcours bezaaid met panty's zeeland Vechtersbaas moet ook bloeden voor wietteelt \Provincie krijgt na valste start alle partners weer aan tafel Peuterspeelzalen Sas krijgen nul op rekest MÜLTI TfiBfiK SHOP zaterdag 27 november 1999 z15 door Wout Bareman TERNEUZEN - Hij kreeg wat hij - zo tussen neus en lippen - had gevraagd: een fiets. Maar aanvankelijk lachte Ludwig Bombelijn, toen hij zijn cadeau eenmaal had uitgepakt, als een boer met kiespijn. Want het rijwiel dat uit de verpakking tevoorschijn kwam, leek zo uit de Oostkolk voor het stadhuis opge vist. De teleurstelling was echter van korte duur. Minuten later reed 'Eddy Wally' de zaal binnen op een gloednieu we tweewieler, het échte cadeau van z'n collega's. Het ambtenarenkorps, bestuurders en oud-bestuurders van Temeuzen namen vrijdagmiddag massaal afscheid van bode Bombelijn. Na veertig jaar over heidsdienst keert de Philippinenaar het stadhuis van Terneuzen de rug toe. Na een lange loopbaan bij het recreatie centrum De Braakman (toen nog in handen van de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent) stapte hij in '84 over naar het stadhuis. Hij zag het aantal ambtenaren gestaag groeien en groeide mee. De laatste j aren echter - na het gereedkomen van het stadskantoor naast het stadhuis - be leefde hij als tropenjaren. Het werk steeg de bodes bijna boven het hoofd, maar het kleine korps der dienstverle ners werd, ondanks die stijgende werk druk, niet uitgebreid. Duet Het zal Ludwig Bombelijn straks alle maal een zorg zijn. Samen met de na- maak-Eddy Wally, in wie menigeen de olijke ambtenaar Werner Schuerman herkende, beklom hij het podium om er in een nooit gehoord duet het lied 'Als bode ben ik geboren, als bode blijf ik bestaan. En als ik mijn stem danliet ho ren, wist iedereen daar komt Luud aan' te zingen. Voor de muzikale begeleiding zorgde het ambtenaren-dweilorkest AAP, aangevuld met muzikale typen uit Philippine. Want ook dat was een wens van de scheidende bode, die werd be dolven onder de cadeaus. Aanpak ganzenoverlast MIDDELBURG - Jagers en boeren in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren praten maandag met het ministerie van LNV en de provincie over de aanpak van de jaarlijkse overlast van gan zen. Volgens gedeputeerde G. de Kok (PvdA, natuurbeheer) wordt gesproken over zogenoemde 'overgangszones'. In de directe omgeving van natuurgebieden waar veel ganzen voor komen, wordt een aantal hectare akkerland met taiwe of eer stejaars graszaad aangewezen als opvangplaats voor de vo gels. Boeren die hun land ter beschikking stellen, krijgen een vergoeding. Jagers dragen er zorgen voor dat de ganzen weg blijven van alle niet aangewezen percelen. Plannen voor outlet onder de loep MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur onderzoekt de gevolgen van de komst van een factory outlet centre in Zeeuws-Vlaanderen. Naast het concrete plan van Sas van Gent worden ook de initiatieven die in Terneuzen en Hulst be staan, tegen het licht gehouden. Het adviesbureau BRO moet aangeven wat de gevolgen van een fabriekswinkel zijn voor de bestaande detailhandel in Zeeland. Volgens gedeputeerde, J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) moet het on derzoek voor het eind van het jaar zijn afgerond. De Staten commissie ruimte,, milieu en water besloot vrijdag 4 60 0 0 gul- den uit te trekken voor de provinciale studie. Marinecommandant naar KSG VLISSINGEN - Voormalig commandant van de zeemacht G. Hooft treedt op 1 december aan als plaatsvervangend alge meen directeur van de Koninklijke Schelde Groep Hij wordt daarmee de plaatsvervanger van bestuursvoorzitter R. van den Heuvel. De KSG heeft dat vrijdag bekendgemaakt. Hooft (56) heeft de Koninklijke Marine onlangs verlaten om met pensioen te gaan. „Wij kenden hem "en hij is nog jong, dus heb ben we hem gevraagd", verklaarde Van den Heuvel. Gezien zijn verleden bij de Marine beschikt Hooft over nuttige ken nis, al mag hij die de eerstkomende drie jaar bij De Schelde niet gebruiken. Daarover zijn scherpe afspraken gemaakt met het ministerie van Defensie. Volgens Van den Heuvel heeft de nieuwe tweede man ook andere nuttige kwaliteiten. „Hij heeft sociologie en arbeidskunde gestudeerd in Rotter dam. Bovendien heeft hij ervaring in het leiden van grote or ganisaties." Geen bewijs voor klap caissière TERNEUZEN - Een 34-jarige vrouw zou vorig jaar 24 decem ber in Terneuzen een caissière bij Albert Heijn hebben mis handeld, maar de Terneuzense politierechter twijfelde. „Dus moet ik haar vrijspreken", zei hij vrijdag. De commotie was ontstaan toen het winkelpersoneel dacht dat het Sluiskilse echtpaar levensmiddelen had gestolen. Er ontstond een vechtpartij en in het tumult zou de Sluiskilse de cassière met een hard voorwerp hebben geraakt. Het slachtoffer liep een kneuzing aan haar elleboog op, maar volgens raadsman J. Burlet stond het helemaal niet vast dat zijn cliënte had gesla gen. De politierechter deelde die mening en kwam tot vrij- spraak. Boete voor caféruzie TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 48-jarige inwoonster van de Scheldestad veroordeeld tot 750 gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenis straf. De vrouw was 20 maart dit jaar betrokken bij een ruzie in een café in de Terneuzense Binnenstad. Toen ze gesom meerd werd om het café te verlaten weigerde ze gevolg te ge ven aan het bevel van de politie. Toen de politie naar andere machtsmiddelen greep verzette zich hevig tegen de aanhou ding. door Pascalle Cappetti Rijkwaterstaat overweegt om, wanneer in februari volgend' IJZENDIJKE - Het projectbu- jaar de inspraak over de traject- reau Duurzaam Veilig Verkeer nota start, de tekeningen in West-Zeeuws-Vlaanderen ver- openbare ruimtes op te hangen, huist vanaf 1 januari naar het bijvoorbeeld in verschillende provinciehuis in Middelburg, gemeentehuizen. Verhuurder Het werk van het projectbureau is minder geworden, omdat de wegbeheerders de werkzaam- Eerder maakte de Dienst Lan- heden zoveel mogelijk zelf delijk Gebied al bekend de uitvoeren. Ook het project huurovereenkomst te willen op- Rijksweg 61 gaat weg uit de zeggen. Zij heeft de komende voormalige huishoudschool in vijf jaar nog wel enkele kan- IJzendijke. toomümtes nodig. De Dienst is A de Jong van het projectbu- akkoord gegaan met de afkoop- reau Duurzaam Veilig zegt dat som van 50.000 gulden, die de alleen de locatie verandert. Het gemeente Oostburg had bedon- projectbureau zelf wordt niet gen voor het verlies aan huurin- opgeheven. Mensen die infor- komsten en de inspanningen die matie willen hebben over de zij nu moet leveren voor het be- voortgang van óf nieuwe plan- heer van het pand. nen binnen het project, kunnen Het pand aan het 17 Oktober- nog altijd bij het projectbureau plein biedt vanaf volgend jaar terecht. Het telefoonnummer onder meer onderdak aan de blijft ongewijzigd, en bij in- peuterspeelzaal. De gemeente loopavonden wordt een beroep wil het voormalige schooltje gedaan op dorpshuizen en hore- aan de Karnemelkstraat opdoe- cagelegenheden. ken. De andere gebruikers, zo- - Vergaderingen vinden voortaan als de muziekvereniging, wor- plaats bij het waterschap den elders ondergebracht. Zeeuws-Vlaanderen of de ge- De commissie financiën be- meenten Oostburg en Sluis- spreekt de veranderingen in de Aardenburg. Het communica- huisvesting vandaag, vrijdag, tiebureauLievens Communica- vanaf 14.00 uur. tie gaat de communicatie voor het bureau verzorgen. Twee van de vier medewerkers hebben inmiddels werk elders gevonden. Deze vacatures wor den voorlopig niet opnieuw in gevuld, maas De Jong sluit niet SINT JANSTEEN - De donkere uit dat er extra personeelsleden dagen voor kerst zijn voor Sint worden aangetrokken, als er Jansteen dit jaar duisterder dan weer meer werk komt. vorig jaar, want het Licht Het kantoor van het project Hoopfeest gaat niet door. Rijksweg 61 sluit eveneens zijn deuren. Rijkswaterstaat had De Stichting Dorpsraad Sint hier bij wijze van proef een 'inf- Jansteen e.o. ziet van de organi- opunt' ingericht, om inwoners satie af, omdat er geen alterna- in de streek te informeren over tieve locatie voor het Martje van de verschillende tracés die er Wardje voorhanden is. Op het voor de rijksweg 61 zijn be- dat pleintje midden in het dor, dacht. Maar. van deze voorzie- zijn appartementen en een win ning werd nauwelijks gebruik kei in aanbouw.Het kerkplein- gemaakt. Bij inloopavonden tje is te klein voor het feest. Vol was de belangstelling wel goed. gend jaar, 7 december 2000, wil „Blijkbaar weten de meAsen ons de dorpsraad opnieuw proberen toch wel te vinden", verklaart het feest tot een jaarlijkse tradi- BGeleijnse. tie uit te laten groeien. Feest van licht en hoop afgelast Advertentie Nu ook üw adres voor Staatsloten Scheidend bode Ludwig Bombelijn van de gemeente Terneuzen moet uiteindelijk ook lachen om het nepcadeau. foto Peter Nicolai door Aector Doorns TERNEUZEN - Een 31-jarige inwoner uit Retranchement is vrijdag in Terneuzen voor twee mishandelingen veroordeeld tot 140 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke cel straf. Bovendien had de ver dachte volgens politierechter J. Janse de Jonge als hennep kweker vierduizend gulden aan wietteelt verdiend. Dat be drag moet hij terugbetalen aan de Staat. De vechtpartij op de Grote Markt in Hulst, vorig jaar 20 december, was het gevolg van een vete tussen dader en slachtoffer. Hoewel het er sterk op leek dat in Hulst twee groe pen tegen elkaar begonnen te vechten, hield de verdachte gisteren vol dat het een gevecht van man tegen man was ge weest. Het slachtoffer had verklaard tegen zijn slaap te zijn ge schopt. De gevolgen bleven in elk geval niet uit: een gebroken oogkas en verschillende kneu zingen. Drie weken later, 7 ja nuari dit jaar, deelde hij in Hulst rake klappen uit aan een man, waarmee hij ook nog iets te vereffenen had. Het slacht offer was ervan overtuigd dat hij met een boksbeugel was ge slagen. De verdachte, die als uitsmijter in het Belgische uit gaansleven heeft gewerkt, vond daar gisteren een verkla ring voor. „Ik doe aan ge- vechtssporten. Mijn knokkels zijn dermate sterk ontwikkeld dat de klappen wel eens harder aankomen dan de bedoeling is." Officier van justitie M. Kap- peyne van de Coppello eiste vier maanden cel. De politie rechter hield er rekening mee dat de man zich op het goede pad heeft begeven. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De landinrich tingscommissie Kust West- Zeeuws-Vlaanderen kan weer aan het werk. De provincie Zee- landis er in geslaagd de partijen om de tafel te krijgen voor een nieuw begin. De herinrichting kustgebied wordt op een andere leest geschoeid. De land inrichting, het ruilen van gron den voor landbouw, natuur en recreatie, is nog slechts een in strument van de te vormen be stuurlijke begeleidingscommis sie. opdracht van de provincie en de gemeenten Sluis-Aarden- burg en Oostburg heeft de Dienst Landelijk Gebied een startnotitie opgesteld. Hierin zijn de standpunten van ver schillende belangenorganisa ties over de uitwerking van de ruimtelijke plannen in gebied verzameld. Uit dit onderzoek blijkt dat de raak vlakken tussen de partijen ei genlijk best groot zijn. Samenstelling De nieuwe bestuurlijke begelei dingscommissie krijgt niet al leen een ruimer takenpakket, maar ook een bredere samen stelling, dan de oude landin richtingscommissie. De land bouw, die eerder uit onvrede uit de commissie stapte, maakt weer deel uit van de commissie. Ook de recreatie en de natuur bescherming leveren een verte genwoordiger. Daarnaast is dit keer ook het bedrijfsleven (ho reca en middenstand) vertegen woordigd. Zoals voorheen zitten ook de provincie, de ge meenten en het waterschap Zeeuws-Vlaanderen in deze groep. Deeerste opgave van de begelei- Extra krediet voor sanering bodem wasserij dingseommissie is om de docu menten aan 'elkaar te knopen', die de afgelopen jaren in en door de streekzijn opgesteld, zoals de Recreatievisie, Kust in Kleuren en het Landbouw Ontwikke- lings Plan. Gedeputeerde G. de Kok: „Waar zijn we het met el kaar over eens? En hoe kunnen we uitvoering geven aan alle initiatieven?" De Kok rekent hier ook het Zwingeulproject en de inrich ting' van de kernen in West- Zeeuws-Vlaanderen toe. Ook woningbouw, bedrijventerrei nen en verkeer zijn onderwer pen die in de nieuwe commissie aan bod komen. „Er gebeurt zo ontzettend veel in de streek. Om al die dingen bij elkaar te bren gen, moet je met elkaar op pad gaan om de financiële middelen te verkrijgen. Ik denk dan met name aan Europese subsidies. Er liggen kansen in het gebied, plannen met een hoog ambitie niveau. De provincie wil hier aan zeker een bijdrage leveren. Of het de provincie lukt om de eerste bijeenkomst nog voor de kerst te organiseren, weet De Kok nog niet. Het zal lastig zijn om alle agenda's op elkaar af te stemmen. [ERNEUZEN - Voor de sane ring van de chemische wasserij lan de Axelsestraat 27 in Ter- stelt de gemeente een bedrag van 90.000 beschikbaar. onder het pand is ver- met onder meer te- ia- en trichlooretheen. Sanering is op korte termijn iodzakelijk, omdat er gevaar restaat voor verspreiding van ie vervuiling. Afgraving van de todem is niet mogelijk. Daar- zou sloop van het bedrijfs van de wasserij nodig zijn. is er gekozen voor een éinigingstechniek van grond- tateronttrekking in combina- iemet bodemluchtonttrekking plus eventueel persluchtinjec- van de totale sanering ruim één miljoen gui Bovendien kost de instand van de grondwaterzui- ®ingsinstallatie de komende rijf jaar ook nog eens ruim een ailjoen. De overig onderzochte aneringsvarianten waren ech- nog duurder. De commissie bespreekt het krediet- donderdag 2 december 17 uur). REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S.van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R-E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Stichting Peuterspeelzalen Sas van Gent moet harde keuzes maken om het peuterspeelzaalwerk in de drie kernen te behouden. Dat schrijft wethouder E. Spuesens in een persbericht naar aanlei dingvan een nieuw subsidiever zoek van de stichting. Zij moti veert daarin het collegebesluit om ook deze aanvraag af te wij zen. Het stichtingsbestuur verkeert in financiële nood, omdat ze door nieuwe CAO-afspraken gedwongen wordt hogere lonen uit te betalen. Nadat een eerder verzoek van 30.000 gulden door de Sasse gemeenteraad is afge wezen, verlaagde de stichting haar aanvraag naar 17.000 gul den. Maar ook nu dreigt ze bot te vangen. Spuesens pleit voor het aan trekken van meer vrijwilligers om de personeelskosten omlaag te brengen. „Uit alles blijkt dat de rekening van een volledig professionele instelling niet be taald kan blijven worden. De ontwikkeling van de loonkosten is daarvan een belangrijke oor zaak." Hersenschudding na aanrijding KUITAART - Een 16-jarige fiet ser uit Kuitaart heeft vrijdag ochtend in zijn woonplaats een hersenschudding opgelopen na een aanrijding met een 18-jari- ge bromfietser uit Hulst. De twee botsten op de Hulsterweg door onbekende oorzaak fron taal tegen elkaar. De 18-jarige liep hierbij een pijnlijke pols op. Naar de overtuiging van de ge meente is opheffing van één van de peuterspeelzalen niet nodig. Maar de eerste verantwoorde lijkheid blijft bij het bestuur van de stichting liggen, vindt de wethouder. Spuesens: „Het be sluit om enkel tot verhoging van de ouderbijdragen over te gaan, leidt niet tot structurele oplos singen. Problemen worden op deze manier naar de nabije toe komst geschoven." Kadett gestolen TERNEUZEN - Een 83-jarige Terneuzenaar ontdekte vrij dag ochtend dat zijn auto, een groe ne Opel Kadett met kenteken HV-35-HH, was gestolen vanaf de Berliozhof in zijn woon plaats. De auto is spoorloos. Uitvoerder Fijnaut toont de opgegraven panty's foto Peter N icolai doorDonja Odijk TERNEUZEN - Potten, pannen en tiental len bruine panty's kwamen de afgelopen week aan de oppervlakte bij de bodemsane ring" aan de Herbert H. Dowweg in Terneu zen. De locatie was vroeger, voordat Dow zich in de jaren zestig in Terneuzen vestigde, een regionale stortplaats. De plek ligt op de toekomstige weg naar de Westerschelde- tunncl en moet daarom worden schoonge maakt. Aannemersbedrijf Vermeulen uit Breskens voert de sanering in opdracht van de NV Westerschelde uit. E. Fijnaut is uitvoerder bij Vermeulen en is samen met zijn collega sinds maandag bezig met het karwei. Hij legt uit waarom het zo belangrijk is dat de bodem wordt gereinigd: „Als je een weg aanlegt op de puinlaag, bestaat de kans dat het wegdek gaat veren. We zijn nu bezig om het puin weg te halen, dat tot 25 meter diep zit. Daarna wordt de put verdicht met zand dat is opgehaald bij het boren van de tunnel. Zo voorkóm je dat de boel gaat verzakken." Nauwelijks ladders De herkomst van de tientallen panty's, die overigens nauwelijks ladders vertoonden, is onduidelijk. Waarschijnlijk betreft het een afgekeurde partij uit een pantyfabriek er gens in Zeeuws-Vlaanderen. De panty's en de rest van het opgegraven puin worden ge zeefd, waarna het schone zand gebrui kt kan worden bij de verdere totstandkoming van de tunnel. De overblijfselen gaan naar de stortplaats op de Koegorspolder in Terneu zen. De bodemsanering staat onder toezicht van Niebeek Milieumanagement, deze onderne ming houdt toezicht op de milieuhygiëne. R. Klaassen, milieukundig begeleider van het project, verwacht dat er nog meer locaties gesaneerd zullen worden. „We onderzoeken het hele traject naar de tunnel op deze ma nier. Er zullen beslist nog meer saneringen plaatsvinden", aldus Klaassen. De bodemsanering is onderdeel van de aan leg van infrastructuur rond het tunnelge- bied. Sinds 1 november worden kabels en leidingen verlegd, waarvoor zijn enkele bo men gerooid. In mei 2000 kan worden be gonnen met de aanleg van de infrastructuur, waaronder enkele viaducten en rotondes. In augustus van dat jaar volgt de bouw van de spoorbrug voor het goederenvervoer naar DOW. Havenstraat 38 (Steenen Beer), Terneuzen, 0115-616570

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61