Beach Hotel Zoutelande breidt uit Concert Trail of Tears is een buitenkansje PZC Als je je verveelt, heb je een heel jaar wat te doen Geest van de revolutie terug in de fles zeeland zaterdag 27 november 1999 14 1900-2000 Yerseks bedrijf stopt afvullen kattenbakvulling Nieuwe vleugel maakt verbetering van voorzieningen mogelijk kunst cultuur in detail ondernemend zeeland iet laatste jaai de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot I dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 28 november 1918 doorïheo Giele YERSEKE - Het bedrijf Van der Endt-Louwerse in Yerse- ke heeft een van zijn activitei ten, het afvullen van katten bakvulling verkocht aan Sivomatic in Moerdijk. Van der Endt-Louwerse wil zich verder concentreren op het bewerken en verwerken van zeeschelpen. Daarnaast blijft het bedrijf zich bezig houden met duiven- en vo- gelgrit en schelpenzand. Van der Endt-Louwerse is in onderhandeling met twee Deense bedrijven over de overname van deze schelpen- verwerkende ondernemin gen. De activiteiten van deze bedrijven wil Van der Endt- Louwerse overbrengen naar Yerseke. Hier zou het Yersek- se bedrijf zijn tonnage schel pen met eenderde vergroten. J. D. van der Endt kan nog niet zeggen wanneer de on derhandelingen kunnen wor den afgerond. Sinds enige tij d wint het Yers- ekse bedrijf ook schelpen in de Waddenzee. In Friesland is een opslagterrein en een spoelerij in gebruik genomen. Het dochterbedrijf Isoschelp verwerkt de schelpen tot ma teriaal om kruipruimten te isoleren. door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - Dat vanavond (zaterdag) de Noorse groep Trail of Tears optreedt in De Piek in Vlissingen is opmerkelijk. De groep behoort tot de top van het zware, symfonische metal genre en speelde dit jaar op het festi val Dynamo Open Air bij Eind hoven nog een tent met 15.000 bezoekers plat. Dat bij uitzon dering De Piek wordt aange daan, komt omdat de groep een platencontract heeft bij het Vlissingse label DSFA Records. „Mensen geloven er niks van", zegt Anthony van den Berg van DSFA. „Wat? Trail of Tears hier? Normaal zou De Piek zo'n band nooit kunnen krijgen. Ze zijn gewoon te duur. Maar we waren op het laatste moment een korte tournee door Nederland aan het plannen en de zaterdag kregen we niet ingevuld, omdat de gro te tenten allemaal bezet waren. Ik dacht: Hé, dit is een kans voor De Piek. Omdat het budget niet toereikend zou zijn, investeert DSFA in het geluid." Combinatie De zevenkoppige formatie staat sinds anderhalf jaar bij DSFA onder contract.Ze zijn een van de vele bands die mij een demo hebben gestuurd", vertelt Van den Berg. „Ik was meteen onder de indruk. Het is muziek die mij persoonlijk aanspreekt, een combinatie van klassiek met heavy rock." Een dergelijke mix is ook bekend van groepen als Orphanage en Within Tempta tion, maar wat Trail of Tears zo bijzonder maakt is de kwaliteit van zangeres Helena Iren Mi- chaelsen. Zij heeft een klassieke opera-opleiding achter de rug en dat is te horen. Haar hoge galmende zang vormt een con trast met de grunt (donkere grafstem) van zanger Ronny Thorsen. „De band is goed, maar door de zangeres blinken ze uit in hun genre", aldus Van den Berg. „Ik dacht meteen: Hallo, die wil ik hebben. Er wa ren meer labels geïnteresseerd, maar zij kozen voor ons, omdat wij gespecialiseerd zijn in het metalgenre." De debuutcd Disclosure in red is goed ontvangen, aldus Van den Berg. „Ze zijn al groot in me- talkringen en onderweg naar de top." Dat blijkt uit de belang stelling voor het concert. „De voorverkoop loopt hartstikke goed. Zowel De Piek als DSFA wordt elke dag gebeld. De me- talfans hebben in de gaten dat dit echt een buitenkansje is. Zo'n optreden, op die locatie, dat komt niet vaak voor." Concert: Trail of Tears, van avond in De Piek Vlissingen. Voorprogramma: Callenish Cir cle. Aanvang: 22.00 uur. ZNF werkt samen met vijf andere festivals MIDDELBURG - De Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) gaan samenwerken met vijf Neder landse en Belgische zomerfesti vals. De bedoeling is meer eigen producties te maken die langer worden gespeeld dan in de af zonderlijke festivals mogelijk is. De zes festivals hebben zich verenigd in het productieplat form PILOOT. De Nederlandse festivals waar mee wordt samengewerkt zijn Theaterfestival Boulevard 's- Hertogenbosch, Cultura Nova in Heerlen en De Karavaan in Noord-Holland, Van Belgische zijde doen mee het Internatio naal Straattheaterfestival Gent en Theater op de Markt in Neer- pelt/Hasselt. „In het verleden zijn al eens po gingen ondernomen om de zo merfestivals te laten samenwer ken", verklaart coördinator Ruud van Meijel van de ZNF. „Ieder festival heeft er behoefte aan eigen producties te maken, maar dat lukt niet altijd zelf standig." Onder meer door het maken van De Republiek der Negatie, de voorstelling waar mee dit jaar de Zeeland Nazo mer Festivals werden geopend, zijn de contacten tussen een aantal festivalorganisaties aan gehaald. Afgesproken is met in gang van volgend jaar met zijn allen te participeren in een pro ductie die ook door alle festivals wordt afgenomen. Van Meijel: „Dat willen we ieder jaar doen. Het moet wel gaan om produc ties die een binding hebben met het gebied waar de festivals plaatsvinden." Keramiek en schilderkunst in Hulst HULST - Schilder Eddy Tem merman en keramiste Gerda van de Perre exposeren tot en met 18 december in Galerie Rat- tenfanger in Hulst. Temmerman doorliep de vrije academie van Gent en schildert aquarellen en werken met ge mengde technieken. Hierin ver beeldt hij vrouwenfiguren die een mystieke sfeer uitstralen. Van de Perre, afgestudeerd aan de academie van Berchem, is een verdienstelijk keramiste. Ze begon met het boetseren van poppen en maakt nu levensgro te kinderfiguren. De galerie is alle dagen (behalve dinsdag) ge opend van 11.30 tot 17.00 uur. door Claudia Sondervan ZOUTELANDE - Het Beach Hotel aan de Duinweg in Zou telande ondergaat een grote nieuwbouwoperatie. Twee da gen na vertrek van de laatste gasten ging eind september de «loopkraan aan het werk om ruimte te maken voor een nieu we vleugel aan het hoofdge bouw Per saldo wint het hotel twaalf kamers met de verbou wing. Straks zijn er veertig kamers met tachtig bedden, uit te brei den tot maximaal honderd. De winst ligt met name in vergro ting van de kameroppervlak ten en voorzieningen als een nieuwe entree, badkamers en- suite, een lift, een kamer voor rolstoelers, een nieuwe ontbijt zaal en meer ruimte voor keu ken en linnenafdeling. De Splenter schoenen en le denvaren aan de Noordstraat in Terneuzen wordt ingrijpend verbouwd en uitgebreid. Twee naastgelegen panden, het voormalige Geschenkenhuis en lunchroom Panaché, wor den aan het huidige pand toe gevoegd. Het vloeroppervlak wordt daarmee verdubbeld tot zevenhonderd vierkante meter. De verbouwing neemt naar verwachting enkele maanden in beslag. Paauwe's Woninginrichting in Goes heeft het dealerschap voor Zeeland verworven van het winkelconcept Episode. De lijn meubelen en accessoires wordt als geheel gepresenteerd en draagt als thema's de oude culturen van Afrika, Rome en Egypte met materialen als na tuursteen, leer, pitriet, zink, koper en aluminium. De the ma's worden jaarlijks ver nieuwd. Gamma bouwmarkt in Goes viert het vijfjarig bestaan de in de week van maandag 29 no vember tot en met zaterdag 4 december. De winkel trakteert op woensdagmiddag en zater dag op erwtensoep met worst. Voorzitter van de Kust-VW I. Ovaa en gedeputeerde J. van Zwieten dragen maandag 29 november een steentje bij door even de bouwkraan te hante ren. Met hun optreden wil bouwbedrijf De Delta de be- drijfsvernieuwing bij de fami lie Van 't Westende breder on der de aandacht brengen. Voor De Delta is het hotel bekend werkterrein. Ook de verbou wingen in 1983 en 1986 ston den onder leiding van uitvoer der Bert Schaak. F. van 't Westende is in zijn ho telcarrière aan de Duinweg vrijwel steeds druk geweest met bouwplannen en -activi teiten om zijn accommodatie uit te breiden en te vernieuwen. De hotelier was purser voor de KLM tot hij zelfstandig onder nemer werd. Met steun van oom L. J. van 't Westeinde werd in 1953 Het Streefkerkse Huis aangekocht en verbouwd tot hotel met elf kamers. Verhuur Van 't Westeinde dreef dat hotel 25 jaar en breidde in 1963 uit door negen kamers in verhuur te nemen in het woonhuis Klein Streefkerk, onderaan de duin voet aan de Duinweg. Omdat het Streefkerkse Huis zelf niet uitgebreid kon worden vanwe ge de ligging op de zeewering, deed Van 't Westende dat in 1976 van de hand. De vergro ting van Klein Streefkerk tot hotel met vijftien slaapkamers en vier appartementen moest door Raad van State-procedu res wachten tot 1983. Intussen werd hotelpension Zonnewende met de naastgele gen bungalow 't Sterntje aan gekocht en verbouwd tot het Beach Hotel en drie jaar later nog eens aaneengebouwd tot een complex met dertig ka- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. doorTheo Giele De Spaanse griep waart rond in het Nederland van 1918; alleen al in Arnemuiden bezwij ken tientallen mensen aan deze zeer besmettelijke ziekte. Op het politieke vlak wordt Neder land getroffen door het virus van de revolutie. De schrik voor het rode gevaar slaat de bour geoisie om het hart. Nadat de Duitse keizer het veld heeft moeten ruimen, eist de so ciaal-democratische leider Pie- ter Jelles Troelstra op 12 novem ber de macht over de staat. De Duitse revolutie moet in Neder land navolging krijgen, stelt hij Troelstra's oproep tot revolutie leidt in de tweede week van no vember tot hevige debatten in de Tweede Kamer én daarbui ten. In de grote steden vallen bij demonstraties van revolutio nairen zelfs doden. Binnen zijn eigen Sociaal-De mocratische Arbeiders Partij blijkt de Friese politicus en dichter geen unanieme steun voor zijn revolutiepoging te hebben. Engeland en zijn bond genoten dreigen met militair in grijpen. Massale acties komen van de grond ter ondersteuning van het Huis van Oranje. De monstratief verschijnt koningin Wilhelmina met de jonge prin ses Juliana op 18 november op het Haagse Malieveld om hulde betuigingen in ontvangst te ne men. Burgerwachten Toch zit de schrik er bij de boe ren en burgers diep in. In de Middelburgsche Courant ver schijnen oproepen tot het vor men van burgerwachten en landstormafdelingen. In Middelburg is een comité op gericht dat zich inspant voor een groots huldebetoon aan ha re majesteit. „Een machtige tril ling van vaderlandsliefde en ge hechtheid aan ons Vorstenhuis heeft het Nederlandsche volk diep geroerd in de dagen, toen eene poging tot revolutie aan staande scheen. Overal in den lande wordt thans uiting gege ven aan de in ons volk wonende* liefde en verknochtheid aan het Huis van Oranje en zoo vragen wij U of Zeeland's hoofdstad achter zal blijven bij deze betui gingen van alom opvlammende hulde aan H.M. de Koningin." Kerk Op 28 november - Troelsta heeft de mislukking van zijn revolu tiepoging al lang toegegeven - worden de vlaggen en wimpels uitgestoken. De Middelburg- sche Courant meldt: 'Te half tien begon de zware klok van de Lange Jan te luiden, gevolgd door de kleine van de Roomsche Kerk en de Oostkerk. Zij gaven een stemmig karakter aan dezen Duizenden Middelburgers be geven zich naar hun kerk om deel te nemen aan de bededag voor Oranje. Bij de Nieuwe Kerk is de belangstelling zo groot dat lang niet iedereen een plaatsje kan vinden. Veront waardigd spreken ooggetuigen van 'onstichtelijk gedrang om een plaats' en zorg 'over het ge vaar van paniek in de volge propte gangen'. Wilhelmina zelf is, na het succes van haar optreden op het Malie veld, aan een ware zegetocht door het land begonnen. Daar bij slaat ze zelfs het 'rode' Rot terdam niet over. Op 13 decem ber is Middelburg aan de beurt. Zangeres Helena Iren Michaelsen van de Noorse metal band Trail of Tears. foto Jack Tillmanns Guido Eckhardt (1) en Bob Pingen leggen de laatste hand aan hun multiple kunstkalender. foto Lex de Meester Kunstenaars ontwikkelen millenniumkalender door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het is niet zo maar een kalender, maar een multiple. Een kunstwerk dus, in een oplage van tweehonderd exemplaren. De constructie is zo ingenieus dat het Middel burgse innovatiecentrum Syn- tens de makers Guido Eckhardt en Bob Pingen heeft aangeraden er octrooi op aan te vragen. Zon dag presenteren de twee kunste naars hun millenniumproject in kunstcentrum deWillem3 in Vlissingen tijdens de opening van hun schilderijententoon stelling Het Grote Vlak. Nooit Meer Denken. En Andere Wer ken. Het idee is ooit op straat gebo ren, vertelt Eckhardt. Hij kwam collega-kunstenaar Bob Pingen tegen, ze raakten in gesprek, van het een kwam het ander en toen ze uit elkaar gingen hadden ze besloten een kunstkalender voor het eerste jaar van het nieuwe millennium te maken. „Dat was nog een conventionele kalender, maar gaandeweg be sloten we dat het iets anders moest worden. In verband met de millenniumwisseling beslo ten we dat het een meer toe komstgerichte vorm moest zijn." Prototypes Via verschillende prototypes kwamen de Vlissingse kunste naars uiteindelijk op het idee van een platte glazen doos, waarin behalve de twaalf maanden ook twaalf afbeeldin gen en twee keer twaalf versie ringen (Pingen: „De zijbeuken, zeg maar") kunnen worden ge wisseld. Allemaal los van el kaar, zodat een enorm aantal combinaties mogelijk is. De kij ker/koper is zogezegd baas over het beeld dat hij wil zien. „Men sen kunnen hun eigen beeld cre- eren rond de maandaandui- ding", verklaart Pingen. „Het is mogelijk om elke dag van het jaar 2000 drie keer van afbeel ding te wisselen en steeds iets nieuws te maken. Als je je dus verveelt, heb je een heel jaar wat te doen. En aan het eind van het jaar heb je een mooie, handge maakte doos, waar je je vlinders 1 in kunt prikken, of die je met f zand kunt vullen." e Van de tweehonderd exempla ren die van de kalenderdoos zijn vervaardigd, zijn er inmiddels! 121 afgenomen. De grootste be-j stelling komt van de gemeente i Vlissingen, die daarmee garant j stond voor het kunstproject, Zowel van Eckhardt als van! Pingen bevat de doos zes gesigneerde reproducties. De 1 originele schilderijen zijn geëx poseerd in het W#AK, de expo- sitieruimte van het Buro Beel dende Kunst Vlissingen in het f nieuwe kunstcentrum deWil- I lem3. Zondag wordt de exposi- tie om 16.00 uur officieel ge opend. Bijna gelijktijdig openen de tentoonstellingen van Loek I Grootjans, Martin Riebeek en William Speakman in De Wa tertoren in Oost-Souburg (14- 17 uur) en van Florette DijkstraI en Luc Hoekx in de eveneens in 1 deWillem3 gevestigde W3 Gale- ries (15-18 uur). De exposities duren tot en met 23 januari, open: do t/m zo van 12-17 uur. mers. Daar zette De Delta dit jaar weer de sloophamer in voor de huidige vernieuwing. Het drie verdiepingen tellende gebouw sluit aan op het hoofd gebouw. Architect Guus van Bebber voorzag de gevel van Franse balkons op de verdie pingen en terrassen voor de parterrekamers. De nieuwe Benelux-driesterrenkwalifi- catie eist voortaan voor elke kamer douche en wc ensuite, verklaart F. van 't Westende. „Toen ik begon dacht ik in kwartjes. Mensen kregen vol ledig pension voor 9,50 gulden en badkamers delen was heel gewoon," vergelijkt hij. Eind april heropent het hotel op viersterrenniveau, maar met driesterrenkwalificatie. „We willen een familiehotel blijven. Hier kan iedereen terecht." F. van het Westende en schoondochter Sandra voor de nieuwe hotelvleugel in aanbouw bij de duinrand van Zoutelande. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 60