Inwoners Grozny op de vlucht Gulle bun van brouwers kost premier Nedersaksen baan PZC Justitie onderzoekt modewereld Milaan na documentaire Oorlog verdrijft Angolezen uit eigen land Assisi woont deels nog in containers, maar de basiliek is weer als nieuw SFOR ontmantelt in Bosnische stad Brcko lokale legereenheden Mladic kleineerde Karremans buitenland Zware bombardementen Duits parlement akkoord met bezuinigingen latavia komt aan in Sydney Sekstoerist wijkt uit naar Amerika Blanken doelwit in Zimbabwe Doden bij aanslag in Iran Abortuspil in Duitsland te koop Uitstel vrijlating genocideverdachte lekraïne reset kernreactor in sjernobyl Rellen Ambon eisen het leven van tientallen zaterdag 27 november 1999 van onze redactie buitenland MILAAN - De Italiaanse justitie stelt een onderzoekin naar de in opspraak geraakte modewereld in Milaan. Aanleiding is een do cumentaire, waarin is te zien hoe medewerkers van Elite, het grootste modellenbureau ter wereld, hun best doen jonge mo dellen het bed in te krijgen. Volgens de Italiaanse pers toont dè documentaire aan dat vaak jonge meisjes die in de mode carrière proberen te maken, in gewijd worden in het gebruik van drugs. Ze worden onder druk gezet om seks te hebben met mensen van het bureau. De film werd gemaakt door een Britse journaliste, die zich uit gaf voor mannequin en infil treerde in de Milanese modewe reld. Een klein jaar filmde zij met een verborgen camera. Twee directeuren van het mo dellenbureau dienden naar aan leiding van de documentaire hun ontslag in. Elite Europe-di- recteur Gerald Marie en Elite Model Look-baas Xavier Mo- reau willen zich zo verdedigen zonder dat het modellenbureau hierin verwikkeld raakt, aldus de advocaat van Elite. Model Look is de modellencompetitie waaraan jaarlijks duizenden meisjes deelnemen in de hoop op een plaats in de Elite-stal. In de documentaire is te zien hoe Marie de journaliste voorstelde om tegen betaling met hem de nacht door te brengen. Toen ze dat weigerde, werd ze uitge scholden. Moreau, goed bevriend met het zwarte model Naomi Campbell, wordt gefilmd terwijl hij deni grerende opmerkingen maakt over zwarte vrouwen. „Afrika zou prima zijn als iedereen wit was", zegt hij ondermeer. Het internationale hoofd van het modellenbureau, John Ca- sablancas, bood zijn 'onvoor waardelijke excuses' aan mo dellen en hun families aan voor het 'schokkende, onaanvaard bare en ongepaste gedrag' van de directeuren. AFP/Belga/AP van onze redactie buiterland GROZNY - Inwoners van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zijn gisteren massaal op de vlucht geslagen, nadat het Rus sische leger de voorgaande avond en nacht honderden ra ketten op de stad had afge vuurd. Vluchtelingen zeiden dat veel burgers bij de aanvallen om het leven zijn gekomen en dat delen van de stad in brand staan. Tienduizenden inwoners van Grosny waren al eerder op de vlucht geslagen, maar vooral BERLIJN - De meerderheid van deBundestag, de Duitse Tweede Kamer, heeft gisteren inge stemd met de begroting voor ,'olgend jaar. Daarmee kreeg de regering-Schröder toestem ming om de komende jaren voor zo'n dertig miljard mark 33,8 miljard) te bezuinigen. De regeringspartners, de Groe nen en de sociaal-democraten (SPD) steunden de begroting, de oppositiepartijen CDU/CSU (christen-democraten) en de li berale FDP konden zich er niet in vinden. De regering-Schröder snijdt 'olgend jaar het diepst in de uit gaven van het ministerie van Arbeid. Dat moet het in 2000 met 170,5 miljard mark doen, 'jl procent minder dan dit jaar. De totale uitgaven worden vol gend j aar met 1,4 procent gekort tot 478,8 miljard mark. Het be grotingstekort bedraagt 49,5 niljard mark en komt daarmee voor het eerst sinds 1992 onder le vijftig miljard mark. DPA/AFP veel ouderen en zwakkeren waren achtergebleven. Zij bi vakkeerden al weken in schuil kelders. De beschietingen be gonnen donderdagavond en gingen door tot gisterochtend vroeg. Ook de bij Grozny gele gen stad Oeroes-Martan werd de hele nacht gebombardeerd. De Russische generaal Manilov zei gisteren dat sinds het begin van de Russische aanvallen op Tsjetsjenië in september meer dan vierduizend rebellen zijn gedood. Aan Russische zijde zouden slechts 187 doden zijn gevallen. Russische soldaten moeders beschuldigden de rege ring er donderdag echter van de verliezen aan Russische zijde te verzwijgen. Volgens de moe ders, die zijn verenigd in de Moederrechtenstichting, zijn al meer dan 720 militairen gesneu veld. Volgens Manilov is de Russische campagne in Tsjetsjenië in zijn derde fase beland: de voltooiing van de vernietiging van rebellen en hun bases in de bergen in het zuiden van de opstandige repu bliek en het herstel van de socia le en economische omstandig heden en de veiligheid, zodat de vluchtelingen veilig kunnen te rugkeren. Manilov beweerde dat 'het grootste deel' van deze fase nog dit jaar wordt afgerond, waarna het Russische leger permanent in Tsjetsjenië gestationeerd wordt. Grens Tsjetsjeense vluchtelingen mel den dat de Russische troepen steeds meer mensen aan de grens met Ingoesjetië tegenhou den. De Russische grenswach ten zeggen dat ze op zoek zijn naar misdadigers en rebellen die proberen te vluchten. Sinds de gevechten in Tsjetsjenië be gonnen, zijn 220.000 mensen naar de naburige republiek ge vlucht. ANP/RTR/AP OSIRE - Angolese vluchtelingen wachten met hun bezittingen in een opvangkamp in Osire, een plaats ten noorden van de Namibi- sche stad Windhoek. Duizenden mensen zijn de afgelopen weken naar Namibië en Zambia gevlucht wegens de verhevigde strijd in het zuiden van Angola. Hulpverleners zijn bang voor een nieuwe golf vluchtelingen. Medewerkers van de VN-vluchtelingenorgani- satie Unhcr zeiden gisteren dat 2400 Angolese burgers naar Nami bië zijn gevlucht en nog eens 3700 naar Zambia. Door de bijna 25 jaar durende burgeroorlog in Angola zijn al twee miljoen mensen van huis en haard verdreven. foto J utta Do bler/AP door Hans Geleijnse ASSISI - De kardinaal uit het Vaticaanzalerzijn, en de presi dent van Italië. Gewone men sen mogen, op gepaste afstand, ook komen kijken naar het nieuwe wonder van Assisi: de beroemde Basiliek van Sint Franciscus. Het complex uit de 13de eeuw is in recordtijd her steld. „We hebben de race te gen de tijd gewonnen", zei mi nister van Cultuur Melandri. Een zware aardbeving zorgde in 1997 voorforse beschadigin gen aan kunstwerken, pla fonds en muren van het bede- vaartsoord. Dankzij een énorme inzet van werklieden (623) en geld - de staat four neerde zo'n 84 miljoen gulden - is het gelukt om nog juist voor de pelgrims toestromen voor de millenniumviering, de meeste schade weg te werken. Voor de 25.000 inwoners van het op een vierhonderd meter hoge heuvel gelegen stadje bre ken gouden tijden aan nu de steigers en andere bouwmate rialen bij him toeristentrekker zijn verdwenen. Bij alle jubel over de wonder baarlijke redding van de we reldberoemde fresco's van Cimabue en Gottione zal kar dinaal Sodano, rechterhand van de paus, morgen bij de mis ook geweeklaag horen. Dui zenden inwoners van Assisi en omgeving voelen zich achter-, gesteld bij alle attentie voor de uit drie kerken bestaande basi liek. Zeker tienduizend men sen gaan hun derde Kerstmis en de eeuwwisseling tegemoet in de stalen containers die zij in september als 'tijdelijk'onder komen kregen omdat hun hui zen waren verwoest. Het conflict tussen het mate riële verlies van de gewone mensen en de relatief geringe beschadigingen aan de kerk - slechts drie procent van de Ba siliek werd echt getroffen - was er Vanaf de ramp op 26 en 27 september 1997. Autoriteiten en media hadden maar voor één ding aandacht: de histori sche kunstschatten in het zwaarst getroffen deel van de Basiliek, de Gotische boven kerk. Dat er bij de aardbeving behalve daklozen ook elf do den waren te betreuren, raakte volledig ondergesneeuwd. Het legertje experts heeft er in elk geval voor gezorgd dat twee fresco's uit de Renaissance bij de kerkingang weer in oude glorie zijn hersteld. En er is hoop voor de toekomst: de in- gestorte gewelven en muren zijn weer opgebouwd met een nieuW soort elastisch cement. Bij een volgende aardbeving hoeft er niets meer kapot te gaan. GPD ÏDNEY - De replica van het VOC-schip Batavia kwam gisteren an in Sydney. Het vaartuig, dat negen weken geleden aan boord an een wachtschip uit Nederland vertrok, is één van de blikvan- ers van de Olympische Spelen van 2000. foto Rob G riff ith/AP door Peter van Nuijsenburq BERLIJN - De in opspraak ge raakte minister-president van de Duitse deelstaat Nedersak sen, Gerhard Glogowski, is gisteren afgetreden. Een jaar geleden volgde Glogowski de huidige bondskanselier Schro der op als minister-president. Hij kwam de afgelopen week onder vuur te liggen na onthul lingen over een serie schandalen en schandaaltjes. Glogowski wilde gisteren tij dens een persconferentie in Hannover niet nader ingaan op deze onthullingen. Hij zei alleen dat 'deze aantijgingen onge grond' waren, maar dat hij de schijn tegen had en dat zijn functioneren daardoor onmo gelijk was geworden. Glogowski was in opspraak ge raakt nadat zondagsbladen hadden onthuld dat hij dit voor jaar had 'vergeten' zijn huwe lijksreis te betalen en dat zijn bruiloftsfeest gesponsord was door twee brouwerijen. In de loop van de week volgden ont hullingen over andere, door het bedrijfsleven betaalde reisjes en gisteren, als slotakkoord, over 'kortingen' bij de aankoop van onroerend goed. Naar het zich laat aanzien heeft Glogowski vooral onder druk van zijn partijde SPDhet veld geruimd. Hij zou voor de soci aal-democraten een blok aan het been kunnen worden bij hét politieke thema van het jaar: de SPD en haar coalitiepartner de Groenen hebben deze week in Berlijn besloten een onderzoek in te stellen naar illegale fond sen bij de CDU. Een wapenhandelaar heeft de CDU in augustus 1991 een mil joen mark gegeven. De CDU was toen regeringspartij en het miljoen zou de 'provisie' zijn voor de levering van pantserwa- MONTREAL - Nu het sekstoerisme in Azië steeds harder wordt aangepakt, zoeken steeds meer pedofielen hun heil in Latijns-Amerika. Dit zei de kinderrechtenactivist Bruce Harris gisteren tijdens de tweedaagse internationale confe rentie over de rechten van het kind in Montreal. Harris, die in Costa Rica een internationale organisatie leidt die straatkinderen probeert te beschermen, ervaart de vernie tigende effecten van de oprukkende pedofiele seksindustrie in Latijns-Amerika van nabij. RTR HARARE - Het Zimbabwaanse parlement heeft de zwarte be volking donderdag opgeroepen het recht in eigen hand te ne men en blanken die zwarten slecht behandelen, in elkaar te slaan. Burgerrechtengroepen zeiden gisteren in een reactie dat geweld nog nooit iets heeft opgelost en spraken schande van de oproep van het parlement. In Zimbabwe, het voormalige Rhodesië, wonen 12,7 miljoen zwarten en zeventigduizend blanken. Het land maakt de erg ste economische crisis door sinds het in 1980 onafhankelijk werd. In de steden zijn twee miljoen werklozen en de inflatie bedraagt zeventig procent. Daar komt nog bij dat elke maand duizenden mensen sterven aan aids en de gezondheidszorg een puinhoop is. De partij van president Robert Mugabe, ZA- NU, heeft op drie na alle parlementszetels. AP TEHERAN - Een bomaanslag in de Iraanse stad Ahwaz heeft donderdagavond laat vier mensen het leven gekost. Volgens het persbureau IRNA ontplofte een bom van de gewapende oppositiebeweging Volksmujahedin bij de universiteit van Ahwaz. Door de explosie vielen twee doden en acht gewon den. Bij een achtervolging van de verdachten zouden twee le den van de Volksmujahedin zijn doodgeschoten. De Volksmujahedin zeiden dat de aanslag gericht was op het hoofdkantoor van de geheime dienst. Bij de aanslag zou een 'groot aantal' politiemensen zijn omgekomen. Ook bij een mortieraanval op de Revolutionaire Garde in Khorramabad vielen donderdagavond volgens de muja- hedeen veel slachtoffers. In Kermanshah zou het hoofdkan toorvan de ordetroepen zijn beschoten. AFP/DPA/AP MÜNCHEN - De verkoop van de abortuspil Mifegyne in Duitsland, die maandag op de valreep werd uitgesteld, is sinds gisteren wel mogelijk. De distributie wordt nu gedaan door een speciaal daarvoor opgerichte dochteronderneming van het bedrij f Femagen Arzneimittel uit Holzkirchen. Femagen, de Duitse distributeur van de Franse pil, stond op het punt met de distributie te beginnen, toen de autoriteiten van het district Oberbayern daar een stokje voor staken om dat de levering in strijd zou zijn met de geneesmiddelenwet. Mifegyne is niet bij apotheken te koop, maar wordt recht streeks aan artsen en ziekenhuizen geleverd. DPA ARUSHA - De Kamer van Beroep van het Rwanda-Tribunaal heeft besloten de omstreden vrijlating van de genocide-ver dachte B ar ayagwiza met zeven dagen uit te stellen. Dit maak te het VN-hof in het Tanzaniaanse Arusha gisteren bekend. Het besluit tot vrijlating - onder meer omdat Barayagwiza te lang in voorarrest heeft gezeten zonder dat hij formeel is aan geklaagd - heeft tot een zware crisis geleid tussen de Rwande se regering en het Rwanda-Tribunaal. Kigali vindt het onaanvaardbaar dat Barayagwiza op vrije voeten zou komen. Hoofdaanklaagster Del Ponte van het Rwanda-Tribunaal is daarom niet welkom in Rwanda. RTR sie-uitgaven met vijftien pro cent te verlagen. Met die toezegging in het ach terhoofd, besloot de Ameri kaanse SFOR-commandant Adams na gesprekken met de militaire leiders, dat zeven le gereenheden tegen het einde van het jaar worden ontman teld, in plaats van verplaatst. Het gaat om vijf MKF-eenheden (drie brigades en twee bataljons en twee RS-eenheden (een bri gade en een bataljon). De wa pens worden onder supervisie van SFOR vernietigd. RTR gens aan Saudi-Arabië. De CDU heeft het geld nooit ont vangen. Het werd verdeeld on der de toenmalige penning meester, Kiep, en twee andere CD U-functionarissen. In deze affaire dreigt ook ex- bondskanselier Kohl betrokken te raken. Zijn oude secretaris generaal Geissler heeft het be staan 'zwarte kassen' bevestigd. Kohl zou daarvan geweten heb ben. Hij zelf was daar altijd op tegen geweest, zei Geissler, die in de jaren tachtig door Kohl op een zijspoor werd gerangeerd en een verbitterd tegenstander van de ex-kanselier is. GPD van onze redactie buitenland SARAJEVO - De door de NAVO geleide vredesmacht voor Bos- nië-Herzegowina, SFOR, heeft gisteren besloten Servische en Moslini-Kroatische legereenhe den te ontmantelen in de strate gisch belangrijke regio Brcko. De opheffing is deel van een mi litair bezuinigingsplan voor Bosnië, zo is vanuit het SFOR- kantoor in Sarajevo vernomen. Brcko is een rivierhavenstad aan de Sava in het noorden van Bosnië. De stad en omgeving vormen een vijf kilometer brede verbinding tussen het westen en oosten van het Servische ge deelte van Bosnië, de Republika Srpska (RS). Op vijf maart bepaalde de inter nationale arbitragecommissie dat Brcko, dat tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995) door de Serviërs van haar moslimbewo ners werd 'gezuiverd', een neu trale status krijgt en federaal gebied wordt. Dit betekent dat de RS en de Moslim-Kroatische Federatie (MICE) haar samen moeten besturen. Defensie-uitgaven De twee entiteiten hebben ieder een eigen krijgsmacht. Onder druk van het Westen beloofde het Bosnische inter-etnische presidentschap in juli de defen- IEV - De Oekraïnse regering ceft gisteren de enige nog func- onerende reactor in de kern- entrale van Tsjernobyl weer in edrijf gesteld. Het Westen is _ozorgd dat de centrale, waar 'ch in 1986 een ernstige kern- amp voordeed, niet 'millenni- toproof' is. •e reactor was vijf maanden uiten bedrijf voor reparaties, olgens een akkoord met de G- de zeven grootste industrie- aties, zou de centrale dit jaar bloten worden, maar de Oe- raïners zeggen dat de reactor 'oet blijven draaien om in de jektriciteitsbehoefte te voor- en, Het geld dat de G-7 had- en toegezegd voor twee nieuwe Actoren is nog niet binnen, al ls de regering. Tsjernobyl '°et daarom zeker in de win dmaanden doordraaien. AP door Hans Leber HILVERSUM - De Bosnisch- Servische generaal Mladic had weinig respect voor het Nederlandse bataljon in de moslimenclave Srebrenica. Nieuw opgedoken beeldmate riaal van de val van de enclave in 1995 maakt duidelijk dat de oorlogsmisdadiger de Neder landse militair, Dutehbat- commandant Karremans, zelfs kleineerde. De actuali teitenrubriek Nova kocht de beelden en zendt een deel er van vanavond uit. Gewelddadigheden zijn er niet in te zien, wel onderhan delingen. Mladic gaat bij de eerste ontmoeting met luite nant-kolonel Karremans hard tekeer. Karremans, wiens eenheden zijn bescho ten en ook terugschoten, wringt zich in allerlei boch ten. Mladic: Uw troepenheb ben mij persoonlijk bescho ten." Karremans: „Daar weet ik niets van, maar als dat zo is bied ik daarvoor excuses aan. Als mens en als militair. Nor maal gesproken schieten we niet op generaals." De verslagen Karremans be dankt Mladic voor de goede behandeling van gegijzelde Dutchbatters. Ook legt hij uit dat beslissingen niet van hem, maar van hogerhand kwa men. Karremans: „Ik ben slechts de pianist. Schiet dus niet op de pianist. "Mladic: ,,U bent een waardeloze pianist."' Mladic vraagt aan Karremans of hij kinderen heeft. Karre mans: „Ja, twee." Waarop Mladic vraagt: „En u wilt ze graag terug zien?" Karremans zegt: „Ja natuurlijk." Regelrecht schrijnend zijn de beelden van het overleg tus sen Mladic, Karremans en een moslimdelegatie. Twee van de drie leden daarvan zijn na het drama spoorloos. Duidelijk blijkt dat Karre mans aanvankelijk vraagt om hulp en verzorging voor de duizenden bijeengedreven moslims bij zijn kampement. Mladic zegt alle hulp toe. Een delegatie van overleven den en nabestaanden van Sre brenica spreekt dinsdag voor het eerst in twee j aar weer met ambtenaren van het ministe rie van Defensie. Van de ruim zevenduizend vermisten na de val van Srebrenica zijn tot nog toe slechts zestig slachtoffers geïdentificeerd. Van tweedui zend zijn de resten gevonden. De overige vijfduizend slacht offers zijn spoorloos. GPD (Advertentie) Voor iedereen met twee rechterhanden is er nu het ISDN Döe-Het-Zelf-pakket. Dit pakket, inclusief handleiding en aansluitmaterialen, koopt u al vanaf f 75,-*. U bespaart dan f 150,- op de gebruikelijke aansluitkosten van f225,- en u profi teert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, altijd bereikbaar met twee lijnen, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Nu verkrijgbaar bij 0800-0402, Primafoon, www.kpn-telecom.nl/isdn en de officieel KPN Telecom dealer, o.a. Dynabyte, BelCompany, Megapool, Dixons, Dixtone, ITS, Electronic Partner en het postkantoor. AMBON - Bij gevechten tussen moslims en christenen in de Mo lukse hoofdstad Ambon zijn gisteren zeker 32 doden en meer dan 140 gewonden gevallen. De meeste slachtoffers werden vol gens de directeur van een isla mitisch ziekenhuis in Ambon doodgeschoten door Indonesi sche ordetroepen. Onder de moslims vielen twin tig doden; onder de christenen twaalfDe gevechten braken uit nadat er in de christelijke wijk Mardika een huis in brand was gestoken, aldus getuigen. Minister Herfkens van Ontwik kelingssamenwerking hoopt dat vriendschapsbanden tussen gemeenten in Nederland en de Molukken bij dragen aan het op lossen van de etnisch-religieuze conflicten op de eilanden in het oosten van Indonesië. Zij zei dat tijdens haar tweedaagse bezoek aan Jakarta. Vlissingen heeft al een stedenband met Ambon. Een Zeeuwse vertegenwoordi ging bezocht het eiland enkele maanden geleden. AP/GPD (Advertentie) Bij verhuizing of vervanging v en exclusief randapparatuur. p huidige aansluiting (bij een nieuwe aansluiting f 100,-)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5