Heilsleger schiet daklozen te hulp 19?" Zelfgetekende kerstkaarten voor terminale patiëntjes 'Sïfv Staten op de bres voor fietsers op dijken Natuurcompensatie vereist voor aanleg van containerkade BJ0STOL Uulehat op de korre! Personeel Philips krijgt brede steun Zeeland Seaports oogst eerste klant voor Axelse Vlakte 13 Plan voor dag- en nachtopvang ligt bij gemeente Terneuzen zeeuwse almanak Geheimzinnig Button c&zB^ejeA ZEEUWS-VLAANDEREP zaterdag Tl november 1999 door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie moet niet moeilijk doen over het fietsen of wandelen op de dijken langs de Westerschelde. Dat vindt de Statencommissie ruimte, milieu en water. Het college van Gedeputeerde Staten vroeg het waterschap Zeeuwse Eilanden onlangs 'met klem' om dijkvakken met veel vogels niet open te stellen voor het publiek. „Te kort door de bocht"zei WD-Statenlid I. Vogelaar vrijdag over de reac tie van het dagelijks provincie bestuur. Fietsen of wandelen op de dijken is volgens hem het recht van iedere Zeeuw. CDA'er J. Ramondt achtte de schade voor de vogels verwaar loosbaar. GS hebben zich te veel door adviezen van des kundigen laten leiden, aldus Ramondt. Hij zei uit eigen er- Varing te weten d at vogels zich Weinig gelegen laten aan een fietser of wandelaar. „De da mes en heren die anders bewe ren, komen niet vaak op de dij ken langs de Westerschelde." SGP en Partij Weststrate on dersteunden de inbreng van WD en CDA De fractie van de PvdA vroeg gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, milieu) om het stand punt van het college deels te herzien. Volgens M. Ie Roy moet het voldoende zijn om be paalde dijkvakken alleen in het broedseizoen af te sluiten. M. Wiersma (GroenLinks/Del- ta Anders) voelde niets voor een compromis. Hij stelde dat de natuur langs de Wester schelde kwetsbaar is en tegen de mens moet worden be schermd: Gedeputeerde Pop pelaars wilde het collegestand- punt aanvankelijk niet aanpassen- Hij stelde voor om af te wachten of het water schap daadwerkelijk buiten dijkse paden gaat openstellen. In het kader van de versterking van de dijken moeten de ko mende tijd nog verharde on- derhoudswegen worden aan gelegd. De Statencommissie ging niet akkoord met Poppe laars' voorstel. De meerder heid van de commissie droeg de gedeputeerde op om de nade len van het recreatief medege bruik van dijken nauwkeurig in kaart te brengen. Het water schap Zeeuwse Eiland heeft eerder geconcludeerd dat de natuur 'niet of nauwelijks' te lijden heeft van wandelaars of fietsers. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Leger des Heils heeft bij de gemeente Ter neuzen een plan ingediend voor het opzetten van een aparte dag- en nachtopvang voor thuis- en daklozen. De organi satie wil wel blijven samenwer ken met het Agogisch Zorgcen trum Zeeland (AZZ) en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). AZZ (nachtopvang) en ZCAD (dagopvang) drijven nu het op vanghuis aan het Schelpenpad. Dat moet op termijn verdwij nen, maar mag in elk geval deze winter blijven, verklaarde wet houder P. Hamelinck onlangs. Het Leger des Heils voelt er on der bepaalde voorwaarden voor om de exploitatie en het beheer van twee opvangcentra over te nemen. AZZ en ZCAD moeten wel hun deskundigheid kunnen blijven inbrengen bij de opvang van speciale groepen, zoals ver slaafde daklozen. Majoor H. G.Kooijman, coördi nator van de activiteiten in Zeeuws-Vlaanderen, laat weten dat het Leger des Heils 'bereid is de opvang in Terneuzen op te pakken'. „Maar dan wel als ge lijkwaardige partners en met inzet van ieders specifieke des kundigheden. In een eerder sta dium kregen we wel eens het gevoel dat de gemeente organi saties tegen elkaar wilde uitspe len en daar werken wij niet aan mee. Wij zijn goed in het opzet ten en laten draaien van op vangcentra, ZCAD en AZZ heb ben eigen zorgterreinen die ze het best kunnen bedienen. Sa men kunnen we Zeeuws-Vlaan- deren volwaardige opvang bie den." Het Leger des Pleils kiest voor aparte centra voor dag- en nachtopvang om hulpzoeken den overdag beter van dienst te kunnen zijn. Kooijman: „Dooi de opvang in één gebouw te hou den, blijven mensen die 's nachts komen, overdag vaak hangen. Kansarmen uit de buurt blijven daardoor vaak verstoken van hulp, leert onze ervaring." Grijs Genoegen Naast het opzetten van een dag en een nachtopvang wil het le ger in Terneuzen ook nóg tien plaatsen voor begeleid wonen creëren en een project 'Grijs Ge noegen' opzetten. Grijs Genoegen is bedoeld als hulppost en vraagbaak voor ou deren voor wie de drempel van het gemeentehuis of een andere officiële instantie vaak te hoog is. Hoeveel geld en menskracht het heilsleger in het project wil ste ken en welke bij ctrage van de ge- wtmm door Maurits Sep VLISSINGEN - De Wester schelde Container Terminal kan alleen worden aangelegd als daar natuurcompensatie tegen over staat. Dat blijkt uit de startnotitie voor het milieuef- fectrapport (mer). Op de plek waar Zeeland Sea ports en Hessenatie de contai nerkade willen aanleggen, be vinden zich bijzondere woon- en groeigebieden voor vogels, vissen en planten. De startnotitie is een verken ning van de omgeving waar de containerkade moet komen: langs de Westerscheldekust tus sen het oude Hoechstcomplex en de kerncentrale Borssele. Op basis van dit rapport kunnen belanghebbenden hun mening geven over de plannen van het havenschap en de Antwerpse stuwadoor. (Advertentie) (Advertentie) Vanaf vliegveld Mid- ^Tra/vs/u.— den-Zeeland, Ant- -■ werpen of Rotter- uwpartner ir dam direct naar het persoonu/kvervoer vliegveld van be stemming! Geen wachttijden, dicht bij uw reisdoel, tijdwinst en praktisch geen bijkomende reiskosten, mogelijk heden voor vervoer tot 8 personen! Calandweg 2F, 4341 RA Amemuiden, Tel. 0113-612406 VTV nr 780 ^ax 3606 Advertentie FURBY diverse kleuren 22-33 i Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 meente wordt verwacht, wil de majoor niet prijsgeven. „Onze notitie ligt net bij de gemeente, die moet zich daar eerst over uitspreken. Ik verwacht wel dat we op korte termijn worden uit genodigd om met alle eventuele partners overleg te voeren." Door de beslissing van burge meester en wethouders om het noodgebouw aan het Schelpen pad in elk geval deze winter te handhaven, hoeft geen gebruik te worden gemaakt van het aan bod van het leger om het vakan tiehuis van Hoeve La Salette in Vogelwaarde als tijdelijke nachtopvang te gebruiken. Wethouder Hamelinck was vrij dag niet bereikbaar voor com mentaar. Volgens woordvoerder Neve is het voor de gemeente nog te vroeg om een standpunt te bepalen. „Het rapport van het Leger des Heils is net binnen en moet nog worden uitgeplozen. Bovendien moet er ook nog eens goed worden gerekend. Voor volgend jaar is weliswaar geld beschikbaar, maar of dat in 2001 en 2002 ook zo zal zijn, is nog niet bekend. Daarom willen we eerst met de gemeenten Vlis- singen, Middelburg en Goes overleggen hoe de situatie daar is en kijken of er een gezamen lijk beleid is op te stellen. Begin volgend jaar volgt dan het over leg met het leger en de andere partners." De Westerschelde is van inter nationale betekenis als broed gebied voor kustvogels en als kraamkamer voor vissen. Door de aanwezigheid van getij dege- bieden komen diverse vissoor ten hier naartoe om te paren en op te groeien. Het blijkt niet no dig het gebied als speciale be schermingszone aan te wijzen. Ook zijn de plannen in strij d met het Beleidsplan Westerschelde, dat streeft naar het behoud en herstel van natuurwaarden. Ze stroken evenmin met het be stemmingsplan Landelijk ge bied 1998 van de gemeente Bor- sele. Daarin staat de locatie omschreven als buitendijks na tuurgebied. De startnotitie stelt verder vast dat de slikken, schorren en pla ten in de loop van volgend jaar worden aangewezen als natuur monument. De locatie heeft bovendien de status van kern gebied in de ecologische hoofd structuur. Het Structuursche ma Groene Ruimte staat de aanleg van de containerkade daarom niet toe, tenzij daar na tuurcompensatie tegenover staat. Dat betekent dat Zeeland Seaports en Hessenatie op een andere plek een nieuw natuur gebied moeten aanleggen. Ritthemse Bos Overigens heeft havenschaps voorzitter en gedeputeerde voor economie D. Bruinooge vanaf het moment dat hij de plannen voor de containerkade presen teerde, verklaard dat er voor na tuurcompensatie wordt ge zorgd. Het havenschap is van plan het Ritthemse Bos uit te breiden met dertig hectare na tuurgebied. Zeeland Seaports betaalt de kosten daarva, aldus Bruinooge. Germen Modde nam in zijn Peppi Kokkie-act tijdens de Uuleklap vooral de Aardenbtirgse winkeliersvereniging onder vuur. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel AARDENBURG - De vierde LTuleklap was vrijdag in Aardenburg (Uulehat) de opmaat voor het carnaval. Zeven kandi daten konden in de sprekerston hun gal spuwen over de ontwikkelingen in de plaats. De Uuleklap is uitgegroeid tot een gebeurtenis waar de inwoners van de kik- kerstad al maanden naar uitkijken. In restaurant De Roode Leeuw werd deze keer een compleet Uuleklapmenu geser veerd, waarbij niemand aan de scherpe tong van de deelnemers ontkwam. Het ge heel werd aan elkaar gebreid door spreek- stalmeester en gargon Rino Pieters. Huis orkest de Blaosuuln zorgde samen met disco Boud voor de muziek. Het voorgerecht werd opgediend door Germen Modde. Na eerdere optredens als Louis van Kaal en Doris de Dwerg kroop Modde nu in de huid van Peppi en Kokkie. De winkeliersvereniging, de Warvo, kreeg het zwaar te verduren voor haar rol bij de aanleg van de rondweg om Aardenburg. Modde noemde de Warvo een zogenaamd onzinkbaar schip, zoals de Titanic. „Zoals een ijsberg voor de ondergang van het schip zorgde, zo zorgt de rondweg voor de ondergang van de Warvo", betoogde hij. Na het voorgerecht van Modde werd het soepje geserveerd door Eric de Rijcke, het tussengerecht door Brigit en Sabine Champion; het hoofdgerecht werd bereid door Arnold Scheppers. Peter de Vrieze zette het nagerecht op tafel en Hennie Ginneberge sloot het cabareteske maal af. Vandaag wordt de Uuleklap in een uitver kochte zaal nog eens overgedaan. door René Hoonhorst HULST - Dat hun tekeningen waren uitgekozen om officieel op een kerstkaart te worden ge drukt, vinden Daphne van Geertruy (12) en Erik d'Hont (14), leerlingen van het Rey- naertcollege, fantastisch. Dat ze voor hun prestatie ook nog een beloning van honderd gulden krijgen ('tenminste, dat is ons beloofd'), is natuurlijk ook mooi meegenomen, bekent Erik. Daphne tekende een aantal vro lijke kerstmannetjes en Erik laat de Hulster basiliek in kerst sfeer zien. Met him ontwerpen steunen ze het goede doel en dat is natuurlijk nog belangrijker dan de persoonlijke roem, be vestigen ze. De kerstkaarten van Daphne en Erik, oud-leerling T. Mahu en de tekenleraren B. Terzic-Jouret en R. Verhelst zitten gezamen lijk in een mapje. Per setje van vijf kosten de kaarten vijf gul den. De opbrengst is geheel be doeld voor Mappa Mondo, een huis van het Rode Kruis in We- zepwaar ernstig zieke kinderen onder deskundige medische be geleiding samen met hun ouders hun laatste levensweken door brengen. In Wezep verkeren de patiëntjes zoveel mogelijk in een 'huiselijke sfeer'. Het Reynaertcollege dacht er al langer aan om haar kerstactie specifiek aan het huis voor ter- minale patiëntjes op te dragen. Erik en Daphne togen daarom vrijdag naar burgemeester A Kessen, tevens voorzitter van de Hulster afdeling van het Rode Kruis. Als voorzitter nam hij di rect vijf setjes kaarten af. Kes sen zorgt daarmee voor één pro mille van de totale omzetals het aan conrector brugklassen C. Dhont ligt. „We zetten inder daad hoog in en rekenen op een omzet van 25 mille." Leerlingen van het Reynaert- door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het stakende Philips-personeel in Terneuzen krijgt volgende week waar schijnlijk steun van collega's el ders in het land. Dat zei FNV- bestuurder J. Cuperus tijdens het stakingsoverleg vrijdag middag tegen zijn achterban. „We hebben nog geen concreet antwoord, maar de voortekenen zijn bemoedigend", meldde hij gisteren, onder luid applaus van de aanwezigen. Het zou gaan om vestigingen in onder meer Winschoten, Groningen en Stadskanaal. Ondertussen is de verhouding tussen de vakbonden en de di rectie van Philips op de tweede stakingsdag in Terneuzen ver slechterd. De irritatie onder de medewerkers liep vrijdagoch tend op nadat vestigingsdirec teur S. Klawer kritiek had geuit op de vlaggen, die de vakbonden binnen de Philips-poort hadden gehesen. Hij noemde dat 'onge past'. Daarnaast zouden de sta kers volgens hem de toegang tot de Philips-vestiging voor werk willigen belemmeren. „Ik ben gebeld door werknemers, die geen idee hadden hoe ze binnen moesten komen"zei hijDe sta kers ontkenden de aantijging. Eisen De gezamenlijke vakorganisa ties FNV, CNV en De Unie over handigden gisterochtend aan Klawer een brief, waarin zij hun eisen nogmaals kenbaar maken. De bonden willen de toezegging dat de spaarlampenafdeling in Terneuzen blijft. Daarnaast ei sen ze inhoudelijke onderhan delingen over het alternatieve plan, dat de ondernemingsraad enkele weken geleden heeft in gediend om de afdeling in Ter neuzen voor sluiten te behoe den. „Philips vindt dat het plan te veel tijd vergt en te duur is", zei Cuperus. „Ik ben ervan over tuigd dat we de doorlooptijd kunnen verkorten en het inves teringsniveau verlagen. Het plan dat nu op tafel ligt is in het tijdsbestek van een maand ge maakt. Ik weet zeker dat we het met specifiekere informatie concurrerend kunnen- maken. Daarvoor moeten we met Phi lips onderhandelen, maar de di rectie wil dat niet." Sociaal plan „We zijn wel degelijk bereid de inhoud van ons besluit toe te lichten", reageerde Klawer. „Maar de vakorganisaties heb ben daar geen zin in. We hebben ons de afgelopen periode gehou den aan de gemaakte afspraken. De OR zou bewijzen dat het plan realiseerbaar is. Dat bleek niet zo te zijn. In principe gaan we daar niet meer over discussië ren. Anders blijven we praten over telkens weer verbeterde voorstellen. De OR heeft de doorlooptijd al een keer aange past. Het lijkt me raar dat er nog een derde doorlooptijd zou ko men. We denken liever mee over een sociaal plan." Cuperus riep iedereen op om dinsdag 30 november om zeven uur in de ochtend bij de poort te verzamelen. „Neemjulliegezin- nen mee", vroeg hij. „Ik beloof dat het leuk gaat worden, maar verder kan ik er nog niets over zeggen. Het wordt dinsdag van zelf duidelijk waarom dat zo is. Boete voor dronkemansrit TERNEUZEN-DeTerneuzense politierechter veroordeelde vrijdag een 51-jarige man uit Axel voor dronken rijden tot 500 gulden boete, 850 gulden voorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Axelaar was 15 februari dit jaar in zijn woonplaats doorge reden, nadat hij onder invloed tegen een'lichtmast was gere den. De schadeclaim van de ge meente Axel, 1245 gulden voor de lichtmast, werd niet ontvan- kelij k verklaard. door Maurits Sep WESTDORPE - Zeeland Sea ports staat op het punt de eerste klant voor de Axelse Vlakte te contracteren. Het Oostenrijkse bedrijf Wiget is voornemens zich aan de Autrichehaven te vestigen. Volgens het haven schap wil Wiget er een produc tiebedrijf opzetten dat bulkgoe deren gaat verwerken. Wiget onderhandelt met Zee land Seaports over de aankoop van 2,3 hectare en het recht om later nog eens 6,6 hectare te ver werven. Het productiebedrijf zal naar verwachting 600.000 ton bulkgoederen per jaar ver werken. Meer dan de helft moet met binnenvaartschepen wor den vervoerd naar klanten. Om wat voor producten het gaat, is nog niet bekend. Met de komst van Wiget naar de Axelse Vlakte is een investering gemoeid van om en nabij de dertig miljoen gulden, aldus het havenschap. Het bedrijf levert werk aan vijf tien tot twintig mensen. Transactie De eerste contacten van Zee land Seaports met Wiget date ren van februari van dit jaar. Aanvankelijk was het de bedoe ling de grondtransactie woens dag 1 december door het algemeen bestuur van het ha venschap te laten goedkeuren. Het dagelijks bestuur heeft dat voorstel echter ingetrokken, ómdat de onderhandelingen nog niet zijn afgerond. Volgens het schap moeten de aandeelhouders van Wiget nog hun goedkeuring verlenen aan de investering. Dat zou begin december moeten gebeuren. Als dat doorgaat, kan in januari het contract voor de grondverkoop worden gesloten. Het baggerwerk voor de haven in de Axelse Vlakte is in septem ber afgerond. De aanleg van de insteekhaven kostte rond de 27,5 miljoen gulden. De kade heeft een lengte van 225 meter. Het is de bedoeling dat Wiget de volledige lengte in gebruik zal nemen. De kade zal wel via een openbare ontsluiting voor der den bereikbaar blijven. De ont sluitingswegen zijn overigens nog niet klaar. Zeeland Sea ports liet eerder weten dat die rond de zomer van 2000 gereed kunnen zijn. (Advertentie) Wil degene die afgelopen nacht om 04.00 uur bij X-Ray in Goes een rij le ren NICKELSON jassen heeft meegeno men nog even langs komen? Dan kun nen we jouw klantenkaart nog even af stempelen. Gelieve ook voortaan de ruit heel te laten. Dat geeft zo'n rommel hè! Daphne van Geertruy en Erik d'Hont kouden gisteren direct vijf setjes van de onder meer door hen gete kende kerstkaarten kwijt aan burgemeester A Kessen van Hulst. foto Peter N icolai college proberen tot en met vrij dag 17 december de kerstkaar ten aan de man te brengen. Daarnaast is er op de kerst markt van vrijdag 10 december een kraam van waaruit de kaar ten worden verkocht. De spannende tijden breken weer aan. In dat Middelburg se gezin wordt al dagen bui tengewoon geheimzinnig ge daan. Er klinken bevelen dat het betreden van bepaalde kamers tijdelijk niet is toege staan. Onder bedden kijken is ook uit den boze. Voorts zijn er kasten tot verboden gebied verklaard. In zo 'n situatie zit er niets an ders op dan er maar op slink se lüijze achter zien te komen wat voor geschenken er zijn De huisvader trof het zeer toen hij zijn jongste zoontje op het kind af vroeg wat hij op pakjesavond kon ver wachten. „Dat zeg ik niet", reageerde het knaapje, „anders rook je het toch maar op". (Advertentie) Baby-kinder- speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59