beslist mee )ver kunstwerk Renesse herdenkt dood ien verzetsstrijders PZC Slogan levert school gratis zonnepanelen op PZC Nieuwe kroniek belicht Schouwse familienamen Verkassen Kruiningse riolen kost twee ton Stad en Lande valt over procedure nieuw gemeentehuis zeeland s 15 kmtes-leerlingen in selectiecommissie zaterdag Tl november 1999 ior Ali Pankow ERIKZEE - De jeugd mag jebeslissen over het kunst- ;rk dat bij het nieuwe ge- jentehuis in Zierikzee moet inen. De gemeente Schou- ;n-Duiveland wil dat twee ;rlingen van de Pontes Scho- ïgroep zitting nemen in de be- rdelingscommissie die advies uitbrengen over de ingc- projecten. De belang- bij de jongeren blijkt Achttien leerlingen heb- n zich aangemeld om in de uimissie zitting te nemen. cultuur B. gaf deze week tijdens het k culturele en kunstzinnige rming (ckv) in de vorm van gastles een nadere toelich ting op de plannen van de ge meente voor een kunstwerk in het nieuwe gemeentehuis. Het is de bedoeling dat de crea tie in de plaats komt van een ge wone bouwkundige construc tie. Dat kan zijn de vloer, een raam, kolommen, maar ook een stuk buitenterrein. Het object of de constructie dient een relatie te hebben met het publieke ka rakter van het gebouw. De ge meente stelt een budget van 150.000 gulden voor het kunst werk beschikbaar, inclusief alle voorbereidings- en uitvoerings kosten. Reacties Oproepen in dagbladen en het tijdschrift Beeldende Kunst le verden 91 reacties op van vorm gevers uit het hele land. „De orlngrid Huibers IUININGEN - Bijna twee ton nkt wethouder M. van Over- van de gemeente Reimers- nodig te hebben voor de van De Oude Mo- aan de Slagveldstraat in De grondzeiler wijken voor een nieuw te uwen buurt. De nieuwe wo- houden straks te veel nd weg van de molen. is ook het besluit van t college om een gedeelte van nieuwe wijk te schrappen, finitief geworden. Omdat de meen te er niet in slaagde ereenstemming te bereiken ;t een tweetal grondeigenaren het gebied, kan er alleen nog bouwd worden op het terrein n voormalig vleeswarenfa- ikant Offerman. egenvaller ie grond is ruim een jaar gele- in al door projectont wikke- ar Imotec/Projektbouw Zee- ud BV uit Terneuzen gekocht. In plaats van de geplande 23 worden er straks 19 woningen gebouwd. Een tegenvaller voor de gemeente die graag het totale braakliggende terrein ingevuld zag. Hoewel het er eerst naar uitzag dat Imotec zou bijdragen in de kosten van de verplaatsing van de molen, draait de gemeente daar nu zelf voor op. Van Over loop: „Imotec levert vier bouw- kavels in. Bovendien zit het be drijf - omdat de gemeente zo lang over de resterende grond heeft onderhandeld - met een behoorlijk renteverlies." Het is volgens hem billijk dat de ge meente de verplaatsing van de molen betaalt. Het geld moet uit de pot dorpsvernieuwing ko men. Een drietal bezwaren van om wonenden tegen verplaatsing van de molen wijst het college af. De molen moet voldoende wind in de wieken houden, zo vinden de bestuurders. Daarom is er een nieuwe stekj e gevonden op de hoek Slagveldstraat/ Sluis weg. meeste inzendingen komen van kunstenaars uit Amsterdam, maar er zitten er ook uit Leeu warden bij en ook vormgevers uit de regio hebben gereageerd", aldus projectleider J. H. M. Beek van de nieuwbouw gemeente huis. Tot vrijdag De kunstenaars die zich in eer ste instantie aanmeldden, had den tot vrijdag de tijd hun visie op kunst in relatie met een ge meentehuis op maximaal één A- viertje uit te leggen. Ongeveer de helft van de aanvankelijke aanmelders hebben daarvan ge bruik gemaakt. Uit de ingedien de ideeën worden drie a vijf kunstenaars geselecteerd. Zij worden uitgenodigd een nader uitgewerkt project te presente ren. De gemeente wil nog een brug slaan met de jeugd en stelt daar om als voorwaarde dat de gese lecteerde kunstenaars bereid zijn hun ontwerp te presenteren tijdens een speciale bijeen komst met alle leerlingen van het vak ckv bij de Pontes Scho- lengroep in Zierikzee. Volgens cultuurambtenaar Stuit biedt zo'n presentatie een mooie gele genheid jongeren uit te leggen hoe vormgevers op hun ideeën komen en met welke praktische zaken ze te maken krijgen bij de uitwerking daarvan. Advies De beoordelingscommissie voor het kunstwerk in het nieuwe ge meentehuis bestaat verder uit de architect, de tuinarchitect, een onafhankelijk beeldend kunstenaar, projectleider Beek en cultureel ambtenaar Stuit. Zij brengen advies uit aan de commissie nieuwbouw gemeen tehuis die in februari een defini tieve keus moet maken. De commissie nieuwbouw ge meentehuis vergadert donder dag 2 december vanaf 20.00 uur in de kantine van het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee. Op de agenda staan onder meer de procedure voor de kunsttoepas sing en een stappenplan voor in richting van de burgerzaal. or Marcel Modde ÏNESSE - Op 10 december irdt in Renesse herdacht dat ar 55 jaar geleden tien ver- Isstrijders zijn omgebracht or de Duitse bezetters. De ichtigheid begint 's middags i twee uur met een openbare jeenkomst in de dorpskerk a de Lange Reke. jdens de samenkomst in de rk wordt stilgestaan bij wat op 10 december 1944 gebeur- IDe 'Tien van Renesse' wilden t eiland verlaten, omdat nog blijven voor hen te ge- arlijk werd. Vanuit hun toe- zouden ze de strijd de Duitse bezetting van voortzetten. was dat de verzets- zouden worden opge- ald door een geallieerde lan- De oppik-pogingen echter. Toen zij in het terugkeerden naar hun izen en schuiladressen, wer- ii ze aangehouden en vervol- us opgehangen. De trieste gebeurtenis wordt om de vijf jaar in Renesse herdacht. Dat gebeurt dit keer onder meer aan de hand van een uiteenzet ting van een zoon van één van de tien, M.L. Jonker. Andere spre kers in de kerk zijn dominee P. Goodijk en burgemeester J.J.P.M. Asselbergs van de ge meente Schouwen-Duiveland. Tevens wordt een bijdrage gele verd door leerlingen van de hoogste groep van openbare ba sisschool 't Staepel'of Na de toespraken volgt een wandeling naar het gedenkte ken aan de Slotlaan, de plek waar de ophanging plaatsvond. D aar wordt omstreeks 15.25 uur een korte overdenking gehou den. Nadien begeeft het gezel schap zich naar het monument aan de Oude Moolweg voor een kranslegging. Vervolgens kun nen bloemen worden gelegd op de graven van de tien mannen. Aansluitend is er een samen komst in het dorpshuis. Om het ook voor mensen die slecht ter been zijn mogelijk te maken de herdenking bij te wo nen, worden busjes ingezet. Be langstellenden die van deze ge legenheid gebruik willen maken kunnen zich vooraf aanmelden bij de afdeling externe contac ten en communicatie van de ge meente. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Zon, wind en water geven ons energie voor nu en later'. Met deze slogan, in beeld gebracht in een vi deofilm, heeft OBS Binnen de Veste uit Zierikzee een video wedstrijd in het kader van het Kinderfestival Duurzame Energie gewonnen. Dat lever de de school gratis tien vier kante meter zonnepalen op. Deze werden vrijdag op het dak van het schoolgebouw ge ïnstalleerd. Het festival is een initiatief van het Projectbureau Duur zame Energie die daarmee een speciaal onderwijsprogram ma afsloot. Aan de hand van praktijkvoorbeelden leerden de kinderen wat duurzame energie is en hoe het opgewekt wordt. Doelstelling was daar bij kinderen aan te zetten om na te denken over het belang van duurzame energie. Om het voor hen nog aantrekkelij - ker te maken, werd een wed strijd met als hoofdprijs de plaatsing van gratis zonnepa nelen uitgeschreven. Twaalf basisscholen uit heel Neder land. één per provincie, deden mee aan de wedstrijd. Computer Binnen de Veste verwacht dat zij door de zonnepanelen zo'n 750 kilowattuur op haar ener gierekening bespaart. Het is de bedoeling dat de zonnepa nelen gekoppeld worden aan een computer zodat de kinde ren op het computerscherm kunnen aflezen wat de elek- triciteits-opbrengst van de zonnepanelen is en welke elektrische apparaten de meeste stroom verbruiken. Op die manier hoopt de schoollei ding de kinderen bewust te maken van het energiever bruik. Daarnaast is de school van plan een 'duurzame ener gie- en techniekhoek' in het leven te roepen. Gedachte daarachter is dat niet alleen energie duurzaam moet zijn, maar bok educatie. Het Projectbureau Duurzame Energie heeft zich ten doel ge steld de bekendheid en het ge bruik van duurzame energie te bevorderen. Daarmee wil de initiatiefnemer van het kinderfestival een bij clrage le veren aan de overheidsdoel- stelling om in 2020 tien pro cent van het totale Neder landse energieverbruik duur zaam op te wekken, met ge bruikmaking van zon, wind, water en warmtepompen op biomassa. Het projectbureau is bezig met het samenstellen van een speciaal lespakket duurzame energie. De zonne panelen die sinds vrijdag op het dale van Binnen de Veste prijken, zijn aangeboden door energiebedrijf Nuon. Vrijdag werden de gewonnen zonnepanelen op het dak van Binnen de Veste geplaatst. foto Marijke Folkertsma REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De lotgeval len van een vondeling, het dra ma van evangelist Arie Welte vreden en de herkomst van Schouwse familienamen. Dat en meer staat te lezen in de vier entwintigste Kroniek van het land van de Zeemeermin, het jaarboek van Vereniging Stad en Lande. Het eerste exemplaar werd vrijdagavond tijdens de najaarsvergadering van de ver eniging in Nieuwerkerk over handigd aan mevrouw A de Vin- de Vlieger. Het jaarboek opent met een ar tikel van H. J. E. vanBeuningen over pelgrimsinsignes uit Amersfoort die gevonden zijn op het strand bij Westenschou- wen. L. Mol-Sipman en J. van Loo staan in hun bijdrage uit voerig stil bij het feest in 1949 ter ere van het 1100-jarig be staan van Zierikzee. F. Westra beschrijft een onbekende kaart van Brouwershaven die veel bij - zonderheden over de toenmali ge toestand van de smalstad geeft. De familienamen op Schou wen-Duiveland worden in de nieuwe kroniek onder de loep genomen door C. M. Bierens. Hij beschrijft de herkomst en het gebruik van een fors aantal fa milienamen en gaat in op de voornamen die in vroeger tijden op Schouwen gebruikelijk wa ren. Uit de familienaam was soms het beroep van de drager ervan (Timmerman, Slager, Bakker), af te leiden, maar vaak ook de woonomgeving (Van der Wielen: bij een wiel ofwel weel). Flikweert is één van de jongere namen op Schouwen. Op deze foto werkzaam in de meekrapteelt. In andere gevallen ontstond de naam uit een verbastering: Cor- nelis Lievenszoon werd Corne- lis Lievense. Dramatiek Ook dramatiek in de nieuwe kroniek. B. Blikman-Ruiter- kamp beschrijft de lotgevallen van een in 1816 bij een boerderij onder Ouwerkerk aangetroffen vondeling. Een spannend ver haal dat goed afloopt. Het jon getje vindt te langen leste zijn moeder in Zierikzee terug. Ge meentearchivaris H. Uil doet het drama van evangelist Arie Weltevreden uit de doeken. De brand in 1901 van het evangeli satiegebouw in Zierikzee was destijds een sensationele ge beurtenis. J. H. Simmelink belicht in zijn bijdrage Oosteriand als kerk dorp in de achttiende eeuw. Aan de hand van de notulen van de kerkeraadsvergaderingen geeft de auteur een beeld van de sa menleving in het Duivelandse dorp. Deurwaarder H. L. van Marinecommandant naar KSG VLISSINGEN - Voormalig commandant van de zeemacht G. Hooft treedt op 1 december aan als plaatsvervangend alge meen directeur van de Koninklijke Schelde Groep. Hij wordt daarmee de plaatsvervanger van bestuursvoorzitter R. van den Heuvel. De KSG heeft dat vrijdag bekendgemaakt. Hooft (56) heeft de Koninklijke Marine onlangs verlaten om met pensioen te gaan. „Wij kenden hem en hij is nog jong, dus hebben we hem ge vraagd", verklaarde Van den Heuvel. Gezien zijn verleden bij de Marine beschikt Hooft over nutti ge kennis, al mag hij die de eerstkomende drie jaar bij De Schelde niet gebruiken. Daarover zijn scherpe afspraken ge maakt met het ministerie van DefensieVolgens Van den Heu vel heeft de nieuwe tweede man ook andere nuttige kwalitei ten. „Hij heeft sociologie en arbeidskunde gestudeerd in Rotterdam. Bovendien heeft hij ervaring in het leiden van grote organisaties." Plannen voor outlet onder de loep MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur onderzoekt de gevolgen van de komst van een factory outlet centre in Zeeuws-Vlaanderen. Naast het concrete plan van Sas van Gent worden ook de initiatieven die in Terneuzen en Hulst be staan, tegen het licht gehouden. Het adviesbureau BRO moet aangeven wat de gevolgen van een fabriekswinkel zijn voor de bestaande detailhandel in Zeeland. Volgens gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) moet het onderzoek voor het eind van het jaar zijn afgerond. De Statencommissie ruimte, milieu en water be sloot vrijdag 46.000 gulden uit te trekken voor de provinciale studie. Eerlijke vindster aangehouden VROUWENPOLDER - Twee weken nadat een vijftienjarig meisje uit Vrouwenpolder haar tas met onder andere een por temonnee was kwijtgeraakt, werd zij opgebeld door een Mid delburgse die haar eigendommen had gevonden. De vindster deelde haar mee dat ze wel een beloning van 75 gulden wilde hebben. Ze spraken af in het centrum van Middelburg. Daar troffen de twee elkaar. De beloning kwam uiteindelijk uit op 15 gulden. Het meisje miste enkele spullen uit haar tas. De vindster, de 26-jarige Middelburgse, is voor verder onderzoek aangehou den en overgebracht naar het politiebureau van Middelburg. Weer brandstichting school Goes GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbe kenden geprobeerd brand te stichten bij een basisschool in De Spinne in Goes. Er werd een ruit in geslagen en brandbare vr- loeistof naar binnen gegooid. Kennelijk is het niet gelukt om die in brand te krijgen. Twee weken geleden werd bij dezelfde basisschool ook al brand gesticht. Bij de voordeur ontstond toen wel een serieus brandje. De schade beliep toen anderhalve ton en door de rookschade moesten de kinderen eenpaar dagen thuisblijven. Van beide incidenten vraagt de Goese politie getuigen contact op te nemen met het bureau in Goes. Pubers stelen lingeriesetjes VLISSINGEN - Twee 15-jarige Vlissingse meisjes zijn op winkeldiefstal van lingeriesetjes in een winkel in de Wal- straat in Vlissingen betrapt. Zij gingen donderdagmiddag rond vijf uur beiden met een aantal setjes een paskamer in en trokken die aan onder hun kleding. Dat merkte het winkelpersoneel op. De meisjes zijn doorverwezen naar het bureau Halt voor een alternatieve straf. uit 1910 staan zes uit Nieuwerkerk afkomstige dragers van de naam, collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland Kampenhout beschrijft het le ven van zijn vroegere ambtge noot, de Zierikzeese deurwaar der Jasper Franse (1838-1916). Wie in het bezit wil komen van de vierentwintigste Kroniek van het land van de Zeemeermin kan bellen met H. Uil (0111- 454465) of J. van Loo (0111- 412926) door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Vrede tus sen de gemeente Schouwen- Duiveland en de Vereniging Stad en Lande is nog ver weg. Stad en Lande-voorzitter H. Doeleman hekelde tijdens de najaarsvergadering van de ver eniging vrijdagavond de manier waarop de keuze voor de locatie voor het nieuwe Schouwse ge meentehuis tot stand is geko men. Het woord 'doordrukken' nam Doeleman wijselijk niet in de mond, maar hij stak niet onder stoelen of banken dat hij vindt dat het Schouwse gemeentebe stuur volstrekt onvoldoende openheid heeft betracht bij de keuze van de plek waar het nieuwe gemeentehuis moet ko men. „De locatiekeuze is on zorgvuldig geweest en er is te weinig openbaarheid betracht naar de burger toe. College en raad zijn op dat punt in fout ge gaan." Om tafel Stad en Lande heeft, vertelde Doeleman, inmiddels om tafel gezeten met de vereniging Bel vedere die onlangs eenbezwaar- schriftenactie op touw zette te gen de sloop van twee boerde rijtjes in de driehoek Laan van Saint Hilaire, Houwersweg en Nieuwe Kooiweg, nodig om de bouw van het nieuwe Schouwse gemeentehuis mogelijk te ma ken. „Onze visie op de locatie keuze is gelijk en veel van onze leden hebben ook een bezwaar schrift ingediend. Toch blijven we gescheiden opereren." Doeleman erkent dat het verzet tegen de locatie laat op gang komt. De bouwplannen zijn al in een vergevorderd stadium. Toch is het volgens Doeleman nog niet té laat. „Ik besef dat het steeds moeilijker wordt om het besluit terug te draaien. Toch sluit ik niet uit dat het voordeli ger kan uitpakken om het ge meentehuis op een andere plaats te bouwen, ook al veroor zaakt dat een crisis in het ge meentebestuur. Dat zou trou wens niet zo erg zijn, want frisse bestuurders kunnen we best ge bruiken", sneerde de voorzitter. Bedrogen Stad en Lande voelt zich bedro gen door de gemeente Schou wen-Duiveland. Eerder staakte de vereniging haar aanvanke lijk felle verzet tegen de bouw van het nieuwe gemeentehuis nadat de gemeente toezegde dat zij erop zou toezien dat de 'schil' rond Zierikzee niet zou verste delijken. Niet zoveel latei- kwam diezelfde gemeente met het plan voor een campusachti ge bebouwing van diezelfde schil. Geen verstedelijking vol gens wethouder ruimtelijke or dening C. W. Veerhoek. Een schending van afspraken vol gens Stad en Lande-voorzitter Doeleman. „En daar zijn wij heel teleurgesteld en boos over." Piet in Dol-Fijn NIEUWERKERK - Zwarte Piet brengt vrijdag 3 december tij dens het vrij zwemmen vanaf 18.15 uur een bezoek aan zwem bad Dol-Fijn in Nieuwerkerk. Het is niet zeker of Piet zelf ook een duik in het bad zal nemen of alleen wat fratsen vanaf de kant zal uithalen. Politie pakt drankrijder ZIERIKZEE - Een 22-jarige au tomobilist is vrijdagmorgen omstreeks half twee op de Ca- landweg in Zierikzee door de politie aangehouden wegens verdenking van rijden onder in vloed. Na een blaastest op het bureau bleek de man bijna twee keer zo veel alcohol in zijn bloed te heb ben dan is toegestaan. Met een dagvaarding en een rijverbod van vier uur is de man heenge zonden. Tocht langs kerststallen ZIERIKZEE - De werkgroep Geloofsvorming van Schou wen-Duiveland maakt op zaterdag 18 december en woensdag 29 december een kerststallentocht voor jong en oud naar de Sint Egidius-ge- meenschap in Antwerpen. De groep vertrekt op beide da gen om 13.00 uur vanaf de Mos selboomgaard in Zierikzee. Be langstellenden die een van deze tochten willen meemaken, kun nen zich aanmelden bij Marijke Wessel(0111-461407) of bij Tiny Kieboom (0111-415238).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55