Tijd dringt voor Van Gilst Goes PZC Karweien aan de prinselijke wagen Bezwaren 't Hofje gegrond verklaard Leger des Heils schiet Terneuzense daklozen te hulp Na zeventig jaar erelid zeeland b 16 Bedrijf moet voor 1 januari verkassen Slogan levert school gratis zonnepanelen op zaterdag 27 november 1999 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - B en VV van Middelburg hebben de bezwa ren tegen verbouwing van 't Hofje onder den Toren tot win keltjes, kantoren, horeca en ateliers gegrond verklaard. Het gevolg is dat de monumen tenprocedure vertraging heeft opgelopen. Daardoor kan het ook langer duren voor het college de bouwvergunning kan afgeven die nodig is om de verbouwing mogelijk te ma ken. De eigenaar van 't Hofje, pro jectontwikkelaar P. H. van Bos, \Toeg bij het college een vergunning aan op grond van Monumentenwet. B en W ver leenden die al in februari. De stichting Vrienden van Mid delburg, bewoners van de wo ninkjes en tweehonderd sym pathisanten begonnen daarop een procedure bij de commissie bezwaar- en beroepschriften. Het college heeft in zijn verga dering van deze week besloten de bezwaarschriften gegrond te verklaren. Daarmee volgden B en W het advies van de com missie bezwaar- en beroep schriften. Die commissie meent dat een positief adries van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg, dat in februari binnenkwam, onvoldoende is onderbouwd. Nu de bezwaren gegrond zijn verklaard, hebben B en W ook besloten de op 16 februari ver leende monumentenvergun ning in te trekken. De procedu re krijgt pas een vervolg als de architect aangepaste bouwte keningen indient. De gemeente heeft daarom gevraagd. Als die tekeningen eenmaal binnen zijn, wordt een nieuw advies gevraagd aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Voordat het college de bouw vergunning kan verlenen, moet ook nog een 'verklaring van geen bezwaar' worden aange vraagd bij Gedeputeerde Sla- ten. De gemeenteraad moet zich bovendien nog buigen over de wijziging van het be stemmingsplan. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Leger des Heils heeft bij de gemeente Ter- neuzen een plan ingediend voor het opzetten van een aparte dag- en nachtopvang voor thuis- en daklozen. De organi satie wil wel blijven samenwer ken met het Agogisch Zorgcen trum Zeeland (AZZ) en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). AZZ (nachtopvang) en ZCAD (dagopvang) drijven nu het op vanghuis aan het Schelpenpad. Dat moet op termijn verdwij nen, maar mag in elk geval deze winter blijven, verklaarde wet houder P. Hamelinck onlangs. Het Leger des Heils voelt er on der bepaalde voorwaarden voor om de exploitatie en het beheer van twee opvangcentra over te nemen. AZZ en ZCAD moeten wel hun deskundigheid kunnen blijven inbrengen bij de opvang van speciale groepen, zoals ver slaafde daldozen. MajoorH. G. Kooijman, coördi nator van de activiteiten in Zeeuws-Vlaanderen, laat weten dat het Leger des Heils 'bereid is de opvang in Terneuzen op te pakken'. „Maar dan wel als ge lijkwaardige partners en met inzet van ieders specifieke des kundigheden. In een eerder sta dium kregen we wel eens het gevoel dat de gemeente organi saties tegen elkaar wilde uitspe len en daar werken wij niet aan mee. Wij zijn goed in het opzet ten en laten draaien van op vangcentra, ZCAD en AZZ heb ben eigen zorgterreinen die ze het best kunnen bedienen. Sa men kunnen we Zeeuws-Vlaan- deren volwaardige opvang bie den." Het Leger des Heils kiest voor aparte centra voor dag- en nachtopvang om hulpzoeken den overdag beter van dienst te kunnen zijn. Kooijman: „Dooi de opvang in één gebouw te hou den, blijven mensen die 's nachts komen, overdag vaak hangen. Kansarmen uit de buurt blijven daardoor vaak verstoken van hulp, leert onze ervaring." Grijs Genoegen Naast het opzetten van een dag en een nachtopvang wil het le ger in Terneuzen ook nog tien plaatsen voor begeleid wonen creëren en een project 'Grijs Ge-, noegen' opzetten. Grijs Genoegen is bedoeld als hulppost en vraagbaak voor ou deren voor wie de drempel van het gemeentehuis of een andere officiële instantie vaak te hoog is. Hoeveel geld en menskracht het heilsleger in het project wil ste ken en welke bijdrage van de ge meente wordt verwacht, wil de majoor niet prijsgeven. „Onze notitie ligt net bij de gemeente, die moet zich daar eerst over uitspreken. Ik verwacht wel dat we op korte termijn worden uit genodigd om met alle eventuele partners overleg te voeren- ."Door de beslissing van burge meester en wethouders om het noodgebouw aan het Schelpen pad in elk geval deze winter te handhaven, hoeft geen gebruik te worden gemaakt van het aan bod van het leger om het vakan tiehuis van Hoeve La Salette in Vogelwaarde als tijdelijke nachtopvang te gebruiken. Wethouder Hamelinck was vrij dag niet bereikbaar voor com mentaar. Volgens woordvoerder Neve is het voor de gemeente nog te vroeg om een standpunt te bepalen. „Het rapport van het Leger des Heils is net binnen en moet nog worden uitgeplozen. Voor volgend jaar is weliswaar geld beschikbaar, maar of dat in 2001 en 2002 ook zo zal zijn, is nog niet bekend. Daarom willen we eerst met de gemeenten Vlis- singen, Middelburg en Goes overleggen hoe de situatie daar is en kijken of er een gezamen lijk beleid is op te stellen." Brand in keet Goese jeugd )GOES- De Goese brandweer is in de nacht van donderdag op vrijdag uitgerukt voor een brand in een keet, die op de hoek van de Oude Zeedijk en de Puv- eweg bij Goes stond. Het ging om een oude zeecontai ner die was omgebouwd tot Jon- gex-en Ontmoetings Plek De oorzaak van de brand is niet bekend. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het bui-eau. De brand werd tegen twee uur's nachts gemeld. door Mieke van der Jagt GOES - De tijd dringt voor de technische handelsonderne ming Van Gilst in Goes. Per 1 ja nuari 2000 moet het bedrijf aan het einde van de 's-Heer Hen- dxikskinderendijk, vlakbij het Tiendenplein, verdwenen zijn. Inmiddels heeft het college van burgemeester en wethouders Van Gilst toestemming gewei gerd om zich tij deli jk te vestigen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Zon. wind en water geven ons energie voor nu en later'. Met deze slogan, in beeld gebracht in een videofilm, heeft OBS Binnen de Veste uit Zierikzee een videowedstrijd in het kader van het Kinderfesti val Duurzame Energie gewon nen. D at leverde de school gratis tien vierkante meter zonnepa- len op. Deze werden vrijdag op het dak van het schoolgebouw geïnstalleerd. Het festival is een initiatief van het Projectbureau Duurzame Energie die daarmee een speci aal onderwijsprogramma af sloot. Aan de hand van praktij k- voorbeelden leerden- de kinderen wat duurzame energie isDoelstelling was daai-bij kin deren aan te zetten om na te op het terrein aan de Rijksweg in 's-Heer Hendrikskinderen, waar de onderneming haar han del wil voortzetten. De bedrijfsverplaatsing van Van Gilst sleept al jaren. De ge meente is het rommelige visite kaartje aan de westkant van Goes al jaren meer dan beu. Zij- dacht in langdurige onderhan deling met de ondernemer een oplossing te hebben gevonden. denken over het belang van duurzame energie. Om het voor hen nog aantrekkelijker te ma ken. werd een wedstrijd met als hoofdprijs de plaatsing van gra tis zonnepanelen uitgeschre ven. Twaalf basisscholen uit heel Nederland, één per provin cie, deden mee aan de wedstrijd. B innen de Veste verwacht dat zij door de zonnepanelen zo'n 750 kilowattuur op haar energiere kening bespaart. Het is de be doeling dat de zonnepanelen gekoppeld worden aan een com puter zodat de kinderen op het computerscherm kunnen afle zen wat de elektriciteits-op- brengst van de zonnepanelen is en welke elektrische apparaten de meeste stiuom verbruiken. Op die manier hoopt de school leiding de kinderen bewust te maken van het energieverbruik. Van Gilst mocht zijn bedrijf voortzetten in 's-Heer Hen drikskinderen, naast Europa- tuin, onder een aantal voor waarden. Eén van die voorwaai'den is dat een rij bo men van zes meter hoog woi'dt ingeplant aan de voorkant van de kavel. De gemeente wil op die manier de kans uitsluiten dat het bedrijf opnieuw een doom in het oog woi'dt van passanten. De handelsonderneming heeft tot 1 januari 2000 de tijd gekre gen om aan het Tiendenplein te vextrekken. De kavel zou dan moeten zijn opgelevei'd met een schone-grondverklaring. Loods Tot nu toe heeft Van Gilst het voormalige fruitbedrijf in 's- Heer Hendruikskinderen nog niet gekocht. Wel heeft hij een aanvraag voor een bouwver gunning ingediend en B en W verzocht alvast tijdelijk in een loods te mogen beginnen. Dat mag niet van het Goese col lege. Reden is, volgens wethou der M. L. 't Hart, dat niemand zo'n tijdelijke vergunning krijgt. Bovendien zou de tijde lijke bedx'ijrigheid de uitvoe ring van de bouwvergunning in de weg kxmnen staan. De ge meente is bang dat Van Gilst op zijn nieuwe stek opnieuw alle regels aan de laars lapt. A van Gilst zelf vindt dat het probleem helemaal bij de ge meente ligt. „Ik ben in onder handeling met de gemeente en ik wacht wel af met wat voor op lossing ze komt." FNV-erelid Pieters uit Heinkenszand. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - Zeventig jaar lid van de vak bond. Daarvoor ontving de 92-jarige A Pieters uit Heinkenszand vrijdag het erelidmaatschap van de bouw- en houtbond FNV. FNV-bestuurder N. Schotanus benoemde hem tot erelid. Dat gebeurde tijdens een vergadering van de afdeling Borsele in de Korenbeurs in 's-Hee- renhoek. De jubilaris, in de bouwwereld nog steeds bekend al een goede metselaar, was al voor de oorlog ac tief in het vakbondswerk. In 1933 richtte hij de af deling 's-Heerenhoek op van de bouwbond Sint Joseph, de rooms-katholieke bond die in de jaren tachtig samen met het NVV opging in de FNV. In 1946 richtte de metselaar, inmiddels verhuisd naar Heinkenszand, de afdeling Heinkenszand op, waaxin hij vervolgens ook weer jaren bestuur lijk actief was. Het zijn beide florerende afdelingen geworden, die intussen zijn samengevoegd tot de afdeling Borsele. Dat het vakbondswerk altijd heeft geleefd on dei- de Borselse bouwvakkers bleek vrijdagavond wel uit het aantal leden dat gehuldigd werd. Behalve Pieters huldigde Schotanus ook een jubilaris die zestig jaar lid en drie mensen die al vijftig jaar lid zijn. Een speld was er ook voor zes leden die al veertig jaar contributie betalen en acht bouwvak kers die 25 jaar bij de bond zijn aangesloten. Oud-Vossemeerse bouwclub maakt zich op voor Groot Pesöót opnieuw in de lak gezet", wijst Hommel, die dan waarschuwt voor een onderdeel op trans port: „Pas op voor die kop." De wagen moet uit elkaar om dat de bouwclub waarschijnlijk met het feestvoertuig sinter klaas moet vervoeren in Acht huizen. Een schnabbel om de kosten wat te dekken. Voor het overige komt het geld van de contributie van de leden van carnavalsvereniging de Vlooi- entrappers, en van het pxij zen- geld bij de optochten in de om geving. „Daar valt altijd wel een paar honderd gulden te verdie nen", vertelt de carnavalsprins. „In Halsteren hebben we een paar keer de tweede prijs ge haald. Vorig jaar werden we in Hoogerheide derde, terwijl we het jaar daarvoor nog op de ne gende plaats eindigden. En daar rijden écht grote wagens hoor Bergen op Zoom heeft dan wel de naam, maar Hoogerheide doet daar niet voor onder." Motivatie „Het begint altijd een beetje stroef", voegt Marco Duine zich even later in het gespi-ek. „Dan heeft niemand tijd en zin. Maar op een gegeven moment komt de drive er in, dan raakt iedereen gemotiveerd. Dan wordS het echt kicken. Natuurlijk gaat er ook weieens wat mis, maar dat kweekt juist een band." Wat er ook voor tegenslagen zijn, de wagen komt steeds af. „De laat ste dagen voor carnaval wordt je gewoon geleefd. Dan werk je za terdag, zondag, en neem je maandag maar vrij van je werk om nog door te kunnen gaan. Arie", wijst Duine gekscherend naar de polyesterdeskundige in de ploeg, „lag vorig jaar op bed nog te polyesteren. „Op het laatst is het meestal Een van de hoofden moet nog wat worden bijgewerkt. foto's Willem Mieras werken tegen de klok", vult Piet Geuze aan. „De verf is soms nog nat als we gaan rijden." Aanhang Voor het achtste jaar is er in Oud-Vossemeer weer carnaval, de enige plaats overigens op Tholen waar dat gevierd wordt. „En het wordt hier stikbreed ge dragen", vertelt Hommel trots. Carnavalsvereniging de Vlooi- entrappers heeft inmiddels 175 leden. „Een brede aanhang voor zo'n klein dorp", vindt Duine. Vi-ij dagsavonds begint het feest met het 'poldex-kaotjesbal'. Op zaterdag is er de optocht, ge volgd door een kindermiddag met dweilbands, 'pliesie', boer, prins en nar. 's Avonds wordt het feest in de twee plaatselijke cafés voortge zet. En sinds vox-ig jaar staat ook het 'waogentjes kieke' twee we ken na carnaval op het pro- gx-amma. Inmiddels heeft de carnavalsvereniging ook een ei gen dweilband, de Meerieërs. bestaande uit de echtgenoten van de bouwei's. Zij maken ko mende carnaval hun debuut op een speciale wagen, waarin ook nog de nodige opknapuurtjes zullen gaan zitten. Werk genoeg dus nog voor alles pei-fect is. Duizenden uren gaan er volgens de bouwers inzitten. „Als de mensen je dan aan de kant staan toe te juichen", blikt Duine veertien weken vooruit, „dat applaus, daar doe je het eigen lijk allemaal voor". Dat vindt ook px-ins Wij te, alias Frank Hommel. „Echt waar, dan krijg ik de tranen in mijn ogen." door Jeanne de Nijs OUD-VOSSEMEER - Terwijl iedereen nog di*uk bezig is met de voorbereidingen voor sinter klaas en kei-st zitten de bouw clubs al met hun gedachten en mankracht volop in het carna- valsgebeuren. Zoals in Oud- Vossemeer bijvoorbeeld. Daar wordt al weer druk gekarweid om de wagen voor prins en ge volg gereed te krijgen voor de dagen dat het dorp Gróót Pesöót heet. De leden van de bouwclub klimmen op de wagen om on derdelen los te halen en een hef truck rijdt af en aan om die stukken af te voeren. Het is nog de tijd van demonteren. En van nadenken, vooral veel naden ken. Er komt namelijk nogal wat cre ativiteit bij kijken. Niet alleen voor wat betreft vorm en kleur keuze, maar ook op gebied van techniek. Want draaiende on derdelen met de hand bewegen vindt de bouwclub niks, dat moet elektrisch of pneumatisch kunnen. De taak van de Vosmeerse bouwclub begint eigenlijk ieder jaar al kort na het afsluiten van carnaval. Dan stroopt de groep beurzen af op zoek naar een ge bruikte carnavalswagen. Want de club heeft zelf geen mogelijk heden om zelf zo'n kar te bou wen. „Zo kunnen we zonder subsidie en zonder een vast bouwkot toch ieder jaar met een grote wagen rijden", legt Frank Hommel van de bouwclub, te vens 'Prins Wijte', uit. „We zijn met een vrij klein clubje, maar het klikt gewoon fantastisch onder mekaar. We hebben tim merlui, lassers, schilders. En mensen met twee linkerhanden, die allerlei dingen regelen en halen. Het is gewoon één brok gezelligheid. Het bedenken en maken kost wel veel tijd en onze middelen zijn beperkt. We slo pen ook oude auto's voor bij voorbeeld xuitenwissermolens en wielnaven." Loods De in België gekochte carna valswagen staat geparkeerd in een loods die Loon- en Grond- werkbedrijf Van de Klundert B.V. in Oud-Vossemeer tijdelijk beschikbaar heeft gesteld aan de klussers. „Hier en daar een beetje schuren en bij-polyeste ren, dan wordt alles helemaal Kijken of alle onderdelen goed passen. Alle koppen op een rijtje voor een proefritje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50