Uitstel tekenen watercontracten Muziek maken is een behoefte PZC PZC Centrum De Stenge wacht een metamorfose Pluimveehouderij Kruiningen mag nieuwe stal bouwen Verkassen Kruiningse molen kost twee ton zeeland b 15 Mosselbranche wil gezamenlijke overeenkomst met gemeente voor verswaterleiding Vechtersbaas bloedt ook voor wietteelt zaterdag 27 november 1999 loor Ingrid Huibers "ERSEKE - De Yersekse mos- clhandelaren hebben bij wet- iouder J. A Bliek (visserij) van |c gemeente Reimerswaal uit tel bedongen voor het onderte- ;enen van de watercontraeten. 'oorbereidende werkzaamhe- len voor de aanleg van de vers- waterleiding gaan gewoon door. Vas de zaak een week geleden olgens Bliek 'op een oor na ge- ild', nu is het tekenen van de ontracten met de betrokken nosselhandelaren weer uitge teld. De mosselhandel wil uit- Reiniger van tankauto's mag sich vestigen ip De Poort ULLAND - Burgemeester en wethouders van de gemeente leimerswaal willen meewerken lan de vestiging van een tank- mtoreinigingsbedrijf op bedrij venterrein De Poort in Rilland, iet uit België afkomstige HTC 'leaning en Milieu wil er vrachtauto's voor het vervoer ;an bulkgoederen, levensmid- lelen en chemische producten ichoonspuiten. Ook wordt er ven distributiecentrum voor schadelijke of gevaarlijke stof fen ingericht. Hoewel de dakvoet van de ge plande bedrijfshal 3,5 meter ho- serkomt dan het bestemmings plan voor De Poort toelaat en ook het benodigde bouwperceel groter is dan de op het bedrijfs terrein toegestane 5000 vier kante meter, wil het college toch instemmen met de bouw. Omdat de hal een plat dak krijgt, wordt de totale toegesta ne hoogte volgens de bestuur ders niet overschreden. Een vrachtwagenreinigingsbedrijf somt bovendien dicht in de duurt van de doelstelling van bet bedrijventerrein. Dat heeft een regionale functie voor de sectoren transport, distributie en groothandel. De commissie wonen en milieu vergadert donderdag 9 decem ber over de vestiging van het be drijf. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. rERNEUZEN - Een 31-jarige mvoner uit Retranchement is vrijdag in Terneuzen voor twee mishandelingen veroordeeld tot 110 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke celstraf. Bo vendien had de verdachte vol gens politierechter J. Janse de longe als hennepkweker vier- iuizend gulden aan wietteelt verdiend. Dat bedrag moet hij terugbetalen aan de Staat. De vechtpartij op de Grote Markt in Hulst, vorig jaar 20 de- lember, was het gevolg van een vete tussen dader en slachtoffer. Iet slachtoffer had verklaard tegen zijn slaap te zijn geschopt. De gevolgen bleven in elk geval tiet uit: een gebroken oogkas en verschillende kneuzingen. Drie >eken later deelde hij in Hulst take klappen uit aan een man, raarmee hij ook nog iets te ver benen had. Dfficier van justitie M. Kappey- e van de Coppello eiste vier taanden cel. De politierechter :eld er rekening mee dat de -an zich op het goede pad heeft «geven. redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: m.j. Schrier (chef) R. Bosboom '•Huibers A.M. van der Jagt 'i F. Soesman teVlissingen: L Fransen j F.L. Ramakers M.J. van der Schot a.a, van der Sluis Kl.de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN I 'el: (0118) 484000 i Fax:(0118)470102 mail: redactie@pzc.nl Internet bttp://www. pzc.nl email: redactie@pzc.nl eindelijk liever één gezamenlijk contract met de gemeente slui ten. Voor dat doel wordt er vol gens Bliek op dit moment ge werkt aan de oprichting van een gezamenlijke exploitatiemaat schappij. Dat wil secretaris J. D. Holstein van De Mosselhandel, waarin de handelaren zijn verenigd, be vestigen noch ontkennen. Eer der gaf hij al wel aan dat de han del in de toekomst graag de HEINKENSZAND - Ontmoe tingscentrum De Stenge oogt nu nog als een grauw ratjetoe-ge- bouw, weggestopt aan de uiter ste rand van het Stengeplein in Heinkenszand. Maar, stellen de gemeente Borsele en beheerder Sportfondsen Borsele, dat gaat veranderen. In 2001 moet de Stenge één van de meest moder ne en multifunctionele culturele centra van Zeeland zijn. Zomaar een door-de-weekse middag. De verscholen liggende ingang van het ontmoetings centrum blijkt - bij een kijkje binnen - toch veelvuldig te wor den gebruikt. Biljarters groepen samen aan de ene kant van het gebouw. De bar aan de overzijde is eveneens goed gevuld. Uitge stalde koffiekopj es in één van de vergaderzalen geven aan dat er die dag minstens nóg een bijeen komst in De Stenge zal plaats vinden. Volgend jaar worden korte met ten gemaakt met het gebouw in de huidige vorm. Als onderdeel van het Masterplan Heinkens zand wacht De Stenge een gron dige ver- en nieuwbouw. De ver gaderruimten moeten wijken voor de kinder- en tieneropvang en de bibliotheek krijgt de be schikking over meer ruimte. Het gebouw wordt voorzien van een exploitatie van de verswaterlei ding van de gemeente wil over nemen. De 2,6 kilometer lange leiding zal de handelaren straks van schoon water voorzien. Voor de aanleg is de gemeente door de Europese Unie dertig miljoen gulden subsidie toegezegd. De andere vijftien miljoen moet door de branche worden opge bracht. De gemeente vraagt van de be- etage met vier vergaderzalen - waax-van er drie koppelbaar zijn. De huidige foyer wordt, dankzij de verhoging, uitgerust met een glazen koepel. De - nu nog onopvallende - entree van het gebouw wordt naar de zij kant verplaatst en komt dan aan de langzame verkeersroute te liggen. Deze route gaat, ook dat is onderdeel van de herinrich ting van de omgeving van De Stenge, de verbinding vormen tussen de nieuwe woonwijk en het centrum van Heinkenszand. Modern element is de glazen - in de avonduren verlichte - lift schacht, die gebouwd wordt naast de nieuwe ingang van het gebouw. Niet te gek Nee, dat is niet te gek voor een dorp als Heinkenszand. Dat vindt althans R. Hooghiemstra, die als directeur van Sportfond sen Borsele verantwoordelijk is voor de exploitatie van het ont moetingscentrum. Het gebouw is een verzameling van in de loop der jaren aangebouwde de len, die nu eindelijk een keer tot één geheel worden gesmeed. „Daar moest een lift bij. Maak daar dan een blikvanger van. Temeer omdat in de toekomst de automobilisten via die kant Heinkenszand zullen binnenrij den. Zij rijden recht op onze in drijven straks tweeduizend gul den per kubieke meter afgeno men water en nog eens vijf cent per kilo verhandelde mosselen. Van dat laatste bedrag wordt hoogstwaarschijnlijk 1,5 cent door de mosselkwekers opge bracht. Voor voorbereidende werk zaamheden is door de Reimers- waalse raad al een kleine mil joen gulden krediet verleend. Dat geld is inmiddels op. Daar- Directeur R. Hooghiemstra gang af. Daarnaast is de Rabo bank hier op het plein ook een heel modern gebouw, dus dat past goed." Volgens Hooghiemstra is het vernieuwingsplan meer dan alleen een architectonische ver betering. Er is zorgvuldig nage dacht over de wensen en proble men van de gebruikers en over de functies van het gebouw. Dat betekent dat de vernieuwde Stenge ook meer kan bieden. De huidige vergaderruimten bij voorbeeld grenzen aan het schoolplein, wat regelmatig ge luidsoverlast oplevert. Bij- de om vraagt Bliek de commissie wonen en milieu en de commis sie financiën en algemene zaken opnieuw een bedrag van 15 mil- joen gulden beschikbaar te stel len. Voor dit laatste bedrag heeft het bestuur van De Mosselhandel overigens een bankgarantie toegezegd. Dat betekent dat het financiële risico voor de ge meente voorlopig tot 1 miljoen gulden beperkt blijft. foto Willem Mieras nieuwe zalen, die aan de andere kant van het gebouw zullen ver rijzen en prima geïsoleerd zijn, speelt dat probleem niet. Wat, exploitatie aangaat staat de tijd evenmin stil, al is er wat dat be treft - zegt Hooghiemstra - meer sprake van een voortdurend ontwikkelingsproces. Het aan vankelijk louter de gemeen schap dienende gebouw heeft zich de laatste jaren steeds meer moeten bewijzen. Nog altijd biedt De Stenge onderdak aan tal van verenigingen en clubs. Echter, sinds 1991 verwacht de gemeente Borsele dat Sport- Het is de bedoeling begin april met de aanleg van de leiding te beginnen. Het werk moet uiter lijk eind april 2001 - dertien maanden later - af zijn. Lukt dat niet, dan vervalt de toegezegde subsidie. De commissie financiën en alge mene zaken vergadert woens dag 8 december; de commissie wonen en milieu donderdag 9 december. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. fondsen ook winst maakt. „De gemeente wilde van die verlies lijdende organisatie af en heeft toen gezegd: we betalen een vast tekort en verder moeten jullie je maar zien te redden." Een in steek die volgens Hooghiemstra een goed evenwicht oplevert, maar die wel betekent dat De Stenge moet meegaan met de tijd. Zo is de organisatie onlangs begonnen met het geven van Middeleeuwse feesten. „En neem de individualisering. Sportverenigingen krijgen het steeds moeilijker. Ik kan me voorstellen dat je als Stenge op een gegeven moment zelf sport avonden gaat opzetten. Dat is nu nog niet ter sprake, maar het is wel een mogelijkheid." Cultuur Als Hooghiemstra het voor het zeggen heeft, komt er in ieder geval een portie cultuur bij. Dat kost altijd geld, haast hij zich te zeggen, maar het trekt ook men sen aan. Niet dat hij wat groots in gedachten heeft. „Maar het zou leuk zijn om elke maand een voorstelling te hebben. Dat hoeft niet duur te zijn hoor. Ik denk aan cabaret, een trouba dour of een leesvoorstelling. Zeg dat dat op jaarbasis 30.000 gulden kost. Over die wens ga ik nog eens een keer met de ge meente praten." door Ingrid Huibers KRUÏNINGEN - C. Sinke mag zijn pluimveehouderij aan de Blauwhoef seweg in Kruiningen uitbreiden met een nieuwe stal. Dat vinden burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal. Daarmee volgt het college een positief advies van de Agrarische Adviescom missie Zeeland (AAZ). Op dit moment heeft het inten sieve veehouderijbedrijf van Sinke al vier stallen in gebruik. Drie oudere stallen met elk on geveer 48.000 batterijkippen en één vrij nieuwe stal met nog eens 43.000 scharrel- en volièrekip- pen. In de stal die Sinke nu wil bou wen is plek voor 25.000 schar- relkippen. Met precies dat aantal dieren wordt het oude stallencomplex straks uitge dund. Het totale aantal kippen op het bedrijf blijft dus per sal do gelijk. De maatregelen zijn enkel be doeld om de kippen op een dier vriendelijkere manier te huis vesten. „Er komt steeds meer vraag naar scharrelkippen", zegt Sinke. „Bovendien wordt door Ingrid Huibers KRUININGEN - Bijna twee ton denkt wethouder M. van Over loop van de gemeente Reimers waal nodig te hebben voor de verplaatsing van De Oude Mo len aan de Slagveldstraat in Kruiningen. De grondzeiler moet wijken voor een nieuw te bouwen buurt. De nieuwe wo ningen houden straks te veel wind weg van de molen. Inmiddels is ook het besluit van het college om een gedeelte van de nieuwe wijk te schrappen, definitief geworden. Omdat de gemeente er niet in slaagde overeenstemming te bereiken met een tweetal grondeigenaren in het gebied, kan er alleen nog gebouwd worden op het terrein van voormalig vleeswarenfa- brikant Offerman. Die grond is ruim een jaar gele den al door projectontwikke laar Imotec/Projektbouw Zee land BV uit Terneuzen gekocht. In plaats van de geplande 23 worden er straks 19 woningen het houden van batterijkippen volgens een besluit van de Euro pese Unie in 2012 verboden." Omdat het totale vloeropper vlak van zijn stallen de 5000 vierkante meter al te boven gaat, mag Sinke - zo blijkt uit provinciaal beleid - het bedrijf niet zonder meer uitbreiden. Gemeenten mogen in zo'n geval alleen aan een vergroting van het vloeroppervlak meewerken indien dat wettelijk - met het oog op dierenwelzijn - wordt vereist. Dat is op dit moment niet het ge val. Toch is de AAZ van mening dat het bedrijf, gezien de in 2012 aangekondigde maatregelen, wordt gedwongen over te scha kelen naar een meer diervrien delijk veehouderijsysteem. Om dan de huidige productiecapa citeit te behouden, is de bouw van een nieuwe stal noodzake lijk. Alvorens het college de bouw plannen van Sinke ter goedkeu ring naar de provincie kan stu ren, wordt eerst de commissie wonen en milieu om advies ge vraagd. De commissie vergadert donderdag 9 december om 19.30 uur. gebouwd. Hoewel het er eerst naar uitzag dat Imotec zou bij dragen in de kosten van de ver plaatsing van de molen, draait de gemeente daar nu zelf voor op. Van Overloop: „Imotec le vert vier bouwkavels in. Boven dien zit het bedrijf - omdat de gemeente zo lang over de reste rende grond heeft onderhan deld - met een behoorlijk rente verlies." Het is volgens hem billijk dat de gemeente de ver plaatsing van de molen betaalt. Het geld moet uit de pot dorps vernieuwing komen. Een drietal bezwaren van om wonenden tegen verplaatsing van de molen wijst het college af. De molen moet voldoende wind in de wieken houden, zo vinden de bestuurders. Daarom is er een nieuwe stekje gevonden op de hoek Slagveldstraat/Sluisweg. De commissie wonen en milieu vergadert donderdag 9 decem ber over verplaatsing van de molen. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. Organist Kees van Eersel viert dubbel jubileum Kees van Eersel voor zijn huispijporgel in zijn woning in Kloetinge. door Esme Soesman KLOETINGE - Hij is al veertig jaar or ganist. toch is muziek voor Kees van Eersel (55) uit Kloetinge nooit tot routi ne verworden. Sterker nog, pratende over zijn stiel toont hij zich in de eerste plaats een zeer kritisch man. Het be lang dat Van Eersel hecht aan perfectie heeft alles te maken met zijn opvatting over het leven. „Het alledaagse maak je dagelijks inee, dat wil ik niet terugzien in de kerk." Van de veertig jaar dat hij de toetsen be speelt, is Van Eersel er vijfentwintig als cantor-organist aan de Grote kerk in Goes verbonden. Zijn werk daar ligt nu een tijdje stil, in verband met de restau ratiewerkzaamheden aan het monu mentale gebouw. „Zeker in het eerste half jaar heb ik me ontheemd gevoeld. De kerkdienst is toch het hart van mijn bestaan", aldus Van Eersel. Dat muziek - en in het bijzonder het or gel - een belangrij ke plaats in zijn leven inneemt, is terug te zien in het huis dat hij bewoont in Kloetinge. Eenhuispijp- orgel - een Renaissancekast met Itali aanse en Vlaamse invloeden - siert een volledige wand van de woonkamer. Het instrument, in vijf jaar tijd op ambach telijke wijze vervaardigd door David Kunst uit Oostburg, is tot in de puntjes volmaakt. Met benen toetsen, sierlijk houtsnijwerk en fijne krulletters. Harmonium Van Eersel maakte in zijn jeugd spelen derwijs kennis met muziek. In het gere formeerde gezin waarin hij opgroeide nam het harmonium een belangrijke plaats in. „Ik was een jaar of zes toen ik daar voor het eerst op ging spelen. Tot mijn ouders zeiden: nu moet je maar eens op les. Ik ben toen naar de her vormde kerk in Vlaardingen gestuurd, want dat was de beste organist in de buurt. Daar ben ik mijn ouders nog steeds dankbaar voor, want er wordt - en dat was toen ook al - enorm gebeun haasd in het beroep." Op zestienjarige leeftijd ging hij naar het conservatori um in Rotterdam. Later volgden stu dies in Parijs en Utrecht. Als organist was Van Eersel al in 1959 werkzaam; zijn loopbaan begon in zijn geboorte dorp Vlaardingen. Later volgden onder andere Overschie en Delfshaven; in middels was de organist overigens naar de hervormde kerk overgestapt. Het muziek maken noemt de organist zelf 'een behoefte'. Militaire dienst foto Willem Mieras moest er voor wijken en een vakantie langer dan vier dagen is nog altijd on denkbaar. Tenzij er tussentijds een or gel kan worden bespeeld. Maar er komt nog meer bij kijken, want in de visie van Van Eersel is dat wat hij doet louter ten dienste van de Heer. Zoals apostel Pau- lus ooit sprak over de verscheidenheid van gaven binnen een gemeente: „Ik heb de muziek gekregen en ontwikkeld, de ander heeft weer wat anders. Het één is niet beter dan het ander; alles staat naast elkaar. De kerkmusicus krijgt de lofprijzing." In verband met het dubbele organisten jubileum van Kees van Eersel geven het Zeeuws Vocaal Ensemble en de Maria Magdalenacantorij uit Goes zaterdag, vandaag, een concert in de Geerteskerk in Kloetinge. Het concert begint om acht uur. Weer brandstichting school Goes GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbe kenden geprobeerd brand te stichten bij een basisschool in De Spinne in Goes. Er werd een ruit in geslagen en brandbare vr- loeistof naar binnen gegooid. Kennelijk is het niet gelukt om die in brand te krijgen. Twee weken geleden werd bij dezelfde basisschool ook al brand gesticht. Bij de voordeur ontstond toen wel een serieus brandje. De schade beliep toen anderhal ve ton en door de rookschade moesten de kinderen een paar dagen thuisblijven. Van beide incidenten vraagt de Goese po litie getuigen contact op te nemen met het bureau in Goes. Marinecommandant naar KSG VLISSINGEN - Voormalig commandant van de zeemacht G. Hooft treedt op 1 december aan als plaatsvervangend alge meen directeur van de Koninklijke Schelde Groep. Hij wordt daarmee de plaatsvervanger van bestuursvoorzitter R. van den Heuvel. De KSG heeft dat vrijdag bekendgemaakt. Hooft (56) heeft de Koninklijke Marine onlangs verlaten om met pensioen te gaan. „Wij kenden hem en hij is nog jong, dus heb ben we hem gevraagd", verklaarde Van den Heuvel. Gezien zijn verleden bij de Marine beschikt Hooft over nuttige ken nis, al mag hij die de eerstkomende drie jaar bij De Schelde niet gebruiken. Daarover zijn scherpe afspraken gemaakt met het ministerie van Defensie. Volgens Van den Heuvel heeft de nieuwe tweede man ook andere nuttige kwaliteiten. „Hij heeft sociologie en arbeidskunde gestudeerd in Rotterdam. Bovendien heeft hij ervaring in het leiden van grote organisaties." Plannen voor outlet onder de loep MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur onderzoekt de gevolgen van de komst van een factory outlet centre in Zeeuws-Vlaanderen. Naast het concrete plan van Sas van Gent worden ook de initiatieven die in Terneuzen en Hulst be staan. tegen het licht gehouden. Het adviesbureau BRO moet aangeven wat de gevolgen van een fabriekswinkel zijn voor de bestaande detailhandel in Zeeland. Volgens gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) moet het on derzoek voor het eind van het jaar zijn afgerond. De Staten commissie ruimte, milieu en water besloot vrijdag 46.000 gul den uit te trekken voor de provinciale studie. Eerlijke vindster aangehouden VROUWENPOLDER - Twee weken nadat een vijftienjarig meisje uit Vrouwenpolder haar tas met onder andere een por temonnee was kwijtgeraakt, werd zij opgebeld door een Mid delburgse die haar eigendommen had gevonden. De vindster deelde haar mee dat ze wel een beloning van 75 gulden wilde hebben. Ze spraken af in het centrum van Middelburg. Daar troffen de twee elkaar. De beloning kwam uiteindelijk uit op 15 gulden. Het meisje miste enkele spullen uit haar tas. De vindster, de 2 6-jarige Middelburgse, is voorverder onderzoek overgebracht naar het politiebureau in Middelburg. Vijftig boetes voor snelheid Tholen THOLEN - Bij snelheidscontroles op Tholen zijn vrijdag vijf tig overtredingen vastgelegd. Het apparaat stond van 8.45 tut 10.15 uur op de Oesterdam, waar een maximumsnelheid van 100 kilometer per uur geldt. Van de 195 auto's die langsreden, gingen er vijf te hard. Aan de nieuwe Postweg in Tholen, maximumsnelheid 80 kilometer, mat de politie van 10.45 tot 12.15 uur. Negen overtreders bevonden zich onder de 525 pas santen. Bij de Broeksweg in Oud-Vossemeer reden tussen 13.00 en 15.00 uur 415 voertuigen voorbij. Daarvan gingen er 36 te snel. Op de Broekseweg, waar je niet harder dan tachtig mag, reed ook de grofste overtreder langs met een snelheid van 115 kilometer per uur. door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49