Griepvirus is oorzaak sterfgevallen tehuizen Ministers gaan in beroep om mestplan Gimbrère PZC Gaswinning Wad lijkt van de baan na advies experts Polderstorm waait volgens Kok over Vuurdoop omstreden haas Onderzoek geeft uitsluitsel over dood tien bejaarden binnenland Salmonella-bacterie eist leven in verpleeginstelling NMa tornt niet aan vaste boekenprijs Wegenwacht gooit foto's in de strijd tegen files IRT-informant eist geld voor gepantserde BMW van onze redactie binnenland WASSENAAR - De tien oude ren die onlangs overleden in verpleeghuizen in Twello en Wassenaar, waren besmet met een of meerdere griepvirussen. In Wassenaar was sprake van jjifluenza-A en RSV (respiratoir syncytieel-virus). Of dat laatste virus ook actief (vas in een dependance van ver pleeghuis Casa Bonita in Twel lo, wordt nog onderzocht. De resultaten van dit onderzoek worden maandag verwacht. 'Verpleeghuis Duinstede in Was senaar en Casa Bonita in Twello gaven gisteren uitsluitsel over het tot dusver onbekende grie- pachtige virus dat in beide in stellingen aan vijf bejaardenhet leven kostte. In totaal werden 32 bewoners ziek. Ook sommige personeelsleden kregen de ziek te onder de leden. Verband Onderzoekers van het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam en het Westeinde Ziekenhuis Den Haag legden gisteren een ver band tussen beide griepvirussen en de sterfte onder de vijf oude ren in Duinstede. De vijf zijn overleden aan een longsteking, die vaak als com plicatie optreedt bij beide infec ties. Een van hen had ook een pneumokokkenbacterie onder de leden. Deze bacterie kan toe slaan na een virusinfectie, als longweefsel al is aangetast en de patiënt verzwakt is. Het merendeel van de bewoners van Duinstede heeft gisteren aangegeven dat ze zich willen laten inenten tegen pneumo- kokken. Dat gebeurt de komen de dagen, aldus Duinstede-di- recteur J. Groen. Casa Bonita De directie van Casa Bonita in Twello heeft de GGD en de Gel- re ziekenhuizen in Apeldoorn advies gevraagd over het laten inenten van de bewoners. Er blijkt echter onvoldoende aan leiding te zij n om de patiënten te vaccineren tegen pneumokok- ken, aldus de directie. Ook uit het onderzoek van de af deling microbiologie van de Gelre ziekenhuizen bleek giste ren dat de vijf patiënten in Casa Bonita zijn overleden aan de ge volgen van influenza-A Momenteel wordt in het labora torium van het Academisch Zie kenhuis Groningen gewerkt aan het isoleren van het virus. Het Nationaal Influenza Centrum zal het vervolgens nader type ren. Zo kan worden bepaald of het landelijk ter beschikking staande griepvaccin voldoende bescherming biedt tegen dat specifieke influenza-A-virus. Vooralsnog gaan artsen ervan uit dat dit wel zo is. In Casa Bonita worden alle be woners en personeelsleden ge vaccineerd tegen de 'gewone' griep. Gewoonlijk zouden de patiënten de griepprik tegen de ze tijd al hebben gehad, maar de uitbraak van het toen nog onbe kende virus doorkruiste dat voornemen. Het influenza-A-virus is vol gens directeur A Osterhaus van het Nationaal Influenza Cen trum een van de meest voorko mende griepvirussen. RSV is een onafhankelijk virus en niet verwant aan influenza, maar geeft wel dezelfde ziektebeel den. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een bewoonster van verpleeghuis Nebo in Den Haag is gisterochtend als gevolg van een salmonella-epide mie overleden. Vijf verpleegkundigen en negen andere bewo ners zijn ziek geworden. Een van de zieke bewoners is er ernstig aan toe. De salmonel la-bacterie. is gevaarlijk voor pasgeborenen en mensen op leeftijd met een zwakke gezondheid. De bacterie zit onder meer in rauwe kip en ei. De eerste besmetting werd ontdekt in de nacht van zondag op maandag. Over de oorzaak van de epidemie kon microbioloog Bijlmer gisteren geen uitsluitsel geven. De klassieke bronnen van een salmonella-besmetting zijn kippen en eieren. Daar om wordt in het verpleeghuis onderzocht wat er de afgelopen twee weken gegeten is. Als voedsel de bron is, en daar wordt voorlopig van uitgegaan, worden er geen nieuwe gevallen verwacht. Volgens de microbioloog kan het echter ook zijn, dat een per soon die zelf niet ziek is de bacterie op zich draagt. Bijvoor beeld iemand die werkt in de voedselvoorziening van het zie- lcenhuis en op die manier anderen besmet. Daarom wordt van iedereen in het verpleeghuis de ontlasting onderzocht GPD/ANP DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) onderneemt geen poging de vas te boekenprijs onderuit te ha len. De NMa wijst een klacht van de Free Record Shop af. Dit bedrijf wil ook boeken verko pen en had geklaagd over de prijsafspraak. In 1997 verleende de minister van Economische Zaken, die over dit soort zaken ging voor dat de NMa werd opgericht, de branche toestemming voor vas te prijzen. De NMa wijst erop dat de Europese Commissie hiermee al akkoord is gegaan. De regeling, een ontheffing van de plicht tot concurrentie, loopt tot 1 januari 2005. ANP UTRECHT - Een hijskraan takelt het kunstwerk Thinker on the Rock naar de binnen plaats van het Centraal Museum in Utrecht. Het werk van de Britse kunstenaar Barry Flanagan, kosten zevenhonderdduizend gulden, is eigenlijk bedoeld voor het Neude in de Utrechtse binnenstad. Over de aanschaf van het kunstwerk en de plek waar het 3,66 meter hoge beeld zich zou moeten ophouden, is in de Domstad behoorlijk gebak keleid. De inwoners van Utrecht kunnen nu morgen, als het Centraal Museum na zijn verbouwing weer open is, voor het eerst met de Thinker kennismaken. foto Jaap de Boer/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De kans dat het Rijk de komende jaren nieuwe vergunningen zal afgeven voor [aswinning in het Waddenge- >ied, is minimaal. De onafhan kelijke experts die de regering deze week heeft geraadpleegd, sluiten bodemdaling niet uit. Zeven deskundigen hebben het kabinet geadviseerd over de jasboringen. Het kabinet wil weten of boren zonder schade NUON schrapt na megafusie 2400 banen APELDOORN - Bij energie- en Waterbedrijf NUON verdwij nen binnen twee jaar 2400 ba nen. Voor deze saneringsopera tie heeft NUON voorlopig ruim zevenhonderd miljoen gulden uitgetrokken. mogelijk is. Van belang is vooral de vraag of de bodem zal dalen. Als er onzekerheid bestaat over de gevolgen voor het milieu, zal het kabinet gasboringen verbie den, liet minister Jorritsma (Economische Zaken) eerder weten. Volgens een betrokkene die de opvattingen van de deskundi gen heeft gelezen, zaaien de des kundigen zeker twijfel, al is de één negatiever dan de ander. De deskundigen hebben het kabi net ieder afzonderlijk hun me ning laten weten. De vier meest betrokken be windslieden (Jorritsma, Pronk, Faber en N etelenbos) bespreken de adviezen begin volgende week, zei premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Daarna is het woord aan het ka binet. Het liefst wil het kabinet vrijdag 3 december de knoop doorhakken. GPD/ANP van onze redactie binnenland HEEMSTEDE - De ANWB wil in de strijd tegen de files lichte aanrijdingen op snelwegen gaan afwikkelen. Volgens direc teur Van Woerkom is de Wegen wacht vaak sneller ter plaatse dan de politie. Wegenwachters kunnen vol gens hem foto's van de situatie maken en de weg vrijmaken. Van Woerkom deed dit voorstel op een bijeenkomst in Heemste de van de afdeling Haarlem van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. Volgens de ANWB-directeur moet er snel een einde komen aan de huidige praktijk die veel opstoppingen veroorzaakt. „Het gebeurt vaak dat auto's met alleen blikschade op de weg moeten bhj ven staan in afwach ting van de politie", aldus Van Woei'kom. „Dat kan in de och tendspits een file opleveren van veertien a vijftien kilometer. Te gen de tijd dat die file is opge lost, moeten de mensen alweer bijna naar huis. Wij zeggen: laat ons dat nou doen, Wij zijn snel ler ter plaatse." Van Woerkom riep de verzeke raars op mee te werken aan deze 'praktische oplossing' in de strijd tegen de files. De verzekeraars moeten bereid zijn om de door de Wegenwacht verzamelde gegevens te accep teren bij de afwikkeling van de schade. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De IRT-infor mant die in opdracht van de politie infiltreerde in verschil lende grote drugsbendes, eist ruim een miljoen gulden van de Nederlandse staat. De man, met de schuilnaam de Coureur, wil hiervan onder meer een ge pantserde BMW van ruim een kwart miljoen kopen. De voormalig informant van de Criminele Inlichtingen diensten (CID) van Kennemer- land, Rotterdam-Rijnmond en de Gooi- en Vechtstreek wil een voorschot van enkele ton nen op zijn schadevergoeding. In totaal eist hij ruim een mil- joen gulden. Een. groot deel hiervan bestaat uit kosten voor extra beveiliging en juri dische bijstand, de rest is im materiële schadevergoeding. De staat heeft de man ai eerder laten wéten hiervóór niets te voelen. De Coureur heeft vol gens justitie met zijn activitei ten als informant een behoor lijk vermogen opgebouwd en moet hiervan maar de extra kosten betalen, méént de staat. De man werkte sinds eind ja ren tachtig voor de CID Ken- nemeiiand. Later werd hij ook informant en infiltrant voor de CID's Rotterdam-Rijnmond en Gooi- én Vechtstreek. In Rotterdam infiltreerde de Coureur in een drugsorganisa tie. Tijdens dat zogenoemde Be ver-onderzoek voerde de in formant containers met ton nen softdrugs in. De drugs verdwenen voor eén gro ot deel op de markt. Dat gebeurde met toestemming van de toenmali ge Rotterdamse CID-offcier van justitie.R. dé Groot, tiet Bever-ondêrzóek mislukte omdat het door het Onderzoek van de commissie-Van Traa in de openbaarheid kwam. Hierna werd besloten dat de informant zich uit het crimi nele milieu moest terugtrek ken, ook al omdat de identiteit van de man bekend was ge worden. Sindsdien vreest de man voor zijn leven. Hij zegt te zijn be schoten, waarvoor hij de poli tie verantwoordelijk houdt. Die zou de afspraak om zijn identiteit geheim te houden niet zijn nagekomen. ANP NW-voorzitter Van den Brink van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ministers Brinkhorst (Landbouw) en Pronk (Milieu) gaan in hoger be roep tegen de recente rechterlij ke uitspraak over hun mestplan. De rechter bepaalde woensdag dat Nederland in 2002 moet vol doen aan de Europese Nitraat richtlijn. Volgens de ministers zijn de ei sen die in de richtlijn worden gesteld zo streng, dat Nederland daar niet op zo'n korte termijn aan kan voldoen. Premier Kok maakte dat giste ren bekend na afloop van de mi nisterraad. Brinkhorst en Pronk vinden dat Nederland meer tijd moet krijgen om het mestover schot terug te dringen. Boven dien willen zij dat er voor Ne derland minder strenge regels komen. Binnenkort sturen zij daarover een stuk naar de Euro pese Commissie in Brussel. Brinkhorst en Pronk willen de nieuwe mestnormen laten in gaan in 2003, een jaar later dan de rechter heeft bepaald. Kok toonde begrip voor land bouworganisatie LTO-Neder- land, die donderdag het overleg met Brinkhorst over het mest plan staakte. „Dat is jammer, maar ik respecteer het vanuit hun rol als belangenbeharti ger", aldus Kok. Uitlatingen De Nederlandse Vakbond voor Varkenshouders (NW) laat ad vocaten uitzoeken of Brink horst kan worden aangeklaagd wegens smaad dan wel beledi ging. Voorzitter W. van den Brink van NW stelde dit giste ren in een reactie op een brief van Brinkhorst waarin deze duidelijk maakte het overleg met de bond nog niet te willen hervatten. Brinkhorst wil eerst dat varkensboeren de borden met de tekst 'Brinkhorst killer van 10.000 varkensboeren' en vergelijkbare teksten weghalen Brinkhorst aanvaardt de open brief die Van den Brink hem de ze week over de ruzie stuurde als een excuus voor de opmerking van de boerenleider dat sprake is van etnische zuiveringen on der varkenshouders. Aanlei ding zijn de maatregelen die Brinkhorst wil nemen om de mestproductie te beteugelen. Van den Brink schreef Brink horst e,en paar dagen geleden dat de bordenactie van de NW niet was bedoeld om de minister te beledigen of te beschadigen. De boeren willen de borden weghalen als Brinkhorst zich niet meer grievend over de var kenssector uitlaat, schreef Van den Brink. „Daaraan hebben wij niets toe te voegen", aldus vice-voorzit- ter W. van Gemert van de NW. Volgens Van den Brink heeft Brinkhorst onder meer gezegd dat varkensboeren niet langer dan twee maanden vooruit kun nen denken, en dat zij. met hun rug naar de samenleving staan. „Met onze brief bebben wij de minister de reikende hand toe gestoken", voegde Van den Brink daar aan toe. „Die heeft hij niet gepakt. Wij gaan nu uit zoeken of wij de minister voor de rechter kunnen dagen." ANP zaterdag 27 november 1999 Kruizinga blijft in hechtenis UTRECHT - Oud-voorzitter P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politiebond blijft voorlopig in voorarrest. Dat heeft de rechter-commissaris gisteren besloten. Kruizinga is woensdag samen met zijn echtgenote en zijn voorganger bij de ACP, de Bergschenhoekse wethouder M. Blijleven, aange houden op verdenking van gesjoemel met subsidiegelden. Kruizinga blijft voorlopig nog tien dagen vastzitten. Daarna besluit de raadkamer van de rechtbank of hij in bewaring blijft. Zijn wouw komt waarschijnlijk vandaag vrij. Van Blijleven is de voorlopige hechtenis meteen geschorst. Kruizinga wordt ervan verdacht de subsidiegelden te hebben verduisterd. Blijleven wordt verdacht van heling. Blijleven blijft voorlopig aan als wethouder. ANP Meer geld werkloze bij start bedrijf DEN HAAG - Het kabinet heeft ingestemd met een wetsvoor stel om mensen met een bijstandsuitkering meer mogelijkhe den te geven een eigen bedrijf te beginnen. Het krediet ten behoeve van een bedrijfskapitaal wordt ver hoogd van 43.000 naar 60.000. De periode waarover na de start van de onderneming nog bijstand kan worden verleend, wordt verlengd van anderhalf naar drie jaar. Bovendien mogen bijstandsgerechtigden zich een jaar lang voorbereiden op het bestaan als zelfstandig ondernemer. In die periode vervalt de verplichting om te solliciteren. ANP Agente handelt in vuurwerk ENSCHEDE - Een 33-jarige hoofdagente van de Twentse po litie is gisteren met onmiddellijke ingang geschorst op ver denking van betrokkenheid bij de handel in illegaal vuur werk, De schorsing blijft gehandhaafd tot het strafrechtelijk onderzoek is afgerond. Donderdagavond zijn vijf inwoners uit Enschede aangehou den, waaronder de hoofdagente en haar 38-jarige echtgenoot. Dé man van de agente wordt aangemerkt als hoofdverdachte en zit vast. Twee andere mannen en een vrouw verdacht van het bezitten en verkopen van illegaal vuurwerk. De Twentse politie nam bij dez actie 150 kilo vuurwerk in be slag, afkomstig uit het illegale circuit. GPD Officier van justitie Breda vervolgd ARNHEM - De rechtszaak tegen de van meineed verdachte officier van justitie C. van Spierenburg uit Breda gaat defini tief door. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Arn hem beslist in de bezwarenprocedure tegen de dagvaarding. Van Spierenburg hield als getuige tijdens het hoger beroep van de Juliëtbende vol dat hij niet de afspraak had gemaakt dat de kroongetuige maximaal twee jaar celstraf zou krijgen. Hij is de eerste officier die op verdenking van meineed voor de rechter moet verschijnen. Tijdens het hoger beroep lieten de advocaten van de hoofd verdachten een bandopname horen waarin de officier de ge wraakte toezegging deed. ANP Uitstel afzinken Beneluxtunnel ROTTERDAM - Het afzinken van het tweede tunnelelement van de tweede Beneluxtunnel gaat dit weekeinde opnieuw niet door. Het is onmogelijk om het tunneldeel op de juiste plek te manoeuvreren omdat een flinke hoeveelheid slib zich op de bodem van de Nieuwe Maas heeft opgehoopt. Om de problemen te voorkomen moeten nu eerst sleuven in het grind onder het tunneldeel worden gegraven. Het tweede tunneldeel is afgemeerd bij de scheepswerf YVC/Wilton-Feij- enoord in Schiedam. Rijkswaterstaat verwacht dat het afzin ken volgend weekeinde wel kan plaatsvinden. De tunneldelen hebben een lengte van 140 meter en wegen ie der 53.000 ton. Zezijn45 meter breed en 8,5 meter hoog. ANP door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Nederland en pre mier Kok zijn er groot mee ge worden. De Britse premier Blair en de Duitse bondskanselier Schroder zijn er jaloers op. Het typisch Nederlandse poldermo del, waarbij belanghebbenden en overheid eindeloos doorpra ten tot er een oplossing is. Wat betekent het dan als in één week liefst drie van zulke praat clubs spectaculair uit elkaar knallen? Staat het poldermodel op de tocht? Welnee, zei premier Kok gisteren schouderopha lend. „Er zit een grote mate van toeval in dat dit nu in één week gebeurt." „We moeten niet dramatisch doen over het poldermodel. Het is een beetje 'en vogue' om bij ie dere gebeurtenis en overleg dat moeilijk verloopt over een on dergelopen polder te spreken, en te doen of de polderbewoners elkaar naar de keel vliegen"be toogde Kok na het kabinetsbe raad. „Er spelen dingen die op elkaar lijken, maar die op hun eigen merites beoordeeld moe ten worden." Dinsdag stapten de werkge vers- en werknemersorganisa ties woedend uit het overleg over de sociale zekerheid en een dag later staakte de milieube weging het overleg over de uit breiding van Schiphol. De LTO weigerde donderdag, tot ver bijstering van minister Brink horst (Landbouw), nog langer mee te praten over de mestplan nen. „Stormpjes luwen", oordeelde Kok laconiek. „Een poldermo del betekent niet dat j e het altij d met elkaar eens bent. Het bete kent wel dat je overleg voert als dat kan bijdragen tot een oplos sing. Het betekent ook schuiven en duwen. Soms wordt de soep wat heet opgediend, maar daar na komt-ie weer op eetbare tem peratuur." De premier benadrukte dat re gering en uiteindelijk het parle ment het laatste woord hebben. „Ik vind gepraat prima, ik zie dat niet als bezigheidstherapie. Maar het moet wel duidelij k zijn wie de verantwoordelijkheid heeft", benadrukte Kok. GPD Conflict over sociale stelsel zit muurvast DEN HAAG - Premier Kok heeft de sociale partners opge roepen weer met het kabinet aan tafel te gaan zitten, om zon der voorwaarden vooraf te pra ten over de uitvoering van de WAO en WW. De premier liet echter meteen blijken dat er niet getornd kan worden aan het plan van minis ter De Vries van Sociale Zaken om de 'claimbeoordeling' en het verstrekken van de uitkeringen in een overheidsorganisatie on der te brengen. Voor dit plan is zeer brede steun in de Tweede Kamer, aldus Kok. De sociale partners (vakbonden en werkgeversorganisaties) hebben gisteren na afloop van de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van de organisa ties van werkgevers en werkne mers, laten weten alleen aan tafel te willen schuiven als ze mogen meepraten over de hoofdlijnen van het plan. De uitlatingen van premier Kok zijn bij de FNV niet goed geval len. Volgens een woordvoerder van de vakbond is op deze ma nier geen gesprek op hoofdlij nen mogelijk. De bond blijft op het standpunt dat de WAO- en WW-uitkerin- gen betaald worden door werk nemers, en ze er daarom zeggen schap over moeten hebben. Kok vindt het raar dat het alleen maar gaat om het begrip 'hoofd lijn'. Het onderscheid dat wordt gemaakt tussen datgene wat in handen van de overheid blijft en kan worden uitbesteed, is vol gens hem het uitgangspunt van het gesprek. GPD Advertentie VERBOUWINGS OPRUIMING! KORTINGEN TOT 4^^%% LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3