Aids legt continent lam PZC Afrika verliest twee generaties 5500 doden per dag reportage 33 Bericht van Mirjam Adam met een tas zaterdag 27 november 1999 Aids richt in Afrika een ware slachting aan, vooral in het zuiden. Botswana, Zimbabwe, Malawi en Zambia behoren tot de 'top tien' van meest getroffen landen. Ze doen nauwelijks voor elkaar onder wat aantallen doden, besmette patiënten, weeskinderen en sociaal-economische gevolgen betreft. Aids geselt Afrika bovendien twee keer: niet alleen wordt nu een 'productieve generatie' weggevaagd, de komende generatie is ziek of analfabeet. Aan de vooravond van Wereldaidsdag (1 december) een reportage uit Zambia, het land met het hoogste percentage weeskinderen van wie de moeder of beide ouders ten gevolge van aids is overleden. Zieken worden steeds vaker aan hun lot overgelaten, sombert Violet Mukos- ha. „Ze worden dubbel gestraft. De cul tuur verandert door de slechte economie, iedereen is vooral bezig voor zichzelf te zorgen." In Nkwazi-township nabij de Zambiaanse stad Ndola zitten we gehurkt in het sombere huisje van Christine. Acht entwintig is ze en HTV-besmet „Wie zorgt er straks voor mijn kinderen", jammert ze. Niemand reageert, niemand die het weet. Iets verderop de 17-jarige aidspati- ente Loty. Een tante zet zo nu en dan een kom rijst voor haar neer. Loty is al twee maanden haar hutje niet uit geweest. Hoe moet het verder met Loty? Niemand rea geert, niemand die het weet. Violet is vrijwilligster in het Chishilano Centre, de basis van de 'thuiszorg' voor tb- en aidspatiënten in Nkwazi. De town ship telt 40.000 inwoners, het centrum heeft 54 vrijwilligers. Iedere maandag ko men zij bij elkaar om over him patiënten te praten. Voor ernstig zieken wordt op dinsdag vervoer geregeld naar het plaat selijke ziekenhuis voor nader onderzoek, wie nog kan lopen wordt op woensdag in het centrum verwacht. Bijna 500 aidspa tiënten staan geregistreerd, in werkelijk heid zijn het er waarschijnlijk meer. „Sommigen zijn bang dat ze door hun om geving worden gestigmatiseerd", zegt Violet, „of schamen zich. Ze willen niet door ons worden bezocht." In Nkwazi wonen, naar schatting, 4.000 wezen - kinderen onder de 15 jaar die moeder of beide ouders hebben verloren. In heel Zambia zijn het er vermoedelijk 6 0 00 0 0op een bevolking van nog geen 10 miljoen. Eén op de vijf kinderen is wees, over tien jaar twee op de vijf. Eén op de drie families heeft een weeskind in huis. Ook Violet. Ze is moeder van 5 kinderen (van 5 tot 15) en sinds kort heeft ze ook de zorg voor de drie kinderen (7, 11 en 15 jaar) van haar overleden zwager. „Als fa milie heb je een verantwoordelijkheid, je kunt de kinderen niet afwijzen, je moet ze hoop geven op een betere toekomst." Dat probeert ook de 50-jarige Jennifer. Als oma zorgt zij inmiddels voor zes weeskin deren van haar overleden dochters. Haar grootste zorg? Dat ze iedere dag genoeg te eten heeft voor haar alsmaar uitdijende familie. School Violet heeft ook zo haar problemen, want het ontbreekt haar aan voldoende geld om de eigen kinderen naar school te sturen, laat staan de drie wezen. Dus? Ze lacht, haalt haar schouders op. Soms krijgt ze wat toegestopt van een dankbare patiënt en van de missiezusters kan ze goedkoop de 'mealie meal' (een soort maïspap) ko pen. En met Kerstmis delen de zusters kleren uit. Uit onderzoek is gebleken, zo zegt de Nederlandse arts Piet Reijer, aidscoördinator voor de Copperbelt pro vincie, dat van de weeskinderen 35 pro cent naar school gaat, terwijl van de niet- wezen 55 procent een school bezoekt. „Bij een teruglopende economie - en dat doet zich in Zambia voor - zie je dat het de we zen zijn die er het eerste uitvliegen." Aidspatiënten die daartoe in staat zijn, kunnen in Chishilano terecht voor klein schalige werkzaamheden - variërend van timmeren, breien, groente telen tot het maken van kaarten - in een poging toch nog wat geld te verdienen. De vrijwilli gers worden ook geacht seksuele voor lichting te geven en te vertellen over het voorkomen van geslachtsziekten door, bij voorbeeld, condooms te gebruiken. „De bewustwording groeit, maar het gaat langzaam", verzucht Edith Banda, hoofd van het centrum. Voetballende meisjes, de meesten wees en 15 tot 18 jaar oud, gie chelen als we dat testen. „Geen seks voor het huwelijk", zegt de een. Een ander: „Blijf bij één partner." Een derde: „Altijd een condoom gebruiken." Ze hebben keu rig hun lesje geleerd, maar hoe is het in de praktijk? Edith haalt haar schouders op. „Ik hoop het. Je moet niet vergeten dat in Afrika de vrouw nog steeds ondergeschikt is aan de man. Wil hij geen condooms? Dan geen condooms." Oude geloof De Zambiaan Esaya Bukanga, assistent van Piet Reijer, wil daar wel wat over kwijt. Hij hangt het oude geloof aan: niet naar bed voor je getrouwd bent. En als condooms gratis beschikbaar komen (een doosje met vier stuks kost 250 Zambiase Kwacha, ongeveer een kwartje) is het hek van de dam, want „dan doet de jeugd on bekommerd, zonder enige angst, aan seks, met alle gevolgen van dien.Aan de ande re kant: „Tegelijkertijd zeggen we tegen de vrouwen: als je je huwelijk wilt be schermen en geen condooms gebruikt omdat je man dat niet wil, oké, maar be scherm je dan ook je eigen leven?" Thea tergroepen trekken de provincie in om hun voorlichtende boodschap op het marktplein uit te dragen. „Zo hopen we ook de ouders er meer bij te betrekken, die praten meestal niet zo open over seks." Met Edith en Violet gaan we op thuisbe- zoek in Nkwazi. Dat is weinig opwek kend. De meeste patiënten zijn te ziek om nog enige reactie te tonen. Met vereende krachten worden bedlegerige zieken om gedraaid. Onder toezicht worden de juiste medicijnen toegediend en nauwgezet De timmerwerkplaats in het Chishilano Centre waar lijkkisten worden gemaakt. ma foto's Gerard Chel De vijftigjarige Jennifer zorgt voor zes weeskinderen, de kinderen van haar overleden dochters. wordt op kaartjes de administratie bijge houden. „Het valt niet mee te zien hoe mensen dood gaan", zegt Edith. Het cen trum verzorgt ook bloedtests en de vrij willigers mogen vervolgens het slechte nieuws overbrengen. Edith: „Dat is heel emotioneel. Ik denk altijd: wat als ik het zelf zou zijn?" Soms wordt het negatieve bericht geheim gehouden uit angst dat de partner erop los slaat of er direct vandaar gaat. „Het is niet zo makkelijk." Er wordt getroost: „Je hoeft niet dood te gaan, ook met HTV kom je door het leven." In Nkwazi probeert Cindi (Children in Distress) de meest kwetsbare weeskinde ren te helpen, dat wil zeggen dat de gezin nen waar zij wonen, extra eten, dekens en kleren krijgen en dat het schoolgeld wordt betaald, zo'n 60 gulden per jaar. Dagelijks melden zich nieuwe kinderen en inmiddels zorgt Cindi voor 750 jongens en meisjes. En de 3250 anderen? Coördi natrice Joyce Banda weet het niet. „Ze gaan waarschijnlijk niet naar school, zwerven hier over straat." De 12 vrijwilli gers van Cindi zijn dagelijks op pad. Kij ken hoe het 'hun' kinderen vergaat, reage ren op alarmerende berichten elders uit het dorp. „Soms blijven kinderen hele maal alleen achter omdat er geen familie is. Meestal worden wij dan wel gewaar schuwd." Cindi kiest bewust voor opvang van wees kinderen in gezinnen. „Een eigen omge ving is het meest natuurlijk", verklaart Joyce. „Een weeshuis snijdt familieban den door." Tot nu toe zijn ze er nog steeds in geslaagd onderdak te vinden. Bij vrij willigers of bij buren. Maar het wordt steeds lastiger: de opvang zit bijna aan het plafond. „De mensen -willen wel, maar er is geen enkele (financiële) ondersteu ning", zegt Reijer. Joyce: „Er zijn hier ge zinnen die door het oudste weeskind wor den gerund." Begraven De slachtpartij die aids aanricht onder de 15- tot 45-jarigen is ongeëvenaard. Twin tig tot vijfentwintig procent van deze ge neratie - de meest productieve - is HTV- besmet, tien procent overlijdt aan aids. Verpleegsters, onderwijzers, bouwvak kers, kantoorklerken, chauffeurs, boeren, mijnwerkers. Ook de hoger opgeleiden worden getroffen: ze hebben meer geld en dus meer toegang tot seks. De economi sche schade is aanzienlijk, allereerst door het stijgend ziekteverzuim, vervolgens door het verlies aan productieve arbei ders. Plus de tijd die verloren gaat om zie ken te verzorgen en doden te begraven. En gezinnen moeten bezittingen of vee ver kopen om de kosten van een begrafenis - zo'n 1000 gulden - te kunnen betalen. Bo vendien moet een steeds groter deel van het nationale budget voor gezondheids zorg aan aids worden besteed - in Zambia worden 43 van de 100 ziekenhuisbedden bezet door aidspatiënten. De ziektekos ten voor aidspatiënten in Zambia stijgen navenant: van 1,7 miljoen dollar in 1990, via 12,9 miljoen in 1995 tot naar schatting 21 miljoen in 2005. Reijer stelt vast dat de 'internationale ge meenschap' te weinig voor de weeskinde ren doet. „In Copperbelt zijn er naar schatting 150.000, de projecten be reiken 20.000 kinderen". Van de overigen wordt zo'n driekwart door fa milie of anderen opge vangen (lees: een dak bo ven hun hoofd en een Afrika ten zuiden van de Sahara wordt het zwaarst door HIV/aids getroffen. Min of meer wordt aangenomen dat het seksueel gedrag, in combinatie met traditionele rol- en cultuurpatronen, de voornaamste oorzaken zijn. Zoals: promiscuïteit (veel wisselend geslachtsverkeer), op jonge leeftijd gemeenschap (bij meisjes) met ver hoogd risico op verwondingen, het veel voorkomen van geslachtsziektes en de wijze waarop aan seks wordt ge daan. Terwijl Amerika, met 40.000 nieuwe HTV/aidsgevallenper jaar, daaraan jaarlijks 880 miljoen dollar spendeert, geeft heel Afrika, met jaarlijks 4miljoen nieuwe patiënten, daarvoor 160 miljoen dollar (320 miljoen gulden) uit. Ter vergelijking: het gemiddelde jaarbudget van een academisch ziekenhuis in ons land bedraagt 550 miljoen gulden. In 1999 kwam tweederde van alle 33,6 miljoen zieken uit sub-Sahara Afrika: 22,3 miljoen volwassenenen ruim 1 miljoen kinderen. Van de 16,3 miljoen mensen die sinds het begin van de epidemie (rond 1980) aan aids zijn ge storven, kwamen er 13 miljoen (onder wie ruim 3 miljoen kinderen) uit de sub-Sahara. Nergens is de besmetting in de stad zo hoog: in sommige steden 40 tot 50%. Nergens zijn zoveel volwassenen besmet: 20 tot 25%. Van de 570.000 kinderen die in '99 HTV-besmet raakten, kwamen 510.00 uit de sub-Sahara. Van de nieuwe HTV-patiënten in 1999 (ruim 15.000 per dag), kwamen er bijna 11.000 (70%) uit de sub-Sahara. Op 5 procent na wonen alle aidswezen - eind volgend jaar 10 tot 11 miljoen, in 2010 vermoedelijk 16 tot 20 mil joen - in de sub-Sahara. Geschat wordt dat de zwaarst getroffen landen de komende vijf jaar 20% van hun BNP aan de ziekte verliezen, gemiddeld 4 procent per jaar. En in 1999 telde Afrika 2 miljoen aidsdoden (wereldwijd 2,6 miljoen), oftewel 5500 begrafenissen per dag. (Bronnen: UNDP, Unaids, Unicef, WHO, Wereldbank, Irin, US Bureau of Census). kom rijst), de rest wordt aan hun lot over gelaten. Velen komen in de criminaliteit en prostitutie terecht. Hoofdstad Lusaka bij voorbeeld heeft inmiddels tienduizen den straatkinderen. Naar verwachting telt Zambia over tien jaar 1,5 miljoen weeskinderen. Als er niets verandert, krijgen meer dan een miljoen van hen geen enkele scholing. „Er komt dus een heel leger analfabeten aan, waar Zambia straks niets aan heeft. Dat betekent nog meer economische terugval." Bovendien neemt door aids de kindersterfte toe: 25 procent overlijdt voor de vijfde verjaar dag. Reijer: „Het westen moet meer geld stop pen in medische zorg, onderwijs en infra structuur. De prijs van medicijnen moet omlaag, een plicht voor de farmaceuti sche industrie, die veel te weinig inves teert in het ontwikkelen van goedkope vaccins. Ik vind het schandalig dat 95 procent van onderzoeksuitgaven besteed wordt aan het HTV1 type B - dat in het westen voorkomt - terwijl het C-type, dat op veel grotere schaal Afrika treft, gerin ge aandacht krijgt. Het legt pijnlijk bloot waar de interesses werkelijk liggen. Afri ka zelf moet ook wakker worden, nog steeds ontbreekt de politieke wil om er echt wat aan te doen. Het is natuurlijk van de gekke dat alle 150 parlementsleden hier een terreinauto krijgen, maar dat geld voor eenvoudige klinieken ont breekt. Lichtpuntjes Toch ziet Piet Reijer kleine lichtpuntjes. „In landen als Oeganda en Zambia is het aantal zwangere vrouwen tussen de 15 en 25 jaar dat HTV-besmet is, fors gedaald. Van 40 procent in 1991 tot 10 procent nu in Oeganda en in Zambia van bijna 30 pro cent in 1993 tot minder dan 15 procent in '97. De aanwas neemt derhalve af." Reijer voert drie redenen aan: „Het eerste seksu eel contact vindt later plaats, er zijn min der wisselende partners en het condoom gebruik is toegenomen. Als we dat vast kunnen houden, zitten we goed. Nou ja, dan wordt het langzaam beter. Voorlopig echter stijgt het aantal HTV-pa- tiënten, aidsdoden, weeskinderen en be smette baby's fors. De top is nog lang niet bereikt. Gerard Chel EIND VAN DIT JAAR 33,6 MILJOEN MENSEN MET HIV/AIDS Eind 1999 zal het aantal HIV/AIDS-patiënten zijn toegenomen tot 33,6 miljoen, van wie ruim 23 miljoen in Afrika. Latijns Amerikafa J 1,3 miljoen i Midden-1 Zuid-Afrika o gntgpd 23,3 miljoen Afrikaanse jongeren en AIDS l Australië en Zuidoost-Aziê Nieuw-Zeeland 6 miljoen 12.000 Percentage zwangere Percentage kinderen" Percentage kinderen* meisjes (15-19 jaar) dat in 2000 door AIDS binnen 5 jaar aan AIDS dat HIV-positief is. de ouders verliest. zal overlijden. Botswana 31 Zambia 34% Botswana 64 Zimbabwe 26 Malawi 27 Zuid-Afrika 50 Swaziland 23 Rwanda 27% Zimbabwe 50 Zuid-Airika 21 Zimbabwe 27% Namibië 48 Mozambique 19 Uganda 26% Kenya 35 Rwanda 19 Botswana 23% Mozambique 26 Malawi 17 Tanzania 22% Zambia 25 Zambia 17 Burkina Faso 21 Liberia 22 Burundi 16% Cent. Afr. Rep. 20% Tanzania 20% Ethiopië 16 jonger dan 15 jaar jonger dan 5 jaar Na drie jaar van alles en nog wat gestudeerd te hebben, vond Mirjam Beijsterveldt uit Terneuzen dat het weer tijd was voor iets spannenders. Daarom besloot ze om een half jaar tot een jaar te gaan rei zen. Ze begint in Mexico en hoopt uiteindelijk, na veel er varingen en vloeiend Spaans sprekend, in Costa Rica uit te komen. VERENIGDE STATEN MEXICO ml 1 GOLF VAN MEXICO j México- stad BELIZE GTM. GROTE OCEAAN Onderuitgezakt, achter de tweede bananenmilksha- ke van de dag, stel ik me zo voor, dat de lezer van dit stuk je nu met een kop Douwe Eg berts in zijn comfortabele stoel achter het raam zit. Bui ten sieren herfstkleuren de Zeeuwse straat. Binnen zal in de loop van de dag al eens het een en ander gezegd worden in de trant van 'Schat? Wat gaan we nou doen met de feestdagen?' Een normale Ne derlandse novembermorgen. Ikzelf zit nu in de zon, vijftig meter van het strand, zeven tig van de helderblauwe Stille Oceaan. Rond mij klinken vo gelgeluiden en het geruis van palmbomen. Een zacht zee briesje doet talloze gekleurde bloemen stilletjes wiegen in de warme lucht. Graag deel ik met u mijn belevenissen in het tropische Zipolite. Staat u mij toe wat licht te laten schijnen in uw o zo grauwe herfstleven. Samen met twee Nederlandse meisjes deel ik een bamboe hut vlakbij het strand, 's Mor- gensvroeg stappen we uit ons bed, respectievelijk hangmat, en lopen we tien meter om on ze door sarongs omhulde lij ven op de houten stoeltjes van restaurant 'Lo Cosmico' te plaatsen. Alhoewel verande ring goed is voor een mens, nemen we consequent elke ochtend een fruitontbijt met muesli en yoghurt. Een heer lijk bord vol verse papaya, ananas, meloen en banana lacht ons keer op keer weer toe. Onder de maaltijd en on ze nooit eindigende gesprek ken, krabben we af en toe wat aan onze roodgespikkelde be nen. Die klamboes zijn best sfeervol enzo, maar toch lij ken de muggen op de een of andere manier altijd weer een prikplekje te vinden. Na zo'n anderhalf uur, trek ken we onze bikiniet j es aan en begeven we ons naar het zon nige strand. Voor ons hotel is er een naaktstrand. Op dat naaktstrand liggen vooral mannen. Die mannen liggen bij voorkeur (hun voorkeur wel te verstaan) met hun be nen wijd en grijnzen voortdu rend onze richting uit. Wij schuiven dus elke keer de badhanddoeken wat de ande re kant op en houden, degelij ke dames als we zijn, onze badkleertjes aan. Samen met een van de meisjes ga ik welis waar a la Fa het water in, maar daar blijft het toch echt bij. Een voor ons al oude bekende in Zipolite, is de man met de boodschappentas. We noe men deze onaantrekkelijke snordrager zo, omdat hij sim pelweg niets anders heeft dan een boodschappentas. Onder onze nou ja's, belachelijk's, waar slaat het op's door, para deert Adam-zonder-blad- maar-met-tas door de bran ding. Niet alleen door de branding van het naakt strand overigens, zijn tocht voert, zo schat ik, ongeveer langs de gehele Mexicaanse kustlijn. Zelfs wanneer we 's avonds op het zand aan de 'guacamole' (avocadoprakje) zitten, weet hij onze eetlust te verstoren met zijn blote alles. De man met de boodschap pentas is niet de enige boeien de persoonlijkheid in dit klei ne paradijs. Er is namelijk ook nog de hippie van de heu vel. Deze Amerikaanse Ar- mand heeft ons bijna zo ver gekregen lid te worden van zijn gemeenschap, 't Is gewel dig: in het, op een heuvel gele gen, hotel, dat door hem en verwanten gerund wordt, is iederéén welkom. We hebben een nacht in zijn 'Shambhala' geslapen, maar aangezien hij er twee jaar na orkaan Pauli ne nog steeds niet in geslaagd was om nieuw wc-papier op te hangen en de gasten te voor zien van wat kleine gemakken als verlichting langs de pik donkere hotelpaadjes, zijn we maar weer vertrokken. Bye bye Woodstock met hout worm. So much for the hippie in me.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33