MILLENNIUM ENQll Lekker knei Er komt weer een oorlog Man, wat hebben we het goed Optimistisch en bang Druk, druk, altijd maar druk Mevrouw Driesens (85) Kor Visser (56) Mevouw M. S. Driesens- Wiersma: JDe meeste vreugde in mijn leven gaven de geboortes van mijn kinderen." foto Phil Nijhuis de katholieken. Dat er niet te veel van moesten komen, want dan gingen ze overheersen. En dat willen de moslims ook." ,,Ze gaan hier in de buurt een asielzoekerscentrum bouwen. Er komt ook een moskee. Waarom is dat nodig? Laatst las ik dat ie mand asiel aanvroeg omdat hij na tien jaar vechten voor zijn land, niet meer in het leger wilde blij ven. Is dat ook een reden?" Heupoperatie „Ik wacht al een half jaar op een heupoperatie, af en toe doet het lelijk zeer. Versleten. Vroeger hoefde je niet te wachten. De dokter kwam als je daar om vroeg. Vandaag de dag komen ze niet meer, of het moet wel heel erg zijn. Er zijn er ook te weinig. „Ik vind dat de gezondheidszorg achteruit is gegaan. Al die nieu we medicijnen, waar dienen die allemaal voor? Gelukkig had ik leuke dingen tijdens het wachten op mijn nieuwe heup. Mijn klein kinderen namen me bijvoorbeeld een dagje mee uit; dan hoopte ik dat die oproep voor de operatie nog even zou wachten." „De meeste vreugde in mijn leven gaven de geboortes van mijn kin deren. Mensen die geen kinderen hebben, vroegen me wel eens wat daar zo fantastisch aan was. Maar dat kan je niet uitleggen. Het opvoeden was soms een op gave. Die drie van mij hebben wel eens allemaal tegelijk de kink hoest gehad, daar werd toen nog niet tegen ingeënt. Was ik drie maanden lang aan het dokteren." „Met mijn baan als lerares Engels ben ik na de Mammoetwet ge stopt. Ik moest met geluidsban den gaan werken, en dacht: 'Laat maar'. Werken in het onderwijs was en is loodzwaar. Huiswerk nakijken, de kinderen begelei den. Veel uren maken. Het is ook een zooitje geworden. De laatste tijd zijn er toch weer problemen? Dementeren „Het overlijden van mijn twee broers en zus was verdrietig. Mijn zus was mijn beste vriendin. En anderhalf jaar geleden is mijn man in een verzorgingshuis op genomen. Hij begon te demente ren, het kon niet meer. Vorig jaar waren we 60 jaar getrouwd. De burgemeester wilde langskomen, maar die heb ik afgebeld: 'Mijn man woont hier niet meer'." „Hij woont nu vlakbij, ik bezoek hem bijna iedere dag. Maar het went niet. Ik word wel eens wak ker en denk: Waai' is-ie? En 's a- vonds is het moeilijk. Er is nie mand om je een goede nacht te wensen." „Ik kan niet zeggen dat het er in de tweede helft van deze eeuw beter op is geworden. Problemen met de vervuiling, de asielzoe kers, al die ellende. De aantasting van het milieu vind ik ook droe vig. Blijft er wel een mooie wereld om van te genieten? Daarom stem ik hier in de gemeente Groen Links. Ik ben ook al jaren lid van natuur- en milieuverenigingen." „Drees heeft veel voor de mensen betekend. Maar Koningin Bea trix acht ik ook hoog. Een sterke vrouw. Mijn broer Klaas heeft haar vroeger bij de Hoge Raad wel eens meegemaakt en zei al tijd dat ze heel verstandige ad viezen en meningen had. Mande- la vind ik ook een heel bijzondere figuur waar ik respect voor heb." „Dat ik 2000 ga halen vind ik wel spannend. Toen ik klein was, dacht ik: 2000, misschien haal ik dat wel. Heb ook bericht gehad uit het ziekenhuis dat ik op 15 de cember wordt geopereerd. Daar na kan ik revalideren in hetzelfde huis als mijn man, alleen een eta ge hoger. Vieren we de millenni um wisseling toch samen, want ik kan het personeel vragen hem naar boven te brengen." Hans Leber De 85-jarige lerares mevrouw M.S. Driesens-Wiersma vond de tweede helft van de eeuw minder aangenaam dan de eerste. De ouderdom kleurt haar dagen. Zij wacht al een half jaar op een kunstheup. Haar man moest zij vorig jaar naar een vei-zorgings- huis laten vertrekken. „Het triestste moment uit mijn leven." Haar vreugde haalt zij uit haar drie kinderen en acht kleinkinde ren. „Voor mij staat de eeuw in het te ken van de oorlogen. Laatst weer in Kosovo. De Eerste Wereldoor log maakte ik niet bewust mee al werd mijn vader gemobiliseerd. De jaren dertig waren loodzwaar. Mijn broer studeerde af in Leiden en daar hadden ze een liedje: 'Is je studie afgelopen en je goeie geld verteerd, kun je nog geen droog broodkopen, van wat je in Leiden hebt geleerd.' Later kwam het goed hoor, hij bracht het tot aan de Hoge Raad." „Ik denk dat er weer een oorlog zal komen, ben daar pessimis tisch over. Oorlogen hebben de meeste druk in mijn leven gege ven. Je ziet nu toch steeds meer de Islam oprukken. Daar ben ik angstig voor. Die mensen willen hun geloof verspreiden. Vroeger maakten we thuis grappen over Kor Visser is positief over de toekomst. Vooral als het gaat om zijn gezin; vrouw Truus, zoon Jeroen en dochter Odette, die een hersenbeschadiging opliep bij de geboorte. Fantastisch hebben ze het, samen. Maar de 56-jarige elektrotechnicus slijt zijn laatste jaren bij de baas in de hoop zo snel mogelijk te kunnen stoppen. „Er is niets meer aan." „Oud en nieuw vier ik thuis met de familie, zoals elk jaar. Er is niets bijzonders aan de hand. Vrienden nodigden me wel uit voor grote feesten, ik zou ook graag gaan, maar ik wil de boel thuis niet in de steek laten. We vieren het altijd samen, dus ook deze keer." „Ik merk wel dat ik meer terug kijk, dit jaar. Dat deed ik niet aan het einde van, zeg maar, 1997. Gevoelsmatig is er dus wel iets aan de hand. Man, wat hebben we het goed. Mijn vader is in 18 9 9 ge boren, hij zou nu honderd jaar zijn geweest. Die man heeft kei hard moeten werken, van zes uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. Als hij werk had tenminste. In de oorlog uitgeleend aan Duitsland. Begin jaren vijftig, de moeilijke periode, af en toe geen werk. Dat waren slechte jaren thuis. Hij lustte een slokkie, veranderde de getallen op zijn loonzakje om een paar gulden meer te hebben in de kroeg. Mijn moeder ving thuis al les opprachtvrouw. Het heeft me gevormd. Positief. Ik dacht: dit wil ik niet." Kansen „Mijn moeder, wat wist die nou? Amsterdam was een verre reis. Wij kunnen nu overal een mening over hebben. Daar geniet ik van. De kansen die de kinderen krij gen. Ik was 16 jaar en ging wer ken, thuis kostgeld betalen. Heb later in de avonduren doorge leerd om op een hoger plan te ko men. Mijn zoon kon na de mid delbare school kiezen wat-ie ging doen, dat vind ik prachtig." „Onze dochter werd geboren met zuurstofgebrek. Hersenbescha diging. We hebben alles zelf moe ten ontdekken. Dat ze slecht hoorde, zich niet ontwikkelde als andere kinderen. Dat zijn zorgen. De begeleiding is vandaag de dag wel anders. Truus en ik deden het zelf. Loodzwaar, maar uiteinde lijk hebben we Odette heel ver kunnen krijgen. Ze rijdt nu auto, haar hartenwens. Dat doet ze be ter dan haar broer. Ik zit ook graag bij haar in de auto. Zeven tien plus zeventien is moeilijk voor haar, maar de theorie van het examen: feilloos! Na twee keer zakken voor het rijden, vroeg Truus aan de examinator wat hij er van vond? 'Doorgaan, het zit er in', zei hij. De vierde keer slaagde ze en heeft nu haar eigen auto." „Met Odette komt het ook goed als wij er niet meer zijn. Ze heeft een fantastische broer met een geweldige vriendin. En anders zijn er de mensen in de zorg. We hebben laatst bij een sportevene ment voor geestelijk gehandi capten staan kijken. Odette deed mee. Fantastisch, zoals de bege leiding was. Die mensen hebben een roeping, zullen er altijd zijn. Ook over vijftig jaar. Ik heb wel zorgen voor de toekomst. Voor kernenergie. Het milieu is sowie so een zorg. Voor mij wel." „Ideologisch had ik niemand. Nog niet. Ook in de jaren zestig niet. Tuurlijk was Drees een ge weldige man, maar voor mij is Jo- han Cruijff de persoon van de eeuw. Anders Fanny Blankers- Koen, wat een vrouw! Of Pele; in 1954 op een zwart-wit tv'tje. Ik houd van sport, heb zelf gevoet bald en doe nog veel voor mijn club. Den Uyl vond ik een goeie kerel, kom zelf ook uit een rood nest. Vandaag de dag loopt er geen politicus rond waarvan ik denk: Ja!" Gezondheid „Ik neem mijn gezondheid en die van anderen mee naar de volgen de eeuw. Zou willen dat er snel iets tegen kanker wordt gevon den. En de economische welstand gaat natuurlijk ook mee. Voor te veel asielzoekers ben ik niet bang. Truus werkt in de kantine van de voetbalclub. Zo'n jongen, asielzoeker, vliegt haar altijd om de hals. Wie het slecht heeft of niet veilig is in eigen land, mag van mij hierheen komen. Als ze zich maar een beetje aanpassen aan onze normen en waarden. Niet gek doen, geen criminele dingen bedoel ik. Extreem rechts, die Haider in Oostenrijk bijvoorbeeld, die laat ik achter in deze eeuw. En mijn werk. Als ik morgen kan stoppen, doe ik het." Hans Leber Kor Visser: „Voor te veel asielzoekers ben ik niet bang." foto Phil Nijhuis Wat voor betekenis heeft 2000 voor u Een jaar waar te veel ophef over wordt gemaakt 82 Een datum als iedere andere 62 Gev jde eeuw g Wat zijn uw persoonlijke gevoelens bij de eeuwwisseling Hoop 22 Nieuwsgierigheid 41 Opwinding 3 Bezorgdheid 16 Vrees 1 Ontzag 0 Hoe gaat Nederland de eeuwwisseling vieren? Een grote minderheid van de Nederlan ders is optimistisch over hoe het Ne derland in de volgende eeuw gaat. 'Neder land kan wel een stootje hebben', redene ren velen. De economische voorspoed is de basis voor dit vertrouwen. Toch is er een klein deel dat de toekomst aanzienlijk somberder inziet. Bang voor het aantal buitenlanders in ons land. En er is even eens grote vrees dat ons cultuurgoed ver loren gaat. Voor een kwart van de ondervraagden overleven de instituties als het Konings huis, de Nederlandse Staat, de Kerk en het Leger de volgende eeuw niet. Het toe komstbeeld voor onze jonge, het water managende kroonprins Willem Alexan der is dus droevig. Althans als het aan een belangrijke minderheid van de onder vraagde Nederlanders wordt overgelaten. De zogenoemde culturele marginalia als het Nederlandse lied, klootschieten, korf ballen en de Elfstedentocht is een beter lot beschoren. Een ruime meerderheid (80 tot 95 procent) denkt dat die fenomenen wel zullen bestaan en bestand zullen zijn te gen de Europeanisering. Anders dan we vaak denken of misschien willen geloven zijn Nederlanders weinig kosmopolitisch. De Nederlanders identi ficeren zich vooral met de eigen stad of het eigen dorp. Daarna pas voelen ze zich N? tft derlander. Met de regio, streek of provit cie, hebben de ondervraagden ooknietz* «r veel op. Om nog maar te zwijgen over# Wereld of Europa als referentiepunt. De ondervraagden vernachten dat in df te toekomst het kerkbezoek zal afnem® Daarentegen ziet de meerderheid weidt Islam in Nederland enorm groeien. E® verder uitgekristalliseerd toekomstbeeld heeft men niet. Men dicht hooguit nogs® jj' grotere rol toe aan de wetenschap techniek. Pijnlijk is nog wel dat dt van de Nederlandse bevolking verwal i*n dat er in de komende eeuw opnieuw t® wereldoorlog zal uitbreken. !de Slechts een kwart van de Ne derlanders zegt nooit tijd te kort te komen. Maar 40 procent antwoordt dat ze vaak tot zeer vaak tijd te kort komen. Vooral bij de jongeren speelt het tijdgebrek een overheersende rol. Ook al gaat het dan niet alleen om studie of werk maar ook voor de wat meer aangename dingen van het leven. Nederlanders zien niets in een verdere verhoging van het le venstempo. De oordelen over de 24-uurseconomie zijn dan ook niet positief te noemen. Meer tijd voor bezinning staat vooral bij ouderen hoog op de agenda. Ook de ouderwetse, vrije zondag scoort hoog. Aan winkels die 's nachts en op zondag open zijn is geen grote behoefte. Alleen jonge ren zijn daar weer wel meer voor geporteerd. Zij zijn ook een grote voorstander van de 24-uurssa- menleving. Meer dan de helft van de Neder- r landers (55 procent) meent dat de 11 scheiding tussen werk en vrije tijd l vervaagt. Maar slechts eenderde 1 van de ondervraagden is ook be- 1 reid om genoegen te nemen met minder inkomen als dat meer vrije tijd zou betekenen. En eveneens 1 een derde van de ondervraagden is daar zelfs helemaal tegen Nederlanders kijken niet verder dan hun neus lang is. Dat is het beeld wat uit het CentErdata on derzoek naar voren komt. De on- 1 dervraagden kijken niet ver voor uit in de toekomst. Niet in hun persoonlijk leven, maar zeker ook niet als het de toekomst van de j maatschappij betreft. Van zowel i vooruitgangsdenken als van doemdenken is bij de meerder- heid van de bevolking geen spra ke. Het is dan ook niet verrassend dat de meeste Nederlanders den- et ken dat het in de komende blijft a; zoals het nu is. 1 's 'stc Bent u optimistisch over Nederland in de volgende eeuw? Zeer optimistisch 2 Optimistisch 39 Neutraal 38 Pessimistisch 11 Zeer pessimistisch 1 Nooit over nagedacht 10% Nederland springt niet massaal uit de band om 'het historische :io moment' van de eeuwwisseling te beleven. Het merendeel van de be: Nederlanders (63 procent) viert de eeuwwisseling gewoon zoals elk de jaar 'in huiselijke kring'. Voor de gelegenheid wordt het 'glaasje bier ve verruild voor 'een goed glas wijn' of nog gekker:'een glaasje be champagne'. Alleen jongeren (onder de 20 jaar) zoeken het grote Dtj vermaak. Of hebben speciale plannen. or i „Ik ga helemaal uit mijn naad en ga drie dagen feesten", antwoordt aei een 18-jarige scholier. nt Nederlanders zijn 'moe' en doen vooral 'heel gewoon' blijkt uit de fPc GPD Millennium Enquête. Het representatieve onderzoek is iK uitgevoerd door CentERdata, onderdeel van de CentEr Groep van de ffit Katholieke Universiteit Brabant. Bij na 1400 Nederlanders werd naai on hun mening gevraagd, thuis met een personal computer konden zijld zelf de vragen invullen. De betekenis van de eeuwwisseling, te tijdsbesef, beeldbepalende figuren uit de voorbije eeuw, oordelen lei over de eeuw, toekomstverwachtingen voor de nieuwe eeuw zijn aan Ier de Nederlanders voorgelegd. Voor de begeleiding en de interpretatie wc van de antwoorden zorgden Professor Dr. Peter Ester (hoogleraar ia 64% 14% 23% Zoals elke jaarwisseling Gaat iets bijzonders doen Niet over nagedacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30