Een plaats om te vergeten was getekend PZC reportage 26 Vredesparken voor kinderen in Sarajevo zaterdag 27 november 1999 RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Nicolien de Kroon van de Stichting Motherhood. Ontwerp van de Nederlandse architect Ton Alberts voor het vredespark bij Sarajevo. De gemeenten Sarajevo en Tuzla hoefden niet lang na te denken over het verzoek om elk vijf hectare grond af te staan. Zeker niet voor het doel dat Nicolien de Kroon van de Stichting Motherhood voor ogen staat. In beide steden komt een vredespark: een plek waar zwaar getraumatiseerde kinderen op adem kunnen komen en deskundige hulp krijgen. Een plek ook waar de bevolking de kapotgeschoten wereld even kan vergeten. Het ontwerp is van Ton Alberts, de inmiddels overleden architect die onder meer het hoofdkantoor van de ING in Amsterdam en dat van de Gasunie in Groningen ontwierp. Nu nog de benodigde vijf miljoen voor de bouw. Daarvoor riep Nicolien de Kroon de hulp in van voormalig topschaatsster Yvonne van Gennip. Via de Stichting Vredesvlam willen beide vrouwen het geld op tafel krijgen. rajevo te gaan. Als een gebaar naar een stad in doodsnood. Als een gebaar ook om de mensen daar een klein beetje hoop te geven." „Hij vond dat vooral olympische sport mensen geschikt waren om dat gebaar te maken, omdat die over grenzen gaan en met elkaar omgaan ongeacht achtergrond en godsdienst. Daaruit is het idee ont staan om iets blijvends aan de stad te schenken. Een soort plaats waar de men sen hun verdriet kunnen verwerken. Een plaats ook die heel en schoon isDaar is in Sarajevo en ook in Tuzla enorme behoefte aan," „Niet zo gek als je weet dat die plaatsen nog steeds voor een groot deel in puin lig gen. Het moet een plaats worden waar mensen weer met elkaar in gesprek raken. Want ook de dialoog is er stukgeslagen. Onze stichting Motherhood heeft trou Nicolien de Kroon over het idee van de Vredesparken: „Dat komt eigenlijk uit de koker van Fred Matser. Fred is een zakenman die vindt dat er meer in het le ven is dan alleen maar geld verdienen. Hij zat thuis naar de Winterspelen in Lille- hammer van '94 te kijken en dacht toen aan Sarajevo, die andere olympische stad die op datzelfde moment in puin werd ge schoten. Vervolgens heeft hij dertien top sporters, onder wie Yvonne van Gennip, uitgenodigd om naar het stadion van Sa- wens al een vrachtwagen vol bollen en zaaizaad naar Sarejevo gebracht om de stad Wat op te vrolijken. Er zijn daar ruim vijftig lagere scholen. Rond die scholen wordt het komend voorjaar één grote bloemenzee. Dat maakt de leer- en speel- omgeving voor de kinderen in ieder geval wat minder troosteloos." „Maar goed. Dat éven terzijde. Matser kende de architect Ton Alberts. Die was gelijk zeer geïnteresseerd in het project, sloeg aan het tekenen en kwam met een fantastisch ontwerp. Hij wilde zowel van binnen als van buiten een gebouw en een park waar een helende werking van uit gaat. Daar is hij wonderwel in geslaagd. Jammer genoeg kan hij het niet meer mee maken. We zien dit proj eet ook als een eer betoon aan hem." Leed Yvonne van Gennip ging in op de uitnodi ging van Matser en werd ter plekke gecon fronteerd met het leed in Sarajevo. „We waren met een groep para-olympische sporters. En ik kan je zeggen dat we flink onder de indruk waren toen we de stad be zochten. Eerder hadden we de vlam opge haald uit Lillehammer en daarmee kwa men we naar Sarajevo, als een soort eerbetoon aan de stad. Ik ben daar ook in het stadion geweest, althans wat er van over was." „Via Sarajevo ben ik in contact gekomen met Nicolien de Kroon. Dat klikte gelijk. Zij is iemand van de korte lijnen. Daar hou ik van. Niet tien keer vergaderen maar doen. Het grappige was dat ik eer der in Haarlem al eens mee had gedaan aan een actie die door Motherhood was opgezet. Netjes mijn pakket met knuffels ingeleverd voor de kinderen in Kosovo. Toen ik hoorde wat ze wilde, was ik 'om', ook al omdat ik had gezien hoe Sarajevo er aan toe was." „Met een legervliegtuig ben ik er over heen gevlogen en in een pantserwagen door de stad gereden. Een verschrikkelijk gezicht. Natuurlijk ken je de beelden van de televisie en foto's in de krant. Maar op de een of andere manier zit daar toch een filter tussen. De werkelijkheid is altijd er ger. Weet je wat ook zo raar was? Ik had vroeger wel eens een oorlogsfilm gezien in zwart-wit. En dan kom je daar en zie je pas echt wat al dat geweld teweeg brengt." Ze zegt het met onbegrip in haar stem:,In mijn schaatscarrière ben ik verschillende keren in Sarajevo geweest. Dat was in een tijd dat er nog niets aan de hand was. Mij is juist bijgebleven dat de mensen ontzet tend vriendelijk waren. Waar je ook kwam, iedereen was even behulpzaam. In 1991 ben ik er nog eens geweest. Toen voelde je toch al de dreiging. Onderhuids weliswaar, maar het was er wel. Als je er over nadenkt, begrijp je er echt helemaal niets van. In eerste instantie geven zulke gedachten een hulpeloos gevoel. Nu ik me voor dit project in kan zetten, kan ik wat met die gevoelens. Natuurlijk moet er nog veel worden uitgekristalliseerd en we zijn er ook nog lang niet. Logisch want we zijn nog maar net begonnen." „Nog even iets over die gevoelens. Ik her kende die onmacht, het nergens meer heen kunnen, heel goed. Dat maakte ik ook mee na mijn sportcarrière. De sport is een uitlaatklep. Als je dan stopt heb je een periode dat je met je emoties nauwelijks een kant op kunt. Zo werkt dit ook een beetje. Je ziet al die verschrikkelijke beel den op televisie en je kunt er niets mee. Dit project geeft me het gevoel met iets goeds bezig te zijn, ook al weet ik dondersgoed dat het nog heel lang zal duren voordat het leven daar weer een beetje normaal is. Het zijn tenslotte niet alleen de huizen die in puin liggen. Huizen kun je opbouwen. Nee, het zijn ook de mensen die aan scher ven liggen. En dat is veel erger." Toch zag Van Gennip tussen het puin ook de hoop. „Het vermogen van mensen om toch door te gaan, grenst aan het ongelo felijke. Zeker als je ontdekt hoe vitaal de inwoners van die stad zijn. Want tussen al dat puin zag je toch ook weer vrouwen de was ophangen, nota bene op kapot ge schoten balkonnetjes. Als teken dat het dagelijkse leven toch op de een of andere manier gewoon doorgaat." Naast Sarajevo zet de stichting ook in Tuzla een soortgelijk centrum neer. „Tuz la was een van die zogenaamde veilige ha vens", zegt Nicolien de Kroon. „Totdat een granaatinslag op de markt het leven in dat plaatsje volledig ont wrichtte. De meeste slachtoffers van deze moordaanslag waren kinderen. Letterlijk weggevaagd. Ik ben er in maart dit jaar nog geweest. Er is daar nog steeds heel veel verdriet. In Tuzla willen we het centrum bouwen naast de kinderbegraaf plaats, want die plek neemt een belangrij - ke plaats in. In Sarajevo komt het vredes park trouwens naast de dierentuin." „In de beide vredesparken komen allerlei plekken waar kinderen zich op hun ge mak voelen. Daarbij moet je denken aan een kinderboerderij en een speeltuin. Maar ook een kruidentuin, veel bloemen en speelweiden." Eenmaal binnen moeten beide gebouwen, evenals het park, als een warme deken i voelen zegt Nicolien de Kroon: „Binnen komen er onder andere een behandel- i ruimte, een theater en een natte speel ruimte. Daarin kunnen kinderen lekker J knoeien met water, klei en zand. Maar ook aan de ouders, de volwassenen wordt ge dacht. Er komt een soort plein waar men sen elkaar kunnen ontmoeten en wat kun nen drinken. Mensen moeten weer met elkaar in contact komen. Zo ontstaan dia logen. Het moeten plaatsen worden die mooi zijn en niet kapotgeschoten. Als je daar bent, merk je dat er een enorme be hoefte is aan zo'n plaats. Het is de bedoe ling dat in eerste instantie hulp gegeven wordt door onder anderen homeop atische artsen hier vandaan." Huurders „Na vijf jaar willen we de centra overdra- gen aan de mensen zelf. Natuurlijk gaat j dit lukken. Dat geld komt er. Móet er ko- i men. Wij zijn slechts huurders van deze i wereld. Ik vind dit een mooie manier van huur te betalen. Daarom ook hebben we bedacht dat mensen of een school of be- j drijf een certificaat kunnen kopen. Voor 150 gulden per vierkante meter help je niet alleen de mensen daar, maar voel je je j ook veel meer betrokken bij de opbouw i van de vredesparken. Er ligt straks dan een stukje park dat aan- j gelegd kon worden dank zij jou. Maar ui- j teraard kunnen we elke gift, hoe klein ook j gebruiken." Leo van Gelderen i Stichting Vredesvlam ABN Amro 493 1 03422. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26