Interventiemacht EU in 2002 klaar Paars uit de haalt spaarloon gevarenzone Pianospelen verhoogt je IQ 4 WEKEN ,SEM jüT MIDDELBURG OP GLAD IJS Fins voorstel voor snel inzetbaar korps Russische militairen maken amok Kabinet geeft fiat aan Defensienota Tunnelboren aan het werk MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN Bosje kamille kan Miguel twee jaar cel kosten OPEN DAG Hz^ Noorse veerboot zinkt na vastlopen op rotsen Steun voor Philips Terneuzen Nederland komt tijd tekort Ongeval met vliegtuig Transavia is te wijten aan geluidsnormen VOOR 16,- JA, ik wil: 1 8° Eerst regen Vanochtend af en toe regen, vanmiddag opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind,ongeveer 9 graden. 242e jaargang no. 280 zaterdag 27 november 1999 losse nummers 2,60 van 16 t/m 28 december Millennium winterfestijn met overdekte ijsbaan, wintermarkten en entertainment door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Het kabinet ziet (och mogelijkheden om de hui dige spaarloonregeling te hand haven in het nieuwe belasting stelsel. Daarmee zou de regering tegemoet komen aan de vele be zwaren uit de samenleving te- een sterke versobering van de spaarloonregeling, zoals eer der is voorgesteld. In 2001, als het nieuwe belas- leisel wordt ingevoerd, wordt de huidige regeling be vroren en gaan werkgevers een hogere heffing betalen. Zo wordt toch een bezuiniging be- TERNEUZEN - Het boorwerk de Westerscheldetunnel wordt dit weekeinde hervat. Boormachine Neeltje Suzanna zou vannacht het werk hervat ten, zusje Sara maandag of dinsdag. De boren lagen stil om dat de Westerscheldetunnel NV ontevreden was over het werk. Er waren te veel afwijkingen en beschadigingen aan de ge plaatste tunnelsegmenten. Dat moest worden verbeterd, voor de 'meest kritische opera tie', het boren op zestig meter onder NAP, het diepste punt van de tuimel, kon beginnen. Na overleg is nu besloten in de praktijk een aantal aanpassin gen en verbeteringen te testen. pagina 2: commentaar Advertentie reikt van vijfhonderd miljoen gulden, die nodig is voor het verlagen van de inkomstenbe lasting. De spaarloonregeling is zeer populair en kende in 1997 al 2,4 miljoen deelnemers. Het kabinet blijft bij haar voor nemen om in het nieuwe stelsel de mogelijkheden tot lijfrente aftrek sterk te beperken. Het wijst een voorstel van de Soci aal-Economische Raad (SER) af om elke belastingbetaler jaar lijks een vaste lijfrente-aftrek te geven, waarmee men z'n pensi oen kan aanvullen. Het SER- voorstel is te duur, vindt het ka binet. In het wetsvoorstel van het ka binet, dat afgelopen september werd gepresenteerd, staat dat lijfrente-aftrek alleen toege staan wordt bij een aantoon baar pensioentekort. Dit voor stel levert 1,5 miljard gulden op. Het kabinet is wel bereid serieus te kijken naar een PvdA-voor- stel om een assurantiebelasting te introduceren op levensverze keringen. Met de opbrengst daarvan zou wel een ruimere lijfrente-aftrek mogelijk zijn. Dit valt af te leiden uit stukken van het ministerie van Financi en, waarin wordt ingegaan op Kamervragen over het nieuwe belastingstelsel. De bewindslie den leggen de Tweede Kamer verschillende mogelijkheden Advertentie IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND MEER DAN 80 WINKELS GEOPEND!! rtentie) Eijsink weet wat telt voor tot wijziging van het wets voorstel, onder de voorwaarde dat de kosten van het nieuwe stelsel niet stijgen. GPD van onze redactie buitenland SLEPTSOVSKAJA - Dronken Russische militai ren hebben in een dorp in Ingoesjetië in het wilde weg om zich heen geschoten. Drie mensen raakten gewond, van wie er één, een jonge vrouw, later overleed. Het Openbaar Ministerie zei dat de militairen dondermiddag met een pantserwagen waren aan gekomen in Sleptsovskaja, aan de grens met Tsje tsjenië. De Russen gingen naar een winkel, waar ze drank eisten. Toen de 21-jarige verkoopster, Larissa Kotieva, zei dat ze geen drank had, open den de militairen het vuur met hun automatische geweren. Larissa Kotieva overleed later in het ziekenhuis. Bij de schietpartij raakten nog twee mensen gewond. Getuigen zeiden dat de militai ren wisten de ontkomen. Russische media hadden aanvankelij k gemeld dat het incident had plaatsgehad in het kamp in Sleptsovskaja waar zevenduizend Tsjetsjeense vluchtelingen verblijven. AP zie ook pagina 5 door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse of ficier van justitie José Cruz Muller eiste deze week tegen Miguel Gallegos twee jaar en drie maanden celstraf. Reden: Gallegos plukte vorig jaar een bosje beschermde kamille in het nationale park Sierra Nevada. Natuurwachters hadden de buit gewogen: 190 gram. „Als het nou nog een hele zak vol was ge weest", zegt de 44-jarige schaapsherder Miguel treurig. „Het was maar een handjevol, om thee te zetten voor mijn kin deren wanneer ze buikpijn heb ben." Hij dreigt ook 3000 boe te moeten betalen voor de scha de die hij aan de natuur zou heb ben toegebracht. De zaak heeft in Spanje voor op schudding gezorgd. Miguel is een bekend man geworden en verschijnt in nette broek op de televisie om te verklaren dat hij het nooit meer in zijn hoofd zal halen om ook nog maar één grassprietje te plukken. GPD (Advertentie) Hogeschool UjZeeland 10:30 uur - 15:00 uur info: 0118 - 489 229 Oost-Souburgs natuurtalent geeft eerste grote uitvoering door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Een sonate van Beethoven gaat hem net zo makkelijk af als een pop wijsje van Bruce Hornsby. Als Switslav Pre- snyakov achter de piano plaatsneemt, al is het om te poseren voor een foto, vliegen zijn vingers meteen over de toetsen. De twaalf jarige brugklasser van de Stedelijke Scho lengemeenschap Scheldemond is een na tuurtalent. Zondag geeft hij, tijdens het najaarskoffie concert in de aula van Scheldemond, zijn eerste grote uitvoering. Hij heeft nog geen twee jaar pianoles, maar bezoekt sinds sep tember al wekelijks het Rotterdams Conser vatorium. Daar volgt hij pianolessen aan de afdeling Jong Talent onder leiding van Mi- laa Baslawskaja. „Ik heb het gevoel voor muziek van mijn vader gekregen", vertelt Switslav. „Hij speelt de hele dag gitaar en zit ook in een band. Hij kent alle bekende liedjes en ik speelde vroeger vaak met hem mee op de Fender Rhodes, een elektrische piano. Toen zei mijn vader: Zou je niet eens op pianoles gaan?" Kaart Hij weet nog de datum van zijn eerste les: 7 januari 1998. Zijn lerares in Vlissingen had snel in de gaten dat hij niet zomaar een leer ling was. Ze zocht contact met het conserva torium, met als gevolg dat Switslav nu elke maandagavond met zijn vader vanuit Oost- Souburg de trein naar Rotterdam pakt. „Onderweg spelen we een potje kaart." Hij studeert twee uur per dag en in het weekeinde drie uur. „Van de zomer speelde ik elke dag vier uur, maar dat vond ik een beetje te veel. Ik had geen vrije tijd meer over." Want computeren, tekenen en tv-kij- ken vindt hij ook leuk. Voor zijn huiswerk Zelfs als hij alleen maar even hoeft te poseren voor een foto, kan de twaalfjarige Switslav Presnyakov uit Oost-Souburg niet van de pianotoetsen afblijven. foto Lex de Meester heeft hij maar net genoeg tijd. Gelukkig pikt hij alles snel op. „Dat komt door de mu ziek", weet Switslav. „Van het pianospelen krijg je een hoger IQ. Er is een onderzoek ge weest in Amerika, daar bleek dat uit. En ik haal alleen maar goeie cijfers." Beroep Het zit er dik in dat pianospelen zijn beroep wordt. „Als er iets is wat ik nog beter kan, doe ik het ernaast, maar als het zo goed blij ft gaan, word ik pianist." Zijn klasgenoten vinden het wel leuk dat hij piano speelt, al is het dan geen R&B („Die muziek ken ik niet zo goed") en de docenten zijn apetrots. Daarom is hij uitgenodigd voor deelname aan het koffieconcert van de examenklas sen muziek en het schoolorkest waarmee zondag de expositie Colorido van kunstena res Annemieke Visser wordt geopend. Switslav gaat acht stukken spelen van on der anderen Shostakovitsch, Grieg, Tchai- kovski, Schumann en Beethoven. En na tuurlijk zijn lievelingsstuk, Afscheid van Michail Ivanovitsj Glinka. „Dat is zo mooi. De akkoorden, de overgang tussen de tonen en de melodie natuurlijk." Een beetje ze nuwachtig is hij wel. Koffieconcert Scheldemond Vlissingen, zondag 28nov, 11,30 uur. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie moet in 2002 over een snelle interventiemacht van vijftigduizend mili tairen beschikken. Het le gerkorps moet zonder steun van de NAVO bin nen zestig dagen in ieder oorlogsgebied gevechts- klaar kunnen zijn. Dit nog vertrouwelijke voorstel legt het Finse EU-voorzitter schap half december in Helsinki aan de Europese regeringslei ders voor. Het Finse voorstel gaat verder dan het Brits-Fran se plan voor een Europese troe penmacht eind 2003. „De Europese Unie moet bij in ternationale crises zelfstandig kunnen besluiten tot militaire operaties, ongeacht eventuele NAVO-acties", schrijft de hui dige EU-voorzitter Finland. Het EU-korps wordt samenge steld uit nationale legereenhe den. Het krijgt een goede inlich tingendienst en voldoende jachtvliegtuigen en oorlogs schepen. De interventiemacht moet twee jaar achtereen in elke brandhaard als vredestichter kunnen opereren. Het EU-korps verzwakt de NAVO niet, zo verzekeren de Finnen. Het Noord-Atlantische van onze redactie buitenland OSLO - Een veerboot met 88 op varenden is gisteravond voor de Noorse kust gezonken. Zeker tien mensen kwamen om het le ven; twaalf worden er nog ver mist. Zesenzeventig mensen werden uit het water en van red dingsboten gered. Tien van hen stierven door onderkoeling. De hoge-snelheidscatamaran Sleipnir zonk bij Haugesund, nadat het op de rotsen was gelo pen. Een helikopter en vier schepen zijn in de buurt op zoek naar overlevenden. Een woord voerder van de reddingsploegen zei dat de hoop op overlevenden niet is opgegegeven. Het zoeken naar slachtoffers gaat voort. Er waren tachtig passagiers en acht bemanningsleden aan boord van de veerboot, die op weg was van de haven van Sta- vanger naar Bergen. Een aantal overlevenden is naar ziekenhui zen in de regio gebracht. Zij zijn gewond of onderkoeld. De catamaran liep om 19.10 uur tegen de rotsen en zonk veertig minuten later. De precieze oor zaak is nog onbekend. AFP/RTR/AP bondgenootschap wordt steeds geïnformeerd over eventuele Europese militaire acties. De re cente crises in Bosnië-Herzego- wina en Kosovo hebben duide lijk gemaakt dat Europa tot dusver, zelfs in zijn eigen ach tertuin, niets klaar kan maken zonder Amerikaanse hulp via de NAVO. De snelle interventie macht moet deze afhankelijk heid verminderen. Beslissing De EU-landen bepalen zelf hoe veel manschappen en welk ma terieel zij beschikbaar stellen voor de Europese troepen macht. Het blijft ook him eigen beslissing of ze hun militairen, vliegtuigen en tanks ook werke lijk naar een oorlogsgebied stu ren. Volgens de voormalige se cretaris-generaal van de NAVO, Solana, zullen de nationale de fensiebudgetten omhoog moe ten. Solana is nu verantwoorde lijk voor het buitenlandse en veiligheidsbeleid van de EU. Naast de EU-landen nodigen de Finnen ook andere geïnteres seerden uit voor deelname aan het Europese leger. Samenwer king met de NAVO is vanzelf sprekend. Degenen die mee doen, krijgen allen dezelfde rechten en plichten bij de be sluitvorming over de militaire acties. Besluiten over al dan niet ingri j - pen in oorlogsgebieden worden door de EU-ministers genomen. De uitvoering ervan en de dage lijkse strategie zijn een zaak voor diplomaten en militaire specialisten. GPD Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de Defensienota van minister De Grave. Deze wordt maandag officieel gepre senteerd en beschrijft het defensiebeleid voor de komende 10 jaar. Het kabinet gaf tevens zijn goedkeuring aan een voorstel om de Nederlandse bijdrage aan vredesope- raties in de Balkan te concentreren op Bosnië. De stakers van Philips Lighting in Terneuzen kunnen volgende week waarschijnlijk rekenen op brede steun van collega's in andere vestigingen van het elektronicaconcern. Volgens de vakbond lijkt het erop dat ook werkne mers in Winschoten, Gro ningen en Stads- kanaal willen V staken. Een groot deel van de Nederlanders kampt met tijdgebrek. Dat blijkt uit de Millennium-enquête die is gehouden in op dracht van de GPD, waarbij ook de PZC is aangesloten. In het onderzoek werden 1400 Nederlanders gevraagd naar hun ge dachten over het komende millennium. Veel ondervraagden zeiden nu al tijd tekort te komen. Dit wordt er het komende millenni- "i p ft I um niet beter op, verwachten ze. w w W E feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia; 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 22 en 23; reportage: 25, 26,27,29,30,31 en 33; vrijetijd; 37; bouwen en wonen: 38;ta- fel en trend: 39; auto motor fiets: 41; wetenschap en tech niek: 43 ■■■■■MB van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Het ongeval met het Transavia-toestel op kerst avond 1997, is een gevolg van de geluids- en milieunormen op Schiphol. De piloot werd door het banentoewijzingssysteem gedwongen op de Zwanenburg- baan te landen, terwijl daar een sterke zijwind stond. Dat staat in het rapport van de Raad voor de Transportveilig heid. De raad vindt dat de over heid het systeem moet aanpas sen aan de veiligheid van het vliegverkeer. Bij het ongeval met de Boeing 757 van Transaria was de zij wind zeker tien knopen meer dan op grond van de laatste windgegevens kon worden af geleid. Daardoor landde het toestel niet met de berekende twintig knopen, maar met 35 knopen zijwind. Het toestel, met 240 passagiers en acht be manningsleden aan boord, kwam met de neus naast de Zwanenburgbaan terecht. Er vielen vier lichtgewonden. De 'veiligste' banen waren rond dat tijdstip, kort voor midder nacht, gesloten uit geluids- en milieuoverwegingen In een reactie wijst Schiphol de beschuldiging dat de luchtha- (Advertentie) ven door het nachtelijke lan dingsregime onveilig zou zijn, van de hand. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers vindt echter dat de overheid de zijwindnormen voor het landen op Schiphol moet aanpassen. Door het milieu voorrang te ge ven boven veiligheid kan het vliegverkeer onnodig in gevaar worden gebracht, vindt zegs man P. Griffioen. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1