Vaart achter Nieuwlandhaven Past in schoen PZC NS-conducteurs praten scholieren bij over agressie Gastenboek wordt rechtbank te flauw Recreatieschap voor Braakman ter ziele zeeland 17 Rederijen popelen om zich in Vlissingen-Oost te vestigen Schizofrene man beter af met behandeling dan straf Inbraak in friteskraam loopt met een sisser af vrijwel iedere zaterdag 27 november 1999 door Maurits Sep BITTHEM - Havenschap Zee land Seaports maakt haast met de voorbereidingen voor de Nieuwlandhaven in Vlissingen- Oost. Vier rederijen hebben in teresse in de insteekhaven, die tussen scheepswerf Schelde- poort en het Rammekensschor wordt aangelegd. Begin 2000 wordt begonnen met het verleg- i van de infrastructuur. Havenschapsvoorzitter D. Bruinooge voert besprekingen met vier rederijen. Namen wil hij niet noemen, maar het zijn alle grote buitenlandse onder nemers, bevestigt hij. Tot die vier behoort ook het Italiaanse Grimaldi. Met dat bedrijf wordt al enkele jaren gesproken over een vestiging in Vlissingen- Oost. Verkocht De plek die Zeeland Seaports in aanbieding had, aan de Quarleshaven tussen Pechiney en Eurogas, is onlangs echter verkocht aan Flushing Marine Terminal, het overslagbedrijf van de Moerdijkse ondernemer N. Vervat. Bruinooge zei bij de bekendma- van die transactie al dat Grimaldi nu alleen nog terecht kan in de Nieuwlandhaven, waar roll-on/roll-off-facilitei- ten ter grootte van 43 hectare worden aangelegd. Hij waarschuwde er toen tevens voor dat Grimaldi snel moet zijn, omdat reders meer geïnte resseerd zijn in die locatie. Kering Gezien de belangstelling voor de Nieuwlandhaven wil het ha venschap over enkele maanden beginnen met de voorbereidin gen voor het uitgraven van de insteekhaven. De meest ingrijpende aanpas sing is het verleggen van de hoogwaterkering. Die ligt pre cies waar de toekomstige haventerreinen zijn gepland. De kering moet daarom in een grote bocht verder naar het noorden worden verlegd. De nieuwe kering wordt aangesloten op de bestaande hoogwaterkering langs de Europaweg-Noord. Ook de kruising van de Europa weg-Noord en de Engelandweg moet worden aangepast. De Nieuwlandhaven sluit de Rit- themsestraat vanaf Ritthem af, waardoor die zijn functie als ontsluitingsweg van het haven gebied verliest. De verkeersdruk op een andere toegang, de Engelandwe- g/Europaweg-Noord, zal daar- doorAector Dooms ÏERNEUZEN - De Terneuzense politierechter J. Janse de Jonge vond vrijdag van groot belang dat een 25-jarige schizofrene man uit Terneuzen contact met de reclassering blijft onderhou den. „Dat is het belangrijkste. Het is mogelijk dat hij dan voor zijn psychische klachten kan worden opgenomen in Emer- gis", voegde hij eraan toe. Om die reden werd de verdachte veroordeeld tot een geheel voor waardelijke gevangenisstraf van vier weken. De politie trof bij de man op 16 december vorig jaar per toeval in zijn woning bijna vier kilo softdrugs en wa pens (startpistool en werpmes- sen) aan. De verdachte, met de doorMarqreet van den Broek VLISSINGEN - Vanaf januari in Zeeland het project Luisteriis van start. Twee con ducteurs van NS Reizigers be doeken Zeeuwse middelbare scholen om jongeren er bewust jvan te maken hoe agressie ont slaat en wat het betekent om slachtoffer van geweld te zijn. Dit project loopt in andere re gio's al enige jaren met succes. SS-medewerkers hebben tij- |te hun werk regelmatig te (maken met agressief gedrag, vaak van jongeren. Conducteur Ted Boeree werd enkele jaren zwaar mishandeld. ;Sindsdien kan hij zijn oude (werkzaamheden niet meer uit leefenen en inmiddels heeft hij let project Luisteris opgezet. &n Luisteris-les wordt altijd verzorgd door twee conducteurs ran NS Reizigers. In Zeeland hjn dit Bram van Stee uit Ka- pdle en Heidy de Koning uit [Middelburg. Vanaf januari be zij middelbare scholen jdoor heel Zeeland. ,,We hopen «p honderd lessen per jaar, af- hankelijk van het animo onder vertelt De Koning. Ervaring mjdens de lessen vertellen de randucteurs over hun eigen er- dringen met geweld. Ook laten zede videofilm Smakeloos zien. nDat is een harde film, over het waargebeurde verhaal van een randucteur die in elkaar wordt Het geweld is niet spectaculair, maar zeer realis tisch weergegeven. De praktijk heeft geleerd dat dit veel indruk maakt op de jongeren die ernaar kijken. Vaak komen er ook ver halen naar buiten over wat ze zelf hebben meegemaakt", ver telt De Koning. Behalve de film wordt er ook een cd van Henny Vrienten gedraaid en begelei den de conducteurs een rollen spel voor de leerlingen. Aan het einde van de les krijgen de scho lieren het boek 'Samen moet het lukken', dat is geschreven door Ted Boeree. Omdat Luisteris met name in gaat op het ontstaan van agres sie in groepsverband en de ge volgen voor de slachtoffers, is het project meer dan voorlich ting over geweld in de trein al leen. „Eigenlijk hopen we iets te kunnen doen aan 'zinloos' ge weld in het algemeen,"aldus Van Stee. Machinisten Tegelijk met Luisteris gaat in Zeeland ook het project Link Spel van start. Machinisten be zoeken vanaf januari groep 7 en 8 van Zeeuwse basisscholen, om kinderen voor te lichten over de veiligheid rondom spoorweg overgangen. De Koning: „In grote steden als Amsterdam en Rotterdam lopen beide projec ten al jaren. Medewerkers wor den daar vaak gevraagd om les komen geven. We hopen dat in Zeeland ook te bereiken." Informatie over beide projecten is te vinden op www.vangrail.nl door toenemen. Voor een goede afwikkeling van het verkeer wordt dat kruispunt vergroot. Daar komt bovendien een extra aansluiting naar de Nieuwland haven. Langs de Ritthemsestraat lig gen kabels en leidingen voor stroom, gas, water en telecom municatie. Die dienen eveneens verlegd te worden. De nutsvoor zieningen worden naast de nieuwe hoogwaterkering ge- legd. Winkelhaak Havenschapsvoorzitter Bruin ooge schat de kosten voor de in frastructurele werken op tien miljoen gulden. Het algemeen bestuur van Zeeland Seaports wordt woensdag gevraagd dat geld beschikbaar te stellen. De Nieuwlandhaven komt als een winkelhaak naast en achter Scheldepoort te liggen. Het bas sin wordt 1200 meterlang, 17,5 meter diep en krijgt drie kilo meter kade. Aan de westzijde komt een containerterminal van zestig hectare. De overslagca paciteit zal 200.000 ton bedra gen. Uitbreiden Om het verlies aan natuurwaar den door de aanleg van de Nieuwlandhaven en de Wester- schelde Container Terminal te compenseren, zal het haven schap het Ritthemse Bos uit breiden met ruim dertig hecta re, aldus Bruinooge. „Die plannen worden nog ontwik keld, maar wij zullen dat na tuurgebied betalen. Dat is onze plicht als havenschap." Russische nationaliteit, vertel de de messen gekocht te hebben in Antwerpen Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello eiste drie weken celstraf. Hij verzette zich niet tegen een werkstraf. De Terneuzenaar heeft al verschil lende opnames voor psychose gehad. Het ZCAD adviseerd al heeft een behandeling in Emer- gis. De verdachte was een werk straf te doen. Zijn raadsman A Sol maakte zich eerder sterk voor een behandeling, omdat het gevaar bestond dat zijn cli ënt wegens zijn geestelijke ge steldheid een werkstraf niet zou kunnen voltooien. „Dat kan nooit de bedoeling zijn van het strafrecht." De rechter was het met de advocaat eens. - t-lSlsif li j* SMÊÊBÊliÊÊÊsÊSg WÊ& 2 sgar r^P"* 1 Persrechter R. Rammeloo: „Status van het gastenboek zakt in". door Jacques Cats MIDDELBURG- 'Een blow in de morgen, geeft een dag zonder zorgen'. 'Wie mijn scooter heeft gejat, die haalt de rechtbank niet'. 'Goeie koffie als je van chocomel houdt!' Bij de recht bank in Middelburg zijn ze niet verrukt van de opmerkingen die veel bezoekers hebben achter gelaten in het 'gastenboek'. Zo'n register ligt op een aantal plaatsen in het gerechtsgebouw gereed om er klachten of sug gesties in te schrijven over het optreden van rechters, officie ren van justitie en medewer kers. Ook biedt het gastenboek ruimte voor commentaar op in pandige voorzieningen en wat daar aan veranderd zou moeten worden. Daar wordt over het algemeen niet voldoende serieus gebruik van gemaakt, luidt een half jaar na de invoering de conclusie. Het gastenboek is er, zo licht rechtbankpresident M. M. Steenbeek toe, gekomen om po sitieve en negatieve ervaringen te kunnen noteren. „Voor een deel voldoet het daar aan, maar we merken ook dat er een hoop onzin in wordt geschreven." „En dat lokt weer van alles uit", vult persrechter R. Rammeloo vast. „Daarmee zakt de hele sta tus van het boek in." Op de rechtbank overheerst nu het ge voel dat bezoekers met serieuze opmerkingen erdoor worden af geschrikt. Daarom maakt het gastenboek plaats voor een formulier, dat na invulling in een bus kan worden gedeponeerd. Op deze wijze blijft een laagdrempelige moge lijkheid om te reageren overeind en kan iemand die het ergens niet mee eens is, daar meteen werk van maken. „Ons is er veel aan gelegen om te horen hoe men bejegend wordt", stelt de president van de rechtbank. „We hebben in enkele gevallen gemerkt dat opmerkingen echt hout snijden." Voorbeeld Een voorbeeld daarvan is de op merking van iemand die in het gastenboek schreef: 'ik zit hier al vier uur voor J an met de korte achternaam. Wanneer leert men hier eens een planning te ma ken, zoals ieder van ons dat doet?' Begin januari komt de recht- door Aector Dooms TERNEUZEN - Een 27-jari- ge man uit Clinge ontkende vrijdag op de zitting van de Terneuzense politierechter maar iets te maken te hebben gehad met twee inbraken in een friteskraam in Hulst. Bij de politie had hij destijds vertelaard wel te hebben meegedaan aan de diefstal van etenswaren en drank. Politierechter J. Janse de Jonge geloofde gisteren zijn verhaal niet en .veroordeeld hem voor zijn aandeel tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Hij verkeerde eind vorig j aar, toen de inbra ken in het friteskraam plaats vonden, ook nog in een proef tijd van een eerdere veroor deling. De politierechter toonde cle mentie en verlengde de proeftijd van twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een jaar. De me dedader van de Clingenaar wilde wraak nemen door in het friteskraam van zijn ex tot twee keer toe, oktober en december, in te breken. Behalve de consumpties wer den er 'ook nog een fototoe stel en een friteuse ont vreemd. foto Lex de Meester bank aan klachten over lange wachttijden tegemoet. Er wor den beeldschermen geplaatst waarop niet alleen valt af te le zen in welke zaal zitting wordt gehouden, maar ook of er ver traging is en hoe lang. Voorts is er straks voor bezoekers, die noodgedwongen tussen de mid dag in het gebouw moeten blij ven, de mogelijkheid een brood je te eten. Muziekje Niet aan alle wensen kan wor den voldaan. Steenbeek: „Als iemand klaagt over de hoogte van de straf kunnen we daar even niks aan doen. Ookhet ver zoek om een achtergrondmu ziekje wordt niet ingewilligd. „Een overheidsgebouw is nu eenmaal niet opwindend." Het doet de rechtbankpresident en de persrechter deugd dat er niet op de magistratuur wordt gemopperd. „Als meer dan inci denteel zou blijken dat mensen klagen over het feit dat ze afge snauwd worden of niet de kans krijgen om hun verhaal te ver tellen, zou ik dat heel wezenlijk vinden." Niet zonder voldoening toont de president een passage uit het gastenboek, waarin een bezoe ker zich in warme bewoordin gen over een rechter uitlaat: 'Een wijs mens'. En Steenbeek maakt er geen geheim van dat het ging over zijn collega Ver hoeven. toslfilAR-M COR DE JONGE TjKWHmTTm°p<M2£.F&WNCftemiwim^ W^jetfceretz niet r.Wff leoeee M/NUUT TELT, AU HST n AHOUK UIT'THU/S mi&j HUH WSTHMOÊMVHEIP /S ONZS- ue HUL OPT Etter HAWCN earsBSEN.?f ÓAAT OM 'r eeotXNVMi MetfeNLeveuf - - MbaiANC£P/£nsr PANcecncms^ue eesc. -PAN zmje Htett TCCHzomMeeimws- ENsxzyIK ZET 'Menen i TieeK&z-RxHeieHoppAT pehwaa& v. Teeszweesi -ZITTEM - l ONS. NIETSeeiEasNNA. fVNAÏitéëèr spgr?- T/^CN WIL 7Eeu6 1 oeuNjePAT Gehavende veerboot uit de vaart VLISSINGEN - De veerboot Prins Johan Friso is vrijdag het grootste deel van de dag uit de vaart geweest. De kapitein vond het door de weersomstandigheden (wind, stroming, tij) niet verantwoord om met de boot tussen Vlissingen en Bres- kens te varen. De Prins Johan Friso liep twee weken geleden averij op toen hij voor Vlissingen aan de grond liep en één van de vier propellors afbrak. De PSD moest noodgedwongen overgaan op één-uursdiensten. Pas om 16.20 uur hervatte de Prins Johan Friso zijn diensten. De wachttijden voor het vrachtverkeer bedroegen de hele dag twee uur. Autoverkeer kon, op een uitzondering na, zonder vertragingen mee. Team kok Jobse tweede op WK MIDDELBURG - Instellingskok Sjaak Jobse van het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg heeft met zijn team op het WK- Koken in het Zwitserse Basel een tweede en derde plaats be haald. Op het onderdeel koud buffet werd de Nederlandse ploeg tweede; voor het viergangenmenu werd brons behaald. De Nederlandse afvaardiging ging de strijd aan met elf ande- L re landen. Zweden heeft het kampioenschap gewonnen. Vol gend jaar wordt het WK in Berlijn gehouden. Jobse doet al meer dan tien jaar mee met de wereldkampioenschappen. In 1992 werd hij met zijn team wereldkampioen in Singapore. D66 op de bres voor de iep DENHAAG - Redde iep. D66-KamerlidM. Augusteijn-Esser vindt dat de rijksoverheid in actie moet komen om 'deze zo ty pisch Hollandse boomsoort' van de ondergang te redden. Dit jaar dreigen er 100.000 iepen te sneuvelen in de strijdtegen de iepziekte, waarvan een groot aantal langs Zeeuwse polderwe gen. Augusteijn-Esser vindt dat te gortig worden. Zij heeft staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) in Kamervragen verzocht actie te ondernemen. Bestrijding van de iepziekte is momenteel een taak van ge meenten en in Zeeland vooral van de waterschappen. Iepen zijn veel in kustprovincies geplant, omdat ze goed tegen zee- wind kunnen. Interesse in Gieterij Middelburg SAS VAN GENT - ZVG (Zeeuws-Vlaamse Gieterij) uit Sas van Gent is geïnteresseerd in overname van Gieterij Middel burg, die vorige week failliet ging. Dat heeft directeur J. van Brussel van ZVG donderdagmiddag gezegd tegen curator J. Wind. Van Brussel denkt maandag met een concreet voorstel te komen, maar voorziet enkele problemen in de onderhande lingen. Van Brussel: „Gieterij Middelburg is afhankelijk van één klant, een grote multinational, die het overnamebeleid van de curator sterk beïnvloedt. Deze klant wil precies weten hoe de toekomst eruit gaat zien. Daar moeten we rekening mee houden." Als de overname doorgaat, ziet het ernaar uit dat het perso neel aan het werk kan blijven. Curator J. Wind wilde gisteren geen uitspraken doen over een eventuele overname door ZVG. Bijdrage internaten mag omhoog DEN HAAG - De ouderbijdragen voor schippersinternaten, waarvan er één in Terneuzen staat, mogen verhoogd worden door het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). De Haagse rechtbank heeft dit vrijdag bepaald in een kort geding, dat was aangespannen door het Landelijk Ou dercontact van Varenden (LOV). Volgens het LOV zijn de ver hogingen (per 1 juli 1999 en 1 januari 2000) onrechtmatig. Het ministerie van VWS moet eerst de uitkomsten van een advies commissie over de toekomst van de internaten afwachten, vindt het LOV. De Haagse rechtbank dacht daar anders over. Het LOV gaat zich beraden op nieuwe stappen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeen schappelijke regeling Recrea tieschap Braakman wordt op geheven. Het dagelijks bestuur van het sluimerende samenwer kingsverband tussen Terneuzen en Sas van Gent stelt het alge meen bestuur voor de procedure tot liquidatie van het recreatie schap in werking te stellen. Op maandag 6 december wordt de knoop doorgehakt. Wanneer daarna ook de twee ge meenteraden akkoord gaan met de opheffing, is het schap defi nitief ter ziele. In 1984 deden beide gemeenten al een flinke stap terug toen de familie Van den Bosch, die onder meer re creatiecentrum De Vogel bij Boschkapelle beheerde, ook de exploitatie van De Braakman op zich nam. In 1996 droeg de Regionale Di rectie Domeinen Zuid, na tus senkomst van het schap, het eigendom van het hele Braak- mangebied over aan de familie. Daarmee kwam tegelijkertijd een einde aan de erfpacht van het recreatieschap en daarmee viel de taak van het schap gro tendeels weg. Zaken als de controle op de na leving van de Zomerwoningen- verordening, het niet gedogen van oeverrecreatie en de coördi natie van de sanering van olie tanks in het recreatiecentrum kunnen probleemloos door de twee gemeenten afzonderlijk en andere instanties worden over genomen. En daarmee is het schap overbodig geworden. Het doek valt tijdens een verga dering van het. algemeen be stuur op maandag 6 december tijdens een vergadering, die om 16 uur in het stadhuis van Ter- neuzen begint. Advertentie De Gripz Hi PréPay voelt zich overal prima thuis. Met deze blauw, oranje of zebra-gekleurde GSM-telefoon ben je 120 minuten stand-by en heb je 230 minuten gesprekstijd. Nu van f 198,- voor maar f 169,-. Incl. totaal f 45,- beltegoed. Sinterklaas is tenslotte jarig, nietwaar? En wie braaf is, krijgt er ook nog een gratis rugzak bij'. Haal 'm snel, want op=op. Gewoon bij Primafoon. 149ST- f169,- Met gratis rugzak! op=op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17