SPIRIT Gzxmo Massaal pleidooi voor zwembad Mosselhandel stelt watercontracten uit PZC Muziek maken is een behoefte Leger des Heils schiet daklozen Terneuzen te hulp zeeland zaterdag Tl november 1999 w 16 Tunnelparcours bezaaid met panty's Verkassen Kruiningse molen kost twee ton j Middelburgse verzamelt 5500 handtekeningen tegen sluiting Poelendaele Iets voor u? Kom langs om in te schrijven of bel voor meer in formatie ons filiaal te Viissingen, Peter van Rooij, Amantis Weug of Hans Scheers. uitzendbureau Badhuisstraat 21, 4381 LN Viissingen Tel. 0118-430100 Ben je nieuw bij Cosmo? Dan krijg je van ons meteen een korting van 50% op je behandeling*. Echt een koopje, want onze prijzen vallen sowieso al reuze mee. Terwijl je bij ons nèt even lekkerder wordt geknipt door professionals, volgens de laatste internationale haarmode. Verwen jezelf eens met de persoonlijke aandacht die we je geven. Snel tot ziens dus bij Cosmo Hairstyling. 'Deze actie is niet geldig van 10 t/m 31 december Zusterstraat 29, Middelburg Telefoon 0118-61 41 42 Kees van Eersel voor zijn huispijporgel in zijn woning in Kloetinge. foto Willem Mieras door Esme Soesman KLOETINGE - Hij is al veertig jaar orga nist, toch is muziek voor Kees van Eersel (55) uit Kloetinge nooit tot routine ver worden. Sterker nog, pratende over zijn stiel toont hij zich in de eerste plaats een zeer kritisch man. Het belang dat Van Eersel hecht aan perfectie heeft alles te maken met zijn opvatting over het leven. „Het alledaagse maak je dagelijks mee, dat wil ik niet terugzien in de kerk." Van de veertig jaar dat hij de toetsen be speelt, is Van Eersel er vijfentwintig als cantor-organist aan de Grote kerk in Goes verbonden. Zijn werk daar ligt nu een tijdje stil, in verband met de restauratie werkzaamheden aan het monumentale gebouw. „Zeker in het eerste half jaar heb ik me ontheemd gevoeld. De kerkdienst is toch het hart van mijn bestaan", aldus Van Eersel. Dat muziek - en in het bijzonder het orgel - een belangrijke plaats in zijn leven in neemt, is terug te zien in het huis dat hij bewoont in Kloetinge. Een huispijporgel - een Renaissancekast met Italiaanse en Vlaamse invloeden - siert een volledige wand van de woonkamer. Het instrument, in vijf jaar tijd op ambachtelijke wijze vervaardigd door David Kunst uit Oost burg, is tot in de puntjes volmaakt. Met benen toetsen, sierlijk houtsnijwerk en fijne krulletters. Harmonium Van Eersel maakte in zijn jeugd spelen derwijs kennis met muziek. In het gerefor meerde gezin waarin hij opgroeide nam het harmonium een belangrijke plaats in. „Ik was een jaar of zes toen ik daar voor het eerst op ging spelen. Tot mijn ouders zeiden: nu moetje maar eens op les. Ik ben toen naar de hervormde kerk in Vlaardin- gen gestuurd, want dat was de beste orga nist in de buurt. Daar ben ik mijn ouders nog steeds dankbaar voor, want er wordt - en dat was toen ook al - enorm gebeun haasd in het beroep." Op zestienjarige leeftijd ging hij naar het conservatorium in Rotterdam. Later volgden studies in Parijs en Utrecht. Als organist was Van Eersel al in 1959 werkzaam; zijn loopbaan begon in zijn geboortedorp VÏaardingen. Later volgden onder meer Overschie en Delfshaven; inmiddels was de organist overgestapt naar de hervormde kerk. Het muziek maken noemt de organist zelf 'een behoefte'. Militaire dienst moest er voor wijken en een vakantie langer dan vier dagen is nog altijd ondenkbaar. Ten zij er tussentijds een orgel kan worden be speeld. Maar er komt nog meer bij kijken, want in de visie van Van Eersel is dat wat hij doet louter ten dienste van de Heer. Zo als apostel Paulus ooit sprak over de ver scheidenheid van gaven binnen een ge meente: „Ik heb de muziek gekregen en ontwikkeld, de ander heeft weer wat an ders. Het één is niet beter dan het ander; alles staat naast elkaar. De kerkmusicus krijgt de lofprijzing." In verband met het dubbele organistenju bileum van Kees van Eersel geven het Zeeuws Vocaal Ensemble en de Maria Magdalenacantorij uit Goes vandaag vanaf 20 uur een concert in de Geertes- kerk in Kloetinge. FK Metselaar m/v Iy Een van onze klanten zoekt een ervaren metse- K laar. Hij moet bij voorkeur ook andere werkzaamhe den kunnen verrichten zoals tegelzetten. aanstrijken van vloeren, stukadoorswerk en eenvoudige timmer- werkzaamheden. Medewerker afwerkingsbedriif m/v Wij zoeken jonge gemotiveerde mensen (school- verlatersdie opgeleid willen worden voor de functie van plafondmonteur of wandensteller. Vereist: techni sche achtergrond en representatief. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Leger des Heils heeft bij de gemeente Ter- neuzen een plan ingediend voor het opzetten van een aparte dag- en nachtopvang voor thuis- en daklozen. De organi satie wil wel blijven samenwer ken met het Agogisch Zorgcen trum Zeeland (AZZ) en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). AZZ (nachtopvang) en ZCAD (dagopvang) drijven nu het op vanghuis aan het Schelpenpad. Dat moet op termijn verdwij nen, maar mag in elk geval deze winter blijven, verklaarde wet houder P. Hamelinck onlangs. Het Leger des Heils voelt er on der bepaalde voorwaarden voor om de exploitatie en het beheer van twee opvangcentra over te nemen. AZZ en ZCAD moeten wel him deskundigheid kunnen blijven inbrengen bij de opvang van speciale groepen, zoals ver slaafde daklozen. Majoor H. G. Kooijman, coördi nator van de activiteiten in Zeeuws-Vlaanderen, laat weten dat het Leger des Heils 'bereid is de opvang in Terneuzen op te pakken'. „Maar dan wel als ge lijkwaardige partners en met inzet van ieders specifieke des kundigheden. In een eerder sta dium kregen we wel eens het gevoel dat de gemeente organi saties tegen elkaar wilde uitspe len en daar werken wij niet aan mee. Wij zijn goed in het opzet ten en laten draaien van op vangcentra, ZCAD en AZZ heb ben eigen zorgterreinen die ze het best kunnen bedienen. Sa- Tocht langs kerststallen ZIERIKZEE - De werkgroep Geloofsvorming van Schou- wen-Duiveland maakt op zaterdag 18 december en woensdag 29 december een kerststallentocht voor jong en oud naar de Sint Egidius-ge- meenschap in Antwerpen. De groep vertrekt op beide da gen om 13.00 uur vanaf de Mos selboomgaard in Zierikzee. Be langstellenden die een van deze tochten wallen meemaken, kun nen zich aanmelden bij Marijke Wessel (0111-461407) of bij Tiny Kieboom (0111-415238). men kunnen we Zeeuws-Vlaan deren volwaardige opvang bie den." Het Leger des Heils kiest voor aparte centra voor dag- en nachtopvang om hulpzoeken den overdag beter van dienst te kunnen zijn. Kooijman: „Door de opvang in één gebouw te hou den, blijven mensen die 's nachts komen, overdag vaak hangen. Kansarmen uit de buurt blijven daardoor vaak verstoken van hulp, leert onze ervaring." Grijs Genoegen Naast het opzetten van een dag en een nachtopvang wal het le ger in Terneuzen ook nog tien plaatsen voor begeleid wonen creëren en een project 'Grijs Ge noegen' opzetten. Grijs Genoegen is bedoeld als hulppost en vraagbaak voor ou deren voor wie de drempel van het gemeentehuis of een andere officiële instantie vaak te hoog is. Hoeveel geld en menskracht het heilsleger in het project wal ste ken en welke bijdrage van de ge meente wordt verwacht, wal de majoor niet prijsgeven. „Onze notitie ligt net bij de gemeente, die moet zich daar eerst over uitspreken. Ik verwacht wel dat we op korte termijn worden uit genodigd om met alle eventuele partners overleg te voeren." Door de beslissing van burge meester en wethouders om het noodgebouw aan het Schelpen pad in elk geval deze winter te handhaven, hoeft geen gebruik te worden gemaakt van het aan bod van het leger om het vakan tiehuis van Hoeve La Salette in Vogelwaarde als tijdelijke nachtopvang te gebruiken. Wethouder Hamelinck was vrij dag niet bereikbaar voor com mentaar. Volgens woordvoerder Neve is het voor de gemeente nog te vroeg om een standpunt te bepalen.,Het rapport van het Leger des Heils is net binnen en moet nog worden uitgeplozen. Bovendien moet er ook nog eens goed worden gerekend. Voor volgend jaar is weliswaar geld beschikbaar, maar of dat in 2001 en 2002 ook zo zal zijn, is nog niet bekend. Daarom wallen we eerst met de gemeenten Viis singen, Middelburg en Goes overleggen hoe de situatie daar is en kijken of er een gezamen lijk beleid is op te stellen. Begin volgend jaar volgt dan het over leg met het leger en de andere partners." door Donja Odijk TERNEUZEN - Potten, pannen en tientallen bruine panty's kwamen de afgelopen week aan de oppervlakte bij de bodemsa nering aan de Herbert H. Dow- weg in Terneuzen. De locatie was vroeger, voordat Dow zich in de jaren zestig in Terneuzen vestigde, een regionale stort plaats. De plek ligt op de toe komstige weg naar de Wester- scheldetunnel en moet daarom worden schoongemaakt. Aannemersbedrijf Vermeulen uit Breskens voert de sanering in opdracht van de NV Wester- schelde uit. E. Fijnaut is uit voerder bij Vermeulen en is sa men met zijn collega sinds maandag bezig met het karwei. Hij legt uit waarom het zo be langrijk is dat de bodem wordt gereinigd: „Als je een weg aan legt op de puinlaag, bestaat de kans dat het wegdek gaat veren. We zijn nu bezig om het puin weg te halen, dat tot 2,5 meter diep zit. Daarna wordt de put verdicht met zand dat is opge haald bij het boren van de tun nel. Zo voorkom je dat de boel gaat verzakken." De herkomst van de tientallen panty's, die overigens nauwe lijks ladders vertoonden, is on duidelijk. Waarschijnlijk be treft het een afgekeurde partij uit een pantyfabriek ergens in c Zeeuws-Vlaanderen. De panty's en de rest van het opgegraven puin worden gezeefd, waarna het schone zand gebruikt kan j worden bij de verdere totstand- koming van de tunnel. De rest gaat naar de 'stortplaats Kabels 1 De bodemsanering staat onder JJ toezicht van NiebeekMilieuma- v nagement, deze onderneming houdt toezicht op de milieuhv- 9 giëne. R. Klaassen, milieukun- j: dig begeleider van het project, g verwacht dat er nog meer loca- n ties gesaneerd zullen worden, „We ondei-zoeken het hele tra- a ject naar de tunnel op deze ma- n nier. Er zullen beslist nog meer v saneringen plaatsvinden." j; De bodemsanering is onderdeel a van de aanleg van infrastruc- tuur rond het tunnelgebied. o Sinds 1 november worden ka bels en leidingen verlegd, waar-- voor zij n enkele bomen gerooid, o In mei 2000 kan worden begon- j, nen met de aanleg van de infra- q structuur, waaronder enkele w viaducten en rotondes. In au- Vf gustus van dat jaar volgt de Xi bouw van de spoorbrug voor het v< goederenvervoer naar DOW. B: door Ingrid Huibers KRUINTNGEN - Bijna twee ton denkt wethouder M. van Over loop van de gemeente Reimers- waal nodig te hebben voor de verplaatsing van De Oude Mo len aan de Slagveldstraat in Kruiningen. De grondzeiler moet wijken voor een nieuw te bouwen buurt. De nieuwe wo ningen houden straks te veel wind weg van de molen. Inmiddels is ook het besluit van het college om een gedeelte van de nieuwe wijk te schrappen, definitief geworden. Omdat de gemeente er niet in slaagde overeenstemming te bereiken met een tweetal grondeigenaren in het gebied, kan er alleen nog gebouwd worden op het terrein 1. van voormalig vleeswarenfa- brikant Offerman. Die grond is de ruim een jaar geleden al door projectontwikkelaar Imotec- pi /Projektbouw Zeeland BV uil pC Terneuzen gekocht. In plaats Vo van de geplande 23 worden ei da straks 19 woningen gebouwd, m; Hoewel het er eerst naar uitzag de dat Imotec zou bijdragen in de de kosten van de verplaatsing van Hi de molen, draait de gemeente dj daar nu zelf voor op. Van Over- loop: „Imotec levert vier bouw- gi< kavels in. Bovendien zit het be- Or drijf - omdat de gemeente zo ve lang over de resterende grond W; heeft onderhandeld - met een va behoorlijk renteverlies." bi; Zo simpel werkt l\Opperman bouw m/v Vooreen aannemingsbedrijf in Viissingen zoeken yWij een jonge, flexibele kracht die bereid is om flink aan te pakken. Vereisten zijn enig technisch inzicht en doorzettingsvermogen. doorCrisSohier MIDDELBURG - „Het zwem bad dicht? Dat kan toch niet!" Met die leus begon Rie Paauwe uit Middelburg op 1 november een handtekeningenactie in de hal van het Middelburgse zwembad Poelendaele. Vrijdag overhandigde ze het resultaat daarvan, 5500 steunbetuigin gen tegen het verdwijnen van het zwembad, aan wethouder P. Brakman. Dat is nog maar een tussen stand, want de actie loopt voor lopig nog gewoon door.,Ik denk zelfs dat we op dit moment al weer dichter in de buurt zitten van de 6000 dan van de 5500. Dat wil zeggen dat meer dan tien procent van de inwoners van Middelburg en omgeving tegen de sluiting van dit zwem bad is. Ik hoop daarom dat ik bij deze op zijn minst de aanzet geef voor een gesprek tussen de ge meente en de burgers", sprak Paauwe bij de overhandiging. De handtekeningenactie dient een dubbel doel. De leus 'Wat is nou een hoofdstad zonder zwembad?' komt veelvuldig voor op de rollen papier met handtekeningen. Paauwe: „Middelburgers willen geen zwembad tussen Middelburg en "Viissingen in, ze willen gewoon m hun eigen stad zwemmen." Daarnaast mag het volgens haar zeker niet zo zijn dat zwemmers uit Middelburg helemaal ner gens terecht kunnen. „Het zwembad van Viissingen is ook geen oplossing, want het Vlis- singse bad kan zo veel extra be zoekers ook niet opvangen. Bo vendien is dat veel te ver weg voor de meeste mensen." Wethouder Brakman zei toch wel enigszins onder de indruk te zijn van het aantal handteke ningen: „Als 5500 mensen heb ben getekend, dan betekent dat dat de betrokkenheid van de Hersenschudding bij aanrijding KUITAART - Een 16-j arige fiet ser uit Kuitaart heeft vrijdag ochtend in zijn woonplaats een hersenschudding opgelopen bij een aanrijding met een 18-jari ge bromfietser uit Hulst. De laatste had een zere pols. door Ingrid Huibers YERSEKE - De Yersekse mos selhandelaren hebben bij wet houder J. A Bliek (visserij) van de gemeente Reimerswaal uit stel bedongen voor het onderte kenen van de watercontracten. Voorbereidende werkzaamhe den voor de aanleg van de vers waterleiding gaan gewoon door. Was de zaak een week geleden volgens Bliek 'op een oor na ge vild', nu is het tekenen van de contracten met de betrokken mosselhandelaren weer uitge steld. De mosselhandel wil uit eindelijk liever één gezamenlijk contract met de gemeente slui ten. Voor dat doel wordt er vol gens Bliek op dit moment ge werkt aan de oprichting van een gezamenlijke exploitatiemaat schappij. Dat wil secretaris J. D. Holstein van De Mosselhandel, waarin de handelaren zi j n verenigd be vestigen noch ontkennen. Eer der gaf hij al wel aan dat de han del in de toekomst graag de exploitatie van de vers waterlei ding van de gemeente wil over nemen. De 2,6 kilometer lange leiding zal de handelaren straks van schoon water voorzien. Voor de aanleg is de gemeente door de Europese Unie dertig miljoen gulden subsidie toegezegd. De andere vijftien miljoen moet door de branche worden opge bracht. De gemeente vraagt van de be drijven straks tweeduizend gul den per kubieke meter afgeno men water en nog eens vijf cent per kilo verhandelde mosselen. Van dat laatste bedrag wordt hoogstwaarschijnlijk 1,5 cent door de mosselkwekers opge bracht. Voor voorbereidende werkzaamheden is door de Rei- merswaalse raad al een kleine miljoen gulden krediet ver leend. Dat geld is inmiddels op. Daar om vraagt Bliek de commissie wonen en milieu en de commis sie financiën en algemene zaken opnieuw een bedrag van 15 mil- joen gulden beschikbaar te stel len. Bankgarantie Voor dit laatste bedrag heeft het bestuur van De Mosselhandel overigens een bankgarantie toegezegd. Dat betekent dat het financiële risico voor de ge meente voorlopig tot 1 miljoen gulden beperkt blijft. Het is de bedoeling begin april met de aanleg van de leiding te beginnen. Het werk moet uiter lijk eind april 2001 - dertien maanden later - af zijn. Lukt dat niet, dan vervalt de toegezegde subsidie. De commissie financiën en alge mene zaken vergadert woens dag 8 december; de commissie wonen en milieu donderdag 9 december. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Middelburgers bij hun zwem bad groot is. Een goed, nieuw zwembad is daarom zeer be langrijk." Poelendaele kan ech ter niet open blijven totdat het nieuwe zwembad er is. „Want", lichtte Brakman toe, „op de plaats van dit zwembad zal een kantoor van Rijkswaterstaat komen en de werkgelegenheid die dat met zich meebrengt, is ook zeer belangrijk." „De gemeente Middelburg be grijpt ook wel dat een zwem- badloze periode van twee jaar voor veel mensen een groot pro bleem is. Daarom zullen we al les op alles zetten om die periode zo goed mogelijk te overbrug gen. Verenigingen en school- zwemmers zullen we zo goed mogelijk proberen in te rooste ren in Viissingen, maar dat zal niet meevallen. Ook vervoer daar naartoe zullen we zo goed mogelijk organiseren." Boe-geroep Brakman zei wel te begrijpen dat de gemeente zich in deze kwestie bepaald niet populair maakt. „Maar dat spoort ons al leen maar aan om alles zo goed mogelijk te regelen en een zo mooi mogelijk nieuw bad te bouwen. En dat gaan we ook doen, samen met Viissingen." Die laatste toevoeging werd met boe-geroep ontvangen. Rie Paauwe en haar achterban laten het er niet bij zitten. „U blijft daar natuurlijk voor knokken, maar wij blijven ook knokken. Voor dit zwembad", beloofde ze. Boze zwembadklanten gaan in discussie met wethouder Brakman. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16