Veere pakt armoede stevig aan Oostkapelle viert bevrijding met spectaculaire vliegshow PZC PZC Bisschop opent gezinsvervangend tehuis Bezwaren 't Hofje gegrond verklaard zeeland Volledige kwijtschelding en reeks nieuwe regelingen voor minima Reiniger van tankauto's mag naar De Poort zaterdag 27 november 1999 Marinecommandant naar KSG VLISSINGEN - Voormalig commandant van de zeemacht G. Hooft treedt op 1 december aan als plaatsvervangend alge meen directeur van de Koninklijke Schelde Groep. Hij wordt daarmee de plaatsvervanger van bestuursvoorzitter R. van den Heuvel. De KSG heeft dat vrijdag bekendgemaakt. Hooft (56) heeft de Koninklijke Marine onlangs verlaten om met pensioen te gaan..Wij kenden hem en hij is nog j ong, dus heb ben we hem gevraagd", verklaarde Van den Heuvel. Gezien zijn verleden bij de Marine beschikt Hooft over nuttige ken nis, al mag hij die de eerstkomende drie jaar bij De Schelde niet gebruiken. Daarover zijn scherpe afspraken gemaakt met het ministerie van Defensie. Volgens Van den Heuvel heeft Hooft ook andere nuttige kwaliteiten. ,,Hij heeft socio logie en arbeidskunde gestudeerd in Rotterdam. Bovendien heeft hij ervaring in het leiden van grote organisaties." Eerlijke vindster aangehouden VROUWENPOLDER - Twee weken nadat een vijftienjarig meisje uit Vrouwenpolder haar tas met onder andere een por temonnee was kwijtgeraakt, werd zij opgebeld door een Mid delburgse die haar eigendommen had gevonden. De vindster deelde haar mee dat ze wel een beloning van 7 5 gulden wilde hebben. Ze spraken af in het centrum van Middelburg. Daar troffen de twee elkaar. De beloning kwam uiteindelijk uit op 15 gulden. Het meisje miste enkele spullen uit haar tas. De vindster, de 26-jarige Middelburgse, is voor verder onderzoek overgebracht naar het politiebureau in Middelburg. Politie pakt Vlissingse vandalen VLISSINGEN - Twee Vlissingers van 17 en 18 jaar zijn don derdagnacht rond drie uur voor openlijke geweldpleging en vernielingen door de politie aangehouden. Zij hadden in de Walstraat een steen door de ruit van een ijssalon gegooid en op het Scheldeplein gooide zij met fietsen. Beiden jongeren ver keerden onder invloed van drank. Zij zijn om te ontnuchteren ingesloten in het politiebureau in Vlissingen. Pubers stelen lingeriesetjes VLISSINGEN - Twee 15-jarige Vlissingse meisjes zijn op winkeldiefstal van lingeriesetjes in een wankel in de Wal straat in Vlissingen betrapt. Zij gingen donderdagmiddag rond vijf uur beiden met een aantal setjes een paskamer in en trokken die aan onder hun kleding. Dat merkte het winkel personeel op. De meisjes zijn doorverwezen naar het bureau Halt voor een alternatieve straf. Weer brandstichting school Goes GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbe kenden geprobeerd brand te stichten bij een basisschool in De Spinne in Goes. Er werd een ruit in geslagen en brandbare vloeistof naar binnen gegooid. Kennelijk is het niet gelukt om die in brand te krijgen. Twee weken geleden werd bij dezelfde basisschool ook al brand gesticht. Bij de voordeur ontstond toen wel een serieus brandje. Plannen voor outlet onder de loep MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur onderzoekt de gevolgen van de komst van een factory outlet centre in Zeeuws-Vlaanderen. Naast het concrete plan van Sas van Gent worden ook de initiatieven die in Terneuzen enHulst be staan, tegen het licht gehouden. Het adviesbureau BRO moet aangeven wat de gevolgen van een fabriekswinkel zijn voor de bestaande detailhandel in Zeeland. De Statencommissie ruimte, milieu en water besloot vrijdag 46.000 grilden uit te trekken voor de provinciale studie. Bewoner Sjaak van Ham toont Sint en Piet zijn nieuwe woning. foto Ruben O reel door Lukas Fransen VLISSINGEN - Sinterklaas en zijn Zwar te Piet openden vrijdag het gezinsvervan gend tehuis aan de Hendrikstraat in Vlissingen. In het tehuis kunnen zes ver standelijk gehandicapten zelfstandig wo nen in een appartement. Op de begane grond zijn een gemeenschappelijke keu ken en verblijfsruimte. Projectontwikkelaar OPUS heeft het te huis gebouwd in opdracht van Stichting het GORS en Stichting Woningbeheer Basco. De toekomstige zes bewoners be trekken ieder een zelfstandig apparte ment met een eigen voordeur. De apparte menten hebben een woon/slaapkamer, een douche en een toiletruimte. De bewo ners kunnen gebruik maken van de ge meenschappelijke ruimten op de begane grond. Zij huren de appartementen van Basco. Stichting het GORS huurt de gemeen schappelijke ruimten en levert van daar uit de zorg aan en de begeleiding van de bewoners. Het is het eerste tehuis in Vlis singen waar de huisvesting en de zorg ge scheiden van elkaar worden geleverd. De bewoners, in leeftijd variërend van 25 tot 55 jaar, komen uit het gezinsvervangend tehuis aan de Nieuwstraat, dat om de hoek ligt. Dat tehuis wordt opgeheven. „De nieuwe bewoners beschikten voor heen over een kamer van elf vierkante meter en moesten douche en toilet met an deren delen", zegt H. Soepenberg van Stichting het GORS. „Hier hebben ze de mogelijkheid zich te ontplooien in hun ei gen zelfstandige ruimte. De bewoners zijn vrij in hun doen en laten en genieten opti male privacy. Maar als ze dat willen, kun nen ze beneden bijvoorbeeld gezamenlijk eten. Ze kunnen nu ook familie in hun ei gen woning ontvangen in plaats van in een gemeenschappelijke ruimte." De bewoners nemen begin j anuari hun in- trek in de appartementen. Bewoner Sjaak van Ham kan bijna niet wachten tot het zover is. „Ik heb er veel zin in. Het is mid den in de stad en dicht bij de winkels. In mijn nieuwe woning heb ik alles voor me zelf en ben ik veel vrijer." porAb van der Sluis I0UDEKERKE - B en W van 'eere willen extra geld uittrek- en voor armoedebestrijding, let college wil het kwijtschel- ingspercentage komend jaar ptrekken naar honderd. Daar- aast wordt de gemeenteraad oorgesteld om sociale minima en bijdrage te geven in contri- uties van sportverenigingen, idinaatschap van de biblio- lieek of abonnementen, maar ok wordt gedacht aan een tege- loetkoming om een tv, wasma- hine of andere huishoudelijke pparaten te kopen. Het college an Veere heeft bijna een kwart ïiljoen gulden klaar liggen. )e gemeente kent al enige jaren en minimabeleid. Zo verleent e gemeente bijzondere bij- tand zonder een drempelbe- rag te heffen, kent Veere een wijtscheldingsbeleid en wor- en mensen geholpen die zwaar ide schulden zitten, a het eerste kwartaal van 2000 hl het college de nota bijzonde- i bijstand herschrijven. Uit- angspunt is om meer voorzie ingen te laten vallen onder de ijzondere bijstand. Ook denkt et college aan een nieuw soort raagkrachtberekening, waar oor meer mensen een beroep unnen doen op bijzondere bij- tand. laarnaast stelt het college voor m eventueel samen met Vlis- ingen en Middelburg een pro- set op te zetten voor sociale ac- ivering. Langdurig werklozen :unnen dan als vrijwilliger aan ;e slag om werkervaring op te loen of een opleiding te volgen, len vergelijkbaar idee is het iroject Gered Gereedschap, raar uitkeringsgerechtigden ud gereedschap repareren, dat ervolgens naar ontwikkelings inden wordt verzonden. ielastingen )m sociale minima een handje e helpen, stelt het college de aad voor het kwijtscheldings- iercentage te verhogen van 97 aar 100. B en W verwachten lat zo'n stijging de gemeente ien mille extra op jaarbasis ;ost. Nu is Veere 42.000 gulden wijt, Ambtenaren bekijken nog di verse mogelijkheden om zoveel nogelijk minima te bereiken, laf kan bijvoorbeeld door men sen de belastingen automatisch kwijt te schelden, van wie wordt verwacht dat er binnen twee jaar geen wijzigingen in het in komen ontstaan. Vooral mensen met uitsluitend een AOW-uit- kering zouden daarvoor in aan merking komen. Ook het automatisch kwijtschelden van belastingen aan bijstandsge rechtigden behoort tot de moge lijkheden. Op 23 december krijgt de ge meenteraad een voorstel onder ogen om een Cliëntenraad in het leven te roepen. Daarin zitten uitkeringsgerechtigden en ver tegenwoordigers van belangen groepen. Zo'n raad volgt de sociale dienst, maar ook het ge meentebestuur met een kritisch oog. De Cliëntenraad kan er ook voor zorgen dat meer uitke ringsgerechtigden bekend ra ken met het bijstandsbeleid. Ook verhalen in het gemeente lijk voorlichtingsblaadje, de Veerse Krant en in De Faam- /Vlissinger moeten ervoor zor gen dat meer mensen gebruik maken van allerlei regelingen. Fiets De raad spreekt op 23 december ook over de Verordening Mini mabeleid Veere. Daarin staat beschreven waarvoor sociale minima geld kunnen krijgen. Zo geldt er een bijdrage van maxi maal zeshonderd gulden voor een nieuwe fiets voor een schoolgaand kind. Ook kan een keer in de acht jaar geld worden ontvangen voor huishoudelijke apparatuur. Voor meubels en stoffering ligt die termijn op tien jaar. Voor contributie van een sportvereniging geldt een maximale bijdrage van 225 gul den per jaar. Verder zijn er rege lingen voor schoolboeken, deel name aan het Bejaardenalarm, openbaar vervoer, schoolreisje en schooltas. Klaverjassen MIDDELBURG - SV Jong Am- bon houdt vrijdag 3 december en donderdag 23 december om 20.00 uur een middag prijskla- verjassen met tombola. Dat gebeurt in het clubhuis aan de Kruitmolenlaan 125 a in Mid delburg. Reserveren voor 31 no vember via 0118-628643. Sint op de kinderboerderij ÜDDELBURG - Sinterklaas «zoekt zaterdag 4 december inderboerderij De Klepper- loeve in Middelburg. Dissen 13.30 en 15.30 uur kun- ïen kinderen met Sint en Piet ien ritje maken in de ponywa- jen, begeleidt Zwarte Piet kin ieren voor een ritje op een pony ifkunnen de kleintjes de dieren wren met Sint en de Pieten. De Klepperhoeve is gevestigd an het Meiveldpad 5 5 Rondleidingen in stadhuis Middelburg MIDDELBURG - Het VW van Middelburg geeft dit jaar voor het eerst ook in de winter rond leidingen door het stadhuis van Middelburg. Tot en met maart 2000 worden elke zaterdag en zondag (met 'litzondering van 25 december en 1 januari) twee rondleidin gen per dag gegeven, één om half twee en één om kwart voor drie. REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Pax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl le Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom l-Huibers A.M. van der Jagt P. Soesman 'e Vlissingen: I. Fransen Pi. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis Kl.de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE IOostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl «■mail: redactie@pzc.nl door Ab van derSluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg hebben de bezwa ren tegen verbouwing van 't Hofje onder den Toren tot win keltjes, kantoren, horeca en ate liers gegrond verklaard. Het ge volg is dat de monumentenpro cedure vertraging heeft opgelo pen. Daardoor kan het ook lan ger duren voor het college de bouwvergunning kan afgeven die nodig is om de verbouwing mogelijk te maken. De eigenaar van 't Hofje, pro jectontwikkelaar P. H. van Bos, vroeg bij het college een vergun ning aan op grond van Monu mentenwet. B en W verleenden die al in februari. De stichting Vrienden van Middelburg, be woners van de woninkjes en tweehonderd sympathisanten begonnen daarop een procedure bij de commissie bezwaar- en beroepschriften. Het college heeft in zijn verga dering van deze week besloten de bezwaarschriften gegrond te verklaren. Daarmee volgden B en W het advies van de commis sie bezwaar- en beroepschrif ten. Die commissie meent dat een positief advies van de Rijks dienst voor Monumentenzorg, dat in februari binnenkwam, onvoldoende is onderbouwd. Nu de bezwaren gegrond zijn verklaard, hebben B en W ook besloten de op 16 februari ver leende monumentenvergun ning in te trekken. De procedure krijgt pas een vervolg als de ar chitect aangepaste bouwteke ningen indient. De gemeente heeft daarom gevraagd. Als die tekeningen eenmaal binnen zijn, wordt een nieuw advies ge vraagd aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Voordat het college de bouwver gunning kan verlenen, moet ook nog een 'verklaring van geen be zwaar' worden aangevraagd bij Gedeputeerde Staten. De ge meenteraad moet zich boven dien nog buigen over de wijzi ging van het bestemmingsplan. plande bedrijfshal 3,5 meter ho ger komt dan het bestemmings plan voor De Poort toelaat en ook het benodigde bouwperceel groter is dan de op het bedrijfs terrein toegestane 5000 vier kante meter, wal het college toch instemmen met de bouw. Omdat de hal een plat dak krijgt, wordt de totale toegesta ne hoogte volgens de bestuur ders niet overschreden. Een vracht'wagenreinigingsbedri j f komt bovendien dicht in de buurt van de doelstelling van het bedrijventerrein. Dat heeft een regionale functie voor de sectoren transport, distributie en groothandel. De commissie wonen en milieu vergadert donderdag 9 decem ber over het onderwerp. Die bij eenkomst begint om 19,30 uur. RILLAND - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal willen meewerken aan de vesti ging van een tankautoreini- gingsbedrijf op bedrijventer rein De Poort in Rilland. Het Belgische HTC Cleaning en Milieu wil er vrachtauto's voor het vervoer van bulkgoederen, levensmiddelen en chemische producten schoonspuiten. Ook wordt er een distributiecentrum voor schadelijke of gevaarlijke stoffen ingericht. Hoewel de dakvoet van de ge- Adventsdienst MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zon dag 12 december de traditionele adventszangdienst gehouden. Deze heeft als thema 'ontvan gen in openheid'. De leiding is in handen van ds. Tom Rijken. Verder werken mee het interkerkelijk koor De Zui derzangers, het Hervormd Kerkkoor Middelburg, het koor van het Leger des Heils, het Mo luks koor Sion en het Middel burgs Gregoriaans Koor. Orga nist is Freek de Keijzer en de muzikale leiding is in handen van Leny Stokman. De dienst begint om 19.00 uur. Alcoholrijder MIDDELBURG - Een Middel burger heeft donderdagavond een rijverbod en een boete van 390 gulden gekregen voor het rijden onder invloed. De man werd rond half twaalf op het Oosterkerkeplein in Mid delburg gecontroleerd. Hij bleek iets meer te hebben ge dronken dan toegestaan. door Lukas Fransen OOSTKAPELLE - Het bevrij dingsfestival op 5 mei 2000 in Oostkapelle belooft een groots spektakel te worden. Ruim zes tig historische en moderne vliegtuigen verzorgen een nog nooit eerder boven Zeeuwse grond vertoonde vliegshow. Daarnaast zijn er vele leger voertuigen te bewonderen en wordt in sporthal De Halve Maan een tentoonstelling ge houden, waarop allerlei attri buten uit de Tweede Wereldoor log te zien zijn. Het idee voor de grootse viering van de bevrijding is tien jaar ge leden ontstaan. „We hadden in 1990 in Oostkapelle een optocht van historische voertuigen en één vliegtuigje", zegt A Murre, van de organiserende 5 mei 2000 commissie. „Toen dachten we: dat gaan we over vijf jaar nog eens doen. In 1995 hebben we een kleine vliegshow georgani seerd. Daar namen acht histori sche vliegtuigen en twee heli kopters aan deel. Dat vonden we zo geweldig dat we tegen elkaar zeiden: in 2000 gaan we er echt een groot feest van maken. En een groot feest belooft het, gezien de lange deelnemerslijst, zeker te worden in Oostkapelle. De feestelijkheden beginnen 3 mei en eindigen 6 mei met een theatershow van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht in de plaatselijke sporthal. Het hoogtepunt van het bevrij dingsfestival moet de ruim drie uur durende vliegshow worden boven het grasveld bij Schoon oord, even buiten het dorp. Hoogtepunt Oude en hypermoderne vlieg tuigen uit Nederland, België, Engeland en misschien zelfs uit de Verenigde Staten zullen het Walcherse luchtruim doorkrui sen. „Het hoogtepunt is denk ik de 25 minuten durende show van de Mitchell-bommenwer- per met een Spitfire en een Mus tang", zegt Murre. „Ik hoop dat ook de Apache, een zeer geavan ceerde gevechtshelikopter, te bewonderen zal zijn." Een onderdeel van de show is het in formatie overvliegen van vijfentwintig Austers en Piper cups. Murre: „We willen het pu bliek laten zien hoe het eruit zag als zo'n vloot naar Duitsland vloog om bombardementen uit te voeren en vervolgens weer te rugkeerde. We willen tevens een overgang maken van het verle den naar het heden en hebben foto Gilze Rijen - Historical Flight daarom de Koninklijke Lucht macht gevraagd ook met nieuwe vliegtuigen te komen." Een Sea- king-hehkopter van de Belgi sche Luchtmacht voert enkele reddingsdemonstraties uit en waarschijnlijk zal ook een Brit se Harrier zijn kunsten verto nen. De vliegshow wordt in goe de banen geleid door de Duke of Brabant Air Force. Bevrijdingsintocht In de ochtend van 5 mei houden legervoertuigen van Keep Them Rolling een bevrijdingsintocht in het dorp. Voor de sporthal wordt een Starfighter gevechts vliegtuig tentoongesteld en in de hal zijn allerlei attributen uit de Tweede Wereldoorlog te zien. Ook toont de vliegtuigbergings- dienst van de Koninklijke Luchtmacht spullen, die zijn opgevist uit vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog. De commissie is twee jaar gele den begonnen met de voorberei dingen. Zij heeft in samenwerking met de gemeen te, politie, brandweer, ambu lancediensten en Rijkslucht vaartdienst een veiligheidsplan opgesteld. Murre: „Er is altijd een risico dat een vliegtuig neer stort en daar moeten we op voorbereid zijn." Aanvragen Murre bekent dat het program ma een beetje uit de hand is ge lopen. „Maar wel in zoverre dat het verantwoord is. Het was nooit de bedoeling om het te la ten uitgroeien tot zo'n groot schalig evenement. Maar het wereldje van de historische vliegtuigen is heel klein. Men sen zien dat wij een fantastisch programma hebben en sommi gen namen zelfs zelf contact met ons op om te vragen of ze mee mochten doen. De burgemeester was ook heel enthousiast en de gemeente heeft voor ons alle brieven en aanvragen geschre ven." De Oostkappelaar vex-wacht dat zo'n twintigduizend mensen het bevrijdingsfestival zullen be zoeken. foto Ben Ullings

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15