Fietsersbond ontraadt zwembad stadgewest Chronologische kuier door Meliskerke PZC PZC NS-balie voor buitenlandse treinreis sluit Weekmarkt wil niet voor Middelburgs Winterfestijn wijken zeeland 17 Vier auto's branden uit in Middelburg Locatie werkt volgens ENFB autogebruik in de hand innovatie Coöperatie heft zich op ENFB praat Biggekerkse 5 dorpsraad bij De Meeuwen Snelle brommers j houdt bazaar Iheques voor (inderfonds en liniclowns A Dieven stelen andenborstels Regels motor op veerplein te vaag Sieraden en geld gestolen Mobiele telefoon gestolen uit auto De Kraker ziet af van stadspartij Politie grijpt krattendieven Sinterklaas in V rou wenpolder donderdag 25 november 1999 Cris Sohier MIDDELBURG - Vier auto's zijn in de nacht van dinsdag op woensdag door brand ver woest aan de Veerseweg in Middelburg. De auto's ston den aan de rand van het par keerterrein van supermarkt Super De Boer en waren ei gendom van de daar geves tigde Citroëndealer Dijkwel. De brandweer schat de scha de op tienduizend gulden. Er vielen geen gewonden. Rond elf uur kwam bij de brand weer de melding binnen dat er rookontwikkeling was achter het pand van Dijkwel. Twee tankautospuiten en een ladderwagen haastten zich vervolgens in die richting. Op de parkeerplaats aange komen bleek één tankauto spuit voldoende om de vier voertuigen te blussen. Tij dens het blussen kwam één brandende auto plotseling op een van brandweervoer tuigen afrijden. De auto kon tijdig tot stilstand gebracht worden. Volgens de brand weer is het mogelijk dat de startmotor van de auto dooi de hitte is aangeslagen. De betreffende auto zou dan in een versnelling moeten heb ben gestaan. De politie doet nog onderzoek naar de oor zaak van de brand. De dorpsraad in Biggekerke wil ireten waarom de fietsersbond ENFB tegen de aanleg van een Betspad op de Hogelandseweg Daarom is de bond uitgenodigd 05'tm maandag 29 november, tij dens de openbare vergadering van de dorpsraad, uitleg te ge ren over zijn standpunt. De iENFB is voor plaatsing van een 'doseerinstallatie op de Hoge landseweg. Op gezette tijden kunnen dan minder auto's en landbouwverkeer de weg op en hebben fietsers er meer ruimte. Hetwaterschap is ook voor deze oplossing. De gemeente Veere en de dorpsraden geven echter de iuorkeur aan een fietspad langs ie route. De vergadering van de dorps raad begint maandag om 20 uur ahet dorpshuis in Biggekerke. redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom l-Huibers A.M. van der Jagt j E. Soesman [te Vlissingen: f L Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot scf A.A. van der Sluis K,L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 l: Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet httpY/www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Negen brom fietsers zijn woensdagmorgen in Vlissingen beboet, omdat hun tweewieler was opgevoerd. De politie zette op de Energie tus sen 08.00en 10.00 uur veertig brommers aan de kant. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Walcherse afdeling van de Fietsersbond ENFB wil dat Middelburg en Vlissingen de plannen voor een stadsgewestelijk zwembad op het Vrijburgterrein afblazen. Het gebruik van auto's wordt door die 'afgelegen locatie ge stimuleerd, terwijl dat juist ont moedigd moet worden'. Dat stelt Riet Beukert namens de fietsersbond. Beide gemeenten kunnen veel beter een eigen koers varen, meent Beukert. „Vlissingen re noveert zijn eigen zwembad op Baskensburg, Middelburg gaat op zoek naar een alternatieve locatie binnen de stadsgrenzen die centraal ligt." De aangewezen locatie Vrijburg is moeilijk te bereiken voor fiet sers, concludeert de ENFB. „Middelburg wil het gebruik van auto's terugdringen. Dat ligt vast in een mobiliteitsplan. Door een zwembad te bouwen aan de rand van de stad, stimu leer je het autogebruik. Dat is in strijd met dat mobiliteitsplan", aldus Beukert. In strijd De fietsersbond kaart daar naast de zwembadloze periode in Middelburg aan, die ook in strijd zou zijn met het mobili teitsplan. Als het zwembad Poe- lendaele in Middelburg zijn deuren in oktober 2000 sluit om plaats te maken voor een nieuw kantorencomplex voor Rijks waterstaat, duurt het ten minste tweeëneenhalf jaar voordat het zwembad in Vrijburg gebouwd zal zijn. „In die tussentijd moe ten de Middelburgse, Nieuwlandse en Arnemuidse zwemmers allemaal naar het zwembad in Vlissingen. Daar mee wordt het autogebruik be vorderd." Vroegte En als de zwemmers eenmaal gewend zijn hun auto te pakken, is het heel moeilijk daarna toch weer de fiets te gebruiken. „Nu zie ik zo vaak moeders met een kind voorop de fiets en eentje achterop, die in alle vroegte naar het zwembad gaan. In een verloren uurtje gaan ze even zwemmen." Dat zal tot het verleden behoren als het zwembad Vrijburg er daadwerkelijk komt. Vandaar dat het volgens de ENFB veel verstandiger is, af te zien van een gemeenschappelijk zwem bad. „Wij vragen de gemeente raden van Vlissingen en Middelburg om alternatieve mogelijkheden voor de zwem baden te onderzoeken. We horen steeds meer klachten uit de be volking. Het is alsof de mensen n u pas beseffen dat we straks ze ker tweeëneenhalf jaar zonder zwembad zitten en dat we daar na naar een zwembad aan de rand van de stad moeten gaan", zegt Beukert De ENFB staat niet alleen in de strijd tegen sluiting van zwem bad Poelendaele in oktober. Rie Paau we zette op persoonlijke ti tel een handtekeningenactie op met de tekst: 'Het zwembad dicht? Dat kan toch niet?' Vrij dag om 10.15 uur worden de handtekeningen aan wethouder P. Brakman van Middelburg aangeboden. P. Davidse levert fotoboekje af over periode 1920-1965 5j DUTELANDE - Voetbalver- ëging De Meeuwen houdt op aterdag 27 november een ba- aar met onder meer een rad van 'y avontuur, een enveloppenactie, fik gooien, darts en een grab- filton. De bazaar begint om e' 18.30 uur in de kantine op het sportterrein aan de Westkapel- fweg. ÜESTKAPELLE - Het Ronald •McDonald Kinderfonds en de Cliniclowns krijgen elk een che- (ne ter waarde van vijfduizend pilden van afbouwbedrijf Ge broeders Dominicus BV. De di ctie van het bedrijf zal deze beques vrijdag overhandigen. [et geld is bijeengebracht tij- te; icns de opening van het nieuwe te bedrijfspand van Dominicus an de Oude Zandweg in West- bpelle. Het bedrijf had de ge- bigden bij deze gelegenheid aten weten liever een donatie 1 - foor deze goede doelen te ont- te rangen dan een andere geluk- «ens. kbroeders Dominicus over- hndigt de cheques vrijdagoch- lend om half elf in het bedrijfs- pand aan de Oude Zandweg. fERNEUZEN - In een winkel M de Noordstraat in Terneu- a zen zijn dinsdag tientallen tan- fenborstels met een waarde van (50 gulden weggenomen. Plaatje uit het fotoboekje van Davidse: Pie Krijger-Moens met schoondochter Ma Krijger-Koene gaan de koeien melken. Op de achtergrond staan vlasschelven. door Lukas Fransen MELISKERKE - Het boekje Meliskerke in vroeger tijden geeft aan de hand van vele au thentieke foto's en begeleidende teksten een beeld van het dorp tussen 1920 en 1965. De lezer krijgt zo een indruk van het boe renleven in Meliskerke tijdens de crisisjaren, de Tweede We reldoorlog en de wederopbouw. „Wie goed om zich heen kijkt en er zo af en toe een bezoekje aan waagt, staat er versteld van hoeveel fotomateriaal er nog in oude schoenendozen en siga renkistjes verborgen zit", schrijft samensteller P. Davidse in zijn voorwoord. Het is dan ook al weer het tweede boekje van Davidse, dat de geschiede nis van Meliskerke vertelt met oude foto's. Het verschil met het eerste deel is dat nu geen dorps wandeling wordt gemaakt, maar de lezer chronologisch wordt meegenomen door de tij d. De foto's tonen hoe de inwoners van Meliskerke in de betreffen de periode woonden en werk ten. De meeste aandacht gaat uit naar de inwoners, die veelal in hoerendracht gekleed gingen. De foto's leiden de lezer door het dorp, maar ook door de tijd. Da vidse geeft tekst en uitleg bij het beeldmateriaal. Huiskamer Het verhaal begint in 1919 in de huiskamer van de boerderij van Piet Sanderse aan de Marie- kerkseweg. Op de foto zijn twee dames in klederdracht en een heer in hoerendracht te zien. Zij zijn bezig met het lezen van bo nen, ofwel alle slechte bonen uit de oogst aan het halen. Een an dere foto toont de bodewagen van Matthijs Matthijsse. Hij verzorgde een van de twee bode diensten, die elke dag naar Mid delburg reden en op bestelling boodschappen deden voor dorpsbewoners. Tevens bevoor raadden de bodes de wankels in het dorp. Een foto genomen in de crisisja ren tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog toont hoe de over heid met werkverschaffings projecten probeerde de werk loosheid te bestrijden. Arbeiders voeren met landwa gens grond af tegenover de be graafplaats in Meliskerke. Dat deden zij voor het in 1928 inge- bruikgenomen gemaal De Bo- reel in Middelburg. Voor de wateruitvoer uit Walcheren moesten watergangen gegraven worden. Het boekje bevat veel groepsfo to's en foto's van de plaatselijke middenstand. Op een foto uit 1922 poseert M. A de Pree met zijn vrouw en dochter voor zijn winkel naast het gemeentehuis. De Pree was bakker en kruide nier, maar repareerde ook fiet sen en motoren. Een andere foto toont Piet Jacobse, die een han del begon in huishoudelijke wa ren en deze met een bakfiets aan de man bracht. Water In 1944 werd Walcheren onder water gezet. Een overzichtsfoto, genomen vanaf de kerktoren, door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het laatste lo ket in Zeeland voor informatie over en reserveringen van inter nationale treinreizen gaat dicht. Steunpunt Middelburg sluit 1 december zijn deuren. Zeeuwen die per trein naar het buitenland willen reizen, kun nen voor informatie bellen met NS internationaal. „Of ze gaan naar het loket in Roosendaal. Dat is vanaf 1 december het dichtsbijzijnde verkooppunt voor internationale reizen", merkt loketlist Theo van de Plasse op. Hij betreurt het dat het laatste Zeeuwse loket voor internatio nale ticketverkoop dichtgaat. „Mijn ervaring is dat mensen graag persoonlijk geholpen wil len worden. Dat hoor ik vaak van klanten." In de loop der jaren is het werk van de medewerker van de Ne derlandse Spoorwegen (NS) minder afwisselend geworden. „Ik werk al zo'n dertig jaar bij de NS. Vroeger handelden we nog de papieren af voor de goe derendienst en regelden we de seinen en wissels. Nu verdwijnt helaas ook nog eens onze dienst voor internationale informatie. Personele consequenties heeft deze maatregel niet." Ongeveer een jaar geleden hoor de Van de Plasse voor de eerste keer dat het voortbestaan van het Middelburgse NS verkoop punt Internationaal in het geding was. De medewerkers tekenden bezwaar aan tegen sluiting. „Maar het heeft niets opgeleverd. Hooguit uitstel van enkele maanden. NS Interna tionaal is een aparte poot van de NS en in die sector wordt naar de cijfers gekeken. In Middel burg verkochten we waar schijnlijk te weinig tickets om rendabel te zijn. Maar zeker in de zomer kon het aardig druk zijn." Voor beperkte informatie voor het buitenland kan nog wel een beroep gedaan worden op de Middelburgse medewerkers. „We hebben het dan over België, Luxemburg en een klein stukje Duitsland." Angst was er ook dat naast het loket buitenland, ook het loket binnenland in Middelburg dicht zou gaan. Tot voor kort stelde de NS dat een loket waar minder dan twintig kaartjes per dag worden verkocht, gesloten moest worden. Deze norm is los gelaten. Er komt wel een onderzoek naai de loketten. Op de Zeeuwse lijn kunnen er naast Middelburg nog op een vertrouwde manier in Vlissingen en Goes kaartjes voor binnenlandse reizen wor den gekocht. Op de stations in Kruiningen en Oost-Souburg is dat een paar uur in de ochtend NS-lokettist Theo van de Plasse betreurt de sluiting van de laatste Zeeuwse balie voor internationale reserveringen: „Mijn ervaring is dat mensen graag persoonlijk worden geholpen." foto Lex de Meester mogelijk. „Het is koffiedik kij ken hoe de toekomst er voor lo- kettisten op de Zeeuwse sta tions uitziet." Serviceteams Enige tijd geleden kwam naar buiten dat de NS speelt met het idee om de persoonlijke aan dacht voor reizigers te vergro ten. Over de manier waarop ver schillen de meningen in de top. De onderneming denkt aan het invoeren van serviceteams die rondlopen op de stations. „Er wordt ook over een open balie gesproken. Veel klanten vinden het maar niets dat er gecommu niceerd wordt via luidsprekers én dat de lokettist achter glas zit", geeft Van de Plasse aan. Voor de internationale reserve ringen is er geen weg terug voor Middelburg. Klanten die 'gren zeloos willen reizen', kunnen bellen naar het algemene infor matienummer: 0900-9296, 50 cent per minuut. Maar een wachttijd van langer dan zes minuten is niet ongewoon. MIDDELBURG - De Innovatie Coöperatie Walcheren is op geheven. Volgens gedeputeerde J. G. van Zwieten (VVD, toe risme) heeft de coöperatie daartoe onlangs zelf besloten. De deelnemers (provinciale en gemeentelijke overheden, de Ra bobank en de toeristische sector) waren ontevreden over de eigen werkwijze en de resultatenWe hebben ons afgevraagd of we nog wel echt innovatief bezig waren of vooral een subsi diemachine waren geworden. De conclusie was dat we beter konden stoppen. De tijd was kennelijk niet rijp voor dit initia tief" verklaarde Van Z wieten woensdag in de Statencommis sie economie en recreatie. Hij voegde eraan toe dat dit niet betekent dat er geen aandacht meer is voorplannen voor ver nieuwing van het toeristisch product op Walcheren. „Maar die zullen nu via de innovatiesubsidies van de Rabobank of via de provincie steun moeten bemachtigen." MIDDELBURG - Het provinciaal veerbedrijf PSD moet be ter duidelijk maken aan welke regels motorrijders zich op de veerpleinen te houden hebben. Dehuidigegangvanzaken (bij gering aanbod van voertuigen mogen motorrijders naar voren rijden; bij drukte dienen ze in de rij te blijven wachten) levert misverstanden op. Dat bleek afgelopen zomer, toen een mo torrijder in Breskens in conflict kwam met PSD-medewer- kers. De klachtencommissie van de provincie meent dat de motorrijder terecht heeft gereclameerd over het ontbreken van informatie en uitleg over de plek waar motorrijders zich dienen op te stellen. Afgezien daarvan had de motorrijder zich wel aan de aanwijzingen van het PSD-personeel moeten houden. De PSD moet passagiers ook wijzen op de mogelijk heid om een klacht in te dienen over medewerkers. KOUDEKERKE - In een woning aan de Kerkhoflaan in Kou- dekerke is dinsdag tussen half twee en tien uur ingebroken. De bewoners van het huis merkten bij thuiskomst dat hun wo ning doorzocht was. Zij missen sieraden en een geldbedrag. VLISSINGEN - Uit een auto die op het Stadhuisplein in Vlis singen geparkeerd stond is in de nacht van dinsdag op woens dag een mobiele telefoon gestolen. Er werd een ruit van de au to ingeslagen. Ook aan de Achter de Kerk in Nieuw- en Sint Joosland werd in een geparkeerde auto ingebroken. Hier wer den een radio-cd-speler en een aantal cd's meegenomen. MIDDELBURG - Oitd D6 6-raadslid Leo de Kraker richt geen Middelburgse stadspartij op. Begin november verklaarde hij tegenover de PZC met dergelijke plannen rond te lopen. De Kraker had onder meer een aantal oriënterende gesprekken met Jan Nagel gevoerd, één van de oprichters van Leefbaar Nederland. De Middelburger zei woensdag met zijn vertrek uit de gemeenteraad bijna een maand geleden, een punt ach ter al zijn politieke activiteiten te hebben gezet. De Kraker verliet de Middelburgse raad vanwege zijn drukke baan. TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in Terneuzen twee krattendieven aangehouden. Het duo, twee Terneuzense jongens van 17 en 18, werden ge zien met drie kratten. Toen zij de politieauto zagen, dropten zij de kratten in de struiken en doken weg. Beide jongens wer den aangehouden. In de bosjes werden vijf lege kratten, twaalf lege flessen en een blauwe kinderfiets gevonden. laat zien hoe ook Meliskerke te maken kreeg met het water. En kele foto's tonen hoe inwoners van het dorp van de nood een deugd maakten. Zo maakten Jan de Pree en Annie Riekwel tijdens hun verlovingsfeestje in de zomer van 1945 een kano tocht en vermaakten ook hun gasten zich in een bootje. De laatste foto's laten zien hoe Me liskerke na het dichten van de dijken weer aan de wederop bouw begint. Zo worden onder meer de restauratie van de kerk en de toren, de jaarlijkse ringrij- wedstrijd en de bejaardenreis jes in beeld gebracht. Meliskerke in vroeger tijden, deel 2, van P. Davidse is te koop in boekhandel De Boekenmolen in Meliskerke en is ook in andere boekhandels te verkrijgen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De week markt in Middelburg weigert te wijken voor het twee weken du rende Winterfestijn van de Stichting Evenementen Mid delburg (SEM). De marktkoop lieden en de Vereniging Zeeuw se Marktbelangen troffen de gemeente Middelburg, die de vergunning afgaf voor het spek takel, woensdag voor bestuurs rechter mr. T. Damsteegt. Zij eisten schorsing van de vergun ning. Door het Winterfestijn krijgen twintig marktkooplieden drie donderdagen lang een andere plek. Het evenement vindt plaats van 16 tot 30 december. Alle marktkooplieden zijn té gen, aldus hun advocaat mr. C. J. de Wit. Volgens hem is er toen de SEM in augustus een aanvraag indiende, geen enkel overleg geweest tussen de stich ting en de weekmarkt. De stich ting schreef in haar aanvraag dat er overeenstemming was be reikt met de marktkooplieden. „Maar die wisten nergens van en daardoor is de gemeente op het verkeerde been gezet", be toogde De Wit. Pas op 30 sep tember vond overleg plaats tus sen de SEM, de gemeente en de weekmarkt. Kerstdagen De weekmarkten vlak voor de kerstdagen zijh traditioneel uit zonderlijk goede dagen. De markt op zijn kop zetten door het Winterfestijn, dat bestaat uit een overdekte ijsbaan en een overdekte tent voor handelaren, kost de marktkooplieden om zet, aldus De Wit. „Er staan grote belangen op het spel. Al ternatieven worden niet in over weging genomen. Waarom gaat de ijsbaan niet naar het Hof van Tange of naar het Damplein? Waarom kan de ijsbaan niet na 16 december worden opge bouwd? Het Tympaanplein en Plein 1940 horen niet tot de Markt." De advocaat van de marktkooplieden vroeg zich ook af waarom de ijsbaan niet tot na de jaarwisseling kan blij ven staan. Volgens tekeningen moeten de marktkooplieden drie donder dagen lang verhuizen. J. de Wolf van de gemeente Middelburg zei dat 'het lympaanplein' fysiek tot de Markt behoort en dat de kramen dus niet verplaatst wor den. „Er is juist sprake van inte gratie van de warenmarkt en het Winterfestijn op de drie donder dagen. Er is wel sprake van een andere opstelling en indeling." Wisselwerking Volgens de gemeente kunnen de marktkooplieden juist profite ren van de ijsbaan en de over dekte markt. „Dat schaatsers niet op de markt zouden kopen, betwijfelt het college. Na een uur schaatsen smaakt een Viet namese loempia prima en die koop je op de markt. Daarnaast heb je ook begeleiders die zelf niet schaatsen, maar zich een uur of langer moeten ophouden in het centrum." De gemeente vindt dat met het verlenen van de vergunning er geen onevenredige last is gelegd op de schouders van de markt kooplieden. „Hun belang is het om op de eigen locatie, de Markt, de warenmarkt te kun nen houden. Dat belang heeft het college erkend en daarom is niet besloten tot verplaatsing, maar tot integratie." Deijsbaanna 16 december laten komen, kan niet. Het duurt 48 uur voor er sprake is van een goede ijsvloer. De baan kan dan niet op koopzondag 19 decem ber gebruikt worden. De SEM heeft die dagen hard nodig voor een goede exploitatie. Mr. Damsteegt doet vandaag (donderdag) uitspraak. VROUWENPOLDER - Sinter klaas doet zaterdag 27 novem ber zijn intocht in Vrouwenpol der. Om twee uur wordt de goedheiligman ingehaald bij het verenigingsgebouw aan de Dorpsdijk. Daarna zal hij een rondgang door het dorp maken onder be geleiding van muziekvereni ging Veere's Genoegen. Na af loop van de tocht is er voor de kinderen tijd om tekeningen, verlanglijstjes en dergelijke aan Sint Nicolaas aan te bieden. Voorafgaand aan de intocht houdt theatergroep Quivive uit Middelburg om één urn- een spe ciale Sinterklaasvoorstelling in het verenigingsgebouw. Kinde ren dienen tien minuten voor aanvang van de voorstellng aanwezig te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17