torst onder vuur n speelgoedruzie Onderwijs heeft komende jaren tienduizenden leraren nodig IUR0PAKKER type Wall Street viert verhoging rente 4 WEKEN Sfeintratuin Boze Middelburger verklapt Dictee 'amer eist verbod zachtmakers bijtringen Schietpartij in Dordrecht kost man het leven Daklozen Turkije in de kou Tunnelboor op kritiek punt Boer moet ondernemend zijn "j Koe staat op dieet Operatie en bedrust bij hernia vaak ongewenst VOOR 16,00 Hard-glazen deuren Ijzige kilte tussen Rusland en VS Terneuzense vechtrobot bij BBC oo O 14° NW4 uien uien met kans op hagel en onweer. Igximumtemperatuur 8 graden. Matige tvrij krachtige noordwestenwind. 2e jaargang no. 272 tensdag 17 november 1999 ;se nummers 1,80 NIEUWE RIIKSWEG 20. 0113-215395. ISE, LAöNE 20. 0111-461031, 3URG. NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 Advertentie Margit Kranenburg 5N HAAG - Een meer- rheid in de Tweede Ka- eist een onmiddellijk rbod op het gebruik van ichtmakers' in bijtrin- en andere speeltjes larop baby's en peuters uwen. lister Borst (Volksgezond- ï)inoet haar verzet tegen een jï= irgesteld Europees verbod )-9 reven. De Kamer vraagt haar idaag om tekst en uitleg, weekmakers kunnen volgens Commissie bij klei- ?ren klachten veroorza- lever, nieren en teelbal - PvclA-Kamerlid Swildens dat je geen enkel risico nemen met de allerklein- en eist een Europees ver bod. „Die kinderen sabbelen de hele dag op die speeltjes. Je moet het zekere voor het onze kere nemen." De stoffen (ftalaten) maken plastic speelgoed zacht en soe pel. Na urenlang sabbelen be staat de kans dat kinderen er te veel van binnenkrijgen. Dat kan mogelijk tot kanker leiden. De risico's spelen vooral bij kinde ren tot een jaar of drie. De PvdA wil zich nog deze week verzekeren van Nederlandse steun voor een verbod. Maan dag stemmen ambtenaren van de EU-landen over een voorstel. De Nederlandse stem wordt in Brussel 'tamelijk cruciaal' ge noemd. Swildens wil de Kamer dwingen tot een uitspraak waar Borst niet omheen kan. De minister weigert een alge meen verbod te steunen. Zij ba seert zich op testmethodes van onderzoeksinstituut TNO waaruit blijkt dat de risico's meevallen. Het wetenschappe lijk comité van de Europese Commissie verwees deze me thode echter onlangs naar de prullenbak. Kwetsbaar „Als de geleerde heren vraagte kens zetten bij de methode, moeten we ons afvragen of een verbod niet beter is", aldus WD-Kamerlid Weekers. „Het gaat om zo'n verschrikkelijk kwetsbare groep. Als de minis ter vandaag niet meer zekerheid kan verschaffen, steunen wij een voorstel van de PvdA" CD A-Kamerlid Eisses: „We moeten niet gaan praten over hoe gering het risico voor kinde ren is als zij op speelgoed kau wen. Als er kans op schade is, moet er een verbod komen. De gezondheid van het kind staat bovenaan." GPD DORDRECHT - Bij een schiet partij in de Dordtse wijk Oud- Krispijn is gisteren kort voor middernacht een dode gevallen. De toedracht van het incident was vannacht nog onduidelijk, evenals de identiteit van de man. De schoten vielen in een auto, waarna een man uitstapte. Het slachtoffer werd op straat aangetroffen. Op bijna dezelfde plek kwam afgelopen zomer eveneens een man om het leven bij een schiet partij. Daarbij ging het om een afrekening. Bij de strafzaak te gen de verdachte van die aan slag werd gisteren voor de rechtbank in Dordrecht vijftien jaar geëist. AZVP DÜZCE - Een Turkse vrouw probeert bij een vuurtje warm te blijven in het afgelopen week door een aardbeving getroffen Düzce. De kou en de voortdurende regen verzwaren het lot van de tien duizenden die op straat bivakkeren, foto Yan nis Beh rakis/RTR pagina 5: weer is de grootste vijand. De twee Westerscheldetunnelboren liggen stil. De boor die het verst gevorderd is op zijn weg van Zeeuws-Vlaanderen naar Zuid-Beveland heeft de grens van klei en zand bereikt. Dit betekent dat de snijkop moet worden aangepast. VLIET - Geavanceerde communicatie-apparatuur of een nieuwe trend in piercing? Nee, volgens een kenner staat deze Poortvlietse koe op dieet. Ze mag geen gras eten omdat ze (nuchter moet blijven. Zodra de koe met de neus op de grond doet het pijn en heft ze het hoofd weer op. foto Wim van Vossen/ANP (Advertentie) 42ilverdauw,trendy kamer- 40+plant met zilvergroen Heeft veel licht en egelmatig water nodig, nel. crèmekleurige pot. 19,95 Grieperig of verkouden? Gebruik Echinaforce van Vogel Vogel helpt door Paul-Kleis Jager MAASTRICHT - Het lerarente kort groeit snel. De komende vijf jaar zijn er in het basison derwijs 61.500 leerkrachten no dig, terwijl in die periode slechts 17.900 studenten van de oplei dingen komen. Dat blijkt uit cijfers die het re searchcentrum voor onderwijs en arbeidsmarkt (ROA) gisteren in Maastricht presenteerde. Uit het rapport blij kt dat het ba- sisonderwijs de komende vijf jaar door de adv, pensionering en klassenverkleining meer dan driemaal zoveel leerkrachten nodig heeft dan er afstuderen. In het voortgezet onderwijs is de behoefte aan personeel wat minder dramatisch. Hier zijn 49.500 leraren nodig, terwijl zich naar verwachting 21.600 verse krachten aandienen. Vooral leraren in de exacte vak ken, economie en gymnastiek zullen moeilijk te vinden zijn. Werving Het ROA doet geen voorspellin gen over de precieze omvang van de tekorten. De onderzoe kers verwachten dat de arbeids markt op de krapte reageert met wervingscampagnes, hogere sa larissen of het aanboren van nieuwe doelgroepen. Zo beloof de minister Hermans meer sala ris voor leraren op zwarte scho len en werven scholen personeel in Duitsland en België. Stille reserve Volgens de Algemene Onder wijsbond (AOb) bedraagt het tekort in het basisonderwijs de komende vijf jaar 33.600, en in het voortgezet onderwijs 19.900. De bond houdt daarbij rekening met de komst van de stille reserve (wachtgelders, mensen met een lesbevoegdheid die buiten het onderwijs werken en herintreders) waar het minis terie een beroep op doet. Twee jaar geleden kwam de bond bij dezelfde berekening veel lager uit. Het voortgezet onderwijs heeft volgens de AOb nu twee duizend mensen meer nodig, het basisonderwijs bijna een kwart meer. ANP (Advertentie) DEN HAAG - Opereren is bij hernia lang niet altijd ge wenst en bedrust baat niet. Bij de behandeling van een patiënt met hernia moeten geruststelling en pijnbestrij ding voorop staan. Vaak ver dwijnen de klachten vanzelf binnen enkele maanden. Dat staat in een advies dat de Gezondheidsraad gisteren uitbracht aan minister Borst (Volksgezondheid). Ieder jaar zijn er zestigduizend nieuwe patiënten. De kosten van hernia bedragen jaar lijks circa 2,5 miljard. Wanneer niet medisch wordt ingegrepen, hebben zeven van de tien patiënten na en kele maanden tot een jaar geen klachten meer. Pijnbe strijding en de patiënt het vertrouwen geven dat hij herstelt, zijn erg belangrijk. Artsen en fysiotherapeuten moeten patiënten motiveren zo veel mogelijk door te gaan met hun dagelijkse activitei ten. Bedrust werkt niet, zo stelt de Gezondheidsi'aad. In hoeverre fysiotherapie helpt, is nog onvoldoende onder zocht. ANP Meer dan ooit moet de boer van vandaag ondernemend en on dernemer zijn. Hij moet op zoek naar vervangende producten, naar nieuwe afzetmogelijkheden, naar een gat in de markt. Organisaties in de Zak van Zuid-Beveland hebben een pro ject opgezet om agrariërs in de streek te steunen bij de verde re, dat is vaak andersoortige, ontwikkeling van hun bedrijf. Komende dinsdag is er een Ondernemersdag V over in Heinkenzand. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 15en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buiten gebied: 27,28,29, 30 en 31 Bijzonder en mooi exemplaar deze Calathea 'Blue Grass'. Voelt zich helemaal in z'n hum op donkere plekjes. Sluit 's avonds zijn frisgroene blaadjes om er 's morgens weer uitgerust bij te staan. Hoogte 60-65 cm. Van 14.95 voor van onze redactie economie NEW YORK - Het leek wel of de rente juist verlaagd was, zo sprongen de aandelenkoersen op Wall Strëet op na het besluit gisteravond van de Amerikaan se centrale banken (Fed) om de belangrijkste rentetarieven met een kwart procent te verhogen. De Dow J ones steeg 171,5 8 pun ten naar 10.932,33 punten. Be leggers keken vooral naar de kleine lettertjes bij de het be sluit en daaruit bleek dat een verdere verhoging dit jaar on waarschijnlijk is. Daarmee is de maandenlange onzekerheid verdwenen. Na de opening zak ten de koersen iets in om tegen het slot een sprint in te zetten. De Fed verhoogde de 'federal funds rate' met 0,25 procent tot 5.5 procent. Het is de derde Amerikaanse renteverhoging van dit jaar. Ook het disconto, de rente die de centrale banken vragen voor leningen aan com merciële banken, steeg met 0,25 procent tot vijf procent. Inflatiegevaar Volgens de Fed is een verhoging gerechtvaardigd, gezien de aan houdende sterke groei van de Amerikaanse economie en de krappe arbeidsmarkt. Daar door dreigt er inflatie. Een ho gere rente moet dit gevaar af wenden. Het door de centrale banken ge stuurde peil is nu weer terug op het niveau voordat de Fed in de herfst van vorig jaar in drie stapjes de rente verlaagde. Daardoor werd toen de sterke economische groei in1 de VS vastgehouden en kreeg de we reldeconomie, die werd geteis terd door crises in Azië, Rusland en Latijns-Amerika, steun. De vorige renteverhogingen in de VS dateren van 30 juni en 24 augustus. Toen waren er door een toenemend inflatiegevaar duidelijke signalen dat de rente zou stijgen. Die waren er nu ook. Analisten denken dat de Fed met het rentebesluit het zekere voor het onzekere nam. Op de volgende vergadering, op 21 december, wordt een rente verhoging uitgesloten. Die zou vlak voor eventuele millenni umproblemen voor financiële onrust kunnen zorgen. ANP pagina 6: Effectenbeurs in ban van records (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJA; ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: (Advertentie) KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl Vakkundig geplaatst! #Glashandel MELIESTE |l Bmek onze, nieummmocnn! Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 u Livingstoneweg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 MauritsSep )DELBURG - Hij zal ze wel krij^ ;daar bij de Volkskrant. Zaterdag- iend, als de krant de voorronde rhet Groot Dictee der Nederlandse l publiceert, zet hij de juiste ant- irden op Internet. „Foutloos", be- t Louis Kesteloo uit Middelburg. iarheb ik voldoende kennis voor." jaar geleden won hij het Groot Dic- der Nederlandse Taal. Vorig jaar d hij weer mee aan de voorronde, zijn verbijstering keurde de jury imer meer, geschreven als twee los borden, goed en nimmermeer, aan eengeschreven, fout. „Terwijl dat, kijk de richtlijnen in het Groene Boekje er maar op na, toch echt aan elkaar moet. „O, ik wil best toegeven dat er een fout je is gemaakt. Maar dat was onherstel baar", verklaart Han van Gessel van de Volkskrant en betrokken bij het Groot Dictee. „Als de uitslag wordt gepubli ceerd, zijn ook de finalisten al aange wezen. Dat kun je niet meer terug draaien." „Gevolg was wel dat deelnemers met een fout doordrongen tot de finale en ik, mijn neef Ronald Stroo en de Goese journalist Huib Boogert, met nul fou ten, niet. Daardoor deed er geen enkele Zeeuw mee", moppert Kesteloo. Met name dat laatste steekt de onder wijzer van basisschool 't Klinket uit Koudekerke nog steeds. „De Volks krant heeft altijd rekening gehouden met leeftijd, sekse en de provincie waar men woont. Zo wordt een evenwichtige spreiding nagestreefd. Maar vorig jaar lukte dat dus niet." Van Gessel: „Alleen mensen met nul fouten maken kans op een uitverkie zing. Er zijn maar twintig plaatsen te vergeven en er is een veelvoud daarvan aan kandidaten. Het is nooit de opzet geweest geen Zeeuw uit te nodigen." Geen risico Toch neemt neemt Kesteloo nu geen en kel risico: er moet en zal een Zeeuw foutloos door de voorronde komen en in de finale meedoen. Zodra zaterdag ochtend de Volkskrant te koop iszet hij zich aan de opgaven in de voorronde. Hij denkt de goede antwoorden om ne gen uur op Internet te kunnen zetten. Van Gessel verwacht door de actie van Kesteloo meer inzendingen met nul fouten. „Maar dat maakt niks uit. Wie de kennis van een ander gebruikt, komt zichzelf in het Groot Dictee onherroe pelijk tegen. Spellen doe je op eigen kracht. En wie zegt dat Kesteloo de voorronde helemaal goed maakt? Hi] kent de valstrikken niet. Toen hij in '94 won, was hij ook niet foutloos." Keste loo had toen zes fouten. De antwoorden van Louis Kesteloo zijn te vinden op: http://home.hccnet.nI/l.lcesteloo of http://go.to/dictee De verhoudingen tussen de VS en de voormalige grootmacht Rusland zijn weer ijzig kil. 'Wij konden wel eens aan de voor avond staan van een nieuwe oorlog"sprak de Russische vice- minister van Buitenlandse Zaken Avdejev gisteren dreigend. Moskou is de Westerse bemoeienis met het t-y, muitende Tsjetsjenië meer dan zat. Twee Terneuzense techneuten hebben bij de Britse omroep BBC meegedaan aan een moderne variant op de hanenge vechten. Ze gooiden hun zelfgemaakte robot Tech- nolease in de strijd tijdens een opname van Robot Wars. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1