Kamer oproep trotseert Korthals Korpschef ziet steeds meer verslaafden van tien en elf 4 WEKEN Kalmpjes aan Het Volk heeft afgedaan Brussel waarschuwt Zuid-Korea Onzekerheid over ambulances Zuidwesten rijk aan natuur Politiek vraagt ruimer budget voor hbo's RECTIFICATIE VOOR 16,00 JA, ik wil: 24 NOVEMBER ^sintratuin ^m/ÊÊÊÊmmmÊÊÊtÊÊÊimmmm Roep om harde aanpak zedenmisdadiger blijft Duitse scholier steekt lerares dood voor klas A 10° rgcr NO 4 Droog Vanmiddag droog en opklaringen bij een matige tot vrij krachtige noordoostenwind. Middagtemperaturen rond 10 graden. Mary Robinson krijgt de Erasmusprijs 242e jaargang no. 266 ^woensdag 10 november 1999 a losse nummers 1,80 De Europese Unie heeft Zuid-Korea gewaarschuwd een offi cieel protest bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in te die nen, als dat land nog langer nieuwe schepen laat bouwen on der de kostprijs. Doordat Zuid-Korea gemiddeld vijftien tot veertig procent onder de kostprijs werkt, lopen Eu ropese werven, waaronder de Koninklijke Schelde Groep (KSG), veel orders mis. Zeeland heeft de extra miljoenen voor de ambulancezorg nog niet binnen. De Kamerfracties van PvdA en CDA vinden dat de provincie de gevraagde 3,8 miljoen 1 "1 moet krijgen, maar VVD en D66 aarzelen nog. Staatsbosbeheer zorgt voor een groot aantal natuurgebieden in het zuidwesten van Nederland. Hoeveel het er zijn, hoe ze zijn ontstaan, wat ze bieden en hoe ze worden be heerd staat centraal in het boek Aan de monding van Maas en Schelde, dat binnenkort verschijnt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; bui tengebied: 27, 28,29,30 en 31 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil het hoger beroepsonderwijs te hulp schieten. Er zijn steeds meer studenten die een hbo-oplei- ding volgen, maar de vergoe ding die de instellingen per student ontvangen zijn niet om hoog gegaan. Een aantal hbo- instellingen verkeert in de rode cijfers. PvdA, CDA, D66 en GroenLinks willen meer geld voor het hbo, bleek gisteren. Zij vinden dat minister Hermans van Onder wijs met de sector nieuwe af spraken moet maken over in vesteringen. In 1991 sloot het hbo een overeenkomst met de toenmalige minister Ritzen die bepaalde dat de hogescholen niet hoefden in te leveren als het aantal studenten zou dalen. De keerzijde van die afspraak was dat ze geen extra geld krijgen wanneer de scholen groeien. De Kamer wil nu dat Hermans een nieuwe afspraak maakt. Het WD-Kamerlid Passtoors irriteerde zich aan de PvdA Die zou volgens de liberalen in strijd handelen met het regeerak koord door het hbo nu ruimer te willen financieren. De WD wil eerst een grondige analyse van de feiten. Het CDA en D66 verweten mi nister Hermans en staatssecre taris Adelmund te veel de na druk te leggen op de langere (Advertentie) termijn. Volgens deze partijen ontbreken noodmaatregelen voor aanpak van het lerarente kort en geweld op scholen. De Democraten en de WD bra ken daarbij een lans voor het schrappen van de arbeidsduur verkorting. Op deze manier zou het lerarentekort bestreden kunnen worden, aldus de libe rale partijen. De WD hoopt verder dat vutters en 6 5-plus sers weer voor de klas willen ko men. ANP pagina 17: Geld voor directeur basisschool Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 I.V.M. DANKDAG ZIJN WIJ WOENSDAG IU nuvlIIlvlTT DE HELE DAG GESLOTEN U kunt vandaag dus net als anders gewoon heerlijk woonwinkelen in: GOES, Marconistraat 13 KRUINÏNGEN, Zandweg lb MIDDELBURG, Korendijk 34 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 JL onze redactie binnenland lie - Het aantal kinderen tien en elf jaar dat al zware (Strslavingsverschijnselen ver- neemt onrustbarend snel 4.7è. De centra voor verslavings zorg zien steeds meer heel jonge 22,oderen die frequent softdrugs 26;bruiken en daardoor in de P^blemen raken. 3. heeft de Arnhemse korps- iQef M. Daniel gisteren gezegd, seniel heeft in een brief aan 20irgemeester Scholten van mn'nhem zijn bezwaren tegen le- (Bjisering van de wietteelt uit- g®n gezet. Een aantal burge meesters, waaronder die van ixsssingen, heeft daar vorige voor gepleit, omdat beter toezicht moge- zou zijn. ,92lgens Daniel is de kwaliteit n de softdrugs, die onder het doogbeleid vallen, de laatste n jaar sterk toegenomen. Het iC-gehalte, de werkzame stof de wiet, is toegenomen van geveer zeven procent naar „Jn 27 procent. Softdrugs knu rl daardoor qua verslavende werking dicht naar de hard drugs toe, stelt de politiechef. Mogelijk zouden sommige soft drugs al onder de Opiumwet moeten vallen. Kinderen experimenteren steeds jonger met steeds sterke re drugs, die ze gemakkelijk kunnen krijgen, zegt Daniel. Het Gelders Centrum voor Ver slavingszorg (GCV) en basis scholen in de politieregio Gelderland-Midden krijgen zo doende steeds vaker te maken met kinderen die onder invloed in de klas zitten. Kwaliteit Daniel pleit voor een onderzoek door het ministerie van Volks gezondheid naar de kwaliteit van softdrugs. „We baseren ons gedoogbeleid op cijfers van twintig jaar geleden, maar in middels is de Nederlandse wiet van betere kwaliteit dan die uit thuislanden zoals Afghanistan. Toen zeiden we dat een stickie roken zoiets was als een glas bier drinken. Nu is een stickie roken volgens mij vergelijkbaar met een bierglas vol jenever drinken. Er is nieuw cijfermate riaal nodig voor het beleid." ANP VLISSINGEN - Freek Fagg (73) uit Vlissingen vindt steun achter een duwwagentje. Hij is een van de ruim vijftig senioren die gistermiddag meededen aan de skeelerworkshop die deel uitmaakt van de campagne: Hoezo Oud? Op het parkeerterrein van het Nollebos in Vlissingen rolden de senioren rondje na rondje, foto Lex de Meester. zie ook pagina 17 (Advertentie) (Advertentie) Houten kandelaar, met z'n robuuste uitstraling een echte blikvanger. Geschikt voor een stompkaars. In koloniaals bruin of gebroken wit. Hoogte 45 cm. 19,95 De Gaultheria procumbens ofwel Berg thee is absoluut uw cup of tea. Mooie rode bessen en herfstachtig blad. Nu leuk in huis, 1 keer per week onderdompelen. In het voorjaar op het terras. Inclusief crèmekleurige vaas. Van 7.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), -Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl - HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. doorJaco van Lambalqen DEN HAAG - De Tweede Kamer trotseert de oproep van minister Korthals van Justitie om niet te hard van stapel te lopen in het debat over zedenmisdadi- gers. De Kamer nam gisteren met rui me meerderheid enkele moties aan waarin de minister wordt gedwongen zedendelinquenten harder aan te pakken, onder meer door hun proeftijd aan zienlijk te verlengen. Korthals waarschuwde de Ka mer vorige week niets te voelen van onze redactie buitenland MEISSEN - Een 15-jarige scho lier heeft gisteren in een klaslo kaal van een Duitse school voor de ogen van de leerlingen een le rares doodgestoken. Het inci dent deed zich voor in Meissen in het oosten van Duitsland. Volgens een woordvoerder van de lokale politie stak de dader de lerares in de borst en sloeg vervolgens op de vlucht. De vrouw overleed ter plekke. De scholier droeg een masker toen hij kort na aanvang van de les7 sen óm acht uur 's ochtends het voor een dergelijke motie. Hij wil eerst rustig onderzoeken welke maatregelen het beste helpen en niet onder druk van de publieke opinie allerlei maatre gelen afkondigen waarvan niet vaststaat of ze werken. De mi nister verklaarde gisteren in het kabinet te willen overleggen wat te doen met de door de Ka mer aangenomen moties. Hij heeft begrip voor de bezorgd heid in de samenleving en de Tweede Kamer over zedendelic ten. Het is goed dat emoties in de maatschappij ook doordringen tot het parlement, aldus de mi nister. „Ik heb daar geen be zwaar tegen, als er verstandig mee wordt omgegaan." lokaal binnenstapte. Hij droeg twee messen bij zich. De dader werd aan het eind van de ochtend aangehouden. De jongen heeft de moord bekend, aldus de politie. Hij zei dat hij de lerares had vermoord, omdat hij haar haatte. De docente Duits en geschiedenis had op school de naam streng te zijn. Mede leerlingen zeiden dat de dader de laatste dagen al minstens twee keer had gedreigd de lera res te vermoorden. De scholieren die getuige waren van de moord worden daarvoor behandeld. RTR/AFP Een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer wil de proef tijd van zedenmisdadigers als zij uit de TBS-kliniek komen, verlengen tot maximaal vijftien jaar. Nu staat daar maximaal drie jaar voor. Als deze mensen geregeld op controle komen bij de TBS-kliniek of de reclasse ring is het veel eerder duidelijk wanneer zij weer de fout drei gen in te gaan, menen de frac ties. Bovendien wil de Kamer aan het proefverlof voorwaarden ver binden. Bijvoorbeeld dat de ex- delinquenten pas vrijkomen als zij bepaalde medicijnen inne men, die hun seksuele lust on derdrukken. Of dat zij niet in de buurt komen van hun slachtof fers of zelfs verhuizen. Korthals wees er vorige week bij de bespreking van zijn begro ting al op dat voor zover hem be kend maar een klein gedeelte van de zedendelinquenten na een proeftijd van drie jaar als nog de fout ingaat. Bovendien heeft de Kamer in 1997 zelf be sloten een proeftijd van maxi maal drie jaar voor TBS'ers in te stellen. Korthals wil eerst na gaan hoe de proeftijd in de prak tijk werkt. Dat duurt de Kamer echter te lang. Alle fracties, behalve SP en GroenLinks, willen ook dat rechters veel vaker TBS opleg gen aan zedendelinquenten. Korthals zei vorige week al dat de rechters zelf bepalen of zij wel of geen TBS opleggen. Zij zijn daar vrij in. De Kamer wil echter de politieke druk op de rechters opvoeren. GPD door Peter van Nuijsenburq 'nj BERLIJN - Het bitterste com- sei mentaar op de herdenkings- orgie die dezer dagen in Ber- '1_ lijn woedt, staat op een span- doek dat aan een flat op de Alexanderplatz hangt. 'Wir waren das Volk', schreeuwt wJ het tegen de passanten op het ,_2t plein, waar op 4 november 1989 honderdduizenden Oost-Duitsers de ondergang van de DDR bezegelden. 'Wij zijn het volk', was het oö motto waaronder zij de bon- zen de wacht aanzegden, die de 'eerste arbeiders- en boe- renstaat' veértig jaar lang in 1.] hun naam hadden bestierd. °'7' Vijf dagen later kreeg dit mas- sale machtswoord zijn ver- 8,7 volg: de Muur viel. vli Tien jaar later heeft 'Het Volk' afgedaan. 'Het Volk' was af- wezig bij de plechtigheden zo waarmee gisteren de 'held van so Duitslands vreedzame revo- lutie' werd bezongen. De her- g°j denking van de Val van de i9,! Muur voltrok zich over de pp' hoofden heen van de mensen die dit huzarenstuk op hun naam hebben staan. „Dat gaat ons niet aan", zei een Oost-Duitse over de herden king in de Bondsdag. Die plechtigheid was vooral een reünie van de drie staatslie den die de revolutie toen vreedzaam hebben weten te houden: de voormalige Ame rikaanse president Bush, zijn Russische collega Gorbatsjov en oud-bondskanselier Kohl. Naast de historische drie mochten ook nog drie andere sprekers het woord voeren: de voorzitter van de Bondsdag Thierse, bondskanselier Schroder en een ex-dissident, Gauck, de beheerder van het Stasi-archief. Gauck was op de valreep aan de sprekerslijst toegevoegd. De organisatie had het eigen lijk willen doen zonder een vertegenwoordiger van de Oost-Duitse dissidenten, de wegbereiders van de revolu tie. Thierse was een Oost- Duitser. Dat moest volstaan. Maar Thierse was geen dissi dent en kwam voor veel dissi denten niet in aanmerking als hun vertegenwoordiger. „Vóór de eenheid kwam de vrijheid. En die vrijheid heb ben de Oost-Duitsers zelf be vochten", hield Gauck met name de West-Duitsers voor. „Daarom kunnen wij de West- Duitsers recht in de ogen kij ken. Armer, maar zeker niet als bedelaars." Bij alle vreugde over 9 novem ber 1989 mocht 9 november 1938 niet worden vergeten. Toen vond de Kristalnacht plaats, de pogrom die ruim ne gentig joden het leven kostte. Bush en Gorbatsjov gingen daarom gisteren ook naar een herdenkingsbijeenkomst van de joodse gemeenschap. 'Het Volk' kwam ten slotte toch nog aan zijn trekken. Tienduizenden mensen gin gen naar het centrum van de stad. Bij de Brandenburger Tor werd op vijf podia een feest met vele artiesten ge houden. Net als tien jaar gele den gaf de Russische cellist Rostropovitsj een concert. En de Duitse rockband the Scor pions speelde samen met Ros tropovitsj en zijn 166 cellisten de hit 'Winds of Change'. GPD 'sH 6pj Helmut Kohl slaat in de Bondsdag zijn arm om Michael Gorbatsjov. foto Michael Urban/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1