PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Radioactief afval moet naar VS Ex-chef DDR Krenz draait toch cel in Kamer stelt nieuwe aanpak onderwijs allochtonen voor 4 WEKEN Vreemde vogel op Zeeuwse klei A fill0 «S® 17° NW5 mmmÊmmm Extra geld voor thuiszorg 2 en 3 Brommer moet van fietspad af Politiek wil spreekkoren uitbannen VOOR 16,00 JA, ik wil: Air Holland lijkt gered Waarschuwing Taliban aan VS Explosie bij overval op GWK Veel zelfmoorden onder Innu-volk Passant vindt tas met resten man Somber Veel bewolking en een enkele bui. Temperaturen overdag ongeveer 11 graden. Matige tot vrij krachtige noordwestenwind. 242e jaargang no. 265 dinsdag 9 november 1999 losse nummers 1,80 PZC Microsoft is nog lang niet gebroken pagina 7 Staatssecretaris Vliegen- thart van Volksgezond heid stelt voor de rest van dit jaar nog 42 miljoen gulden extra beschikbaar voor acute problemen in de thuiszorg. De Landelij ke Vereniging voor Thuis zorg denkt dat daarvoor minstens 230 miljoen gul den nodig is. Op de wacht lijst voor de thuiszorg staan in totaal 23.000 Brommers en scooters zijn vanaf 15 december binnen de bebouwde kom niet meer welkom op fietspa den; de weg wordt hun do mein. Door die maatregel hoopt de overheid de fietspaden veiliger te ma ken. Proeven met de maatregel in Tiel, Apel doorn en Nijme gen bevestigen K die opzet. De spreekkoren die afgelopen zondag de voetbalwedstrijd tussen FC Twente en Feyenoord ontsierden, krijgen een poli tiek staartje. Tweede-Kamerleden van PvdA en CDA pleiten voor maatregelen om het verbale supportersgeweld een halt toe te roepen. PvdA-Kamerlid Middel wil dat een club waarvan supporters zich beledigend uitlaten, gestraftwordtmeteenreglementaire3-0-nederlaag. ;l feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 door Koos van Wees DEN HAAG - Het taalonderwijs aan allochtone kinderen moet fors verbeteren. Het extra geld dat scholen hier nu voor krijgen, levert te weinig rendement op. De verschillende partijen in de Tweede Kamer komen vandaag tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting met voor stellen om het niveau van het taalonderwijs op te krikken. Oppositiepartij CDA stelt voor studenten op pabo's een extra studiejaar te laten volgen dat speciaal gericht is op onderwijs aan allochtonen. Bovendien stellen de christen-democraten voor mensen die lesgeven aan scholen met veel buitenlanders beter te betalen. Regeringspartij WD zoekt de oplossing in verbetering van het taalonderwijs op de basis school. Volgens WD-Kamerlid Passtoors staat en valt het on derwijs aan allochtonen met taalbeheersing. Die is in veel ge vallen zo slecht, dat het niet lukt de lessen ook te begrijpen. Pas stoors wil dat beter taalonder wijs de 'centrale doelstelling' wordt van het onderwijs aan al lochtonen. Samen met de andere regerings partijen PvdA en D66 wil de WD dat leerlingen voldoen aan een 'leerstandaard' voor de Ne derlandse taal. Eerder al deed de Onderwijsraad die aanbeve ling. De PvdA meent daarnaast dat er meer mogelijkheden tot ingrijpen moeten komen als leerlingen op een school niet massaal aan die leerstandaard voldoen. Zo zou de school onder curatele gesteld moeten worden en tijdelijk meer geld moeten krijgen om het onderwijspeil (Advertentie) I.V.M. DANKDAG ZIJN WIJ WOENSDAG 10 NOVEMBER DE HELE DAG GESLOTEN GOES, Marconistraat 13 KRUIMNGEN, Zandweg lb MIDDELBURG, Korendijk 34 omhoog te trekken. Vrijwel alle Kamerfracties doen vandaag tevens voorstellen om het lera rentekort aan te pakken. De WD wil ook mensen die met de VUT of gepensioneerd zijn, opnieuw voor de klas zetten. Bovendien zou er niet alleen sprake moeten zijn van arbeids duurverkorting, maar ook van langer werken. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 I SCHIPHOL - De chartermaat schappij Air Holland lijkt ge red. Gisteravond werden afslui tende besprekingen gevoerd over een plan om de in moeilijk heden verkerende luchtvaart maatschappij voort te zetten. Achter het plan zit vermoede lijk H. Mosselman van tourope rator Südtours, tevens aandeel houdervan Air Holland. Hij zou zich met enkele geldschieters als redder hebben opgeworpen. De chartermaatschappij moest onlangs uitstel van betaling aanvragen nadat een overname door de Schreiner Luchtvaart Groep afketste. Daarbij speel den de dure leasecontracten voor de zeven vliegtuigen een belangrijke rol. Bewindvoerder M. Pannevis stuurde aan op een reddings plan waarbij de charteractivi teiten worden voortgezet. De Britse prijsvechter Easyjet- kwam daarmee zo goed als bui ten spel te staan. De Nederlandse reisbranche heeft groot belang bij het voort bestaan van Air Holland. De luchtvaartmaatschappij is de enige directe concurrent van Transavia en Martinair, die bei de tot de KLM-groep behoren. Door de concurrentieslag blij ven de prijzen voor vakantie- vluchten vanaf Schiphol laag. Een woordvoerster van Air Hol land wilde gisteravond niet be vestigen dat Mosselman van Südtours de maatschappij overneemt. Zij wilde alleen kwijt dat er werd onderhandeld over een principeakkoord. Bestuurder M. Lander van de Vakbond voor Nederlands Ca binepersoneel was gisteravond positief over de redding van Air Holland. „Het zou me niet ver bazen als de heer Mosselman achter deze plannen zit. Wij krijgen dat evenals het perso neel pas dinsdagochtend te ho ren. En dan is het nog de vraag of er eerst een faillissement komt en in welke omvang Air Holland wordt voortgezet." GPD/ANP De tropische kroonkraanvogel lijkt zich prima thuis te voelen tussen de inheemse bewoners van de Goese akker. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jurriaan de Reu GOES - In de Goese wijk Nieuvv-West hield zich maan dag een vreemde vogel op. Op een akker ter hoogte van de Deltaweg was 's ochtends een kroonkraanvogel te vinden, een soort die normaal gespro ken alleen in Afrika in de vrije natuur voorkomt. De exotische vogel heeft het postuur van een reiger, een ge le kuif, rode staart en grijze vleugels. P. Allard uit Goes ontdekte het dier omstreeks half elf 's ochtends. „Ik liet vanmorgen mijn hond uit en toen zag ik hem op een aardap pelveldje zitten. Toen ik thuis kwam, heb ik meteen in de en cyclopedie opgezocht wat voor soort vogel het was. Hij bleek veel gelijkenissen te hebben met een kroonkraan vogel." Volgens vogelkenner P. Mijn- inger gaat het om een kroon kraanvogel die al enkele we ken door de provincie zwerft. „Het dier is begin oktober voor het eerst gesignaleerd op de Maasvlakte. Daarna heb ik hem zelf gezien in de buurt van Westkapelle enBiggekerke." Ontsnapt Volgens Mijninger is het beest naar alle waarschijnlijkheid ontsnapt uit een dierentuin of bij een vogelverzamelaar. „In Afrika is het een vogel die al leen korte afstanden aflegt, dus het is uitgesloten dat hij daarvandaan naar Nederland is gevlogen." Het dier gaat het volgens hem deze winter nog moeilijk krij gen in de vrije natuur. „Het is een exotische vogel. Hij is dus niet gewend aan het klimaat in Nederland, 's Winters zal het voor hem moeilijk worden om aan voedsel te komen." ISLAMABAD - De leider van de Afghaanse Taliban, Mullah Mo hammed Omar, heeft gisteren het Amerikaanse volk in een open brief gewaarschuwd. Hij stelde 'verrassingen' in het verschiet als de Verenigde Na ties op 14 november onder Ame rikaanse druk sancties opleggen aan Afghanistan. Op die datum verstrijkt het ulti matum dat de VN Afghanistan hebben gesteld voor de uitleve ring van de van terrorisme ver dachte Bin Laden. AP door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De laatste partij - en staatschef van de voormalige DDR, Egon Krenz (62), zal toch de gevangenis in moeten. Het gerechtshof in Leipzig verwierp gisteren het hoger beroep dat Krenz en twee andere promi nente leden van het communis tische regime tegen het vonnis in 1997 van de rechtbank in Ber lijn hadden aangetekend. De officier van justitie was eveneens in beroep gegaan. Hij vond het vonnis te mild. Krenz en zijn collega's, Kleiber en Schabowski, waren twee jaar geleden tot respectievelijk zes- enhalfdrie en drie jaar veroor deeld wegens het laten dood schieten van vluchtelingen. Krenz kondigde aan tegen zijn straf desnoods bij het Europese gerechtshof in Luxemburg in beroep te zullen gaan. Verdediging Krenz, Kleiber en Schabowski verdwenen gisteren niet direct achter de tralies. Het afronden van het proces duurt nog zo'n zes weken en zo lang kunnen zij op vrije voeten blijven. De verdedigers van Krenz ver klaarden dat hun cliënt niet aansprakelijk kon worden ge steld voor het bevel om het vuur te openen op mensen die uit de DDR wilden ontsnappen. De DDR was geen soevereine staat. De Sovjet-Unie deelde ook in dit opzicht de lakens uit in haar satellietstaat. Bovendien was Krenz geen lid van het politbu- (Advertentie) (CAD-)tekenaars hoeven www.polytechniek.randstad.nl loopbanen voor technici partner voor bedrijven (0800) 023 05 80 ir randstad polytechniek ROTTERDAM - Een 28-jarige man heeft gis teravond het grenswisselkantoor in het Cen traal Station in Rotterdam overvallen. De man werd tijdens zijn vluchtpoging aangehouden. Hij had de buit, waarvan de omvang gister avond niet bekend was, nog bij zich. Omstanders hoorden een luide explosie die de ruit van het GWK deed verbrijzelen. Daarna volgde een schotenwisseling tussen de in het zwart geklede dader en de politie. Volgens een politiewoordvoerder zijn twintig tot dertig schoten gelost en liep een man, die op het sta tionsplein op de tram stond te wachten, een schotwond op in een been. De man vluchtte daarna richting Hofplein en kon kort daarop worden aangehouden door de politie. Door de explosie en de schietpartij raakte de voorgevel van het Centraal Station aanzienlijk beschadigd. Enkele politieauto's en taxi's lie pen eveneens schade op. De politie sloot de omgeving van het station af, waardoor de trams niet meer door konden rij den tot het Stationsplein. Het treinverkeer van en naar Rotterdam Centraal Station werd ook stilgelegd, maar de treinen mochten rond mid dernacht weer gaan rijden. foto Jasper Juinen/ANP ro, het hoogste orgaan van de communistische partij, toen de gewraakte besluiten werden ge nomen. Krenz kon verder als verdienste worden aangere kend, dat de Val van de Muur op 9 november 1989 zonder bloed vergieten verliep. De aanklagers waren echter van mening dat Krenz als laatste partij- en regeringsleider het besluit had kunnen en moeten herroepen. Krenz verklaarde dat hij de dood van elke vluchte ling betreurde, maar dat het niet in zijn macht had gelegen het bevel af te schaffen. Tijdens de Koude Oorlog waren zijn han den gebonden door Moskou. Hervormer Krenz volgde kort voor de Val van de Muur Erich Honecker op als partijleider en staatshoofd. Hij werd gepresenteerd als een hervormer, maar hij kon de on dergang van de eerste Duitse ar beiders- en boerenstaat niet meer tegenhouden. Zijn collega Schabowski mocht op een pers conferentie op 9 november het failliet van de DDR uitspreken. De grenzen, en dus ook de Muur, waren voor de DDR-burgers ge opend. Het was het begin van het einde van het communisme in Europa. Krenz en de zijnen zijn volgens hun aanhangers de slachtoffers van een 'politiek proces'. De top van de (post-)communistische PDS, de huidige verschijnings vorm van de DDR-staat.spartij SED, noemde het vonnis 'ab surd'. Schabowski vond het 'weinig kies' dat het vonnis op 8 november werd geveld, een dag voor de tiende herdenking van de 'Wende'. Een familielid van een vermoorde vluchteling vond het daarentegen 'weinig kies' dat het drietal zo lang zijn straf had kunnen ontlopen. GPD ZAANDIJK - Een voorbijgan ger heeft gisteren in het Noord zeekanaal in Zaandam een tas met menselijke lichaamsdelen gevonden. De politie trof later een tweede tas aan, waarin ook stoffelijke resten zaten. De politie was gisteravond nog niet op de hoogte van de identi teit van het slachtoffer. Wel staat vast dat het om een man gaat. De stoffelijke resten zijn over gebracht naar het Waterland ziekenhuis in Purmerend, waar sectie wordt verricht. De politie is naar aanleiding van de vondst een zoekactie begonnen, omdat een aantal delen van het li chaam wordt vermist. ANP LONDEN - Het noorden van Canada kent procentueel het hoogste aantal zelfmoorden ter wereld. Dat stelde de mensen rechtenorganisatie Survival In ternational gisteren. De groepering beschuldigt de Canadese regering er van niet genoeg te doen aan de verbete ring van de levensomstandighe den van het Innu-volk. In het rapport staat dat tussen 1990 en 1998 onder Irrnu's 178 zelfmoorden plaatshadden per 100.000 inwoners. ANP door Maarten Bakker DEN HAAG - Minister Pronk (VROM) wil het hoogradioactief afval van de kernreactor in Petten liever toch niet in Borssele opslaan. „De minister is nu voorstander van ver zending van het afval naar de Verenigde Staten", zei juridisch woordvoerder T. Ahrens van VROM maan dag bij de Raad van State. In de eerste helft van 2000 neemt de minister pas een defi nitief besluit. Eerst moet zijn departement bekijken of alle technische en juridische proble men die nog kleven aan de 'Amerika-route' kunnen wor- den opgelost. Zo moet er een schip worden gevonden voor het transatlantisch transport van nucleair afval. Ook al gaan de gebruikte splijt stofstaven van Petten naar Amerika, de exploitant van de ze reactor is toch contractueel verplicht mee te betalen aan de opslagbunker voor hoogradio actief afval die bij de Centrale organisatie voor radioactief af val (Covra) in Borssele wordt gebouwd. Bijna eenvijfde van de capaciteit van dit gebouw is bestemd voor bestraalde splijt stof uit Petten. Een evenredig deel van de bouwkosten van 250 miljoen gulden wordt dan ook bij de reactor in Petten in reke ning gebracht. De Covra suggereerde bij de Raad van State dat het afval voorlopig in Borssele kan wor den bewaard voordat het naar de Verenigde Staten gaat. Het duurt nog een tijd voor het afval in de Verenigde Staten terecht kan, en zolang kan het onmoge lijk in de overvolle reactor van Petten blijven. VROM voelt evenwel niet veel voor een tus senstop van het afval in Borsse le. Dat leidt alleen maar tot onnodig gesleep met het hoog- radioactieve materiaal. Greenpeace heeft er altijd al voor gepleit dat het kernafval uit Petten linea recta wordt te ruggezonden naar Amerika, omdat het daar ook vandaan komt. Dat was voor het ministe rie gisteren ook het belangrijk ste argument om een voorkeur uit te spreken voorde 'Amerika- route'. VROM verwierp evenwel de andere bezwax-en van Green peace tegen de verzending van het afval naar Borssele. Het mi nisterie betwijfelt bijvoorbeeld niet dat het afval bij de Covra wel goed wordt opgeborgen. Volgens VROM is de 'inherente veiligheid' van de opslagvaten van de Covra gegarandeerd. De gemeente Borssele en de pro vincie Zeeland hebben zich steeds uitgesproken tegen de tij delijke opslag van in transport- containérs verpakt hoogradio actief afval uit Petten bij de Covra in loodsen die zijn be doeld voor laag- en middelac- tief materiaal. Hun redening luidt: als het afval daar veilig kan worden opgeslagen, kan het net zo goed in Petten blijven. De voorlopige stalling van de con tainers zou de Covra 800.000 gulden per jaar opleveren. De Raad van State-rechter be slist binnen enkele weken wat er met het afval moet gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1