Kamer bekijkt strafbemiddeling uü25% KORTING Aanslag overschaduwt beraad tussen Israël en de Palestij nen Schiphol moet norm zijwind bij landen verlagen 4 WEKEN Getroffenen in Vietnam pakken de draad weer op Journalist zegt door dierenbeschermers te zijn gebrandmerkt Greenpeace bezet boorlocatie gas Zaken buiten rechter om als dader en slachtoffer het eens worden Mooi weer helpt dijkwerkers Trieste balans zaterdagclubs VOOR 16,00 JA, ik wil: OP ALLE HERENSCHOENEN, KLEDING EN SPORTKLEDING iHUH'liillUll.lHJIIl Ex-commissaris vindt inzet leger bij EK onnodig Zweedse krijgt smartengeld voor pesten op school Bewolkt Veelal bewolkt en van tijd tot tijd lichte I regen en motregen. Maximumtemperatuur 12 graden. 242e jaargang no. 264 maandag 8 november 1999 losse nummers 1,80 door Harm Harkema LONDEN - Dierenbeschermers van het Animal Liberation front (ALF) hebben de Britse documentairemaker Graham Hall volgens diens zeggen ontvoerd en mishandeld door met een gloeiend stuk metaal de letters 'ALF in zijn rug te branden. De 43-jarige journalist had een voor de dierenbeschermers minder vleien de documentaire gemaakt. Tegen The Mail on Sunday vertelde Hall dat hij op 26 oktober een afspraak had met een man die hem had gezegd meer te kunnen vertellen over hondengevech ten. Bij de plaats van de afspraak, een pub in Herefordshire, werd hij over vallen en vastgebonden door een groepje mannen. In een auto kreeg hij een kap over zijn hoofd. In een ruimte die hij niet herkende, werd hij daarna enkele uren op een stoel vastgebonden gehouden. Na de foltering met het brandmerk hielden de mannen Hall uren gevangen, waar na ze hem uit de auto gooiden. Undercover Hall wist de afgelopen jaren te infil treren in het ALF. Een aantal leden filmde hij in het geheim. Dat leverde beelden op van dierenbeschermers die opscheppen over gewelddadigheden en zelfgemaakte bommen. Dat fanatieke dierenbeschermers in Groot-Brittannië tot ernstige geweld dadigheden in staat zijn was bekend- .Eén van de doelwitten is de fysioloog Colin Blackmore, die voor zijn onder zoek naar blindheid katten als proef dier gebruikt, is al twaalf jaar doelwit van terreur. Hij staat onder voortdu rende politiebewaking. Hij is een keer in elkaar geknuppeld, zijn vrouw en kinderen zijn met ontvoering be dreigd en twee maal kreeg hij een bombrief thuisgestuurd. Eén daarvan was bedoeld voor zijn kinderen en verpakt als kerstkadootje. Hall diende geen aanklacht in. Hij zegt dat het ALF heeft gedreigd hem te vermoorden als hij naar de politie stapt. De politie zou niettemin toch een onderzoek instellen. GPD Greenpeace heeft giste ren een boorlocatie van de Nederlandse Aard olie Maatschappij bij Lauwersoog bezet. Aanleiding is het kabi netsbesluit over gasbo ringen in de Wadden zee. Door de actie hoopt Greenpeace in het bij zonder de PvdA-fractie in de Tweede Kamer voor zich te winnen. Het mooie najaarsweer heeft de dijkverbeteringswerken in Zuid-Beveland op een gunstige manier beïnvloed. Het werk bij de Bathse Zimmermanpolder is eerder voltooid dan voorzien en de dijk is daarmee dit stormseizoen al op sterkte. Het Zeeuwse zaterdagvoetbal beleefde een zwart weekeinde. Van de zaterdag-hoofdklassers en eersteklassers kwam er niet één ploeg tot winst. Kloetinge (foto) verloor op eigen veld met 3-0 vanDovo en Hoek ging met 2-1 ten onder tegen Achil les Veen. Van de zaterdag-eersteklassers pakte al leen Oostkapelle een punt, Veere en Arnemuiden gingen onderuit. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Richard Mooyman SCHIPHOL - De controverse over de veiligheid van nachtelij ke landingen op Schiphol is op nieuw opgelaaid. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlabora torium (NLR) beveelt aan de norm voor zijwind te verlagen. Volgens de luchthaven zijn nachtelijke landingen echter volkomen veilig. Schiphol wil dat onafhankelij ke deskundigen gaan bepalen welke windsnelheid 's nachts aanvaardbaar is. „Dan zijn we voor eens en altijd van deze dis cussie af", aldus woordvoerster I. Pouw van de luchthaven. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) waar schuwde bijna twee jaar gele den voor de gevaren van een te hoge dwarswindlimiet. Bij het toewijzen van landingsbanen op Schiphol zou het beperken van lawaai boven de veiligheid gaan. De nachtelijke dwars windlimiet van 25 knopen moet volgens de VNV omlaag naar vijftien knopen om de risico's te beperken. „Schiphol kan veiliger", stelt voorzitter P. Griffioen van de pi lotenvereniging. „Uit het NLR- rapport blijkt dat de kans op on gelukken bij harde zijwind aan zienlijk toeneemt." Hij vindt het vreemd dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat niets heeft gedaan met het rapport: „Het is in opdracht van het mi nisterie zelf gemaakt." De huidige bovengrens van 25 knopen dwarswind wijkt vol gens Schiphol niet af van andere luchthavens. „Londen Heath row en Vancouver hanteren ook 25 knopen. Frankfurt heeft zelfs helemaal geen dwarswindli miet", aldus Pouw. Maar vol gens Griffioen zijn deze vlieg velden niet vergelijkbaar met Schiphol. Lawaaihinder De ruime grens op Schiphol wordt aangehouden om de nachtelijke geluidshinder te verminderen, zo erkent Pouw. Een strengere zijwindlimiet be tekent dat er vaker geland moet worden op de Buitenveldert- baan, die veel lawaaihinder ver oorzaakt. Maar de piloot beslist uiteindelijk of hij de toegewe zen baan accepteert, zo beklem toont Pouw. Griffioen noemt de ze lezing 'apert onjuist'. Het toewijzingssysteem wordt vol gens hem dwingend gebruikt. Tot dusverre krijgen piloten volgens hem alleen de keuze tussen accepteren van de toege wezen baan of uitwijken naar een andere luchthaven. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Geldt niet voor sportschoenen en Vaste Lage Prijs-artikelen. Geldt t/m zondag 14 november 1999. Kijk voor adressen in de Gouden Gids. i door Lianne Sleufjes LYON - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil bezien of er een bureau kan worden opgezet dat bemiddelt tussen dader en slachtoffer. Als beide par tijen het eens worden over I excuses, schadevergoe ding en alternatieve straf, brengt de officier van jus titie de zaak niet voor de rechter. De bemiddeling kan toegepast worden bij overtredingen als diefstal of vernieling. De Kamerleden De Cloe (PvdA), Ravenstein (D66), Rietkerk (CDA) en Singh Varma (Groen- Links) zijn gecharmeerd van het I idee dat ze opdeden tijdens een werkbezoek in Frankrijk. Het I spreekt hen aan omdat op die manier dader en slachtoffer met elkaar worden geconfronteerd en de stapel werk voor de recht bank vermindert. Zij zullen het aankaarten bij overleg met de ministers Peper (Binnenlandse Zaken) en Korthals (Justitie). De Kamercommissie Binnen landse Zaken liet zich in Lyon onder meer informeren over de grote-stedenproblematiek. In deze stad experimenteert de Franse justitie met de bemidde ling tussen daders en slachtof fers. In het 'maison de justice' zitten allerlei deskundigen zo als oud-rechters en verzeke ringsdeskundigen. Een officier van justitie kan besluiten een dader niet te vervolgen maar de strafzaak aan te melden voor bemiddeling. Daar moeten zo wel dader als slachtoffer mee akkoord gaan. Dader en slachtoffer worden met elkaar geconfronteerd en moeten proberen het samen op te lossen. Zij mogen zich door een advocaat laten bijstaan. Als de afspraken worden nageko men, sluit de officier het dossier en volgt geen gevangenisstraf. Zo niet dan wordt de dader als nog vervolgd. De Cloe en Rietkerk vinden het idee goed, maar vragen zich af of' het past in het Nederlandse juridische systeem. De resulta ten van het 'maison de justice' zijn nog niet bekend omdat het nog maar net is begonnen. Toch ziet de CDA'er Rietkerk al veel heil in preventieve rol die justi tie heeft bij dit bureau in Lyon. „Als een 8-jarige iets verkeerds doet, komt er begeleiding. In Nederland werkt justitie eigen lijk alleen straffend." GPD KARLSTAD - Een nu 21-jarige Zweedse krijgt smartengeld van haar school omdat ze daar zwaar gepest werd. Het leven is haar zo zuur ge maakt dat zij van school ging en zelfs de stad verliet. Een recht bank in Karlstad, circa driehon derd kilometer ten westen van Stockholm, achtte bewezen dat haar school in het naburige Grums te weinig deed tegen het klieren. De school moet het slachtoffer nu 125.000 kronen (ongeveer 31.000 gulden) beta len. RTR HUE - Gezinsleden waren gisteren druk in de weer met het opruimen van de rommel Zeker negenhonderdduizend van de 1,05 miljoen inwoners van deze provincie heb- bij him door de overstromingen getroffen woning aan een rivieroever bij Hue. Het of- ben geen dak meer boven het hoofd. Het officiële dodental in de Indiase deelstaat Ori- ficiele dodental als gevolg van de overstromingen in Vietnam liep gisteren op tot 456. ssa die vorige week door een cycloon werd getroffen was gisteren opgelopen tot 3401 Zeker 94 mensen worden nog vermist. Het zwaarst getroffen werd Thua Thien Hue. foto Vincent Yu/AP LYON - De Nederlandse diplo maat en oud-politiecommissa ris van Rotterdam R. Hessing is tegen de inzet van militairen bij de Europese voetbalkampioen schappen volgend jaar in Ne derland en België. 1 „Het straalt wantrouwen uit naar de politie. Je moet het doen met de mensen die je hebt, de politie. "De oud-politieman on- l derhoudt in Frankrijk de con- tacten op het gebied van politie- en drugszaken. Volgens hem is j het beter een sfeer op te bouwen -1 waaruit 'een redelijke mate van J vertrouwen in de gebeurtenis- r] sen spreekt'. c| Bij de wereldkampioenschap- pen vorig jaar in Frankrijk ont- i stonden omvangrijke rellen in r| Marseille. Engelse supporters raakten slaags met Arabische "I jongeren uit die havenstad en .1 een politieman werd bijna 3 doodgeslagen door Duitse 4 hooligans. j De CD A-fractie in de Tweede ij Kamer pleit ervoor straks mili- ,i tairen in te zetten voor het jj handhaven van de openbare or- j de. Het kabinet wil daar nog niet aan, maar Defensie houdt wel manschappen achter de hand. Nederland leert volgens Hes- s sing van de Franse ervaringen ij vorig jaar met het wereldkam- pioenschap. Beide landen heb- i ben een verdrag gesloten om sa- L men te werken op het gebied van politietoezicht. Hessing sprak in het afgelopen weekeinde in Lyon met leden van de Tweede h Kamer over het Euro 2000-toer- nooi. GPD i (Advertentie) door Ad Bloemendaal TEL AVTV - Israël en de Palestij- nen beginnen vandaag aan on derhandelingen over een per manente regeling van hun conflict. Premier Barak geeft geen gehoor aan een oproep van de rechtse oppositie om het overleg op te schorten, na een terreuraanslag in de Israëlische stad Netanya. Meer dan dertig mensen raa kten daar gisterochtend gewond bij de ontploffing van drie pijp- bommen in èen winkelcentrum. Twee zijn er ernstig aan toe. De politie gaat ervan uit dat de aanslag het werk is van islamiti sche militanten; ze hield twee Palestijnen aan. Mogelijk hou den de explosies verband met het begin van de onderhande lingen in de Palestijnse stad Ramallah. Het Palestijnse be stuur van Jasser Arafat, dat de aanslag gisteren onmiddellijk veroordeelde, is ervan overtuigd dat het gaat om een actie van te genstanders van het vredespro ces. Volgens de Palestijnen zit ten 'bepaalde kringen in Iran' achter de aanslag. Overdracht grond De terroristen zouden niet al leen de onderhandelingen wil len torpederen, maar ook een verdere overdracht van grond gebied aan het Palestijnse be stuur onmogelijk willen maken. Een man die bij de aanslag een spijker in de rug kreeg wacht op hulp. Woensdag moet het Israëlische kabinet besluiten of de volgen de fase van de terugtrekkings operatie op de Westelijke Jordaanoever zal worden uitge voerd. Volgens het Wye-ü-ak- koord moet Israël volgende week vijf procent van het gebied overdragen aan het Palestijnse bestuur. Twee rechtse opposi tiepartijen, de Likoed en de Na tionale Unie, waarschuwden de regering gisteren geen grondge bied meer op te geven. Arafat zou nog altijd geen ernst maken met de terreurbestrijding. Van vertegenwoordigers van de veiligheidsdiensten kreeg het Israëlische kabinet gisteren een andere indruk. Ze vertelden dat de Palestijnen tot nu toe hun verplichtingen weliswaar niet voor de volle 100 procent na kwamen, maar dat er op een aantal gebieden verbetering zichtbaar is. Minister Shlomo Ben-Ami (Openbare Veiligheid) fotoYuval Abraham/RTR prees de goede samenwerking tussen de Israëlische en Pales tijnse veiligheidsdiensten bij het bestrijden van terreur. Premier Barak wil dat de kolo nisten op de Westelijke Jor daanoever voor vanavond een aantal buitenposten ontruimen, d i e zi j n ingericht zonder overleg met de regering. Radicale jon geren hebben aangekondigd dat ze bij minstens één van de pos ten zullen standhouden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1