Prijs voor infrarood kraanhulpje PZC kaden in Middelburg Liever lenen dan eindeloos leuren Poëzie aan herfstige Hubro wint prijs voor ondernemers visie Dijk bij Ouwerkerk als laatste in Zeeland weer dicht l Glasobjecten in 't Haentje te Paart* zeeland zaterdag 6 november 1999 14 U.S. Hy-tech uit Goes krijgt Innovatie Award voor aquaswitch 1900-2000 1 kunst cultuur I in detail ondernemend zeeland 6 NOVEMBER 1953 door Frank Balkenende MIDDELBURG - Een poëtisch zondagje. Kui eren over de kaden en op drie plekken luisteren naar dichters. Dat kan komende zondag in Middelburg. 'Waaiend langs brede kaaien' heet de poëzie manifestatie, die parallel loopt aan de kunst en cultuurroute die elke eerste zondag van de maand kan worden afgelegd (behalve 5 decem ber en 2 januari). Deelnemers aan die route zijn herkenbaar aan geelwitte of blauwgroene vaandels. Aan de de poëziedag werken zestien dichters mee. Er zijn drie locaties: de Drukkery aan de Markt, Atelier Juul Kortekaas aan de Brakstraat 5 en Galerie 'T' aan Turfkaai 27. Johanna Kruit, Herman Kakebeeke, Emma Crebolder, Maarten van Elzen, Wil Preisz en Neeltje Zoetje Jobse bieden achtereenvolgens hun poëtische performance in de Drukkery. Daar begint het literair programma om 13 uur met Phons Bakx als presentator. In Atelier Juul Kortekaas is het eerste gedicht om 14.30 uur te horen. Joop Buma presenteert (samen met Juul Kortekaas) de sessie en draagt vervolgens eigen werk voor. Daarna volgen Frans August Brocatus, Aagje Feldbrugge, Aaike Jordans en Juul Kortekaas. Magda Luttikhuizen bijt om 16 uur het spits af in Galerie 'T'Er is hier verder poëzie van Karei Leeftink, Albert Hagenaars, Ton Langeler en Anneke Schenk. Hans Overduin presenteert deze culturele ontmoeting. Ter gelegenheid van deze poëziedag is een spe ciale dichtbundel in een beperkte oplage ver schenen. Deze is voor 12,50 verkrijgbaar. De bundel bevat een korte beschrijving met ge schetst poxtretje van de deelnemende poëten en ook een gedicht van hun hand. (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. 0118-417500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 De broers Jos, Lou en Kees Hugense (vlnr) van het Goese bedrijf Hugense Brothers Vleesproducten (Hubro). foto Ruben Oreel De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Maurits Sep VLISSINGEN - Hubro Vlees producten uit Goes heeft de bov-trofee Midden-Zeeland 1999 van de Junior Kamer Wal cheren gewonnen. Dat is vrij dagavond in Vlissingen be kendgemaakt. Hubro kreeg de prijs voor de beste onderne mersvisie (bov), omdat het bedrijf ondanks alle vlees schandalen van de laatste jaren sterker uit de strijd is gekomen. „Een absolute verrassing", reageerde Jos Hugense, één van de drie broers Hugense die het bedrijf (Hugense Brothers) lei den. „Natuurlijk gingen we voor de overwinning, maar we dachten niet tegen de concur rentie op te kunnen." Die con currentie bestond uit Echte Bakker Piet Daane uit Vlissin gen en Paree Elektro en Tele com uit 's-Heerenhoek. „Wij zij n bescheiden en zien ons niet als beter dan een ander", ver klaarde Jos Hugense. De ondernemers visie die Hu bro de prijs opleverde, komt neer op flexibiliteit en slag- vaai-digheid. Jos Hugense: „Al voordat er sprake was van gek- ke-koeienziekte en dioxine be sloten wij de organisatie zo ma ger en flexibel mogelijk te ma ken. We werken veel met uit zendkrachten en richten ons alleen op het zouten, koken en verpakken van vleesproduc- ten. De rest besteden we uit. Zo kunnen we zeer slagvaardig werken." De visie bewees zichzelf toen de vleesschandalen uitbraken. Natuurlijk hebben die ook Hu bro parten gespeeld, gaven de broers toe, maar: „Door onze magere en flexibele organisatie zijn we in staat ons veel sneller dan andere bedrijven aan te passen aan de markt. We kun nen de omzet in zes maanden verdubbelen, maar als het moet in zes maanden ook halveren. Al verdienen we natuurlijk lie ver meer dan minder." Erkenning De broers Hugense zien de prijs puur als een erkenning van hun ondememersvisie. Afzettech- nisch heeft die geen betekenis, verwachten ze. Jos Hugense: „Meer dan driekwart van onze omzet is immers voor de ex- port.. We exporteren naar Duitsland, Frankrijk en Enge land, en een beetje naar Span je. Italië en Rusland." In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot J dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. j - Kunstenares Marian Aerssens is in Ellewoutsdijk een eigen kunstuitleen begonnen. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal ELLEWOUTSDIJK - De tijd dat een kunstenaar zich elke dag in zijn atelier kon opsluiten is voorbij. Wil hij zijn werk on der de aandacht brengen, dan zal hij de boer op moeten. Een kunstenaar die van zijn werk wil leven, is voor ten minste de helft van zijn tijd ondernemer. Zo ook Marian Aerssens. Zij heeft zich enkele maanden gele den in Ellewoutsdijk gevestigd en is daar een eigen kunstuit leen begonnen. Aerssens (1947) schildert al meer dan vijfentwintig jaar. Sinds 1977 exposeert ze gere geld in galeries en kunstcentra. Ze omschrijft haar kleurrijke werk, dat door een mengeling van technieken tot stand komt, als verhalend. Ze sluit bewust aan bij oervormen en symbolen die al eeuwenlang voorkomen, onder meer in kunst uit Egypte, India en Nepal. Vaak gaat het om verwijzingen naar schep pingsverhalen en oude mythen. „Ik heb geen boodschap", ver klaart Aerssens. „Er is wel een bepaald thema waardoor ik ben gefascineerd. Ik denk veel na over het ontstaan van de mens en de wereld en zijn bestem ming. Waar begint het en waar eindigt het? Ik bekijk dat vanuit de kant van de vrouw. Vrouwen staan voor vruchtbaarheid, zij scheppen nieuw leven. Ik kijk met verwondering naar dat ge geven, dat tegelijkertijd gewel dige en afschuwelijke kanten heeft. Leeft een mens één keer of duizend keer? Waar gaat het naartoe? Naar mijn mening moet reïncarnatie bestaan, om dat ik het absurdisme niet kan bevatten van een wereld waarin de ene helft van de mensen het goed heeft en de andere hele maal niet. Uit het denken en lezen over die zaken put ik in spiratie voor mijn werk. Mijn schilderijen zijn een vertaling van mijn denken. Als kunste naar gebruik ik nu eenmaal beeldtaal." Leuren Vier jaar geleden is Aerssens met haar eigen kunstuitleen be gonnen. De aanleiding was haar fiustratie over het eeuwige leu ren met haar werk. „Ik was al die ballotagecommissies zat. Steeds opnieuw je verhaal af steken, foto's en dia's opsturen, met je werk langskomen en dan worden er één of twee werken uitgekozen of helemaal niks. Als ik dan merk dat bedrijven mijn werk graag ophangen en veel particulieren het waarde ren, vraag ik me af: 'Wat zien jullie niet in mijn werk dat an deren er wel in zien?' En wat heb ik eraan om in een kleine galerie te exposeren, daar vijfhonderd gulden voor te betalen en veer tig procent provisie af te staan als ik op de openingen gewoon mijn eigen publiek zie langsko men? Dan kan ik het toch net zo goed zelf doen? Dus heb ik ge dacht: 'Als ik honderd werken in huis heb, doe ik het.' Dat had nog heel wat voeten in aarde, want alles moet wel worden in gelijst en je moet er een hele ad ministratie omheen organise ren." In Breda loopt haar kunstuit leen uitstekend. Het principe is simpel. Mensen kunnen een lid maatschap met of zonder spaar tegoed nemen (respectievelijk 300 of 150 gulden per jaar) en kunnen dan elk half jaar van kunstwerk wisselen tijdens de uitleen weekenden die Aerssens organiseert. Ze blijft dat doen in Breda (op 27 en 28 november) en begint er op 20 en 21 november mee in Ellewoutsdijk. Ze beseft dat er nogal een verschil is tus sen een uitleen in een grote stad als Breda of een klein dorpje in Zeeland. „Daarom wil ik mijn klantenkring in Breda niet op geven. Toch denk ik dat het hier goed moet kunnen. Waarom zouden mensen uit Vlissingen, Middelburg en Goes er geen fantastische rit door de Zak van Zuid-Beveland voor over heb ben? Je kunt er toch een dagje uit van maken met een bezoek aan de kunstuitleen? Het aan trekkelijke is voor veel mensen dat ze een kijkje komen nemen in het atelier van de kunstenaar. Ze kunnen met mi] over mijn werk praten en niet met een der de, zoals in de arthoteek of ge meentelijke kunstuitleen." Bijscholing Volgens Aerssens is het onver mijdelijk dat de kunstenaar vandaag de dag ook onderne mer is. „Ik vond het fijn om in de Beeldende Kunstenaarsrege ling te zitten.'Ik had een be scheiden inkomen en kon me als kunstenaar ontplooien. Maar sinds de BKR is afgeschaft, moeten kunstenaars een deei van de tijd werken of de helft van hun tijd steken in het pro moten van het eigen werk. Ik heb een bijscholingscursus ma nagement gevolgd aan de kunstacademie Sint Joos in Bre da. Daar kwam uit dat ik drie dagen per week aan public rela tions moest besteden. Dat gaat natuurlijk niet. Dus heb ik iets anders bedacht. Maar ik ben niet de eerste kunstenaar met een eigen kunstuitleen, hoor." Kunstuitleenweekend op 20 en 21 november 12.00-18.00 uur. Info: 0113-548005. door Carla van de Merbel De velden van Zeeland zijn vaal en doods. De hoge wol ken zeilen er boven. De zee ligt als een kille grijze gordel aan de dijken. In het dode land keert de mens terug. Naar de plaats waar hij gezaaid had. Voor hem ligt het werk. Titanenwerk. Hij zal het verrichten. Want de dijken van Zeeland zijn gedicht. Gode zij dank! Deze poëtische woorden staan te lezen in de PZC in november 1953. De krant staat uitvoerig stil bij het dichten van het gat in de dijk bij het Schouwse Ou werkerk op 6 november. Negen maanden na de ramp in februari 1953 is met het dichten van dit gat het herstel van de Zeeuwse dijken voltooid. Sirenes loeien en een gejuich stijgt op als 's avonds om drie minuten voor twaalf, nog net op 6 november, het gat bij Ouwer- ker dicht is. De hele dag heeft ie dereen in spanning gezeten. Eerdere pogingen het gat te dichten zijn mislukt en ook deze zesde november blijkt het een hele klus. Drie betonnen cais sons zijn al in het gat van zestig meter breed geplaatst, het derde nog diezelfde ochtend. De plaatsing van het laatste en vierde caisson heeft - met name vanwege de stroming van het water - meer voeten in de aarde. Het duurt tot 's avonds laat voor het zover is. Ingenieurs en dijk werkers zijn de hele dag in de weer. Met walkietalkies en mo bilofoons wordt doorgegeven hoe de stand en stroming van het water is en wordt geprobeerd het betonnen gevaarte op zijn plaats te krijgen, 's Avonds ver lichten duizenden natriumlam-fa pen het werkterrein bij de dijkje; in Ouwerkerk. Een vliegtuigje gooit hoog in de lucht een fakkef v uit die het gebied fel in het lichte zet. L Koningin Juliana r Het schouwspel wordt gade ge-L slagen door honderden belang-ri stellenden en genodigden. Onlii der hen zijn koningin Juliana -L die al eerder enkele bezoekenHe bracht aan het door de waters-[e nood getroffen eiland, minister-mi president Drees, minister Alge-L ra van Verkeer en Waterstaat enfe: burgemeester J. I. Romeijn vanL Ouwerkerk. Op het water ver-.: toeven tientallen grotere enU kleinere schepen, in de lucht cir-jEi kelen vliegtuigen. Defcr samenwerkende omroepen zen-hc den al twee dagen radioreporta-L ges uit. L Dan is het grote moment einde-ja lijk daar. Het gat is dichtzii Scheepssirenes loeien, de toe-,ja schouwers juichen minuten-it lang, in Goes luidt de stadhuis-;oi klok en een geëmotioneerde^ koningin Juliana weet in haaxite zuidwester alleen maar te zeg-L gen: „Ik ben zo blij, zo blij." fo- Zij spreekt na het plaatsten vanidj het laatste caisson via de radio ee het volk kort toe met de woor den: „Landgenoten, ik zal mor-~ gen nog wat zeggen, maar ik^ wens u nu vast allen van hartejo geluk met dit grote moment." In een interview met Drees dat|\r de PZC de volgende dag plaatst, jpl wijst de minister-president opfla de tijd die komen gaat: „Ei'ee wacht nog een bijna bovenmen-iH selijke taak: het herstel van dejty grond, de opbouw van de wo-|X ningen en boerderijen." door Frank Balkenende GOES - Het Goese bedrijf U.S. Hy-tech, dat is gespecialiseerd in sensorgestuurde handen- wasapparatuur, heeft een lan delijke prijs gekregen voor zijn gloednieuwe product 'aquaswitch'. De directeuren R. en J. Passieux zijn apetrots op de toegekende Innovatie Award, een initiatief van Else vier. De 'aquaswitch' maakt dankzij een infrarode sensor van elke normale kraan een 'handsfree' tappunt. Een vakj ury koos deze week uit vijf nominaties de uitvinding van U.S. Hy-tech als innova- tiefste product. Voor ziekenhuizen, instellin gen en de voedingsindustrie bestaan al voet-, elleboog- en kniekranen, maar die zullen op termijn door strengere hygië- newetgeving verdwijnen. Dan Juwelier en opticien J. Muller in Zaamslag heeft zijn zaak aan het Plein volledig heringe richt. De zaak werd in verband met de werkzaamheden een week gesloten. Vrijdag hield de Zaamslagse ondernemer open huis. Het interieur van de ju welierszaak is nu volledig in koloniale stijl uitgevoerd. De juwelen en horloges hebben een plaats gekregen in teak houten toonkasten, voorwach tende klanten is er een zithoek in rotan gemaakt. Tevens werd de winkel binnen en buiten vol ledig in de nieuwe verf gezet. Brooymans Van de Gruiter Wonen Diezijn, woningin richter te Middelburg heeft 150 vierkante meter toegevoegd aan de bestaande 700 vierkan te meter toonzaal aan de Lan ge viele. Op de verdieping is een toonzaal gewijd aan 'starters', met eetkamerstoelen, fau teuils. hoekcombinaties, slaapbanken en sofa's. Daarbij zijn kasten van het Qube-sys- teem en een nieuwe verlich tingslijn gekomen. De show room is door Femke Vos de Wael van Plantaardig Verant woord in kerstsfeer gebracht. naar om de assemblage en ver pakking naar Zeeland te halen, waarbij het een rol voor werk voorzieningenschappen ziet. Passieux: „De weg is dan een stuk korter als hét gaat om con trole van je product." Naast de directeuren Passieux is ook een directeur aangesteld in Parijs voor de nevenvesti ging Hy-tech France. Verder wordt gewerkt met vertegen woordigers. Inmiddels heeft het bedrijf distributiekanalen in zeventien Europese landen. Alleen Duitsland, Groot-Brit- tannië en België blijken weer- barstige markten. Wie informatie over de aquaswitch wil, kan ook te recht op Internet: iviviu.aqua- switch.com Ondernemers uit Hulst naar Sint-Gillis-Waas HULST - Ondernemers in de gemeente Hulst komen dins dag 9 november bijeen in Sint Gillis-Waas met Vlaamse col lega's. De gemeenten Hulst, Sint-Gil lis-Waas en Stekene en de Ra- bobanken Hulst, Nieuw-Na- men en Sint-Jansteen namen met Euregio Scheldemond en de Kamer van Koophandel Zeeland en Kamer van Handel en Nijverheid Waasland het initiatief tot de grensover schrijdende ontmoeting. Het gezelschap uit Hulst wordt dinsdagavond door W. de Rud der, burgemeester van Sint- Gillis-Waas verwelkomd in restaurant 't Moleken. Mw. C. M. L. Duerinck, eigenaar van apotheek Reynaert in Hulst vertelt over ondernemen in Nederland als Belgische. Haar pendant als Nederlands ondernemer in Sint-Gillis- Waas is W. J. Bracke van Elec- tromotoren Bracke. M. J. G. Vermeulen, manager tax and legal services van Pricewater- house Coopers te Breda en zijn collega uit Antwerpen L. F. Frans lichten praktische as pecten die Duerinck en Bracke ondervinden toe. De avond wordt informeel besloten. H als je het object draait, wordt dék- verschijning ervan anders." id( Haar objecten zijn altijd naam-ji0 loos. „Als ik er een naam aanivi geef, gaan mensen interprete-jd, ren. Nu geef ik ze de vrijheid om ti zelf met de kunstwerken te doen j di wat ze willen en eruit te halen jE wat erin zit." jV; Fonkelen In de hal van de galerie staan grote blauwe schalen met een dikke structuur. In reliëf heeft. Hagelstange er motieven op aangebracht die uitwaaieren naar de buitenkant. De objecten staan massief op hun sokkel en fonkelen in het licht. Dunner; zijn de objecten die er tegenover staan. Het zijn ook schalen, maar minder fors en doorzichti- ger. De vorm is glooiender, maar er zijn wel patronen in reliëf op aangebracht in verschillende kleuren. Volledig gekleurd zijn drie bor den die ook in waaiervorm zijn uitgevoerd. Met matte tinten geel en grijs zijn ze ondoorzich tig gemaakt. Hagelstanges vaasachtige objecten zijn leven diger. Ze lijken te leven en zijn veelvormig en rond. Over de wanden zijn lijnen aangebracht die door de kromming van het glas in het licht elke keer een an der zicht geven. Haar massieve objecten lijken op vogels en zee dieren. In het glas is een rood achtige tint meegebakken, waardoor alles een diep schijn sel krijgt. Galerie 't Haentje te Paart, Span jaardstraat 19 in Middelburg, ope ningstijden do t/m zo 14.00-16.30 uur en op afspraak. zijn alleen infrarode kranen toegestaan. Momenteel be staan die al, maar ze kosten volgens directeur J. Passieux minsten duizend gulden en bo vendien is een vakkundig in- stalleur nodig. „Dan kom je al gauw op 1400 tot 1500 gulden. De aquaswitch gaat ongeveer 220 gulden kosten. Het innova tieve is dat iedereen het hulp stuk zelf kan aansluiten op een gewone kraan. Het loopt ook simpel op twee batterijtjes." U.S. Hy-tech bestaat formeel sinds 1 januari 1999, maar de broers Passieux zijn al driejaar bezig met productontwikke ling. Ze drijven al langer een horeca-nonfood-groothandel en vanuit die branche stuiten ze regelmatig op hvgiënepro- blemen. Handen wassen is de basis van alle hygiëne, zegt J. Passieux. „Maar helaas wordt dat onderschat. Ziektemaken- de bacteriën, zogeheten patho- genen, ontwikkelen zich snel op kranen, omdat die vaak nat en warm zijn. Besmetting ligt dan op de loer. Sinds 1993 zijn er richtlijnen om kruisbesmet - ting te voorkomen. De hands free infrarode kraan heeft dus de toekomst." Het Goese bedrijf heeft inmid dels driehonderd sensorge stuurde producten in het assor timent. Klanten vormen de medische wereld, voedingsin dustrie en horeca. Passieux verwacht dat de aquaswitch het komende jaar goed is voor een afzet van 24.000 stuks. Daarna moet dat aantal zich verdubbelen, U.S. Hy-tech ontwikkelt en vormt het agentschap voor het product. De onderdelen voor de aquaswitch komen uit Europa en het Verre Oosten en worden in het buitenland geassem bleerd. Het bedrijf streeft er- Eén van de twintig werken van Edith Hagelstange. foto Lex de Meester door Ben Oerlemans MIDDELBURG - Edith Hagel stange vindt glas het materiaal bij uitstek om kunstobjecten mee te maken. Tot 25 november staan er twintig van haar hand opgesteld in de Middelburgse galerie 't Haentje te Paart. Het betreft schalen, vazen en scult- puren die niet voor dagelijks ge bruik zijn bedoeld. Hoewel ze met één materiaal werkt, vari eert elk object van stijl. Hagelstange maakt verschillen de soorten objecten. Ze maakt vazen en schalen uit enkelvou dig glas, die zij decoreert met emailles, tot poeder vermalen kleurstof. Verder verwerkt ze stroken van dit materiaal in haar kunstwerken. Tenslotte stelt zij plastieken samen uit ge smolten platen, die ze eveneens decoreert. De uiteindelijke vorm wordt verkregen door ver warming in een oven. Ze heeft een lerarenopleiding met specialisatie keramiek ge volgd. Toch kon ze zichzelf niet volledig uiten met dit materiaal. „Keramiek geeft te vaak een eenduidig resultaat", vindt de kunstenaar. „Met glas kun je meer kanten op. Als je om een object van mij heen loopt, zie je het elke keer van vorm verande ren. Ook de lichtinval is daarbij belangrijk. Een vaas bij het raam ziet er anders uit dan in de achterkant van een ruimte. Ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14