ROVINCiALE ZEEUWS Korthals laat zich niet opjagen Zeeuwse schooldirecties zijn het zat Droppings voor slachtoffers India Angst voor 2000-bug is juist de oorzaak van stroomstoringen 4 WEKEN Walcherse politie houdt 24 drugs ver dachten aan Minister weigert snelle maatregelen tegen zedendelinquenten Snelheid in «Randstad iniet omlaag Man steekt collega's in brand Winst KLM flink gedaald Eerste Zeeuwse Fotosalon Marechaussee pantsert ME 16 Roemloos afscheid PSV Piewie is geen konijn voor in een hokje VOOR 16,00 JA, ik wil; Staat u op het punt een auto te kopen? Vanmiddag zon Eerst lokaal nevel of mist. Vanmiddag zonnige perioden en temperaturen rond de 12 graden. Weinig wind. 242e jaargang no. 261 donderdag 4 november 1999 losse nummers 1,80 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De politie heeft deze week 24 inwoners van Vlissingen aangehouden op verdenking van handel in soft- en harddrugs. Zestien van hen zijn inmiddels vrijgelaten. De politie heeft kleine hoeveelheden verdo vende middelen gevonden. Acht van de arrestanten zitten nog vast. Eén van hen had nog een gevangenisstraf uitstaan van dertig dagen. De overige verdachten worden nog deze week voorgeleid aan de officier van justitie. Het onderzoek werd verricht door een speciale Task Force, een team van agen ten uit het district Walcheren en politiemensen in opleiding. De eenheid is ingezet om een einde te maken aan de vele overlast en meldingen over handel in verdovende midde len in Vlissingen en Middel burg. De afgelopen weken zijn in totaal 63 mensen aangehou den. Acht personen zijn op last van de rechter-commissaris opgeborgen. Vijf personen kre gen direct een dagvaarding. Zij moeten op termijn voor de rechter verschijnen. De politie nam in totaal ruim honderd gram harddrugs en vierhon derd gram softdrugs in beslag. Eén dealer deed vrijwillig af stand van zijn woning. Over de overige panden, die de Task Force de afgelopen weken heeft bezocht, is nog niets dui delijk. De politie voert samen met de gemeente en de eigena ren overleg. Bedoeling is een definitief einde te maken aan de overlast van dealers. idoor Joyce Veekman en Sandra Donker 'EN HAAG - Minister orthals van Justitie is [niet van plan onder druk van de Tweede Kamer snel maatregelen in te voeren om zedendelinquenten aan te pakken. ,De zorg die de Kamer heeft, leel ik", aldus de WD-be- vindsman gisteravond na af- oop van het debat. Maar depro- >lematiek leent zich niet voor nelle besluiten. „Dat moet je iorgvuldig onderzoeken." Korthals kwam gisteren bij de jehandeling van zijn begroting iwaar onder vuur te liggen van ie Kamer. De fracties verweten ïem niet kordaat genoeg op te reden. .Korthals heeft veel van zijn eruit droog gehouden", stelde 'vdA-Kamerlid Kalsbeek vast. )ok Korthals' eigen partij, de AD, vond zijn reactie om on- uchtplegers harder aan te pak ten 'niet voldoende en te afhou- lend'. De 'regen aan moties' van de Kamer spreekt boekdelen, yond ook D66'er Dittrich. De grootste oppositiepartij CDA 3DEN HAAG - De maximum snelheid op autosnelwegen in de blijft ongewijzigd. De het regeerakkoord afgespro ken verlaging van 120 kilometer jiaar 100 kilometer tussen Af? morgens zeven en 's avonds 74 even uur gaat niet door, vol- ens goed ingevoerde bronnen, lok gaat er een rode streep door et voornemen om 's nachts in e Randstad overal 120 kilome- ;rper uur in te voeren, ip aandringen van de PvdA en >66 werd in het regeerakkoord et 100-kilometerregime vast- elegd. De WD was hier niet lij mee, maar de partij ging ak- oord omdat ook werd afge- proken dat 's nachts 120 kilo- ieter per uur zou gaan gelden. >p die laatste afspraak kwam ïinister Netelenbos van Ver eer terug. Om 120 kilometer nachts overal mogelijk te ma- en zijn geluidwerende maatre- elen verplicht om de overlast te eperken. Die maatregelen kos- an een miljard gulden. Te duur, indt Netelenbos en ze haalde an streep door 120 kilometer in e nachtelijke uren. Ie WD-ministers gingen daar- lee niet akkoord. Volgens hen 'as sprake van een breuk met et regeerakkoord, juist op het unt dat ze zelf zwaar hadden evochten. Netelenbos moest aar huiswerk overdoen. Dat eeft er in geresulteerd dat alle njzigingen van tafel zijn. ANP VOORBURG - Een schoonmaker heeft giste ren op een emplacement van de NS in Voorburg drie mensen in brand ge stoken. De slachtoffers, die in een bouwkeet zaten, liepen zware brandwonden op. Twee zijn er ernstig aan toe. De man werkte bij een schoonmaakbedrijf en had een conflict over het werk. Nadat de ruzie hoog was opgelopen, gooide hij een emmer benzine over drie collega's en stak hen inbrand., aldus de politie. De man wist te ontsnap pen. De slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis. ANP vindt dat de minister te weinig politieke betrokkenheid aan de dag legt, zei Kamerlid Van de Camp. Korthals onderstreepte echter 'voorzichtig' te willen'zijn met het wijzigen van wetgeving. „Wij moeten geen overhaaste maatregelen nemen, waar wij later spijt van krijgen." Zo ziet de bewindsman niets in het voorstel van PvdA en WD om de proeftijd van TBS'ers na hun vrijlating uit de TBS-kli- niek op te schroeven van drie tot vijftien jaar. In die proefperiode kan justitie de ontuchtpleger in de gaten blijven houden om re cidive te voorkomen. Kalsbeek en Nicolaï (WD) menen dat een pedoseksueel vaak pas na lan gere tijd in de oude fout vervalt. Volgens Korthals gebeurt dit slechts in 20 procent van de ge vallen. De minister wil niet vooruitlo pen op een evaluatie van de hui- KUJANG - Personeel van de Indiase luchtmacht dropt vanuit een helikopter voedsel in de provincie Orissa. Naar schatting vijftien miljoen mensen zijn getroffen door de cycloon die over de kust van Oost-In dia raasde en veel wateroverlast veroorzaakte. Het voed selgebrek leidt tot plunderingen, terwijl ook voor epidemieën wordt gevreesd. foto RTR Managementtaken basisonderwijs leggen groot beslag op vrije tijd doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De directeuren van vooral kleine basisscholen in Zeeland zijn het zat nog lan ger veel vrije tijd op te offeren. Zij willen extra uren vrijgesteld worden voor managementta ken. „Het is niet meer te behap pen", zo hebben zij de Tweede Kamer laten weten. De oproep van de schooldirec teuren komt aan de vooravond van de behandeling van de on derwijsbegroting. Daarin is op nieuw geen geld uitgetrokken voor meer managementuren, terwijl de Tweede Kamer daar over al twee keer een motie aan- Voor directeur C. van Koeverrn- ge van de Ds. G. H. Kersten- school in Borssele en zijn colle ga C. van den Bovenkamp in Waarde, directeur van de chris telijke basisschool D'n Akker, is de maat vol. Van Koeveringen schreef de Tweede Kamer over de kwestie namens 24 reforma torische scholen in Zeeland. De maat is vol, omdat de direc teuren geacht worden allerlei vernieuwingen door te voeren in het basisonderwijs, terwijl de tijd en middelen daarvoor ont breken. Van Koeveringe is zelf zestien uur per week vrijgesteld. Die tijd heeft hij al nodig om de school te runnen, 'maar het daadwerkelijk begeleiden komt in de knel'. En daarnaast volgt hij nog een bijscholingscursus. Werken op zaterdag Van den Bovenkamp uit Waarde verbaast zich er niet over dat de belangstelling voor het onder wijzersvak, zelfs onder Pabo studenten, klein is. „Het is niet meer te behappen", schrijft hij de Tweede Kamer. „Woensdag middag zit ik zelf tot minstens half zes op school en elke zater dagmiddag van één tot zes uur. Op meer salaris zit Van den Bo venkamp niet te wachten. Hij wil voor meer lesuren worden vrijgesteld, ,,'t Liefst per 1 janu ari 2 0 0 0 en anders uiterlij k 1 au gustus 2000." Zijh collega Van Koeveringe kaart deze wens aan in zijn brief. De onderwijsver nieuwing zal volgens hem mis lukken, als er nu geen maatrege len worden genomen. „Die moeten er inderdaad ko men", reageert SGP-Kamerlid B. J. van der Vlies. Hij is de in diener van de Kamerbreed ge steunde moties, waarin wordt gepleit voor meer management uren voor directeuren van klei ne basisscholen. Kwalijk Dat minister Hermans van On derwijs die moties opnieuw niet uitvoerde, vindt Van der Vlies hoogst kwalijk. Hij zal volgende week tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting weer aan de bel trekken. „Schooldi recteuren gaan er aan onder door. Ze. moeten zoveel werken in hun vrije tijd, dat zij bijna geen privé-leven meer overhou den. Veel directeuren pakken daarom him biezen, zoeken werk buiten het basisonderwijs. Dat kan niet langer zo door- (Advertentie) 7 NOVEMBER KOOPZONDAG MIDDELBURG De winst van de KLM is in het hoogseizoen fors gedaald. De nettowinst daalde in het tweede kwartaal van het gebroken boekjaar (de periode van juli tot en met september) van 361 miljoen naar 152 miljoen. De directie had een te rugval in de resultaten verwacht en ziet voor de toe- £2 komst lichtpuntjes. dige TBS-maatregel die voor eind volgens jaar op het pro gramma staat. „Als dan blijkt dat drie jaar te koxrt is, zal ik die termijn wijzigen." Het volgen van ex-gedetineerden kan vol gens Korthals beter door eisen te stellen aan de vervroegde vrijlating van een gedetineerde. De coalitiepartijen willen ver der dat Justitie meer druk uitoe fent op rechters om vaker en langer TBS op te leggen. Uit on derzoek is gebleken dat zij in de helft van de gevallen het advies van psychiaters niet overne men. De fracties willen dat rechters voortaan duidelijker aangeven waarom zij soms af wijken van zo'n advies. Kort hals is vooralsnog alleen bereid hier onderzoeknaar te doen. DNA-databank De minister is er wel voorstan der van om DNA-materiaal van pedoseksuelen in een DNA-da tabank op te slaan. Dat vergroot de pakkans wanneer zij weer in de fout gaan. Korthals vindt het echter te ver gaan om van alle veroordeelden en verdachten DNA-materiaal af te nemen, zo als de WD-fractie wil. „We gaan dit niet doen bij diefstal van een rolletje drop."ANP DEN HAAG - De Koninklijke Marechaussee formeert vier nieuwe pelotons mobiele een heid. Die worden in de toekomst vervoerd in pantserwagens. De pelotons van elk 50 leden, moeten het antwoord zijn op het toenemend geweld tegen de re guliere ME van de politie. Zij kruinen eventueel worden inge zet bij de Europese voetbalkam pioenschappen van volgend jaar. In de toekomst zullen er acht pelotons komen. GPD De Westerschelde verdeelt de Zeeuwse amateurfotografie. Daarom zijn er op de Eerste Zeeuwse Fotosalon, hoe Vlaams die naam ook mag klinken, geen producten van Zeeuws-Vla mingen te bewonderen. Wel is in Goes het resultaat te zien van de inspanning van leden van de Draadontspanner, Imago en vier andere clubs benoorden de Westerschelde. PSV heeft gisteravond roemloos afscheid genomen van de Champions League. De Eindhovense ploeg verloor met 1-0 van Valencia. Door dit resultaat eindigde PSV als laatste in de groep. Willem II, dat vorige week al definitief werd uitgeschakeld voor de tweede ronde, speelde in de laatste wedstrijd gelijk (0-0) tegen Bordeaux. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland:15,16,17,19 en 21; sport: 23,25 en 27. door Hans van Soest DEN HAAG - Minister Jorrits- ma van Economische Zaken is bang dat er tijdens de komende jaarwisseling grote stroomsto ringen zullen plaatsvinden doordat het bedrijfsleven mas saal computersystemen uit schakelt uit angst voor het mil- lenniumprobleem. „Daardoor ontstaan er te grote verschillen in de netspanning, die tot problemen kunnen lei den", aldus de bewindsvrouw tijdens een debat met de Tweede Kamer over de aanpak van de millenniumproblematiek. Veel bedrijven hebben aange kondigd uit voorzorg installa ties en computersystemen uit te schakelen. Ieder jaar doen zich tijdens de jaarwisseling proble men met de elektriciteitsvoor ziening voor, waardoor gemid deld zo'n 3600 woningen zonder stroom komen te zitten. Dit aan tal kan tijdens de komende oud- en-nieuwviering veel groter worden. Alarmnummer „De stroomvoorziening in Ne derland is millenniumbesten dig", stelde Jorritsma gisteren. „Maar ik kan niet garanderen dat er zich geen stroomstorin gen zullen voordoen." De ko mende weken zal de overheid bedrijven er dan ook op wijzen dat het niet nodig is de stroom uit te schakelen. Het kabinet is ook niet helemaal gerust over de bereikbaarheid van alarmnummer 112 tijdens de millenniumnacht. Volgens staatssecretaris De Vriës van Binnenlandse Zaken is het aan tal alarmcentrales uitgebreid. D an kunnen er vi j f honderd tele- foontjes per minuut worden verwerkt. „Maar als het hele land plotsklaps 112 gaat bellen is geen enkele uitbreiding van de capaciteit genoeg", zei De Vries. In een voorlichtingscampagne moet de burger er dan ook nog maals op worden gewezen al leen met 112 te bellen in geval van nood. De Vries: „Bij klach ten over overlast tijdens de ou dejaarsnacht moet gewoon met het plaatselijke politiebureau worden gebeld." GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor ,16,00 een abonnement. Dê eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 Q per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Telefoon: (Advertentie) door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voorbijgangers staan er even van te kijken. Een echt konijn aan een tuigje dat vrolijk meehuppelt. Als Piewie er tenmin ste zin in heeft. „Hij is eigenzinnig. Maar aan alles merkje dat hij het op het strand leuk vindt. Daarom laten we hem ongeveer een keer per week uit", zegt de Middelburgse Mirjam van der Want. Piewie heeft even genoeg van alle aandacht. Hij verzet geen stap meer en gaat languit tegen de muur bij het Vlissingse badstrand liggen. Als een poes strekt hij zich behaaglijk uit. „Hij gedraagt zich inderdaad vaak als een poes. Een poes kan weieens 'de gekke vijf minuten krij gen', Piewie ook. Dan rent hij en hebben we moeite om hem bij te houden. Dat is goed voor mijn conditie." Piewie fleurt op als hij op het strand loopt. „Een konijn hoort toch niet in een kooitje. Bin nenkort lopen we hier misschien met twee ko nijnen. We hebben er nog een gekocht. foto Lex de Meester Kijk snel op pag. 12 voor enkele belangrijke aandachtspunten. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1