OVINCIALE ZEEUWSE COURA =ANBO tart zorgverzekeraars pen n i3° |8° Sportbaas wil Prinsjesdag vervroegen wegens Spelen 4 WEKEN ^intratuin Handkus voor weduwe vredestichter Rabin Zeeland duur voor automobilist r» t/m 16 Minima in Zeeland kunnen niet zonder auto Leefbaar Nederland schiet wortel Feyenoord wint en gaat verder Rechtszaak om thuishulp voor alle 23.000 wachtenden Natuur als economische factor Rusland laat missie toe tot Tsjetsjeense vluchtelingen Fossiele resten van 195 Nachtzuster giet bewoonster vol subtropische op Canadees neushoorn pooleiland VOOR 16,00 ZW 4 Vrij zacht Vanochtend geregeld zon, maar later toenemende bewolking. Maximumtemperatuur 13 graden. !42e jaargang no. 260 ,isvoensdag 3 november 1999 h>osse nummers 1,80 door Barend Pelgrim HULST - Het wonen mag in Zeeland goedkoper zijn dan in de Randstad, de vervoerskosten zijn dat zeker niet. Voor hoge woonlasten bestaan tege moetkomingen als huursubsidie, maar autosubsidie voor minima is er niet. En dat terwijl ook iemand met een minimuminkomen op het platte- land niet zonder auto kan. Mensen met een uitkering vinden het onjuist dat hun auto wordt meegeteld bij de berekening van hun financieel vermo gen, zo was dinsdag te horen in Hulst. Op een informatiemiddag van het Cli- entenplatform in Hulst bekritiseer den uitkeringsgerechtigden deze werkwijze van de Sociale Dienst. Vol gens de autobezitters is het hebben van een eigen voertuig geen luxe maar pure noodzaak. Secretaris M. van Geloof van het Hul ster platform onderschrijft de mening van de criticasters. „De dienst Sociale Zaken zegt dat ze de mensen met een minimuminkomen 'achter de gerani ums vandaan willen halen' en terug in het arbeidsproces inschakelen. Maar de mobiliteit in Zeeuws-Vlaanderen is zonder auto .ver te zoeken." Dat de woonlasten in het westen ho ger liggen sterkt de autobezitters juist in hun standpunt. „Want voor de com pensatie van woonlasten bestaat huursubsidie. Voor ons in Hulst geldt dat het openbaar vervoer eenvoudig weg ontoereikend is en met een eigen auto zijn de vervoerskosten hoger. Maar krijgen wij autosubsidie? Ik dacht het niet." Een dag nadat het Middelburgse D66-raadslid L. de Kraker bekend maakte uit de raad te stappen, zei hij een Zeeuwse dochterpartij van Leefbaar Nederland (Westbroek, Nagel) te willen beginnen. et1 ,r /an onze redactie binnenland ^'UTRECHT - Namens alle 23.000 wachtenden in de begint de oude renbond ANBO een rechtszaak tegen de zorg verzekeraars. De bond wil Idat iedereen binnen een redelijke termijn zorg krijgt. Afgelopen vrijdag bepaalde de rechtbank in Utrecht dat verze keraar Anova vier bejaarde ^[rouwen binnen een week van jethuiszorg moet voorzien, omdat jij al te lang op hulp wachten. 'De zorgverzekeraars en het Kabinet houden het erop dat die vooralsnog voor die jgVier vrouwen geldt", aldus AN- pO-woordvoerder E van der Aa. De bond wil voorkomen dat ie- n lereen de gang naar de rechter maken en gaat nu een n jechtszaak aanspannen namens j_ alle wachtenden. „Er ligt een duidelijke uit spraak", aldus Van der Aa. Maar - zorgverzekeraars en kabinet bevestigen niet direct en ondub belzinnig dat ook andere wach tenden daar rechten aan kun nen ontlenen. De bond wil daarom duidelijkheid. De AN BO kan het collectief actierecht aangrijpen om naar de rechter te stappen, aldus Van der Aa. Wanneer de zaak dient en bij welke rechtbank, kon hij nog niet zeggen. Maar het is wel de bedoeling er vaart achter te zet ten. Ook Anova reageerde gisteren op het Utrechtse vonnis. Vol gens directeur D. Hoek worden de rekeningen van afgedwon gen thuiszorg onmiddellijk doorgezonden naar het ministe rie van Volksgezondheid. „We hebben het probleem van de wachtlijsten voortdurend onder de aandacht gebracht bij de overheid. Maar die gaf onvol doende budget. Mede daardoor zijn de lange wachtlijsten ont staan. Daarom sturen we de no ta meteen door naar Den Haag", aldus Hoek. Zorgverzekeraars Nederland (ZN), de koepel van de zorgver zekeraars, vindt de actie van de ANBO voorbarig. ZN bestu deert de uitspraak van de recht bank in Utrecht nog en beraadt zich op een nieuwe koers, aldus een woordvoerder. Het gaat er om de wachttijden structureel aan te pakken. Ook bestaat nog de mogelijk heid dat ZN tegen het Utrechtse vonnis in beroep gaat. Die be slissing valt binnen anderhalve week. De ANBO werkt in de zaak samen met advocaat A Wijnberg, die ook optrad na mens de vier vrouwen in de regio Utrecht. Het was ook Wijnberg die eind verleden jaar de Staat voor de rechter daagde om voor vijf andere mensen sneller thuiszorg af te dwingen. De rechtbank in Den Haag bepaal de in dat proefproces dat Wijn berg niet bij de Staat, maar bij de zorgverzekeraars of de in stellingen voor thuiszorg moest zijn. Tegen die uitspraak heeft Wijnberg beroep aangetekend. Dat dient maandag. D e zorgverzekeraars hebben via de zorgkantoren een contrac- teerplicht met de instellingen die op hun beurt de zorg verle nen. De ANBO wil nu alle 31 zorgkantoren in het land aan spreken. ANP/GPD Het Europese avontuur van Feyenoord krijgt toch nog een vervolg. De Rotterdammers schaarden zich gisteravond in de Kuip onder de beste zestien ploegen van de Champions Lea gue door een 1-0-zege op Rosenborg. De donkere invaller So malia maakte met een halve omhaal de winnende goal. Feye noord grossierde in het toernooi tot nu toe in gelijke spelen, maar sloeg toe in de laatste groepswedstrijd. Daarbij kreeg het de hulp van Boavistadat met 1-0 won van Borus- sia Dortmund. Door dat resultaat ging Feyenoord de - Duitsers voorbij in de eindstand. Zijn bedrijf geldt als een voorbeeld hoe boeren en natuur be heren kunnen samengaan. Bloemdijken komen er in het sei zoen tot hun recht, akkerranden zijn ingezaaid met kruiden, weiland wordt op een bijzondere manier beheerd. Maarland- bouwer W. G.Heijboer uit 's Gravenpolder voelt zich geen natuurbeheerder maar gewoon boer: hij be- 'P f heert natuur om economische redenen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; buitengebied: 27,28,29 en 31. OSLO- De Russische minister van buitenlandse zaken Ivanov heeft toestemming gegeven voor een missie van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) om de Tsjetsjeense vluchtelingen te bezoeken en een inventarisatie te maken van de hulpbehoefte. Afgevaardigden van de OVSE en de Verenigde Naties worden volgende week toegelaten tot de buurrepublieken Dagestan en Ingoesjetië, zei Ivanov. Westerse leiders uitten gisteren op de Midden-Oostentop in Os lo him bezorgdheid over de oor log in Tsjetsjenië en eisten van Rusland dat het conflict met po litieke middelen wordt opge lost. De Europese Unie en de Verenigde Staten leken echter niet aan te willen sturen op een aanvaring met Moskou. „Wij weten dat Tsjetsjenië een bijzonder gecompliceerd pro bleem is met aspecten die met terrorisme samenhangen", zei EU-coordinator veiligheidsbe leid Solana. De Amerikaanse president Clinton zei 'diep be zorgd' te zijn over de burger slachtoffers. Hij wees de Russi sche premier Poetin er op dat de militaire acties het imago van Rusland schaden. Russische eenheden rukken in tussen op in het westen van Tsj e- tsjenië bij Assinovskaja, zo'n 'dertig kilometer van de hoofd stad Grozny. AFP/DPA/AP zie ook pagina 2 OSLO - De Palestijnse leider Arafat kust de hand van Lea Rabin tijdens een herden king in Oslo van haar vier jaar geleden vermoorde echtgenoot, toen premier van Isra el. Rabin zette het vredesoverleg met de Palestijnen destijds op de rails. Behalve Ara fat waren ook de huidige Israëlische premier Barak en de Amerikaanse president Clinton in de Noorse hoofdstad. Zij verklaarden zich in te zullen zetten voor het af ronden van het vredesproces, foto Björn Sigurdson/AP zieookpagina5 NOCNSF-voorzitter Blankert. (Advertentie) Erica, winterbloeiende heideplant van opvallende grootte: 0 30 cm. Bloeit tot ver in de winter en is verkrijgbaar in rood, rose of wit. van onze redactie binnenland PAPENDAL - De gisteren geïn stalleerde nieuwe voorzitter van de nationale sportkoepel NOCNSF, H. Blankert, heeft mi nister-president Kok verzocht prinsjesdag 2000 met een week te vervroegen in verband met de Olympische Spelen van Sydney. De scheidende voorzitter-direc teur van het werkgeversver bond VNO-NCW zei gisteren dat zijn woorden niet als grap waren bedoeld. „De opening van de Olympische Spelen in Sydney is op vrijdag 15 septem ber. De kroonprins en de aanwe zige kabinetsleden moeten dan halsoverkop de aardbol over vliegen om op tijd te zijn voor de troonrede in Den Haag op dins dag 19 september. Als prinsjes dag een week eerder is, kan ie dereen de opening in Sydney bijwonen en daarna onze spor ters de eerste medailles zien winnen." Grondwet De SGP-fractie in de Tweede Kamer wees er in reactie op Blankerts voorstellen echter meteen op dat het tijdstip van prinsjesdag is vastgelegd in ar tikel 65 van de Grondwet. „Dat tijdstip kan weliswaar in som mige gevallen bij gewone wet naar voren worden gehaald, maar dat geldt alleen in het ka der van de Europese samenwer king", aldus een woordvoerder. „Het zou echt de omgekeerde wereld zijn als staatszaken moeten wijken voor de sport, ook al zijn dat dan de Olympi sche Spelen." Blankert betrad het nationaal sportcentrum in Zeist gisteren met een speelgoedslang onder de arm, een cadeau van FNV- voorzitter De Waal onlangs bij zijn afscheid van de Sociaal Economische Raad. „Je komt in een slangenkuil terecht spelde De Waal over zijn besluit voorzitter van NOCNSF te wor den. ANP pagina 24: Blankert koppelt slimheid aan diplomatie LONDEN - Een Britse nacht zuster van een verzorgingste huis voor ouderen in Newcastle is door een tuchtcollege ge schorst wegens wangedrag. De 53-jarige verpleegkundige dwong een inwoner van het huis bij herhaling sherry te drinken als ze niet kon slapen. Soms goot de verpleegkundige een halve fles bij de vrouw naar binnen. Als er geen sherry was, dan nam ze bier. ANP van onze redactie buitenland IQALUIT - Canadese weten schappers hebben op het Axel Heiberg-eiland in Noord-Cana da de fossiele resten gevonden van een gigantisch neus- hoomachtig dier. Ook werden restanten ontdekt van krokodil len en drie soorten schildpad den. Volgens de onderzoekers moeten deze dieren in een sub tropisch klimaat hebben ge leefd. Het Axel Heiberg-eiland, een van de Koningin Elizabeth-ei- landen in de Baffin-regio van Nunavut, ligt ongeveer op de 80ste breedtegraad. Volgens de Canadese omroep CBC, die de vondst bekendmaakte, ligt op het eiland een van de grootste, oudste en best geconserveerde versteende wouden van de we reld. Tegenwoordig groeit er geen enkele boomsoort; het ei land ligt ver boven de boom grens. Volgens de paleontologen Jae- lyn Eberie en John Storer on dersteunt hun vondst de theorie dat de poolgebieden zo'n 38 tot 45 miljoen jaar geleden een sub tropisch klimaat hadden. In middels is op het eiland de ijs koude winter weer begonnen, waardoor verder onderzoek moest worden gestopt. Er wordt gewerkt aan plannen voor een vervolgbezoek aan Axel Hei- voor- t= (Advertentie) door Richard Hoving MIDDELBURG - Zeeland is de op één na duur ste provincie voor automobilisten. Alleen in Overijssel zijn de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting hoger. Het gemiddelde tarief dat de provincie Zee land automobilisten volgend jaar in rekening brengt, is 251 gulden. Dit bedrag komt boven op de gemiddelde motorrijtuigenbelasting van 403 gulden die aan het Rij k ten goede kom t.Een gemiddelde autobezitter in Overijssel is 262 gulden aan provinciale opcenten kwijt. De opcenten van de provincie Zeeland liggen bijna twintig gulden boven het landelijk ge middelde van 235 gulden. Friezen zijn in 2000 het voordeligste uit. Zij betalen bovenop het rijksdeel van de motorrijtuigenbelasting 204 gulden. Zeeland verhoogde de provinciale opcenten drie jaar geleden met ongeveer twintig gulden. De forse verhoging werd doorgevoerd omdat Provinciale Staten automobilisten mee wilden laten betalen aan de aanleg van de Wester- scheldetunnel. berg-eiland midden volgend jaar. Pas in 1975 zijn voor het eerst in de Canadese poolgebieden res tanten van grote zoogdieren ge vonden. Dat gebeurde door de Amerikaanse Mary Dawson op EHesmere-eiland. De belang stelling voor opgravingen in het koude noorden is explosief ge stegen sinds de ontdekking van een nagenoeg gave mammoet in Siberië. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJA^ ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 96,50 Naam: De Skimmia bloeit het hele najaar met rode bloemknoppen en krijgt daarna witte bloempjes. Deze heesterachtige tuin- of terrasplant floreert goed in de schaduw. Een aanwinst voor terras of tuin. Van 12.95 voor Postcode: Telefoon: Koopavond: vrijdag tot 20.45 KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 vAvw.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1