Wervelstorm teistert India Boeing stort met 217 mensen in zee Stoei geprijsd COURAN KORTING A Dodental burgers in oorlog Kosovo lager Korthals ziet weinig in plan spreekrecht voor slachtoffers 4 WEKEN Creatieve kerstactie bij Europa||jin Hïï Duizenden doden en anderhalf miljoen daklozen Russen vallen onverminderd aan dinister België ichermt met legeringscrisis wmmmmmmmmmm Politie pakt «vervallers n Terneuzen FEEST BIJ SCAPINOI ÓP ALLE DAMESSCHOENEN Adoptieproject voor ouderen Hoek zakt verder weg VOOR 16,00 JA, ik wil: Hakkinen prolongeert wereldtitel 15° Wind en regen Wolkenvelden en in de loop van de middag regen. Hooguit 15 graden. 1/rij krachtige tot harde zuidenwind. 242e jaargang no. 258 maandag 1 november 1999 ltsse nummers 1,80 Cycloon treft India INDIA BANGLADESH CalCUlUB. - BURMA o Paradip IRUSSEL - De Belgische mi- lister van Justitie, Verwilghen, i gisteren onverwacht hard uit ie hoek gekomen in reactie op <e Franstalige regeringspartij- tn PS en Ecolo, die kritiek heb- len op zijn wetsvoorstel voor snelrecht voor voetbalvanda len. Hij zei dat hij ontslag neemt als het ontwerp wordt uitgehold en niet tijdig wordt behandeld. "Verwilghen speculeerde zelfs op een regeringscrisis. Zijn voorstel moet in werking treden voor juni 2000 bij het be gin van de EK in Nederland en België. Voetbalvandalen zullen binnen vijf dagen worden be recht. De procedure moet bin nen tien dagen worden afge rond. Advocaten vrezen voor aantasting van de rechten van verdachten. De Franstalige so cialisten en groenen aarzelen daarom. ANP/Belga 'ERNEUZEN -DeTerneuzense olitie heeft met de aanhouding an drie Terneuzense jongens jeventien, achttien en twintig jar) twee gewapende overval- tn en een tasjesroof opgelost. )e drie verdachten zitten vast. h snackbar Op de Dam op de ixelsedam in Terneuzen vond 4 inuari dit jaar een gewapende verval plaats: De 20-jarige 'erneuzenaar, gewapend met en vuistvuurwapen, dwong de ediende in de snackbar de in- oud van de kassa af te geven. Iet het geld op zak liep de over alier naar buiten en stapte ach- ïrop een wachtende bromfiets, estuurd door de 17-jarige Ter- euzenaar. ien identieke gewapende over al vond plaats op 15 april dit lar. Toen was snackbar Serlip- ens aan de Terneuzense Dreb- ■elstraat het doelwit. Ditmaal wong de 18-jarige Terneuze- iaar met een wapen de bediende ;eld af te geven. Hij verdween .chterop bij de 17-jarige. )e20-jarige was ook betrokken iij de tasjesroof op 8 oktober dit lar. In de Van Steenbergenlaan i Terneuzen rukte hij een tas an de schouder van een 69-ja- ge vrouw uit Hoek. e 20-jarige en de 18-jarige zijn orige week dinsdag aangehou- en, de 17-jarige medepleger en dag later. De drie verdach- zijn afgelopen vrijdag voor- deid aan de officier van justi- e in Middelburg, waarna de ichter-commissaris hen in be aring liet stellen. van onze redactie buitenland NEW DELHI - De zwaar ste wervelstorm in India van deze eeuw die in het weekeinde de oostkust van het land trof, heeft mogelijk aan duizenden mensen het leven gekost. Onder de doden zijn vierhon derd opvarenden van veertig vissersboten die zich tijdens de storm op zee bevonden. Red dingsacties worden gehinderd door aanhoudende zware re genval. De wervelstorm is in middels over zijn hoogtepunt heen. Premier Vajpayee zei in New Delhi na een spoedvergadering van het kabinet dat anderhalf miljoen mensen dakloos zijn ge worden. De Indiase regering heeft gevraagd om internatio nale hulp. Het gaat om de zwaarste wervelstorm in India van deze eeuw. De cycloon die in 1977 over de deelstaat Andra Pradesh raasde kostte meer dan tienduizend mensen het leven. Volgens premier Gamang van de deelstaat Orissa zijn vijftien miljoen mensen, de helft van de bevolking, op de een of ander wijze getroffen door het natuur geweld. Het leger is begonnen met hulpverlening. Honderden artsen en ingenieurs, alsmede tweeduizend militairen zijn naar het rampgebied overge bracht. Tijdens de wervelstorm zijn windsnelheden bereikt van 260 kilometerper uur. Gamang uitte zijn afschuw over de verwoes tingen die de storm in zijn deel staat aanrichtte. Van tweehon derdduizend huizen is niets over en grote delen van de kust staan onder water. Vooral de haven stad Paradip moest eraan geloven. Ook het hindoe-bede vaartsoord Puri is zwaar getrof fen. Wegen zijn geblokkeerd en de meeste telefoonverbindingen zijn uitgevallen. Vloedgolven Voorde Indiase kust ontstonden metershoge vloedgolven. Het zeewater drong op sommige plaatsen tot vijftien kilometer het land in. In dezelfde regio stormde het twee weken gele den ook, zij het minder hard. Toen kwamen 150 mensen om het leven en werd voor miljoe nen guldens schade aangericht. Met stokken bewapende plun deraars maakten gisteren mis bruik van de wanorde in Orissa. Zij roofden winkels leeg en gin gen er vandoor met graan, meel en aardappelen. Op sommige plaatsen werden automobilis ten met stokken tot stoppen ge dwongen en beroofd. Volgens de Indiase regering zijn de treinverbindingen inmiddels hersteld. Het leger neemt de luchtverkeersleiding op zich om ook het vliegverkeer op gang te brengen. DPA/RTR Een inwoner van de deelstaat Orissa brengt zijn bezittingen in veiligheid, nadat zijn huis is ondergelopen. van onze redactie buitenland NEW YORK - Een Boeing 767 van Egypt Air met 217 inzitten den is gisterochtend vroeg voor de Amerikaanse oostkust in zee gestort, mogelijk na een ont ploffing aan boord. De meeste passagiers kwamen uit de VS en Egypte. De Amerikaanse kustwacht zegt dat het onwaarschijnlijk is dat iemand de ramp heeft over leefd. Gisteravond was slechts één stoffelijk overschot gebor gen. De vaartuigen die zijn inge zet voor de bergingsoperatie hebben wel kledingstukken, paspoorten, kussens, stoelen en twee deels opgeblazen red dingsvlotten aangetroffen. Bij de zoektocht zijn ook vliegtui gen en helikopters ingezet. Het ongeluk gebeurde een half uur nadat het toestel om 01.20 uur (07.20 uur Nederlandse tijd) was opgestegen van de New- yorkse luchthaven Kennedy Airport. De Boeing had daar een tussenlanding gemaakt op weg van Los Angeles naar Cairo. De Boeing kwam honderd kilo meter ten zuidoosten van het ei land Nantucket in zee terecht. Volgens experts van de lucht vaartautoriteit FAA is het toe stel 'als een steèn' in het water gevallen. FAA-medewerkers in het radarcentrum in Nashua zeiden dat ze hadden gezien hoe het toestel binnen 24 seconden van 33.000 voet hoogte naar 19.000 voet daalde. Dat is zo'n 5800 meter. Bij een normale lan ding daalt een vliegtuig zo'n zeshonderd meter per minuut en bij een noodlanding kan dat op lopen tot 1800 meter per mi nuut. Een daling met een snel heid zoals die bij de EgyptAir- Boeing is waargenomen, duidt volgens deskundigen op een 'heftige gebeurtenis' aan boord, zoals een zware ontploffing. Toen bekend werd dat het toe stel van de radarschermen was verdwenen, ontstonden op de luchthavens van New York en Cairo chaotische taferelen. Fa milieleden en vrienden van de inzittenden verzamelden zich in de hoop op positieve berichten. De Boeing 767 geldt als zeer be- drijfszelcer. Daarom was het op vallend te noemen dat enkele uren na de ramp met de Egypti sche Boeing een toestel van het zelfde type van de Amerikaanse maatschappij Delta Airlines wegens motorproblemen een noodlanding moest maken op de Brusselse luchthaven Zaven- tem. Daarbij deden zich overi gens geen problemen voor. Wat de oorzaak van de ramp be- van onze redactie buitenland PRISTINA - Het aantal burgers dat tijdens de oorlog in Kosovo om het leven is gekomen, zou wel eens veel lager kunnen zijn dan tot nu toe is aangenomen. Een Spaanse arts die in het ge bied heeft gewerkt, zegt in de Advertentie (Advertentie) Geldt niet voor sportschoenen en Vaste Lage Prijs-artikelen. ieldt t/m zondag 7 november 1999. Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Verkrijgbaar in o.a. zwart, donkerblauw, wit, en grijs. Deze aanbieding geldt vanaf 1 novem ber 1999 zolang de voorraad strekt. Sunday Times dat er hooguit 2500 doden zijn gevallen. Het cijfer staat in schril contrast met een opgave van de Ameri kaanse minister van Defensie, CohenDie zei tijdens de NAVO- bombardementen in mei dat honderdduizend Albanese mannen werden vermist en mo gelijk om het leven waren ge bracht. Een maand later stelde het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken dit cijfer bij naar tienduizend.Volgens de Spaanse patholoog Pujol zijn het er nog minder. De arts werd direct na het einde van de NAVO-aanvallen naar Kosovo gestuurd om naar lijken te zoe ken. Hij kreeg destijds te horen dat tienduizenden Kosovo-Al- banezen door de Serviërs waren gedood. Anderhalve maand ge leden kwam hij tot de conclusie dat hij vervroegd zijn koffers kon pakken, zo vertelde hij aan de Britse krant. ,,Op 12 septem ber heb ik mijn mensen bij el kaar geroepen en gezegd: We zijn klaar hier." Volgens de krant kondigen de VN deze maand aan dat het to tale aantal gevonden lichamen nog geen tweeduizend is. Het dagblad voegde er wel aan toe dat een goed beeld nog ont breekt van de situatie. Sommige forensische teams zijn in Koso vo op minder lijken gestuit dan verwacht, anderen zeggen dat het dodental kan stijgen. RTR zie ook pagina 4 Russische troepen hebben in het weekeinde hun offensief in Tsjetsjenië onverminderd voortgezet. Grondtroepen omsin gelden de stad Goedermes en gevechtsvliegtuigen bestookten opnieuw de hoofdstad Grozny. De Europese Unie oe fent ondertussen steeds meer druk uit op Moskou om k-, de gevechten te beëindigen. De Stichting Welzijn voor Ouderen Assenede/Sas van Gent biedt ouderen vanaf begin volgend j aar de mogelijkheid tij de- lijkin een gastgezin te wonen. Het gaat om een oplossing voor ouderen die tijdelijk behoefte hebben aan opvang, bijvoorbeeld om te herstellen van een ziekte of om de wachttijd voor een zorgcentrum te overbruggen. Hoek zakt steeds ver der weg. De Zeeuws- Vlaamse ploeg leed za terdag tegen GVW al de zesde nederlaag (3-0) van het seizoen en staat nu op de laatste plaats in de hoofdklas se B. Kloetinge behaal de een verdienstelijk gelijkspel bij - Bennekom in). radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21,22, 23 en 24 foto Bikas Das/AP treft zeggen zowel de autoritei ten in de VS als Egypt Air een aanslag zo goed als uit te slui ten. EgyptAir wees meteen op het feit dat een Boeing 747 van de Amerikaanse maatschappij TWA op 16 juni 1996 in hetzelf de gebied verongelukte nadat het in de lucht was ontploft. Van dit ongeval is de oorzaak nog steeds niet bekend, maar des kundigen denken dat de brand stoftanks oververhit waren door de warmte uit de aircondi tioners. Een vonk is dan genoeg om een explosie te veroorzaken. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN was Boeing er al in 1980 van op de hoogte dat brandstoftanks te heet kon den worden. Dat zou zijn geble ken bij tests van de militaire versie van de 747. Ook na de ramp met het TWA-toestel lichtte de fabrikant de ver- keersveiligheidsraad NTSB niet in. Een Boeing-woordvoer- der zei dit weekeinde tegen CNN dat het rapport in 1996 'aan de aandacht was ontsnapt'. DPA/RTR/AFP door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie voelt er weinig voor met een wetsvoorstel te komen dat slachtoffers van 'misdrijven het recht geeft in de rechtszaal het woord te voeren. D66 dreig de in het weekeinde zelf een wetsvoorstel in te dienen als hij dat niet zou doen. D66-justitie- specialist Dittrich vindt dat slachtoffers te weinig gehoord worden in het strafproces. Korthals reageerde in het tv- programma Buitenhof in eerste instantie afwijzend. „In zijn al gemeenheid denk ik dat het te ver gaat om slachtoffers altijd het woord te gunnen. Alleen in bepaalde zaken zou je een uit zondering moeten maken." De minister zegde wel toe deze week bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer het voorstel na der te zullen bekijken. Korthals' partijgenoten van de WD zijn evenmin enthousiast over een wettelijk vastgelegd spreekrecht voor slachtoffers. „Mensen kunnen nu al hun ver haal doen tegenover de officier van justitie. Mensen geven in die gesprekken ook vaak aan geen behoefte te hebben aan een gang naar de rechtszaal, omdat ze juist niet met de dader gecon fronteerd willen worden", aldus WD-Kamerlid Niederer. Het CDA omhelst het idee van D66. „Het is goed als het slacht offer echt een positie krijgt in het strafproces", zegt CDA'er Van de Camp. Ook PvdA-justi- tiewoordvoerster Kalsbeek is ingenomen met het voorstel. Zij is gevoelig voor het psycholo gisch effect voor het slachtoffer, als dat tegenover de rechter zijn verhaal kan doen. GPD zie ook pagina 4 (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96.50 Naam: (Advertentie) Van 1 november t/m 18 december illp'dt EuropaTuin een geweldige kerstactie met geweldige prijzen! Haal bij EuropaTuin de gratis Styropór-kerstbal en doe mee. Gebruik uw fantasie en creativiteit en versier deze kerstbal zo mooi mogelijk. Hang de zelfgemaakte kerstbal in onze grote'MMtéifimumboom en maak kans op een van de véle prijzen. GOES. NIEUWE RIIKSWEG 20. 0113-215595, RENESSE, LAONE 20. 01114610311 OOSTBURG. NIEUVEITWE6 56.0117-452229 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 7132 000002 pagina 13 ii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1