Hard oordeel over zorg Arduin Van Vollenhoven zwaait Paars lof toe Jeugd negeert spoorbomen Ombudsman tikt politie op vingers KBO wil over dijken blijven fietsen Bouw tunnel levert veiligheidsles op Verhoudingen volgens inspectie ernstig verstoord Buxus gestolen Zwerver moet wijken voor hoog bezoek Toeristentol losse flodder Auto Huren? p) MM© POPPE VERHUUR zeeuwse almanak Voer J door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) wil de zeedij ken in Zeeland open houden voor fiet sers en wandelaars. De KBO Zeeland maakte dat deze week bekend op een algemene vergadering in Kloosterzande. De ouderenbond is het niet eens met milieuverenigingen die de dijken vrij van mensen willen zien, ter bescherming van de vogelstand. KBO-voorzitter H. Remijn-De Badts kaart de kwestie vandaag, donderdag, aan in het Provinciaal Overlegorgaan Samenwerkingsverband Ouderen Zee land (POSO). Zij zegt dat met name de senioren de dupe zijn wanneer de dij ken verboden terrein worden. „Oude ren hebben beweging nodig maar kun nen dit het beste doen op plaatsen waar dat veilig kan. Wij constateren dat deze dijken bij uitstek worden gebruikt door ouderen, daar kan veilig worden ge fietst en gewandeld in een mooie omge ving." Milieugroeperingen dringen bij de be heerders aan op mensenvrije dij ken zo dat vogels niet worden gestoord. De KBO wil het probleem via het Klaver blad onder de aandacht brengen bij de waterschappen en Rijkswaterstaat. Remijn: „Het is onze bedoeling dat er een brief uitgaat namens alle bonden samen. Het zou jammer zijn als oude ren om deze redenen de toegang tot de dijken wordt ontzegd." door Richard Hoving en Arjan van Westen GOES - De Inspectie voor de Gezondheidszorg maakt zich grote zorgen over de verstoorde verhoudingen binnen de Ar duin-vestigingen in Goes en Zierikzee. Op beide locaties dreigt de zorg voor verstande lijk gehandicapten in het nauw Ie komen. De vakbond Nu'91 vindt het oordeel van de inspec tie vernietigend en eist het ver trek van directeur P. van den Beemt. Volgens de Inspectie voor de Ge zondheidszorg is 'de bodem be reikt aan wat een verantwoorde sfeer van zorg kan worden ge noemd'. De communicatie tus sen ouders van bewoners, mede werkers en directie van de Zeeuwse stichting voor gehan dicapten Arduin is ernstig ver stoord. De oorzaak ligt in de fu sie van de stichting Huize Den I (Goes, Zierikzee) met Ar duin in januari 1998, de invoe ring van een nieuw zorgmodel en de slechte voorlichting hier over door de directie van Ar duin. Tekort gedaan De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft op verzoek van een groep verontruste ouders de zorg en sfeer op de locaties van Huize Den Berg onderzocht. In een voorlopig onderzoeksver slag stelt de inspectie dat ouders en personeel zich door de direc tie en het management van Ar duin tekort voelen gedaan. De noodzaak tot verandering GOES - Bij een winkel aan de Paardenmarkt in Yerseke is dinsdagnacht een buxusboom- pje met pot gestolen. Deze wa len samen 275 gulden waard. Van een 22-jarige Goesenaar werd woensdag op de Grote Markt een gsm ter waarde van 500 gulden gestolen. Advertentie in onze Brasserie vandaag vanaf 17.00 uur vegetarische verrassing vrijdag 29 oktober 16.00 - 17.00 uur Yasmina Alias presenteert haar nieuwe boek 'De witte was' i.s.m. het Centrum voor internationale samenwerking (COS) vrijdag en zaterdag dc gehele dag Verkiezing van het boek van het jaar breng uw stem uit in het stemnókje'in De Drvkkcry zaterdag 30 oktober 13.30 - 14.30 uur Guus Kuijer signeert zijn nieuwe kinderboek 'Voor altijd, amen' (het leven is ingewikkeld voor een meisje van 1 1 14.30- 16.30 uur de jazz-formatie Fee-Fi-Fo-Fuml dinsdag 2 november 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek de dichter Jean Pierre Rawie liefde in de poëzie kaarten bij De Drvkkerv 0118 - 8S6870 wordt in hun ogen te sterk bena drukt. De invoering van een nieuwe manier van werken met ver standelijk gehandicapten ('mo del-Arduin') leidt tot onrust on der ouders en personeel. De voorlichting over de verande ringen is tekortgeschoten, stelt de inspectie vast. De sfeer in de Arduin-vestiging in Goes wordt als 'grimmig' omschreven. Op de locatie in Zierikzee, waar al met het 'model Arduin' wordt gewerkt, is de onvrede minder groot. Een groep verontruste ouders van verstandelijk ge handicapten stuurde half sep tember een brief aan de Tweede Kamer en staatssecretaris Vlie- genthart (Volksgezondheid) over wantoestanden bij Arduin. In deze brief werd ook melding gemaakt van een tekort aan des kundig personeel. De inspectie heeft hiervoor geen bewijzen gevonden. „In absolute zin zijn er met betrekking tot de signa len geen bevindingen die tekort komingen in de kwalitatieve personele samenstelling sta ven." In het voorlopige onder zoeksrapport worden geen aan bevelingen gedaan om de problemen op te lossen. Die vol gen in het definitieve rapport dat binnenkort verschijnt. De vakbond voor verpleegkundi- genNu'91 wacht de aanbevelin gen niet af en eist nu al het ver trek van Arduin-directeur P. van den Beemt. Op een bijeen komst in Goes stemden de leden van Nu'91 woensdagavond unaniem in met deze eis. De groep verontruste ouders drong eerder al aan op het vertrek van Van Den Beemt. M. van Erp van Nu'91 vindt de gebrekkige communicatie die de inspectie aantoont het meest verontrustende. „Als er niet meer naar het personeel op de werkvloer wordt geluisterd, dan is de zorg direct in gevaar." Voor Van Erp is duidelijk dat Van de Beemt en de rest van het management hebben gefaald. Arduin-directeur -Van den Bee mt wilde gisteravond niet rea geren op de eis van Nu'91. Het rapport van de inspectie geeft volgens hem duidelijk aan dat de zorg kan worden verbeterd in Huize Den Berg. „Maar dat is nou net de reden waarom het model-Arduin wordt inge voerd." De Arduin-directeur erkent dat de fusie tussen Den Berg en Ar duin slecht is voorbereid. De conclusie over het inzetten van ongekwalificeerd personeel noemt hij duidelijk. „Dat ge beurt dus niet." Pieter van Vollenhoven, directeur A Raas van Basco/Opus en directeur B. Baert van Basco bekijken de lichtgevende installatie op een muur van Kunsthuis Willem3. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De twee paarse kabinetten zijn de redders van monumenten in Nederland. Zij hebben een halt toegeroepen aan vijftien jaar beknotten op subsidies voor restauraties van monumentale panden. Daar heeft in elk geval het Vlissingse monument de Willem3 profijt van gehad. Dat zei mr. Pieter van Vollenho ven als voorzitter van de stich ting Nationaal Restauratie fonds woensdag bij de opening van het Kunsthuis in de Oranje straat in Vlissingen. Met een druk op een knop zette Van Vol lenhoven een lichtgevende in stallatie van beeldend kunste naar Leonardo Mosso uit Italië in werking. Daarmee is Vlissin gen acht wooneenheden en ate liers voor kunstenaars rijker-. In het Kunsthuis Willem3 huist verder de Zeeuwse Komedie, die er het eigen theater Vestzak99 in heeft gekregen; ook zijn er gale ries, is er een werkplek voor het Bureau Beeldende Kunst en heeft de Kunstuitleen Vlissin gen er een onderkomen. Honderd vijf tig jaar geleden werd de Willem III als kazerne gebouwd. Het raakte zijn mili taire functie kwijt en stilaan dreigde het gebouw te verpau peren. De gemeente verkocht de kazerne aan Basco/Opus-Civi- tatis, waarna het pand met fi nanciële steun van onder meer het Nationaal Restauratiefonds werd omgetoverd tot Kunst huis. Van Vollenhoven haalde bij de opening aan dat toen hij in 1986 voorzitter van het Restauratie Fonds werd, de stichting een te kort had van 1,4 miljard gulden. Er moest worden ingegrepen door geld efficiënter te beheren. Dat lukte gedeeltelijk door pri vatisering. „Maar daar zit wel een valselijk trekje aan", vulde Van Vollenhoven aan. De subsi die voor eigenaren, die lange tijd zestig procent was geweest, werd gehalveerd. De andere dertig procent werd door de stichting als lening met een lage rente afgegeven. Vermogen De stichting Nationaal Restau ratiefonds overtuigde ook mi nister Zalm van Financiën van Paars I en II dat restaureren lo nend kon zijn. Uit die hoek kwam steun. Het tekoxi; is terug gebracht tot 320 miljoen gul den. „Vandaar dat ik zeg dat Paars in feite onze monumenten gered heeft." Intussen heeft de stichting een eigen vermogen opgebouwd dat het Revolving Fund wordt genoemd en dat 120 miljoen gulden groot is. „Dat bedrag zetten we weer in voor, sinds 1990, zo'n tweehonderd extra restauraties. Niet als sub sidie, maar als lening tegen een gunstige rente. Dan krijgen we weergeld." In Vlissingen wonen veel moe dige mensen, stelde Van Vollen hoven. „Want die 1,1 miljoen die wij hebben verstrekt, is en blijft een lening die weliswaar tegen een lage rente, maar nog wel door eigenaar Basco terugbe taald moet worden." De totale investeringskosten voor de Willem3 bedroegen 3,3 miljoen gulden, legde wethou der L.C. Poppe-de Looff (cul tuur) uit. Basco moest op de kapitaalmarkt geld lenen en de gemeente legde ruim zes ton bij „Door enkele andere bijdragen ging er nog eens een miljoen vanaf', zei Poppe-de Looff. Zij wees erop dat er nogal eens wordt beweerd dat Vlissingen niet zuinig is op haar monumen ten. „Maar dat zijn we wel: dit is maar weer eens het bewijs." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen wilde zich woensdag van zijn mooiste zijde laten zien. Mr. Pieter van Vollenhoven kwam de opening van het Kunsthuis de Willem3 verrichten. Over het hele traject ging de bezem. Of het nu hondenpoep of on kruid was, alles moest weg. De schoonmaakdienst ging grondig te werk. Het gras van de Groene Boulevard werd de dag ervoor nog ambachtelijk kortgeknipt. Vanaf de lan dingsplaats van de helikopter op het KSG-terrein tot de plaats van bestemming de Willem3, het werd met de dag ordent elijker. Tot de sectie afvalverwijde ring plotseling ontdekte dat een bekende Vlissingse zwer ver zich riant had geïnstal leerd voor de Oranjemolen aan de Groene Boulevard. Juist daar waar Van Vollenho- vens auto zou passeren. Het hoogwaardig bezoek moest een vrije blik mogen werpen op de monumentale Oranje molen. Zo had de organisatie voorzien. Vandaar dat even voor Van Vollenhovens komst ook de dakloze met zachte hand werd verwijderd. Maar hij wilde niet, hij had het naar zijn zin bij de molen waar hij nog we ken wilde blijven. Maar woensdag mocht dat even niet. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij grote projec ten zoals de Westerscheldetun- nel moeten veiligheidsmaatre gelen direct in de ontwerpfase worden meegenomen. Die les heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken getrokken uit de veiligheidsdiscussie die al weer een paar jaar geleden ont stond over de Westerschelde- tunnel. Het 'veiligheidsdenken' bij de Westerscheldetunnel is, ver klaarde staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken woensdag in de Tweede Kamer, 'vrij laat een rol gaan spelen'. „En dat is niet goed geweest", stelde hij. „Het ontwerp was al vrijwel klaar, toen bleek dat de vluchtgangen te ver uit elkaar lagen." door Jacques Cats MIDDELBURG - De jeugd negeert massaal gesloten spoorbomen en rode lichten ter aankondiging van een na derende trein. Een controle bij de spoorwegovergang in Middelburg leverde woens dag 91 verbalen op. „Het is dweilen met de kraan open", verzucht brigadier Peet Smit van de spoorwegpolitie. „Ze doen maar een houtje." Er ontstonden tijdens de ac tie in samenwerking met het Zeeuwse korps extra gevaar lijke situaties. De bemanning van een aan de ene kant van de spoorbomen opgestelde onopvallende politiewagen signaleerde bromfietsers en fietsers, die in de fout gingen. Aan de andere zijde stond een wel duidelijk als surveil lancewagen herkenbare auto klaar om de overtreders op te vangen. Om aan een bekeuring te ont komen maakten sommige fietsers en bromfietsers rechtsomkeert, midden op de gesloten overgang en in het zicht van een naderende trein. Volgens brigadier Smit wordt de snelheid waarmee treinen bij de overgang kun nen komen, onderschat. De meeste overtredingen vinden plaats bij de grote steden en bij overgangen waarvan veel scholieren gebruik maken. Smit noemt het extra zorg wekkend dat de scholieren jongere kinderen die nog maar net alleen naar school gaan en weinig inzicht in het verkeer hebben meetrekken in hun gevaarlijke gedragin gen. Machinisten De overtreders staan er abso luut niet bij stil hoezeer zij met het negeren van rode lichten en spoorbomen trein bestuurders de stuipen op het lijf kunnen jagen. Smit: „Zo'n man krijgt de schrik van zijn leven. Hij zit in een stuk ijzer dat bij een snelheid van 120 km per uur pas na vijf- tot zevenhonderd meter tot stilstand komt. Als er iets ergs gebeurt moeten sommi ge machinisten weken van een trein af omdat ze hun werk niet meer aandurven'. De spoorwegpolitie gaat in samenwerking met de Zeeuwse collega's twee tot drie keer per maand langs de Zeeuwse lijn controleren. Wanneer de indruk bestaat dat veel leerlingen van een bepaalde school tot de over treders behoren, worden daar voorlichtingsbijeen komsten georganiseerd. MIDDELBURG - De opmerkingen van de landelijke CDA-voorzit ter M. van Rij over de invoering van toeristentol op de Zeeuwse we gen is geen partijstandpunt. Dat heeft Van Rij tegen de vice-fractievoorzitter van het CDA in de Staten van Zeeland gezegd. De voorzitter stelde onlangs op een par tijbijeenkomst in Vlissingen dat Zeeland toeristen moet latenbeta- len voor het gebruik van de wegen. De Statenfractie zag niets in het plan en vroeg om opheldering. Volgens vice-fractievoorzitter J. Ramondt heeft de partijvoorzitter gezegd dat hij zijn opmerkingen op persoonlijke titel heeft gedaan en dat ze niet meer waren dan een 'losse flodder'Voor de Statenfractie is de kou uit de lucht na de tele fonische uitleg van Van Rij. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Nationale Ombudsman heeft de politie in Terneuzen op de vingers getikt. De politie heeft te weinig ge daan voor een Terneuzenaar die al jaren een conflict heeft met zijn buurman. Een klacht van de Terneuzenaar over dezelfde zaak is volgens de ombudsman veel te lang bij de regiopolitie blijven liggen. De Terneuzense politie heeft volgens de ombudsman ten on rechte geen sporenonderzoek ingesteld, nadat de Terneuze naar aangifte had gedaan van vernielingen aan onder meer zijn huis en een van zijn auto's. De politie heeft wel onderzoek ingesteld nadat de Terneuze naar (die een autosloperij heeft) aangifte had gedaan van be dreiging door zij n buurmanDie zou hem met de dood hebben be dreigd. Dat het onderzoek niets opleverde, kan de politie onmo gelijk worden verweten, vindt de ombudsman. Het was het woord van de bedreigde Terneu zenaar tegen de ontkenning van zijn buurman. Klacht Vóór de Terneuzenaar zijn toe vlucht zocht tot de Nationale Ombudsman, diende hij eerst een klacht in bij de politie Zee land. De klacht had dezelfde strekking als die bij de Ombuds man: 'de politie onderneemt te weinig'. Acht maanden heeft de Terneuzenaar moeten wachten op het antwoord, waarin hij overigens in het gelijk werd ge steld. De ombudsman vindt het onbehoorlijk dat iemand zo lang op een reactie moet wach ten. De regiopolitie moet haar klachtenregeling zo aanpassen dat dit niet meer voorkomt, vindt de ombudsman. (Advertentie) U huurt al een Audi A3 vanaf ƒ99,- per dag (incl. b.t.w. en 100 km. vrij) Tel.: 0118 424050 Tegen behoorlijke extra kosten, ruim 150 miljoen gulden, is toen besloten om de 250 meter vluchtgangen te maken in plaats van om de 500 meter. De vluchtgangen komen tussen de twee kokers van de tunnel, waardoor mensen bij een cala miteit naar een veilige koker kunnen lopen. De ministeries van Binnenland se Zaken en Verkeer en Water staat hebben deze vrij dure les ter harte genomen, aldus De Vries. Of en welke veiligheids maatregelen noodzakelijk zijn, wordt bij grote projecten voort aan direct in de ontwerpfase meegenomen. En het Centrum voor Ondergronds Bouwen is gewaagd veiligheidsnormen op te stellen voor ondergrondse parkeergarages en winkelcen tra. Die Schouwse staat niet be kend om haar kookkunsten. Haar paHrier eet de door haar verzorgde maaltijden alleen op als hij zeker weet dat alle ingrediënten uit blik komen. Dat leidde onlangs nog tot huiselijke spanningen toen ze het dappere besluithad ge nomen om wat prei xiit de moestuin te halen. De prei was tijdelijk apart gelegd in de schuur. Precies één dag, loant daarna had haar part ner de groente argwanend weggegooid. Verse groenten komen immers zelden voor op hun menukaart. Bij de Chinees en snack- kraam om de hoek is ze vaste klant: bij de groentenman is ze een onbekende. Onlangs kwam daar echter verande ring in. Trots stapte ze op haar werk binnen met een flinke hoeveelheid andijvie en enkele kroppen sla. Tij dens de lunchpauze had ze op de weekmarkt haar slag ge slagen- De collega's keken verrast op. Zou ze eindelijk aan het koken slaan? Drong eindelijk het besef door dat verse groenten goed zijn voor de gezondheid? „Nee, hoor", hielp ze haar collega's uit de droom. „Het is voor de kippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 9