Japan ruziet over ouderenzorg Liefdesverdriet dreef Rex Gildo de dood in Betogers blijven Jiang Zemin achtervolgen Serviërs werpen blokkade op in Kosovo buitenland donderdag 28 oktober 1999 Twistpunt is financiering door 40-plussers of iedereen Rusland vuurt raketten af op Grozny Gele Rijders in Orahovac kunnen worden afgelost van onze redactie buitenland Hof VS verbiedt voorlopig elektrische stoel in Florida Vandaag MANFIELD Progressie in Grieks-Turkse relatie THESSALONIKI - De Turkse minister van Buitenlandse Za ken Cem heeft gisteren gezegd dat de betrekkingen tussen zijn land en Griekenland zich lijken te normaliseren. Cem deed zijn uitspraak na een ontmoeting met zijn Griekse ambgenoot Papandreou. De twee ministers spraken met elkaar over de resultaten van wederzijdse gesprekken over toerisme, milieu, cultuur, mis daad en handel. Ook Papandreou meldde vooruitgang in de Grieks-Turkse relatie. Tijdens de gesprekken werd niet gepraat over gevoelige on derwerpen als Cyprus en de verdeling van de rechten op de Egeïsche zee. RTR/DPA Bangemann adviseur Telefonica MADRID - De voormalige Eurocommissaris Bangemann treedt in juli toe tot de raad van bestuur van het Spaanse tele- comconcern Telefonica, zo bevestigde Telefonica gisteren. Bangemann is inmiddels, na drie maanden uitstel, begonnen met zijn omstreden adviseurswerk voor het telecombedrijf Bangemann maakte eind juni bekend zijn post in Brussel te verruilen voor een functie bij Telefonica. Dat veroorzaakte veel commotie omdat de Duitser als Eurocommissaris voor Industrie veel gevoelige informatie Inreeg over de telecomsec- tor. De EU-lidstaten besloten hem ter verantwoording te roe pen voor het Europees gerechtshof. Bangemann zou al eind juli naar Madrid gaan, maar zijn ver trek werd een paar keer uitgesteld. Dat leidde tot speculaties dat Telefonica van hem afwilde. DPA/AFP/ANP Indonesië onderzoekt palmolie JAKARTA - De Indonesische autoriteiten stellen een onder zoek in naar de vervuiling van palmolie met diesel. Dat heeft een woordvoerder van de haven van het Sumatraanse Bela- wan gisteren verklaard. Aanleiding zijn drie scheepsladingen ruwe palmolie uit de In donesische havenstad in oktober die verontreinigd bleken te zijn met diesel. Het is volgens Indonesische handelaren nog volstrekt onduidelijk hoe de diesel in de palmolie terecht is gekomen. Sommigen vermoeden dat vuile opslagtanks de oorzaak zijn. Anderen denken eerder aan sabotage. Nederland maakte eerder deze week bekend dat de controle op partijen ruwe palmolie uit Indonesië wordt geïntensi veerd. ANP/RTR Pausreis naar Irak uitgesteld VATICAAN-STAD - De reis van paus Johannes Paulus II naar Irak wordt uitgesteld tot begin volgend jaar, zo heeft patri arch Raphael Bidawid gisteren tegenover het Vaticaanse persbureau Fides verklaard. Eerder had Bidawid, hoofd van de Chaldese Kerk in Irak, ge zegd dat de paus van 2 tot 5 december een bezoek aan Irak zou brengen. De paus wil in het kader van de viering van het jaar 2000 een bezoek brengen aan Ur, de geboorteplaats van Abra ham, en andere bijbelse plaatsen in het Midden-Oosten. Iraakse dissidenten riepen de paus in september op niet naar Irak te gaan. Ook de Verenigde Staten en Groot-Brittannië lieten hun afkeuring blijken. AFP Schutters doden maffiabaas ROME - Onbekende schutters hebben dinsdag maffiabaas Antonio Ranieri doodgeschoten, één van de bazen van de Na- politaanse Camorra. Dit heeft de Italiaanse politie gisteren bekendgemaakt. De moordenaars van de 42-jarige Ranieri lieten op de plaats vanhet misdrijf twee kalasjnikov-aanvals- geweren achter. Twee van Ranieri's metgezellen raakten lichtgewond bij de schietpartij. De politie vermoedt dat de aanslag een afrekening binnen de maffia is. AFP door Hester van Nunen I0KIO - De drie coalitiepartij en in Japan zijn verwikkeld in een felle discussie over een na- tjonaal zorgstelsel voor ouderen ilatin april 2000 moet beginnen. De tijd dringt. Morgen moet de legering het wetsvoorstel klaar hebben. Dan begint het parle- pient aan de najaarszitting. De coalitiegenoten kunnen het niet eens worden over de finan ciering van het nieuwe systeem dat voorziet in het opzetten van .verzorgingshuizen, centra voor dagopvang en revalidatie als mede de thuiszorg voor ouderen die zelfstandig of bij him kinde ren wonen. De kosten hiervan bedragen 8,5 miljard gulden. Dat bedrag stijgt in de toekomst nog verder. De Japanse bevol- VLADIKAVKAZ - Rusland heeft gisteren vanaf een basis in de buurrepubliek Noord-Osse- lië twee grond-grondraketten afgevuurd op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Dat meldde een militair in de Noord-Osseti- <che hoofdstad Vladikavkaz op voorwaarde dat hij anoniem zou blijven. Uit Tsjetsjeense bronnen ver luidde dat in totaal zes raketten insloegen in Grozny en dat daardoor 112 doden en 220 ge- sonden vielen. Een van de doel witten was een olieraffinaderij in het industriegebied in het westen van de hoofdstad. Daar door ontstond een brand die Grozny in zwarte rook hulde. Een van de andere zes raketten zou zijn neergekomen bij het huis van verzetsleider Basajev en een ander bij de woning van de weduwe van ex-president Doedajev. Russische militairen en pant servoertuigen komen steeds dichter bij Grozny. Er waren ar tilleriebeschietingen in de berg plaats Bamoet. Ook omsingel den deRussen Goedermes, de op één na grootste stad van Tsje tsjenië, dertig kilometer ten oosten van Grozny. AFP/RTR king is de snelst vergrijzende ter wereld. Over vijftig jaar is één op de drie Japanners ouder dan 65. De 65-plussers worden bo vendien steeds ouder. Volgens cijfers van het ministerie van Volksgezondheid en Welzijn be reiken mannen een gemiddelde leeftijd van 77 jaar en vrouwen van 83. Daarmee kent Japan de hoogste levensverwachting ter wereld. Tegelijkertijd krijgen Japanse vrouwen minder kin deren, vorig jaar gemiddeld 1,38. Minder werkenden zullen dus de zorg voor een groeiend aantal ouderen moeten betalen. Vanaf veertig De grootste regeringspartij, de Liberaal Democratische Partij (LDP), en de kleinere Nieuwe Komeito (een boeddhistische partij) willen de kosten van het nieuwe zorgstelsel verhalen op de werkenden van veertig jaar en ouder. Zij zullen het snelst van de voorzieningen profite ren, zo stellen deze partijen. De Liberale Partij (LP) vindt echter dat het geld uit de belastingop brengsten moet komen. Volgens de coalitiegenoot moet iedereen meebetalen omdat uiteindelijk iedereen profiteert. De LP wil voorkomen dat een bepaalde generatie voor de kosten moet opdraaien. Juist deze generatie ziet nu de eigen pensioenen in gevaar komen vanwege de eco nomische recessie. Hoewel het de bedoeling was dat de Japanners dit najaar al zouden meebetalen aan de ou derenzorg, hebben de coalitie partijen eerder deze week beslo ten om dat voorlopig uit te stellen, voor een periode van maximaal een jaar. De regeringspartners konden wel overeenstemming bereiken over een financiële vergoeding voor gezinnen die thuis bejaar de familieleden verzorgen. In Japan is het heel gebruikelijk dat ouderen bij familie in huis wonen. Nu woont 52 procent van de 65-plussers bij een van de kinderen, meestal bij de oudste zoon. Maar volgens het ministe rie van volksgezondheid en wel zijn daalt dat aantal gestaag. Bedlegerige ouderen worden hoofdzakelijk verzorgd door vrouwelijke familieleden. Van deze verzorgsters is iets meer dan de helft zelf rond de zestig jaar. GPD van onze redactie buitenland LISSABON - De Chinese president Jiang Zemin is tijdens zijn bezoek aan Portugal in Lissabon geconfronteerd met driehonderd betogers die een vrij Tibet eisten en stelden dat China de mensenrechten moet naleven naleven. Jiang Zemin sloot zijn tweedaags bezoek aan Portugal gisteren af. Hij bracht naast Lissabon ook een bezoek aan Porto. Volgens de Portugese radio had de mensenrechtenorganisatie Amnesty In ternationaal tot de demonstratie in Lissa bon opgeroepen. De deelnemers hadden toestemming gekregen om naar het stad huis te gaan, waar Jiang Zemin werd ont vangen. Maar de politie hield hen toch tegen en zorgde ervoor dat ze enkele honderden meters van het gebouw bleven. Het bezoek van Jiang Zemin stond vooral in het teken van de teruggave van de Portugese enclave Macao op 20 december. Tijdens een staatsbanket zei de president dat de over dracht een belangrijke stap is voor de 'her eniging van China'. Peking maakt er geen geheim van hetzelfde te beogen met Taiwan, het land dat in feite onafhankelijk is maar door China wordt beschouwd als opstandi ge provincie. De Chinese president was voordat hij naar Portugal kwam in Groot-Brittannië en Frankrijk. Ook daar werd hij steeds achter volgd door mensen die tegen het Chinese mensenrechtenbeleid demonstreerden. Gisteravond vertrok hij naar Marokko. DPA/AFP De Chinese president Jiang Zemin kijkt in Porto uit over de Douro-rivier, die de stad in tweeën deelt. foto Gael Cornier/AP door Paul Koopman BRUSSEL - Als Russische troe pen eind november nog steeds geen toegang hebben gekregen tot de Kosovaarse stad Oraho vac, mogen de Gele Rijders die daar sinds juni de orde handha ven gewoon door andere Neder landse eenheden worden afgelost. Secretaris-generaal Robertson van de NAVO deed gisteravond deze toezegging tij dens een onderhoud met minis ter Van Aartsen van Buiten landse Zaken. Volgens Van Aartsen is er nog geen enkel teken dat het verzet van de plaatselijke bevolking 'egen de komst van de Russen begint te breken. Kosovo-Alba- nezen blokkeren al maanden lang de toegangswegen naar Orahovac, omdat zij de Russi sche vredestroepen zien als handlangers van Servië. „Als er geen verandering in de situatie is gekomen, dan begin nen we eind november met het vervangen van onze troepen daar"aldus Van Aartsen gister avond. Nederland verwacht geen problemen met de plaatse lijke bevolking als eenheden van de Gele Rijders afreizen voor het kerstverlof. In novem ber hebben de meesten van de vijfhonderd militairen er zes maanden in Kosovo opzitten. GPD (Advertentie) Kunst- en Antiek VEILING 28 oktober, aanvang 13.30 uur I n_fl iiiiiiiiii|ll|iiiiniiii Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74. Middelburg Tel. 0118-650680 LES AK - Zo'n driehonderd Ser viërs hebben gisteren met boomstronken, auto's en bussen een wegblokkade opgeworpen op een snelweg bij Lesak, 38 ki lometer ten noorden van het door etnische spanningen be heerste Kosovska Mitrovica. Ze eisten dat de vredesmacht KFOR twee Serviërs opspoort die een dag eerder in Kosovska Mitrovica zijn verdwenen. „Niemand doet iets om ze te vin den", verklaarde een Serviër uit het nabijgelegen stadje Lepose- vic. „Het laatste wat we hebben gehoord is dat ze nog leven, maar we weten niet waar ze zijn." De VN-politiecomman- dant in Leposevic overlegde gis teren met de protestleiders, maar de blokkade is nog niet op geheven. De Serviërs vrezen dat op wraak beluste etnische Alba nezen de twee Serviërs hebben ontvoerd. Kolonne Ook andere Serviërs worden in Kosovo vermist. De vluchtelin gen, verdwenen gisteren na een aanval door Albanezen op de kolonne waarin zij reden in Pee in het westen van de provincie. Dat maakte een woordvoerder van de VN-vluchtelingenorga- nisatie Unhcr bekend. Het konvooi van vier bussen en 21 auto's werd door de Unhcr begeleid. Volgens de woord voerder worden drie tot acht Serviërs vermist. De kolonne uit Orahovac was op weg naar Montenegro, dat samen met Servië de Federatieve Repu bliek Joegoslavië vormt. De Al banezen staken volgens de Unh- cr-woord'voerder zeker vijftien voertuigen in brand. Een andere medewerker van Unhcr zei dat 117 vluchtelingen na het incident alsnog naar Montenegro zijn gebracht. 35 Anderen hebben onderdak ge vonden op een politiepost in Pee. Geen van hen liep ernstige verwondingen op. AP/RTR van onze redactie buitenland TALLAHASSEE - Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft de staat Florida tot nader order verboden gebruik te maken van de elektrische stoel. Het hof wil laten onderzoeken of terecht stelling door elektrocutie, zoals dat in Florida gebeurt, geen schending betekent van een ver bod op wrede en ongebruikelij ke bestraffing. De uitspraak volgt vier maan den nadat zich bij de laatste te rechtstelling in Florida, van Allen Lee 'Tiny' Davids, onre gelmatigheden hadden voorge daan. Davis, die werd terecht gesteld voor de moord op een zwangere vrouw en haar twee jonge dochters in 1982, kreeg op de elektrische stoel een bloed neus en is mogelijk gedeeltelijk gestikt door een leren masker dat hem voor de terechtstelling was voorgebonden. Advocaten van terdoodveroordeelde gede tineerden hebben foto's van de bloederige executie verspreid in Dief eist twee ton voor videobanden Michael Jackson LOS ANGELES - Een man die videobanden heeft gestolen waarop popzanger Michael Jackson met zijn twee kinderen speelt, eist honderdduizend dollar (ruim twee ton) losgeld. Volgens Jacksons woordvoerder probeert de man de banden ook aan Amerikaanse boulevard bladen te verkopen. De banden werden in juli gesto len uit een hotelkamer in Parijs waar de zanger met zijn kinde ren vakantie hield. Op de ban den is te zien hoe hij op zijn landgoed in Californië en op het terrein van Disneyland bij Pa rijs met zijn kinderen, de 2-jari- ge Prince Michael Jackson Junior, en de 1-jarige Paris-Mi chael Katherine Jackson, speelt. De zanger werd pas en kele dagen geleden geïnfor meerd over de diefstal, toen op zijn kantoor met een telefoontje een losgeld werd geëist. Eerder deze maand maakten de zanger en zijn tweede vrouw, de vroegere verpleegster Debbie Rowe, bekend dat zij na drie jaar huwelijk hadden besloten uit elkaar te gaan. De partijen zijn het nog niet eens geworden over de voorwaarden voor de scheiding, maar waarschijnlijk krijgt Jackson de voogdij over zijn twee kinderen en kan Rowe veel geld tegemoet zien. RTR een poging hun cliënten een der gelijk lot te besparen. De afgelo pen jaren is het ook tweemaal gebeurd dat er tijdens een exe cutie vlammen opschoten van achter het masker van de ver oordeelde. De uitspraak van het hof bete kent uitstel van executie voor Anthony Bryan, die gisteren ter dood zou worden gebracht. Florida is één van slechts vier Amerikaanse staten waar de doodstraf nog door de elektro cutie wordt uitgevoerd. AP (Advertentie) Aanraken toegestaan Kijk wat er gebeurt als u de BeoCenter 9300 met een vinger beroert. Kies daarbij actieve luidsprekers zoals de BeoLab 4000, Samen met de BeoCenter 9300 een perfecte combinatie. 3 jaar garantie BANG OLUFSEN AXEL Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7 TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VLISS1NGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 OOIT KIEST U VOOR MOOIST (Advertentie) VAN 239,95 V00R179.95* VAN 219,95V0DR179,95 VAN 181,95 VOOR 149,95 VAN 1)9,95 VOOR 129,95* -iC CD "IN DIVERSE KLEUREN Ste VERKRIJGBAAR v VERKOOPINFORMATIE 1)3-523 «1 44 Servische vrouwen lopen af op de barricade bij Leposevic. foto Visar Kryeziu/AP door Harrie Cremers MÜNCHEN - Rex Gildo, die zaterdag avond van de tweede verdieping van een apartement in München sprong, heeft zijn zelfmoordpoging met de dood moeten bekopen. Dinsdagavond over leed de populaire Duitse schlagerzan ger op 60-jarige leeftijd in een zieken huis in München, nadat hij niet meer uit een coma was gekomen. Rond de dood van Gildo doen inmiddels in Duitsland de meest wilde verhalen de ronde. Zo zou de zanger, die er steeds perfect uitzag ('Sexy Rexy'), al lang niet meer tevreden zijn geweest over zijn uiterlijk en ook niet met zijn leef tijd. Voor Gildo een uiterst belangrijk gegeven in zijn leven. Intimi weten echter ook dat de zanger al geruime tijd veel liefdesverdriet had. Over de relatie met zijn jongere vriend Alexander. Bij hem was Gildo afgelo pen zaterdagavond op bezoek. Alexan der was het ook, die alarm sloeg bij de eerste hulp van het ziekenhuis toen Gil do zich opsloot in een van de kamers. Niet alleen in Duitsland, maar ook bij zijn aanhang in de Benelux was Rex Gildo erg populair. De als Ludwig Alexander Hirtreiter in München gebo ren zanger, entertainer en filmster was in Nederland 25 jaar cle finalester tij dens het Duitse Schlagerfestival in Kerkrade. Hoewel beslist nog andere artiesten zo'n finaleplaats voor zich hadden kunnen opeisen, deed niemand dat. Rex was voor zijn collega's 'ai mabel en een te lieve jongen'. Fiesta Mexicana. Marie der letzte Tanz ist nur für dich, Der letzte Sirtaki wa ren slechts drie van de tientallen kas krakers die Gildo in zijn bijna 40-jarige carrière steeds en bij elk optreden moest zingen. Aangeslagen Dennie Christian, organisator van het schlagerfestival in Kerkrade, was gis teren aangeslagen over de dood van Gildo. „Wat hebben ze Rex toch aange daan met al die negatieve berichten over bijvoorbeeld zijn drankzucht. Hij was een kei van een zanger." Met slechts een handjevol andere schla gerartiesten stond Rex Gildo in Duits land in dit genre op eenzame hoogte. Eén daarvan was ook de in 1991 - even eens aan liefdesverdriet overleden - Roy Black. Gildo begon zijn carrière als acteur. Aanvankelijk in kleine rolletjes in het theater nadat hij in zijn jeugdjaren had gezongen bij de Regensburger Domspatzen. In 1957 maakte hij zijn debuut in de film 'Immer wenn der Tag beginnt' en dat was het startschot voor nog eens twintig films waarin hij speel de. Samen met Conny Froboess, Peter Kraus, Fred Bertelmann, Jan Kjeld, Rocco Granata en Chris Howland. Maar als geboren en getogen inwoner van Beieren bleef zijn de voorkeur toch steeds uitgaan naar de Duitse schlager, champagne, Knödel en Weisswurst. In 1975 trouwde Rex Gildo, zonder enige bombarie in het geheim met zijn nicht Marion. In het conservatieve Duitsland van toen was voor een homofiele relatie geen plaats. Het kon het einde van je carrière betekenen. Vandaar dat veel Duitsers spraken van een schijnhuwe lijk. Rex Gildo Was echter ontegenzeggelijk een grote ster, die door de Bondsrepu bliek al twintig jaar geleden werd on derscheiden wegens zijn perfecte voor beeld voor de Duitse jeugd. In de roddelpers werd zijn naam pas drie jaar geleden voor de eerste keer ge noemd nadat de zanger was aangeval len door zijn hond, een boxer, en met verwondingen naar het ziekenhuis moest. ..Dat komt ervan als je te veel ge dronken hebt en uithaalt naar je hond" schreef het boulevardblad Bild. Maar de zaak lag dieper: Gildo kon niet langer leven met een veranderend ui terlijk, ouderdom en een relatie die op de klippen liep. In Duitsland is het laatste woord over zijn dood nog niet gezegd of geschre ven. De begrafenis vindt zaterdag in München plaats. Heel wat collega-ar tiesten hebben hun komst al aangekon digd, ook al had zijn echtgenote Marion al die heisa liever niet gehad. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5