Boek scholier zet België op stelten PZC Keelpijn Heer Bommel en de Wisselschat O varia 4 Mediastorm na onthulling halfzus Filip verrast biograaf koningin Paola gezondheid puzzel recept Varkensvlees met ananas/papayasaus het weer donderdag 28 oktober 1999 Een 18-jarige scholier uit West-llaanderen tekende voor de eerste biografie van de Belgische vorstin Paola, en zette meteen het koninkrijk op stelten. Ko ning Albert verwekte een buitenechtelijk kind, no teerde Mario Danneels. Royalty-verslaggevers wisten dat al jaren. Al leen: niemand durfde het op te schrijven. door Paul Koopman Iii het Grand Café in Brussel rinkelt de mobiele telefoon van Mario Danneels vrijwel on ophoudelijk. Na de nationale televisie en een Spaanse journa list meldt zich de satellietzender CNN. Op losse memovelletjes noteert de scholier uit het West- vlaamse stadje Moerkerke zijn afspraken. ..Afgelopen weekeinde opende de Times de voorpagina nog met mijn verhaal. Zelfs in Ierland en Argentinië, waar men volgens mij nog nooit van het Belgische koningshuis heeft gehoord, werd er in de journaals aan dacht aan besteed. Het is echt ongelooflijk", zegt Danneels, terwijl hij haastig een gegrilde zalmmoot verorbert. De jonge auteur en zijn uitgever zeggen volkomen overrompeld te zijn door de mediastorm die meteen na de presentatie van het boek 'Paola' is losgebarsten. Eén alinea, halverwege Mario's ruim driehonderd pagina's tel lende biografie over de vorstin van België, houdt het konink rijk en een deel van de wereld pers nu al bijna een week bezig. ,,Een aanzienlijke periode hield hij (koning Albert, red.) er een buitenechtelijke relatie op na", noteert Danneels in zijn boek. „De eega's van de drie Leopolds en van Albert I mochten dan be rusten in de buitenechtelijke kinderen van hun echtgenoot, Paola weigerde zich lijdzaam neer te leggen bij de halfzus van haar kinderen." Deze onthulling sloeg in als een bom. De Belgische televisiezen ders wisten een dag later al te melden dat het buitenechtelijke kind van koning Albert Delphi- ne Boël heet en in Londen doorTon Hamann Wie overkomt het niet af en toe? Je wordt 's morgens wakker en je keel voelt anders aan dan anders: rasperig, pijn lijk, hees... En zo laat was het gisteravond toch niet. Heb ik nou zo hard gezongen of mis schien toch op de tocht gezeten? Keelpijn is lastig, geen reden om thuis te blijven. Maar je wilt er toch zo snel mogelijk vanaf. Wat is keelpijn? Keelpijn is pijn die ontstaat bij irritatie, oppervlakkige bescha diging of plaatselijke infectie van het keelslijmvlies. De be langrijkste klachten zijn dan heesheid en pijn bij het slikken, de keel voelt droog aan. Oorzaken kunnen zijn te veel roken, te veel drinken, te veel en verkeerd stemgebruik en inade ming van schadelijke stoffen. Meestal gaat het vanzelf weer over. Virus Is er sprake van een keel infectie, dan is de boosdoener meestal een virus. Keelpijn is dan vaak een voorbode van verkoudheid. Strikt genomen bestaan er geen geneesmiddelen tegen keelpijn, maar we hebben tegenwoordig weinig geduld om eens een dagj e af te wachten. Daar springt de geneesmiddelenreclame handig op in met allerlei middeltjes. Alleen als keelpijn gepaard gaat met hoge koorts is het raadzaam naar de huisarts te gaan. Ook als keelpijn een gevolg van genees- middelengebruik is, moet dit nader onderzocht worden. Middelen Maar zelf kim je er ook het een en ander aan doen. Allereerst moet de keel goed warm worden gehouden. Het is dus verstandig buitenshuis een sjaal om te Volgens Danneels was koningin Paola bij haar huwelijk een 'prinses Diana avant la lettre'. foto GPD Mario Danneels: „Het is absoluut niet mijn bedoeling geweest een woont. Zij is de dochter van Sy- bille de Sélys de Longchamps, die ooit gehuwd was met de Waalse staalbaron Boël. Moeder en dochter walden het verhaal niet bevestigen, maar er kwam ook geen ontkenning. Het paleis verklaarde na een dag stilzwijgen dat het geen commentaar geeft op 'roddels' die het privéleven van de vorst betreffen. Een hoogleraar he dendaagse geschiedenis uit Luik vermoedde een complot. Via belastende onthullingen over het koningshuis trachten Vlamingen de Belgische staat op te blazen, zei professor Bala ce in Le Soir. „Mag ik eraan her inneren dat Vlamingen in 2002 de onafhankelijkheid willen grijpen?" Dat een achttienjarige scholier (Advertentie) Londen* g|5i 109" Kopenhagen*g3 219r Barcelona* E3 219" Rome* E3 21 9r Nice* ea 2i 9r reeds zijn verwerkt, op basis '/an een retour vlucht, eed. de door de luchwaartmaat- sdiappTien en overheden opgelegde fucht- havenbelastingen en klaarlegkostai. Prijzen gelden alleen Indien 2 pers samen reizen. vertrek vanaf Brussel Bel nü: ffi slfö" D-reizen Dl RE KT 0900 0622 O OFGANAAJt (OF BV) EÉN VAN ONZE D-REIZEN VAKANTIEWINKELS (ZIE VOOR TELNUMMERS SBS-TEXT PAC. SOI OF GOUDEN GIDS) een gedegen biografie schrijft over de koningin van België is al opmerkelijk genoeg. Maar hij was bovendien de gehele Belgi sche pers te snel af met een 'scoop' die al bijna dertig jaar in de archieven van royalty-ver slaggevers sluimert. Danneels zelf zit er een beetje mee. „Het is absoluut niet mijn bedoeling geweest een schandaal te ver oorzaken", bezweert hij. Objectief „Integendeel: ik walde een ern stige en zo objectief mogelijke biografie maken over een vrouw die mij intrigeert. Bij het be schrijven van de huwelijkspro blemen die Paola en Albert in de jaren zestig hebben gehad - ze leefden een tijdje gescheiden van tafel en bed - kon ik niet om schandaal te veroorzaken." dat buitenechtelijke kind heen. Iedereen die zich een beetje in het Hof verdiept, weet er van. Ik was alleen de eerste die het als een feit heeft gemeld." De informatie is Danneels ove rigens niet aan komen waaien. Twee jaar lang heeft hij elk vrij schooluurtje geïnvesteerd in re search naar de vorstin die voor veel Belgen nog een relatieve onbekende is: een aantrekkelij ke, wat afstandelijke en op het oog koele vrouw. Danneels voerde tientallen gesprekken met intimi van het paleis, in Bel gië gerespecteerde 'royalty-des kundigen', maar ook met oud ministers, een Italiaanse harts vriendin van Paola, oud-mede- werkers aan het hof, de vice- consul van Italië en zelfs de priester en kapper van de ko- foto Rob Keeris/GPD ningin. Zijn jeugdige leeftijd was bij die gesprekken een han dicap, maar ook een troef. Danneels: „Er was veel scepsis, in de trant van: hoe kan jij nou het leven van een zestigjarige vrouw invoelen? Soms moest ik enorm lang aandringen voordat ik ergens toegang kreeg. Maar als ik eenmaal binnen was, wa ren de gesprekken erg ontspan nen en openhartig. Vanwege mijn jeugdige onschuld, waar schijnlijk. Een enkele keer heb ben mijn bronnen, denk ik, hun mond voorbijgepraat. Mis schien omdat men dacht: zo'n jonge blaag, daar horen we nooit meer iets van." Danneels, die zijn eerste schrijf- ervaring opdeed bij de Daklo zenkrant, zegt een genuanceerd en 'vrij positief' beeld van Paola te hebben geschetst. Hij verge lijkt de Belgische koningin met de Britse prinses Diana: beeld schoon, op de hiëlen gezeten door de paparazzi, bekommerd om de opvoeding van haar kin deren, worstelend met het pro tocol van het Hof en uiteindelijk geconfronteerd met een ernstige huwelijkscrisis. „Het had een haar gescheeld of Paola was vandaag niet onze koningin, maar een uit de echt gescheiden ex-prinses in de anonimiteit van haar geboorteland Italië", schrijft hij. Onzin Een hardnekkige Belgische my the wil dat kroonprins Filip het huwelijk van zijn ouders heeft gered door na de zoveelste ech telijke ruzie uit te roepen: „Hoe kan ik straks dit land bijeen houden als zelfs mijn ouders niet meer samen kunnen leven?" Onzin, meent Danneels. „Vol gens mijn bronnen was het niet Filip, maar is het zijn zuster As- trid die voor de ommekeer heeft gezorgd. Zij keerde terug van een reis door Amerika, waar zij onder invloed was gekomen van de charismatische beweging." „Astrid heeft die vonk doorge geven aan haar ouders. Het is het geloof geweest dat Paola en haar man weer bijeen heeft ge bracht. Heel geleidelijk. Plus de angst van Paola om haar kinde ren te verliezen. Haar priester zei me: haar leven is doorde semd van het geloof. Zij bidt el ke dag voor de mensen die zij heeft gezien en die dag nog zal ontmoeten." Aan de vooravond van het hu welijk tussen prins Filip en Ma- thilde d'Udekem d'Acoz hoopt Danneels dat de heisa over het 'slippertje' van vader Albert snel weer vergeten wordt. De jonge schrijver had liever de aandacht gevestigd op de ont wikkeling van zijn hoofdperso nage. „Ik vind het tragisch dat iedereen aan de essentie van mijn boek voorbijgaat, want de enige over wie niet wordt ge sproken is Paola", zegt hij. Voor de Belgische media heeft de auteur tot slot nog een advies. „Zoals de pers de koninklijke familie behandelt, dat kan vol gens mij niet. Zij worden gepor tretteerd als halve heiligen. Maar het zijn mensen van vlees en bloed." GPD doen. Daarnaast verzacht een gewoon dropje de keel. Overigens heeft alleen al het zuigen een gunstig effect, omdat de keelspieren hierbij gymnas tiek doen. Dit zorgt voor een be tere doorbloeding van die spie ren, wat weer een goede invloed op de genezing heeft. Zuigen De meeste keeltabletten zijn zuigtabletten. De stoffen in die tabletten doen in feite weinig tegen de eventuele ontsteking: het gaat wederom om het zui gen. De speekselvloed die ont staat, verzacht de pijnlijke keel. Zuigtabletten bevatten veelal een licht ontsmettend middel, zoals het chloorhexidine (Hibi- tane). Keukenzout Gorgelen is ook een middel om de keelpijn te verzachten. Het is alleen niet zo handig voor kleine kinderen. Met een afgestreken theelepel keukenzout in een glas water maakt u zelf een gor geldrank, maar u kunt zich ook op de apotheek verlaten. Pro beer het gorgelen (viermaal daags) een paar minuten vol te houden met een klein beetje vloeistof. Daarna niet doorslik ken. Bij heftige keelpijn heeft men wellicht het meest baat bij een goede pijnstiller. Ook hier geldt natuurlijk, datje keelpijn beter kimt voorkomen dan genezen. Folder Voor een gratis folder over keel pijn of voor informatie over ge zondheid en gezondheidszorg kunt u terecht bij de Gezond- heidswijzers in Goes (GGD-ge- bouw, 0113-249434) en in Vlis- singen (in de bibliotheek. 0118- 422122). Ton Hamann is apotheker en lid van de Farmacotherapiegroep Zeeland. Kapitein Wal Rus verstrakte. Toen drukte hij zijn pet in de ogen en zette de handen in de zijde. „Wegpiraat?" gromde hij. „Zei je: 'wegpiraat'?" Super antwoordde niet. Hij had haast om zijn schat onder de geval len koffers uit te halen en daarom begon hij krachtig te sjorren. '„Hier, Hiep!" riep hij. „Help es even die rommel opzij gooien. Ik zie daar al een hoekje van onze kist!" Hieper gehoorzaamde, maar nu deed de gezagvoerder een pasje voorwaarts en herhaalde met klem: „Zei je 'wegpiraat'? Dan wordt het tijd, dat je leert hoe je een meerdere aan moet spreken, overge haalde landsardien! En blijf met je tengels van mijn bagage af!" Zo sprekende sprong hij over zijn koffers heen en deelde enkele tik ken uit, die krachtig aankwamen. Super en Hieper waren dan ook Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Deel v.e. dier; 2. uitspansel; 3. bloem; 4. schamel; 5.etui; 6. zuivelproduct; 7. drinkgerei; 8. gil; 9. platvis; 10. rakelijzer; 11. adellijke titel; 12. geleed dier; 13. dikke staaldraad; 14. nu en dan. Oplossing woensdag entree i-i-a-e-v nonna-s-e c-k-leien hoofd-d-z --r--auto vetsla 1 D P O E D O T A 2 H G E M V E A L 3 R N V O O A S N 4 D P O A V E A R 5 K G O K z E I R 6 E K T A A M E S 7 K N R P O E A S 8 S K G R E O E T 9 S E C D H O L B 10 IJ P H O O E T K 11 B L A R C O N 12 S H P T I N V A 13 N K A M B E O L 14 S R O G M E N S Vooruitzichten weer max. min. wind 15° 10° ZO 4 15° 11° ZW 4 14° 11° ZW 4 14° 10° Z 4 Zon O Maan donderdag onder 18,26 vrijdag op 8.32 donderdag onder 12.38 vrijdag op 22.15 Nautisch bericht D Toonder Studio's Er staat een matige zuidwestenwind, 3 Beaufort. In de ochtend is het zicht slecht door mist, in de middag matig door nevel of regen. De temperatuur van het kustwater ligt rond 14 graden. Waterstanden geheel verrast. Ze stortten dreunend ter aarde en een tijd lang poog den ze tevergeefs hun gedachten te verzamelen. Toen dat eindelijk gelukte, bevonden ze zich alleen, midden op het bospad, terwijl de taxi zich met een grote snelheid verwijderde om de verloren tijd in te halen. „W-wat wastat?" prevelde Super met dikke stem. „Een ontplof-ploffing!" stamelde Hieper suffig. „Een 1-landm- -mijn, baas!" De ander richtte zijn dwalende blikken moeilijk op de koffer, waar hij tegen aan leunde en staarde peinzend naar het beslag. Pas lang zamerhand drong het tot hem door, dat er iets vreemds aan was, maar toen bracht de schok hem geheel tot zichzelf. Geen wonder, het was de schatkist niet! In zijn haast had de gezagvoerder die op de taxi gesjord, in plaats van een van de kisten uit zijn bagage. DONDERDAG Hoog water aag water 28 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.54 267 17.14 270 11.26 200 23.51 208 Terneuzen 05.14 292 17.34 296 11.56 211 3ath 06.16 337 18.36 338 00.42 251 13.00 231 Roompot Buiten 04.50 205 17.10 210 11.05 138 23.40 150 Z'zee/Colijnsplaat 06.50 175 19.00 178 00.05 147 12.30 132 Stellendam Buiten 05.09 208 17.29 209 10.55 081 23.25 091 Wemeldinge 06.40 204 19.00 208 00.20 165 12.35 148 <rammersl. West 07.25 180 18.15 188 00.15 158 12.35 141 VRIJDAG Hoog water aag water 29 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.38 247 17.58 253 12.12 194 Y Terneuzen 05.59 271 18.19 278 00.18 219 12.41 2IH 3ath 07.01 312 19.21 318 01.26 240 13.46 226 Roompot Buiten 05.40 187 17.55 196 12.00 138 ----- -J Z'zee/Colijnsplaat 07.30 165 19.45 175 00.55 142 13.15 134 Stellendam Buiten 05.53 189 18.11 198 11.46 082 - Wemeldinge 07.25 192 19.45 202 01.05 159 13.25 150 Krammersl. West 08.05 169 19.05 181 01.00 153 13.25 144 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied ichle sneeuw matige sneeuw ris! Koufron! 4^^ licht bewolkt _lSS zware sneeuw ichle regen -,T? Warmlelroni matige regen tegi A Samengesteld front zwaar be.volkl zware regen isobaa Europa: Buiig Portugal Hans Belterman Het recept is een variant op een bekend gerecht uit de Engelse keuken. In de Verenigde Staten heeft men de variant ingepast in de kosmopoliti sche of fusion-keuken. Bij de aangegeven ingrediënten treft u een potje ananas/papayasaus aan. Op de Nederlandse markt is het een nieuw produkt. In de VS kent men deze vrijwel kant-en-klare vruchtensauzen voorgerechten met vlees, gevogelte en wild al vele jaren. Voor 4 personen: 300 a 350 gram varkensschniztels (niet gepaneerd - wel goed plat geslagen 1,5 eetl. bloem, gezeefd; 1,5 theel. milde kerriepoeder; zout; witte peper uit de molen; 4 eetl. (zonnebloem)olie; 1 grote ui, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 0,5 theel. sambal oelek; 2,5 dl kippebouillon, eventueel van tablet of poeder; 1 potje (2,5 dl.) ananas/papayasaus (Hero); eventueel 1,5 eetl. fijngesneden (platte Chinese) bieslook. Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd de schnitzels in smalle reep jes met een lengte van ca. 4 cm. Schud in een grote plastic zak bloem, kerriepoeder, zout en peper door el kaar. Leg het vlees erbij en schud alles zo lang tot elk reepje aan alle kanten is bedekt met een dun bloem/kerrie-laagje. Verhit een wok en laat de olie er even door walsen. Voeg het vlees, onder voortdurend omscheppen, bij gedeelten toe. Laat alles 3 minuten, onder voortdurend roeren en omscheppen, bakken. Schep daarna ui, knoflook en sambal oelek er door. Laat alles dan nogmaals 3 minuten bakken. Schenk de bouillon er bij en temper de warmtebron. Roer alles krachtig door. Leg een deksel op de wok en laat alles 12-15 minuten heel zachtjes sudderen. Roer daarna de gehele inhoud van het potje met ananas/papaya saus door het gerecht. Schep alles enkele malen goed om. Zodra de saus warm is geworden kan het gerecht worden opgediend. Let op: na het toe voegen van de saus uit het potje mag het gerecht niet meer aan de kook worden gebracht. Verdeel het gerecht over voorverwarmde borden. Strooi er eventueel wat bieslook over. Tip: geef er drooggekookte rijst bij. De weerkaart van Europa wordt gesierd door diverse weertypen. Zonnige en warme weercondities zijn in het zuidoosten te vinden. Ook in het centrale deel van Europa zijn er flinke zonnige perioden. Dit aardige oktoberweer wordt in deze regio op gang gebracht door een aanwezig hogedrukgebied boven Oostenrijk. Standvastig ziet dit er echter allerminst uit, aangezien diverse storingen vanuit het westen verder het Europese continent opdringen. Een uitgestrekte storing die vanaf het noorden van Scandinavië, via Denemarken en Engeland naar de oceaan loopt, brengt vooral aan de westkust van Noorwegen heftige regen. In de rest van Scandinavië is het een af wisseling van wolkenvelden en zon, met af en toe een bui. Ook op de Britse eilanden blijft het niet droog. Een tweede storing die van in vloed is op het weer in Europa, loopt over Spanje en het westen van Frankrijk en hoort bij een lagedrukgebied dat ten westen van Bretag- ne ligt. Het meest actief is deze boven het westen van Spanje en gro te delen van Portugal. Hier is de afgelopen tijd al heel veel neerslag gevallen en dat lijkt nog even doorte gaan. De Spaanse Costa's heb ben hier geen last van en daar schijnt de zon nog veelvuldig en is hel een graad of 24. Ook in Italië heeft de zon de overhand, alhoewel de Povlakte last heeft van laaghangende bewolking. Zeeland: Natte zaterdag De bewolking heeft de komende da- Door: Grieta Spannenbu:: gen duidelijk de overhand. We heb ben te maken met storingen die vanuit het zuiden onze regio aan tikken en daardoor krijgen we de zon maar heel zelden te zien. Vooral zaterdag wordt regenachtig. Vandaag is een overwegend grijze dag. We starten met wat mist en als deze mist optrekt hou den we een bewolkte hemel over. Ook in de middag kan het vervd- gens wat nevelig aandoen. De wind is zwak tot matig uit het zuid westen en het wordt een graad of 13. In de middag schampt eenrt gengebied vanuit het zuiden de provincie Zeeland. De dag wordt hierdoor nat afgesloten. In de nacht is het dan op de meeste plaat sen droog en een graad of 10. Er is nog steeds weinig wind. Mor gen verloopt droog, maar opnieuw ligt er een wolkendeken over de provincie. Het kwik weet in vergelijking tot vandaag wat verder op te klimmen en komt op 15 graden uit. De wind is ondertussen gedraaid naar het zuidoosten en zet een beetje aan in kracht. Het weekeinde begint vervol gens erg regenachtig. Op za terdag wordt vanuit Frankrijk een storing hierheen gedre ven en naast bewolking, brengt dit ook veel nattig heid. De temperatuur lijkt er niet onderte lijden en komt uit op ongeveer 15 graden. Op zondag is het tijd voor een adempauze. Het is droog, maar nog steeds ver schuilt de zon zich achter de wolken. Na zondag is het aanhoudend wisselvallig, maar wel zacht. Zowel over dag als 's nachts liggen de temperaturen boven de nor male waarden voor deze tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4