Personeel Philips naar Kamer Hard oordeel over zorg bij Arduin I PZC Scoop streeft naar spilfunctie in kinderopvang zeeland z 12 Studie knelpunten gr enso ver schrij dende geneeskundige hulp Vakbonden staan achter initiatief OR voor reddingsplan CDA wil spoorlijn van Antwerpen naar Noord-Nederland Jeugdsoos Aardenburg opent met disco-party Van Vollenhoven prijst Paarse kabinetten CAPPENDIJK TOYOTA DOET NOG 5 NIEUWE COROLLA S IN EEN SPECTACULAIRE SUPERAANBIEDING GRATIS CAPPENDIJK TOYOTA donderdag 28 oktober 1999 door Wout Bareman GENT - Nederland moet betere afspraken maken met België en Duitsland over spoedeisende geneeskimdige hulpverlening aan weerszijden van de grens. Staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken signaleert nog te veel knelpunten en on duidelijkheden. De Vries gaat daarom met minister E. Borst van Volksgezondheid na hoe de moeilijkheden bij grensover schrijdende hulpverlening bij rampen en ongevallen kunnen worden opgelost. De staatssecretaris zei dat woensdag in Gent bij de onder tekening van een geactualiseer de afsprakenregehng tussen de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland. Die vormen sinds tien jaar de Eure- gio Scheldemond. De Vries juichte die intensieve samen werking toe. Hij kondigde voor de eerste helft van volgend jaar een nieuwe beleidslijn aan voor die samenwerking. In de nieuwe beleidslijn wil hij niet alleen aandacht besteden aan contac ten in Euregioverband, maar ook aan de samenwerking die de verschillende bestuurslagen ontplooien met him 'evenknie- en' aan de andere kant van de grens. In Zeeuws-Vlaanderen zijn dat vooral gemeenten, ter wijl de provincies bijvoorbeeld nauw samenwerken bij het op zetten van een ROM-project voor de Vlaamse Kanaalzone. Rampbestrijding De Vries: „Behalve op bestuur lijke grensoverschrijdende sa- menwerkingzal ik in het nieuwe beleidskader ook ingaan op praktische problemen waarmee de burgers en het bestuur wor den geconfronteerd bij die sa menwerking zoals bij brand weer of rampenbestrijding.Hij constateerde bij met name de geneeskundige hulpverlening weliswaar een bepaalde vorm van samenwerking en noemde de met België en Duitsland ge sloten bijstandsovereenkom sten tussen de lagere overheden daarvan goede voorbeelden. „Op het operationele niveau weet men elkaar vaak te vinden. Er is een groot aantal burger- hulpregelingen tussen aan de grens gelegen gemeenten, voor al op het gebied van de bijstand door de brandweer." Maar aan spoedeisende geneeskundige hulpverlening schort nog van alles. Zodra De Vries en Borst de knel punten hebben geïnventari seerd wordt overleg geopend met de Belgische en Duitse overheid om te bekijken of er aanvullende overeenkomsten moeten worden gesloten. Daar bij staan de communicatie en de te gebruiken signalen (sirenes, zwaailichten) centraal. Subsidies De eerste afsprakenregeling tussen de drie provincies van de Euregio Scheldemond dateerde van december 1993, toen ook het eerste Gemeenschappelijk Ontwikkelingsconcept het licht zag. In dat boekwerk werden de uitgangspunten voor de econo mische ontwikkeling van de Eu regio Scheldemond geformu leerd en werden ook afspraken over de samenwerking vastge legd. In het tweede concept wordt onder meer rekening ge houden met het wegvallen van de Europese subsidies in het ka der van Interreg in het jaar 2006. Gouverneur H. Balthazar van Oost-Vlaanderen woensdag: „De samenwerking mag niet louter afhankelijk worden ge steld van Europese subsidië ring. De provincies verbinden zich ertoe om ook zonder Euro pese middelen verder samen te werken. We zijn één van de wei nige Euregio's waarbinnen een zo vergaand engagement word: aangegaan." Balthazar bena drukte het belang van een grote re betrokkenheid van de ge meenten bij de Euregio. De Scheldemondraad - in de toe komst hét platform voor de sa menwerking - wordt daartoe uitgebreid met een permanente kamer van advies, waarin alle gemeenten zitting nemen. Zij wijzen vervolgens negen verte genwoordigers aan in de Schel demondraad. Staatssecretaris De Vries meld de in Gent dat ons land voor In terreg Hl (2000-2006) 175 mil joen Euro uit Brussel ontvangt. Met de budgetten van Duitsland en België daarbij kunnen deze ven Euregio's de komende jaren rekenen op een verdubbeling van het budget voor de nu bijna afgelopen Interreg Et-periode. door Joost Bosman TERNEUZEN - De vakbonden en de ondernemingsraad (OR) van Philips Lighting Terneuzen praten vandaag, donderdag, in Den Haag met de Tweede-Ka merfracties over de gevolgen van het afstoten van de spaar lampenafdeling in Terneuzen. Gisteren gaven de vakbondsle den van de fabriek unaniem hun goedkeuring aan de voortgang van een alternatief plan, dat de ondernemingsraad (OR) mo menteel ontwikkelt. Datzalop 9 november in grote lijnen gereed zijn. Op die datum willen de bonden en OR duidelij kheid van Philips of er serieus zal worden gekeken naar de eigen voorstel len. Tijdens een ledenvergadering in het Terneuzense Zuidlandthea- ter zei bestuurder J. Cuperus van FNV Bondgenoten dat de sociale gevolgen van het voor genomen massaontslag (nog) niet aan de orde zijn. Hij hield een hartstochtelijk pleidooi voor het alternatieve plan van de OR-werkgroepen. Tevens \Toeg hij de leden geduld te heb ben en zonder zeuren werk zaamheden over te nemen van collega's die in de werkgroepen zitting hebben. Cuperus verweet de Philips-di- rectie onbetrouwbaarheid: drie maanden geleden zou het we reldwijde kenniscentrum in Terneuzen nog gewoon door gaan, nu kan dat ineens niet meer „Als ze dat toen nog niet wisten, waar halen ze dan de moed vandaan om nu wel een vi sie voor de komende driejaar op tafel te leggen. Dat is de kluit belazeren!", foeterde Cuperus. Over de bereidheid van Philips om echt naar het OR-plan te kij ken, koesterde hij weinig illu sies: ,Wij bepalen zelf en met el kaar wat een goed plan is. Maar Philips zal in eerste instantie 'nee' zeggen, dat kun je nu al voorspellen. Het gaat de direc tie niet om argumenten, de be slissing om de spaarlampenaf deling van Philips Terneuzen te sluiten is een politieke geweest. In de geest van: we doen het zo en niet anders, aan de bonden hebben we geen boodschap. Cuperus erkende dat het gevaar aanwezig is dat de Philips-di- rectie zelf aan de haal gaat met het alternatieve plan, om dat te gebruiken voor de productie in lage-lonenlanden. „De kans dat Philips gaat pronken met de ve ren van de werkgroepen is le vensgroot aanwezig. Maar het gevaar voor ons allen is veel gro ter, we moeten dat risico ne men", zei Cuperus. OR-voorzit- ter A Canrinus zei geen enkele garantie te kunnen bieden, dat het alternatieve plan het be houd van alle banen inhoudt. „Maar de insteek ervan zal zijn om het maximale aantal te red den." Luchtkastelen Het overleg gisteravond tussen de bonden en de directie van Philips Terneuzen heeft weinig nieuws opgeleverd. „De argu menten van Philips zijn afge rond, we hebben nu het comple te beeld van waarom de beslissing op deze manier is ge nomen", aldus Cuperus. Vol gens hem is de directie duidelijk gemaakt dat ze op 9 november direct moet antwoorden op het plan..Vindt ze het onzin, laat de directie dat dan ook maar zeg gen. Staat ze er wel voor open, dan moet het voor Terneuzen ook iets substantieels opleve ren, want aan luchtkastelen hebben we niets. doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Nederlandse en Belgische havens moeten hun eeuwige concurrentiestrijd sta ken. Ze moeten gezamenlijk op trekken, vindt de CDA-fractie in de Tweede Kamer, om elkaar te versterken en het ruimtebe slagvan de havens te beperken. Doorzon samenwerking wordt het ook mogelijk, aldus CDA- Kamerlid G. Leers, grote infra structurele projecten als de Be tuwelijn en de IJzeren Rijn beter te benutten. Dat komt het mi lieu ten goede. Leers presenteerde woensdag het CDA-plan De Delta-lijn, een goederenspoorlijn die vanaf Antwerpen naar het noorden moet gaan lopen, over Breda en Utrecht verder noordwaarts. Die nieuwe lijn kan de Betuwe lijn voeden met goederen, dus financieel aantrekkelijker ma ken, en ontsluit het zuiden en het noorden. Een dure Noord en Zuidtak van de Betuwelijn worden overbodig. Veel vliegen in één klap, waar van het effect kan worden ver sterkt door de Delta-lijn tot symbool te maken van de sa menwerking tussen Nederland se en Vlaamse havens. Het CDA vindt zo'n krachtenbundeling hard nodig om verspilling van ruimte en geld tegen te gaan. De samenwerking moet con creet bestaan uit afspraken over de berekeningswijze vanhaven- grondprijzen en de doorbereke ning van kosten in het alge meen. Volgens CD A-Kamerlid Leers bestaan er goede moge lijkheden om zover te komen, omdat Nederland en België el kaar feitelijk aanvullen. „En", zei hij„in de praktijk zien we al enkele initiatieven op dit vlak, zoals de samenwerking tussen het containerbedrijf Hessenatie in Antwerpen en het haven schap Zeeland Seaports. Dit soort ontwikkelingen zal leiden tot een betere taakafstemming in de Delta." Als het aan het CDA ligt, krijgt Vlissingen ook een directe goe derenspoorverbinding met Ant werpen. En wordt de IJzeren Rijn van Antwerpen naar Duitsland in ere hersteld. Een Belgische werknemer van Philips zwaait voor het begin van de vakbondsbijeenkomst met de vlag van de Belgische Liberale Bond. foto Peter Nicolai AARDENBURG - De nieuwe jeugdsoos in Aardenburg, bij de gemeentewerkplaats aan de Markt, wordt vrijdag 29 okto ber om 19.30 uur geopend door wethouder J. Boogaard (wel zijn). Vanaf maart dit jaar heeft een groep vrijwilligers de han den uit de mouwen gestoken om de ruimte geschikt te maken voor jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. De soos zal om de twee weken op vrijdagavond open zijn van half acht tot half twaalf. Naast de mogelijkheid om gezellig te kletsen, muziek te beluisteren en te tafeltennissen zullen er ook regelmatig speciale activi teiten zijn, zoals disco-avon den. De eerste disco-party begint vrijdagavond om half ne gen. Speciaal voor omwonenden en andere belangstellenden houdt de jeugdsoos zondag 31 oktober tussen 15.00 en 17.00 uur open huis. door Richard Hoving en Arjan van Westen GOES - De Inspectie voor de Gezondheidszorg maakt zich grote zorgen over de verstoorde verhoudingen binnen de Ar duin-vestigingen in Goes en Zierikzee. Op beide locaties dreigt de zorg voor verstande lijk gehandicapten in het nauw te komen. De vakbond Nu'91 vindt het oordeel van de inspec tie vernietigend en eist het ver trek van directeur P. van den Beemt. Volgens de Inspectie voor de Ge zondheidszorg is 'de bodem be reikt aan wat een verantwoorde sfeer van zorg kan worden ge noemd'. De communicatie tus sen ouders van bewoners, mede werkers en directie van de Zeeuwse stichting voor gehan dicapten Arduin is ernstig ver stoord. De oorzaak ligt in de fu sie van de stichting Huize Den Berg (Goes, Zierikzee) met Ar duin in januari 1998, de invoe ring van een nieuw zorgmodel en de slechte voorlichting hier over door de directie van Ar duin. De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft op verzoek van een groep verontruste ouders de zorg en sfeer op de locaties van Huize Den Berg onderzocht. In een voorlopig onderzoeksver slag stelt de inspectie dat ouders en personeel zich door de direc tie en het management van Ar duin tekort voelen gedaan. De noodzaak tot verandering wordt in hun ogen te sterk bena drukt. Onrust De invoering van een nieuwe manier van werken met ver standelijk gehandicapten ('mo del-Arduin') leidt tot onrust on der ouders en personeel. De door Edith Ramakers VLISSINGEN - De twee paarse kabinetten zijn de redders van monumenten in Nederland. Zij hebben een halt toegeroepen aan vijftien jaar beknotten op subsidies voor restauraties van monumentale panden. Dat zei mr. Pieter van Vollenho ven als voorzitter van de stich ting Nationaal Restauratie fonds woensdag bij de opening van het Kunsthuis Willem3 in de Oranjestraat in Vlissmgen. Met een druk op een knop zette Van Vollenhoven een lichtgevende installatie van beeldend kun stenaar Leonardo Mosso uit Ita lië in werking. Daarmee is Vhs- singen acht wooneenheden en ateliers voor kunstenaars rijker. Lening Van Vollenhoven haalde bij de opening aan dat toen hij in 1986 voorzitter van het Restauratie Fonds werd, de stichting een te kort had van 1,4 miljard gulden. Er moest worden ingegrepen door geld efficiënter te beheren. Dat lukte gedeeltelijk door pri vatisering. „Maar daar zit wel een valselijk trekje aan", vulde Van Vollenhoven aan. De subsi die voor eigenaren, die lange tijd zestig procent was geweest, werd gehalveerd. De andere dertig procent werd door de stichting als lening met een lage rente afgegeven. De stichting Nationaal Restau ratiefonds overtuigde ook mi nister Zalm van Financiën van Paars I en II dat restaureren lo nend kon zijn. Uit die hoek kwam steun. Het tekort is terug gebracht tot 320 miljoen gul den. „Vandaar dat ik zeg dat Paars in feite onze monumenten gered heeft." Intussen heeft de stichting een eigen vermogen opgebouwd dat het Revolving Fund wordt genoemd en dat 120 miljoen gulden groot is. „Dat bedrag zetten we weer in voor, sinds 1990, zo'n tweehonderd extra restauraties. Niet als sub sidie, maar als lening tegen een gunstige rente. Dan krijgen we weer geld." In Vlissingen wonen veel moe dige mensen, stelde Van Vollen hoven. „Want die 1,1 miljoen die wij hebben verstrekt, is en blijft een lening die weliswaar tegen een lage rente, maar nog wel door de eigenaar terugbetaald moet worden." voorlichting over de verande ringen is tekortgeschoten, stelt de inspectie vast. De sfeer in de Arduin-vestiging in Goes wordt als 'grimmig' omschreven. Op de locatie in Zierikzee, waar al met het 'model Arduin' wordt gewerkt, is de onvrede minder groot. Een groep verontruste ouders van verstandelijk gehandicap ten stuurde half september een brief aan de Tweede Kamer en staatssecretaris Vliegenthart (Volksgezondheid) over wan toestanden bij Arduin. In deze brief werd ook melding ge maakt van een tekort aan des kundig personeel. De inspectie heeft hiervoor geen bewijzen gevonden. „In absolute zin zijn er met betrekking tot de signa len geen bevindingen die tekort komingen in de kwalitatieve personele samenstelling sta ven." In het voorlopige onderzoeks rapport worden geen aanbeve lingen gedaan om de problemen op te lossen. Die volgen in het definitieve rapport dat binnen kort verschijnt. De vakbond voor verpleegkundigen Nu'91 wacht de aanbevelingen niet af en eist nu al het vertrek van Ar duin-directeur P. van den Bee mt. Op een bijeenkomst in Goes stemden de leden van Nu'91 woensdagavond unaniem in met deze eis. De groep veront ruste ouders drong eerder al aan op het vertrek van Van Den Bee mt. Werkvloer M. van Erp van Nu'91 vindt de gebrekkige communicatie die de inspectie aantoont het meest verontrustende. „Als er niet meer naar het personeel op de werkvloer wordt geluisterd, dan is de zorg direct in gevaar." Voor Van Erp is duidelijk dat Van de Beemt en de rest van het management hebben gefaald. Arduin-directeur Van den Bee mt wilde gisteravond niet rea geren op de eis van Nu'91. Het rapport van de inspectie geeft volgens hem duidelijk aan dat de zorg kan worden verbeterd in Huize Den Berg. „Maar dat is nou net de reden waarom het model-Arduin wordt inge voerd." De Arduin-directeur er kent dat de fusie tussen Den Berg en Arduin'slecht is voorbe reid. De conclusie over het in zetten van ongekwalificeerd personeel noemt hij duidelijk. „Dat gebeurt dus niet." door Henk Postma MIDDELBURG - Het provinci aal welzijnsinstituut Scoop ziet voor zichzelf een spilfunctie weggelegd bij de verbetering van de Kinderopvang in Zee land. Daarvoor is personeelsuitbrei ding nodig: een volledige ar beidsplaats extra, waarmee het aantal 'formatieplaatsen' van Wafelactie TERHOLE - Fanfare Excelsior uit Terhole houdt zaterdag de jaarlijkse wafelactie- De leden gaan in Terhole en di recte omgeving op pad om de lekkernijen aan de man te bren gen. De opbrengst van de actie is bestemd voor het instrumenten- fonds van de muziekvereniging. de werkeenheid kinderopvang op 2,5 komt. Het is de bedoeling dat het provinciebestuur hier geld voor uittrekt. Dat bleek woensdag tijdens een lunchbijeenkomst in het Sco- opera-gebouw te Middelburg. Mevrouw Woutje Westenbrink uit Emmeloord, opererend als bureau West Brinck, overhan digde haar rapport 'De Kleine Prins(es)', waarin omschreven wordt wat Scoop allemaal voor de Kinderopvang zou kunnen betekenen. Ze was daarvoor speciaal door Scoop ingehuurd. De regering stuurt aan op ver ruiming van de mogelijkheden voor kinderopvang, en stelt daarbij hoge kwaliteitseisen. Er wordt zelfs gesproken over cer tificering van voorzieningen als kinderdagverblijven, peuter speelzalen, gastouderprojecten, buitenschoolse opvang en vari anten daarop zoals de zoge naamde JOP huizen op Walche ren en de Puk en Muk huizen op Tholen. Scoop, dat bij de oprichting be gin vorig jaar het provinciaal steunpunt voor kinderopvang opslokte, ziet bij dit alles een be langrijke taak voor zich wegge legd. „Wil Zeeland effectief inspelen op de zeer snel veran derende landelijke ontwikke lingen, dan is een gezamenlijke visie en een gemeenschappelij ke aanpak van lokale en provin ciale instellingen een absolute voorwaarde. Scoop kan hierbij een spilfunctie vervullen", schrijft Westenbrink in haar rapport. Ze kwam tot die conclusie na zich een beeld te hebben ge vormd van de behoeften die le ven binnen de kinderopvang in Zeeland, onder meer aan de hand van talrijke interviews met belanghebbenden, en ge sprekken met leden van een klankbordgroep. De kinderdag verblijven en aanverwante voorzieningen, waarvan veelal door de rijkeren in de samenle ving gebruik wordt gemaakt, blijken al dermate professioneel dat ze vergaand de eigen boon tjes kunnen en wensen te dop pen. Schril contrast Dit staat, zoals gedeputeerde L. Coppoolse opmerkte, in schril contrast met de peuterspeelza len. Daar zijn soms zelfs de ar beidsverhoudingen nog niet goed geregeld. Scoop mikt dan ook vooral op verbetering van peuterspeelzalen en andere voorzieningen waar veel kinde ren uit arme milieus worden op gevangen. Speciale aandacht wordt noodzakelijk geacht voor opvoedingsaspecten en moge lijkheden voor kinderen om zich zo goed mogelijk te ontwikke len. De gevraagde extra arbeids plaats is speciaal bedoeld voor 'het initiëren en realiseren van gezamenlijke activiteiten voor 0 tot 7 jarigen' en 'het afstemmen van onderlinge informatie en communicatie zowel intern a' extern'. Men streeft naar 'een gezamenlijk plan van aanpak dat opgesteld en uitgevoerd wordt door alle betrokkenen' Gedeputeerde L. Coppoolse zegde het geld voor de perso neelsuitbreiding niet meteen toe, maar liet wel doorscheme ren dat er wat in het vat zit. „We moeten nog afspraken maken met rijk en gemeenten. Maar als provincie hebben we net twee miljoen gulden vrij gemaakt voor sociale zorg. Daar moetiets van kunnen overblijven voor verbetering van de kinderop vang." f I VOORDEEL 1 I VOORDEEL 2 I VOORDEEL 3 I I VOORDEEL 4 I COROLLA 2 LITER DIESEL 3-drs. ABS remsysteem airbag L R metallic lak TOTAAL RIJKLAAR35.260,- Indieri gewenst ook met airconditioning leverbaar COROLLA 1.6 TERRA COMFORT LIFTBACK 5-drs. airconditioning airbag L R centr. port.vergr. elektr. bed. zijramen metallic lak ABS remsysteem 1600 cc 16V met 110 pk motor TOTAAL RIJKLAAR36.604,- COROLLA 1.6 TERRA COMFORT 3-drs. airconditioning airbag L R centr. port.vergr. elektr. bed. zijramen metallic lak ABS remsysteem 1600 cc 16V met 110 pk motor TOTAAL RIJKLAAR35.363,- "DEMO AANBIEDING" COROLLA 1.6 TERRA COMFORT 3-drs. ABS remsysteem airbag L R cenlr. port.vergr. elektr. bed. zijramen metallic lak kleur zilver metallic afl. d.d. 16-02-1999 km.st 6.000 TOTAAL RIJKLAAR31.495,- r1 I VOORDEEL 5 COROLLA 1.3 G6 LIFTBACK 5-drs. elektr. bed. zijramen ABS remsysteem mistlampen airbag R L sportstoelen airconditioning 6 versnellingsbak centr port.vergr. voorspoiler sportieve grille TOTAAL RIJKLAAR ƒ36.108,- VOORDEEL 6 3 JAAR GARANTIE OF 100.000 KM. GRATIS EUROCARE (SERVICEVERLENING BUITEN WOONPLAATS) BESTE CONSUMENTEN ONDERZOEK RESULTATEN VOORDEEL 7 Bij aankoop van een Toyota Corolla Trekhaak GRATIS of Metallic lak GRATIS of Radiocassette GRATIS of 12mnd. onderhoud GRATIS (max. 20.000 km) VOORDEEL 8 BIJ AANKOOP VANEEN NIEUWE COROLLA TIJDENS DE TOYOTA VOOROEELDAOEN EEN DINERBON VOOR 2 PERSONEN voordeelprijzen gelden alleen bij tenaamstelling in 1999 TERNEUZEN De Toyotadealer in uw regio: Mr. F. J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 48