/Vardenburg werkt aan promotie pzc Vliegveld Zelzate luchtfietserij? PZC Verenpracht in IJzendijke Feestelijk afscheid van AZC-directeur Sanders Werkgroepen willen stadje meer uitstraling geven zeeland donderdag 28 oktober 1999 z 1 Casino spant kort geding aan Themaweekend over het gebed Organen op sterk water taboe Brand in koelschip Duizenden op de bon Statenvragen over mestbeleid Sas van Gent wijst aantal verzoeken om subsidie af brouwen idviseren over woningbouw Rommelmarkt Artiesten treden in Hulst op voor Zonnebloem UUU) OtU) öje, JjL Kaai doorWilma Valk IJZENDIJKE - Vandaag be gint het echte werk voor de elf keurmeesters die de 753 vogels op de tentoonstelling in LJzen- dijke moeten beoordelen. Bij de keurmeesters is een as pirant die zijn opleiding nog niet afgerond heeft en het dus extra zwaar heeft. Zoals al ve le jaren is erbij de vogelvereni ging Vogelvreugd 79 een zeer groot aantal vogels ingeschre ven. „We mogen weer niet kla gen", aldus voorzitter J. Tor- bijn en secretaris E. Scherbijn. „Er is weer van alles, van ka naries, tropische vogels, par kieten en papegaaien. De selectie is heel groot." De inge zonden vogels in IJzendijke komen vooral uit Zeeuws- Vlaanderen maar ook uit Bel gië. De tentoonstelling in het Jeugdgebouw is geopend van af vrijdag 20.00 uur. Zaterdag en zondag kan men er al voor de middag terecht. De officiële prijsuitreiking vindt zondag avond om 19.00 uurplaats. Het bestuur van de vogelver eniging Vogel vreugd 79, die dit jaar het twintigjarig bestaan viert, hoopt ook volgend jaar weer een tentoonstelling te kunnen organiseren: „We moeten nog even afwachten, want de gemeente Oostburg heeft andere plannen met dit gebouw. We hopen met de eventuele nieuwe huurders goede afspraken te kunnen maken." foto Peter Nicolai CLINGE - De vereniging Casino Clinge spant bij de Middel burgse rechtbank een kort geding aan tegen de gemeente Hulst. De vereniging wil het meubilair terug dat dinsdag op last van de gemeente in beslag is genomen. Het bestuur vindt daarnaast dat het casino als besloten club zijn activiteiten moet kunnen voortzetten. Burgemeester en wethouders heeft op verkeerde gronden bestuursdwang toegepast, meent advo caat R. Nobus van de casinovereniging. „Zowel bij het sluiten van het café, waar het casino onderdak had gevonden, als bij de inbeslagname van de goederen wordt uitgegaan van de veronderstelling dat het casino voor overlast in het dorp zorgt. Die overlast is er echter gewoon niet." SINT JANSTEEN - Café Lazarus in Sint Jansteen mag het komende weekeinde geen menselijke lichaamsdelen, waar onder mannelijke geslachtsorganen, op sterk water tentoon stellen. De Hulster burgemeester A Kessen denkt dat mensen aan stoot kunnen nemen aan de expositie en weigert toestemming te geven. De uitbaters van Lazarus houden vrijdag en zater dag een Halloweenparty, een griezelfeest naar Amerikaans voorbeeld. Hoewel nu geen menselijke hoofden, ledematen en piemels te zien zullen zijn, presenteert Lazarus toch een grie zelkabinet met onderdelen van dierenlichamen op sterk wa ter. Zowel vrijdag 29 als zaterdag 30 oktober begint het Hallo- weenfeest om 22.00 uur. VLISSINGEN - In het dok van reparatiewerf Scheldepoort is dinsdagavond even na tienen brand ontstaan op het Portuge se koelschip Amer Himalaya. De brand ontstond toen bij het losbranden van een stalen wand achtergebleven olie in de brandstoftank vlam vatte. De brandweer van het stadsgewest en de bedrijfsbrandweer van De Schelde en Pechiney zetten de tank vol schuim en koelden de tankinstallatie. MIDDELBURG - Tussen 18 en 24 oktober zijn weer duizenden automobilisten en motorrijders betrapt op ver keersovertredingen. Op de routes Goes-Grevelingendam en Vrouwenpolder-Schouwen-Duiveland werden 3542 bestuur ders bekeurd voor te hard rijden. Op Walchëren waren dat er 644, op Tholen 113, in West- Zeeuws-Vlaanderen 668 en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden 809 mensen betrapt op te snel en/of door het rode licht rijden. MIDDELBURG - De CDA-fractie in de Provinciale Staten vreest dat het mestbeleid van minister Brinkhorst van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij teveel ruimte biedt voor de vestiging van intensieve veehouderij in Zeeland. De fractie maakt die zorg kenbaar in vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie. De CD A-statenleden J. Ramondt en J. van de Merbel wijzen Gedeputeerde Staten erop dat in november van het vorig jaar het Zeeuwse streekplan werd herzien om de komst van intensieve veehouderij naar Zeeland af te remmen. Die herziening was mede gebaseerd op de Wet Herstructure ring Varkenshouderijwaarin werd vastgelegd dat schone ge bieden schoon zouden moeten blijven. Nu die wet nog niet in uitvoering is doordat de rechter een spaak in het wiel heeft ge stoken, heeft de minister, ter doorvoering van de gewenste sa nering, aanvullende mestplannen voorbereid. Daarin wordt niet meer gerept over schone gebieden die schoon moeten blij ven. De CDA-fractie wil weten of dat gevolgen heeft voor Zeeland. door Lilian Dominicus door Sheila van Doorsselaer jARDENBURG - Belangenor ganisaties en diverse vcrenigin- gen en stichtingen uit Aarden- burg, verenigd in twee «erkgroepen, zijn druk doende gel het bedenken van plannen om hun stadje te promoten. Als Jleen al een gedeelte van de plannen wordt uitgevoerd, krijgt Aardenburg een heel an der aangezicht. Afgevaardigden van stichting promotie Aardenburg, de VW m de Rabobank hebben zich rerenigd in de werkgroep Toe ristisch Aardenburg, terwijl jertegenwoordigers van de ho- sca, de ABN Amro en onderne mersvereniging Warvo in de irerkgroep Cultureel Aarden burg zijn gestapt. Elk voor zich zijn zij de afgelopen tijd bezig geweest met het ontwikkelen ran plannen en de komende naanden zal bekeken worden of deze plannen kunnen worden uitgevoerd. „Wij hebben ons voornamelijk gericht op het opzetten van een toeristisch trefpunt waar be zoekers informatie over de stad bunnen krijgen", zegt I. van Ha- aeghem, voorzitter van stich- (Advertentie) Uorm in Ruimte Willem van Doorn Binnenhuisarchitectuur Markt 51' 4331 LK Middelburg Tel.: (01181 88 68 32 Fax.: (0118) 88 68 52 fERNEUZEN - De Vrouwen \dvies Commissie voor de wo ningbouw in Zeeuws-Vlaande ren zal op donderdag 18 novem ber officiceel van start gaan. Tijdens de openingsbijeen komst voeren onder meer wet houder C. Bolijn-Herzberger van Oostburg en directeur E. van Ext er van de Woningbouw vereniging Terneuzen het woord. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in het stadskan toor van Terneuzen. [ERNEUZEN - Kinderclub De ihangel in Terneuzen houdt za terdag 30 oktober een rommel markt en een kinderkleding- en speelgoedbeurs. Voor de kinde- sn zal een videofilm vertoond 'orden en er zijn poffertjes en toffie. De opbrengst van de tommelmarkt komt geheel ten joede aan de kinderclub, van de ileding- en speelgoedbeurs de "elft. De activiteiten zijn van 10.00 tot 13.00 uur in wijkcen trum De Triangel aan de Korte kerkstraat in Terneuzen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ting Promotie Aardenburg. „De plannen zijn nog erg prematuur, we zoeken bijvoorbeeld nog naar een lokatie, maar de kop is er in ieder geval af." De culturele werkgroep houdt zich bezig met een grootscheep se herinrichting van het stadje. Speerpunten vormen de Markt en de Kaai. „De Markt moet meer de sfeer van een echt marktplein gaan uitademen. Nu hebben we alleen maar een groot grasveld waar we verder niks mee kunnen doen", zegt H. Leliaert, voorzitter van de War vo. „We streven er ook naar dat er op de 'nieuwe' markt meer fietsenstandplaatsen komen. Veel bezoekers komen naar Aar denburg op de fiets en ze moeten die toch ergens kwijt kunnen." Ook de Kaai verdient volgens Leliaert een fikse opknapbeurt. „De Kaai moet weer een mari tieme uitstraling krijgen, net als vroeger. En natuurlijk moeten die plastic kikkers bij de fontein worden vervangen door een gro te, of een paar kleinere exem plaren van brons. De gemeente had gelijk toen ze meende dat de Aardenburgse verenigingen niet genoeg deden om de stad te promoten. Nu hebben we er echt BRESKENS - De Vrije Evange lische Gemeente Nieuwvliet houdt 13 en 14 november en the maweekend over het gebed. Er wordt onder andere stilgestaan bij de bijzonderheden van het christelijke gebed. Dhr. Zomer uit Zwolle zal dit thema behandelen. Het week end begint met een bijeenkomst op zaterdagvanaf 19.00 uur met medewerking van kinderkoor Sjarim uit Hoek. Zondagmor gen iseromlO.OO uur een dienst waaraan de Hervormde Canto- rij uit Terneuzen zal meewer ken. Het weekend wordt om 19.00 uur afgesloten met een zangdienst met het koor 'God is mijn lied' uit Breskens. De sa menkomsten zijn in het kerkge bouw van de Vrije Evangelische Gemeente aan de Papendrecht in Breskens. door Wout Bareman SAS VAN GENT - 'Een stad die niet vliegt, wordt overvleu geld'. Dat was de leus waarmee ruim 250 bedrijven in de Gent se kanaalzone in 1969 de roep om een nieuwe luchthaven kracht bij zetten. Precies veer tien jaar later ging de kleine luchthaven in Sint-Denijs- Westrem bij Gent dicht. On danks de 35.000 vluchten per jaar werd verlies geleden. 'Politiek Gent' had andere plannen met de vrijkomende grond: de bouw van een ambi tieus zalencomplex: Flanders Expo. En dus verdween het vliegveld. Een paar jaar later presenteer de de vzw Luchthaven Rand stad Vlaanderen - een groep politici, geleerden en zakenlui - een plan voor een nieuw vliegveld dat de Gentse regio ook door de lucht zou ontslui ten en als extra lokkertje zou kunnen dienen voor interna tionale bedrijven, die een ves tigingsplaats in West-Europa zochten. Eerst werd het militaire vlieg veld in Ulster (tussen Gent en Brugge) als ideale locatie aan geduid, maar toen bleek dat de landmacht én 'de groenen' daarmee grote moeite hadden, werden de plannen weer opge borgen. Een week geleden toverde de Gentenaar Johan Beke, een van de drijvende krachten achter Luchthaven, ze in de PZC plotseling weer uit de hoed. Proefballonnetje „Laten we via Zeeland maar eens een proefballonnetje op laten, in die provincie hebben ze toch ook nood aan een goed vliegveld", vond Beke. En hij lichtte toe: „Naast Ursel had den we een aantal locaties in de Kanaalzone op het oog, maar de meeste vielen al snel weer af. Nu richten we ons helemaal op een plaats pal zuidelijk van Zelzate, ten zuiden van staal- GROEDE - Directeur J. Sanders van asielzoekerscentrum (AZC) Hedenesse in Cadzand heeft woensdag een afscheidsreceptie gehouden in de Lutherse kerk in Groede. Sanders (60) is ruim een jaar verbonden geweest aan het AZC onze schouders onder gezet en hebben we misschien wel plan nen te veel. Dat betekent dat we wellicht moeten gaan wegstre pen, maar dan blijft er nog vol doende over." Beide werkgroe pen zijn een uitvloeisel van het fabriek Sidmar. Dichtbij de grens met Zeeland, dus snel te bereiken, zeker als straks de Westerscheldetunnel is aange- legd." Het proefballonnetje nam al snel de vorm aan van een hete luchtballon. Beke (zelf VLD'er, een liberaal) beriep zich welis waar op steun vanuit het be drijfsleven en de politiek, maar minister Steve Stevaert van Openbare Werken, burgemees ter Frank Beke en havensche pen Daniël Termont van Gent (toevallig drie socialisten) ver wezen het plan direct naar de prullenbak. Stevaert: „Ik ken en zal per 1 januari 2000 worden opgevolgd door regio-directeur C. Wiessner. De dag begon al feestelijk toen Sanders een bel luidde en de leerlingen van AZC-basis- school De Horizon naar buiten kwamen rennen en haar twee Economisch Beleidsplan Aar denburg dat een aantal maan den geleden werd gepresenteerd aan de Warvo. Het beleidsplan, een heao-afstudeerproject van M. de Seijn, is opgesteld met daarin handreikingen hoe de dat soort ondernemers. Op ie dere bijeenkomst zijn ze het roerend eens over drie zaken: de belastingen moeten omlaag, er moet meer worden geïnves teerd in infrastructuur en het is de taak van de overheid dat te doen." Termont: „In de Gentse haven is absoluut geen plaats meer. Het is onverantwoord er nog een luchthaven in te willen proppen. Zolang ik aan het be wind ben, komt hij er niet." En hij snelde weg om op heldhaf tige wijze een einde te maken aan de havenstaking.... Johan Beke kreeg ook de Bond Beter Leefmilieu over zich boeken met tekeningen over handigden. Ook werden ballon nen opgelaten. Een aantal be woners heeft daarna Sanders nog toegesproken en bedankt voor de bewezen diensten. De receptie werd voortgezet in de Lutherse kerk en werd druk be- stad aantrekkelijker gemaakt kan worden. Wethouder G. van Daele heeft direct na de presen tatie van het plan een vervolg traject in gang gezet, waaronder de werkgroepen. Voor de plan nen kunnen worden uitgevoerd, zocht. Sanders: „De mensen hebben zoveel aardige dingen over mij gezegd, maar ik op mijn beurt ben blij dat de gemeente Oostburg mij zo gastvrij heeft ontvangen. Er is een groot draagvlak voor het werk wat ik en de medewerkers op het azc moet eerst duidelijk worden hoeveel geld de gemeente over heeft voor de upgrading van Aardenburg. Van Daele:,,Laten we eerst maar eens wat plannen maken voordat we er al een prijskaartje aan hangen." doen en ook de samenleving heeft positief gereageerd. Dat is alleen maar goed." Sanders zal na een vakantie in Israël eind november de lopende zaken op het centrum gaan afronden om ze over te dragen aan haar op volger. SAS VAN GENT - Stichting Kinderen Voorrang! hoeft niet te rekenen op financiële onder steuning van de gemeente Sas van Gent. De stichting had een gemeentelijke subsidie aange vraagd voor de Nationale Straatspeeldag, die afgelopen zomer voor de tiende keer werd gehouden. Ook in Sas van Gent werden straten afgezet om de schoolkinderen onbezorgd te laten spelen. Omdat de gemeente al een sub sidie verstrekt aan Veilig Ver keer Nederland, die op haar beurt weer medewerking ver leent aan de Nationale Straatspeeldag, acht wethou der E. Spuesens (Welzijn) een geldelijke bijdrage niet nodig. Dat de deelnemers in de ge meente een kostenloze onder steuning van vrijwilligers krij gen, weegt ook mee in het oordeel van de wethouder. Trekpaard Ook Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland, de Voet gangers vereniging, de Zeeuwse Stichting Welzijn Doven, Stich ting Verkeersbrigadiers, Stich ting Lage Drempel en Gokhulp en de Zeeuwse afdeling van de Cliëntenbond in de geestelijke gezondheidszorg vangen bot. „Al deze instellingen zijn echte die-hardszegt Spuesens. „In de voorgaande jaren kregen ze ook geen subsidie. Aangezien s 1 het subsidiebeleid de afgelopen jaren niet veranderd is, zie ik geen aanleiding nu wel hun ver zoeken te honoreren. Dat beleid wordt overigens in het jaar 2000 opnieuw onder de loupe geno men." Alleen de Sportvereniging Visu eel Gehandicapten Zeeland '83 mag een stimuleringssubsidie verwachten van 250 gulden. In eerste instantie werd de aan vraag van deze vereniging ook afgewezen, maar de visueel ge handicapten waren het niet met de beslissing eens en stapten naar de commissie voor beroep en bezwaarschriften van de ge meente. Deze commissie stelde de sportvereniging in het gelijk. Spuesens wil nu deze uitspraak overnemen. HULST - Diverse artiesten luis teren zaterdag 6 november in het gemeenschapscentrum Den Dullaert de Zonnebloem Thea ter toernee op. De aanwezigen krijgen vanaf 14.00 uur optredens te zien van onder anderen Berdien Sten- berg, Joke de Kruijf, Robert Paul, Frits Lambrechts en Frank Wilson. Het muzikaal festijn duurt tot 17.00 uur. Advertentie Konmar koffie Mild Rijk Milde koffie met een rijke smaak en een geurig aroma. Voordeelpak, 2 x 250 gram van 5.89 voor cLL clcUj, heen. Ja, van wie kreeg hij ei genlijk wél steun? Uit onver wachte hoek: uit Zeeland. Se cretaris Wies Saman van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone en van de Bra bants-Zeeuwse Werkgevers vereniging reageerde enthou siast. „Zo'n luchthaven is een belangrijke meerwaarde voor de hele Kanaalzone en zelfs het gebied daaromheen." Een vliegveld naar het voorbeeld van Eindhoven Airport? Sa- man vond het primaEn ook de directie van Vliegveld Mid den-Zeeland staat, zo bleek, niet afwijzend tegenover de plannen. Burgemeester Jan Lonink van Sas van Gent ver diepte zich nog niet echt in de materie, maar weet uit erva ring dat van veel regionale luchthavens 'de psychologi sche betekenis groter is dan de economische'. „De kracht van dit soort initiatieven is dat ze je dwingen na te denken welke richting het uiteindelijk op moet." Tja.hoe reëel zijn de plannen? Niemand heeft tot nu toe enig cijfermateriaal onder ogen ge kregen (Beke: „Logisch, in Vlaanderen presenteren we onze plannen pas medio no vember."), de locatie is nog on bekend en hoe zit het met de inpassing in het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen? Overleg met Zeeland is er ook nog nauwelijks geweest, ter wijl juist daar een belangrijk deel van de aan te boren markt wordt vermoed. Is Beke een fantast? Ja, zegt menigeen in het Gentse. Vraagtekens Opvallend is dat één van zijn medestanders van het eerste uur, professor George Allaert van het Instituut voor Duurza me Mobiliteit van de Gentse Universiteit, nu plotsklaps enorme vraagtekens bij de plannen plaatst. Gent heeft niet genoeg draagkracht voor een dergelijk project, meent hijAllaert is al jaren voorstan der van een luchthaven op de zandplaten in de monding van de Westerschelde. Maar dat plan is vorig jaar wel direct af geschoten als 'lachwekkende luchtfietserij'. Beke tenslotte blijft lachen. Hij heeft zo z'n contacten en maakt zich geen zorgen. „Toen de eerste stoom trein ging rijden, waren de boeren ook bang dat de koeien zich letterlijk dood zouden schrikken." Ja, koeien schrik ken zich ook dood van hete- luchtballonnen, zo bleek een week of wat geleden, toe vallig ook in de buurt van Zel zate...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47