Bouw theater kost vier ton meer L Extra geld voor hulp vroege schoolverlaters Jeugd negeert spoorbomen Schapen maken plaats voor wijk Ombudsman tikt politie op vingers KBO wil over dijken blijven fietsen Bouw tunnel levert veiligheidsles op Van der Poel is eerste gegadigde voor garage Gemeente Terneuzen en exploitant Lievens hebben overeenkomst bijna rond Toeristentol losse flodder mmuammtmmm Auto Huren? zeeuwse almanak Voer Li ZEEUWS-VLAANDEREN 1 ?ZC zeel la donderdag n< 28 oktober 1999 i 9 door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) wil de zeedij ken in Zeeland open houden voor fiet sers en wandelaars. De KBO Zeeland maakte dat deze week bekend op een algemene vergadering in Kloosterzande. De ouderenbond is het niet eens met milieuverenigingen die de dijken vrij van mensen willen zien, ter bescherming van de vogelstand. KBO-voorzitter H. Remijn-De Badts kaart de kwestie vandaag, donderdag, aan in het Provinciaal Overlegorgaan Samenwerkingsverband Ouderen Zee land (POSO). Zij zegt dat met name de senioren de dupe zijn wanneer de dij ken verboden terrein worden. „Oude ren hebben beweging nodig maar kun nen dit het beste doen op plaatsen waar dat veilig kan. Wij constateren dat deze dijken bij uitstek worden gebruikt door ouderen, daar kan veilig worden ge fietst en gewandeld in een mooie omge ving." Milieugroeperingen dringen bij de be heerders aan op mensenvrije dijken zo dat vogels niet worden gestoord. De KBO wil het probleem via het Klaver blad onder de aandacht brengen bij de waterschappen en Rijkswaterstaat Remijn: „Het is onze bedoeling dat er een brief uitgaat namens alle bonden samen. Het zou jammer zijn als oude ren om deze redenen de toegang tot de dijken wordt ontzegd." door Joost Bosman TERNEUZEN - De bouw van het nieuwe theater in Terneuzen kost ruim vier ton meer dan aanvankelijk was gedacht. De extra kosten gaan zitten in aan passingen van de achtergevel, die meer wordt geïntegreerd in het beeld van de binnenstad. Ook is gekozen voor een inpan dige laad- en losruimte in plaats van een gedeeltelijk overkapte. De volledige exploitatie van het theater komt zoals verwacht in handen van de IJzendijkse on dernemer Frans Lievens. Hij zal daartoe samen met zijn broer Jan, directeur van een advies- /communicatiebureau in IJzen- dijke, een commerciële en een culturele BV oprichten. De totale kosten van de nieuwe schouwburg bedragen zo'n 18,6 miljoen. De meerkosten denkt wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) te kun nen dekken met rijks- en pro vinciale subsidies. Mocht dat niet voldoende zijn, dan worden de overschotten op de jaarreke ning van de gemeente gebruikt. Van der Hoofd maakt zich daar niet ongerust over: „Ik hoop niet dat de gemeenteraad me erop zal afschieten, maar ik denk dat dat wel meevalt." Details De geplande jaarlijkse bijdrage die de gemeente voor de culture le programmering levert aan de gebroeders Lievens, is met 9,5 ton lager dan verwacht. Reke ning was gehouden met een be drag van 1,3 tot 1,5 miljoen gul den, gebaseerd op ervaringen Buxus gestolen GOES - Bij een winkel aan de Paardenmarkt in Yerseke is dinsdagnacht een buxusboom- pje met pot gestolen. Deze wa ren samen 275 gulden waard. Van een 22-jarige Goesenaar werd woensdag op de Grote Markt een gsm ter waarde van 500 gulden gestolen. Advertentie in onze Brasserie vandaag vanaf 17.00 uur verrassing f 13,50 vrijdag 29 oktober 16.00-17.00 uur Yasmina Alias presenteert haar nieuwe boek 'De witte was' i.s.m. het Centrum voor internationale samenwerking (COS) vrijdag en zaterdag de gehele dag Verkiezing van het boek van het jaar breng uw stem uit in het stemhokje in De Drvkkery zaterdag 30 oktober 13.30 - 14.30 uur Guus Kuijer signeert zijn nieuwe kinderboek 'Voor altijd, amen' (het leven is ingewikkeld voor een meisje van 11 14.30- 16.30 uur de jazz-formatie Fee-Fi-Fo-Fum in de binnentuin dinsdag 2 november 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek de dichter Jean Pierre Rawie liefde in de poëzie kaarten bij De Drvkkery 0118 - 886870 de DRVK IKERY Winkel in Woorc Beeld Geluid Brasserie Markt 51 4iddelburg 8) 886886 elders in het land. De exploita tie-overeenkomst met Lievens, waaivan de details nog worden uitgewerkt, is in principe vijf of tien jaar geldig, met een optie tot verlenging. Onder meer worden in het plan vastgelegd de eisen waaraan het culturele programma moet vol doen, de bevoegdheden inzake de programmering, de samen werking met andere instanties zoals het Festival van Zeeuws- Vlaanderen en de Zeeuws- Vlaamse gemeenten, alsmede de positie van het personeel van het Zuidlandtheater. De tien vaste medewerkers heb ben nu nog de status van ambte naar. Wat hen precies staat te wachten, kon Lievens woens dag niet zeggen. Wel beloofde hij te proberen zoveel mogelijk werknemers over te nemen. Lie vens is eigenaar van onder meer het themapark Reynaertland in Hulst en exploitant van het sportcomplex Eenhoorn in Oostburg. Het nieuwe theater zal onder exploitatie van Lie vens evenveel voorstellingen op de planken hebben als momen teel het Zuidlandtheater: onge veer honderd per seizoen. Wie de programmadirecteur wordt, is nog niet bekend. „Maar het zou iemand van het Zuidland theater kunnen zijn", verklaar de Lievens. Daarvan is W. de Clercq momenteel (interim- jprogrammadirecteur. Voor de programmering krijgt de BV van Lievens advies van een or gaan van toezicht, dat ook de naleving van de culturele eisen in de gaten houdt. Op termijn verwacht Lievens programmatische samenwer king met de theaters in Hulst en Oostburg. Naast culturele voorstellingen zal hij het theater gebruiken voor bijeenkomsten die uiteen lopen van congressen tot feesten en partijen. De vrees dat de amateurgezelschappen bij een commerciële uitbating een on dergeschoven kindje worden, vindt wethouder Van der Hoofd niet terecht. „De provincie geeft daarvoor de subsidies en zal dus ook eisen stellen. Dat is een stok achter de deur om ook de ama teurkunst een "volwaardige plaats te geven. Lievens zal daaraan worden gehouden", al dus de wethouder. Het theater zal naar verwachting in de zo mer van 2001 worden opgele verd. Nu schapenhouder K. van Waes zijn schapen lijkt mee te nemen bij een verhuizing, kan de gemeente zijn felbegeerde grond aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe wellicht kopen. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus WESTDORPE - De aanleg van de nieuwbouwwijk Oostmolen- kreek in Westdorpe is een stuk dichterbij gekomen. Schapen houder K. van Waes uit West dorpe verhuist binnenkort naar een nieuwe stek. Nu grazen zijn schapen nog op een terrein ach ter zijn woonhuis, aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe. De ge meente heeft dat stuk grond no dig om de Oostmolenkreek te kunnen ontsluiten. Er ligt nog steeds een pacht overeenkomst tussen Van Waes en de Domeinen op de toekom stige toegangsweg naar de nieu we wijk. De gemeente Sas van Gent heeft de schapenhouder daarom een financieel voorstel gedaan om deze overeenkomst te ontbinden. Daarop zal Van Waes eind deze week reageren. „Als hij daar niet mee akkoord gaat, overwegen we een juridi sche pachtontbinding", meldt wethouder R. Noët. „Maar ik verwacht niet dat het zover zal komen. Het aanbod is nog geen definitief voorstel; er is nog on derhandelingsruimte." De Sasse wethouder denkt dus dat de gemeente snel overeen stemming bereikt met de scha- penboer en hij wordt daarin ge sterkt door de op stapel staande verhuizing van Van Waes naar de leegstaande boerderij van wijlen CDA-raadslid L. van Waes (geen familie), langs het kanaal. Deze woning grenst aan de rand van de nog aan te leggen ecolo gische verbindingszone tussen Oost- en West-Zeeuws-Vlaan- deren in de Autrichepolder. Van Waes heeft reeds een milieuver gunning aangevraagd om 350 schapen te laten grazen op het toekomstige natuurgebied. Het gebied is zo groot, dat een tien voud van dat aantal toelaatbaar zou zijn. Deze uitbreidingsmo gelijkheid maakt het terrein erg aantrekkelijk voor de schapen- boer uit Westdoipe. Overigens zijn de perikelen rond de pachtovereenkomst niet de enige obstakels die de ge meente moet overwinnen. De grond is nog in eigendom van de Philippiense projectontwikke laar J. Kaas. De onderhandelingen tussen Kaas en het gemeentebestuur zijn nog aan de gang. door Flarmen van der Werf DEN HAAG - Bij grote pro jecten zoals de Westerschel- detunnel moeten veilig heidsmaatregelen direct in de ontwerpfase worden mee genomen. Die les heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken getrokken uit de vei ligheidsdiscussie die alweer een paar jaar geleden ont stond over de Westerschelde- tunnel. Het 'veiligheidsdenken' bij de Westerscheldetunnel is, verklaarde staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken woensdag in de Twee de Kamer, 'vrij laat een rol gaan spelen'. „En dat is niet goed geweest", stelde hij. „Het ontwerp was al vrijwel klaar, toen bleek dat de vluchtgangen te ver uit el kaar lagen." Tegen behoorlijke extra kos ten, ruim 150 miljoen gulden, is toen besloten om de 250 meter vluchtgangen te ma ken in plaats van om de 500 meter. De vluchtgangen ko men tussen de twee kokers van de tunnel, waardoor mensen bij een calamiteit naar een veilige koker kun nen lopen. De ministeries van Binnen landse Zaken en Verkeer en Waterstaat hebben deze vrij dure les ter harte genomen, aldus De Vries. Of en welke veiligheidsmaatregelen noodzakelijk zijn, wordt bij grote projecten voortaan di rect in de ontwerpfase mee genomen. En het Centrum voor Ondergronds Bouwen is gevraagd veiligheidsnormen op te stellen voor onder grondse parkeergarages en winkelcentra. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt volgend jaar aanzienlijk meer geld om voortijdige schoolver laters te helpen. Minister L. Hermans van Onderwijs heeft op aandrang van de Tweede Ka mer het budget voor dunbevolk te plattelandsgebieden als Zee land verhoogd. Zeeland krijgt bijna 700.000 gulden in plaats van de eerder toegezegde 337.000 gulden. Felle protesten tegen de verde ling van de financiële middelen voor voortij dige schoolverlaters hebben Hermans op andere ge dachten gebracht. Hij wilde aanvankelijk vrijwel al het geld ten goede laten komen aan vijf entwintig grote steden, waar de problemen met voortijdige schoolverlaters het grootst zijn. Vooral Walcheren dreigde te moeten bloeden. Daar draait een proefproject, waarvoor het ministerie dit jaar 240.000 gul den extra beschikbaar stelde. Dat bedrag zou als sneeuw voor de zon verdwijnen, als Hermans zijn plan had doorgevoerd. Er zou voor de hulp aan schoolver laters slechts 100.000 gulden overblijven, en dat terwijl het ministerie het Walcherse pro ject juist had geprezen als 'goed voorbeeld'. De Provinciale Onderwijsraad schaarde zich achter de Wal cherse protestactie, die door de gemeente Middelburg werd gecoördineerd. Want de proble men met schoolverlaters stape len zich ook in andere platte landsgebieden op, aldus de Onderwijsraad. Het is niet al leen een grote-stadsprobleem. Hermans heeft dat ter harte ge nomen. Om de dunbevolkte plattelandsgebieden tegemoet te komen, heeft hij besloten de grote steden minder te geven. Walcheren krijgt volgend jaar 227.379 gulden, de Oosterschel- de-regio 238.234 gulden (was 130.862 gulden) en Zeeuws- Vlaanderen 228.302 gulden (was 106.002 gulden). Elke regio krijgt twee ton waarmee ander halve arbeidsplaats kan worden gevuld; de rest van het geld is verdeeld op basis van onder meer het aantal inwoners en op leidingsniveau. TERNEUZEN - Aannemings bedrijf Gebr. Van der Poel in Terneuzen gaat op eigen risico extra onderzoek doen naar de bouw van een ondergrondse parkeergarage bij het nieuwe theater aan de Westkolkstraat. Dinsdag werd al bekend dat het rapport van milieu-adviesbu reau Colsen in handen was ge geven van een aannemer, maar wethouder K. van der Hoofd wilde toen nog geen naam noe men. Colsen onderzocht de bo dem van de Westkolkstraat en de fysieke staat van de oude Westkolk-fundamenten, waar op de garage gebouwd zou moe ten worden. Het college van B en W wil met Van der Poel een voorovereenkomst sluiten. Daarin staat dat de gemeente alleen met de Terneuzense aan nemer onderhandelt over de bouw van de garage en niet met andere gegadigden in zee gaat voordat de onderhandelingen zijn beëindigd. Omgekeerd wordt vastgelegd dat Van dei- Poel afstand doet van het recht de parkeergelegenheid te mo gen bouwen, als de wederzijdse inspanningen niet tot een op dracht leiden. De gemeenteraad beslist vandaag over de voor overeenkomst. door Jacques Cats MIDDELBURG - De jeugd negeert massaal gesloten spoorbomen en rode lichten ter aankondiging van een na derende trein. Een controle bij de spoorwegovergang in Middelburg leverde woens dag 91 verbalen op. „Het is dweilen met de kraan open", verzucht brigadier Peet Smit van de spoorwegpolitie. „Ze doen maar een houtje." Er ontstonden tijdens de ac tie in samenwerking met het Zeeuwse korps extra gevaar lijke situaties. De bemanning van een aan de ene kant van de spoorbomen opgestelde onopvallende politiewagen signaleerde bromfietsers en fietsers, die in de fout gingen. Aan de andere zijde stond een wel duidelijk als surveil lancewagen herkenbare auto klaar om de overtreders op te vangen. Om aan een bekeuring te ont komen maakten sommige fietsers en bromfietsers rechtsomkeert, midden op de gesloten overgang en in het zicht van een naderende trein. Volgens brigadier Smit wordt de snelheid waarmee treinen bij de overgang kun nen komen, onderschat. De meeste overtredingen vinden plaats bij de grote steden en bij overgangen waarvan veel scholieren gebruik maken. Smit noemt het extra zorg wekkend dat de scholieren jongere kinderen die nog maar net alleen naar school gaan en weinig inzicht in het verkeer hebben meetrekken in hun gevaarlijke gedragin gen. Machinisten De overtreders staan er abso luut niet bij stil hoezeer zij met het negeren van rode lichten en spoorbomen trein bestuurders de stuipen op het lijf kunnen jagen. Smit: „Zo'n man krijgt de schrik van zijn leven. Hij zit in een stuk ijzer dat bij een snelheid van 120 km per uur pas na vijf- tot zevenhonderd meter tot stilstand komt. Als er iets ergs gebeurt moeten sommi ge machinisten weken van een trein af omdat ze hun werk niet meer aandurven'. De spoorwegpolitie gaat in samenwerking met de Zeeuwse collega's twee tot drie keer per maand langs de Zeeuwse lijn controleren. Wanneer de indruk bestaat dat veel leerlingen van een bepaalde school tot de over treders behoren, worden daar voorlichtingsbijeen komsten georganiseerd. MIDDELBURG - De opmerkingen van de landelijke CDA-voorzit- ter M. van Rij over de invoering van toeristentol op de Zeeuwse we gen is geen partijstandpunt. Dat heeft Van Rij tegen de vice-fractievoorzitter van het CDA in de Staten van Zeeland gezegd. De voorzitter stelde onlangs op een par tijbijeenkomst in Vlissingen dat Zeeland toeristen moet laten beta len voor het gebruik van de wegen. De Statenfractie zag niets in het plan en vroeg om opheldering. Volgens vice-fractievoorzitter J. Ramondt heeft de partijvoorzitter gezegd dat hij zijn opmerkingen op persoonlijke titel heeft gedaan en dat ze niet meer waren dan een 'losse flodder'Voor de Statenfractie is de kou uit de lucht na de tele fonische uitleg van Van Rij door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Nationale Ombudsman heeft de politie in Terneuzen op de vingers getikt. De politie heeft te weinig ge daan voor een Terneuzenaar die al jaren een conflict heeft met zijn buurman. Een klacht van de Terneuzenaar over dezelfde zaak is volgens de ombudsman veel te lang bij de regiopolitie blijven liggen. De Terneuzense politie heeft volgens de ombudsman ten on rechte geen sporenonderzoek ingesteld, nadat de Terneuze naar aangifte had gedaan van vernielingen aan onder meer zijn huis en een van zijn auto's. De politie heeft wel onderzoek ingesteld nadat de Terneuze naar (die een autosloperij heeft) aangifte had gedaan van be dreiging door zijn buurman. Die zou hem met de dood hebben be dreigd. Dat het onderzoek niets opleverde, kan de politie onmo gelijk worden verweten, vindt de ombudsman. Het was het woord van de bedreigde Terneu zenaar tegen de ontkenning van zijn buurman. Klacht Vóór de Terneuzenaar zijn toe vlucht zocht tot de Nationale Ombudsman, diende hij eerst een klacht in bij de politie Zee land. De klacht had dezelfde strekking als die bij de Ombuds man: 'de politie onderneemt te weinig'. Acht maanden heeft de Terneuzenaar moeten wachten op het antwoord, waarin hij overigens in het gelijk werd ge steld. De ombudsman vindt het onbehoorlijk dat iemand zo lang op een reactie moet wach ten. De regiopolitie moet haar klachtenregeling zo aanpassen dat dit niet meer voorkomt, vindt de ombudsman. Advertentie U huurt al een Audi A3 vanaf ƒ99,- per dag (incl. b.t.w. en 100 km. vrij) 1 POPPE VERHUUR Tel.: 0118 424050 Die Schouwse staat niet 5e- kend om haar kookkunsten. j Haar partner eet de door haar verzorgde maaltijden i alleen op als hij zeker weet i dat alle ingrediënten uit blik j komen. Dat leidde onlangs nog tot huiselijke spanningen toen ze het dappere besluit had ge nomen om wat prei uit de moestuin te halen. De prei was tijdelijk apart gelegd in de schuu?: Precies één dag, i' want daarna had haar part ner de groente argwanend weggegooid. Verse groenten komen immers zelden voor op hun menukaart. Bij de Chinees en snack kraam om de hoek is ze vaste klant; bij de groentenman is ze een onbekende. Onlangs kwam daar echter verande ring in. Trots stapte ze op haar werk binnen met een flinke hoeveelheid andijvie en enkele kroppen sla. Tij den? de lunchpauze had ze op de weekmarkt haar slag ge slagen. De collega's keken verrast op. Zou ze eindelijk aan het koken slaan Drong eindelijk het besef door dat verse groenten goed zijn voor de gezondheid? „Nee, hoor", hielp ze haar collega's uit de droom. „Het is voor de kippen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45