Rode-kaartenplan ketst af PZC Van Vollenhoven prijst Paars Personeel Philips stapt naar Kamer Scoop streeft naar spilfunctie in kinderopvang Studie knelpunten grensoverschrijdende geneeskundige hulp Goesenaar vangt bot bij GS met klachten over waterschap zeeland donderdag 28 oktober 1999 s 12 CDA wil havens per spoorlijn verbinden Hogeschool schenkt computers Politie werkt niet mee aan registratie lastige kroegklanten DEN HAAG - Nederland se en Belgische havens moeten hun eeuwige con currentie staken. Ze moe ten gezamenlijk optrek ken. vindt de CDA-fractie in de Tweede Kamer, om elkaar te versterken en het ruimtebeslag van de ha vens te beperken. Door zo'n samenwerking wordt het ook mogelijk, aldus CDA-Kamerlid G. Leers, grote infrastructu rele projecten als de Betu welijn en de IJzeren Rijn beter te benutten. Leers presenteerde woensdag het CDA-plan De Delta-lijn, een goede- renlijn vanaf Antwerpen naar het noorden, via Bre da en Utrecht verder noordwaarts. Die nieuwe lijn kan de Betuwelijn voeden met goederen, dus financieel aantrekkelij ker maken, en ontsluit het zuiden en het noorden. Een dure Noord- en Zuid- tak van de Betuwelijn worden overbodig. Veel vliegen in één klap, wraarvan het effect kan worden versterkt door de Delta-lijn tot symbool te maken van de samenwer king tussen Nederlandse en Vlaamse havens. Het CDA vindt zo'n krachten bundeling hard nodig om verspilling van ruimte en geld tegen te gaan. De samenwerking moet bestaan uit afspraken over de berekeningswijze van ha vengrondpri j zen en de doorberekening van kosten. Volgens Leers be staan er goede mogelijk heden om zover te komen, omdat Nederland en Bel gië elkaar aanvullen. „En", zei hij. „in de prak tijkzien we al enkele initi atieven op dit vlak, zoals de samenwerking tussen het containerbedrijf Hes- senatie in Antwerpen en het havenschap Zeeland Seaports." Als het aan het CDA ligt, krijgt Vlissingen een goe- derenlijn met Antwerpen. En wordt de IJzeren Rijn in ere hersteld. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De twee paarse kabinet ten zijn de redders van monumenten in Nederland. Zij hebben een halt toegeroe pen aan vijftien jaar beknotten op subsi dies voor restauraties van monumentale panden. Daar heeft in elk geval het Vlis- singse monument de Willem3 profijt van gehad. Dat zei mr. Pieter van Vollenhoven als voorzitter van de stichting Nationaal Res tauratiefonds woensdag bij de opening van het Kunsthuis in de Oranjestraat in Vlissingen. Met een druk op een knop zet te Van Vollenhoven een lichtgevende installatie van beeldend kunstenaar Leo nardo Mosso uit Italië in werking. Daar mee is Vlissingen acht wooneenheden en ateliers voor kunstenaars rijker. In. het Kunsthuis Willem3 huist verder de Zeeuwse Komedie, die er het eigen theater Vestzak99 in heeft gekregen; ook zijn er galeries, is er een werkplek voor het Bu reau Beeldende Kunst en heeft de Kunst uitleen Vlissingen er een onderkomen. Honderd vijf tig jaar geleden werd de Wil lem m als kazerne gebouwd. Het raakte zijn militaire functie kwijt en stilaan dreigde het gebouw te verpauperen. De gemeente verkocht de kazerne aan Bas- co/Opus-Civitatis, waarna het pand met financiële steun van onder meer het Na tionaal Restauratiefonds werd omgeto verd tot Kunsthuis. Lening Van Vollenhoven haalde bij de opening aan dat toen hij in 1986 voorzitter van het Restauratie Fonds werd, de stichting een tekort had van 1,4 miljard gulden. Er moést worden ingegrepen door geld effici ënter te beheren. Dat lukte gedeeltelijk door privatisering. „Maar daar zit wel een valselijk trekje aan", vulde Van Vollenho ven aan, De subsidie voor eigenaren, die lange tijd zestig procent was geweest, werd gehalveerd. De andere dertig pro cent werd door de stichting als lening met een lage rente afgegeven De stichting Nationaal Restauratiefonds overtuigde ook minister Zalm van Finan ciën van Paars I en II dat restaureren lo nend kon zijn. Uit die hoek kwam steun. Het tekort is teruggebracht tot 320 mil joen gulden. „Vandaar dat ik zeg dat Paars in feite onze monumenten gered heeft." Intussen heeft de stichting een ei gen vermogen opgebouwd dat het Revol ving Fund wordt genoemd en dat 120 mil joen gulden groot is. „Dat bedrag zetten we weer in voor, sinds 199 0zo'n tweehon derd extra restauraties. Niet als subsidie, maar als lening tegen een gunstige rente. Dan krijgen we weer geld." In Vlissingen wonen veel moedige men sen, stelde Van Vollenhoven. „Want die 1,1 miljoen die wij hebben verstrekt, is en blijft een lening die weliswaar tegen een lage rente, maar nog wel door eigenaar Basco terugbetaald moet worden. De totale investeringskosten voor de Wil- lem3 bedroegen 3,3 miljoen gulden, legde wethouder L.C. Poppe-de Looff (cultuur) uit. Basco moest op de kapitaalmarkt geld lenen en de gemeente legde ruim zes ton bij,Door enkele andere bij dragen ging er nog eens een miljoen vanaf", zei Poppe-de Looff. Zij wees erop dat er nogal eens wordt beweerd dat Vlissingen niet zuinig is op haar monumenten. „Maar dat zijn we wel: dit is maar weer eens het bewijs." door Joost Bosman TERNEUZEN - De vakbonden en de ondernemingsraad (OR) van Philips Lighting Terneuzen praten vandaag, donderdag, in Den Haag met de Tweede-Ka merfracties over de gevolgen van het afstoten van de spaar lampenafdeling in Terneuzen. Gisteren gaven de vakbondsle den van de fabriek unaniem hun goedkeuring aan de voortgang van een alternatief plan, dat de ondernemingsraad (OR) mo menteel ontwikkelt. Dat zal op 9 november in grote lijnen gereed zijn. Op die datum willen de bonden en OR duidelijkheid van Philips of er serieus zal worden gekeken naar de eigen voorstel len. Tijdens een ledenvergadering in het Terneuzense Zuidlandthea- ter zei bestuurder J. Cuperus van FNV Bondgenoten dat de sociale gevolgen van het voor genomen massaontslag (nog) niet aan de orde zijn. Hij hield een hartstochtelijk pleidooi voor het alternatieve plan van de OR-werkgroepen. Tevens vroeg hij de leden geduld te heb ben en zonder zeuren werk zaamheden over te nemen van collega's die in de werkgroepen zitting hebben. Cuperus verweet de Philips-di- rectie onbetrouwbaarheid: drie maanden geleden zou het we reldwijde kenniscentrum in Terneuzen nog gewoon door gaan, nu kan dat ineens niet meer. „Als ze dat toen nog niet wisten, waar halen ze dan de moed vandaan om nu wel een vi sie voor de komende drie jaar op tafel te leggen. Dat is de kluit belazeren!", foeterde Cuperus. Over de bereidheid van Philips om echt naar het OR-plan te kij ken, koesterde hij weinig illu sies: „Wij bepalen zelf en met el kaar wat een goed plan is. Maar Philips zal in eerste instantie 'nee' zeggen, dat kun je nu al voorspellen. Het gaat de direc tie niet om argumenten, de be slissing om de spaarlampenaf deling van Philips Terneuzen te sluiten is een politieke geweest. In de geest van: we doen het zo en niet anders, aan de bonden hebben we geen boodschap." Cuperus erkende dat het gevaar aanwezig is dat de directie zelf aan de haal gaat met het alter natieve plan, om dat te gebrui ken voor de productie in lage lonenlanden. „De kans dat Phi lips gaat pronken met de verei van de werkgroepen is levens groot aanwezig. Maar het ge vaar voor ons allen is veel grote: we moeten dat risico nemen' zei Cuperus. OR-voorzitter A Canrinus zei geen enkele garan tie te kunnen bieden, dat het al ternatieve plan het behoud vat alle banen inhoudt. „Maar de insteek ervan zal zijn om he: maximale aantal te redden." Volgens Cuperus is de directie duidelijk gemaakt dat ze op 5 november direct moet antwoor den op het plan. „Vindt ze he; onzin, laat de directie dat dat ook maar zeggen. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) heeft woensdag een groot aantal computet! weggegeven. De hogeschool verving ruin driehonderd apparaten omda: ze te oud zijn voor gebruik dooi studenten. Zo'n 120 van dis computers zijn voor de Zeeuwss basisscholen, het asielzoekers centrum in Middelburg en Cliëntenraad Middelburg not wel geschikt. „In principe is er niets mis ras: deze computers", vertelt E. var der Heijden van de HZ. „Mas hier op de hogeschool wore nogal wat gevraagd van de com- puters die we gebruiken. \T- sluiten ze aan op een netwerke er moeten grote, ingewikkeli programma's vlot op kunne draaien. Bovendien moeten alls studenten met de compute- werken, maar de ene student*: de computer weer voor een he-: ander doeleind gebruiken da; de ander. Dat konden deze cotr- puters niet meer goed aan." De HZ besloot de overbodige pe's te verdelen. Het grootste deel was bestemd voor basis scholen door heel Zeeland. Ds hogeschool had alle basisscho len aangeschreven. Van der Heijden: „155 Basisscholen vroegen binnen een paar daja: om in totaal duizend computers. Daarom is besloten een wille keurige selectie uit te voeret gebaseerd op de geografisch ligging van de scholen." door Henk Postma MIDDELBURG - Het provinci aal welzijnsinstituut Scoop ziet voor zichzelf een spilfunctie weggelegd bij de verbetering van de Kinderopvang in Zee land. Daarvoor is personeels uitbreiding nodig: een volledige arbeidsplaats extra, waarmee het aantal 'formatieplaatsen' van de werkeenheid kinderop vang op 2,5 komt. Het is de be doeling dat het provinciebe stuur hier geld voor uittrekt. Dat bleek woensdag tijdens een lunchbijeenkomst in het Sco- opera-gebouw te Middelburg. Mevrouw Wout je Westenbrink uit Emmeloord, opererend als bureau West Brinck, overhan digde haar rapport 'De Kleine Prins(es)', waarin omschreven wordt wat Scoop allemaal voor de Kinderopvang zou kunnen betekenen. Ze was daarvoor speciaal door Scoop ingehuurd. De regering stuurt aan op ver ruiming van de mogelijkheden voor kinderopvang, en stelt daarbij hoge kwaliteitseisen. Er wordt zelfs gesproken over cer tificering van voorzieningen als kinderdagverblijven, peuter speelzalen, gastouderprojecten, buitenschoolse opvang en vari anten daarop zoals de zoge naamde JOP huizen op Walche ren en de Puk en Muk huizen op Tholen. Scoop, dat bij de oprichting be gin vorig jaar het provinciaal steunpunt voor kinderopvang opslokte, ziet bij dit alles een be langrijke taak voor zich wegge legd. „Wil Zeeland effectief inspelen op de zeer snel veran derende landelijke ontwikke lingen, dan is een gezamenlijke visie en een gemeenschappelij ke aanpak van lokale en provin ciale instellingen een absolute voorwaarde. Scoop kan hierbij een spilfunctie vervullen", schrijft Westenbrink in haar rapport. Ze kwam tot die conclusie na zich een beeld te hebben ge vormd van de behoeften die le ven binnen de kinderopvang in Zeeland, onder meer aan de hand van talrijke interviews met belanghebbenden, en ge sprekken met leden van een klankbordgroep. De kinderdag verblijven en aanverwante voorzieningen, waarvan veelal door de rijkeren in de samenle ving gebruik wordt gemaakt, blijken al dermate professioneel dat ze vergaand de eigen boon tjes kunnen en wensen te pen. Schril contrast Dit staat, zoals gedeputeerdeL Coppoolse opmerkte, in schrü contrast met de peuterspeelza len. Daar zijn soms zelfs de ar beidsverhoudingen nog ruf. goed geregeld. Scoop mikt da: ook vooral op verbetering va: peuterspeelzalen en andes voorzieningen waar veel kinde ren uit arme milieus worden ro- gevangen. Speciale aanda& wordt noodzakelijk geacht voor opvoedingsaspecten en moge lijkheden voor kinderen om zié zo goed mogelijk te ontwikke len. De gevraagde extra arbeids plaats is speciaal bedoeld voer 'het initiëren en realiseren w gezamenlijke activiteiten voort tot 7 jarigen' en 'het afstemnn van onderlinge informatie communicatie zowel intern extern'. Men streeft naar 'fff p gezamenlijk plan van aanpd dat opgesteld en uitgevoei wordt door alle betrokkenen Gedeputeerde L. Coppoolse zegde het geld voor de perso neelsuitbreiding niet mete® toe, maar liet wel doorschenif ren dat er wat in het vat zit. J' moeten nog afspraken mak® met rijk en gemeenten. Maar al provincie hebben we net miljoen gulden vrij gen voor sociale zorg. Daarmoetiet van kunnen overblijven voo verbetering van de kinderop'1- vang." Wilgen knotten NIEUWERKERK - De werkgroep Actief Terrein beheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland knot zaterdag 30 oktober wilgen bij de kaasboerderij aan de Stolpweg bij Nieuwer- kerk. Eerder dit jaar werden de dikkere bomen geknot en nu zijn de kleinefe aan de beurt. Het is de bedoeling dat zaterdag zo'n 25 wil gen onder handen worden genomen. Van het afko mend kaphout worden takkenstapels gemaakt. Pieter van Vollenhoven, directeifirA Raas van Basco/Opus en directeur B. Baert van Basco bekijken de lichtgevende installatie op een muur van Kunsthuis "Wïllem3. foto Lex de Meester doorWout Bareman GENT - Nederland moet betere afspraken maken met België en Duitsland over spoedeisende geneeskundige hulpverlening aan weerszijden van de grens. Staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken signaleert op dat gebied nog te veel knel punten en onduidelijkheden ten aanzien van bijvoorbeeld de be voegdheden. De Vries gaat daarom met mi nister E. Borst van Volksge zondheid na hoe de moeilijkhe den bij grensoverschrijdende hulpverlening bij rampen en ongevallen kunnen worden op gelost. De staatssecretaris zei dat woensdag in Gent bij de onder tekening van een nieuwe geac tualiseerde afsprakenregeling tussen de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Die drie vormen sinds tien jaar de Euregio Scheldemond. De Vries juichte die intensieve sa menwerking toe. Hij kondigde voor de eerste helft van volgend jaar een nieuwe beleidslijn aan voor die samenwerking over de grens heen. In die nieuwe be leidslijn wil hij niet alleen aan dacht besteden aan contacten in Euregio-verband, maar ook aan de samenwerking die de ver- schilloende bestuurslagen ont plooien met hun 'evenknieën' aan de andere kant van de grens. In Zeeuws-Vlaanderen zijn dat vooral gemeenten, terwijl de provincies bijvoorbeeld nauw samenwerken bij het opzetten van een ROM-project voor de Vlaamse Kanaalzone. De Vries: „Behalve op bestuurlijke grens overschrijdende samenwerking zal ik in het nieuwe beleidska der ook ingaan op praktische problemen waarmee de burgers en het bestuur worden gecon fronteerd bij die samenwerking zoals bij brandweer of rampen bestrijding." Hij constateerde bij met name de geneeskundige hulpverlening weliswaar een bepaalde vorm van samenwer king en noemde de met België en Duitsland gesloten bijstands overeenkomsten tussen de lage re overheden daarvan goede vooi'beelden. „Op het operatio nele niveau weet men elkaar vaak te vinden. Er is een groot aantal burgerhulpregelingen tussen aan de grens gelegen ge meenten, vooral op het gebied van de bijstand door de brand weer." Maar aan spoedeisende geneeskundige hulpverlening schort nog van alles. Zodra De Vries en Borst de knel punten hebben geïnventari seerd wordt overleg geopend met de Belgische en Duitse overheid om te bekijken of er aanvullende overeenkomsten moeten worden gesloten. Daar bij staan de communicatie én de te gebruiken signalen (sirenes, zwaailichten) centraal. door Rolf Bosboom GOES - Goesenaar J. M. Smits blijft een luis in de pels van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Na zijn strijd tegen de uitslag van de verkiezingen van vorig jaar - die dreigt nog een staartje te krijgen bij de Nationale Om budsman - richt Smits zijn pij len nu op de besloten vergade ringen die het algemeen bestuur van het waterschap regelmatig houdt. Smits ging in maart 1998 bij de Raad van State in beroep tegen de uitslag van de waterschaps verkiezingen. Hij had niet als huiseigenaar kunnen stemmen, omdat de gemeente Goes zijn nieuwe woninggegevens nog niet aan het waterschap had doorgegeven. Het stembureau nam bovendien zijn oproep kaart voor de categorie onge bouwd in beslag. De Raad van State stelde hem in april in het ongelijk. Smits had volgens de Raad van State het kiesregister moeten raadplegen en zijn bezwaren eerst aan het hoofd aan het stembureau ken baar moeten maken. Later Door de procedure konden vijf Zuid-Bevelandse hoofdinge landen pas later worden geïn stalleerd. Het waterschap trok na de uitspraak van de Raad van State de klacht tegen de Goese naar wegens smaad in. In september verzocht Smits de provincie een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de waterschapsverkiezin gen. In december deelden Gede puteerde Staten mee dat zij geen 'onrechtmatigheden' hadden geconstateerd. Smits is van me ning dat het onderzoek van de provincie oppervlakkig en dus 'onzorgvuldig' is geweest en wil daarover, zo liet hij onlangs aan GS weten, een klacht indienen bij de Nationale Ombudsman. Smits vraagt GS in dezelfde brief het waterschap 'in het ka der van het bestuurlijk toezicht' op te leggen dat de vergaderin gen van de algemene vergade ring - het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden - openbaar zijn. Nieuwe huisvesting Op 10 september was er bijvoor beeld een 'informele' algemene vergadering over de toekomsti ge huisvesting van het water schap. Daarin werd besloten nog maar twee opties te bekij ken (nieuwbouw in het Sta tionsgebied in Middelburg en uitbreiding in het Bekhofgebied in Goes) en de andere varianten te laten vallen. Smits noemt dat 'bestuurlijke handelingen die zonder meer in een openbare vergadering thuishoren'. Hij vindt daarom dat de provincie het waterschap tot de orde moet roepen, omdat anders 'wantoestanden' in de Zeeuwse politiek ontstaan. „Grijp alstublieft in nu het tij nog te keren is." GS voelen daar niets voor, om dat Zeeuwse Eilanden niet in strijd met de Waterschapswet heeft gehandeld. Het algemeen bestuur bepaalt of er achter ge sloten deuren wordt vergaderd, als de dijkgraaf of ten minste 20 procent van de hoofdingelan den daarvoor een officieel ver zoek heeft ingediend. Welke aangelegenheden niet in een be sloten vergadering aan de orde kunnen komen, is ook in de Wa terschapswet omschreven. GS: „Van strijd met bovenstaande regels is ons in casu niets geble ken." door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De politie wil niet meewerken aan een collec tief registratiesysteem voor las tige kroegbezoekers. Daarmee lijkt het door de Zierikzeese ho reca bepleite gele en rode kaar- tensysteem van de baan. H. van Gellecum, hoofd van de Basis eenheid Noord, wijst het plan onder meer af omdat de verze kerde politie-inzet voor de ho reca ten koste gaat van andere politietaken. De initiatiefne mers leggen zich er niet bij neer. Ze overwegen nu op eigen hout je informatie over notoir lastige klanten uit te wisselen. Het voorstel van de Zierikzeese ondernemers om een collectief registratiesysteem op te zetten om problemen veroorzakend publiek uit het uitgaansleven te houden, is gestrand op de mede werking van politie en de ge meente Schouwen-Duiveland. Politiehoofd Van Gellecum en burgemeester J.J.P.M. Assel- bergs willen het convenant niet ondertekenen, dat de samen werking met de Zierikzeese ho reca moet bekrachtigen. „Als we een hogere prioriteit aan de horeca verlenen, gaat dat ten koste van de paraatheid van de politie die voor andere meldin gen nodig is", motiveert Van Gellecum. Asselbergs heeft eer der al te kennen gegeven dat hij vreest dat een dergelijk systeem de privacy van burgers aantast. Ook gelooft de burgemeester niet dat zich in nachtelijk Zie- rikzee excessen voordoen zoals in Hulst en Terneuzen, waar het registratiesysteem al is inge voerd. In januari lanceerde discotheek eigenaar J. Meerdink het idee om een rode en gele kaartensys- teem in Zierikzee in te voeren. Wie het in een café, discotheek of cafetaria te bont maakt, ont vangt dan als eerste waarschu wing een gele kaart. Als de be treffende persoon een tweede keer overlast veroorzaakt wordt hem door middel van een rode kaart definitief de toegang tot het café ontzegd. Daarbij geven horeca-ondernemers de identi teit van de relschoppers door aan hun collega's. Wie op de zwarte lijst is gezet maar toch deelneemt aan het uitgaansle ven, wordt door de politie ver wijderd, aldus het plan. Het plan van de horeca om lastige klanten uit uitgaansgelegenheden te weren, gaat voorlopig niet door. „Door de verzekerde politie-in zet staan we veel sterker om het uitgaansleven veilig te hou den", stelt H. Landman, lid van de Zierikzeese horeca-werk- groep. Hij is zwaar teleurgesteld in de houding van de politie en Asselbergs. „Toen we het voor stel toelichtten, stonden ze posi tief tegenover het idee. Dus zijn we verder gegaan met het ont wikkelen van de plannen. Maar nu beide partijen weigeren het convenant te ondertekenen, heb ik het gevoel dat er veel kostbare tijd en energie is verspild." Begin november bespreekt de horeca-werkgroep de mogelijk heid om op eigen houtje de in formatie-uitwisseling ov^r las tige klanten ter hand te nemen. In oktober liet een woordvoer der van de Registratiekamer in Den Haag al doorschemeren dat foto Pieter Honhoff het rode en gele kaartenplan de toetsing aan de Wet op de Per soonsregistratie niet zou door staan. De Registratiekamer staat het opstellen van een zwarte lijst alleen toe, als dit de overlast in uitgaanscentra aan toonbaar terugdringt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40