Cohen mikt op buffer opvang F Vianen li Ha ge stein tl k SUPERSTUNT! Great! Gekte rond veertien huizen PZC FNV presenteert werkdrukmeter Gezondheidsraad ziet geen gevaar in borstimplantaten Laatste loodjes Lekbrug Kamermeerderheid tegen schrappen Noordtak Betuwelijn Kinderen verafschuwen drijfjacht fê799r Lucky Kentucky binnenland Reserveplaatsen voor asielzoekers PvdA bepleit spreekrecht voor artsen donderdag 28 oktober 1999 van onze redactie binnenland DEN HAAG - 'Als zich privé- problemen voordoen, kunt u dan uw werk aanpassen?' Een lijst van vragen, ontwikkeld door de vakcentrale FNV, moet antwoord geven op de mate van werkdruk binnen een be drijf. Deze 'werkdrukmeter'die vi- ce-voorzitter K. Roozemond van de FNV gisteren aanbood aan MKB-voorzitter H. de Boer, geeft inzicht in psychi sche en fysieke druk en geeft aanbevelingen over het voor komen en verminderen ervan. Werkdruk is een speerpunt van de FNV. Ook aan werkgevers kant groeit het besef dat met een goede aanpak veel geld te besparen is. „Slechte arbeids omstandigheden en een te hoge werkdruk leiden jaarlijks tot 16,5 miljard gulden aan maat schappelijke kosten", stelt Roozemond. „Werkgevers zien daarom ook het belang. Ook het kabinet heeft inmiddels kleur bekend, hoewel nog voorzichtig, met een vermin dering van tien procent van de werkdruk in de komende vijf jaar." De Arbodiensten blijken nog niet over een adequaat instru ment te beschikken om de oor zaken van werkdruk zo precies mogelijk te achterhalen. „Ze zijn nog niet volwassen genoeg om hierin samen te werken", meent Roozemond. „De mees ten zijn vooral bezig zich een positie op de markt te verwer ven." Volgens De Boer gaat het bij het meten van werkdruk voor al om maatwerk en schieten 'modellen' vaak hun doel voor- bij. „In kleinere organisaties is werkdruk minder een punt dan in grotere. Als je goed in je vel zit gaat het werk ook beter." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Cohen van Justitie is niet van plan het aantal opvangplaatsen DEN HAAG - De PvdA wil een politieke discussie over het be roepsgeheim van artsen. De partij voelt er voor artsen spreekrecht' te geven als zij op dehoogte zijn van zaken als kin dermishandeling, of het feit dat iemand seropositief is. Artsen hebben eerder deze maand zelf in een enquête al aangegeven soms te lijden onder de zwijgplicht. Bijvoorbeeld wanneer het gaat om kinder mishandeling. Hun zwijgplicht mag niet leiden lot onveilige situaties voor on schuldige derden, zei PvdA-Ka- merlid Oudkerk gisteren tijdens de behandeling van de begro ting van Volksgezondheid Wel zijn en Sport in de Tweede Ka mer. „Stel dat je weet dat iemand seropositief is, en ook dat die persoon onveilig vrijt met verschillende partners, dan is een spreekrecht wel wense lijk," In Oudkerks ogen blijft de zwijgplicht bestaan, maar moet een arts in sommige gevallen het recht krijgen te spreken. ANP voor asielzoekers te verminde ren, ondanks de recente afname van het aantal asielaanvragen. Cohen geeft er de voorkeur aan de overgebleven plaatsen als re serve achter de hand te houden. Hij zei dat gisteren tijdens over leg met de Tweede Kamer. Begin dit jaar werd rekening gehou den met de komst van maximaal 67.000 asielzoekers, maar deze zomer werd dat aantal verlaagd tot 47.000. De verwachting is dat zelfs die cijfers niet gehaald worden. Cohen wil toch de prognose van ruim zestigduizend asielaan vragen aanhouden. „Het is ver standig een stevige buffer te cre- eren, omdat de toeloop van asielzoekers nogal fluctueert. Het verleden heeft geleerd dat het veel tijd kost om kwalitatief goede opvang te scheppen als je opeens toch meer plaatsen no dig blijkt te hebben", aldus de staatssecretaris. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) streeft er naar vijf procent van het totale aantal beschikbare bedden als extraatje achter de hand te hou den. Volgens Cohen was de re servecapaciteit het afgelopen jaar iets kleiner dan gewenst. Toevlucht Uit een onderzoek van het Cen trum voor Verslavingsonder zoek van de Universiteit Utrecht en Jellinek Gooi- en Vechtstreek blijkt dat asielzoe kers vaak hun toevlucht zoeken in veelvuldig gebruik van drank, drugs en medicijnen. Ze doen dit om traumatische erva ringen in het land van herkomst te vergeten. Andere oorzaken zijn de eenzaamheid en de grote onzekerheid waarin veel asiel zoekers verkeren over een mo gelijke vluchtelingenstatus. Het ministerie van Volksge zondheid betaalde de studie. Aanleiding waren signalen van uit het asielzoekerswerk en de verslavingszorg over toene mend gebruik van alcohol en drugs binnen asielzoekerscen tra. Gezinshereniging De onderzoekers H. Verbraeck, R. Braam en H. Dupont pleiten in hun studie onder meer voor betere mogelijkheden op ge zinshereniging en een zinvolle invulling van de tijd dat asiel zoekers op hun status wachten. Bovendien moet voorlichting op maat worden gegeven. Daarbij moet meer rekening gehouden worden met de culturele achter grond. De onderzoekers constateren dat veel asielzoekers in hun ei gen land hoogopgeleid zijn. In Nederland mogen ze echter in afwachting van behandeling van hun asielverzoek geen ar beid verrichten of een opleiding volgen. De rijksoverheid ont wikkelt wel plannen om asiel zoekers meer mogelijkheden op werk en opleiding te geven. Tijdens het onderzoek zijn tien tallen interviews gehouden. De meeste ondervraagden komen uit Somalië, Iran, Irak en Af ghanistan. ANP/ GPD L s 06SS4^076.-;v Politie Assen rolt kinderbende op ASSEN - De politie in Assen heeft in de afgelopen weken een groep van elf kinderen in de leeftijd van 7 tot 14 jaar opge pakt. Ze vormden een jeugdbende die wordt verdacht van het plegen van zo'n tweehonderd misdrijven, waaronder vernie lingen, winkeldiefstallen, inbraken en mishandelingen. De politie kwam de bende in september op het spoor nadat twee meisjes aangifte hadden gedaan van mishandeling. Jus titie en politie besloten de groep als geheel aan te pakken. De club, die actief was in Assen enRolde, bestaat uit acht jon gens en drie meisjes. Allen hebben tegenover de politie be kend. Na verhoor zijn ze vrijgelaten. De bendeleden van 12 jaar en ouder krijgen een proces-ver- baal, de jongsten worden civielrechtelijk aangepakt. Dat be tekent dat hun ouders voor de schade moeten opdraaien. ANP Straf voor verjagen krakers AMSTERDAM - Een 55-jarige man die vorig jaar april een kraakpand ontruimde, is gisteren veroordeeld wegens poging tot doodslag. Hij kreeg twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De gevangenisstraf wordt omgezet in 240 uur dienstverle ning. De officier van justitie had twee jaar geëist. Met de zwaarste shovel die er te huur was toog de man naar het terrein van de Amsterdamse Droogdokmaatschappij (ADM). De krakers, die op de vroege zaterdagochtend nog sliepen, werden gewekt door de grijparm die door de muren kwam. Ze wisten zich net op tijd in veiligheid te brengen. De man moet drie krakers in totaal 1650 gulden schadever goeding betalen. ANP Groningen heropent moordzaken GRONINGEN - De politie van Groningen formeert een re chercheteam dat zich volledig gaat toeleggen op onopgeloste ernstige delicten. Dit team krijgt verregaande bevoegdheden. Het houdt afgesloten moordonderzoeken grondig tegen het licht en mag ook externe deskundigen inhuren. De bevindin gen kunnen resulteren in aanvullende opsporingsactiviteiten of het instellen van een nieuw recherchebijstandsteam. De Groningse politie heeft sinds 1993 tien moordzaken open staan. ANP Spruiten voor kankerbestrijding DEN BOSCH - Een veiling van 7500 kilo spruiten heeft giste ren op de veiling Barendrecht van The Greenery 37.000 gul den opgebracht. Dat geld gaat naar de Nederlandse Kanker bestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF). De liefdadige veiling was een spontaan initiatief van een aan tal spruitentelers. Schaatser Henk Angenent, zelf spruitente- ler en winnaar van de laatste Elfstedentocht, overhandigde de eerste krat spruiten aan de koper. ANP Heffing op drinkwater onder vuur DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft problemen met de eco- tax op drinkwater die staatssecretaris Vermeend (Financiën) volgend jaar wil invoeren. Het CDA en de WD willen af van deze nieuwe milieuheffing. De PvdA vreest dat de ecotax een lastenverzwaring betekent voor gezinnen, en eist voldoende compensatie voor de watergebruikers. In de plannen van Vermeend is de eerste 25 gulden van de wa terrekening vrij van de heffing. Daarboven wordt over elke kubieke meter kraanwater 51 cent (exclusief BTW) geheven tot een maximum van 300 kuub. Het verbruik daarboven wordt niet extra belast. Dit voorstel kwam in de plaats van omstreden plannen om de BTW op drinkwater te verhogen. Het CDA vindt dat er helemaal geen belasting moet worden geheven op eerste levensbehoeften, zoals drinkwater. De WD heeft twijfels over het effect van de ecotax. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Siliconen borst implantaten zijn niet schadelijk voor de gezondheid. Hoewel na een operatie regelmatig implan taten lekken en er verschrompe lingen optreden, veroorzaken de siliconen geen auto-im- muunziekten of kanker. Dat slaat in het rapport 'Gezond heidsrisico's van siliconen borstimplantaten' van de Ge zondheidsraad. In de jaren tachtig verschenen de eerste berichten over een mogelijk verband tussen silico- nenimplantaten en auto-im- muunziekten, waarbij het af weersysteem het eigen lichaam aantast. De VS besloten in 1992 het gebruik ervan aan banden te '.eggen. Ook in Nederland ont stond bezorgdheid; minister Borst vroeg de Gezondheids- onderzoek te doen. (Advertentie) WHISKY VOORDEEL Glen Grant Single Highland Malt Scotch Whisky 70cl TQ 99 3W Met De raad vergeleek internationa le onderzoeken en komt tot de conclusie dat er geen enkel ver band is tussen de implantaten en de auto-immuunziekten. Dr. K. Groeneveld, secretaris van de Commissie 'Siliconen-implan taten'; „Er is dan ook geen reden om het gebruik van siliconen af teraden." De Gezondheidsraad pleit wel voor een betere voorlichting aan Lycos verwijdert Zwarte Weduwe van Internet ARNHEM - Internetzoekma- chine Lycos heeft gisteren de website van mevrouw Rost van Tonningen-Heubel, beter be kend als de Zwarte Weduwe van de voormalige NSB-voorman, van het Internet gehaald. Zes dagen lang had ze haar in 1992 verboden boek 'Op zoek naar mijn huwelijksring' via Tripod-Lycos te koop aangebo den. ViaTripod kan iedereen gratis met een eigen homepage het net op. Zeven jaar geleden werd cle we duwe door het hof in Arnhem veroordeeld tot een boete van vijfduizend gulden, omdat de teneur van de nu opnieuw te koop aangeboden publicatie discriminerend is. ANP de patiënt. Onder vermelding van het gebrek aan wetenschap pelijk bewijs, moet worden ver wezen naar de klachten van sommige patiënten. GPD VIANEN - Wegwerkers hangen de laatste verkeersborden op de Lekbrug tussen Vianen en Nieuwegein op. De Lekbrug gaat komend weekeinde gedeeltelijk voor het verkeer open. De 532 meter lange beton nen brug gaat de uit 1936 daterende stalen brug vervangen die met bijna honderdduizend passerende auto's per dag al jaren nummer één staat in de top-tien van files. Tweehonderd jaar geleden was dezelf de locatie al een bron van ellende toen rijtuigjes, paarden en voetgangers files voor de twee pinnenma- kersveren tussen Vianen en Vreeswijk veroorzaakten. foto Ton Borsboom/ANP van onze redactie binnenland PAPENDRECHT - 'Gekte op de woning markt' wordt steeds vaker gezegd, als de prijzen van huizen nieuwe records lijken te breken. In Papendreclit (Zuid-Holland) krijgt het fenomeen een nieuwe dimensie. De belangstelling voor slechts veertien nieuw te bouwen koopwoningen is zo im mens, dat gegadigden samendrommen op de parkeerplaats van een makelaarskan toor voordat bekend is wanneer de huizen in de verkoop komen. Voor de woningen in de nieuwbouwwijk Oostpolder hadden zich al 457 gegadig den gemeld bij makelaardij Van der Aa. Nadat de aannemer vorige week tegen overpotentiële kopers liet doorschemeren dat de verkoop snel zou beginnen, heeft een deel van hen besloten de toegangs deur van het makelaarskantoor geen mo ment uit het oog verliezen. Gisterochtend, toen kantoormanager Wim Sterk beves tigde dat er 45 7 brieven de deur waren uit gegaan naar de geïnteresseerde belang stellenden, was de parkeerplaats bij het makelaarskantoor bezet. De huizenzijn zo gewild, omdat de prijzen ervan (270.000 tot 310.000 gulden) ook voor 'starters' op de woningmarkt nog re delijk betaalbaar zouden zijn. Makelaar Sterk; „Er zijn zelfs mensen niet op va kantie geweest omdat ze bang waren dat de verkoop in de zomervakantie gestart zou worden." Onder de 'kanshebbers' en de 'wakers' is Danjan Mudde, die al maanden alert is op de post van het makelaarskantoor. Vol gens hem is het voorlopig de laatste kans om als starter een betaalbare nieuwbouw woning te kunnen kopen. Toen gisteren bekend werd dat de verkoop niet lang meer op zich zou laten wachten, verliet een andere aspirant-koopster haar werk en nam vanuit Dordrecht een taxi naar het makelaarskantoor. Postbus Een andere potentiële koop ster vertelt dat zij en anderen rond eind juni een postbus hebben gehuurd. Terwijl de vrouwelijke helft zich 's morgens liet afzetten voor het makelaarskantoor, ging de mannelijke helft tegen half acht - wanneer de deur van het postkantoor open gaat - de post ophalen. Was er geen brief van de make laar dan werd de vrouwelijke helft weer opgehaald, om samen naar het werk te gaan. Zo is dat maanden gegaan. „Alleen niet op de maandag, want dan is ook in de postbus de post pas 's middags aanwezig. We hebben een postbus genomen, omdat daar om half acht 's morgens de post klaar ligt, terwijl de post naar je huis vele uren later op de deurmat kan vallen. Dan kun nen anderen je allang voor zijn geweest bij de makelaar", vertelt de koopster. Klokslag acht uur gisterochtend begon de stormloop op de koopwoningen. Na de re gistratie en ontvangst van de documenta tie togen sommigen vermoeid maar geluk kig huiswaarts, vaak omringd door familieleden die kwamen feliciteren. Anderen toonden zich teleurgesteld in de locatie en de indeling van de afbouwwo- ningen. Zij hadden duidelijk wat meer verwacht voor de koopprijs. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt er niets voor op dit moment het licht op groen te zetten voor het schrappen van de Noordtak van de Betuwelijn. Naast de oppositie zijn ook de coalitiefracties WD en D66 slecht te spreken over de onder bouwing van het plan door mi nister Netelenbos van Verkeer. De PvdA heeft de minste bezwa ren. Het ziet er naar uit dat de Kamer vandaag in het debat over de Noordtak haar fiat nog niet zal geven. Netelenbos wil de goederentrei nen die oorspronkelijk over de Noordtak (Elst-Oldenzaal) zou den rijden afwikkelen via het hoofdtraject van de Betuwelijn (Rotterdamse haven - Zeve naar), de nog aan te leggen Han- zelijn en bestaand spoor (Elst- Zutphen-Hengelo-Oldenzaal) Met name die laatste variant baart de Kamer zorgen. Ze wil weten hoe Netelenbos de te ver wachten overlast voor omwo nenden aan dat spoor indamt en hoeveel dat kost. Ook pleit het parlement voor snelle besluit vorming over de Hanzelijn (Le lystad-Zwolle). Daarnaast zijn de afspraken met Duitsland voor alle fracties nog steeds onduidelijk. PvdA en Advertentie 1 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dertig kinderen van de jeugdclub van de Dierenbescherming dos ten zich gisteren uit als zwijnen en jagers om te protesteren tegen de drijfjacht op het wilde zwijnen. Op het Plein in Den Haag beeldden ze onder het motto'Kids for Ani mals' een drijfjacht uit. Tot grote ergenis van de Dierenbescher ming worden jaarlijks door 33.000 jagers twee miljoen miljoen dieren gedood. Daar onder zijn 2500 wilde zwijnen. Wachtend op stoeltjes worden de opgejaagde dieren als ware het een kermisattractie afge knald, aldus de Dierenbescherming. Volgens de organisatie doden jagers de wil de zwijnen op gruwelijke wijze puur voor het plezier. De drijfjacht is volgens de Die renbescherming de ultieme vorm van ple zierjacht. Hierbij gaat een groep drijvers met stokken op pad om alle dieren in de richting van de jagers te leiden. ANP ^-1 CPA 5001 Multimedia PC Intel* Pentium1 III processor 500 Mhz Minitower 64 MB 100 MHz geheugen 15.2 GB IBM harddisk Ultra DMA 66 32 MB ATI Rage Fury, Expert 2000, VGA kaart 40 speed CD-ROM Yamaha 3D KI geluidskaart 3,5' diskdriveWindows 98 second edition (NU Norton Anti Virus software PS/2 muis 1 jaar garantie aan huis ind. 15" Philips moni tor met 3 jaar garantie aan huis Hel Intel' Inside logo en Pentium* njn geiegstreerte handelsmerken1 pentium WD hameren erop dat de deur voor de Noordtak op een kier blijft indien het spoorvervoer de volgende eeuw vastloopt. Nete lenbos kondigde al aan in 2003 te evalueren. De PvdA wil dat de bewindsvrouw te allen tijde kan besluiten alsnog de Noordtak te realiseren. Duitsland zou dat ook willen en gaat ervan uit dat hoe dan ook een stroom goede rentreinen bij Oldenzaal de grens overgaat. Netelenbos moet aangeven hoe zij daar te genover staat. Voor het CDA zijn het hoofdtra ject en de Noordtak onlosmake lijk met elkaar verbonden. Met het schrappen van de Noordtak staat de hele goederenspoorlijn voor de christen-democraten ter discussie. GroenLinks, SP, RPF en SGP zien niets in de Be tuwelijn. ANP Advertentie WHISKEY VOORDEEL Four Roses Bourbon Whiskey 7°ci A. 99 De actievoerende kinderen op het Plein. foto Toussaint Kluiters/ANP G ALL i& GALL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3