Veerhoek weet van geen wijken PZC De zeggingskracht van een tennisbal PZC zeeland donderdag 28 oktober 1999 s 1 Duizenden op de bon Statenvragen over mestbeleid Bromfietser breekt been in Goes Organen op sterk water taboe Brand in koelschip Wethouder ziet in afketsen museumproject geen reden om af te treden Sespreksavond herzet tegen gebruik fan koppengeld voor legeleiden asielzoekers L Gedeputeerde wil keurmerk zorgabonnement Millennium is thema van zangmanifestatie met 350 zangers j{jOwc jrcvruLajcdj, ejuu) ond ojc JJL A MIDDELBURG - Tussen 18 en 24 oktober zijn weer duizenden automobilisten en motorrijders betrapt op ver keersovertredingen. Op de routes Goes-Grevelingendam en Vrouwenpol der-Schouwen-Duiveland werden 3542 bestuur ders bekeurd voor te hard rijden. Op Walcheren waren dat er 644, op Tholen 113, in West-Zeeuws-Vlaanderen 668 en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden 809 mensen betrapt op te snel en/of door het rode licht rijden. Op Schouwen-Duiveland werdennog eens 365 bestuurders gesnapt dooreen camera die zowel rood-licht- als snelheidsovertredingen registreerd. Verder werden er verspreid over de provincie nog bekeurin gen uitgedeeld voor het niet-dragen van gordel of helm. MIDDELBURG - De CDA-fractie in de Provinciale Staten vreest dat het mestbeleid van minister Brinkhorst van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij teveel ruimte biedt voor de vestiging van intensieve veehouderij in Zeeland. De fractie maakt die zorg kenbaar in vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie. De CDA-statenleden J. Ramondt en J. van de Merbel wijzen Gedeputeerde Staten erop dat in november van het vorig jaar het Zeeuwse streekplan werd herzien om de komst van intensieve veehouderij naar Zeeland af te remmen Die herziening was mede gebaseerd op de Wet Herstructure ring Varkenshouderijwaarin werd vastgelegd dat schone ge bieden schoon zouden moeten blijven. Nu die wet nog niet in uitvoering is doordat de rechter een spaak in het wiel heeft ge stoken, heeft de minister, ter doorvoering van de gewenste sa nering, aanvullende mestplannen voorbereid. Daarin wordt niet meer gerept over schone gebieden die schoon moeten blij - ven. De CDA-fractie wil weten of dat gevolgen heeft voor Zeeland. GOES - Een zeventienjarige bromfietser uit de gemeente Ka- pelle liep woensdagmorgen een beenbreuk op bij een aanrij ding in Goes. De bromfietser werd rond kwart voor twaalf in de Wulfaertstraat ter hoogte van het NS-station aangereden door een 72-jarige automobilist uit Goes. Deze wilde afslaan om het Stationsplein op te rijden. Hij zag hierbij de jongen, die op het fietspad reed, over het hoofd. De bromfietser werd overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. SINT JANSTEEN - Café Lazarus in Sint Jansteen mag het komende weekeinde geen menselijke lichaamsdelen, waar onder mannelijke geslachtsorganen, op sterk water tentoon stellen. De Hulster burgemeester A Kessen denkt dat mensen aan stoot kunnen nemen aan de expositie en weigert toestemming te geven. De uitbaters van Lazarus houden vrijdag en zater dag een Halloweenparty, een griezelfeest naar Amerikaans voorbeeld. Hoewel nu geen menselijke hoofden, ledematen en piemels te zien zullen zijn, presenteert Lazarus toch een griezelkabinet met onderdelen van dierenlichamen op sterk water. Zowel vrijdag 29 als zaterdag 30 oktober begint het Halloweenfeest om 22.00 uur. VLISSINGEN - In het dok van reparatiewerf Scheldepoort is dinsdagavond even na tienen brand ontstaan op het Portuge se koelschip Amer Himalaya. De brand ontstond toen bij het losbranden van een stalen wand achtergebleven olie in de brandstoftank vlam vatte. De brandweer van het stadsgewest en de bedrijfsbrandweer van De Schelde en Pechiney zetten de tank vol schuim en koelden de tankinstallatie. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Wethouder C. W. (Verhoek verbindt geen politie ke consequenties aan zijn ne lerlang binnen het dagelijks ge van Schouwen- Hij heeft dat woens- iag verklaard. Veerhoek kreeg begin deze week binnen het col van burgemeester en wet geen steun voor zijn fi- iale versie van het ambitieuze Buseumhavenproject. Daar- aee zijn de plannen vrijwel ze- ter definitief van de baan. hij spande zich enke- ejaren in om het project van de te krijgen, ziet daarin geen reden om zijn func- JONNEMAIRE - In de her- kerk te Zonnemaire rordt vanavond (donderdag) en gespreksavond gehouden het thema 'bezorgd of zor Gespreksleider is domi- iee J. C. Mesu uit Nieuw- en iint Joosland. De aanvang is 100 uur. (Advertentie) tie beschikbaar te stellen. „Als ik op één dossier mijn gelijk niet krijg, loop ik niet weg. Zo zit Veerhoek niet in elkaar. De WD-wethouder (onder meer belast met de portefeuilles economische zaken en recrea tie) hoopt volgende week de ge meenteraadsfracties tijdens een vergadering van de raadscom missie Ruimtelijke Ordeninger van te overtuigen dat het plan alsnog moet worden doorgezet. De kans dat hem dat lukt, lijkt vrij gering; binnen de meeste raadsfracties leeft het gevoel dat het prestigieuze project (to tale investeringskosten onge veer 2,5 miljoen gulden) te veel financiële onzekerheden in zich herbergt. Bij de exploitatieop- zet wordt uitgegaan van 50.000 bezoekers per jaar die (gemid deld) 13,25 entree betalen. Volgens CDA-fractievoorzitter C. Legemaate is dat een illusie. „Ik ben altijd een groot voor stander van de plannen ge weest, maar ik vrees dat ze te hoog zijn gegrepen en de uitein delijke rekening bij de burgers terecht komt. We kunnen onze inwoners niet opschepen met nog hogere lasten." SGP/GPV- raadslid C. W. Flikweert: „Het zou leuk geweest zijn als die mu seumhaven er had kunnen ko men. Als we een boel te verdelen hadden, zou ik zeggen: o.k. Maar gezien de penibele finan ciële situatie waarin de gemeen te verkeert, zijn er wel andere prioriteiten te stellen." Het PvdA-raadslid E. M. Over- bosch-de Reijger: „Op zich is het heel spijtig dat het plan niet doorgaat. Maar de financiële ri sico's zijn te groot. In deze tijd van bezuinigingen kunnen we met zo'n verhaal niet bij onze inwoners aankomen." Niet rijp WD-raadslid H. Coomans: „Het is jammer dat het op het laatste moment sneuvelt. Maar ik kan me de opstelling van het college wel voorstellen. Het pro ject moet kostendekkend zijn en als dat niet het geval is, zullen we moeten erkennen dat het plan kennelijk nog niet rijp ge noeg is. Maar misschien is het mogelijk om nog een deel van het project te redden." Groen- Links-raadslid H. H. de Vries had gisteren weinig waardering voor de hele gang van zaken: nen 'onbegrijpelijk' en spreekt van 'kapitaalvernietiging en ge miste kansen'. Directeur B. P. Roessingh van de VW-Schou- wen-Duiveland toonde zich woensdag 'verbijsterd'. „Ik vind het echt heel wrang. Als dit de opmaat is voor het toekomstige beleid van de gemeente, ga ik me toch echt zorgen maken." Teleurstelling In ondernemerskringen heerst eveneens grote teleurstelling. Voorzitter D. Meulblok van de Federatie van Ondernemers verenigingen op Schouwen- Duiveland (FOS): „Ik vraag me af of hier geen spelletj e gespeeld wordt. Ik heb het idee dat Veer hoek aan het lijntje is gehouden door zijn collegegenoten. Er is veel energie in de plannen ge stoken en nu ketst het op een paar duizend gulden af. Het col lege heeft zichzelf hiermee een foto's Janne Wolterbeek brevet van onvermogen gege ven." Secretaris P. Verkaart van het Zierikzee Ondernemers Col lectief zei 'verbolgen' te zijn. „Dit is te gek om los te lopen. Want ons betreft kan er een mo tie van wantrouwen naar het college." Eerder dit jaar kocht de ge meente in het kader van de mu seumhavenplannen de loodsen van de Zierikzeesche Houthan del aan de Vissersdijk aan. Die zouden een spilfunctie in het project moeten vervullen. Be doeling was de. houtloodsen in te richten als een museale scheeps werfWat er nu met de panden moet gebeuren, is nog niet dui delijk. Wethouder Veerhoek: „Zolang het doek formeel niet is geval len, ga ik nog steeds voor de mu seumhaven en denk ik niet na over andere bestemmingen." De museumhaven in Zierikzee 'tragisch', 'knullig en kneute rig'. Diverse organisaties hebben in middels vol onbegrip gerea geerd op het afblazen van het museumhavenproject. Het Bu reau voor Toerisme Zeeland vindt de afwijzing van de plan Directeur B. P. Roessingh van de WV Schouwen-Duiveland. Uorm in Ruimte Willem van Doorn Binnenhuisarchitectuur Markt 51' 4331 LK Middelburg Tel.: (0118) 88 68 32 Fax.: (0118) 88 68 52 oor Piet Kleemans - De Vluchtelingenwerk is tegen voorstel van de Schouwse D. van der Wekken m koppengeld - bedoeld voor gsvesting van asielzoekers - eels te gebruiken voor maat- ihappelijke begeleiding van luchtelingen. Snds september 1998 vergoedt rijksoverheid alleen nog de osten voor levensonderhoud van Vluchtelin- fn met een voorwaardelijke trgunning tot Verblijf (WTV). lat is volgens de gemeente vol- fckt onvoldoende om óók de begeleiding vluchtelingen te kunnen be- Ktigen. Daarom wordt in een notitie voorge- tot i n 2 0 01 een deel van het voor dat doel aan te enden. Dat zou volgens wet- iuder Van der Wekken kunnen lor herschikking van de taken REDACTIE noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet l)ttp://www. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl die onder het koppengeld val len. Vluchtelingenwerk kan er met de pet niet bij. De gemeente krijgt volgens de hulpverle ningsorganisatie j aarlij ks via de Wet Inburgering Nieuwkomers (WIN) ruim 13.000 gulden per nieuwkomer. „Wij vinden het onbegrijpelijk dat de gemeente Schouwen-Duiveland als één van de weinige gemeenten in Nederland niet rond kan komen met de door de rijksoverheid be schikbaar gestelde gelden", schrijft Vluchtelingenwerk in een persbericht. Koppengeld Van der Wekken wil voor vol gend jaar 45.000 gulden extra voor zijn nieuwkomersbeleid. Vluchtelingen Werk-voorzitter A Thijssen merkt in het persbe richt verontwaardigd op dat in 1999 reeds 55.000 aan koppen geld ('Meer dan een kwart van de beschikbare gelden') is aan gewend voor andere zaken dan de huisvesting van asielzoekers. Thijssen ziet niets in het voor stel Van van der Wekken om koppengeld voor maatschappe lijke begeleiding van vluchte lingen met een voorwaardelijke verblijfsvergunning te gebrui ken. Hij wijst er op dat in 2001 de herziene Vreemdelingenwet van kracht wordt hetgeen in houdt dat het fenomeen voor waardelijke status verdwijnt en er een andere financiële rege ling komt. Met andere woorden: het is een tijdelijk probleem en dat wethouder Van der Wekken desalniettemin naar een struc turele oplossing zoekt roept bij Thijssen vraagtekens op. „Dit lijkt op ad-hocbeleid." Verdeeldheid Gebruik van koppengeld voor andere zaken dan waar het strikt genomen voor bedoeld is hield de gemoederen op Schou wen al eerder bezig. Een jaar ge leden leidde discussie hierover tot verdeeldheid binnen het col lege van burgemeester en wet houders. Uiteindelijk rolde een compromis uit de bus: het kop pengeld mocht voor inburge ring van nieuwkomers gebruikt worden, maar dan wel met een 'proeftijd' van een jaar. Dat jaar is bijna voorbij. De kwestie komt dinsdag 2 no vember aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Externe Contacten. Deze wordt gehouden in de kantine van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Scholenge meenschap Pontes wil leerlin gen van het Zierikzeese Prof. Zeemancollege scherp maken voor het debat. Leerlingen uit de vijfde klas van het athene um doen dit jaar voor het eerst mee aan het nationale kampi oenschap debatteren. Om hen beslagen ten ijs te laten komen tijdens de regionale voorron des in Dordrecht, liet debat- deskundige Roderik van den Bos ze woensdag alvast stevig oefenen. Klamme handen, stiltes of ge- stotteren angstzweet: bijna ie dereen wordt nerveus bij de gedachte om voor een grote groep te moeten spreken of en plein public een debat te moe ten voeren. Niemand ontkomt er meer aan. „Presentatie vaardigheden worden steeds belangrijker in de maatschap pij", zegt M. Rijken-de Bruy- ne, docente Nederlands aan het Zeemancollege. „De inge nieur die enkel achter zijn computer zit, bestaat niet meer", voegt schooldecaan E. Plette eraan toe. Over twee jaar vormen discus sievaardigheden een verplicht examenonderdeel voor leer lingen van de Havo en het VWO. Daarom wordt er in de les al ruimte vrijgemaakt om leerlingen wat overtuigings kunst bij te brengen. Leerlin gen uit de vijfde klas van het VWO gaan regelmatig met el kaar in conclaaf aan de hand van een actueel thema. „Een voorbeeld van een te verdedi gen stelling is de uitspraak dat het televisieprogramma Big Brother op een onethische wij ze mensen tegen elkaar uit speelt", legt Rijken uit. Op uitnodiging van Rijken en schooldecaan E. Plette bracht Roderik Bos van het Neder- Leerlingen van het Prof. Zeemancollege stemmen na de eerste debatronde; deskundige Roderik van den Bos bracht de scholieren de fijne kneepjes van de verbale strijd bij. foto Janne Wolterbeek lands Debat Instituut woens dagochtend de leerlingen de fijne kneepjes van het vak bij. Hoewel oefening kunst baart, zullen de zenuwen voor een publieksoptreden altijd blij ven, benadrukte hij. „Maartje van Wegen, commissaris Von- hoff, ze zijn allemaal elke keer weer zenuwachtig als ze op moeten", weet Bos uit erva ring. En zelf hëeft hij er ook nog steeds last van, vertrouw de hij zijn gehoor toe. Maar het zijn volgens Bos niet alleen publieke debaters die met de billen bloot moeten. „Pas afgestudeerden komen er, als ze een baan hebben ge vonden, vaak ineens achter dat ze presentaties moeten houden." En dan ontstaat er plankenkoorts. „Met als grootste vrees van de spreker dat hij een black-out krijgt. Of dat er een angstig lange stilte valt." Maar juist het inlassen van stiltes is volgens Bos de be langrijkste voordrachtskunst. „Dan krijg je vanzelf alle aan dacht." Oogcontact Hoe moeilijk dat in de praktijk is, bleek bij de eerste opdracht met de beroemde tennisbal, die recent nog als oefenmate riaal diende voor CD A-politi cus De Hoop Scheffer. De leer lingen hoefden met de bal in de hand enkel te zeggen dat het voorwerp een tennisbal is, dat hij geel van kleur is en dat de bal van hen is. Een simpele oe fening dus, maar het leggen van oogcontact, het inlassen van pauzes en een geloofwaar dige toonzetting zijn minder eenvoudig dan het lijkt, zo on dervonden de leerlingen. Voor het testen van de argu mentatieve vaardigheden bo gen de leerlingen zich over twee stellingen. De eerste was 1 dat roken in alle openbare ge legenheden moet worden ver boden. De tweede stelling ver eiste meer creativiteit. Deze luidde: „Bij het voederen van de eenden dient de plantsoen dienst te worden ingezet." Hoewel er vooruitgang is geboekt, moet er volgens schooldecaan Plette nog flink worden geoefend voor de voorronde van het nationale kampioenschap debatteren die op 19 november in Dor drecht plaatsvindt. „De flair is bij enkelen duide lijk aanwezig. Maai- de inhou delijke argumentatie en het reageren op elkaar verliep nog wat moeizaam." door Arjan van Westen KAPELLE- Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) pleit voor een keurmerk voor zorgabonne- menten. Dat is volgens hem noodzake lijk omdat het voor bejaarden onduidelijk is wat ze voor deze abonnementen krijgen. De Kok pleit tevens voor een werk groep, die ongelijkheid en het mislopen van subsidies als ge volg van deze abonnementen moet bestuderen. De Kok sprak woensdag op een bijeenkomst van patiëntenor ganisatie Het Klaverblad in Ka- pelle. Uit de reacties op het rapport 'Van zorggarantie abonnementen en servicekosten', dat deze organi satie gisteren presenteerde, bleek dat er veel onduidelijk heid onder ouderen is over zorg- abonnementen. Met name ver zorgingshuizen bieden deze betaalde sendee aan bewoners van aanleunwoningen aan. De ouderen krijgen zo de garantie voor zorg of hulp op het moment dat dat nodig is. Klacht Een veel gehoorde klacht over zorgabonnementen is dat ze ge koppeld zijn aan de huur van een woning. De Kok begrijpt de ontevredenheid. „Helaas zijn ze door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Dui zend jaar zang passeert zater dag 30 oktober in Burgh-Haam- stede de revue tijdens de door de Commissie Koorzang Schou wen-Duiveland en Mar van der Veer op poten gezette millenni um zangmanifestatie. Elf koren met in totaal 350 zangers doen er aan mee. Er zijn nogal wat mensen, be drijven en instellingen die zich zorgen maken over de aan staande eewwisseling. „Door alle automatisering hebben veel mensen zo veel uit handen gege ven dat er nu zo'n moment aan breekt waarin men zich min of meer lijkt te realiseren dat we worden geleefd', schrijft de koorzangcommissie, overkoe pelend orgaan van Schouwse zangverenigingen, in een pers bericht. Zij wil met de millennium zang manifestatie laten zien dat het ook anders kan. „Mensen die zingen worden niet geleefd, maar leven", is het motto. De koorzangcommissie strikte voor de zangmanifestatie Can- tare, plattelandsvrouwenkoor De Duivelandse Noten, Gere formeerd Kerkkoor Zierikzee, Nederlands Hervormd Kerk koor Dreischor, Hervormd Kerkkoor Renesse, Interkerke lijk Kerkkoor Burgh-Haamste- de, Laus Deo, Plattelandsvrou wenkoor Zierikzee, Christelijk Gemengd koor Sursum Corda, Sint Willibrorduskoor en Chris telijk Gemengd koor VZOS. De koorzangcommissie en Van der Veer hebben bij het samen stellen van het programma ge probeerd een overzicht te geven van wat er in de afgelopen eeu wen op zanggebied is aangebo den. Voor het begin van elk mu- ziektijdperk geeft Mar van der Veer een korte toelichting. Het programma gaat van start met Gregoriaanse zang uit de Mid deleeuwen, waarna overge schakeld wordt naar het Re- naissance-tijdperk. Vervolgens wordt aandacht geschonken aan de Barok-muziek. Cd Via de Klassiek en de Roman tiek voert de muzikale reis naar negentiende en twintigste eeuwse volksliedjes waarna de zangers uiteindelijk bij de gees telijke muziek van de twintigste eeuw belanden. Het muzikale gebeuren wordt voor het nage slacht vastgelegd op een cd. De zangmanifestatie wordt gehou den in de gereformeerde kerk aan de Platboslaan in Burgh- Haamstede en begint om 19.00 uur. (Advertentie) een noodzakelijk kwaad gewor den." Het instellen van een keurmerk waaraan de instellin gen zich hebben te houden kan volgens hem een eind maken aan de wanpraktijken. De Kok riep op tot een project groep zodat alle partijen een ge zamenlijk standpunt kunnen bepalen. Concrete toezeggingen deed hij niet, maar hij acht de kans groot dat het provinciebe stuur hier geld voor over heeft. Kpnmar koffie Mild Rijk Milde koffie mee een rijke smaak en een geurig aroma. Voordeelpak, 2 x 250 graiy van 5.89 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39