Nieuw overleg over scheepswerf PZC Platonde moet het verkeer in de polder remmen Gedeputeerde wil keurmerk zorgabonnement Drieweg is te onveilig voor fietsers Scoop streeft naar spilfunctie in kinderopvang zeeland b 12 Hansweertse helling heeft geld nodig voor verhuizing Goesenaar vangt bot CDA wil noorden met spoorlijn vanaf Antwerpen ontsluiten Commissie bespreekt dorpshuizen Kapelle mm -m- I - -"A Wiii. donderdag 28 oktober 1999 door Inqrid Huibers HANSWEERT - Nieuw overleg tussen provincie, Rijkswater staat en de gemeente Reimers- waal moet duidelijk maken of scheepswerf Reimerswaal in Hansweert in aanmerking komt voor een schadevergoeding. Verscherpte milieueisen dwin gen het bedrijf tot een dure ver huizing. Al vanaf 1995, meteen nadat de nieuwe milieueisen van kracht werden, onderzoekt een in op dracht van Rijkswaterstaat (RWS) ingestelde commissie of de scheepswerf voor een scha devergoeding in aanmerking komt. Dat onderzoek leidde pas onlangs tot een negatief advies. Of minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat dat advies overneemt, is nog onduidelijk. Scheepswerf Reimerswaal be schikt op dit moment over twee locaties: nieuwbouw op de Kaai en een oude scheepshelling aan door Harmen van der Werf DEN HAAG - Nederlandse en Belgische havens moeten hun eeuwige concurrentiestrijd sta ken. Ze moeten gezamenlijk op trekken, vindt de CDA-fractie in de Tweede Kamer, om elkaar te versterken en het ruimtebe slag van de havens te beperken. Door zo'n samenwerking wordt het ook mogelijk, aldus CDA- Kamerlid G. Leers, grote infra structurele projecten als de Be tuwelijn en de IJzeren Rijnbeter te benutten. Dat komt het mi lieu ten goede. Leers presenteerde woensdag het CDA-plan De Delta-lijn. een goederenspoorlijn die vanaf Antwerpen naar het noorden moet gaan lopen, over Breda en Utrecht verder noordwaarts. Die nieuwe lijn kan de Betuwe lijn voeden met goederen, dus financieel aantrekkelijker ma ken, en ontsluit het zuiden en de Werfdijk langs de Wester- schelde. Omdat op de oude loca tie niet aan de nu geldende mi lieueisen kan worden voldaan, moet de bedrijvigheid daar ver dwijnen de verhuizing van de oude werf naar de Kaai kost zo'n ne gen miljoen gulden", zegt E. Mattheijssen, een van de eige naars van de werf. Dat bedrag kan het bedrijf zelf niet ophoes ten. „Komen Rijkswaterstaat en de provincie niet met geld over de brug, dan weet ik niet of de werf het hoofd boven water kan houden", meent hij. „We leiden in ieder geval capaci- teitsverlies." Niet alleen de werf, maar ook de provincie wacht de beslissing van de minister met spanning afDe provincie laat een eventu ele bijdrage aan de schadeloos stelling van de vergoeding van het Rijk afhangen. „We wachten echter niet lijd zaam af", meent gedeputeerde het noorden. Een dure Noord en Zuidtak van de Betuwelijn worden overbodig. Veel vliegen in één klap, waar van het effect kan worden ver sterkt door de Delta-lijn tot symbool te maken van de sa menwerking tussen Nederland se en Vlaamse havens. Het CDA vindt zo'n krachtenbundeling hard nodig om verspilling van ruimte en geld tegen te gaan. De samenwerking moet con creet bestaan uit afspraken over de berekeningswijze van haven- grondprijzen en de doorbereke ning van kosten in het alge meen. Volgens CDA-Kamerlid Leers zal dit soort ontwikkelin gen leiden tot een betere taakaf stemming in de Delta. Als het aan het CDA ligt, krijgt Vlissingen ook een directe goe derenspoorverbinding met Ant werpen. En wordt de IJzeren Rijn van Antwerpen naar Duitsland in ere hersteld. A J. G. Poppelaars (Milieu). ,,We zijn naar aanleiding van het nu uitgebrachte negatieve advies opnieuw met Rijkswaterstaat en de gemeente Reimerswaal in gesprek. Het is voor ons zaak het geld binnen te halen en daar zul len we ons voor inzetten." Eerder al besloot het college van Gedeputeerde Staten dat de ge- doogbeschikking voor de oude scheepshelling nog tot 1 maart 2000 geldt. Daarna wordt de be schikking niet meer verlengd. Voor die tijd zal er over een eventuele vergoeding dan ook duidelijkheid moeten zijn. Bij Rijkswaterstaat was giste ren niemand bereikbaar voor commentaar. door Rolf Bosboom GOES - Goesenaar J. M. Smits blijft een luis in de pels van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Na zijn strijd tegen de uitslag van de verkiezingen van vorig jaar - die dreigt nog een staartje te krijgen bij de Nationale Om budsman - richt Smits zijn pij len nu op de besloten vergade ringen die het algemeen bestuur van het waterschap regelmatig houdt. Smits ging in maart 1998 bij de Raad van State in beroep tegen de uitslag van de waterschaps verkiezingen. Hij had niet als huiseigenaar kunnen stemmen, omdat de gemeente Goes zijn nieuwe woninggegevens nog niet aan het waterschap had doorgegeven. Het stembureau nam bovendien zijn oproep kaart voor de categorie onge bouwd in beslag. De Raad van State stelde hem in april in het ongelijk. Smits had volgens de Raad van State het kiesregister moeten raadplegen en zijn bezwaren eerst aan het hoofd aan het stembureau ken baar moeten maken. Door de procedure konden vijf Zuid-Bevelandse hoofdinge landen pas later worden geïn stalleerd. Liet waterschap trok na de uitspraak van de Raad van State de klacht tegen de Goese naar wegens smaad in. In september verzocht Smits de provincie een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de waterschapsverkiezin gen. In december deelden Gede puteerde Staten mee dat zij geen 'onrechtmatigheden' hadden geconstateerd. Smits is van me ning dat het onderzoek van de provincie oppervlakkig en dus 'onzorgvuldig' is geweest en wil daarover, zo liet hij onlangs aan GS weten, een klacht indienen bij de Nationale Ombudsman. Smits vraagt GS in dezelfde brief het waterschap 'in het ka der van het bestuurlijk toezicht' op te leggen dat de vergaderin gen van de algemene vergade ring - het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden - openbaar zijn. Nieuwe huisvesting Op 10 september was er bijvoor beeld een 'informele' algemene vergadering over de toekomsti ge huisvesting van het water schap. Daarin werd beslot;) nog maar twee opties te betó ken (nieuwbouw in het St| tionsgebied in Middelburg g uitbreiding in het Belchofgeb^ in Goes) en de andere varianta te laten vallen. Smits noemt dat 'bestuurlij handelingen die zonder meer j een openbare vergaderm thuishoren'. Hij vindt daaroj dat de provincie het waterschaj tot de orde moet roepen, oindj anders 'wantoestanden' in q Zeeuwse politiek ontstaaj „Grijp alstublieft in nu het ti nog te keren is." GS voelen daar niets voor, out dat Zeeuwse Eilanden niet ij strijd met de Waterschapsro heeft gehandeld. Het algemeg bestuur bepaalt of er achter sloten deuren wordt vergadeis als de dijkgraaf of ten minste!] procent van de hoofdingela;, den daarvoor een officieel va zoek heeft ingediend. Welfcj aangelegenheden niet in eenb^ sloten vergadering aan de orö; kunnen komen, is ook in de terschapswet omschreven. GS; „Van strijd met bovenstaan^ regels is ons in casu niets geble ken." Studie naar medische hulp grensstreek GENT - Nederland moet beten afspraken maken met de buur landen België en Duitsland over spoedeisende geneeskundig hulpverlening aan weerszijde! van de grens. Dat zei staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken woensdag in Gent bij de onder tekening van een geactualiseer de afsprakenregeling tussen de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland. De Vries gaat daarom met ministe E. Borst van Volksgezondheid na hoe de moeilijkheden bij grensoverschrijdende hulpver lening bij rampen en ongevalla kunnen worden opgelost. Daar na gaan ze overleggen met Bel gië en Duitsland om te bekijken of er aanvullende overeenkom sten nodig zijn. Daarbij staande communicatie en te gebruiken signalen (sirenes, zwaailichtenl centraal. Op 1 maart valt definitief het doek voor de oude scheepshelling langs de Westerschelde. foto Willem Mieras door René Schrier KAPELLE - De commissie fi nanciën van de gemeente Ka- pelle moet zich uitspreken over een rapport over de toe komst van de dorpshuizen. Dat .rapport van een extern bureau gaat over de beheers en organisatievorm en de doel matigheid van de bedrijfsvoe ring van de dorpshuizen in Ka- pelle en Wemeldinge. De besturen van die dorpshui zen hebben zich inmiddels kri tisch uitgelaten over het rap port. Omdat de zaken die in het stuk genoemd zijn, grote fi nanciële consequenties voor de gemeente Kapelle hebben, kan de commissie zich er ook over laten horen. Dat gebeurt in een vergadering die dinsdag 2 november wordt gehouden in het gemeentehuis, vanaf 20.30 uur. Een andere commissie van de gemeente Kapelle, die van Al gemene Bestuurlijke Aangele genheden, vergadert een dag later om 19.30 uur, over inves teringen in de brandweer. Het college van burgemeester en wethouders wil in totaal 33.300 gulden voor dat doel uittrekken. Er is nieuw mate riaal nodig om bij te blijven en als gevolg van Arbo-voor- schriften. Zo moeten de hy- drauliekpompen van beide voertuigen en de redschaar van het voertuig Kapelle ver nieuwd worden. Zodoende is voor bijna 20.000 gulden aan hulpverleningsgereedschap pen nodig. De brandweer ge bruikt momenteel een zoge naamde babyspuit om water aan te voeren van moeilijk be reikbare plekken en bij water overlast. Deze spuit is twintig jaar oud en moet vervangen worden. De kosten bedragen 13.300 gulden. door Arjan van Westen KAPELLE- Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) pleit voor een keurmerk voor zorgabonne- menten. Dat is volgens hem noodzakelijk omdat het voor bejaarden onduidelijk is wat ze voor deze abonnementen krij gen. De Kok pleit tevens voor een werkgroep, die ongelijkheid en het mislopen van subsidies als gevolg van deze abonnemen ten moet bestuderen. De Kok sprak woensdag op een druk bezochte bijeenkomst van patiëntenorganisatie het Kla- verblad in Kapelle. Uit de reac ties op het rapport 'Van zorgga- rantie abonnementen en servicekosten', dat deze organi satie gisteren presenteerde, bleek dat er veel onduidelijk heid onder ouderen is overzorg- abonnementen. Met name ver- Snelheidscontrole KAPELLE - Bij drie snelheids controles in en rond Kapelle zijn woensdag bij elkaar 67 bestuur ders geflitst. De meeste overtredingen wer den tussen half elf en kwart voor twaalf 's avonds geconstateerd op de Dijkwelseweg. Daar reden 34 van de 345 voertuigen te hard. De rest van de boetes werd uitgedeeld tussen half negen en half elf :s morgens op de Post weg bij Kapelle en tussen half een en kwart over twee op de N289 bij Biezelinge. zorgingshuizen bieden deze betaalde service aan bewoners van aanleunwoningen aan. De ouderen krijgen zo de garantie voor zorg of hulp op het moment dat dat nodig is. Klacht Een veel gehoorde klacht over zorgabonnementen is dat ze ge koppeld zijn aan de huur van een woning. De Kok begrijpt de ontevredenheid over de abon nementen. „Helaas zijn ze een noodzakelijk kwaad gewor den." Het instellen van een keurmerk waaraan de instellin gen zich hebben te houden kan volgens hem een eind maken aan de wanpraktijken. Het Klaverbad constateerde een overlap van de abonnementen met de gesubsidieerde diensten binnen de Wet Algemene Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). „Voordat je kiest voor een aan vullend abonnement moet je precies weten waar je recht op heb op grond van de AWBZ", al dus C. Lambermont, voorzitter van het Provinciaal Overleg Ou deren Organisaties. Doordat houders van een zorgabonne ment een wachtlijst voor bij voorbeeld thuiszorg kunnen omzeilen werkt het ongelijk heid in de hand. De Kok riep op tot een project groep zodat alle partijen een ge zamenlijk standpunt kunnen bepalen. Concrete toezeggingen deed hij niet, maar hij acht de kans groot dat het provinciebe stuur hier geld voor over heeft. In de toekomst moeten fietsers en bromfietsers over een parallelweg van de gevaarlijke Drieweg. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De Drieweg wordt tussen Heinkenszand en Nisse verboden terrein voor fietsers en bromfietsers. Die moeten in de toekomst een route volgen die bijna parallel aan de doorgaande weg loopt. Over de Heinkenszandseweg wordt daar voor een fietsbrug gebouwd. De Drieweg is weliswaar geen veelgebruik te fietsroute, maar voor de fietsers en brom fietsers die er wel rijden vindt de provincie de situatie er te onveilig. Het autoverkeer raast nu vaak met grote snelheid langs hen heen. Omdat de gemeente Borsele volgend j aar ter hoogte van het Kruissewegje in de Drieweg een rotonde aanlegt, die als ontsluitingsweg van de toekomstige wijk Over de Dijk moet dienen, wil de provincie direct de situatie voor fietsers en bromfietsers oplossen. Tunneltje De Drieweg wordt tussen Clara's Pad en de Gerbemesseweg voor hen gesloten. Er komt een alternatieve route die vanaf het fiets- tunneltje onder de Drieweg loopt via de Zuidzaksedijk, de Nissezandweg, de Gro- tedijk en de Paul Krugerstraat. Met het verbeteren van de wegverharding en het aanbrengen van verlichting wil de provincie de route aantrekkelijker maken. Over de drukke Heinkenszandseweg, ter hoogte van de Zuidzaksedijk, komt een fietsbrug. Omdat de Zuidzaksedijk daar re latief hoog ligt, kan de brug zonder veel kunstgrepen worden aangelegd. De werkzaamheden staan volgens W. L. Houmes van de provincie voor volgend jaar op de rol. De route moet in elk geval gereed zijn als de rotonde is gerealiseerd. De plannen liggen tot. en met 25 november ter inzage op het provinciehuis in Middel burg en in het regiokantoor van de provincie aan de Kloetingseweg in Goes. Bezwaren kunnen in die periode worden ingediend bij Gedeputeerde Staten. door Henk Postma MIDDELBURG - Het provinci aal welzijnsinstituut Scoop ziet voor zichzelf een spilfunctie weggelegd bij de verbetering van de Kinderopvang in Zee land. Daarvoor is personeels uitbreiding nodig: een volledige arbeidsplaats extra, waarmee het aantal 'formatieplaatsen' van de werkeenheid kinderop vang op 2,5 komt. Het is de be doeling dat het provinciebe stuur hier geld voor uittrekt. Dat bleek woensdag tijdens een lunchbijeenkomst in het Sco- opera-gebouw te Middelburg. Mevrouw Woutje Westenbrink uit Emmeloord, opererend als bureau West Brinck, overhan digde haar rapport 'De Kleine Prins(es)'". waarin omschreven wordt wat Scoop allemaal voor de Kinderopvang zou kunnen betekenen. Ze was daarvoor speciaal door Scoop ingehuurd. De regering stuurt aan op ver ruiming van de mogelijkheden voor kinderopvang, en stelt daarbij hoge kwaliteitseisen. Er wordt zelfs gesproken over cer tificering van voorzieningen als kinderdagverblijven, peuter speelzalen, gastouderprojecten, buitenschoolse opvang en vari anten daarop zoals de zoge naamde JOP huizen op Walche ren en de Puk en Muk huizen op Tholen. Scoop, dat bij de op richting begin vorig jaar het provinciaal steunpunt voor kin deropvang opslokte, ziet bij dit alles een belangrijke taak voor zich weggelegd. „Wil Zeeland effectief inspelen op de zeer snel veranderende landelijke ont wikkelingen, dan is een geza menlijke visie en een gemeen schappelijke aanpak van lokale en provinciale instellingen een absolute voorwaarde. Scoop kan hierbij een spilfunctie ver vullen", schrijft Westenbrink in haar rapport. Ze kwam tot die conclusie na zich een beeld te hebben ge vormd van de behoeften die le ven binnen de kinderopvang in Zeeland, onder meer aan de hand van talrijke interviews met belanghebbenden, en ge sprekken met leden van een klankbordgroep. De kinderdag verblijven en aanverwante voorzieningen, waarvan veelal door de rijkeren in de samenle ving gebruik wordt gemaakt, blijken al dermate professioneel dat ze vergaand de eigen boon tjes kunnen en wensen te dop pen. Dit staat, zoals gedeputeerde L. Coppoolse opmerkte, in schril contrast met de peuterspeelza len. Daar zijn soms zelfs de ar beidsverhoudingen nog niet goed geregeld. Scoop mikt dan ook vooral op verbetering van peuterspeelzalen en andere voorzieningen waar veel kinde ren uit arme milieus worden op gevangen. Speciale aandacht wordt noodzakelijk geacht voor opvoedingsaspecten en moge lijkheden voor kinderen om zich zo goed mogelijk te ontwikke len. Twee miljoen De gevraagde extra arbeids plaats is speciaal bedoeld voor 'het initiëren en realiseren van gezamenlijke activiteiten voor 0 tot 7 jarigen' en 'het afstemmen van onderlinge informatie en communicatie zowel intern als extern'. Men streeft naar 'een gezamenlijk plan van aanpak dat opgesteld en uitgevoerd wordt door alle betrokkenen'. Gedeputeerde L. Coppoolse zegde het geld voor de perso neelsuitbreiding niet meteen toe, maar liet wel doorscheme ren dat er wat in het vat zit. „We moeten nog afspraken maken met rijk en gemeenten. Maar als provincie hebben we net twee miljoen gulden vrij gemaakt voor sociale zorg. Daar moet iets van kunnen overblijven voor verbetering van de kinderop vang." door Rolf Bosboom GOES - Mini-rotondes in de be bouwde kom zijn al een inge burgerd verschijnsel, maar over niet al te lange tijd komt de au tomobilist ze ook tegen op plat telandswegen. Volgend jaar worden de eerste twee waar schijnlijk aangelegd op de Bram Groenewegeweg tussen Poort vliet en Sint-Annaland. Voor de plattelandsrotonde bestaat al een aparte naam: de platonde. Het bureau Grontmij Advies Techniek heeft in opdracht van waterschap Zeeuwse Eilanden onderzocht hoe zo'n rotonde, die zich nog in de experimentele fase bevindt, eruit moet komen te zien. Belangrijk is vooral dat het landbouwverkeer de ver keersremmer zonder problemen moet kunnen passeren. Om dat te ondervinden, is eind april op het veilingterrein in Scherpenisse een proef gehou den met een combine met maai- balk op aanhanger. De combi natie bleek een rotonde met een straal van ten minste negen me ter nodig te hebben. De straal van de binnencirkel zou niet meer dan 1,5 meter mogen zijn. Simulatie Vervolgens heeft Grontmij met behulp van een computerpro gramma een simulatie uitge voerd met een (denkbeeldige) trekker met oplegger op dezelf de rotonde van negen meter. De combinatie bleek de rotonde niet zonder problemen te kun nen ronden. Daarvoor is een ro tonde met een straal van 10,5 meter nodig en een middenei land van 2,5 meter, waar zwaar dere voertuigen gedeeltelijk overheen kunnen rijden. Grontmij heeft ook gekeken naar het ontwerp van de roton de. Er zijn drie mogelijkheden: een platonde met een middenei land waar grotere voertuigen gedeeltelijk overheen kunnen rijden, een platonde met een middeneiland waar zwaar ver keer helemaal overheen kan rij den en een 'punaise': een bult in het wegdek. Bij een platonde geldt een verplichte rijrichting rondom het middeneiland; bij een punaise staat het al het ver keer vrij om over de bult heen te rijden. Na een vergelijking concludeert Grontmij dat een platonde met een middeneiland waar je slechts gedeeltelijk overheen kunt rijden, de beste en veiligste oplossing is. Die lijkt het meest op de vertrouwde rotonde en is daardoor herkenbaarder en vertrouwder voor de automobi list. Bovendien kan het midden eiland in dat geval worden gebruikt om de rotonde me: 'verticale elementen' goed zichtbaar te maken. Deze oplos sing vergt wel meer ruimte en is met bijna 250.000 gulden per platonde bovendien 70.000 tot 90.000 gulden duurder dan de andere oplossingen. Grontmij adviseert het water schap veel aandacht te schen ken aan de zichtbaarheid van het obstakel en aan de inrich ting van de weg vlak voor de ro tonde, waar het verkeer geleide lijk moet worden afgeremd. Ook beveelt het bureau aan het effect van de platonde na een gewen ningsperiode te evalueren. Het dagelijks bestuur van het waterschap neemt in januari een besluit over de aanleg van twee platondes op de Bram Groenewegeweg. Die komen waarschijnlijk op de kruispun ten met de Engelaarsedijk- Zwarteweg en de Bitterhoekse- weg. Beide kruispunten staan als gevaarlijk te boek vanwege de hoge snelheid waarmee veel auto's op die plaats rijden. De bedoeling is - na goedkeu ring van het algemeen bestuur van het waterschap - het werk volgend jaar juli aan te beste den. Als de ervaringen op de Bram Groenewegeweg positief zijn, kan het waterschap er ook zijn voordeel mee doen elders in zijn werkgebied. Daar wordt een groot aantal wegen de ko mende jaren ingericht als 60-ki- lometergebied. Wilgen knotten NIEUWERKERK - De werk groep Actief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland knot za terdag 30 oktober wilgen bij de kaasboerderij aan de Stolpweg bij Nieuwerkerk. Eerder dit jaar werden de dik kere bomen geknot en nu zijn de kleinere exemplaren aan de beurt. Het is de bedoeling dat zaterdag zo'n 25 wilgen onder handen worden genomen. Van het afkomend kaphout worden takkenstapels gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36